Oe oorlog in Europa. Buitenland DE UHLENFELS IN ENGELSCHE HAVEN. TERNEUZEN, 8 APRIL 1940. Buitengewone dlenstplichtigen van deze lichting kunnen alleen voor de opleiding tot reserve-officier of tot onder-officier-admini- strateur worden bestemd, indien zij eon ver- bintenis sluiten om te dienen op den voet van een gewoon dienstplichtige. De aanvraag daartoe moet worden gericht aan den Minister van Defensie. Er mag echter bij voorbaat niet op worden gerekend, dat dergelijke aan- vragen steeds worden ingewilligd. Zulks houdt verband met de bescbikbare plaatsen. Buitengewone dienstplichtigen van deze lichting kunnen, eventueel met wijziging van daaromtrent reeds bij de keuring geuite wenschen, aan den commandant van het Indeelingsdistrict nader kenbaar maken bij welk van de genoemde korpsen zij gaarne zouden worden ingedeeld. Het verzoek moet de dienstplichtige v6<5r 15 April richten aan den Indeelingsdistricts-commandant, die woont in de hoofdplaats van de provincie, waarin hij voor den dienstplicht is ingeschre- Berlijn gegaan om te betoogen, dat zij bang yen. Hiervan zijn uitgezonderd de dienst- waren voor de Engelsche geldmacht. j plichtigen uit Drenthe, Amsterdam en Rotter- Zij prijzen zich gelukkig in dezen waan- dam. Dezen zenden hun aanvraag onderschei- zinnigen oorlog neutraal te zijn en zij hebben denlijk aan den Indeelings-districtscomman- geen aspiraties om de wereld te redden, noch dant te Groningen, Amsterdam en Rotterdam volgens de Duitsche, noch volgens de Engel sche gebruiksaanwijzing. Geen van beide schjjnt hun erg aanlokkelijk als zij kijken naar wat er in de laatste jaren in ons werelddeel is gebeurd. En de neutraien laten dat duidelijk genoeg merken. Bijna dagelijks betoogen zij, dat zij hun eigen gebruiksaanwijzing de beste vinden en geen voorkeur hebben voor een andere, kant en klaar gefabriceerd aan een Londen- sche of een Berlijnshche schrijftafel. Nog af- gezien van de pohtieke aspecten van derge lijke aanwrjzingen, de neutraien kunnien van zoo'n schrijftafel niet eten. En ons land in in het bijzonder niet. Wij moeten handelen en varen, anders gaan we steeds meer achteruit en komen we voortdurend dichter bij de armoede. net als „den vorigen keer". En zij begrijpen niet. dat de rest van Europa dan niet mee- werkt aan die redding door de neutraliteit niet al te „orthodox" op te vatten. De Duitschers strijden al evenmin voor zichzelf alleen, maar beloven en passant Europa te redden van de ,,plutocratische democratieen", de stille macht van den rijk- dom, belichaamd door de Engelsche, en voor de variatie ook wel Joodsch-Engelsche ban- kiers. En ook Duitschland zou .graag meer begrip willen zien bij de neutraien, voor him eigen belangen, zooals Berlijn zich die denkt te be- hartigen. De neutraien tenslotte wenschen niets liever dan dat de oorlogvoerenden eenig begrip too- nen voor de neutraliteit. Zij vragen geen be- voordeeling, geen partijdigheid; zij vragen alleen maar recht. Zij hebben niet gevraagd om bescherming tegen de dreiging van de Duitsche overheersching en zij zijn nooit naar In de opgaaf vermelde de dienstplichtige a. Zijn geslachtsnaam en voornamen; b. de gemeente waar hij woonplaats heeft; c. de gemeente, waar hij voor den dienst plicht is ingeschreven; d. de wenschen omtrent zijn indeeling; e. de reden, waarom op deze indeeling wordt prijsgesteld; f. zijn beroep, betrekking en genoten on- derwijs; g. of hij met paarden kan omgaan; h. of hij in het bezit is van een rijbewijs A of B, dan wel kan chauffeuren of motor- rijden. De data van opkomst van de gewoon dienst plichtigen van lichting 1940; die reeds bij de Zeemacht of bij een korps van de Land- I macht zijn ingedeeld, maar wegens verleende De neutraien betoogen en betoogen; zij pro- i vrijstelling van den dienstplicht in de positie verkeeren van buitengewoon dienstplichtige testeeren en protesteeren, Maar de oorlogvoerenden hebben tegenwoor- dig heel bijzondere ooren. Ooren met filters en versterkers. De filters laten niets door, dat