Ter Neuzensche Courant Binnenland Buitenland De oorlog in Europa. No. 10.050 Vrijdag 5 April 1940 DERDE BLAD BURGERS NUTTIGEN „RATS, KUCH EN BOONEN". LUOHTGEVECHTEN BOVEN DE NOORDZEE. VAN TWEEDE KAMEB. Heffingen ten behoeve van het Leenings- fonds 1940 vinden geen onverdeeld gunstig out haul. Na een Paaschreces van enkele weken is de Tweede Kamer Woensdagmiddag weder bijeengekomen. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot aanwijzing van heffingen ten behoeve van het Leeningsfonds 1940 hebben negen sprekers het woord gevoerd. In navol- ging van den heer Teulings (R. K.), meldt de VI. Crt., vroegen verschillende sprekers de regeering een gelegenheid te scheppen voor een breed-opgezette gedachtenwisseling over de finaneieringspolitiek der buitengewone uit- gaven. Deze afgevaardigde drong aan op een volkomen coordinatie van prijs-, loon- en be- grootingspolitiek. Hij waarschuwde dat men niet te laat moet komen met een aan de huidige omstandigheden aangepast plan van oorlogsfinanciering. Evenmin als de Minister had spreker tegen een tijdelijk karakter voor het ontwerp bezwaar. De heer Van Gelderen (s.-d.) verklaarde, dat bo de te treffen maatregelen richtlijnen van economische doelmatigheid en van sociale rechtvaardigheid voor oogen gehouden moeten worden. Hij betoogde voorts, dat na den vorigen oorlog de directe belastingen aanmer- kelijk verlicht zijn geworden, de indirecte belastingen daarentegen verzwaard. Hij wenschte daarOm de heffingen op suiker en koffie tijdelijk te zien, opdat zij vervangen kunnen worden bij het dekkingsplan, dat de Minister in het najaar zal indienen. Den ter- mijn van 15 jaren voor de aflossing zei hij voorts te lang te achten en hij bepleitte een heffing ineens en verschillende andere maat regelen. Verschillende sprekers, onder wie de heeren Bierema (lib.), Rutgers van Rozenburg (c.h.) en De Wilde (a.r.) zeiden zich onder de hui dige omstandigheden niet tegen de voorge- stelde heffingen te willen verzetten, hoewel er vele bezwaren aan kleven. Tegen verhooging van dlen suikeraccijns verzetten zich de heeren Teulings en Bierma, tegen verhooging van de heffing op benzine en van de successiebelas- ting in het bijzonder de heer Blijsma (v.d.). Ook door andere sprekers werden enkele be zwaren tegen de voorgestelde maatregelen geuit. De heer De Marchant et d'Ansembourg (N.'S.B.drong aan op een doelmatige wel- vaartspolitiek. De heffing op levensbe- hoeften achtte hij onsociaal en hij meende, dat er nog wel andere belastingbronnen kon- den worden aangeboord. Evenals de heeren Posthuma (c.d.u.) en De Visser (comm.) ver klaarde hij zich tegen het ontwerp. De laatste kwam in het bijzonder op voor de belangen der minst draagkrachtigen. In een uitvoerig betoog besprak de heer De Wilde de financieele vooruitzichten voor ons land. Met de voorgestelde financiering van de mobilisatie-uitgaven zei deze spreker zich te kunnen vereenigen. Die uitgaven zul- len exorbiant zijn, aldus de heer De Wilde, die haar op ruim zeshonderd millioen gulden per jaar schatte. A1 was het voor spreker nog niet duidelijk welken kant de regeering uit wil, toch was hij verheugd over het feit, dat de regeering evenwicht wenscht in de algemeene rijksbegrooting en in de begroo- ting van het fonds. Een bewijs hiervoor zag hij in het feit, dat de uitgaven van den bui- tengewonen dienst in hetzelfde jaar gedekt zullen worden en dat de kosten van den bui- tengewonen toestand met annuiteiten van 15 jaar zullen worden gedekt, waarbij de regee ring zal zorgen, dat het geld er is. Spreker betreurde het noodzakelijke leenen voor deze onproductieve uitgaven en betoogde, dat niet verder gegaan moet worden dan strikt nood- zakelijk is. Men zorge ervoor, dat in Je toe- komst zoo min mogelijk vaste lasten op ons volk drukken, aldus spreker, die voorts be toogde, dat de kans op inflatie niet gering is, als te veel wordt geleend voor consumptieve uitgaven. Met de maatregelen