Gemengde Berichten GESLAAGDE LUCHTDOOP VAN DE S 20. ZAAMSLAG. SAS VAN GENT. RECHTSZAKEN. ZILVEREN VOORWERPEN TE HEEMSTEDE GESTOLEN. VERKEERSONGELUK MET DOODELIJKE N A FLOOP. .JUBILEUM OPPERWACHTMEESTER I)E LEEUW. Dinsdag herdacht de heer C. de Leeuw, opperwachtmeester en commandant der bri gade Koninklijke marechaussee, alhier, den dag, dat hij vddr 36 jaar in 's Rijks dienst trad. Ten einde dit feit te herdenken, hadden tich rond 11 uur op bet terrein der mare- chausseekazerne alhier verzameld de man- schappen der verschillende brigades van het district Vlissingen, de burgemeester van Ter- neuzen, de heer Mr. P. H. W. F. Tellegen, de kantonrechter de heer Mr. A. J. W. N. Stok- vis, diens plaatsvervanger de heer Mr. G. Tichelman, de griffier de heer Mr. H. van der Belt, de heeren S. van Hoeve en Mr. J. A. van Tienhoven, resp. burgemeester van Zaamslag en Hoek, de heer C. A. Mulder, Inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen, de heer N. J. C. Lambrechtsen van Ritthem, Rijkshavenmees- ter, de heer J. van Brakel, chef van den Cen- tralen Crisisopsporingsdienst, familieleden van den jubilaris en deputaties van de rijksveld- wacht en gemeentepolitie uit den omtrek. Te ruim 11 uur arriveerden met de Provin- ciaie boot de waarnemend divisie-comman- dant, majoor Jhr. Den Beer Poortugael, ver- gezeld van den districts-commandant van het district Koninklijke marechaussee te Vlissin gen, kapitein Losecaat van Nauhuys. Nadat door den districts-commandant de beschikking, waarbij de gouden medaille wegens 36-jarigen trouwen dienst aan den heer De Leeuw werd verleend, was voorge- lezen, richtte de waarnemend divisie-comman- dant het woord tot den jubilaris. Hij uitte als zijn meening, dat het den heer De Leeuw wellicht zou spijten, dat de divisie- commandant persoonlijk niet in de gelegpn- heid was, hem de medaille op de borst te hechten, voor hem evenwel was het een reden tot verheuging dat hij daartoe thans in staat was. Immers," het gebeurt niet zoo vaak, dat een dergelijk jubileum zich bij het wapen der Kon. Marechaussee voordoet. Hij releveerde vervolgens de eischen, die aan den marechaussee in het algemeen, aan de onderofficieren en aan de brigade-com- mandanten in het bijzonder worden gesteld. Die eischen zijn niet gering; in de eerste plaats behooren zij te zijn vaklieden, die den dienst op hun duimpje kennen, doch bovenal komt het er op aan dat zij zijn trouw en eer- lijk, een proces-verbaal door een marechaus see onderteekend, moet voor 100 juist zijn, er moet aan het woord van een marechaussee niet getwijfeld kunnen worden. Een dienst van 36 jaar stelt dan ook in alle opzichten hooge eischen aan den man, die dien diensttijd volbracht heeft. Hiema ging hij over tot decoratie van den jubilaris. Namer.s de officieren van het corps marechaussee over- handigde hij den jubilaris de draagmedaille zrjner onderscheiding. De heer De Leeuw werd vervolgens door de aanwezige autoriteiten, collega's en man- schappen met zijn jubileum gecomplimenteerd. Namens de leden der eerste divisie werd hem aangeboden een cylinderbureau, namens die van het district Vlissingen een bureau- stoel en namens de leden der brigade Terneu- zen een bureaulamp. De heer De Leeuw dankte voor de hem ver- leende onderscheiding, hij dankte het Opper- wezen voor de kracht die hem geschonken was dezen diensttijd te volbrengen, de auto riteiten voor hun blijken van belangstelling door hun tegenwoordigheid, en het personeel voor het stoffelijk blijk van medeleven dat zij hebben gemeend hem te moeten vereenen en dat in zijn woning een eervolle plaats zal krij- gen, en hem na volbrachten diensttijd zoo het Gods wil is met aangename gevoelens aan den dienst zal doen terugdenken. Hierna werd het verdere gedeelte van den dag ten huize van den jubilaris in gepaste feestvreugde beeindigd. OP ZANDPLAAT GELOOPEN EN BLIJVEN ZITTEN. Het Nederlandsche motorschip ,,Nooit Gedacht" is tijdens de vaart op de Wester- sahelde ter hoogte van Hoedekenskerke op een zandplaat geloopen en blijven zitten. Sleepboothulp is in de nabijheid. De ,,Nooit Gedacht" was met een lading zakken op weg van Rotterdam naar Sluiskil. DE ZINKER VOOR DE WATERLEIDING. Zooals wij in ons vorig nummer hebben ge- meld, was men op het oogenblik van het afdrukken van ons blad zoover met het werk gevorderd, dat men de zinker op luchtdruk had beproefd om de gemaakte verbdndingen op dichtheid te controleeren. Toen de zinker volkomen dicht bleek te zijn, werd hij door middel van de lieren, waaraan hjj was opgehangen, langzaam in het kanaal neergelaten, waarbij het ballasten geschiedde door inbrengen van leidingwater door middel van een aansluiting op het onder druk staan- de buizennet op den Oostelijken kanaaloever. Bij elke lier was een man gezeten en op commando van den leider werd elke lier met dezelfde snelheid afgedraaid. Doordat de zinker aan gekalibreerde kettingen was opge hangen en hierop meetpunten waren aange- bracht, wist men op elk moment hoe diep de zinker was gezakt. Het is Maandagavond nog 9 uur geworden eer de zinker voor de Waterleidingmaatschap- pp Zeeuwsch-Vlaanderen in de in den bodem van het kanaal TerneuzenGent nabij Drie- kwart gegraven sleuf was neergelaten. De persproef onder een druk van 10 atmos- feeren. die nog moest plaats hebben om na te gaan of tijdens het neerlaten aan den dub- belen zinker geen defect was ontstaan, is eerst Dinsdagmorgen gehouden. Alles bleek perfect in orde, zoodat met de afwerking van een en ander kon worden voortgegaan. De werkzaamheden werden uitgevoerd door den heer W. J. de Bruijn, aannemer te Ter neuzen. DE OPPERBEVELHEBBER VAN LAND- EN ZEEMAOHT IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Gister arriveerde alhier de Opperbevelheb- ber van Land- en Zeemacht, Generaal H. G. Winkelman, met zijn staf om een bezoek te brengen aan Zeeuwsch-Vlaanderen en de in dit gewest gelegen militaire onderdeelen en -werken in oogenschouw te nemen. Des avonds is de Opperbevelhebber via Breskens naar Vlissingen vertrokken. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie alhier maakt be- kend, dat omtrent onderstaande gevondeh voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Boodschappentasch, J. Regeling, Dr. Buijze- straat 5. Huissleutel, Bureau van politie. Wollen heerenvest, M. de Back, Tholens- etraat 33. Rijwielbelastingmerk, P. Bareman, Dekker- etraat 48. iBoodschappenmand, Wed. Mannaert, Axel- aehestraat. Bril met goud of double montuur, A. Kruyt, Oostkant 5. Huissleutel, M. Vroegop, Bernhardstraat 2. Dameshorloge, K. de Quelerij, Van Boven- straat 19. Rijwielbelastingmerk aan touwtje, Post- kantoor. ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit van 28 Maart is aan M. de Block, gemeente-veldwachter te Clinge, toe- gekend de zilveren eeremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. NOODLANDING VAN MILITAIR VEIEGTUIG. Maandagmorgen om half 10 is op onge- ploegd land, even buiten Kruiningen, een Ne- derlandsch militair vliegtuig gedaald. De be- stuurder kon bp de noodlanding niet verhin- deren, dat door den vochtigen bodem het toe- stel over den kop sloeg en op de vleugels terecht kwam. Propeller en staart waren stuk. De bestuurder bleef ongedeerd. Het ter rein werd door de militairen afgezet. Er was groote belangstelling. (De Z.) EEN DRIELING GEBOREN. Een Zeeuwsch-Vlaamsche schippersvrouw, A. Broekaertde Kooter, die met de Anna Maria te Wemeldinge lag, is in het gasthuis te Goes moeder geworden van drie dochter- tjes. Dienzelfden dag zijn de meisjes nog in de parochiekerk gedoopt en kregen daarbij, vol- gens het Dgbl. v. N.B. en Z., de namen van Maria, Lucia en Anna. Het is ongeveer 30 jaar geleden, dat te Goes een drieling geboren werd. SPERTIJD VOOR DEN KLEINHANDEL IN TABAK. In de Nederlandsche Staatscourant is een beschikking