hun niet aangenaam is en de versterkers doen hun plicht als er geluiden komen, die de betrokken partij welkom zijn. Zoo bljjft de stem der neutraien onverhoord. En het wordt nog erger! Dezelfde Engel sche minister Cross, die j.l. Dinsdag nog be- toogde, dat de invoeren van de neutrale buur- landen van Duitschland in den oorlog niet ab- normaal gestegen waren, en die daarmee dus de beweringen van eenige zijner collega's dat deze neutraien Duitschland „hielpen" volkomen ontzenuwde, komt thans met de enorme mededeeling, dat de Geallieerden Duitschland willen treffen in zijn economie, door zijn geheelen in- en uitvoer zoo mogelijk af te snijden. Daartoe moeten de neutraien niet langer met Duitschland handelen. Enge- land verklaart zich daartegenover vriendelijk bereid zooveel mogelijk van deze landen te koopen en hun zooveel mogelijk te verkoopen van wat zij noodig hebben. •Duitschland van zijn kant eischt, dat de neutraien hun handel op denzelfden voet voortzetten als vodr den oorlog. Engeland zet zijn eigen kracht bij door te dreigen, dat neutraien, die de Londensche aanwijzingen niet volgeh, geen producten meer zullen krij- gen uit het Britsche en het Fransche wereld- rijk. Bovendien zullen de Geallieerden naar alle waarschijnlijkheid hoogere prijzen bieden voor bepaalde producten dan Duitschland. Wat zal er nu gebeuren als Engelahd in zijn opzet slaagt en als Duitschland werkelijk gebrek krijgt aan het noodigste? Er is wei- nig fantasie voor noodig om de veronderstel- ling op te werpen, dat Duitschland dan wel eens de producten zou kunnen gaan h a 1 e n, zonder betaling. Het zou bv. een uitval kun nen doen naar het Zuidoosten, naar de petro leum van Roemenie. Daarmee zou dan de veelbesproken uitbreiding van het oorlogster- rein tot stand gekomen zijn. Intusschen be- weert de Britsche regeering evenals de Duitsche dat zij geen uitbreiding van het oorlogsterrein wenscht, ook niet in Zuidoost Europa. Roemenie en de andere betrokken neu traien zullen zich bovendien wel tweemaal bedlenken eer zij zich economisch geheel rich- ten op een der oorlogvoerenden, in dit geval de Geallieerde partij. Dit zijn de lichtpuntjes in een zeer duistere geschiedenis. WEDEROM EEN NEDERLANDSCHE PATROUILLE OVER DE DUITSCHE GRENS. De „Limb. Koerier" meldt, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag wederom een Nederlandsche patrouille bij vergissing over de Duitsche grens is geraakt. Thans had de overschrijding van de grens nabij Swalmen plaats. Tot heden zijn de Nederlandsche soldaten nog niet teruggekeerd Laat in den avond van Woensdag was de patrouille, bestaande uit een sergeant, een korporaal en acht manschappen van den com- mandopost naar de grens gefietst om te pa- trouilleeren in de omgeving van Swalmen. Toen de volgende patrouille die de eerste moest aflossen, om twee uur in den nacht op de plaats van samenkomst kwam, wachtte men tevergeefs. De eerste patrouille keerde niet terug. Aanvankelflk vermoedde men, dat de mill- tairen door een of andere oorzaak oponthoud liadden gehad, doch toen men de heele route nauwkeurig naging, vond men nergens een spoor, en rees het vermoeden, dat de solda ten, door de duistemis misleid, ergens in de bosschen langs de grens bij Swalmen, bij ver gissing op Duitsch gebied waren geraakt. Op dat gedeelte van de grens is namelijk nergens een afzetting of versperring en in het nachte- lijk duister kan men daar in die dichte bos schen, die aan weerszijden van de grens zijn, gemakkelijk op Duitsch gebied komen, zonder dat men het merkt. OPKOMST IN WERKELIJKEN DIENST VAN BUITENGEWONE DIENSTPLICHTIGEN VAN LIGHTING 1940 De regeeringspersdienst meldt; De buitengewone dienstplichtigen van de lichting 1940, die in werkelijken dienst moeten komen, worden ingedeeld bjj de hierna ver melde korpsen. De dagen van opkomst zijn hierbij aangegeven. Regimenten motorartillerie 17 Juni; Korps Rijdende Artillerie 17 Juni; Artilleriemeetafdeeling, le ploeg, 17 Juni; Regiment Luchtdoelartillerie, le ploeg 17 Juni; Regimenten