om de annui teiten te betalen uit jaarlijks terugkecrende middelen, stemde de heer De Wnde in. Ten slotte betoogde hij, dat heffing in eens op het vermogen een ander aspect heeft gekregen dan in den vorigen oorlog, toen de staats- schuld zooveel kleiner was. De belasting- schroef is thans reeds zeer ver aangedraaid en de successiebelasting werkt onbillijk, dus de verhooging ook. Tijdelijkheid van de ver hooging accentueert dit euvel slechts. Door een heffing ineens zal een kleine twintig mil lioen gulden aan belasting minder behoeven te worden geheven, aldus berekende spreker. In de gisteren gehouden vergadering der Tweede Kamer is het voorstel tot dekking der jaarlijksche lasten van de mobilisatie-uitgaven met 75 tegen 5 stemmen aangenomen. Ingevolge dit voorstel wordt de benzine- prijs met ongeveer 1% cent per liter ver- hoogd, wordt een koffiebelasting ingevoerd, die een cijns van 12 cent per pond gebrande koffie beteekent, is de suikeraccijns verhoogd met 10 opcenten, neerkomende op 2(4 cent per kilogram en zijn de successierechten ver hoogd met 15 opcenten. Een amendement van den heer Van Gelde ren (s.d.) oim de heffing op koffie te doen gelden tot 30 April 1941 werd verworpen met 54 tegen 24 stemmen. Voor stemden S.D.A.P., N.S.B., Communisten en de C.D.U. Een ge- lijksoortig amendement ten aanzien van den verhoogden accijns op suiker werd door den minister overgenomen. Bij nota van wijziging stelde de minister tenslotte voor, de overige heffingen, uitge- zonderd de verhooging van de successiebelas ting. te doen gelden tot 1 Mei 1943. REGEERING STEUNT DE EIEREN- MARKTEN. In verband met de ongunstige bedrijfsuit- komsten voor de pluimveehouderij gedurende de laatste weken, welke des te onaangenamer waren, nu zij bovendien volgden op een uit- zonderlijk ongunstige winterperiode, was men in de pluinweehouderskringen zeer benieuwd, hoe dit seizoen de koelcampagne zou verloo- pen, aangezien deze steeds een zekeren steun aan de markt geeft. Thans vemam het Handelsblad, dat de Ned. Centrale voor Eieren en Pluimvee, in de week van 16 April onder bepaalde voor- waarden een niet nader aangeduid kwantum koelhuis-kippeneieren zal aankoopen. De ver- wachting is, dat de regeering hiermede voor- loopig zal voortgaan, hetgeen aan de markten een zeer welkomen steun zal geven. Op daverende wyze is Woensdagavond in alia zalen van den Haagschen Dierentuin feest gevierd tot staving van de kas voor het militaire ontwikkelings- en ontspanningswerk in de residentie. De avond werd ingezet met het Wilhelmus, gezongen door het tachtig man sterke fort- koor uit IJmuiden, en het festijn werd verder aangevuld met een groote taptoe, met muziek van vier bands en optreden van Lou Bandy. Veertig hupsche meisjes, met buitenmodel- militaire mutsen, zorgden bij den gemeen- schappelijken soldatenmaaltijd met eenige landsverdedigers tezamen voor de bediening, die overigens geheel in militairen stijl ge- schiedde, met ,,gamellen", pollepels en wat dies meer zij. Kuch, cavaleriesoep, rats en sol- datendessert waren de hoofdbestanddeelen van het menu. DE „SOH. 15" BINNENGEKOMEN. De Woensdagochtend te Scheveningen aan de markt zijnde motorlogger ,,Sch. 15", schip- per Klaas Pronk, is onlangs door een Duit- schen marinetreiler aangehouden en opge- bracht. Het schip was op dat moment pas op de vischgronden gearriiveerd en vischte op een afstand van 10 mijl van een Duitsch mijnen- veld. De logger is toen ter inspectie opge- bracht onder den wal van Borkum. Hier wer den de scheepspapieren onderzocht. Na een dag werd de logger vrijgelaten met de mede- deeling andere vischgronden op te zoeken. Het schip heeft verder ongemoeid kunnen visschen. DE LUOHTBESOHERMING. Een mededeeluig van de N. V. L. inzake het conflict met den Minister van Binnenlandsche Zaken. De Nederlandsche vereeniging vcor Lucht- bescherming heeft aan haar afdeelingsbestu- ren het volgende communique doen toekomen: Aan de