ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTEEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSTUIKINGEN KLOOSTERBALSEM IN DIPLOMATIEKEN OIENST. No. 10.047 VRIJDAG 29 MAART 1940 80e Jaargang Binnenland Feuilleton AKKER'S TWEEDE BLAD De paspoorten-kwestie. TER NEUZENSCHE COURANT U.K. KANTOGRHOUDERS worden verzocht het abonnementsgeld over h^t le kwartaal 1940 van de Ter Neuzensche Oourant in tezenden. Wij vestigen er de aandacht van onze a,bonne's op, dat in verband met de atijging der papierprpzen bet abonnementsgeld 1,65 bedraagt. Bij terug-ont^angst van eene onbe- taalde kwitantie zal onmiddellijk de toezen- ding van het blad worden gestaakt. DE UITG-EEPSTER ONZE ABONNE'S IN HET BIIITENLAND worden dringend verzocht, het verschuldigde abonnementsgeld voor 15 April a.s. in te zanden. Abonnementen voor het buitenland worden ^ecfots aangenomen bij vooruitibetaling. DE UITGEEPSTER. DE ABONNE'S VAN HET rtEILUSTKEEKD ZONDAGSBLAD die het blad per post ontvangen, worden ver zocht, hun abonnementsgeld in te zenden, daar er anders over beschikt wordt met ver- hooging van 15 cent. DE UITGEEFSTER. Het mo*ge misschien onlangs ter gelegen- heid van den voetbalmatch BelgieNederland te Antwerpen in ons land in breederen kring zijn doorgedrongen, bier, in bet grensgebied betfben wij al geruimen tijd aan den lijVe ondervonden, dat we, sinds het intreden van den oorlog ook een paspoorten-.vraagstuk hebben gekregen, waardoor het bezoek van Nederlanders aan Belgie en ook omgekeerd, landen die voor elkaars bewoners bij het bezit van een eenvoudige identiteitskaart geheel open lagien, in emstige mate wordt belem- merd, door den eiscb dat men over een bui- tenlandsch paspoort moet beschikken. En die paspoorten kosten in verhouding tot de identiteltskaarten veel geld. Vroeger wa- ren ze goedkooper, maar ook al ingevolge fiscale maatregelen zgn de kanselarijrechten daaiop verhoogd, zoodat de kosten nu pl.m. f 7,— bedragen. Het spreekt wel van zelf, dat zulks voor minder gesitueerden, die de grens eens een enkele maal willen passeeren een onover- komelijk bedrag wordt, terwijl het ook voor hen die dikwijls de grens moeten passeeren een dure beweging wordt, aangezien door de etempels die telken male in hun paspoort worden geplaatst dit spoedig vol is: en ver- ndeiiwd moet wooden. Nu hebben we In ons land het voorrecht, dat die paspoorten althans voor de ingezete- nen die aan de daarvoor gestelde eischen vol- doen te«gen het vastgestelde tarief te verkrij- gen zijn, doch naar we vemamen gaat het voor de inwoners van Belgie nog niet eens gem.akkeiyk om een paspoort voor het over fichrjfden der Nederlan'dsche grens te be- komen. Door de Kamer van Koophandel en Fabrie- ken voor Zeeuwsch-Vlaanderen is reeds enkele maanden geleden een verzoek gericht tot de Regeering ten einde by gemeenschappeiyk overleg te verkrggen dat, althans voor deze grenostreek, het bezlt van paspoorten voor Overschrijding der grens zou kunnen verval- Icn, doch eenig resultant is daaromtrent nog niet vemomen. En, wanneer we nagaan hoeveel moeite bet beeft gekost om ter elfder ure nog eenige flaciliteiten te verkrygen voor een bezoek aan Belgie tijdens den voetbalmatch, moeilijk- hoden, die, naar te voorzien was, op groote schade voor de Belgische Scbeldestad zou uitloopen, zyn die vooruitzichten om die ge- vraagde faciliteit voor de grensstrook te ver krygen niet eng