HEIIMATIEK WEK UW LEVER-GAL OP Bureau Veedselvoorziening Zeeland. De oorlog in Europa. Sport 1 AMERIKA HANDHAAFT HET „MOREELE EMBARGO" tegen rusland. EEN NOORSCHE VERKLARING OVER HET ERTSVERVOER. TERNEUZEN, 5 APRIL 1940. RECHTSZAKEN. Rundveekeuringen. Duitschland met alle wapenen, die voor zulk een oorlog noodig zijn, aangekondigd. Pertinax schrijft in l'Ordre: Tot dusver hebben de geallieerden geduld, dat er voor de neutraliteit twee ftiaatstaven waren, de eene celdende voor Duitschland, dat vernietigt en doodt, en de andere geldend voor de geallieer den die zich schikken naar de Internationale rerbtsregels. De geallieerden zijn meer dan ooit vastbesloten, niet meer twee maten en twee gewichten te accepteeren. Een Italiaansche persstem. In haar commentaar op Chamberlain s rede in het Lagerhuis, schrijft de Popolo di Roma, dat Engeland, alles wel beschouwd, er de voorkeur aan geeft v'oorloopig tegen Duitsch land" alleen een economische oorlog te voeren, waarbij het poogt Duitschland onder druk en door handelsovereenkomsten van de neutrale landen te isoleeren en op deze wijze, mede daar de verwerving van grondstoffen op de Buropeesche markten, voor Engeland het leeuwendeel te reserveeren. (Reuter meldt uit Washington: Men gelooft, dat de Russische ambassadeur Oemansky in een onderhoud met den Ameri- kaianschen minister van buitenlandsche zaken Hull heeft getracht Hulls besluit tot handha- ving van het „moreele embargo" op den uit voer van vliegtuigmateriaal naar Rusland aan het wankelen te brengen. Oemansky had Hull om een onderhoud verzocht. Dat het uit- voerverbod besproken was, is niet bevestigd, doch in een wat later gehouden persconfe- rentie verklaarde de minister, dat het em bargo nog van kracht was tegen elk land, dat zich de sanctie daarvan op den hals haalde. Op de vraag, of de vrede tusschen Rusland en Finland ook een einde aan het embargo tegen de SoVjet-Unie had gemaakt, antwoordde hij, dat over dit onderwerp niets nieuws viel te zeggen. Een ambtenaar legde dat antwoord uit als een aanwijzing, dat het embargo nog van kracht is. BRAZILlE BOBWT 12 TORPEDOJAGERS. De Braziliaansche marine-attache te Was hington heeft tegenover de pers verklaard, dat een Braziliaansche vlootcommissie zoo juist de eerste staalaankoopen heeft verricht voor den bouw van 12 torpedojagers, die te Rio de Janeiro op stapel gezet zullen worden. De oorlog was oorzaak, dat Engeland zes be- stelde torpedojagers niet op tijd kon leveren en de Braziliaansche regeering had daarom besloten de torpedojagers zelf te bouwen met Aanerikaansch materiaal en met de hulp van deskundigen der Amerikaansche marine. DEUTSCHE HARING AANKOOPEN EN SPIONNAGE IN NOORWEGEN. Omdat een van de Duitsche vertegenwoor- digers, die naar Bergen is gekomen om haring te koopen, is geanresteerd wegens handels- spionnage, hebben alle Duitsche vertegen- woordigers het koopen van haring in Bergen gestaakt, meldt het Noorsche Telegraafagent- schap. Ill de andere Noorsche plaatsen wordt ge- woon gekocht. De exporteurs te Bergen hopen dat de autoriteiten de aangelegenheid snel zullen ophelderen, aangezien zij ernstige schade lijden. De minister van handel heeft medegedeeld, dat hij het rapport over de zaak heeft ontvan- gen en de zaak in overweging zal nemen. DUITSCH VLIEGTUIG GEDAALD IN NOORWEGEN. Sen Duitsch legervliegtuig is verongelukt bij een landing in de buurt van Stavanger. De Noorsche militaire autoriteiten hebben het volgende officieele communique uitge- geven over het Duitsche vliegtuig, dat in de buurt van Stavanger is verongelukt. Een (Duitsch tweemotorig Junkersvliegtuig was om half vijf Woensdagmiddag bij Feie boven Noorsch grondgebied verschenen. Een Noorsch watervliegtuig ging het tegemoet. Het Duitsche vliegtuig verklaarde motor- storing te hebben en vroeg, waar het kon dalen. Den Duitschers werd gevraagd te Sola te dalen. Zij werden derwaarts geescorteerd door twee Noorsche