T(jzt Frico-mek# op &cocdi, een waah£t?t% vutA Jiwalifoit De oorlog in Europa TERNEUZEN, 27 MAART 1940. Si rrico (Ingez. Med.) buiten, kan de Noordsehe volkeren vereenigen. En in deze gedachtensfeer gaan wij er over beraadslagen, hoe wij ons streven en onze ge- meenschappelijke beschermende maatregelen zullen organiseeren en leiden. Voortgaande zeide Hansson: Uit hetgeen gebeurd is, heeft geen der Noordsehe volken de conclusie getrokken, dat de Noordsehe samenwerking haar waarde heeft verloren of opgegeven is. Integendeel, men wil de moge- lijkheden bestudeeren om aan deze samen werking een diepen zin en vastere vormen te geven. Dat juist is, hetgeen noodig is. Zwe- den kan zijn medewerking aan de gemeen- schappelijke Noordsehe taken voortzetten zon- der wroeging, met het onaangetaste recht zijn meening en zijn belangen te doen gelden. MISLIIKT „VRE»ESOFFENSIEF" AAN DEN RIJN. Zondagavond hebben, aldus Havas, de Duit- schers langs den Rijn een groot pacifistisch offensief ingezet. Aan het front hebben de Duitsohers steeds propaganda gemaakt, voor- al langs den Rijn, door middel van spandoe- ken of van vlugschriften, die uit vliegtuigen werden neergeworpen. Zondag nu werden beide middelen in grocrten omvang gebruikt. Vlugschriften sneeuwden neer en in de boo- men aan den overkant van den Rijn en langs muren werden spandoeken aangebracht, ter wijl luidsprekers overal pacifistische leuzen deden hooren. A1 spoedig werd deze propaganda van Fransche zijde met een welonderhouden vuur uit automatische wapens en mitrailleurs be- antwoord, waardoor de spandoeken in flar- den vlogen en de mannen, die de luidsprekers bedienden, dekking moesten zoeken. Uiteraard werd het vuur van Duitsche zijde beantwoord, zoodat de Duitsche paging tot pacifistische toenadering verliep in een leven- dig vuurgevecht over den Rijn. Aan de rest van het front heeft zich niets van dien aard voorgedaan. Dinsdagmorgen was men aan de Duitsche zijde van den Rijn opnieuw actief met span doeken en luidsprekers om propaganda te maken blj de Fransche soldaten aan den over kant van de rivier. De Franschen openden onmiddellijk het vuur op de spandoeken en de luidsprekers. Drie Duitsche soldaten probeer- den een boot te water te schuiven met een spandoek met een voor de Engelschen belee- digend opsdhrift. De drie soldaten werden on middellijk neergeschoten door Fransche seherpschutters, aldus meldt Havas. LINGERIE-EXAMEN. Bij het Donderdag j.l. gehouden examen voor diploma A Lingerie slaagden o.m. de dames M. de Clerek, M. Platjouw, M. Schel- straete, E. Kalle en F. Smolenaers, alien te Sluiskil. DE PASCHEN bracht, tegen de verwachtingen in, mooie dagen, en zij die deze dagen hebben gebruikt voor vacantie of het maken van uitstapjes in de vrije natuur hebben volop kunnen genieten. Het was alhier Maandag in de stad zeer druk. Men kon reeds vroeg aan de vreemde- lingen die zich door de straten bewogen be- merken dat Terneuzen door een bijzondere omstandigheid in het teeken der belangstel- ling stond. De Zeeuwsche Provinciale Bonds- dag van het Jongelingsverbond had velen naar hier gebracht. In den namiddag werd het echter eerst ter deeg druk, toen voomamelijk het jonge ge- slacht uit de omgeving stadwaarts toog om zich in de straten of in de verschillende amu- sementsgelegenheden te verpoozen, en zij vormden op hun tocht naar hier lange slierten per fiets. Een en ander bracht een gezellige drukte te weeg. En nu, terwijl we dit schrij- ven, heeft het lenteweer blijkbaar weer af- scheid van ons genomen. NEDERLANDSCH JONGELINGSVERBOND Zeeuwsche Provinciale Bondsdag. Een welwillende medewerker schrijft ons: Terneuzen, Tweede Paaschmorgen. Stralende morgen, straks stralende dag! Als de meeste Terneuzenaren nog van de rust des slaaps genieten, zijn verschillende leden van de plaatselijke C. J. M. V. al druk in de weer om de zalen voor den Bondsdag in gereedheid te brengen. t Is voor de eerste maal, dat deze afdee- lin.