ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSGH-VLAANDEREN IN DIPLOMATIEKEN DIENST. No. 10.048 MA AND AG 1 APRIL 1940 80e Jaargang Binnenland Feuilleton EEN NOODREGELING VOOR DE PACHT. TER NEUZENSCHE CO U RANT ARONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen 1,35 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,05 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,10, overige lan den f 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bg vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GUtO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIfiNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer 0.20 KLEINE ADVERTENTLENper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRfJDAGAVOND. H.H. KANTOORHOUDERS worden verzocht het abonnementsgeld over het le kwartaal 1940 van de Ter Neuzensche Oourant in tezenden. Wij vestigen er de aandacht van onze abonnd's op. dat in verband met de stijging der papierprijzen het abonnementsgeld 1,65 bedraagt. Bij terug-ontvangst van eene onbe- taalde kwitantie zal onmiddellijk de toezen- ding van het blad worden gestaakt. DiE UITGEEFSTER. ONZE A BONNE'S IN HET BUITENLAND worden dringend verzocht, het verschuldigde abonnementsgeld voor 15 April a.s. in te zenden. Abonnementen voor het buitenland worden sleehts aangenomen bij vooruitbetaling. DE UITGEEFSTER. DE ABONNE'S VAN HET GEMLLUSTREERD ZONDAGSBLAD die het blad per post ontvangen, worden ver zocht, hun abonnementsgeld in te zenden, daar er anders over beschikt wordt met ver- hooging van 15 cent. DE UITGEEFSTER. KIEZERSLIJ ST. De op 22 Pebruari 1.1. vastgestelde kiezers- lijst zooals deze thans luidt, blijft tot 1 April 1941 van kracht, behoudens de wijzigingen daarin tengevolge van rechterlijke uitspraken welke wijzigingen van de lijst bevelen, te brengen. De kiezerslijst blijft voor een ieder op de gemeente-secrtarie ter inzage nedergelegd en .stemdistrictsgewijze in uittreksel tegen be- taling der kosten verkrijgbaar. Terneuzen, 1 April 1940. Burgemeester en Wethouders van Temeuzen, P. TELDEGEN, Voorzitter. B. I. ZONiNEVULLE, Secretaris. DE MOBIJLISATIECLUBS. Naar de N. R. Crt. verneemt, heeft de op- perbevelhebber van Land- en Zeemacht een aantal regelen vastgesteld voor de vereeni- gingen van of voor militairen (de z.g. Mobili- satieclubs), die op het volgende neerkomen: Alvorens een vereeniging voor gemobili- seerden, ten doel ihebbende de geestelijke of lichamelijke ontwikkeling van de gemobili- seerden te bevorderen, wordt opgericht, wordt het volgende vastgesteld: Alvorens een vereeniging als hierboven bedoeld haai' werkzaamheid zal kunnen aan- vangen, zal deze gebonden moeten worden aan een reglement, dat de goedkeuring van den erbij betrokken kantonneanentscomman- dant of daarmee gelijk te stellen comman dant zal moeten hebben verkregen, en dat uiteraard een eenvoudig karakter zal kunnen dragen. Haar in het reglement nauwkeurig te omschrijven doelstelling zal niet in strijd mogen zijn met den inhoud van de hieronder gestelde normen en voorwaarden: Het lidmaatschap zal kunnen worden ge bonden aan in het reglement vast te leggen voorwaarden (heffing van een matige contri- butie eniz.welke voorwaarden nochtans niet van politieken aard zullen mogen zijn. Zoo zal het lidmaatschap niet afhankelijk mogen worden gesteld van het lidmaatschap van een bepaalde politieke party, organisatie of liehaam. 'n Vereenigingen, die aan een centrale leiding zijn onderworpen, moeten door den Minister van Defensie of door den opperbevelhebber Roman van J0HANN D. DEGREB3F. (Nadruk verboden.) 