vliegtuigen. Om half zes daalde het Duitsche vliegtuig bij Moseid, op een halve mijl van Sola. De bemanning, welke ongedeerd was, stak het vliegtuig in brand. Een Noorsche militaire patrouille werd uit- gezonden. De bemanning is geinterneerd. DE BRITSCHE R.ADIO-OMROEP. De British Broadcasting Co. zendt tegen- woordig in 19 talen uit. Arabisch was in 1938 de eerste vreemde taal en Nederlandsch zal spoedig de laatste, althans voorloopig, zijn. De B.B.C. heeft een legertje van luisteraars in dienst, die in ploegen dag en nacht luisteren naar alles, wat en door den aether wordt ge- 2egd en dat is tegenwoordig een heeleboel. Zij luisteren naar 150 nieuwsuitzendingen, die in alle bestaande talen per dag worden uitgezon- den, en moeten van alles wat ook maar eenigs- zins belangrijk is, rapport uitbrengen. Elken dag worden per telefoon en telex 250.000 woorden uitgezonden, die verkcrt en persklaar moeten worden gemaakt en een uittreksel van 30.000 woorden per dag wordt naar de ver- schillende regeeringsbureaux doorgegeven. Van over de geheele were Id komen op- en aanmerkingen over den B.B.C.-dienst binnen. Er werden 3500 verzoeken ontvangen van Polen tot opsporing van 22.000 vermiste fa- milieleden. HET VONNIS TEGEN DE FRANSCHE OOMMUNISTEN. Het Fransche militaire gerecht heeft, na beraadslagingen, die vier uur duurden, in openbare zitting zijn vonnis tegen de commu- nistische beschuldiging bekend gemaakt. De negen afgevaardigden, die voortvluchtig zijn, zijn veroordeeld-tot vijf jaar gevangenis straf, 5000 frank boete en vijf jaar verlies van hun burgerlijke en politieke rechten. Zesentwintig beklaagden zijn veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, 4000 frank boete en vijf jaar verlies van rechten. Flori- mpnd Bonte zag zich veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, 5000 frank boete en vijf jaar verlies van rechten. Negen beschuldigden, bij wie verzachtende omstandigheden in aanmer- kmg zijn genomen, zijn veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf voorwaardelijk, 4000 frank boete en vijf jaar verlies van rechten. Den vroegeren afgevaardigden, die voorwaar delijk veroordeeld zijn, wordt een verblijf- plaats aangewezen. MEER RUSSISCHE TROEPEN IN ESTLAND. De Uusi Suomi meldt uit Tallinn, dat on- jangs in Estland aanzienlijke Russische troe- v-enafdeelingen en een groote hoeveelheid raumtie en militaire uitrustingen zijn aange- Komen. De nieuwe afdeelingen zijn in hoofd- zaak samengesteld uit de troepen, die op de Kai elische landengte hebben gevochten. Ter- wijl gedurende den Finschen oorlog een groot deel der in Estland gelegerde troepen naar het iront werd gezonden, verneemt men thans uit goede bron, dat een aanzienlijk grooter aan- tal manschappen naar Estland zou zijn ge zonden, hetgeen overigens in strijd zou zijn met de Russisch-Estlandsche overeenkomst. REYNAUD OVER DE ERANSCH-BRITSCHE SAMENWERKING. De News Chronicle publiceerde Woensdag- ochtend een artikel van Reynaud, waarin de Fransche premier een vergeljjking maakt tusschen de tegenwoordige positie der ge allieerden en die in Januari 1915, zes maan- den na het uitbreken van den eersten wereld- corlog. Reynaud schildert de successen, die Duitschland in het begin van 1915 reeds be- haald had en verklaart o.a., dat de superiori- teit van de Britsche over de Duitsche vloot niet zeer groot was en dat de blokkade lang niet zoo stelselmatig en doeltreffend was als thans. Thans, aldus Reynaud, is de toestand ge heel anders. Duitschland is van alle overzee- sche landen afgesneden. Doch op het gebied der samenwerking tusschen de geallieerden is de verandering wel het belangrijkst en in sommige opzichten werkelijk wonderbaarlijk. Reynaud gewaagt dan van de economische reorganisatie van Europa na een overwinmng der geallieeren. Degenen, die het verdrag van Versailles hebben opgesteld, aldus de premier, hadden zich met succes kunnen spiegelen