afdeelingsbesturen, Tot op heden heeft het hoofdbestuur zich op het standpunt gestled, dat in 's lands be- lang geacht moet worden, geen mededeelin- gen te verstrekken over het conflict, dat tus- schen de Nederl. vereeniging voor Luchtbe- scherming en den Minister van Binnenland sche Zaken is ontstaan. Hoewel in de dag'bladen velerlei over ge- noemd conflict is gepubliceerd, geschiedde zulks buiten verantwoordelijkheid en mede- werking van het hoofdbestuur, dat tot op het laatst de hoop heeft gekoesterd, het conflict binnenskamers te kunnen oplossen. Nu de Minister van Binnenlandsche Zaken het voornemen kenbaar heeft gemaakt een persconferentie te beleggen, waarin het con flict zal worden behandeld, meent het hoofd bestuur thans niet meer die volkomen stil- zwijgendheid in acht te moeten nemen, die zij tot nu toe heeft bewaard over de erkenning van een conflict. Het hoofdbestuur is van meening, dat een stilzwijgen onder de huidige omstandigheden zou kunnen worden uitgelegd als een bewijs van zwakte. Het acht het daarom zijn plicht, zich tot de afdeelingen te wenden met de na- drukkelijke verzekering, dat het niet voor- nemens is om het particulier initiatief be- lichaamd in de N.V.L. met haar 600 afdeelin gen 250.000 leden in den steek te laten. In- tegendeel zal het hoofdbestuur ook in deze moeilijke dagen al het mogelijke doen, om de belangen der vereeniging op de juiste wijze te behartigen. Het zal zich zoodra zulks moge lijk geacht kan worden, op de meest open- hartige wijze uitspreken over het gedurende den laatsten tijd gevoerde beleid en de aan- rakingen met het departement van binnen landsche zaken. Dat het hiertoe thans nog niet overgaat, vindt zijn grond in het feit, dat de Minister nog geen definitief standpunt heeft ingenomen, zoodat openbaarmaking van bovengenoemde aanrakingen wellicht in het huidige stadium nog zal kunnen worden ver- meden. Het hoofdbestuur is doordrongen van het besef, dat het onder de huidige omstandig heden een groote verantwoordelijkheid draagt. Het is daarom, dat het een stilzwijgen over den ondergrond en den inhoud van het con flict verkiest boven voorbarige openbaar making, zelfs al zouden de afdeelingsbesturen en leden der N.V.L. hieruit de conclusie kun nen trekken, dat het hoofdbestuur ter zake niet diligent is. Het hoofdbestuur hoopt en verwacht, dat men dit standpunt zal kunnen respecteeren, en dat de leden der N.V.L. zich eendrachtig achter het hoofdbestuur zullen scharen, opdat een ieder ervan doordrongen zal zijn, dat een onverdeelde meening de verdere ontplooiing van het particulier initiatief ten behoeve van de zelfbescherming een gebiedende eisch acht. Het hoofdbestuur verwacht, dat de afdee lingen op dezelfde wijze als tot op heden hare werkzaamheden op het gebied van de zelfbe scherming zullen voortzetten. WOORDEN EN DADEN! 'Het is bekend, hoe de N. S. B.-sche Graaf de Marchant et d'Ansembourg in parlement en vergadering kan te keer gaan tegen de Joden. Hoe echter ook bij hem de natuur sterker blijkt dan de leer en dat zijn daden wel ietwat afwijken van zijn woorden, stelt het ,/Liimb. Dagbl." in het licht: Thans veraoeken wij onzen lezers, zich in den geest te verplaatsen van het Haagsche Binnenhof naar het landelijke Amstenrade, waar sinds eenige jaren een Naamlooze Ven nootschap is gevestigd met den titel Neder landsche Parasin-fabrieken". Het doel dezer vennootschap is krachtens de statuten: „het fabriceeren van kunstdar- men volgens het octrooi der Rheinisohe Para- sinwerken A. G.". Het maatschappelijk kapitaal toedraagt 118.000. verdeeld in 100 aandeelen, groot 1000 en 20 aandeelen groot f 900. Van de 58 volgestorte aandeelen zijn er een zeker aantal geplaatst bij graaf de Marchant et d'Ansembourg voor inhreng van grond enz. en voor een ander aantal bij Herr Julius Wolff voor inbreng van machines en dergelijke. En nu komt de clou der historie: Gedelegeerd Commissaris die de opper- leiding heeft en