38) Vervolg. Margareth had langzamerhand haar zelf- beheersching verloren. Nerveus wrong zij haar bleeke handen en plotseling waagde zij het een angstigen blik op Gordon te slaan. Blijkbaar vreesde zij een veroordeeling in zijn oogen te lezen, doch zij ontmoette sleehts medelijden en sympathie. „Ik begrijp alles, de heele geschiedenis, Margareth", stelde hij haar op emstigen toon gerust. Terwijl ze even adem schepte, voegde hij in gedachten haar onthullingen in den keten van feiten, die hem bekend waren en waar- aan nog een en ander ontbrak, om ze aaneen te kunnen sluiten. De ontdekking dat Norman-O'Kelly zich tegenover zijn eigen kind had gedragen als een volmaakte schurk, stond buiten de ge schiedenis van 't document en deed hem alleen maar even gruwen van zoo'n ontaard indi- y^u- Verrassender, doch van ondergeschikt belang was het voorts, dat Margareth's drukke omgang met Flemington sleehts had gediend, om op de hoogte te kunnen komen van diens vertrek. Het bewees echter ook, aat de koerier het groote wild was geweest, dat men bedoelde na te jagen en dat men bij had gehoopt het document te vinden. HAermee werd de veronderstelling bewaar- zijn goedgekeurd. Het reglement van een dergelijke vereeniging zal door den Minister van Defensie of door den opperbevelhebber ter kennis van de troepencommandanten en van de gamlzoens- en kantonnementscom- mandanten worden gebracht en is bindend voor de plaatselijke afdeelingen. Alvorens de vereeniging haar werkzaam- heden aanvangt, zal het reglement worden aangeboden aan den erbij betrokken kanton- nementscommandant, dat er zich van over- tuigt, dat het overeenkomt met het door den Minister van Defensie of den opperbevelheb ber goedgekeurd: De vereeniging zal 'zich onthouden van elke bemoeienis op politiek gebied; De vereeniging zal zich er van onthouden critiek uit te oefenen op het beleid en de maatregelen van regeering of van de militaire overheid; De vereeniging zal zich er van onthouden eenige hemoeienis te hebben met de indiening en behandeling van klaohten, den militairen dienst betreffende; De door of vanwege de vereeniging te organiseeren cursussen of bijeenkomsten, van weiken aard ook, zijn evenzeer toegankelijk voor niet-leden van de vereeniging; In localiteiten, waarin de vereeniging haar bijeenkomsten van weiken aard ook houdt, mag geen lectuur aanwezig zijn, welke voor militairen is verboden; Alle bestuursleden zijn krijgstuchtelijk verantwoordelijk voor alle handelingen, ge- schriften en publicaties van de vereeniging; Het bestuur moet van alle, van de vereeni ging uitgaande publicaties, alsmede van circulaires aan de leden of aan anderen, een exemplaar, zenden aan den kantonnements- commandant; De bijeenkomsten en vergaderingen, als mede de localiteiten in gebruik bij de ver eeniging moeten te alien tgde toegankelijk Zijn voor den kantonnementscommanda it of diens vertegenwoordiger De vereeniging draagt er in verband hier- mede zorg voor, dat de kantonnements- commandant steeds trjdig op de hoogte is van de plaats, het tjjdstip en den aard van de bjjeenkomsten en Vergaderingen, die van de vereeniging uitgaan; Zulks is mede van toepassing op eventueele door de vereeniging opgerichte plaatselijke afdeelingen. VERVOER VAN ARBEIDERS NAAR DE WERKVERSUHAFFING. De directie van den Rijksdienst voor de Werkverruiming heeft bepaald, dat met in- gang van 26 Maart voor bet vervoer van arbeiders naar en van de werkverschaffings- objecten de zoogenaamde zomerregeling van kracht is. Deze regeling geldt tot en met 16 November 1940 en luidt als volgt: De arbeiders, die dagelijks een afstand van meer dan 2 X 20 km hebben af te leggen om naar en van de werkverschaffing te komen, dienen in den regel geheel voor rekening van de overheid te worden vervoerd per autobus, tram of trein. De