Infanterie (inbegrepen de regi menten Grenadiers en Jagersl 8 Juli; Korps Motordienst 8 Juli; 3de Reg. Genietroepen, le ploeg, 6 Aug; Bataljon Geneeskundige Troepen, le ploeg, 2 September; Bataljon Geneeskundige Troepen, 2e ploeg, 1 October; Compagnie Intendancetroepen, 1 October; 2de Regiment Genietroepen 1 October; Artilleriemeetafdeeling, 2de ploeg, 1 Oct.; 3de Reg. Genietroepen, 2e ploeg, 4 Oct.; Reg. Luchtdoelartillerie, 2e ploeg, 16 Dec.; lste Regiment Genietroepen 3 Febr. 1941; Regimenten Veldartillerie (beredenen en onberedenen) 16 Juni 1941. en als zoodanig werkelijken dienst moeten vervullen, worden nog nader vastgesteld. 10.000 TON NEDERLANDSCHE ROGGE NAAR BELGIE. Er is reeds gemeld, dat Nederland binnen- kort 100.000 kg boter levert aan Belgie. Bo vendien wordt een groote partij tarwe naar onze Zuiderburen verstuurd. Voorts weet de Maasbode te melden, dat op de Antwerpsche graanbeurs is medegedeeld, dat bij de besprekingen, welke plaats hadden tusschen Nederlandsche en Belgische gedele- geerden, de Nederlandsche regeering toe- stemming heeft verleend een groote hoeveel- heid rogge men spreekt van 10.000 ton naar Belgie uit te voeren. Deze rogge zal in kleine schepen naar Belgie worden getrans- porteerd en direct aan de afnemers verkocht. Het bericht had op den prijs ter Antwerp sche graanbeurs een zekeren invloed, alhoewel er nog geen Nederlandsche rogge verkocht werd. De Nederlandsche vraagprijs schijnt trouwens ietwat boven het huidige peil te zijn, hetwelk, naar hier verklaart wordt, ook in zekere mate be'invloed wordt door Duitsche rogge-offertes. Wat er van zij: in de kringen van den Ant- werpschen groothandel ziet men in deze eer ste geaanuitvoer van Nederland naar Belgie slechts een begin van verdere exporten. Vol gens geruchten ter beurze zou de Nederland sche regeering binnenkort ook toestemming geven tot den uitvoer van een groote hoeveel- heid gerst. LUCHTAANVALLEN OP BELGISCHE VISSCHERSSCHElPEN. Donderdagmiddag, omstreeks 5 uur, werd op 35 mijl van Zeebrugge het Heistersche vis- schersvaartuig Z 35 door een vliegtuig aange- vallen. Het toestel vloog op zeer geringe heogte, zoowat 20 meter, en opende onmid- dellijk het vuur op de Belgische boot, meldt het Laatste Nieuws. De bemanning zette on- middellijk den motor stil en vluchtte naar beneden. Na den aanval kwam de bemanning spoe- dig terug op dek en stelde vast, dat het vlieg tuig naar een ander visschersvaartuig vloog, de Z. 29, waar het opnieuw het vuur opende. De Z. 35 richtte dadelijk den steven naar de thuishaven, waar zij veilig aankwam. ERNSTIG GEVAAR VOOR UITBREIDING VAN HET CONFLICT. Volkomen openlijk moet verklaard worden, dat het Fransch-Britsche plan tot verscher- ping der blokkade uiterst gevaarlijk is, aldus verklaart het tijdschrift Relazioni Internazio- nali. Dit plan levert een ernstig gevaar op voor uitbreiding van het Britsch-Fransch- Duitsche conflict. Indien namelijk de blokkade zou leiden tot schending der territoriale wa- teren van landen, die buiten het conflict staan spreekt het vanzelf, dat steeds meer het ge vaar te duchten is van reacties en verwikke- lingen. Verder kan het voornemen van Londen alles op te koopen en een aanzienlijke prijs- stijging te bewerkstelligen, den politieken druk die van buiten af op alle landen wordt uitgeoefend, uitermate doen toenemen. Via maatregelen van economischen aard zou men zoodoende komen tot politieke chantage. Doch politieke chantage zou een reactie met de wapenen niet kunnen doen uitblijven. 