-j- van het N. J. V., die in December j.l. juist 45 jaar bestond, de Zeeuwsche Bonds- dagbezoekers ontvangen zal. Geen wonder daarom, dat de regelingscom- missie en haar helpers en helpsters niet te vergeten zoo ijverig en vol vuur de zaak aanpakken. Ook noodig is het dat zij dit doen. Want er zijn rond 500 bewijzen voor de boot uit- ge°even, zoodat er minstens zooveel bezoe- kers van over de Schelde komen, terwijl voor Zeeuwsch-Vlaanderen ook reeds 120 program- ma's tevoren werden uitgegeven. 's Middags zullen er 340 aanzitten voor lunch, koffiemaaltijd en enkel koffie, en voor •s avonds schreef men 240 personen voor maaltijd en koffie in. De regelingscommissie had er nog meer kunnen boeken, doch heeft vele te laat komers afgewezen en verwezen naar de adverteerders in het program. Wanneer, precies op tijd, de boot om half tien de haven binnenzwenkt, nemen velen van Walcheren, Schouwen en Zuid- en Noord- Beveland de vuurtoren van Terneuzen waar, die op het keurig verzorgde Bondsdagpro- gramma is afgebeeld, als treffend symbool van wat de C. J. M. V. behoort te zijn: een draagster en een brengster van helder stra- lend licht Onmiddellijk na aankomst begeven de gas- ten zich naar de Ned. Herv. Kerk, door heeren kerkvoogden welwillend afgestaan, tot het houden der morgenvergadering om 10 uur. Na (door Paaschgroet, gemeenschappelijk gezang, opstandingsevangelie, geloofsbelijde- nis en gebed) wijdingsvolle opening door den voorzitter, den heer K. L. W. van der Maden, spreekt deze een welkomstwoord uit. Hij wijst er op, dat de komst naar den Bondsdag, met een specialen trein vanaf Vlissingen Walcheren en Zuid-Beveland door- kruisend en overal blijde jonge menschen in- nemend een gebeurtenis op zich zelf was. Hij heet de aanwezige kerkvoogden en leden van den kerkeraad hartelijk welkom. En stelt in het licht, dat de C. J. M. V. toch inderdaad naar de kej"k toewerkt, omdat zij naar Chris- tus toe werkt. Bijzonder hartelijk verwel- komd hij den heer J. K. Overbeeke, secretaris van het Vlaamsch-Belgisch Chr. Jongeman- nenverbond. De Burgemeester van Terneuzen dankt in een schrijven voor de ontvangen uit- noodiging en deelt mede verhinderd te zijn, maar dat in zijn plaats een der wethouders aanwezig zal zijn. Het P. C. lid Snoep is door militairen dienst verhinderd. Vervolgens houdt de heer v. d. Maden een toespraak over: ,,De meeste van deze", naar aanleiding van het bekende woord uit 1 Cor. 13. Nadat hij ook het Ned. Herv. Kerkkoor van Terneuzen verwelkomd heeft en reeds bij voorbaat voor de zeer op prijs gestelde mede werking dank zegt, wordt door dit koor, onder leiding van den heer C. A. van Fraaijen- hoven, gezongen: ,,De Koning der eere" (Chr. v. Gluck) en „Engelenkoor" (Felix Mendelssohn) en dit op verdienstelijke wijze. Eenige mededeelingen van de regelings commissie volgen en dan is de P. C.-secretaris, de heer B. J. J. R. Walrecht, aan het woord voor het uitbrengen van zijn jaarverslag. Als deze daarin den overleden eere-voorzitter, Ds. J. J. Hamburg, herdenkt, rijzen alien als eer. eenig man van hun zitplaats op, daarmede een laatsten en eerbiedigen groet brengend aan de nagedachtenis van hem, die jaren pchtereen de ziel van het werk van het |N. J. V. in Zeeland was. De heer W. P. Roos, secretaris der Provin ciale Jongenswerk-Commissie, geeft een af- zonderlijk jaarverslag. De presentielijst blijkt geteekend te zijn door 345 leden van het N. J. V. Dames en niet-bondsleden hebben niet geteekend, maar zijn zegt de Voorzitter niettemin van harte welkom. Naar schatting zijn er op de morgenvergadering zeker 600 personen aan wezig. Door den heer C. Duvekot Lzn., wordt een financieel overzicht gegeven en de collects (waarvan de helft voor den Wereldbond van C. J. M. V.'s, onder welke er in het buitenland zijn die het door de tijdsomstandigheden zeer moeilijk hebben) harteljjk