arbeiders, die dagelijks 2 maal een af stand van 16 tot 20 'km naar en van de werk verschaffing hebben af te leggen, ontvangen een vergoeding van 1 per man en per week. De arbeiders, die dagelijks 2 maal een af stand van 10 tot 15 km van en naar de werk verschaffing hebben af te leggen, ontvangen 0,50 per man en per week. Voor afstanden van minder dan 2 X 10 km wordt geen vergoeding gegeven. EEN BELGIE-DAG TE BREDA. Nu de tegenwoordige situatie in Europa de wenschelij'kheid van 'n nauwere economische samenwerking tusschen Nederland en Belgie met den dag doet toenemen, hebben de depar- tementen Breda en Oost-Noord-Brabant van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijver- held en Handel daarin aanleiding gevonden om een Belgie-dag te organiseeren. Op deze bijeienkomst, die op Donderdag 11 April in heid van den detective van het centraal Bureau, die had gemeend dat hij Gordon er sleehts per ongeluk ingeloopen was. De Ristool-'Engel had vermoedelijk verwacht in- teressante nota's voor Parijs, Berlrjn of Rome by hem aan te treffen en het toeval had ge- wild, dat zij iets veel gewichtigers in handen kreeg. Tot zoover had de geschiedenis van het document thans geen geheimen meer. Hij wachtte geduldig. Margareth kende het sen- sationeele slot van de historie Na weinige oogenblikken ging het meisje op gejaagden toon voort: „Na mijn telefoon- bericht vernam ik een paar dagen niets van mijn vader. En toen deed ik plotseling een vreeselijke ontdekking. Herinner je je de visite bij de Hendons? Je was er met je tante. Ik was er ook. En lady Hendon zond my naar boven, om een brief te halen. Toen ik terug- keerde hoorde ik plotseling in de kamer den naam van myn vader noemen. Zijn aange nomen naam: O'Kelly. Is het niet verklaar- baar dat ik aan de deur bleef luisteren? Margareth's stem klonk plotseling dof. „Ik hoorde lady Allenby dien naam verwenschen. Ik hoorde spreken over een document, dat hy je ontstolen had en ik vernam ook de klacht, dat dit voorval wellicht je heele car rid re zou drukken. Toen was het me plotseling, of er een blinddoek van myn oogen werd wegge- rukt. Ik begreep alles. Mijn vader behoorde zelf tot die spionnenbende. Wat er dien avond gebeurde, weet je. De enjotie werd me te machtig en ik werd by de Hendon's naar bed gebracht. En daar lag ik 's nachts na te denken. Ik wilde niet, dat een van mijn vrienden het slachtoffer zou woe-den van mijn stilzwijgen. Ik wilde handelen, zoo mogelijk het. document nog terug zien te krij- gen. Maar om te handelen moest ik mij vrij kunnen bewegen en ik wist, dat de Hendons me niet zouden laten gaan. Toen vluchtte ik 's morgens in de vroegte naar de Williamsons, het gebouw Concordia te Breda zal worden gehouden, zullen eenige deskundigen het woord voeren over verschillende gezichtspun- ten, die tot versterking van de oeconomische betrekkingen kunnen bijdragen. Van Belgische zyde zullen als sprekers optreden prof. ir. Pde iSmet, hoogleerasir aan de Universiteit van Leuven, senator en oud-minister van oeconomische zaken, mr. L. Delwaide, schepen van Antwerpen en lid van de Volksvertegen- woordiging, en van Nederlandsche zijde zullen spreken mr. B. J. M. van Spaendonck, secre taris van de Algemeene katholieke werk- geverswereeniging en ir. A. Plate, voorzitter van het hoofdbestuur van de Nederlandsche maatschappg voor Handel en Nijverheid. Verwacht wordt, dat de Belgiedag o.a. 'zal Worden vereerd met de aanwezigheid van minister Steenberghe en van den Belgischen gezant in Den Haag. 