gunstig. Naar verluidt zyn bet de Belgische militaire autoriteiten die in dit geval zoo halsstarrig aan 't bezit van een ppspoort waaruit ze, zooals opgemerkt toeh niets meer kunnen te weten komen van den drager dan vermeld staat op een iden titeitskaart vasthouden. Heeft Antwerpen geducht nadeel geleden van die paspoorten-kwestie, in ons vorig num- mer hebben we kunnen lezen, dat met de Paaschdagen de gelegenhoden te Sluis, die bet van toeristen moeten hebben, een zelfde erva- ring hebben opgedaan. Dezer dagen vonden we in de N. R. Crt een denkbeeld van een inzender om die zaak voor de bevolking van beide landen bevredi- gerbd op te lossen: als men dan toeh het bezit van zoo'n boekje voor het passeeren der grens als controlemaatregel noodig acht, goed, zeide hij, biyf die boekjes dan eischen, doch: verstrek dan nu we het toeristensei- zoen tegemoet gaar. die paspoorten in be ds inn den gratis! Hem dacht, dat die bron van inkomsten voor be'de landen wel zonder crisis of Kamerontbinding kon worden stopgezet. Een eenvoudige oplossing, waarbij de wenseh der Belgische militaire autoriteiten niet in iiet gedrang komt en waarbij beide volken, die onder de huidige omstan'digheden wel op bezoeken v,an elkaars land zullen zijn aan- gewezen, wel zouden varen! Ons lijkt dat denkbeeld wel nadere beschou- wing waard. Een Belgisoh pleidooi voor afsohaffing. Dat dit vraagstuk ook in Belgie de gemoe- deren bezig houd't biykt uit een artikel in het Belgische Wagblad „Metropole'", dat een hoofd- artikel wijdt aah de kwestie der paspo-ortan tusschen Belgie, Nederlanid en Luxemburg en houdt een pleidooi voor afschaffing van alles wat het verkeer tusschen deze landen hinde- ren kan. Het blad betoogt, dat zoowel in Belgie als in Nederland tal van redenen oe- staan om de paspoortenkwestie een artdere oplossing te geven. De verplichting een paspoort te bezitten werd in Belgie ingevoerd op verzoek van de militaire overheid, om ongewenschte per- sonen te weren, die de veiligtheid en neutra- liteit van het land in gevaar zouden kunnen brtengen. Deze redenen zien er afdoend ait, maar scheppen, volgens het blad, geen onover- komelijke moeilijkheden voor personen, die men wil weren, daar dezen zich gemakkeiyk valsche papieren aanschaffen, terwijl eeriyke lieden, zooals toeristen en zakenlieden, de onaangenaamheden er van ondervinden. De betrekkingen tusschen Nederland en Belgie hebben op alle gebieden, zoowel op handels- als op cultureel terrein een groote uitbreiding ondergaan. De oorlogsomstand'gbeden heb ben tot gevolg, dat Nederlanders en Belgen nog meer op elkaar zgn aange veze.n. De economische activiteit gaat thans gepaard met transportmoeilijkheden verzeueringsaan- gelegenheden, moeilijkheden van ailerlei aard, •waarvoor vlug been- en weer reizen vaak noodig is. De formaliteiten tot het verkrygen van paspoorten zijn daarentegen tydroovemd. Reeds heeft de Kamer van Koophandel van Antwerpen bij de bevoegde overheid aange- drongen op sneller aflevering van paspoor ten en visa. Op het oogenblik, dat de econo mische relaties liefst worden uitgebreid, is het niet d'ienstig, dat met administratieve formaliteiten het verkeer wordt gehinderd. De ,,M4tropole" betoogt verder, dat de Ndderlandsche toeristen steeds veel van Bel gie hebben gehouden. Zwitserland en Italie zijn thans voor Velen te ver gelegen, om er zich met een gerust gemoed heen te begeven. De