aanbevolen. De Voorzitter onderstreept dit laatste en ver- bindt hieraan een woord van hulde aan de Ned. Spoorwegen (wier vertegenwoordiger, de heer Middelman, in ons midden is) vo^r de goedkoope reisgelegenheid van heden, waardoor een goede collecte zeker mogelijk is. Hiema wordt de a.s. Nationale Bondsdag te Apeldoorn besproken, bij welk punt de heer M. C. Fallentin, een der secretarissen van het N. J. V., eene toelichting geeft, waar- uit blijkt dat dank zij wederom de mede werking der Ned. Spoorwegen er, speciaal voor de jongere leden, goedkoope reisgelegen heid zal zijn. Provinciale Zomerdag zal er in 1940 D. V. gehouden worden. Ideeen hiervoor gelieve men ten spoedigste aan den P. C.-Secretans te melden, ter nadere bespreking door de Prov. Commissie. Als de Voorzitter tenslotte de rondvraag aan de orde stelt en hiervan (het is tegen twaalf!) niemand gebruik maakt, constateert hij wel te weten wat er schorst. Rnmers de meesten hebben al heel vroeg gegeten en verlangen naar den maal tijd, die o.a. is aangericht in „Bethel" en Emmanuel". Nadat het genoemde kerkkoor nog een drie- tal liederen heeft gezongen, wordt de verga- dering geschorst. Om 2 uur wordt zij heropend. In Emma nuel" onder leiding van den heer Duvekot en in het Ooncertgebouw onder leiding van den heer v. d. Maden. De heer Duvekot heet in het eerstgenoemde gebouw hartelijk wel kom de heer De Kraker, weth., en zegt 't zeer op prijs te stellen, dat't gemeentebestuur blijk geeft van zijn belangstelling. Er volgt dan een uitvoering door leden der Chr. Gymna- stiekvereeniging ,,Eendracht maakt Macht" te Terneuzen, wier voorzitter, de heer P. K. Dees, destijds ook aanstonds bereid werd ge- vonden om met zijn bestuursleden over mede- merking aan dezen Bondsdag te spreken en zulks met gunstig resultaat. De leider van de optredende dames-gymnasiasten, de heer Dieleman, meent zich te moeten verontschul- digen, omdat hij op dit tooneel slechts een beperkte voorstelling kan doen geven. Dit neemt echter niet weg, dat de dames intus- schen een schitterende vertooning te zien geven, waarbij lenigheid en vlugheid als om strijd op de bewondering der toeschouwers aanspraak maken. Hierna declameert de heer B. J. J. R. Wal recht, van Biezelinge, waaromtrent te zeg- gen is, dat meer de keuze der gedichten dan de wijze van voordracht te loven valt. Als laatste nummer geeft de heer Walrecht een gedicht van hem zelf ten beste, getiteid "Bondsdag 1940 in Terneuzen", daarmede alle records op het gebied van vlugge verslag- geving brekend. Dit aardige vers valt zeer in den smaak van zijn auditorium. Tot 3.40 uur wordt nu gepauzeerd, in welae pauze tevens van zaal verwisseld wordt. In het Concertgebouw vangt op laatstge- noemd tijdstip de opvoering aan van het leeke- spel „Ben ik die man?", door M. C. Fallentin Deze opvoering geschiedt door leden van de C. J. V. ,,Samea" te 't Zand, onder leiding van den heer P. den Broeder, aldaar. Inderdaad was dit spel een „eenvoudige getuigenis", een heenwijzen naar Jezus Christus, als Heer en Verlosser. Onder aandachtige stilte werd de opvoering aangehoord. Jammer, dat de nog jeugdige spelers wat zacht en sommige ook wat te vlug spraken. Een gunstige uitzonde- ting hierop maakten de heer Den Broedei zelf in de proloog en de beide medespelende dames. Intusschen gaf deze opvoering blijk van emstige studie, zoodat een woord van waardeering hiervoor zeker op zijn plaats is Al met al een goede middagvergadering, die te 4,30 uur uiteengaat, nadat wederom gecol- lecteerd is, mede weer voor den Wereldbond, zooals dat reeds jaren achtereen een goede gewoonte op de Provincale Bondsdagen is ge- worden. Andermaal worden de gelegenheden opge- zocht waar, te 5 uur, een koffiemaaltijd kan genuttigd of koffie gedronken worden. Dank zij de vriendelijke medewerking van eenige oudere en vele jongere dames, verloopt dit alles zeer vlot, zooals de heele dag