aan het voorbeeld van Amerika, waar 48 souve- reine staten, weke zich uit politiek, rechts- kundig of bestuursoogpunt vrijelijk kunnen organiseeren, niettemin het grootste ter we- reld bestaande gebied van vrij handelsverkeer vormen, dat voor de nienschelijke activiteit open staat. In deze pichting moet Europa zijn orienteering vinden als het niet ten onder wil gaan. Reynaud wijst vervolgens op het Fransoh- Britsche economische accoord en stelt de vraag, waarom een zelfde resultaat niet be- reikt kan worden in landen, die minder mach- tig zijn en een eenvoudiger economische structuur hebben. Hoeveel gemakkelijker zou, dan de taak zijn van het afbakenen der grenzen, wanneer het oogenblik gekomen is om over den toe- komstigen vrede te onderhandelen. Tot de uitvoering van dit program zullen de Britsche en Fransche democratieen, als het huidige conflict geeindigd zal zijn, alle vrije volken moeten uitnoodigen. Dit geldt niet alleen voor de volken van Europa, doch ook voor die over- zee, omdat het probleem het kader van de oude wereld te buiten gaat en ook omdat de ervaring der laatste twintig jaar den repu- blieken der nieuwe wereld ten voile heeft moeten bewijzen, dat Amerika niet welvarend kan zijn als Europa geruineerd is. Reynaud besluit met te zeggen, dat het vergeefsch zou zijn te hopen op verwezenlij- king van zulk een program, zoolang Duitsch land zijn tegenwoordige leerstellingen en regime zal houden. Naar Reuter uit Londen meldt, is daar van gezaghebbende Noorsche zijde een verklaring gepubliceerd, welke zegt, dat de uitvoer van Zweedsch ijzererts over Narvik sinds het uit breken van den oorlog slechts een gering deel is geweest van dien uitvoer in vredestijd. Het sluiten van de haven van Narvik voor den doorvoer van Zweedsch ijzererts zou nog niet noodzakelijk behoeven te leiden tot een wezen- lijke vermindering van den totalen uitvoer van deze grondstof naar Duitschland, daar het grootste deel ervan verscheept zou kun nen worden over Lulea en andere Zweedsche havens, zonder dat deze daartoe zouden be hoeven te worden uitgebreid. Men schat, dat vermoedelijk meer dan negentiende van den totaien uitvoer van ijzererts naar Duitschland over deze havens verscheept zou kunnen worden. Men mag niet vergeten, dat de verscheping van Zweedsch ijzer-erts over Narvik niet alleen ten voordeel strekt van Duitschland, maar dat ook een aanzienlijke hoeveelheid daarvan naar Engeland gaat en dat deze uit voer sinds December, vergeleken bij het vorig jaar de neiging toont tot een aanzienlijke stijging. Wanneer men opmerkt, dat het vervoer van ijzer-erts naar Duitschland geschiedt onder bescherming van de Noorsche territoriale wateren, dient men daarbij eerlijkheidshalve ook te vermelden, dat dit ook geldt voor het vervoer van het Zweedsche ijzer-erts via Nar vik naar Engeland. Door het toelaten van -dit doorvoerverkeer, onafhankelijk van de bestemming van de landingen, blijft Noorwegen stipt binnen zijn rechten en verpichtingen als nie't-oorlogvoe- rende mogendheid. DUITSCHE DESERTEURS IN LUXEMBURG. Het dagblad Luxembourg schrijff, dat een Duitsche deserteur de grens is overgekomen, nadat hij zwemmende de Moezel was over- gestoken. Hij heeft zich onder bescherming der gendarmerie gesteld. Het zou een Oosten- rijksche student in de geneeskunde zijn. In het geheel zijn thans twaalf Duitsche deser- teurs in Luxemburg geinterneerd. EEN ENGELSCH EN EEN DUITSCH TOESTEL NEERGESCHOTEN VOOR DE BRITSCHE KUST. Voor het eerst sedert het begin van den oorlog is bij de kustverdediging een Britsch vliegtuig verloren gegaan, aldus meldt Reuter uit Londen. Voor de kust van Yorkshire is Woensdagmiddag een Spitfire toestel door een Duitsch vliegtuig neergeschoten. De bestuur- derd werd gered. In een haven aan de kust van Yorkshire zijn Woensdag 5 Duitsche vliegers, van wie twee gewond waren door een patrouillevaar- tuig aan land gebracht. Men verneemt, dat hun