omstandigheden zyn nimmer gunstiger ge- weest om een wederzydsch toeristenverkeer te bevorderen tusschen Nederland, Belgie en Luxemburg. Iedereen beseft het. Duizenden Belgen zouden nfiet beter vra- gen dan het charmante gelaat van Neder land te ontdekken, zijn kunstschatten te be- wonderen en met zyn gastvrye bevolking om te gaan. Naar het voorbeeld van de Nederlanders schiklken de Belgen zich moeilijk naar de ad ministratieve formaliteiten, die men hun opleggen wil en die daarenboven veel tyd en geld vragen. Het blad stelt de vraag waarom de in Bel gie algemeen bestaande identiteitskaart niet evengoed voor de controle kan dienen als het paspoort. Naast paspoort nog een bijzondere vergunning noodig Nadat wij bovenstaande omtrent den Roman van J0HANN D. DEGREEF. (Nadruk verboden.) 37) Vervolg. Gordon handelde zonder nadenken. Hy shhonk thee en dwong haar zwggend een flink stuk cake te nuttlgen. Toen schoof by den tweeden fauteuil voor de haard en nam plaats. Margareth's slanke hand, sterk ge- aderd en zenuwachtig gekromd, lag op de armleuning. Hij vatte haar aan met een lief- koozend gebaar en bleef zoo zitten. Gelukkig wachtend, en Margareth haar gedachten ver- zamelend. En beiden vergaten den bodemloo- zen afgrond, die tusschen hen gaapte. De cliplomaat, man van eer, en de doohter van den ter dood veroordeelden hoogverrader 1 Was heel wonderiyk. In de kamer en in huis was het stil. Van de straat klonk de stem van een liedjeszanger: „Stille Nacht, Heilige Nacht"... De stem verwgderde zich «r stierf weg. Toen bleef het voorgoed stil. Het was de bijna aanvoelbare stilte der groote venvachtmgen. En in die stilte begon zij j>lot- te spreken, met een zachte, gebroken stem die telkens oversloeg van emotie Vo" i v.n vader verdween toen ik zes jaar was. veel hermneringen heb ik niet aan hem be- aouben. Hij was een goed mensch, dat neem zifi«1,tnfmste aan' Want mijn moeder hield drm Jan hem en ziJ he€ft anders hartstopm- °Ver hem gesproken. Zijn SSI VO;,t ,het SPel maakte ons echter niiin m f laatste woorden van in Canada Ln0§:: t0en heen^& zich n Canada een nieuwe posltie te scheppen. ,,Ik heb je vergeven, ook namens ons kind. En altijd, altijd zullen wij van je blijven hou- den, omdat wy weten dat je ongelukkiger bent dan wij. Bekxxf me een ding voor je heengaat: tracht het beste van je leven te maken, dat er nog van te maken is. Slaag je. roep ons dan. Slaag je, roep ons dan. Slaag je niet, keer dan terug. En hoe je ook zal zijn, wy zullen je met evenveel liefde ontvangen als wy je nu met smart zlen heen- gaan." Dat waren moeders laatste woorden by het afscheid. Mijn vader gaf de gevraagde be- lofte. En toen ging hij en wij vemamen nim mer mesr lets van hem... Twee jaar later stierf mijn moeder. Ik ben overtuigd, dat zy stierf van verlangen. Het uitblijven van elk bericht ondermijnde haar kracbten en zij bezat den moed niet zich boven haar leed te verheffen. Voor zy stierf liet zij mij beloven, altyd goed voor vader te zijn en hem te zullen bijstaan. Uit kinder- plicht en terwille van haar, ook al keerde hy terug als een bedelaar en al zou hy myn liefde en zorgen onwaardig zyn. Zij stierf gerust; zy wist dat ik de belofte zou houden. die ik gegeven had. Hoe jong ik dan ook was..." De zachte, trillende stem zweeg. Zy waren niet langer alleen in de kamer. Om hen heen waarden onzichtbare gestalten. Een zwakke. lichtzinnige man, die zich