is waar te nemen, dat aan dezen Bondsdag een goede organisatie ten grondslag ligt. Tot slot dan de avondvergadering in de Ned. Herv. Kerk om 6 uur, behalve voor bondsleden ook toegankelijk voor alle belang stellenden. Als de Voorzitter der Prov. Commissie deze samenkomst, na zang der aanwezigen, met gebed en een kort woord opent, is de groote kerk nagenoeg geheel bezet, zoodat er zeker 800 a 900 personen aanwezig moeten zijn. Het koor der Chr. ReisVereeniging ,,Voor- waarts" zingt, onder leiding van den heer F. H. v. d. Peijl te Terneuzen, een drietal liederen. Dan spreekt Dr. L. J. Cazemier, Ned Herv. predikant te Terneuzen, over het onderwerp „Levensvreugde". Levensvreugde aldus is het thema is tenslotte niet het volgen van eigen verlangens en begeerten, maar levens vreugde ishet dienen van God! Na be- eindiging dezer indrukwekkende rede, zingt de gemeente dat schoone lied: Jezus geeft mijn leven leiding. Prijs Zijn Naam! Prijs Zijn Naam!" Vanaf het orgel zendt de heer G. de Kok, tweede organist van de Groote Kerk te Goes, welluidende klanken naar beneden, fantasieen op bekende liederen. Ondertusschen is de heer M. C. Fallentin, een der secretarissen van het Ned. Jongelings verbond, het spreekgestoelte bestegen tot het uitspreken zijner rede over het Bondsonder- werp: „Ohristus Overwinnaar". ,,Tot slot vuurwerk!" Dat is zegt spreker te lezen op menig programma van menig feest. Toch wil hij hier geen ,,vuurwerk-toespraak" houden. Want vuurwerk stelt immers zoo vaak teleur... Grijpend uit wat de spreker naar voren brengt, vermelden wij, dat velen van hun leven 'n uitroepteeken willen maken; werkend en strevend als zij zijn naar steeds grooter daden met al grooter kracht. Echter komt, door allerlei teleurstelling, door dat uitroepteeken zoo vaak een dwarse streep. En dan is het geen uitroepteeken meer, maar een kruis. Een kruis, zooals er op vele kerkhoven zoovele te zien zijn. Zoo ook in Zwitserland, waar ergens zulk een 'kruis staat, met dat tragische woord „vergebens" (tevergeefs) er op. In zijn verbeelding ziet hij echter een Man aan dit kruis gehangen worden. De eene doomagelde hand bedekt dan een deel van dat droevige woord; er staat dan „vergeben" (vergeven)! Als hij ook de andere hand van den Smartenman ziet vastgespijkerd worden, dan wordt het nog schooner; dan staat er im mers ,,ergeben (overgegeven)Die Zichzelf heeft overgegeven voor ons, heeft bewerkt, dat wij ons kunnen overgeven aan Hem. Door Christus, den Overwinnaar, kunnen ook wij komen tot de overwinning. Misschien moet dit door de diepte gaan; tenslotte zeker door de diepte van den Dood. Maar, Gode zij dank, is ook die Dood overwonnen door den trium- feerenden Christus. Deze met groote aandacht aangehoorde rede was, met die van Dr. Cazemier, een waardig sluitstuk voor dezen Bondsdag. Het koor van den heer Van der Peijl zingt nog: ,,Zionslied", „Berusting" (C. Malan) en ,Ach, blijf met Uw genade" (Vulpius). En geeft daarmede blijk wat, met veel goeden wil en wat opoffering in korten tijd tot stand kan worden gebracht. Nog eenmaal fantaseert de heer De Kok op het kerkorgel: ,,Rust mijn ziel, uw God is Koning' en dan is het einde van den Bonds dag daar, aan het slot waarvan de kordate P. C. Voorzitter alien, die tot het welslagen medewerkten, hartelijk dank zegt en het resultaat der ondertusschen nog gehouden collecte meedeelt. In totaal brachten de dezen dag gehouden eollecten f 158,13 op, waarvan de helft aan den Wereldbond zal worden afgedragen. Het was een goede Bondsdag en velen zullen aan het einde dat bekende woord van den heer Tabak op de lippen genomen hebben: ,,Wij hebben een best Verbond!" Inderdaad is het N. J. V. een Verbond, dat waard is een plaats in het leven der jonge mannen in te nemen. In de meer dan 86 jaren van zijn bestaan heeft het ontzaglijk veel zegen ver- spreid en het zal, door de innerlijke kracht waardoor het is bezield, dit stellig ook in de toekomst nog op velerlei wijzen doen. DUIKIE OP HET OORLOGSPAD. Vrooljjke O. en O.