'Het 7603 ton metende Duitsche s.s. Uhlen- fels, dat in November in het zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan door de Britsche vloot werd buitgemaakt, is Zaterdag in de haven van Londen aangekomen. De lading bestaande uit mais, palmpitten en andere Wesf-Indische producten, wordt gelost. Schip en lading zullen voorwerp van behandeling voor het prijzenhof uitmaken. NOORSCHE ZEELIEDEN WEIGEREN OP ERTSBOOTEN NAAR DUITSCHLAND TE VAREN. De correspondent van de United Press in de Noorsche ertshaven Narvik meldt, dat de Noorsche zeelieden weigeren op de schepen van de Zweedsche ertsmaatschappij (de Gran- gesberg) te varen, die erts naar Duitschland vervoeren. Alleen Duitsche schepen riskeeren thans de blokkade langs de kustroute. Deze weigering wordt in verband gebracht met het feit, dat er van de 23 schepen welke de maatschappij bij het begin van den oorlog bezat, twee zijn getorpedeerd en tot zinken gebracht, waarbij elf mannen omkwamen, voor het meerendeel uit Narvik en omgeving afkomstig. Naar de maatschappij heeft mee- gedeeld is zij niet geneigd nieuwe schepen te bouwen en tracht zij, met het oog op de moei- lijkheden bemanningen te krijgen, de overge- bleven schepen op Amerika te doen varen. Onlangs heeft een Duitsche onderzeeer een Britsch ertsschip in de Westfjort getorpe deerd, aan boord waarvan zich twee Noorsche loodsen bevonden. Beide loodsen zijn verdronken. De Noor sche loodsenvereeniging eischt daarop van de Duitschers dat zjj een eind zouden maken aan het torpedeeren van schepen met Noorsche loodsen, anders zou aan loodsen niet worden toegestaan Duitsche ertsschepen te escortee- ren. Sedert zijn in of bij de Noorsche wateren geen schepen meer getorpedeerd. Zonder Noorsche loodsen zou het voor Duitsche schepen onmogelijk zijn de vaart langs de kust voort te zetten met haar ge- vaarlijke vaargeulen tusschen de fjorden. De correspondent van de U. P. wijst nog op het niet algemeen bekende feit, dat Noor- wegen eveneens ijzererts produceert. De voor- naamste mijn ligt bij Kirkenes. De totale Noorsche ijzerertsproductie is 7 tot 800.000 ton per jaar, waarvan het grootste deel naar Engeland gaat. HET ALBERTKANAAL BIJNA VOLTOOID. Blijkens een mededeeling, gedaan door den minister van openbare werken, zijn de wer- ken aan het Albertkanaal tot herstel van de dijken bij Hasselt inbegrepen, binnen een tien- tal weken voltooid. De bevoegde minister hoopt het kanaal in de eerste helft van Juni over zijn geheele lengte, d.w.z. van Antwerpen en Luik, voor het scheepvaartverkeer te kunnen openstellen. Het is waarschijnlijk te achten, dat deze ingebruikneming met eenige plech- tigheid, in het bijzonder van Koning Leopold gepaard zal zijn. BRITSCHE KABELBALLONS OP STAP. Bij Ath in Henegouwen is een losgeslagen Engelsche kabelballon gedaald. Eenige dagen geleden zijn er ook twee in West-Vlaanderen gedaald. Zij zijn vermoedelijk door den ster- ken wind losgelaten. MINDER STRENGE VREDESVOORWAARDEN MOGELIJK? Met betrekking tot de in ons vorig nummer vermelde geruchten omtrent een plan tot het sluiten van een permanent bondgenootschap tusschen Engeland en Frankrijk, wordt nog gemeld, dat men in die landen gelooft, dat na het sluiten van dergelijk bondgenootschap men aan Duitschland op die manier te ver- staan zou moeten geven, dat, als eenmaal de vrede gesloten is, elke nieuwe poging van zijn kant om den vrede te verstoren zou stuiten op het onbuigzaam verzet van Frankrijk en Engeland, die zouden optreden als e6n natie. Voorts is men van oordeel, dat beide naties gesterkt door de veiligheid hun door hun een- heid verzekerd, dank zij hun bondgenootschap heel wat minder strenge vredesvoorwaarden onder het oog zouden kunnen zien, dan die welke onder andere omstandigheden onmis- baar zouden worden geacht. Ten slotte zou uit dit denkbeeld van een samensmelting een soort federaal stelsel kun nen ontstaan, waarbij zich andere landen, die prijs stellen op vrede en orde in de Internatio nale betrekkingen, zouden kunnen aansluiten. Volgens den redacteur van de Daily Mail zouden waarschijnlijk binnenkort in beide landen ministers in redevoeringen kennis geven van de vorderingen, welke met het plan dat thans nog in studie is gemaakt zijn. ZWEDEN EN NOORWEGEN ONTVANGEN NOTA'S VAN DE GEALLIEERDEN. Unitedd Press meldt uit Stockholm; De berichten, dat de Scandinavische ge- zanten in Londen Vrijdag een- soort van nota" in ontvangst namen, hebben in Scandi- navie groote opwinding veroorzaakt. In Zweedsche kringen werd