toestel door een Britsche machine is neergeschoten. De bemanning van het pa- trouillevaartuig had het luchtgevecht gade- geslagen en er aan deelgenomen met een machinegeweer Toen het Duitsche vliegtuig neerkwam, trachtten de inzittenden van hun rubberboot gebruik te maken, doch zij slaag- den daarin niet. Het patrouillevaartuig nam hen aan boord. Een der gewonden is in een TWEE KRUISERS SLAAGS OP DE NOORDZEE? De bemanning van een Noorsch schip, dat Dinsdag te Bergen (Noorwegen) is aange- komen, heeft verklaard, Maandag op de Noordzee een gevecht tusschen twee kruisers te hebben gezien. Er werden 10 tot 12 scho- ten gewisseld. Het Noocsche schip voer ech- ter op grooten afstand, zoodat de mannen het verloop niet konden volgen. De kapitein deelde mede, dat hij de grana- ten om de schepen heen had kunnen zien vallen. Het Noorsche schip heeft toen een heenkomen gezocht naar veiliger wateren, zonder het resultaat van den slag af te wachten. Men meent, dat er sprake was van een Duitsch en een Engelsch schip. April doet wat hij wil en maar zelden iets g-oeds... U als lijder aan Rheumatische pijnen, hebt het nu dubbel hard te verduren. Geen dag zonder tergende pijnen, geen nacht waar in ge niet herhaaldelijk in en uit Uw bed gaat, omdat ge 't van pijn en kramp nergens vin den kunt... Neem toch Kruschen Salts. Etteljjke duizenden mannen en vrouwen, die jaren geteisterd werden door deze smarteiijke kwaal, vonden er baat bij. Dat is trouwens heel verklaarbaar. Rheumatische pijnen zijn haast altijd een gevolg van ofizuiver bloed. Als ge- nu Kruschen neemt, brengen de zes minerale zouten Uw lever, nieren en ingewan- den tot krachtiger werking. Die worden als het ware verjongd, het bl»ed gaat krachtiger door de aderen stroomen, en maakt alle on- zuiverheden los, die zich hebben vastgezet in spieren, weefsels en gewrichten en voert ze af langs natuurlijken weg. Naarmate nu Uw bloed weer zuiver wordt, verdwijnen ook Uwe Rheumatische pijnen. Dat is het wonder, dat ge zelf moet ondervinden en dat ge ook ondecvinden zult, als ge U de moeite wilt ge- troosten van de kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts, iederen morgen bij 't op- staan. Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. k f 0,40, /0,75 en 1,60 (extra groot pak). Fabr.E. Griffiths Hughes Ltd., Man chester (Engeland). Opger. 1756. Adv. A.-R. GEMEENTEBESTUURDERS. De Zeeuwsche Vereeniging van A.,R. ge- meentebestuurders zal op 24 April te Goes haar vierde jaarvergadering houden, meldt de Zeeuw. In deze vergadering hoopt de heer W. J. v. d. Veen, gemeente-secretaris van Zwijn- drecht, een referaat te houden over het onder werp: ,,Gemeenschappelijke regelingen". Des namiddags zal onder leiding van den directeur van gemeentewerken van Goes een excursie worden gemaakt naar de uitbreidin- gen van Goes, de havenwerken en de nieuwe Ulo-school. DE MOSSELVERGIFTIGING IN HET KANAAL BRUGGE—ZEEBRUGGE. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt Men zal zich ongetwijfeld herinneren, dat ongeveer twee jaar geleden verscheidene per- sonen uit Brugge, die mosselen, geplukt in het zeekanaal Brugge-Zeebrugge, hadden ver- orberd, tengevolge van vergiftiging over- leden. Een acteriologisch onderzoek, naar aanleiding van dit feit gedaan, wees uit, dat alle mosselen en ook de meeste visschen, in dit kanaal door giftige microben waren aan- getast. Na het ongemeen koude winterweer der laatste maanden verwachtte men dat de ge- vaarlijke microben, Gonojaulax of Peridinien geheeten, mogelijk wel gedood waren. Een nieuw onderzoek heeft plaats gehad, maar het resultaat was hetzelfde. Het baden en visschen in het kanaal Brugge-Zeebrugge blijf dan ook ten strengste verboden. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 24 tot en met 30 Maart kwamen in onze provincie 4 gevallen van roodvonk voor, n.l. 2 te Vlissingen, 1 te Axel en 1 te Philippine. Voorts 1 geval van para- typhus te Vlissingen en 1 geval van ensepha- litis lethargica te Ierseke. VOORSTELLEN VOOR „SCHUTTEVAER". Op Dinsdag 9 en Woensdag 10 April wordt te Kampen de 90ste algemeene vergadering gehouden van de Koninklijke Schippersver- eeniging ..Schuttevaer". De afdeeling Middelburg dringt aan op ver- betering van de haven te Bath; zij verzoekt om schepen, die van Belgie komen en bestemd zijn voor plaatsen beneden Hansweert, in plaats van te Bath te Hansweert in te kla- ren zonder dat hiervoor fiat noodig is; zjj vraagt meer opening voor de Vlakebrug, waarvoor de afdeeling Giessenmunde verzoekt een rood licht te plaatsen op de brug. Middel burg verzoekt nogmaals dringend om steigers boven en beneden -den klaringssteiger te Sas van Gent. De laatste twee voorstellen hande- len over een verzoek tot het plaatsen van een licht op het einde van den steiger van de Middensluis te Hansweert zooals geplaatst is op den grooten ducdalf voor de sluis te Vlis singen en sen paging om te komen tot ver- lichting van den onderkant der Moerdijksche- brug. Van de afdeeling Rotterdam is er een voor- stel om de haven van Terneuzen uit te brei- den, zoodat meerdere gelegenheid komt voor afgeschutte schepen. Een ander voorstel ver zoekt om plaatsing van een mistsirene te We- meldinge, Hansweert en Terneuzen. Voor het remmingswerk der kleine sluis te Hansweert op Wemeldinge wordt verbetering verzocht. Op de splitsing der toegangen naar de sluizen te Terneuzen wordt verzocht een sig- naal te plaatsen voor dag- en nachtvaart voor schepen, komende uit de richting Sas van Gent en een sein te plaatsen voor de zeesluis als mfet de kleine en middensluis niet wordt geschut. De afdeeling Breskens, Schouwen en Dui- veland en Wierkendam dringen aan op ver- harding van den binnendijk vluchthaven Stoofpolder en op het aanbrengen van trap- pen binnen- en buitendijks voor den Molenweg en Noordhoek; op meer steigers in genoemde haven en het ijzerwerk buiten de ducdalven in deze vluchthaven, het z.g. halfrond, zoo vast te maken, dat het niet los kan en de schepen er niet onder kunnen vloeien; ten- slotte vraagt men verstrekking van leiding- water. De afdeelig St. Philipsland pleit voor op- ruiming van de onzichtbare palen in de Mid densluis te Terneuzen en voor het uitdiepen van de buitenhaven aan het Sas van Goes. Hierna volgt nog sen verzoek om te zorgen voor een geregelde bediening van de waar- schuwingsborden op de trambrug te Ter neuzen. De afdeeling Breskens dringt aan op maat- regelen ter voorkoming van averij aan lig- gende schepen in de haven van Breskens door beperking van de snelheid, waarmee de ferry- booten van den Prov. Stoombootdienst de haven aandoen en verzoekt om de nieuwe haven aan den Perkpolder ook voor de scheepvaart beschikbaar te stellen. Het derde verzoek behelst te vragen aan de Waterlei- ding-iMij te Terneuzen op meerdere plaatsen. dan in het daartoe strekkend plan zijn opge- nomen, pijpen voor waterverstrekking aan visschers, schippers en jachten te plaatsen en wel op den steiger voor de visschersschepen, op eenige haventerreinen en bij de ponton voor den Prov. Stoombootdienst. LUXOR THEATER. „De Spooktrein". Het Handelsblad schrijft onder het hoofd: „Goed geslaagde film van Filmex-Cinetone, die vooral intechnisch opzicht, en door het goede tempo, een vooruitgang van eigen industrie beteekent, o.a.: De nieuwe Nederlandsche film ,,De Spook trein", waarvan in theater Tuschinski de eer ste vertooning werd gegeven, laat zich zonder twijfel rangschikken bjj die categorie van nationale producties. welke het vertrouwen in eigen filmindustrie rechtvaardigen niet alleen, doch verstevigen tevens. Het is een zeer goede film geworden, die, wat het spel betreft, op een goed, ook in enkele andere films reeds bereikt, niveau staat, en het in technisch opzicht het zwakke punt van de Nederlandsche film van andere rolprenten van eigen bodem gemakkelijk wint! De regisseur Carl