-avond voor de Temeuzensche militairen. „Als ik de namen zie van de leden van het gezelschap, dan ben ik ervan overtuigd, dat het een genoeglijke avond zal worden", aldus sprak de kantonnementscommandant van Terneuzen, kapitein W. A. Coerengel in zijn openingswoord op de O. en O.-avond, die gis- teren in de bovenzaal van Caf6 La Belle Vue alhier voor de militairen van het gamizoen gehouden werd. En de kapitein vergiste zich niet. Het Algemeen Hoofdkwartier te Den Haag had ditmaal het „Nationaal Tooneel" naar Zeeuwsch-Vlaanderen gezonden om onze sol daten op te vroolijken en het kleine groepje artisten is daarin met de opvoering van ,,Duikie op het oorlogspad", een speciaal voor dit doel geschreven blijspel van S. de Vries Jr., wel uitermate geslaagd. Gerrit Duiker, bijgenaamd Duikie, is niet alleen een ronde Amsterdamsche jongen, hij is tevens het volmaakte type van den mobili- satie-soldaat. Jas en broek in verschillende tinten, mouwen te lang, een kraag die niet dicht kan. En Andre van Dijk wist uit een mengsel van bravour, onbeholpenheid, bruta- liteit en vroolijkheid precies een cocktail te brouwen, die Duikie tot een ,,slapie" maakte zooals iedere echte soldaat zich op de cham- bree zou wenschen! Duikie dan wil beslist kennismaken met de ,,ma" van zijn deftigen buurman, en zoo komt hij ten huize van mevrouw van Stenevoort Swaving Dijkstra de Bont, in Wassenaar, en aldaar blijkt, dat die zeer deftige familie met dien zeer langen naam... zeer leelijk op zwart zaad zit. Mevrouw Carolina van Dommelen is „Ma". Aan het begip is zij, ^l^hfs e^n dame, die op allerminst deftige' wijze omspringt met onbe- taalde rekeningen van haar leveranciers, maar allengs ontpopt zij zich tot een wijze oude vrouw, wier hart klopt op een veel betere plaats dan men aanvankelijk zou vermoeden. Zeker, het lachsucces was veelal voor den onbetaalbaren Duikie,maar aan fijn tooneel- spel had Caroline van Dommelen ruimschoots haar deel, al was het alleen al met haar on- verstoorbaar ddorbreien aan de eindelooze soldatensok! Rini Blaaser was Greta, de ex- en tevens de toekomstige verloofde van Duikie. Toen ze nog maar twee woorden gesproken had, vroeg August van Stenevoort Swaving enz. enz. haar al, of ze uit Amsterdam kwam, en toen ze verbaasd vroeg: ,,hoesoo, ken u 't haure?!" toen bev/ees net daverend galacli in de zaal wel, dat er zich onder de aanwezigen ras-echte Amsterdarnmers bevonden, die met vreugde de taal van hun geboortestad her- kenden Jan Lemaire speelde met veel verve de rol van August en Ans van Dommelen was zijn zuster Eva, die tusschen liefdes- en finan- c'eele perikelen moeizaam doch met beleid een «eg had te zoeken. Het Nationaal Tooneel gaat met Duikie op het oorlogspad" nog verder op tournee bij de militairen en daarom willen we van het stuk niet te veel vertellen. Maar wel mcgen we zeggen, dat de muren van ,,La belle vue" heb ben geschud van het schaterend gelach van alle militairen, van hoog tot laag, die Duikie's avonturen hebben aanschouwd en kapitein Coerengel kon er zeker van zijn, te spreken namens alien, toen hjj aan het slot van den avond alle spelers hartelijk dankte voor de uitstekende soort van ontspanning, welke Zij het Neuzensche gamizoen hadden gebracht. Enkele genoodigden, waaronder de ge- meente-secretaris, de heer Zonnevijlle en zijn echtgenoote, woonden den avond bij. BEKROOND. Haar traditie getrouw hield de Konijnen- vereeniging „S. B. W." te O. en W.-Souburg met de Paaschdagen een tentoonstelling van konijnen en pluitovee. Op deze tentoonstelling werd ook ingezonden door een 3-tal leden der vereeniging te Terneuzen, wier dieren alle werden bekroond en wel met de volgende on- derscheidingen, n.l. P. de Visser, 2e prijs Haaskl. ram jong, en le pr. Black and tan jong ram. Jac. de Feijter, le pr. Hollander ram oud, en F. Kolijn le en eereprijs met een nest Gr. Chincilla. Deze hooge onderscbeidingen bewijzen weer de goede kwaliteit welke onder de leden dezer vereeniging aanwezig is. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie te Terneuzen maakt bekend, dat omtrent onderstaande ge- vonden voorrwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Pcctemonnai'e, Wed. ten Hoeve, Kazerne- straat 7. Rijwielbelastingmerk, J. de Blaaij, Vloos- wijkstraat 29. Ketelpak en handdoek, M. de Jonge, Kanaal, wijk P. 'Houten schuif, J. Meertens, Rosegracht 10. Kinderportemonnaie, R. H. de Pau, Dahlia- straat 10. Huissleutel, Bonte, Djjkstraat 37. Kosteloos belastingmerk, H. van Grember- gen, Lange Kerkstraat 54. Portemonnaie met inhoud, P. A. Pieters, Baandijk 42. Lederen mantelband (blauw), J. de Vos, Steenkamplaan 75. Damesblousje, Ed. de Zaeger, N. J. Harte- straat 3. Rijwielbelastingmerk in etui, Marechaussee- kazeme. Paar zelfbinders, M. Broekhoven, 2e Feij- terstraat 10. Rijwielbelastingmerk, J. de Fouw, Baan dijk 1. Wollen meisjesmuts, bruin kinderschoentje en Rijwielbelastingmerk in etui, Bureau van politie. EEN HERDENKINGSDAG VOOR MR. P. DIELEMAN. Heden, 27 Maar.t, is het 40 jaar geleden, dat mr. P. Dieleman voor de eerste maal gekozen werd tot lid van de Provinciale Staten van Zeeland en wel in het toenmalige kiesdistrict Middelburg bij een herstemming met wijlen den heer H. P. den Bouwmeester. In 1905 kozen de Staten hem tot lid van Ged. Staten, doch bij de periodieke verkiezin- gen van 1907" hebben de Wlalchersche kiezers zijn mandaat als Statenlid niet hernieuwd en kwam na 2 jaar dus ook een einde aan zijn lid- maatschap van Ged. Staten. In 1910 was er een vacature in het toenmalige district Hulst en bij ver- kiezing van een opvolger kwam op 19 April mr. Dieleman in herstemming met H. R. W. Kramer, r.k. Op 29 April had de herstem ming plaats en werd mr. Dieleman gekozen en sedert 30 jaar is hij bij ieder aftreden weer herkozen. In Ged. Staten keerde hij in 1911 terug, doch in 1913, bij de groote linksche overwinning, moest hij deze plaats weer af- staan. In 1916 liep reeds de tijdelgke link sche meerderheid ten einde en in dat jaar kozen de Staten hem weer tot Ged. Staten. Totaal is Mr. Dieleman dus tot nu toe 37 jaar lid van de Prov. Staten en ongeveer 28 jaar lid van Ged. Staten. LUXOR-THEATER. ,J)e loop der tijden." Valsch-geld Centrale. In Washington be- vinden zich de bureaux van den eenigen man die den President der Vereenigde Staten be- velen kan geven. Deze man is Frank J. Wil son, hoofd van den Geheimen Dienst. Juist tegenover zijn bureaux bevindt zich het Witte Huis, dat door geen President zon- der Wilson's toestemming verlaten mag wor den, want de Geheime Dienst is verantwoor- delijk voor de Veiligheid van het staatshoofd. Wilson en zijn G-men hebben bovendien toe- zicht op het drukken van de staatspapieren, zonder dat de employe's der staatsdrukkerij kunnen vermoeden welke van hun collega's tot Wilson's mannen behooren. De episode „Valsch-geld Centrale" gunt ons daama een blik in de werkzaamheden der Amerikaansche recherche en onthult hier o.a. het vemuftige en zakelijke systeem volgens hetwelk deze organisatie te werk gaat om de natie te beveiligen tegen valsche munterij. En zoo duikt dan uit de archieven Van de ..Secret Service" het conterfeitsel op van William Watts,-Amerika's valschen munter no. 1, die hier door de camera op de hielen gevolgd wordt bij het uitoefenen van zijn duistere praktijken: de verspreiding van valsche bank- biljetten over de Vereenigde Staten, het spoor dat de G-men volgen en ten slotte zijn even simpele als sensationeele arrestatie. Finland. Het sobere en geharde Finland, eens een provincie van Rusland, nu een nijvere en bloeiende republiek, is het onderwerp van de tweede episode van ,,De loop der tijden" no. 2. De film onthult de verbazingwekkende vooruitgang, zoowel