er de nadruk op ge- legd, dat de Zweedsche en Noorsche regeerin- gen door de nauwste samenwerking in deze dagen hun uiterste best doen om voorbereid te zgn op alle eventualiteiten van welken Britschen diplomatieken stap ook. Naar in deze kringen verluidde is Noor- wegen bereid de ijzerertsverzendingen uit Zweden naar Narvik op te houden, teneinde moeilijkheden met de geallieerden te vermij- den, doch naar verluidt zou een dergelijke Noorsche handeling verbonden worden met het besluit de verschepingen naar Engeland van ijzererts te staken. Het is echter onmo gelijk hiervan in officieele kringen bevestiging te verkrijgen. Ook gaan er geruchten, dat Engeland zou overwegen mijnen te leggen in de wateren, welke door de schepen die erts vervoeren worden gebezigd, doch er bestaat onzeker- heid of deze mijnen binnen of buiten de Noor sche territoriale wateren gelegd zouden wor den. Tezelfdertijd dat Halifax te Londen een diplomatieke nota overhandigde aan de ver- tegenwoordigers van Zweden en Noorwegen is door het Fransche departement van buiten- landsche zaken een soortgelrjke nota aan de diplomatieke vertegenwoordigers der beide Scandinavische landen overhandigd. Vriendeiyke doch krachtige aansporing. Naar te Londen verluidt bevatten de nota's welke aan de gezanten in Londen van Noor wegen en Zweden zijn overhandigd, een vrien- delijke doch tevens krachtige verwittiging, dat Engeland en Frankrijk erop staan, dat de po- litiek van Scandinavie voor de Scandinaviers is en dat zij elke uitbreiding van den Russi- schen en Duitschen invloed daar als onvrien- delijk jegens de geallieerden zou worden be- schouwd. Het kardinale punt van deze nota is, naar van betrouwbare zijde verklaard wordt, de resolute waarschuwing, dat een dergelijke ontwikkeling de vitale belangen van de geallieerden bedreigt, hetgeen men niet passief aan zou ku nnen zien. Naar ver luidt wordt in deze nota's tevens aangeduid, dat de geallieerden bereid zouden zijn tot een krachtige interventie tegen welke nieuwe Russische agressie in Finland ook. Indien de geallieerden ooit van plan zijn geweest als volgende belangrijke diplomatieke stap een beperking of stoppen van de Scan dinavische ijzerertsleveranties aan Duitsch land te vragen, schijnen zij er thans de voor keur aan gegeven te hebben dit te doen door middel van nota's, waarin de Scandinavische landen aanbevolen wordt uit ,,Duitschlands oog" te blijiven en daarbij tevens duidelijk te maken, dat zij van plan zijn sen verder Rus- sisch voortrukken in Noord-Europa naar den Atlantischen Oceaan te weerstaan. Ergemis te Berlijn over de bedaarde houding in de Scandinavische landen. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde Zaterdagavond De nota's van Engeland en Fcankrijk aan Zweden en Noorwegen staan hier in het mid- delpunt van de beiangstelling der pers en worden hier beschouwd als een gewichtige diplomatieke stap op den weg van verscher- ping en uitbreiding van de oorlogvoering der geallieerden. Men neemt hier dan ook met verbazing en blijkbaar ook met ergernis ken nis van de bedaarde houding van politieke kringen in Zweden en Noorwegen ten op- zichte van dezen stap, over welken minister Koht in zijn jongste redevoering zelfs met geen woord gewag heeft gemaakt. Opzette- lijk of onopzettelijk, zoo heet het, schijnt men zich van de gevolgen geen rekenschap te wil len geven, ja, schynt men er zelfs op uit te z(jn, de bevolking van de beide Scandinavi sche staten af te stompen tegenover de toe- nemende inbreuken op de neutraliteit. Dit streven beschouwt men hier als een verdacht symptoom van gebrek aan weerstandsvermo- gen bij de verdediging der neutrale positie. Dit alles wordt te Berlijn met groote waak- zaamheid nagegaan. Zooals steeds hecht men ook in dit verband veel gewicht aan de uitlatingen van zeker Deensch blad genaamd ,,Faedrelandet" het welk, naar ons van Scandinavische zijde wordt medegedeeld, dezelfde strekking heeft als in Nederland het Nationale Dagblad en een zeer kleinen lezerskring