had laten mee- sleepen door zijn hartstocht, en een lijdende vrouw, die gestorven was aan haar liefde. Tragische spooksels uit een jong verleden, wier stomme klachten door de ruimte trilden als onhoorbare zuchten... De blik van het meisje volgde het speelsch gedoe van de vlammen in den haard. Haar gelaat was smartelijk vertrokken, het ver leden had er zijn stempel op gedrukt. En pas na een minutenlange pauze hervond zij den moed de geheimen, die zy als een ondra- gelijken last tot bezwijkens toe had meege- sleept, verder te ontsluieren. fver^sch naar mildere hepalingen op het ge- foied van het passenlvoorschrift haclden ge- schre'ven, duikt thans een bericht op, dat er I op wijst, dat de bepaliftgen voor het over- schiijden der grens nog bezwaariyker zullen .worden, en die het leven voor de bona fide grensbewoners ndg moeiiijker moeten maken. Volgens dat bericht zou zelfs het bezit van pen paspoort niet meer voldoende zijn om de grens over te- gaan, maar zal men dan ook nog een byzondere vergunning noodig hebben. Zooals dit met veel zaken het geval is, zijn autoriteiten van ooi'deel, dat er ook onder de .tegenwoordlge hepalingen nog misbruik woi dt gemaakt van de beperkte vrijheid om de prens over te gaan, en wil men daartegen maatregelen nemen, waarvan dan ook de bona fide landlgenooten de dupe zullen worden. Maar voor bewoners van onze grensstreek moet het weer een moeilijkheid te meer wor den, wanneer voor elke reis naar het buiten land een bijzon'dere vergunning zou noodig zijn. Wij denken hier weer aan hen, die door toevallige omstandigheden genoodzaakt kun nen zyn de reis van Zeeuwiscli-Vlaanderen naar het overig deel van Nederland over Bel- gisch gebled te maken, b.v. omdat men niet z66 tijdiig met zijn zaken is gsreedgekomen, dat men tijdig voor de laatste vaart over de fiehelde de afvaartplaatsen aan den Noorde- lijken oever der Sehelde kan bereiken, of wel om dat wegens mist de overtocht niet ver- pekerd is en men op de teruigreis te Roosen- daal in plaats van de reis voort te zetten via Zuid-Beveland den weg Via Antwerpen moet kiezen. Men kan. zich door het bezit van een paspoort daarop wapenen, doch hoe zal men in zoo'n geval aan een byzondere vergunning kunnen komen? Voor den handel en in "t atgameen voor de bona fide reizigers dreigt dit weer een moei- Igkheid te meer te worden, terwijl, zooals in Belgie terecht werd aangestipt, de ongure elementen, die kwaad in den zin hebben, de grenzien ook wel zonder .paspoort of zonder Jbijzondere vergunning weten te passeeren. Oud-Minister Colijn ook het slachtoffer. Een lezer uit Esschen schrijft. aan de ..Mdtropole" Uw blad heeft groot gelijk de afschaf- finig te eischen van paspoorten voor Neder landers, die zich naar Belgie of het Groot- Hertogdom Willen begeven. Deze maatrege- Jen helpen niet am de ongewenschte personen jvan ons grondgebied te houden. Men moet een grensgemeente bewonen om zich daarvan rekersschap te geven. Het station van Esschen is ,,manu mili- tari" beizet. De controle der paspoorten en der bagage geschiedt er mat een uiterste gestrengheid tot groot ongenoeigen der eeriyke personen, die de inquisitie-methode moeilijk kunnen verdragen. Eenige weken geleden was een oude heer rustig in zijn cOmpartiment gebleven en had zijn bagage niet naar de zaal gebracbt om deize aan het onderzoek der douaniers te on- derwerpen. Een dezer gaf hem bevel zijn valiezen