sociaal als economisch, van dezen betrekkelijk onopvallenden staat. Een eeuw geleden was het voor Finland als Groot Hertogdom van Rusland een onmoge- lijkheid zich economisch te verheffen. Totdat in 1899 het eerste cooperatieve systeem van productie en consumptie op uitgebreide schaal werd ingevoerd, waardoor het eens zoo karige land uitgroeide tot een welvarende, harmo- nisch samenwerkende maatschappij. ,,De loop der tijden" geeft U een interes- santen kijk op den wonderlijken opbloei van de Finsche republiek met haar moderne floree- rende hoofdstad Helsinki, het centrum der groote cooperatieve organisaties en haar hui- aigen president Kallio, een hardwerkenden, eenvoudigen man, die borg staat voor Fin land's materieele en moreele onkreukbaarheid. Kankerbestrijding. Aan de medische facul- teit studeeren duizenden jonge menschen, die de doctoren, chirurgen en geleerden van mor- gen zullen zijn. Zij zijn de erfgenamen van een medische kennis, die er gedurende de laatste kwarteeuw in geslaagd is den gemid- delden levensduur van den mensch met 10 jaar te verlengen. De grootste ambitie van elken jongen stu dent is de lijdende menschheid te dienen en de medische wetenschap nog verder vooruit te helpen door het antwoord te vinden op de vele vraagstukken die nog onopgelost zijn. Het is onbekend hoeveel lijders aan kanker er op het oogenblik in de wereld zijn. Al naar gelang de wetenschap er in slaagt andere aoodsoorzaken te verminderen, wordt het aan- tal menschen dat aan kanker sterft, grooter. Men weet alleen dat, voordien normale, lichaamscellen zich ingeval van deze vreese- ljjke ziekte zonder ophouden vermenigvuldi- gen, maar de oorzaak? Dat is een der mysteries waaraan velen hun geheele leven wijden om het op te lossen en het is ,,De loop der tijden" die ons inzicht geeft in de enorme problemen die zich voor- doen bij het kankeronderzoek en de bestrij- ding. VAARZEN GESMOKKELD. Twee personen aan de grens van Water- vliet A. L. en C. L., met nog twee anderen uit Bassevelde, werden beticht vaarzen uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar Belgie te hebben gesmokkeld. Allen werden door de Gentsdhe rechtbank veroordeeld tot vier maanden ge- vangenisstraf en het gezamenlijk betalen van een boete ten bedrage van 265.000 frank. (VI. Crt.) DOKTER VERDAOHT VAN DIEFSTAL VAN GELD UIT DE HANDTASOHJES VAN PATIeNTEN. Naar het Utr. Nwsbl. verneemt, is bij de justitie een aanklacht ingediend tegen den Utrechtschen geneesheer J. D. K., die er van verdacht wordt gelden te hebben ontvreemd, welke aan zijn patienten toebehoorden. Dit geld zou dan zijn weggenomen o.a. uit hand- taschjes van damespatienten, die op het spreekuur van den dokter waren gekomen, teneinde medisch advies in te winnen. K. zou o.m. een geldsbedrag hebben ont vreemd ten nadeele van een patiente, die later tot de ontdekking kwam, dat zij geld vermiste. Bij onderzoek bleek, dat de patiente het geld niet thuis had laten liggen, zoodat zij bij de politie aangifte deed op vermoeden van diefstal. De politie heeft toen K. een verhoor afgenomen, waaruit bleek, dat deze geneesheer het feit had gepleegd. Uit het verdere justitieele onderzoek kwam vast te staan, dat K. in zijn vorige standplaats zich eveneens aan dergelijke feiten heeft schuldig gemaakt. K. zou daar meermalen gelden hebben ontvreemd, die aan zgn pa tienten toebehoorden. De dokter heeft in verband met een en an der zjjn praktijk neergelegd. In enkele bladen werd als vorige stand plaats van dezen geneesheer Terneuzen ge- noemd. Dit moet echter op een misverstand berusten, aangezien bij menschen heugenls geen dokter van den naam overeenkomende met de gemelde initialen in deze gemeente ge- vestigd is geweest en ons bij informatie te bevoegder plaatse bleek, dat alhier van zoo- danige omstandigheden ook maar iets bekend was. EEN NOODLOTTIG MISVERSTAND. In den nacht van Zaterdag op Zondag naderde, volgens