heeft. MOORDAANSLAG OP EEN RECHTER TE MANCHESTER. Rechter Burgis, de president van het ge- rechtshof voor Lancashire en Cheshire, dat de zaken behandeld van hen, die gewetens- bezwaren hebben tegen den militairen dienst, keerde Vrijdag na den geheelen dag zijn func- •tie te hebben vervuld naar huis terug. Hij be- vond zich op het station van Manchester om met den trein naar huis te gaan, toen hij plotseling viermaal in den rug werd gesto- ken. In ernstigen toestand is hij naar het zie- kenhuis gebracht. De politie heeft een arres- tatie verricht. BOOT VAN DIENST ENGELAND— NOORWEGEN DOOR VLIEGTUIGEN AANGEV ALLEN. Volgens het dagblad .Dagen" is het s.s. ,,Mira", dat een geregelden post- en passa- giersdienst onderhoudt tusschen Engeland en Noorwegen, Woensdag door Duitsche vlieg- tuigen aangevallen. Hoewel de bommen geen doel troffen, werden twee leden der bemanning gewond. De toestellen ondernamen den aan val acht maal, waarna zij door een Britschen torpedojager verdreven werden. Een machine werd zoo ernstig getroffen, dat zij een nood- landing op zee moest verrichten, waarbij het toestel vernield werd. Een ander vliegtuig verdween in oo'stelijke richting en volgens de beschrijving der opvarenden van de ,,Mira moet dit hetzelfde toestel geweest zijn dat, zooals gemeld, aan de Noorsche autoriteiten verzocht heeft te landen wegens opgeloopen schade. Het vliegtuig landde daarop nabij Stavanger, waar het door de bemanning in brand gestoken werd. De Duitsche vliegers werden ge'interneerd. Toen de ,,Mira" werd aangevallen, bevonden zich bijna honderd per- sonen aan boord. Over de aanvallen van Duitsche vliegtuigen op de Noorsche postboot ,,Mira" meldt Reu- ter uit Oslo, dat dit schip, dat een geregelden post- en passagiersdienst onderhoudt tusschen Engeland en Noorwegen, op drie achtereen- volgende dagen is aangevallen. Aldus heeft een der passagiers meegedeeld. Maandag verliet de ,,Mira" de Tyne en den zelfden avond kwam de eerste aanval. Drie bommen werden geworpen, welke geen schade aanrichtten. Den volgenden avond werd een tweede aanval uitgevoerd, doch Engelsche torpedobootjagers kwamen de vliegtuigen ver- drijven en haalden er een neer. Op Woensdag zijn binnen vijf uur tijds zes aanvallen gedaan. Alle passagiers verbleven aan dek met zwemvesten aan. Drie bommen sloegen slechts tien meter van het schip aan stuurboordzijde in het water, vijf eh twintig meter voor den voorsteven. Twee passagiers zijn lichtgewond. Verder werd geen schade aangericht. Morgenbladet schrijft, volgens Reuter, naar aanleiding van den aanval op het Noorsche passagiersschip Mira: .Zonder aarzeling dur- ven wij te zeggen, dat Duitschland door dezen moorddadigen aanval meer gedaan heeft ter benadeeling van zijn eigen zaak dan ooit te voren. Er kan geen redelijk argument voor een dergelijke daad worden gevonden". Tidens Tegen beschrijft den aanval als ,,een voorbeeldelooze brutaliteit en meedoogenloos- heid". Het blad Iegt er den nadruk op, dat de Mira aangevallen werd op haar wettige route en zulks niet minder dan acht keer achter elkaar. Dit is de eerste keer, dat een passa giersschip op zijn wettigen weg wordt aange vallen. ,,Dat wij niet te doen hebben gekre- gen met de afschuwelijkste ramp, welke de geschiedenis van de Noorsche zeevaart kent, was te danken aan de hulp, verleend door den Engelschen torpedobootjager. Tidens Tegen bepleit, dat de neutrale lan den gezamenlijk stappen zouden nemen om een eind te maken aan deze ,,moorden". Naar aanleiding van de beschieting van het Noorsche stoomschip Mira schrijft het Duit sche nieuwsbureau Naar men weet hebben dien dag de Duitsche luehtstrijdkrachten met succes uitgebreide aanvallen op Britsche convooien ondernomen. De toestand is volkomen duidelijk, wanneer men afgaat op het bericht van de Britsche radio, welke mededeelde, dat een Britsche torpedojager toesnelde' en de Duitsche vlieg tuigen boven de Mira onder vuur nam. Het geval van de Mira geeft derhalve gee- nerlei aanleiding tot een polemiek, doch