naar verkiezen de lakens of zoo ge wilt, de darmen uitdeelt is Max Vistor Eugene Hubert Joseph graaf de Mar chant et d'Ansembourg. Directeur der vennootschap is Julius Wolff, een Duitsch Israeliet, die op 14 Februari 1939 het Nederlanderschap door naturalisatie tieeft verworven Al deze feiten staan muurvast! En elk der gegadigden kan ze desverlangd controleeren op het bureau van de Kamer van Kooph&ndel voor de mijnstreek te Heerlen. Breedvoerige commentaar lijkt ons vol komen overbodig. Slechts een opmerking moet ons van het hart. Hoe verregaand moet de Joodsche mentali- teit haar stempel hebben gedruktop het geestesleven van ons volk, nu zelfs de uit- verkorenen van het Germaansche bloed en den Nederlandschen bodem, de herauten der ,,Volksche gedachte", de profeten der raszui- verheid en de hartstochtelijke tegenstanders van elken ,,volksvreemden" invloed, zich niet ontzien in d6n vennootschappelijk schuitje te varen met rasechte zonen van het Joodsche volk, om gezamenlijk zaken te doen met het Derde Rijk! BESPREKINGEN VAN HITLER MET ZIJN MILITAIRE ADVISEURS. Ook in Duitschland zullen volgens den corr. der N. R. Crt. te Berlijn eerlang belangrijke beslissingen moeten vallen omtrent de wijze waarop de oorlog zal worden voortgezet. Dit spreekt vanzelf en de jongste Engelsch-Fran- sche besluiten, gepaard met de veranderingen in het Fransche en Engelsche kabinet nopen er natuurlijkerwijze toe om zonder uitstel maatregelen te beramen, teneinde te voor- komen, dat de geallieerden tijd en gelegenheid krijgen om tot eenig initiatief over te gaan. Dit ligt zoo voor de hand, dat men hier en daar reeds in den loop van de vorige week over gewichtige besprekingen berichten kon lezen, welke op de Rijkskanselarij zouden heb ben plaats gehad en waaraan o.a. Brauchitsch zou hebben deelgenomen. Dit bericht was evenwel voorbarig, want Brauchitsch bevond zich op den voor de bespreking aangezienen datum nog op een inspectietocht aan het Wes- telijk front. Het was zijn vierde en tevens uitvoerigste inspectie van de Westelijke stel- lingen. Nu is hfl echter terug en op het laatst in den loop van de volgende week worden de be- doelde besprekingen met den FUhrer ver wacht. Von Brauchitsch, Keitel, Haider, Rader en Goring behooren tot de personen, die voor deelneming aan zulke conferenties in aanmerking plegen te komen, afgezien van anderen die men er nog in wil betrekken. Mien verwacht uit den aard der zaak besluiten van ingrijpenden aard, over welker vorm en inhoud, laat staan over het oogenblik waarop zij ten uitvoer zullen worden gebracht, na- tuurlijk niets te voorspellen valt, tenminste niet met eenige zekerheid. Er mag misschien op worden gewezen, dat in de Duitsche legerberichten bij herhaling sprakc is geweest van verkenningsvluchten over Oost- en Noord-Frankrijk, zoodat men mag aannemen, dat men over die streken bij het Duitsche opperbevel alles weet wat men door luchtverkenning te weten kan komen. Dit feit, hetwelk, gelet op de vrij algemeene veronderstelde superioriteit van de Duitsche luchtmacht van belang is, mag onder de aan- dacht worden gebracht van hen, die meenen dat Duitschland, hetwelk een tijd lang diplo- matiek voor Frankrijk een achterdeurtje heeft opengelaten voor een afzonderlijken vreed, ook dan wanneer het hard tegen hard mocht gan, Frankrijk zou ontzien. DE ENGELSCHE DRUK OiP DE NEUTRALEN. De Times bevatte Woensdagochtend, naar Reuter meldt, een ingezonden stuk van Lord Macmillan, den voorganger van Sir John Reith als minister van vocrlichting. Mac millan is een bekende gezaghebbende figuur op juridisch gebied en heeft o.a. deel uitge- maakt van de commissie voor buitenlandsche wetgeving en volkenrecht. 