'De deelnemers aan de bijeenkomst zullen in den namiddag door het gemeentebestuur van Breda ten stadhuize worden ontvangen. HET NEERHALEN VAN EEN ENGELSCH VLIEGTUIG BI J PERMS. Reuter meldt, dat de Nederlandsche regee ring te Londen stappen heeft ondemomen inzake het Engelsche bomvliegtuig, dat Don derdag by Pemis is neergeschoten. De diplo- matieke medewerker van Reuter merkt op, dat, daar het incident klaarblijkelijk te wijten is aan een navigatie-fout, niet verwacht .kan worden, dat dit tot eenige moeilijkheid tus schen beide regeeringen aanleiding zal geven. IR. MUSSERT DIENDE EEN KLACHT WEGENS LASTER IN. Namens Ir. A. A. Mussert heeft onlangs Mr, A. J. van Vessem by den officier van justitie te 's-Gravenhage een klacht wegens laster ingediend tegen Mr. L. E. Visser, pre sident van den Hoogen Raad der Nederlanden, en vier andere heeren, tezamen vormende het Oomiite voor byzondere Joodsche belangen, op grond dat deze heeren in een door hen uitge- geven en met hun onderteekening verschenen geschrift aan den leider der N.S.B. hebben ten laste gelegd, dat door hem van de Duit- sche regeering geld zou zijn aangenomen tot het propageeren van anti-semitisme in Neder land. Naar thans gemeld wordt, zal naar aanlei ding van deze klacht geen vervolging worden ingesteld. Bij de Tweede Kamer is, volgens de Tel., spoedig de indiening te verwachten van een wetsontwerp tot het instellen van een nood- regeling ten aanzien van landelijke pachtcon- tracten. Naar verluidt zou als grondslag van deze noodregeling genomen zyn, de bestaansmoge- lgkheid voor den landpachter en in verband hiermede bepaling van den pachtprijs naar de geraamde uitkomst van het bedrgf. Hypo- theekrenten en pachtsommen zullen als regel niet mogen stijgen boven het peil van Septem ber 1939. By de bepaling van den gemoti- veerd te achten pachtprijs zullen alle voor waarden en bijzondere voorzieningen, zooals drainage, ophooging van gronden, leveringen in natura e.d. in rekening worden gebracht.. De bedoeling hiervan is natuurlijk onderlinge afspraken ter ontduiking van het goedge- keurde pachtcontract te voorkomen. De verpachters zullen, wordit de ontworpen regeling wet, naar verluidt verplicht worden, binnen een maand nadat de crisisregeling van kracht is geworden, het bestaande contract op te sturen aan de pachtkamers ter beoor- deeling. Aan deze verplichting zal een zware strafrecbtelijke sanctie kracht bijzetten. Wanneer een verpachter niet aan de ver plichting tot inzending van een contract vol- doet, blijft het bestaande pachtcontract van kracht, doch de pachltkamer zal ambtshalve waar ik vrij was. Ik wist dat ik alles achter my brak, doch dit leek me minder erg, dan telkens weer de mensohen onder de oogen te moeten komen, die gedupeerd waren door mgn eigen vader. Thuis verzon ik een! [lists i lk belde het ge- heime nummer op en vroeg of mijn vader in Engeland was. Toen ik een bevestigend ant- woord ontving zei ik, dat ik een gewichtigen brief voor hem zou af geven aan den portier van Lyon's Corner House in Bond Street. Dien brief ken je. Je was erbij, toen ik hem s middags aan den portier afgaf. Het was het briefje, dat je in de auto vond, zooals ik in de krant gelezen heb. Ik wist niet, of mijn vader het document nog had, maar ik hoopte het. Ik schreef hem dus te hebben vernomen, dat er verdenking op hem rustte en dat alle havens bewaakt werden. Mijn toeleg had best kunnen mislukken, want ik wist niet eens, dat het plan bestond het stuk naar Amerika te brengen. Maar ik had geluk. Mijn vader haalde den brief volgens afspraak bij den por tier af. Hij was de man met den valschen snor, naar wien in de bladen geinformeerd werd. s Middags had ik een samenkomst met hem in zyn woning en tot mgn vreugde vroeg hy my zelf, of ik bereid was mij des avonds met het document naar Amerika in te sche pen Om Margareth's morid verscheen een bitter