van den minister van Economi- sche Zaken gepubliceerd waarbij wordt over- gegaan tot het instellen van een zoogenaam- den spertijd op grond van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 voor den kleinhandel in tot verbruik bereide tabak. Met ingang van 3 April is het derhalve ver- boden een inrichting, bestemd of medebe- stemd voor de uitoefening van dezen bedrijfs- tak te vestigen zonder vergunning van den minister -van Economische Zaken. Deze vergunning is evenzeer vereischt ten aanzien van de uitbreiding van het in een in richting uitgeoefende bedrijf, met de uitoefe ning van dezen bedrijfstak, zoomede ten aan zien van de voortzetting van den in een in richting uitgeoefenden kleinhandel in tot -ver bruik bereide tabak, ingeval van wijziging in de personen van ondernemers of beheerders. Onder uitoefening van den kleinhandel in tot verbruik bereide tabak wordt verstaan: het ten venkoop aan het publiek in voorraad hebben zoomede het aan het publiek verkoo- pen van sigaren, sigaretten, rooktabak, pruim- tabak of snuif. Onder de uitoefening van den kleinhandel in tot verbruik bereide tabak wordt niet ver staan het ten verkoop aan het publiek in voorraad hebben, zoomede het aan het pu bliek verkoopen van evengenoemde artikelen, voor zoover 'zulks geschiedt in hotels, cafe's, societeiten, lunchrooms, rijlkscantines, mili taire tehuizen, theaters, bioscopen, restaura- ties en wachtkamers van stations van de Nederlandsche spoorwegen en aan boord van vaartuigen van ondernemingen, welke perso nen tegen betaling vervoeren, onder welke vaartuigen veerbooten zijn begrepen. DE LOONEN IN DEN LANDBOUW OP ZUID-BEVELAND. In de Zaterdag gehouden vergadering van het district Zuid-Beveland van den Ned. Chr. Landarbeidersbond bracht de heer A. Vinger- ling-, hoofdbestuurder, verslag uit van de con- ferenties met de besturen van de werkgevers- vereenigingen. Verschillende malen is gecon- fereerd, waarbij alleen met de afd. Nieuwdorp van den Chr. Boeren- en Tuindersbond over- eenstemming is bereikt en wel op een loon- basis van f 2,20 per dag in den winter en f 2,50 per dag in den zomer voor gewoon werk en f 2,75 per dag voor zwaar en oogstwerk, door- betaling op Chr. feestdagen, bid- en dank- dagen. Voor overwerk wordt 35 cent per uur betaald. Ook zal in het contract een duurte- clausule worden opgenomen. De werkdag in den zomer zal zijn 10 uur met inbegrip van twee keer 20 minuten schafttijd en acht uur in den winter met inbegrip van twee keer 10 minuten rusttijd. Ook met den L. T. B. is bijna overeenstem- ming bereikt met ongeveer gelijke looncijfers. Dit beteekent een loonsverhooging van 10 pet. in den winter en 11 pet. in den zomer. De werkgeversvereeniging op Oostelijk Zuid- Beveland wil niet verder gaan dan 5 pet. loonsverhooging, zoodat hiermede geen over- eenstemming werd bereikt. Besloten werd waar met de werkgeversver eeniging geen accoord kon worden bereikt, de werkgevers individueel uit te noodigen. ANGSTIG AVONTUUR VAN EEN MILITAIR. Zondagavond struikelde bij het passeeren van den onbewaakten overweg bij wachtpost 20 te Rilland, de milicien v. G. uit Zundert, op de rails. De ongelukkige kwam zoodanig te vallen, dat hij bewusteloos op een der spo- ren bleef liggen. Toen het bewustzijn bij hem terugkeerde, ontwaarde hij dat uit de richting Bergen op Zoom de personentrein naderde, welke te 10 u. 29 van Rilland moest vertrek- ken. Van G. probeerde zich van de rails te verwijderen, doch dit gelukte hem slechts met de grootste moeite. Alleen zijn linkerhand kon hij niet meer vrij krijgen, met het gevolg, dat hem twee vingers van die hand geheel en een vinger gedeeltelijk werden afgereden. Toen het slachtoffer door eenige personen werd ge- vonden, is hij naar dokter Nanninga te Ril land overgebracht, die de eerste hulp ver- leende. Vervolgens werd v. G. overgebracht naar het ziekenhuis te Middelburg. (Mid. Ct.) VLIEGTUIGBOM