naar het douane-kantoor te dragen. Toen de reiziger zijn titels had bekend ge- m'aakt, kreeg hij ten antwoord: ,,Dat doet er niet toe, niemand mag zich aan de voor- schriften onttrekken". De reiziger in kwestie was niemand anders dan de heer Colijn, oud-minister-president van Nederland, die zich met een zending naar het buitenland begaf. Regelmatig ondervinden reizigers, die per trein of langs den grooten weg ons land bin- nenkomen, dergelijke onaangenaamheden. Daartegenover zgn er op enkele honderden meters van het grens-station verschillende Wegen, welke absoluut niet bewaakt worden. JHet is langs deze. dat de ongewenschte ele menten in ons land komen. Bovendien dient er opgemerkt, dat de Bel gische gemeenten groote schade ondervinden van den huidigen toestand. Vroeger kwamen vele Nederlanders in deze plaatsen hun in- koopen doen of hun vermaak zoeken. Dat is thans afgelcopen. DE HANDEL IN LANDBOUWPRODUCTEN TE ROTTERDAM. Daar het Grandbotel ..Coqmans" aan de Hoofdsteeg te Rotterdam op 1 April zal wor den gesllotem, is de handel in land- en tuin- bouwfproducten, welke steeds op den eersten ,,In Maart van dit jaar zag ik mgn vader onverwachts terug. Hij was mij gevolgd, toen ik het huis van de Williamsons verliet en op eenigen afstand daarvan sprak hy my aan. Hy bereidde mij voor -met te zeggen, dat hy tijdingen had van mijn vader, doch toen we ons in een jrustit^'hoekje vart een lunchroom hadden neergezet, toonde hij mij papieren en onze portretten: hij was het zelf. Toen volgde het relaas Van zijn weder- varen daarginds. Ik zal daarover zwijgen, alleen moet ik onthullen, dat hy zeven of aclit jaar geleden bij een twist iemand doodgescho- ten heeft. Onder den naam O'Kelly keerde hij als stoker van een vrachtboot naar Enge- land terug. Hier pakte hij van alles aan, maar hij leefde zoo ellendig, dat hij zich niet aan my wilde vertoonen. Korten tyd voor ik hem ontimoette was hy echter aangenomen als detective van een handelsinformatiebureau en dat bracht hem voldoende op, om behoor- lijk te leven. En toen was plotseling het ver langen. om zich aan mij bekend te maken, hem te macbtig geworden en had hij naar me geinformeerd. Hy bezwoer mij, het ge- heim van zijn identiteit te bewaren, omdat hij gesignaleerd stond wegens doodslag. Natuurlijk was ik vreeselijk ontsteld van alles wat ik hoorde, maar het spreekt vanzelf, dat ik hem de gevraagde belofte gaf. Hij was mijn vader en ik herinnerde mij altijd nog de tranen van mijn moeder..." Margareth wachtte opnieuw even. Zy ver- zamelde moed voor haar eigen geschiedenis, het deel waarbij ook Gordon, betrokken was. Nerveus trilden haar lippen. Gordon zat roerloos. Hy dacht niet, doch luisterde slechts. Doch nu, na haar laatste woorden verloor hy zijn passieve houding. Er dron°- een vermoeden tot hem door, dat hem niet met rust liet... Met een stil gebaar vroeg hij haar aan dacht. „In Maart ontimoette je je vader", Sprak hij zachtjes. „En in Maart... vertrok ik naar het contingent. Je weet waarom, werkdag der week zich in dit cafe concen- treerde, genoodzaakt naar een andere gelegen- heid om te zien. Dank 'zij de medewerkinig van de directie der nieuwe bears zijn de bcitreffende organd- saties hierin ufiitsitekend igeslaagd. Voor dezen handel zal namelijk een loealiteit van het nieuwe beuragebouw besrihikbaar worden ge- steld. Dleze loealiteit, welke aan all© eiischen voldoet, is gelegen