Lamac heeft een uitste- kend tempo verzorgd en met medewerking van den cameraman Bryan Langley heeft hij een zeer knappe beeldcompositie weten te be- reiken. Het zijn vooral deze verbetering en vooruitgang welke men voor de Nederlandsche film, die wellicht onder de tegenwoordige om standigheden juist haar beste kansen krijgt geboden, met voldoening constateert. Als een regisseur in zijn beste oogenblik- ken dan ook het beste materiaal ter beschik- king heeft, krijgt men zulke voortreffelijke filmscfenes als hier zijn: het uit de duisternis te voorschijn treden van Jan Musch en even later zijn beklemmend verhaal over de ver- schrikkingen van het vergeten station, daar- over hij heer en meester is. Zoo is er een goede, in technisch opzicht zeer goede film tot stand gekomen, waarvan het succes wel niet twijfelachtig zal zijn. Het meest gaat onze bewondering uit naar Jan Musch, een acteur van formaat op het tooneel, maar niet minder voor de film. Zijn spel laat den toeschouwer geen oogenblik in twijfel, het is echt, het is raak en niet alleen zijn woorden maar ook zijn geheele verschij- ning scheppen die lugubere sfeer, waarin angst en achterdocht gedijen. „Een vrouw kwam". Pepe le Moko behandelt de geschiedenis van een geducht intemationaal oplichter, die om veilig te zijn zijn toevlucht heeft moeten nemen tot de Kashba van Algiers, een gesloten wijk van alle rassen en al het schuim van de aarde, waarin hij veilig is, zij het dan ook in een veiligheid, die weinig voor gevangenschap onderdoet. De politie heeft echter geen rust bij een toestand van Pepe le Moko op vrije voeten en zij stelt alles in het werk om den bandiet te pakken te krijgen. Al deze pogin- gen falen, tot een inspecteur van een liefde, die Pepe heeft opgevat voor een vrouw, die uit een ziekelijke belangstelling voor de ge- heimen van de Kashba daar eenigen tijd ver- toefd heeft, gebruik maakt, door Pep6 naar deze vrouw toe te lokken, buiten de Kashba. Buiten de Kashba heeft de politie macht en Pepe wordt gevangen. De geschiedenis op zich zelf is niet zoo be langrijk, maar Duvivier verstaat de kunst om die geschiedenis een achtergrond te geven, die ver boven de beteekenis van het verhaal uit- gaat. Het is nu en dan een ongemeen knap gefilmde niet te grijpen sfeer van aantrekking tusschen Pepe en Gaby die deze film zoo mooi maakt. Duvivier schept die sfeer door zijn personen de kleinste ontroeringen af te van- gen; hij filmt een glinstering van een oog, een groeiende close up, een intonatie van de stem, een Snellen oogopslag. Dat is de verdienste van Pepe le Moko. Als geheel is Pepe le Moko een film die het genoegen schenkt van het herontdekken van een filmlyriek, die niet als lyriek behoeft op te vallen, alleen omdat zij bijna verstikt zit tusschen een overmaat aan techniek, zooals in de Amerikaansche film nog wel het geval is. EXTRA VOEDERTOEWIJZING VOOR RUNDVEE. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland maakt hierbij bekend, dat ook voor de distributieperiode van 1 tot 29 April 1940 aan de veehouders gelegenheid zal worden ge boden, een kwantum van de hieronder ver- melde producten op speciale bonnen af te nemen. De navolgende producten worden verkrijg- baar gesteld: gedroogde pulp, suikerpulp, melassepulp, gedroogde suikerbieten, gerste- voenmeel, havervoemieel, haverdopmeel, boek- weitvoermeel, erwtenscihillen, tarwegri nt zeme- len,, roggegrint/zemelen, tarwemoutafval, pik- sel van bruine en witte boonen, moutkienien, gedroogde bostel, gedroogde spoeling, aard- appelafvallen, gedroogde aardappelvezels, betafarin, 2e soort kanariezaadscreenings, beetwortelperskoek, gerstezemeien, gedenatu- reerde lichte haver, kapokzaadpittenkoekmeel, blauwmaanzaadkoek, voerboekweitgriesmeel en gedenatureerd graanafval. De veehouders,die voor een kwantum van bovenbedoelde producten in aanmerking wen- schen te komen, dienen zich v66r Woensdag 10 April a.s. bij hun