ALS TUINVERSIERING. Een der arbeiders uit de gemeente Hoofd- plaat, die werkzaam is bij het herstel van den Zeedijk langs de Wester-Schelde ter plaatse waar enkele weken geleden een oeverafschui- ving optrad, bemerkte, volgens het Handels- blad, toen hij langs den djjk naar huis terug keerde, in de haven bij het gehucht Nummer Een een vreemd voorwerp in het water, dat aanstonds zijn belangstelling opwekte. Hij heeft kans gezien, het voorwerp te be- machtigen en zijn vondst rustig onder den arm genomen, waarna hij zijn wandeling naar huis voortzette. Daar heeft hij. het gevonden voorwerp een plaatsje in zijn tuin gegeven, niet wetende welke beteekenis aan deze vondst moest worden toegekend, en welk ge- vaar daaraan verbonden kon zijn. Aan eenige omwonenden heeft hij het gevondene eens laten zien: het had den vorm van een sigaar, van ongeveer 60 cm lang en woog 5 tot 6 kg en wekte ook bij deze toeschouwers eenige be- wondering op, maar zij waren toch minder gerust over deze aanwinst in den tuin van hun buurman. Het zou, naar hun meening, toch wel eens een gevaarlijk projectiel kunnen zijn. Die gedachte bracht verandering in de iet- wat zorgelooze opvatting van den vinder, die zich nu wat minder rustig ging gevoelen. De gemeentelijke autoriteiten werden gewaar- schuwd, zij rapporteerden deze vondst op haar beurt ter bevoegder plaatse, teneinde een nader onderzoek te doen instellen. Uit dit onderzoek bleek, dat de man een noogst gevaarlijke vondst had gedaan, en dat hij door het projectiel kalmweg onder den arm te nemen, groot gevaar had geloopen, dat b.v. door stooten het projectiel tot ontploffing zou zijn gekomen. Het was een vliegtuig brandbom, waar- schijnlijk van Engelsch fabrikaat, die tenge- volge van den hevigen wind uit de Noordzee de Wester-Schelde was komen opdrijven. Men heeft de bom naar het strand terug gebracht en daar door middel van een lont tot ontploffing gebracht. Zaterdag heeft, meldt de Midd. Cct., de S 20, het nieuwe vliegtuig van den bekenden vliegtuig-constructeur T. E. Slot, gebouwd in de vliegtuigafdeeling van de N.V. Kon. Mij. ,,De Schelde", den luchtdoop ondergaan. Een luchtdoop die met spanning was tegemoet ge zien en die schitterend geslaagd genoemd mag worden. Op 't vliegveld Vlissingen waren aanwezig de beide directeuren van De Schelde, de hee ren ir. H. C. Wesseling en A. Smit, de con- structeur van de afdeeling vliegtuigbouw, de heer T. E. Slot, de invlieger van De Schelde, de heer J. T. H. Reintjes, een aantal inge- nieurs, bedrijfsleiders en mecano's, terwijl er tevens van de zijde der militaire vliegers een bijzondere belangstelling was. Deze belang stelling ging in 't bijzonder uit naar de groote groene loods die door De Schelde speciaal voor de S 20 was gebouwd. Een oogenblik later gingen de deuren open en werd de S 20 naar buiten gereden. De heer Reintjes en de mecano klom- men in het toestel, de motor werd gestart, warm gedraaid en daar taxide het toestel naar het eene einde van het veld, draaide daar met een elegante zwaai met de neus in den vrij straffen wind, er werd vol gas ge geven en na 'n aanloop van circa 100 meter, kwam het toestel los van den grond. De mo- toren ronkten oorverdoovend vlak boven de hoofden van de vele belangstellenden. Aan de andere zijde van het vliegveld kwam de S 20 weer op den grond. Deze manoeuvre herhaalde zich tot driemaal toe en toen had de heer Reintjes blijkbaar zooveel vertrouwen in het toestel gekregen, dat hij het in een hoogere luchtlaag ging probeeren. Weer nam het toe stel zijn aanloop, verhief zich van den grond en steeg snel tot op circa 100 meter. Daar be- schreef het een wijde boog over het veld. Met groote spanning werd het toestel door de toe schouwers gade geslagen. De S 20 deed het echter perfect, maakte een mooie draai, bleef drie minuten in de lucht en kwam toen weer vlot op het veld neer. Men holde naar het toe stel, waar