aan de Meentzijde en door inigang no. 1 te bereiken. ALGEMEENE "VERGADERING DER CHRISTELIJK HISTORISCHE UNIE. In de groote zaal vail Bellevue te Amster dam is Dinsdagavond de algemeene vergade- ring begionnen der Christelijk Historiscbe Unie, onder voorzitlterschap van het lid der Tweede Kamer, den heer H. W. Tilanus. De bijeenkomst werd geopend met een wij- dingswoond van Ds. J. G. Koni'ngsberger, Ned. Hervormd predikant te Amsterdam. De eerste zitting was geheel gewijd aan de behandeling van het ontwerp-sociaal program, Waarop door de verschillende afdeelingen meer dan 70 amendementen waren ingedienid. Het ontwerp-program werd ingeleid door Mr. Dr. J. van Bruggen. Na de inleiding van het ontwerp-program- ma ging de vergadering over tot de behan deling der amemdementen, die in het alge meen geen betrekking hadden op de princi- pieele richtlijnen, doch voomamelijk wijzigin- gen van redactioneelen ard of minder belang- rqke details hetroffen. Enkele dezer amende menten ^erden door het hoofdbestuur over- genomen, de meeste overeenkomstig het iprae- advies van het hoofdbestuur teruggenomen. Bij de hehandeling van het sociaal-program- ma werd een voorstel-Gouda tot instelling van een 45-urige werkweek verworpetn. Wel werd van versahillende zijden aangedrongen op 'beperking tot het uiterste van overwerk- vergunningen. Een voorstel-Breda tot algeheel verbod van de gehuwde vrouw niet kostwinster werd eveneens verworpen. Woensdagmorgen is de verga'dering voort- gezet. By den aanivang der ochtendzitting heeft de voorzitter der unie, de heer H. W. Tila nus, lid der Tweede Kamer, een opendngs- rede gehouden. In de midldagvergadering heeft Mr. Dr. A. A. van Rhy'n, secretaris-generaal van het departtement van oeconomiische zaken een rede gehouden over het onderwerp .Neder land, economisch, in oorloigstyd", waarom- trent wy het volgeinde aan het Handelsblad ontleenen: Spreker betoogde, dat ten behoeve der voed- selvoorziening van den landbouw mag worden verwacht, dat hij het mogelijke doet om de nationale productie zooveel mogeiyk op te voeren. Daartegenover is de regeering bereid zorg te dragen, dat de landbouwer voor zijn producten zooveel mogelijk een redeiyken prijs ontvangt. Op die wijze kunnen tegenstellin- gen tusschen stad en platteland worden voor- komen. Deze tegenstellingen zijn dikwijls een gevolg van elkaar niet voldoende verstaan. De verhouding tusschen de verschillende bevolkingsgroepen moet worden beheerscht door solidariteit. Zoolang onze voedselvoorzie- nin'g nog moeilijkheden biedt, zal ook het vraagstuk der distributie aan de orde blijven. Distributie van een bepaald product moet niet alleen worden toegepast wanneer reeds een tekort aanwezig is, maar ook wanneer een tekort dreigt. Tegen prijsopdrijving moet het volk worden beschermd. De regeering beschikt over het apparaat om dit te doen. Reeds meermalen heeft zij richtlijnen gegeven, waarin wordt uiteengezet, wanneer naar haar meening prijs opdrijving aanwezig is. In de meeste gevallen zijn de omschreven regelingen ontstaan, door- dat het bedryfsleven het oordeel van het departement van Economische Zaken over de 1 te volgen prijspolitiek inwon. De prijsstijgin- I gen, waarvoor wij staan, zijn een symptoom van toenemende schaarschte. Spreker wilde i daarbij waarschuwen eenerzijds tegen een lichtvaacdig opti'misme, maar anderzijds toeh ook tegen al te groote