glimlachje. ,,Ik speelde dien middag voor- treffeiyk comedie... tegenover mijn eigen vader. Ik deed of ik de geschiedenis half be greep, maar ik liet geen woord van verwijt hooren. Mijn ijver om hem behulpzaam te zijn viel gemakkeiy'k te verklaren en wekte geen argwaan. Als hij in handen der politie viel was immers ook mgn positie onmogelijk ge worden? Hij zag dit in en vertrouwde mij volkomen. Ik kreeg het document en reisgeld voor Amerika en daarop keerde ik naar huis terug den pachtprgs kunnen verlagen. De pachter zal dan restitutie van te veel betaalde pacht kunnen verlangen, eiventueel zelfs over een zekeren termgn geheel kunnen worden vrijge- steld van pachtbetaling. Het zou in de bedoeling liggen aan de pachtbureaux ten deze dezelfde rechten toe te kennen, als thans de pachtkamers bezitten. Alle bepalingen in een contract waarbij de pachter afstand doet van hem toekomende rechten zullen nietig worden verklaard, even- als het bedingen, ontvangen en betalen van sleutelgeld en dergelgke afspraken tot ont duiking van de vast te stellen regeling. DE NEDERLANDSCttlE AMBULANCE NAAR HAAR STANDFLAATS VERTROKKEN. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft Donderdagmiddag een telegram ontvangen van den tijdelijken Nederlandschen zaakgelastigde te Helsing- fors Mr. C. W. A. baron van Haersolte, waar in wordt medegedeelt, dait de Nederlandsche ambulance Vrijdag naar haar standplaats te Vierumaiki zou vertrekken. Het plaatsje Vierumaeki ligt zoo wordt nader gemeld in een mooie boschrijke streek op den spoorlgn van Lahti naar Hei- nola, op een afstand van 24 kilometer van Lahti en 14 kilometer van Heinola. Lahti ligt 130 kilometer ten noordoosten van Helsing- fors. In Lahti is het zendstation van den Finschen radio-omroep gevestigd. ALS DE NEDERLANDSCHE NEUTRALITEIT GESCHONDEN WORDT. Het Algemeen Nederlandsch Persbureau deelt mede: In de laatste dagen bevatte het communi que van het oppercommando der Duitsche weermacht berichten over beweerde schendin- gen van de Nederlandsche neutraliteit door vreemde vlie'gtuigen. Het A.N.P. zal niet voortgaan dergelijke berichten te verbreiden, van oordeel als het is, dat berichtgeving voor het Nederlandsche puhliek over eventueele schendingen van de Nederlandsche neutraliteit, alleen op den weg van de Nederlandsche autoriteiten Mgt. DUITSCHLAND EN DE GEWAPENDE KOOFVAARDERS. In ons vorig nummer heeft men een bericht van de Times aangetroffen, weer ontleend aan een bericht van een Deenschen corres pondent te Berlijn, dat Duitschland voor- nemens zou zijn van de neutrale staten te eischen, dat zij zouden weigeren gewapende Britsche koopvaarders in hun havens toe te laten. Duitschland's eisch zou hierop neer komen, dat deze schepen geheel als oorlogs- bodems b^jandeld zouden worden. Wat hier van waar is, weten wij, schrgft de N. R. Crt., niet, doch wg willen bij dit bericht toch even aanteekenen, dat Duitschland in den oorlog van 19141918 hebzelfde standpunt heeft in- genomen. Ook toen verkondigden de Duit- schers de theorie, dat de wapening van koop vaarders onrechtmatig is, althans deze tot oorlogsschepen stempelt. 'Dit strookt echter niet met de algemeene opvatting, dat koop vaarders wel het recht hebben zich van wape ning te voorzien om zich te verzetten tegen een vijandelgken aanval of tegen buitmaking, mits deze wapening niet van offensieven aard is. Huldigt men deze opvatting, gelijk buiten Duitschland algemeen het geval is, dan mag van de neutrale niet verlangd worden, dat hij het binnenkomen van gewapende koopvaar ders zal verbieden en kan men niet volhouden, dat het uitblijven van zulk een verbod strgdig zou zgn met de neutraliteit. In den vorigen oorlog heeft de Nederland