Reintjes met een lachend gezicht de gelukwenschen in ontvangst nam. Vanzelf- sprekend werden ook de directie van De Schelde en de heer Slot van alle zijden geluk- gewenscht. Ook de mecano, die na de start- proeven in het toestel was blijven zitten, deel- de in de felicitaties. Hierna steeg Reintjes nogmaals op voor een kleine rondvlucht boven Vlissingen, waar bij het toestel veel bekijks trok. Na ruim 10 minuten daalde de S 20 weer op het veld. Zoowel de heer Reintjes als de heer Slot waren ten zeerste voldaan over de wijze waarop de S 20 den luchtdoop had onder gaan. ONEERLIJKE HUISKNECHT. Zondagavond heeft de logementhouder K. bij de politie te Middelburg aangifte gedaan van de vermissing van een beurs, inhoudende ongeveer 60, alsmede van eenige kleeding- stukken, zooals overhemd, winterjas. Het geld en de kleedingstukken waren tijdens een korte afwezigheid van den logementhouder gestolen. Uit mededeelingen van enkele per sonen die in het logement vertoeven, viel de verdenking op den ruim 28jarigen huisknecht G. C., Limburger van geboorte. C. bleek spoorloos te zijn verdwenen. Per radio is zijn aanhouding verzocht. (Midd. Crt.) Nijverheidsonderwys. Vrijdag 29 Maart slaagde de heer J. W. Knijff te 's Gravenhage voor het le gedeelte Nijverheidsacte N.W. Onder groote belangstelling had Dinsdag- voormiddag de plechtige ter aarde bestelling plaats vg,n wijlen den heer M. C. F. van Goethem, van wiens plotseling overlijden wij in ons nummer van Vrijdag melding maakten. Behalve door de familie werd de baar vanaf het sterfhuis gevolgd door een grooten stoet vrienden en belangstellenden, waaronder wij opmerkten een deputatie van het hoofd- bestuur der R.K. middenstandsvereeniging ,,De Hanze" en der Contact-commissie in Zeeuwsch-Vlaanderen en een deputatie der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Na den plechtigen uitvaartdienst m de R.K. kerk, die door zeer velen werd bijgewoond, vervolgde de droeve stoet den weg naar de begraafplaats. Bij de geopende groeve werd door den heer E. Lockefeer, voorzitter van het hoofdbestuur der vereeniging ,,De Hanze" een woord van hulde gebracht aan den afgestorvene. Hij stelde in het licht, dat het over het algemeen onder de Katholieken geen gewoonte is b(j een begrafenis te spreken, dat zulks alleen ge- schied, indien het de begrafenis betreft van een man, die zich bijzondere verdiensten heeft verworven. En dit is zeker het geval geweest met den heer Marinus van Goethem, die als goed Katholiek lofwaardig werk heeft ver- richt voor het sociaal werk op Katholiek ge- bied. Zijn verscheiden zal een leemte achter- laten, want noch als voorzitter der plaatse- lijke vereeniging, noch als voorzitter der con tact-commissie in dit gewest acht hij den overledene te vervangen. Voor de treurende familie moge een troost zijn de overtuiging dat hij hierboven reeds het loon ontvangt voor het door hem verrichte werk. De heer J. A. van Rompu huldigde voorts den overledene als lid der Kamer van Koop handel en Fabrieken, welke functie hij onge veer 10 jaar heeft vervuld. Het was der Kamer aangenaam met den heer Van Goethem samen te werken. Hij had bovenal zijn hart verpand aan den miadenstand, een belangrijke groep onzer Samenleving en de Kamer kon in dat opzicht dikwijls profiteeren van zijn ken- nis en ervaring van die bedrijven. Ook in ver schillende commissies heeft hij het werk der Kamer gesteund. Zijn nagedachtenis zal dan ook steeds in eere worden gehouden. De oudste zoon van den overledene dankte namens de familie voor de betoonde belang stelling en de waardeerende woorden aan de nagedachtenis van zijn vader gewijd. POLITIEREOHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 2 April 1940. L. A. K., 26 j., huivr. G. E., melkvenster te Breskens, had zich schuldig gemaakt aan heling van een wollen deken die zij heeft ge- kocht van een militair en die van diefstal af- komstig was. De