het is bewezen, dat de Duitsche vliegers slechts te werk gegaan zijn volgens een methode, waar- tegen volkenrechtelijk niets te zeggen valt, toen zij ook de Mira in het oorlogsgebied aan de Noordzeekust van Schotland aanvielen. Wie aan de Engelsche kusten des doods of onder convooi van Britsche oorlogsschepen vaart, moet er op rekenen, dat hij slachtoffer van de oorlogshandelingen wordt. NOORSCH STOOMSCHIP NAVARRA GETORPEDEERD. Het Noorsche stoomschip Navarra is, naar Reuter meldt, in de Noordelijke wateren van Schotland zonder waarschuwing door een Duitsche duikboot getorpedeerd en binnen 3 minuten gezonken. Alle vier de officieren en negen leden der bemanning zijn om het leven gekomen. De Navarra voer, naar United Press vernee'mt, geheel alleen, dus niet in een Britsch convooi, en was goed verlicht, zoodat de nationaliteit van het Noorsche schip dui delijk kon worden opgemerkt. De torpedeering is reeds geschied in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, tegen half- drie. De veertien overlevenden zijn met het Finsche schip Atlas naar Engeland gebracht, waar zij Zaterdagavond zijn aangekomen. EENIGE ACTIVITEIT IN NIEMANDSLAND Er komt teekening in de aanvallen merkt het Handelsblad op. Uit de berichten van het Westelijk front, zoowel van Geallieerde als van Duitsche zijde, blijkt duidelijk, dat langzamerhand een groo- tere activiteit gaat heerschen in het grens- ■gebied aan het Westelijk front. Zoo meldt Havas, dat de vierde April werd gekenmerkt door een tamelijk belangrijke po ging van Duitsche zijde om contact tot stand te brengen. Fransche militaire autoriteiten verklaren, dat reeds eenige dagen de Duit schers voor het eerst de Fransche troepen met bommen en mitrailleurs bestoken. Ook van Duitsche zijde wordt melding gemaakt van bewegingen van grooter omvang dan die waarbij steeds sprake was van ,,zwak artil lerie vuur". DE NIEUWE IN- EN UITVOERVERBODH1S Wegens het groote belang dat vele handel- drijvenden vooral in ons gewest daarbij heb ben, verwijzen wij den lezers naar de onder de rubriek binnenland opgenomen uiteenzet- ting van de met ingang van heden in werking getreden regelingen van den invoer en uitvoer van goederen, die vrijwel overeenkomt met de regeling die tijdens den vorigen oorlog over de N.O.T. plaats had. Thans moeten de inge- voerde goederen, voor zoover die zijn opge nomen onder de in de Staatscourant gepubli- ceerde lijst, worden geadresseerd aan de A.N.I.C. (Algemeene Nederlandsche Invoer Centrale). De vergunningen daartoe voor de overzee aangevoerde goederen zijn te verkrij gen bij de Kamer van Koophandel en Fabrie- ken, welke gemachtigd is vergunningen te verstrekken voor invoer van goederen die over land worden ingevoerd. Voor uit- en doorvoer van goederen is ook overeenkomstig een vastgestelde lijst een vergunning noodig van de Crisis Uitvoercen- trale, zooals sinds het intreden van den oor- logstoestand reeds het geval was, doch wa&r- voor thans een nieuw reglement is vastge steld. Om inlichtingen en formulieren voor de aanvragen kan men zich eveneens richten tot de Kamers van Koophandel en Fabrieken. VERKIEZING VOOR EEN LID DER KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Naar we vernemen is de verklezing (can.- didaatstelling) voor een lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen, afdeeling Kleinbedrijf, in de vaca- ture ontstaan, door het overlijden van den heer M. C. F. van Goethem bepaald op Dins dag 7 Mei a.s. EXAMEN RIJWIEL- EN MOTORRIJWIELHERSTELLERS. Naar we vernemen is de daartoe van wege 't Departement van Economische Zaken aan- gewezen instantie, de cooperatie R.E.M.E.C. voornemens voor de eerste maal in de maan- den Juli en Augustus examen af te nemen voor het behalen van het diploma rrjwiel- en motorrijwielherstellers, waarvap het program- ma is ingesteld op de op 29 Februari 1.1. afge- kondigde vestigingseischen. Gegadigden zul len zich v66r 1 Mei bij die organisatie moeten aanmelden. Het zal van het aantal candidaten afhangen of het examen op