sche regeering aanvankelgk een ander stand punt ingenomen. Zg was toen van oordeel, dat erkenning van het recht van wapening van belligerente koopvaardijschepen nog niet behoefde te leiden tot toelating van deze vaar- Uitgeput zweeg het -meisje. Gordon had ademloos toegeluisterd. Margareth's rol in de geschiedenis van het document was hem thans volkomen duidelijk geworden. Hij koesterde een groote bewondering voor de gee3tkracht en den moed, waarmee zij die ontegenzeggelijk zware rol gespeeld had. Maar meer nog dan bewondering, had hij eerbied voor de gewel- dige macht, die haar had kunnen doen be- sluiten haar vader te verloochenen, om zijn carriere te redden. Hoe die macht heette, hoefde niet te worden gevraagd. Bij al wat zij deed was zg gedreven door haar liefde voor hem, dat was hem even duidelijk of zij het hem zelf had bekend. Geen andere macht was in staat van een zwak meisje plotseling een heldin te maken. En de verhevenheid van dit gevoel dwong temeer eerbied af, wijl zij het vanzelfsprekend hopeloos moest hebben geacht en het dus gespeend was van elk egoistisch verlangen. Toen hg hieraan dacht, kreeg hij plotseling weer den afgrond in het oog en dooriiep hem een huivering Toch kon hg het vervolg van haar beteeke- nis niet aanhooren, zonder eerst uiting te hebben gegeven aan het warme, sterke ge voel van dankbaarheid, dat hem jegens haar vervulde. En hij deed het in woorden, die heel vreemd konden lijken. ,,Ik heb eens iemand hooren zeggen, dat je moeder geleefd, geleden en geduld heeft als een heilige,,' zei hij met een diep, gevoelige stem. ,,Die woorden klonken me toen in de ooren als een profanatie. Maar thans weet ik, dat er van een profanatie geen sprake is ge weest. Een moeder, die door God zoo zicht- baar in jou gezegend werd, moet wel een heilige geweest zijn Zijn woorden riepen tranen in Margareth's blik te voorschijn. Maar zij drong ze haastig terug. De hecinnering aan haar moeder scheen haar nieuwe kracht te schenken, want haar stem klonk veel rustiger en vaster, toen zij tuigen binnen het Nederlandsche rechtsge- bied. De toenmalige regeering grondde haar besluit op de overweging, dat gewapende koopvaarders in staat zijn, zoo noodig oor- logsdaden te verrichten, waardoor zij het haar plicht achtte die schepen te rekenen tot de in art. 4 der toenmalige neutraliteitspro- clamatie vermelde categorie van met oorlogs schepen gelijkgestelde vaartuigen. Deze op vatting waarin Nederland onder de neu- tralen alleen stond bleek op den duur ech ter niet te handhaven en is dan ook niet over- genomen in de Nederlandsche onzijdigheids- proclamatie van 3 'September 1939. Art. 3 van deze verklaring bepaalt: .Koop vaardijschepen, voorzien van een geschutbe- wapening voor defensieve doeleinden, worden, na voldaan te hebben aan de door de plaatse lijke autoriteiten in het belang der veiligheid te stellen eischen, in de havens en reeden sleehts toegelaten tot een door de plaatselg'ke overheid in verband met 's lands veiligheid vast te stellen aantal en mits het aantal stukken geschut boven 8 cm niet meer dan twee en hun kali'ber minder dan 16 cm be draagt en de grootte hunner bemanning de normale sterkte voor handelsdoeleinden niet aanmerkelgk oVertreft. Gewapende koopvaarders kunnen dus thans in de Nederlandsche havens worden toege laten, waarbg er echter blijkens dit artikel 3 voor wordt gewaakt, dat zg geen vermomde hulpkruisers zgn. Tevens worden zoo noodig maatregelen genomen in het belang van 's lands veiligheid. Men moet natuurlgik voorkomen, dat een gewapende koopvaarder binnen Nederlandsch rechtsgebied van zgn wapens gebruik 'zou kunnen maken. Liet men gewapende 'koopvaarders niet toe, dan zou men gevaar