Officier van Justitie eischte een geld- boete van f 25 of 25 dagen hechtenis, waarop de Politierechter verdachte veroordeelde tot een geldboete van 20 of 10 dagen hechtenis. M. M. L. Y., 33 jaar, huisvr. P. v. E., wo- nende te Sas van Gent, heeft zich in de jaren 19341937 in de gemeente Westdorpe en in 19391940 te Sas van Gent, schuldig ge maakt aan het koopen van goederen, doch die niet te betalen. Thans bleek, dat zij nog ongeveer f 400 aan ongeveer 25 leveranciers moest betalen. Eisoh en uitspraak: 1 week gevangenis- straf. J. v. H., 40 jaar, loondorscher, wonende te St. Kruis, heeft op 16 Januari 1940 vanuit die gemeente ongeveer 3000 kg gerstestroo uit gevoerd naar Belgie. Eischf 25 boete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak20 boete of 10 dagen hechtenis. SPION VEROORDEELD TOT DRIE JAAR. De Utrechtsche rechtbank heeft vonnis ge- wezen in de spionnagezaak tegen den sleep- bootkapitein v. d. L. uit Vreeswijk en hem wegens spionnage veroordeeld tot een gevan- genisstraf van drie jaar, met aftrek van de preventieve hechtenis. Dit is edn jaar minder dan de eisch. Verdachte heeft aan een vreemde mogend- heid inlichtingen verstrekt omtrent de ligging van telegraafkabels in ons land. Hij onder- hieLd met zijn sleepbooten een geregelde vaart op den Rijn. De zaak werd met gesloten deu ren behandeld. DE MOORD TE LEIDSCHENDAM. De Haagsche rechtbank heeft Dinsdag uit spraak gedaan in de strafzaak tegen den 29- jarigen koopman R. A., wien ten laste was gelegd, dat hij op 27 October van het vorige jaar den veekoopman C. G. van der Horst te Leidschendam heeft vermoord en hem van het geld, dat deze bij zich had, heeft beroofd. De officier van justitie, Mr. N. S. Hoekstra, had op de zitting van 19 Maart tegen R. A. levenslange gevangenisstraf geeischt. Con form dezen eisch heeft de rechtbank Dinsdag morgen R. A. ter zake van moord tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Van dit vonnis zal verdachte in beroep bij het Gerechtshof komen. DOOD GEVALLEN. Zaterdag had de 64-jarige landbouwer Sch. te Valburg, het ongeluk van een hooizolder te vallen. De man liep ernstige inwendige kneuzingen op en is Maandag aan de gevol- gen overleden. Maandagmiddag is de 75-jarige timmerman A. van der E., die op een dak van een woning aan den Maasdijk, even buiten de kom der ge meente Maasland werk verrichtte, gevallen. De man werd levenloos opgenomen. DOOR EEN LIER GEGREPEN EN GEDOOD. Op het terrein van de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij aan den overkant van het U te Amsterdam, op dat gedeelte, waar thans het nieuwe, groote dok in aan- bouw is, is Maandagmiddag een arbeider van de Hollandsche Beton Maatschappij, welke ter plaatse een werk uitvoert, door de lier van een hijschmachine gegrepen. De man werd zoo ernstig gewond, dat hij korten tijd later overleed. Het stoffelijke overschot is door den ge- neeskundigen dienst naar het Binnengasthuis vervoerd. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in een villa aan den Heerenweg te Heemstede. Aan de achterzijde van de serre had de inbreker bij de spagnoletsluiting een gat geboord in de deur en had op deze wijze de handle kunnen oplichten. Vermist wordt een hoeveelheid tafelzilver ter waarde van ongeveer 250. Waarschijnlijk is de in breker door het opstaan van een der bewoners in zijn werk gestoord want andere kostbare zilveren voorwerpen liet Bij onaangeroerd. ROERDERIJ AFGEBRAND. Maandagmiddag is brand uitgebroken in de kapitale boerderij, bewoond door en eigendom van J. H. Hietland aan den Toldijk te Steen- deren. Niettegenstaande het snel om zich heen grij- pende vuur bleek het mogelijk de levende have en een klein deel van den inboedel te redden. De schade bedraagt ongeveer 20.000. Zij wordt door verzekering gedekt. Men schrijft de oorzaak van den brand toe aan kort- sluiting. PAARD OP HOL "Poen de 15-jarige zoon van den heer J. Jagt te