'Hij schrijft: ,,De theorie van het onzijdigheidsrecht is, dat bij het uitbreken van een oorlog tusschen twee naties het geschil de zaak is van uit- sluitend de oorlogvoerenden, en dat de daar- uit voortvloeiende stoornissen zoodanig be- perkt zullen worden, dat zij zoo weinig moge lijk hinder opleveren voor de vreedzame buren. Voor zoover de buren er bij betrokken zijn, geldt, naar de rechtsgeleerden het uitdrukken, het ,,res inter alios" (een zaak waar derden, die geen party zijn, geheel buiten staan). Deze theorie is echter onmogelijk toe te passen op den huidigen oorlog. Het lot en het geluk van de aangrenzende neutralen zijn even sterk betrokken bij den uitslag als die van de oorlogvoerenden zelf. Wij mogen naar waarheid tot elken onzijdige zeggen: ,,De tua re agitur". (Het gaat om uw eigen zaak). De gevoltrekking daaruit moet blijken te zijn, dat, waar de overwegingen, welke geleid heb ben tot het opstellen van de onzijdigheids- regelen, in dat geval afwezig zijn, die regelen zelf ontoepasselijk of tenminste ongeschikt worden. ,,Cessante ratione, cessat et lex". (Het recht verliest zijn kraeht, wanneer het zijn redelijk motief verliest.) Het mag misschien te ver gaan, te zeggen, dat de omstandigheden van dezen oorlog de neutraliteitsregelen te niet doen; doch, waar de zaak, waarvoor wij strijden, evenzeer de zaak is der onzijdigen als de onze, lijkt het tenminste niet onredelijk, te eischen, dat zij een welwillende en geen strikte interpretatie geven aan deze regelen." De Times schreef een hoofdartikel, waarin zij haar instemming betuigt met de denkbeel- den van Macmillan. 100.000 KG NEDERLANDSCHE BOTER NAAR BELGIE. Ten einde te voorkomen, dat de boterprijs in Belgie zal stijgen, als gevolg van de prijzen van het veevoeder zullen de contingenten voor den invoer van boter worden verhoogd. Ne- derland zal volgens Belga een aanvullend con tingent van 100.000 kg boter leveren. Er wordt geen enkele andere maatregel onder oogen ge- zien ten einde een prijsbederf te voorkomen, dat nadeelig zou zijn voor den Belgischen landbouw en het algemeen belang. DE ILE DE FRANCE. Volgens een Stefani-bericht uit Rome maakt de lie de France zich gereed de haven van New York te verlaten. Het schip is grijs ge- schilderd en zal worden gebezigd voor het transport van troepen. Volgens een bericht uit New York is daar van deze tijding uit Rome geen bevestiging te krijgen. DE DUITSCH-ITALEAANSClHE SAMENWERKING IN MIDDEN-EUROPA. Ciubrilowitsj, de Zuid-Slavische minister van landbouw, is Woensdag te Boedapest aangekomen voor een officieel bezoek. Hij werd hartelijk verwelkomd door den Hongaarschen minister van landbouw. Ook de Duitsche minister van landbouw, Darre, is Woensdag in de Hongaarsche hoofd- stad gearriveerd. Het regeeringsblad Uj Magyarsag schrijft volgens Stefani, dat de ontmoeting van de Duitsche, Zuid-Slavische en Italiaansche mi nisters van landbouw met hun Hongaarschen collega en de overige Hongaarsche autoritei- ten zeer voordeelig zal zijn voor de vier staten. EEN GRAN A AT MET CHOCOLADE. Bij een bezoek aan het front trok een groote Fransche granaat de aandacht van den koning van Engeland, die aldus de Jour den wensch uitsprak er een in zijn auto mee te nemen. Maar de officieren verzetten zich daartegen, al is zoo'n stuk toch het Kanaal overgestoken. Op hoofdsch initiatief werd er een, van zijn lading ontdaan, opgepoetst en met chocola gevuld, den koninklijken prinses- sen ten geschenke gegeven. HOE DE RADZIWILLS BEVRIJD WERDEN. In de Excelsior lezen we, dat prins en prin- ses Radziwill het aan de tusschenkomst van den koning en de koningin van Italie bij Stalin te danken hebben aan de executie-paal ontsnapt te zijn. Met vele vrienden waren ze by de komst van de Sowjettroepen in Polen in een kasteel gevangen genomen en naar Moskou gezonden, waar de mannen achter slot werden gezet, de vrouwen in een concen- tratiekamp gesloten. Toen de prins een poos later uit zijn eel gehaald werd, achtte hij zijn laatste uur geslagen, maar in gezelschap van zijn vrouw werd hij onder verzekerd geleide de Roemeensche grens overgeleid. Hier ver- namen ze, door wier toedoen ze in vrijheid gesteld waren. En het blad voegt