zwartgalligheid. Op dit oogenblik kennen wij nog geen ern- stige schaarschte, omdat de oorlog nog slechts De spieren zqn plotseling gerekt en uit hun verband geweest. Geef die spierver- rekking rust door een goed verband met flink Kloosterbalsem erop en vernieuw dat dagelijks. Na eenige dagen zachtjes met Akker's Kloosterbalsem masseeren en dan zult Ge er spoedig niets meer van merken. Akker's Kloosterbalsem is nideaal wruf- en massage-middel tegen spierverrekkingen. Kloosterbalsem heeft de btjzondere eigen- schap diep in de weefsels te dringen en daar soepel makend en lenigend te werken op de spieren die aangetast en stijf zijn. Daardooronovertroffe.n tegenrheumatische piinen, spit, spierpijnen, stramheid enz. Per pot van 25 Gram f 0.621/2, pot van 50 Gram f 1.04 Ingez. Med. korten tijd heeft geduurd en nog pas in hoofd- zaak in de lucht en op zee is gestreden. Maar hoe zal het worden, als de oorlog eenige jaren duurt, in al zijn verschirikkingen wordt ge- voerd? Ook moet men zich thans niet te veel gerust laten stellen door de gedachte, dat wfj, ter bestrijding van schaarschte nog zooveel uit het buitenland kunnen aankoopen. Onze uitvoer is sedert het uitbreken van den oorlog by den invoer ten aohter gebleven. Met de mogelijkheid, dat onze betalingsbalans dien- tengevolge seheef trekt, moet worden reke- ninig gehouden. Een juiste economische poli- tiek zal er op moeten zijn gericht de gedaalde productie van die artikelen, die schaarsch dreigen te worden en hier worden voortge- bracht, te vermeerderen. Spr. herinnerde aan het plan van den En- gelschen econoom Keynes om de verplichting tot sparen in te voeren. Hierdoor wordt tweeerlei bereikt. Vooreerst wordt een ver- bruiksbeperking verkregen, die by de toene mende schaarschte noodzakeiyk wordt geacht. Maar bovendien komt er een belangryk bedrag beschikbaar, dat in de defensieleeningen van den Staat kan worden belegd. Wanneer straks de oorlog voorby is, zullen de eigenaars der gespaarde bedragen hun geld kunnen opvra- gen en desgewenscht tot verteren overgaan, aldus spr. Mocht na den oorlog, geiyk te ver- wachten is, weer een economische depressie optreden, dan kunnen deze verteringen er toe bijdragen den afzet te stimuleeren en de de pressie te verlichten. Psychologisch is dit plan ongetwyfeld aantrekkeiyk, mede omdat de gespaarde bedragen eigendom van den spaar- der biyven. Toeh is de Engelsche houding tegenover dit plan neig gereserveerd. Er ligt een sterke dwang in, die velen onsympathiek is. Bovendien beteekent het plan een belang- rijke directe achteruitgang van het levens- niveau. Ter bestryding van prysverhoogingen, zoo ging spr. verder, worden prijsbijslagen aan- bevolen. Het voordeel is, dat de prrjzen op deze wyze op een lager niveau kunnen worden gehouden ten hate van het levenspeil der massa. Bovendien heeft men op deze wpze kans minder spoedig te geraken in den kring van de noodlottige spiraalprrJSvsrhooging inkomstenverh'oogingprijsverhooging.enz. Toeh zal men met de prijsbyslagen voor- zichtig moeten zijn. Er zgn enorme kosten aan verbonden, die toeh weer door den belasting- betaler moeten worden opgebracht. In en na Margareth. Was het om je vader dat je me toem dat antwoord gaf?" Zij knikte stom en tegelijk bevrijdde zij zachtjes haar hand. Zij had den afgrond weer ontdekt, die hen scheidde en ook Gor don kreeg hem plotseling in het oog. Hij be- greep in dit oogenblik