plaatselijke Secretaris te vervoegen, teneinde aldaar opgave te doen van: naam, adres en org. no,, aantal melk- en kalfkoeien, alsmede van de producten, waar van een extra-toewijzing gewenscht wordt. Na gedane opgave zullen de bonnen aan de belanghebbenden worden toegezonden. DE OLYMPISOHE SPELEN GAAN NIET DOOR. Het A.N.P. meldt uit Helsinki: De minister van onderwijs, Kekkonen, lid van het organisatie-comite der Spelen van de Twaalfde Olympiade, voorzitter van den Fin schen Athletiekbond, heeft verklaard, dat de abnormale internationale toestand Finland niet in staat stelt dit jaar de Olympische Spelen te organiseeren. Met deze verklaring mag men aannemen, dat de Olympische Spelen van Helsinki 1940 officieel niet door zullen gaan. ZAAK-KORENS KOMT 25 DEZER VOOR. Op Donderdag 25 en Zaterdag 27 April zal de vijfde kamer van de rechtbank te Amster dam, gepresideerd door Mr. W. Dons, de strafzaak behandelen tegen den hofmeester Koorens, die er van verdacht wordt zijn vrouw te hebben vermoord en het lijk in een koffer te hebben verborgen. Als verdedigers zullen optreden Mr. F. A. Kokosky en Mr. A. P. Kokosky. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. Iederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde- len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade- lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes by apothekers en drogisten. f. 0.75. Ingez. Med. DE VERPLICHTE STIERENKEURINGEN De Rijksveeteeltconsulent voor Zeeland schrijft ons: Een commissie van deskundigen-heeft gedurende Fefcruari en Maart de geheele provincie Zeeland doorreisd en op 106 plaatsen de eerste verplichte stier^nkeuringen verricht, in gevolge het in 1939 door de Staten vastgestelde Zeeuwsche stieren- reglement. Ook hier blijkt weer de waarheid van het oude spreekwoord, dat de geschiedenis zich her- haalt. Ruim een eeuw geleden, op 9 Juli 1835, werd door de Staten het eerste reglement op de Springstieren in Zeeland vastgesteld. Dit reglement werd aan de tegenwoordige keuringscommissie tijdens de keu- ring door een landbouwer ter hand gesteld. Dit 100- jaar oude reglement op de verplichte stierenkeurin- gen was, ook naar onze tegenwoordige opvattingen omtrent rationeele fokkerij, goed opgezet. Het moet betreurd worden, dat men het niet heeft gehand- haafd. De eerste verplichte keuringen hebben een vlot verloop gehad en de voorloopige ervaringen zijn gunstig. Van het resultaat geeft het volgende staatje een globaal beeld: Ter keur. Voor- Goed- Bovendien aangeg. gebr. gek. toegel. Walcheren 266 266 97 14 W. Z.-Vlaand. 169 153 90 11 O. Z.-Vlaand. 183 163 83 5 Z.-Beveland 194 172 59 18 N.-Beveland 21 19 7 1 Thol. en St. Ph.l. 70 67 25 5 Sch. en Duivel. 50 46 27 14 Totaal 953 846 388 Totaal goedgekeurd en toegelaten 456. 68 De administratieve verzorging der aangiften, door de Gemeenten, was vrijwel algemeen keurig in orde. De medewerking van die zijde aan dezen voor onze provincie zeer nuttigen maatregel was verblijdend goed. Bijna overal gaven de Burge- meester en de politie door hun bezoek aan de keu- ring blijk van hun belangstelling en geneigdheid tot voile medewerking. In elke gemeente hadden zich twee vooraan- staande veehouders beschikbaar gesteld om in over- leg met de burgemeesters ten deze regelend en voorlichtend op te treden. Dit stelsel heeft uitmun- tend voldaan. Alle voorlichters hebben zich met veel kennis, tact en toewijding van hun taak gekweten en zullen dat zeer zeker in den vervolge blijven doen. Zoo wordt alle starheid en bureaucratie uit dezen maatregel weggenomen. De belangstelling voor deze keuringen van de zijde der veehouders was op bijna alle keuringen zeer goed. Dit is van veel belang, omdat er voor de veehouders geen beter middel is om de kwaliteit van het mannelijk fokmateriaal in hun omgeving te leeren kennen. De stemming van de eigenaars der stieren en de verhouding tot de keuringscommissie, die natuur- lijk