erby, dat de prins dienst wil nemen in het Fransche leger. BELGIE ZOEKT EEN ANDEREN WEG. Ter aanmoediging van het gebruik van niet uit het buitenland afkomstige producten als brandstof voor automobielen wordt in Belgie de motorrijtuigbelasting met negen tienden verlaagd vocr voertuigen, waarvan de motor voortbewogen wordt door gas, stoom of elec- triciteit. ACHTDUIZEND NUMMER(PLATEN INGELEVERD De automobilisten in Denemarken zijn ern- stig gedupeerd door het gebrek aan benzine. De bestaande beperkingsmaatregelen geeft hen slechts een deel van hun normaal ver- bruik. De regeering heeft geen middel ge- vonden om de automobilisten tevreden te stel- len en derhalve hebben ongeveer 8000 hun nummerplaat ingeleverd en hiermede te ken- nen gegeven, dat zij voorloopig geen gebruik van hun auto zullen maken. EEN REDEVOERING VAN HITLER VERMOMD ALS JAARVERSLAG! Het Belgische blad ,,Vingtlfeme Sidcle" ver- neemt uit de stad Luxemburg, dat de post aldaar sedert enkele dagen bemerkt had, dat het hoofdbestuur van de ,,Arbed", het groote Duitsche ljzer- en staalconcern, groote sta- pels balansen en winst- en verliesrekeningen met het jaarverslag van den raad van beheer verzond. Het leek bevreemdend, omdat de jaarver- gadering, waarin dit alles goedgekeurd moest worden, nog niet heeft plaats gehad. Bij in- formatie op het hoofdkantoor van de ijzer- en staalfabriek bleek, dat deze stukken niet door de maatschappij verzonden waren. Men maakte er toen een open en bevond, dat de omslag en de eerste pagina's nauwkeurige reproducties waren van het echte verslag van de ,,Arbed", maar dat de balansen niet over 1939 maar over 1936 waren. Na de derde bladzij volgde overigens geen jaarverslag maar... een redevoering van Hitler. Men hield een oogje in het zeil en volgde een ouden neer, die een nieuw pakket had afgegeven. Hij be- gaf zich daarna naar het Duitsche gezant- schap en weigerde zich te laten ondervragen, zich beroepende op zijn immuniteit. Volgens het blad is men in Luxemburg zeer verontwaardigd, dat op deze wijze Duitsche propaganda-geschriften naar Frankrijk wer den verzonden. (Hbl.) DE VADERLANDSOHE PLICHT VAN HET ZWIJGEN. De correspondent der N. R. Crt. te Geneve schrijft ,,Wie niet zwijgen kan, schaadt het vader- land!" Aldus de tekst van een plakkaat, dat men tegenwoordig in alle deeien van Zwltser- land op de muren aangeslagen vindt en waarin in het Duitsch, het Fransch en het Italiaansch het zwijgen tot een vaderlandsche plicht ver- klaard wordt. Het plakkaat is afkomstig van den gene- ralen staf, die de bevolking op de gevaren van het gepraat over kwesties van militair belang heeft willen opmerkzaam maken. Het plakkaat is gericht zoowel tegen de gerucht- makerij over onmiddellijk dreigende aanvals- plannen van buiten de grenzen als tegen een al te groote loslippigheid over de werken, die in het belang van de versterking der militaire landsverdediging ondernomen worden, en over de bedrijvigheid der gemobiliseerden in het algemeen. Helaas blijkt deze goede bedoeling in het geheel niet uit het plakkaat zelf, dat trou- wens ook door zijn geheelen uiterlijken vorm en matte kleur weinig geslaagd is en heel wat minder in het oog valt dan de op heel wat gelukkiger wijze tot het Zwitsersche volk ge- richte aansporing, om bijdragen te schenken voor de ,,Nationale gift voor den soldaat". De uit den dienst terugkeerende en vol vader geluk zijn kindje tot zich opheffende soldaat weet heel wat meer de aandacht te trekken dan deze jongste vermaning tot stilzwijgend heid. Het gemis aan duidelrjkheid over de werke- lijke bedoeling van dit plakkaat heeft reeds tot menig protest in de bladen aanleiding ge geven. Men wees erop, dat men het plak kaat zou kunnen beschouwen als een officieele aansporing zich van het uitspreken van een oordeel over de met den oorlog in verband staande vraagstukken van politieken aard te onthouden, overeenkomstig de door de Duit sche pers verkondigde