Zwartemeer, in dienst bij den landbouwer J. Kroeze, Maandag met paard en wagen van den akker kwam, schrok op een gegeven oogenblik het paard en het begon te stijgeren. De knaap viel daardoor van den wagen. Het paard sloeg op hoi, den jongen, die de leid- sels vast hield, meesleepend. In snelle vaart rende het dier langs het kanaal en op een gegeven oogenblik, toen de jongen los raakte van de leidsels, kwam hij in het water terecht. De heer De Graaf, een met verlof zijnde mili tair, sprong onmiddellijk te water en wist den jongen boven te brengen. Hij bleek ernstig gewond te zijn en werd naar het Diaconessen- huis te Emmen overgebracht. Een zijner knieen was gebroken, voorts heeft hij inwen dige kneuzingen. Zijn toestand is ernstig. MAN EN VROUW W'ERKTEN SAMEN. De Groningsche recherche heeft aangehou- den den 42-jarigen timmerman S. K. en zijn vrouw, de 43-jarige G. v. d. M., als verdacht van diefstal van horloges en andere winkel- goederen. Dezer dagen bezocht dit echtpaar verschillende goudsmidzaken te Groningen. Men deed 't voorkomen alsof men een dames horloge wilde koopen. Terwijl de vrouw met de verkoopster onderhandelde en de aandacht van haar man afleidde, wist deze zijn slag te slaan. In een der winkels wekte hun manier' van doen argwaan, temeer daar zij geen keus konden maken en zonder iets te koopen weer vertrokken. De politie werd gewaarschuwd en vond in het bezit van den man drie gestolen dameshorloges, terwijl tevens bij hen in beslag werden genomen eenige tamestasschen, die op dezelfde wijze uit een winkel waren gestolen. Zij zrjn ter beschikking van de justitie gesteld. MET DE „BLANKE" SABEL. Bij den heer J. V., die te Hillegersberg een bootenbergplaats heeft, kwam de heer B. uit Rotterdam om zijn zeilboot. Er ontstond een woordenwisseling tusschen V. en B. over de betaling van het bergloon, met het gevolg, dat V. door B. werd aange- grepen en van hem een geduchte klap kreeg. Eenige personen, die bij den heer B. behoor- den en zich buiten de bergplaats bevonden, kwamen deze binnen, blijkbaar met de be- doeling om aan B. hulp te verleenen. De heer V., die inmiddels van de door hem ontvangen klap was bekomen, pakte een oude sabel, die in zijn nabijheid lag. Hij joeg daarmede zijn aanvallers zijn bergplaats uit. Deze vonden het verstandiger den aftocht te blazen. De politie heeft tegen B. en zijn kornuiten proces- verbaal opgeirnaakt. TENGEVOLGE VAN AANRIJDING OVERLEDEN. Te Siddeburen is het vierjarig meisje Jean- nette Haze, toen zij van achter een wagen plotseling den weg overstak, door een auto bus aangereden. Het kind werd met ernstige wonden naar het academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht, waar het is over leden. DOODELIJK ONGEVAL DOOR ONGELUK MET EEN SLIJPSTEEN. Te Amsterdam was de zoon van een werk- looze bezig met het repareeren van zijn schoenen. De 18jarige jongeman gebruikte bij het glad-slijpen der zolen een slijpsteen, die werd aangedreven door een electromotor. De slijpsteen vloog echter op een gegeven oogenblik van de as en trof den jongeman tegen den borst. Bewusteloos zakte hij ineen en korten tijd later overleed hij. BEDWELMD DOOR GAS. Te Deventer zagen Dinsdagmiddag bewo ners van de Molenbelt, dat het huisje van een 74-jarige alleenwonende weduwe reeds voor den tweeden dag gesloten bleef. Men brak de deur open en vond de oude vrouw bewuste loos te bed, terwijl het kamertje van haar verblijf vol gas stond. Het zonderlinge was, dat in het huisje geen gas werd gebruikt. Bij onderzoek is gebleken, dat zich in het perceel nog een zeer oude gas- leiding bevond, die met een houten stop was afgesloten. Die stop is op nog niet verklaar- bare wijze onklaar geraakt, zoodat het gas vrij kon binnenstroomen. De oude vrouw is naar het St. Josefziekenhuis gebracht. Haar toestand is zeer ernstig. AUTO VAN EEN VIADUCT GESTORT. Op den grooten snelverkeersweg onder Hoofddorp heeft een