reeds veel. In Mar gareth's omtmoeting met haar vader moest de verklaring liggen van een groot aanta! raad- sels. Het meisje moest dag en nacht geleden hebben onder het bewustzijn, dat haar vader een moordenaar was. En dag en nacht moest zij in vrees hebben geleefd voor een arresta- tie, waarvan de schande ook op haar terug zou vallen. Dat was het geheim, waarom zij hem afgewezen had, het geheime verdriet, dat ook haar omgeving opgevallen was. Arm] ongelukkig meisje, dat gedoemd was heel haar leven lang onverdiend te lijden onder de schande van een lichtzinnigen, ontaarden vader.,. Margareth's stem klonk opnieuw door de stille kamer. ,>Ik ontmoette mijn vader bijna elke week. Doch altijd in het geheim. Hij bood me tweemaal geld aan, maar ik weigerde het, omdat ik het niet noodig had. Toen deed hij me op zekeren dag een verzoek. Hij vertelde mij, dat hij op het spoor was gekomen van een complot, om een koerier an Buitenlandsche Zaken te berooven van een gewichtig document, dat naar Tokio moest worden gebracht. Zijn geheime na- sporingen hadden reeds aan het licht ge bracht, dat waarschijnlijk Arthur Fleming- ton ermee belast zou worden. En wyi hij had opgemerkt, dat deze zich veel vertoonde bij de Hendons, bij wie ik eveneens dagelijks aan huis kwam, verzocht hij mijn medewerking voor een plannetje, dat ons van alien angst voor de toekomst vorlcssen zou. Ik moest van Flemington te weten zien te komen wanneer en met welke gelegenheid hij vertrok] vader was dan van plan hem te volgen. Hij wist dat de spionnen zouden trachten Fle- I mington te berooven v66r hij Europa ver- laten had. Door hem goed in het oog te hou den, teneinde op het juiste oogenblik hande- lend te kunnen optreden. hc-opte hij den aan- slag te kunnen verijdelen an zich hierdoor I zoo verddenstelijk te maken, dat de jusDtie de noodlottige afloop van dien twist in Canada i door de vingers zou zien. Ik gel oof de hem, want ik vertrouwde hem volkomen. Weliswaar vond ik het niet be- hoorlijk Arthur Flemington's vertroirwen uit te lckken, maar het goede doel deed me over dit bezwaar heenstappen. Flemington wist echter zelf niet, wanneer hij zou vertrekken. Toeh kwam ik het door een toeval te weten. Je herinnert je de partij by lady Hendon, toen Flemington aan de telefoon g^eroepen werd. Hij zei me toen, dat hij zou vertrekken met de vrachtboot en zoodra hij weg was, tele- foneeide ik naar een bepaald nummer wat ik vernomen had. En daarmee had ik miin taak volbracht. Vergeet by de beoordeeling van mijn han- delwijze niet, dat ik een tweeledig goed doel voor oogen had", Vervolgde Margareth na een korte, pijnlijke pauze. „Ik kon mijn vader helpen en Flemington van dienst zijn. Het klonk zeer aannemelijk, dat myn vader in zijn hoedanigheid van detective voor een handelsbureau toevallig in aanraking was ge komen met spionnen. En aan zijn verklaring. dat het hem niet baten zou, als hij de politic vooraf waarschuwde, omdat men misschien zijn mededeelingen zou wantrouwen, twyfelde ik evenmin. Het liet zich ook zeer goed aan- hooren, dat zijn verdienste voor het land het duidelijkst zou blijken, als hij persooniyk in- greep op het moment van de uitvoering van de berooving. En ook liet het zich indenken. dat de justitie hem met betrekking tot die oude misdaad genadig zou zijn, als hij zoo'n gewichtig document redde..." (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 5