opvattingen omtrent de verplichtingen der burgers van een neu tralen staat. Het standpunt van de Zwitsersche regee ring en ook van den generalen staf over de rechten der individueele burgers van een neu traal land op vrijheid van meeningsuiting is echter thans wel zoo algemeen bekend, dat het gevaar van een dergelijke verkeerde uit- legging van het onduidelijke plakkaat niet groot is. De vaagheid der aansporing tot zwijgen leidde echter de vorige week tot een ander protest tegen het aanslaan van een plakkaat. Het plakkaat was (wellicht niet geheel zon der bedoeling) in de vergaderzaal van het kantonale parlement van het kanton Aargau aangebracht! Toen de parlementsleden voor hun voorjaarszitting de zaal betraden, groo- tendeels gewapend met de teksten van hun redevoeringen, die zij in de eerstvolgende dagen ten geihoore wilden brengen, viel hun oog op de vermaning ,,Wie niet zwijgen kan, schaadt het vaderland!" Het is begrijpelijk, dat menig lid, ondanks deze waarsehuwing, zich verplicht achtte het zwijgen te verbreken en erop te wijzen, dat een vergaderzaal, waar men voor gemeen- schappelijke beraadslagingen van algemeen nut bijeenkomt, niet de aangewezen plaats is voor een dergelijk vermaan! Een uitvoerig debat ontstond dan ook over de vraag, of het parlement de aanwezigheid van het plakkaat in zijn raadszaal dulden zou. Met 66n enkele stem meerderheid (63 tegen 62 stemmen) besloot het parlement ten slotte de eer aan zich te houden en het plakkaat in de vergaderzaal te laten hangen. Groote breedsprakerigheid bij de behandeling der punten der agenda deed hiarna wel zien, dat de kantonale parlementsleden van Aargau door het plakkaat nog niet tot de opvatting bekeerd zrjn, dat zwijgen ook in het parlement een vaderlandsch belang kan zijn! EEN WAARDE VAN EEN KWART MILLIARD GULDEN IN VEILIGHEII) GEBRACHT. De correspondent der N. R. Crt. te New- York schrijft: Het is tegenwoordig een lust, langs den New Yorkschen waterkant te wandelen, want er is heel wat te zien! Het flaneeren langs de Twaalfde Avenue, die aan de rivier grenst, is dan ook een geliefde bezigheid geworden en de venters met prentbriefkaarten en pin- da's beleven een ,,boom". Bij duizenden kan men iederen dag de bewoners van de be- nedenstad, pijn in den nek t.rotseerend, tegen de grijze rompen omhoog zien staren. Hun gevoel van behaaglijkheid, zich ver van de oorlogcentra te weten, kan slechts worden versterkt door het aanschouwen van de vjjf glorieuze zeekasteelen, die de geallieerden naar den veiligen Hudson hebben gestuurd of daar hebben achtergelaten am er den afloop van den oorlog af te wachten. De hav«n van New York als „safe". Met de onVerwachte aankomst van de Queen Elizabeth aan den voet van de 50ste straat West is de haven van New York het toevluchtsoord om niet te zeggen de ,,safe" geworden van de kostbaarste verzameling passagiersschepen, welke men ooit bij elkaar heeft gezien. Zij vertegenwoordigen een be- leggingswaarde van 138 millioen dollar, of ruim een kwart milliard gulden. Zij hebben samen een tonnage 328.000 ton gelijk- staande aan die van alle Fransche -linle- schepen by elkaar. Het bedrag dat hun maatschappyen aan liggelden moeten betalen 13 niet minder dan 5000 dollar per dag, voor de haven van New- York een welkome vergoeding voor de ver- liezen, geleden door de vermindering van de wereldscheepvaart. Ofschoon de maatschap- pijen dit bedrag misschien wel een of twee jaar zullen moeten opbrengen, waardoor het bewaarloon heel goed in de zeven cijfers kan loopen eer de sehepen weer In de vaart wor den gebracht, weegt deze uitgave voor hen gemakkeiyk op tegen de waarde van de vei- ligheid, die daardoor wordt verkregen. Iim- mers, sehepen als de Queen Elizabeth, de Queen Mary, de Mauretania, de Normandie en de lie de France kunnen niet in ddn dag, zelfs niet in e6n jaar worden vervangen. En wanneer de oorlog uit is, zullen de Engel- schen en de Franschen er onmiddeliyk een