loopen uit het zeethandelsverkeer met de belligerenten te worden uitgeschakeld. Tegen het recht van wapening van koopvaar ders zijn ongetwgfeld bezwaren aan te voe ren; zoolang dit recht echter erkend blgft, dient men er de consequenties van te aan- vaarden. HET CONFLICT INZAKE DE LUOHTBESOHERMING. Zooals bekend is er een conflict gerezen tusschen den Minister van Binnenlandsche Zaken en de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming. Minister Van Boeijen had geeischt, dat de voorzitter, de heer Kleyn en de secretaris V. d. Boogaardt zouden aftre- den daar de organisatie critisch tegenover zgn 'beleid inzake de luchtbescherming staat. Het hoofdbestuur heeft zich toen met de beide functionarissen solidair verklaard en niemand is afgetreden. Volgens het Volksblad is Vrgdag een con ference gehouden om te trachten het conflict op te lossen, Namens de regeering waren de Ministers De Geer en Dgxhoom aanwezig. Naar het blad verneemt is nog geen positief resultaat bereikt. REGELING VAN DEN INVOER IN NEDERLAND DOOR INSCHAKELING VAN A.N.I.C. De Telegraaf sohrgft: Vrijwel tegelijkertijd met het parafeeren van een overeenkomst tusschen Nederland en Engeland als vrucht van de maandenlange onderhandelingen, die te Londen zgn gevoerd tusschen een Nederlandsche delegatie en En gelsche afgevaardigden zijn te Berlijn de Nederlandsch-Duitsche bespreikingen in zake de 'betalingscontingenten tot een voor beide partijen bevredigend einde gebracht. Naar thans uit Londen gemeldt wordt, zou den de aldaar gevoerde onderhandelingen tot de volgende resultaten geleid hebben: Het oponthoud der thuisvkrende schepen zal in de Downs tot een minimum beperkt kunnen worden, indien de goederen aan de A.N.I.C. geconsigneerd worden. Invoer in Nederland van goederen, bestemd voor: a. neutrale Europeesche landen. den draad van haar ongelukkige geschiedenis weer opnam. ,,Toen ik thuis kwam met het document dacht ik over mgn positie na. Ik wilde eerst zorgen, dat je het couvert terugkeeeg en dan verdwijnen. Want dit stond by me vast vanaf het oogenblik, dat ik besloten had te trachten mij van het document meester te maken: ik moest vluchten. God moge het mg niet te zwaar aanrekenen, dat ik aan die vlucht de beteekenis gaf van een vrijwilligen dood. Ik was ziek en nauwelijks in staat te denken..." Zij zuchtte diep en vervolgde: ,,Ik kwam spoedig tot mezelf, maar mijn verdwijning bleef niettemin noodzakelijk. In de eerste plaats kon ik niet langer voortleven onder die voortdurende bedreiging, den een of anderen dag te zullen hooren, dat mijn vader gearres- teerd was als een moordenaar en spion. Ik kon het geheim niet meer dragen en als ik vluchtte en een anderen naam aannam. was ik er voorgoed van bevrijd. En in de tweede plaats en dit gaf den doorslag kon ik niet langer meer in Londen blgven, nadat ik het document verduisterd had. Mijn vader ■t zou mij ter verantwoording roepen en ik vreesde Me wraak van de geheimzinnige machten, die achter hem stonden. Ik was dus besloten te vluchten. Natuur lijk was ik me bewust van de ellende en de schande, die mijn verdwgning over de Wil liamsons zou brengen, maar van twee, kwa- den was deze het minste, waartoe ik beslui- ten kon. 's Avonds toen het donker was ver- dween ik. Bevreesd dat ik zou worden ge- volgd, nu ik het kostbare document in mijn bezit had, nam ik voor den schijn den trein naar Southampton om me in te schepen. On- j derweg stapte ik echter uit. Toen liet ik me met een taxi naar ILonden terugbrengen, doch vertoonde mij niet. Ik liet den chauffeur het pakje met het document aan de kiosk af- geven en nam vervolgens den trein naar Glasgow. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1