meerdere plaatsen zal wor den gehouden. Het normaal examen duurt 3 dagen. Het ligt echter in de bedoe- ling candidaten die reeds zijn gevestigd, den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt en bewtj- zen overleggen, dat zij minstens 5 jaar onaf- gebroken aan het hoofd van een rijwielhandel hebben gestaan, allddn dit jaar, in de gelegen- heid te stellen een speciaal examen af te leg gen, dat twee dagen duurt. Voor inlichtingen omtrent de exameneischen kan men zich wenden tot de Kamers van Koophandel en Fabrieken. EERSTE H. COMMUNIE. Vandaag is de naaste voorbereiding begon- nen voor de Eerste H. Oommunie, welke in onze parochie gehouden zal worden op He- melvaartsdag 2 Mei e.k. R.K. KERKBESTUUR. Door Z.H. Exc. Mgr. P. Hopmans, bis- schop van Breda, zijn herbenoemd tot leden van het R.K. kerkbestuur de heeren F. de Meijer en P. Galle. R.K. ARMBESTUUR. Door Z.H. Exc. Mgr. P. Hopmans, is her benoemd tot lid van het R.K. armbestuur de heer Aug. Usebaert. DISPENSATIE VAN UITVOERVERBODBN. Nadere voorsohriften. Het crisisuitvoerbureau te 's-Gravenhage heeft een herziene handleiding voor het ver- zoeken van dispensatie van uitvoerverboden doen verschijnen, welke verscheidene nieuwe en gewijzigde bepalingen bevat. Zoo zjjn de oranje verzoekformulieren voortaan, behalve bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken, ook gratis verkrijgbaar bij den economischen voorlichtingsdienst te 's-Gravenhage. Indiening der verzoeken door tusschenper- sonen (expediteurs enz.) kan niet meer wor den aanvaard; de indiening behoort te geschie- den door den exporteur, die de goederen naar het buitenland verkoopt, levert en factureert Een verzoek mag slechts worden ingediend, wanneer de verkoop naar het buitenland ge heel tot stand is gekomen, eventueel onder voorbehoud van verkrijging van dispensatie. De geldighiedsduur der dispensatie is 14 dagen, deze kan in bijzondere gevallen met ten hoogste 14 dagen worden verlengd. Uit voer na afloop van den geldigheidsduur der dispensatie zal door de douane niet meer wor den toegelaten. Naast de reeds bestaande afzonderlijke regelingen, zooals die voor compensatie en veredeling, is de mogelijkheid geopend om een toezegging tot het verkrijgen van dispensatie te ontvangen voor goederen, welke nog moe ten worden gefabriceerd. Belanghebbenden kunnen zich terzake tot het crisisuitvoer bureau wenden. In hun eigen belang wordt exporteurs drin- gend aangeraden zich grondig van den in- houd van de nieuwe handleiding op de hoogte te stellen. MARSCHOEFENINGEN IN ZEELAND. Naar de Vliss. Crt. vemeemt, zullen eenige in Zeeland gelegerde onderdeelen deze week Dinsdag, Woensdag. Donderdag en Vrijdag marschoefeningen houden. WEGGEBRUIKERS LET OP UW LICHTEN! De Minister van Justitie heeft aan de procureurs-generaal een schrijven gezonden waarin erop wordt gewezen, dat de naleving van het voorschrift, dat motorrrjtuigen op meer dan twee wielen voorzien moeten zijn van edn of twee achterlichten, welke achter- waarts duidelijk zichtbaar voor het achter- komend verkeer een rood licht uitstralen, te wenschen overlaat. De Minister verzoekt daarom te bevorde- ren, dat op de naleving van dit voorschrift nauwlettend toezicht wordt uitgeoefend, evenals zulks zal dienen te geschieden ten aanzien van de naleving der bepalingen betref- fende de verboden verblindende verlichting. Eenzelfde gedragslijn moet worden gevolgd ten opzichte van het verbod, om over een weg te rijden met een motorrijtuig of een aan- hangwagen, die met inbegrip van de lading 3% meter boven den weg reikt. Ten aanzien van het voeren van roode achterlichten door wielrijders is den Minister de wenschelijkheid gebleken terug te komen op de tot dusver toegelaten tegemoetkomende regeling, daar de practijk heeft uitgewezen, dat hoewel deze regeling ten aanzien van te goeder trouw zijnde overtreders zeer voldeed, deze regeling ten gevolge had, dat een deel der wielrijders hiervan misbruik maakte

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2