dikwijls een illusie moest verstoren, was overal een prettige en uiterst vertrouwelijke. De nood- zakelijkheid en het nut van den maatregel worden overal erkend. Met dankbaarheid zij gememoreerd, dat vele particulieren de commissie gastvrijheid op hun ter- rein en in hun huis verleenden. Zeeland herbergt een gastvrij en harteljjk boerenvolk. Ook menige burge meesters- en wefchouderszetel werd door de leden der commissie tijdelijk bezet en zelfs kwam het voor, dat koffie en koekjes gepresenteerd werden, door den veldwachter met veel gratie rondgediend. De kwaliteit van de goedgekeurde en toegelaten stieren staat gemiddeld op bevredigend peil. Na- tuurlijk vertoonen de districten nog belangrijke ver- schillen. Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, waar men lang en systematisch aan de veeverbetering werkt, staat onbetwist bovenaan. Dan volgt, ook eervol, Walcheren. De georganiseeide veeverbetering groeit daar ziender oogen. Ook Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen maakte. ondanks te weinig organisatie, geen slecht figuur. Op Schouwen, op Tholen en in de Bevelan- den laat het materiaal nog veel te wenschen over. Verblijdend moet het worden genoemd dat een belangrijk aantal goedgekeurde stieren ter keuring kwam met behoorlijke afstammings- en productie- gegevens. Inplaats van officieeleafstammings- en productiegegevens van stamboeken en fokvereeni- gingen, meenen echter nog te veel handelaren en veehouders genoegen te kunnen nemen met een door fokker of handelaar ingevuld stuk of geschreven briefje. Men beseft nog te weinig, dat zulke ge- gevens elke officieele sanctie ontberen en ook bij de keuring niet aanvaard kunnen worden. Men zie tegen-de geringe kosten van officieele papieren niet op. Ook maken velen nog de fout, dat ze afstam- mingspapieren als zoodanig overschatten. Zij ver geten de kwaliteit van den stier te beschouwen en kwamen er ook niet toe, studie te maken van af- stamming en productie. De waarde zit niet in het officieele papier, maar in wat er op staat. Het totaal aantal goedgekeurde en toegelaten stieren is volop voldoende voor de Zeeuwsche be- hoefte. Alleen ontbrak er wel wat aan de verdeeling over de districten. Het is daarom verblijdend, dat een belangrijk aantal der goedgekeurde stieren, dat k°pP was, tijdens en kort na de keuringen voor i edelijke en voor de fokkers aannemelijke prjjzeil verkoeht werden. Zij gingen naar plaatsen in Zee- land waar een tekort was. Nog nooit was er in Zeeland zoo'n geanimeerden en op behoorlijk peil staanden fokstierenhandel als gedurende de afge- loopen weken. Enkele handelaren, die een gedeelte van den fok^ stierenhandel in Zeeland verzorgen door invoer, ver- dienen een compliment voor de' wijze waarop ze dat dit jaar deden. Vooral in Oostelijk Zeeuwsch- v laanderen was dit goede werk zeer merkbaar. Het is zeer te wenschen, dat dit goede voorbeeld elders in Zeeland door hun collega's zal worden nagevolgd. Dan zal het natuurlijk noodig zijn, dat de stieren- houders ook genegen zijn goede waar naar kwaliteit to be talen. En dat zal weer alleen mogelijk zijn, als de dekgelden op sen behoorlijk peil komen. Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer Phi- lipse, heeft in alle districten de keuring ddn of meer dagen meegemaakt Zijn aanwezigheid, belangstel ling en advies werden gewaardeerd en gaven blijk van het eenstemmig streven der provinciale autori teiten. dezen nieuwen maatregel met beleid, doch krachtig, door te voeren, in het belang van de geldelijke resultaten onzer rundveehouderij. Deze brengt jaarlijks, in den vorm van melk en vleesch een bedrag van 11 a 12 millioen gulden op. Zelfs in ons akkerbouwgewest Zeeland is de rundveehou- vooral voor kleine en middelgroote bednjf, zoo'n belangrijke inkomstenbron, dat rund- veeverbetering ook hier een groot belang verteeen- woordigt. 6

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3