de Vliss. Crt., een auto, be- stuurd door den heer Dieleman uit Wieringer- meer en waarin mede was gezeten de heer R. de Milliano uit Oostburg, uit de richting Axel, de wachtpost Pyramide. De aldaar dienstdoende militairen sommeer- den de bestuurder te stoppen, door met roode lantaarns heen en weer te zwaaien. Oogen- schijnlijk voldeed de bestuurder van de auto aan deze sommatie, althans de auto vermin- derde vaart, doch reed niettemin den post voorbij. Nadat ook op het haltgeroep niet werd gestopt, werd op den auto geschoten. Het gevolg was, dat de heer De Milliano door een kogel in zijn heup werd getroffen. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis te Oost burg overgebracht, waar operatief ingrjjpen noodzakelijk bleek. Naar Dinsdag vernomen werd, was zijn toe- stand bevredigend. Het geheele geval moet aan een betreu- renswaardig misverstand zijn te wijten. Blijk baar is de bestuurder van meening geweest, dat hij ter plaatse minder hard moest rijden, waarom hij vaart verminderde. Het onderzoek duurt voort. Wederom geschoten? Naar het blad nog verneemt moet ook Dinsdagnacht op den weg OostburgAarden- burg nabij cafe „de Liter" op een auto, die aan de sommatie tot stoppen niet voldeed, ztjn geschoten. Hierbij moet niemand getroffen zijn. Van dit laatste bericht konden wij echter geen bevestiging krijgen. Uit bovenstaande blijkt dus duidelijk, dat men beter doet om bij de eerste sommatie on middellijk te stoppen. EEN SLECHTE PASCHEN VOOR SLUIS. Men schrijft aan de Midd. Crt.: De Paaschdagen zqn weer voorbij en waar het andere jaren krioelde van vreemdelingen, die per autocar, tram en boot naar Sluis kwa- men is er ditmaal geen een vreemdeling ge weest. Wel wist men dat de honderden En gelschen en Franschen niet zouden komen, maar men had nog de stille hoop, waar de berichten uit Knocke (Zoute) zeer gunstig waren, dat tenminste de Belgen naar hier zou den komen. Deze hoop is echter in rook opgegaan, al is het in KnockeZoute zeer druk geweest. De Belgische families konden zonder geldige pas- poorten niet naar Sluis komen. Men schijnt echter in Brussel en Antwerpen gezegd te hebben, dat men met een Nationaliteitsbewijs wel naar hier zou mogen komen; 't gevolg hiervan is dan ook geweest dat honderden Belgen bij de grens moesten terugkeeren. Men kan begrijpen, wat een slag dit voor de meeste neringdoenden is geweest, daar Sluis in het algemeen van het Vreemdelingenverkeer moet leven en op de Paaschdagen gerekend had oni aan allerhande verplichtingen te kunnen vol- doen. Het verluidde, dat het gemeentebestuur van Sluis bericht had gekregen, dat Belgen met een dagpas naar Sluis zouden mogen komen. Dit schijnt echter weer ingetrokken te zijn Eigenaardig is het echter dat met de Kerst- misvacantie deze faciliteiten wel bestaan heb ben en ook nog zeer kort geleden door de Bel gische regeering bij de voetbalwedstrijd te Antwerpen. Daar sinds einde Augustus 1939 er te Sluis niets meer te doen is geweest, kan men zich goed indenken, dat deze Paaschdagen voor menigen neringdoende als een genadeslag wordt gevoeld. VISCH ZONDER HOP. De koppen kunnen in vele gevallen tot veevoeder worden verwerkt. Nu de invoer van verschillende artikelen en grondstoffen, vooral over zee, zoo onzeker is geworden, is het meer dan in tijden van over- vloed, noodig, hetgeen voorhanden is, zoo economisch mogelijk te gebruiken. Daartoe behoort ook het verzamelen van afval, het welk nog als grondstof kan dienen voor ver schillende doeleinden en het behouden vein hetgeen vroeger als van weinig waarde werd weggegooid of verwaarloosd. De regeering heeft in enkele gevallen reeds getracht een en ander te bevorderen. Zoo heeft zij b.v. begin October de beperkingen inzake den aanvoer van puf ingetrokken. Ver der heeft zij, toen de aanvoer van veevoeder daalde, het verzamelen van eikels en kastan-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2