dringende behoefte aan hebben. Verzorging en bewaking. Niets wordt dan ook nagelaten om het kost'bare bezit goed te verzorgen en te be- waken. Bijna duizend mannen hebben op- dracht, de juweelen van scheepsbouwvemuft in goeden staat te houden, opdat de sehepen ieder oogenblik hun taak kunnen hervatten. De machines moeten feilloos blijven function- neeren en iederen dag wordt dan ook ten minste 66n schroef langzaam in beweging ge houden. Brandwachten patrouilleeren vieren- twintig uur per etmaal om te voorkomen dat door kwaadwilligheid of onvoorzichtlgheid de tragedies van Havre zich zouden herhalen. Een legertje van opzichterc, versterkt door New Yorksche politie, houdt zonder ophou- den een oog in het zeil. Op welke wyze dit toezicht wordt uitgeoefend is een zorgvuldig bewaard geheim. Nieuwsgierigen worden streng van de sehepen geweerd. De vqf sehepen die hier een veilige toe- vlucht hebben gezocht hebben respeetieveiyk in dollars gekost: Queen Elizabeth 28.750.000 Queen Mary 25.000.000 Mauretania 20.000.000 Normandie 50.000.000 lie de France 16.000.000 Totaal 138.750.000 Voor de bewaking van de NormandiS, het duurste en op d6n na langste schip van de wereld, heeft de Fransche iyn permanent 200 man in dienst. zy ontvangen hun vlootgage van 15 dollar per maand met kost en huis- vesting. Het lijkt niet veel, maar sedert 28 Augustus, datum waarop dit luxe schip hier op nonactief werd gesteld, heeft het zijn eigenaars al 200 000 dollar aan onderhoud ge kost. De zuinige Franschen hebben deze uit gave echter graag voor den trots van hun passagiersvloot over, die tweemaal den legen- dairen blauwen wimpel heeft veroverd, doch ook omdat het in zekeren zin een werkver- schaffingsobject is geweest. Het feit, dat de Normandie bijna tweemaal zooveel heeft ge kost als de Queen Elizabeth, kan ten deele hierdoor worden verklaard. Van alle kunst- schatten, waarmee de Fransche regeering het schip overlaadde en die het tot het weelderig- ste passagiersschip ter wereld maakte, is ech ter weinig meer te zien. Het meubilair ligt in groote bergen opgestapeld, die met zeil- doek zijn afgedekt. De karpetten liggen in de kamfer. De spiegels zijn in kratten opge- borgen en ieder stuk ongeverfd metaal is be- dekt met een dikke, beschermende laag vet. Dezelfde maatregelen zijn trouwens ook op de andere sehepen genomen. De andere reuzen. Naast de Normandie liggen de beide konin- ginnen van de Cunard Dine. Zij kosten deze maatschappij 16.600 dollar per maand aan liggeld. lets verderop is de Mauretania te vinden, die in 1938 in allerijl gebouwd werd om een naamgenoot te vervangen. Het vijfde schip, de He de France, ver- zwelgt op Staten Island aan liggeld 15.000 dollar per maand. Deze boot heeft eerst op de North River gelegen; toen zij naar Staten Island werd gebracht bleek het water daar te ondiep en zag haar maatschappij zich genood- zaakt een vaargeul te laten uitbaggeren, een werkje dat nog eens op 30.000 dollar kwam te staan. Duur gekochte veiligheid, maar nochtans: veiligheid. Van de vijf andere passagiersschepen, die het tiental der oceaankampioenen vol maken, zyn er twee Duitsch, 66n Engelsch, twee Ita liaansch. Alleen de twee laatste, de Rex en de Conte di Savoia, varen nog regelmatig. Wat de Duitsche sehepen fcetreft, de Bremen is zooals men zich herinnert na een avon- tuurlijke reis in veiligheid gebracht en be- vindt zich nu te Bremerhaven, haar zuster- schip de Europa was daar al sedert Augustus. De Aquitania van de Cunardline ten slotte ligt in Halifax (Nova Scotia) en wacht daar ook naar alien schyn rustiger tijden af. Naar verluidt is de Britsche vliegboot, welke Donderdag zes Duitsche bomvliegtuigen van het nieuwe type Junke"rs J U 88 boven de Noordzee heeft aangevallen en verjaagd, van het type Short Sunderland. De vliegboot is naar de basis teruggekeerd, ofschoon enkele van haar stuurorganen waren weggeschoten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 9