ernstig ongeval plaats gehad. Een groote personenauto met zes inzitten- den reed op het viaduct daar ter plaatse, toen de bestuurster plotseling de macht over het stuur kwijt raakte. De auto botste tegen de leuning aan de linkerzijde van het viaduct, welke brak, zoodat de wagen den dijk afrolde. Twee inzittenden, een Ehgelsche dame en haar dochter kregen schedelbasisfracturen; een Engelsche heer werd licht gewond. De gewonden werden overgebracht naar de Dia- conesseninrichting te Amsterdam. NOODLOTTIGE BRAND. In een pension op den hoek van den Zijl- weg en de Pieter Kiesstraat te Haarlem, heeft een korte, doch felle binnenbrand gewoed. Een van de pensiongasten, de 52jarige R. Men- sink, die een kamertje op den zolder bewoont, is hierbrj om het leven gekomen. Op den zolder van het huis had men door middel van houten afscheidingen zeven kamertjes gebouwd, waarvan vijf bewoond waren. In deze zeer brandbare inrichting ge bruikte een der bewoonsters een petroleum- vergasser. Toen zij dit toestel had ontstoken was zij even naar beneden gegaan. Waar schijnlijk hebben eenige gordijnen vlam gevat en in een oogwenk verspreidde het vuur zich over den geheelen zolder. De 52jarige heer Mensink ontdekte den brand en ging ijlings naar beneden om de overige bewoners te waarschuwen. Daarna snelde hij weer naar boven om te trachten nog wat van zijn bezittingen te redden. Daar na heeft men niets meer van hem gezien. Een andere bewoner, die nog te bed lag, wist door een raam op het dak te komen en zich zoo in veiligheid te stellen. De andere 3 bewoners bevonden zich niet meer boven. De inmiddels gealarmeerde brandweer tastte met vier stralen het vuur aan en wist reeds na een half uur den brand te bedwin- gen. Toen men bij de nablussching op zolder een onderzoek instelde, vond men het lijk van den heer Mensink. Het lichaam ver- toonde slechts enkele brandwonden, zoodat het slachtoffer waarschijnlijk door den rook is bedwelmd en op deze manier den dood heeft gevonden. EEN AMERIKAANSCHE VLIEGSTER EN VIER KINDEREN OMGEKOMEN. Mej. Cora Sterling, een bekende vliegster te Seattle, in den staat Washington, en vier kin- deren, die zij op een pleziertochtje had mee- genomen, zijn omgekomen, toen haar particu- liere toestel nabij het vliegveld King-County brandend viel. BELGISCH TANKSCHIP OP EEN ZSANDBANK GELOOPEN. Maandagavond is een Belgisch motortank- schip, dat met een lading stookolie en petro leum van Nederlandsch-Indie op weg was naar Amsterdam, in de Belgische territoriale wateren ter hoogte van Middelkerken op een zandbank geloopen. Ter assistentie uitgevaren sleepbooten Jieb- ben het tankschip niet vlot kunnen brengen. Later zouden daartoe nieuwe pogingen in het werk worden gesteld. Te Drunen (N.-B.) is de 24-jarige A. van Eggelen uit Nieuwkuik van een aanhang- wagen, geladen met boomen, gevallen. Waar schijnlijk heeft hij, toen de wagen nog in be- weging was, daarvan af willen springen en is hij met zijn kleeren aan een boomstam blijven hangen en met het onderlichaam tegen een puntig voorwerp geslagen. Bij aankomst ir. het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch bleek hij reeds te zijn overleden. DE OVERSTROOMINGEN IN ZUID-SLAVIb. De overstroomingen in verschillende deelen van Zuid-iSlavie en vocral in de Donauvallei, dreigen den omvang van een ramp aan te nemen. Save en Donau hebben het record- peil van 932 bereikt. Te Belgrado staan reeds geheele wijken onder water: het verkeer wordt daar onderhouden door booten. Ook verschillende stations en vele pakhuizen staan blank. In de aan den Donau liggende steden ten Oosten en ten Westen van Belgrado zijn sommige wijken ontpuimd. ERNSTIG MIJNONGELUK. Bij een mijngasontploffing in een kolenmijn op de grens van de provincies Hopei en Shangsi zijn 134 mijnwerkers gedood en 159 gewond. Bovendien worden nog 70 arbeiders vermist.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3