ALGEMEEN NIEUWS- EN AOVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN a IN DIPLOMATIEKEN DIENST. ZWANENBERG No. 10.046 WOENSDAG 27 MAART 1940 SO Jaargang Binnenland Feuilleton Buitenland EERSTE BLAD r# %SG£H* I-' NEUZENSCHE COURANT A BON N EMENTSPRIJ SBinnen Temeuzen 1,35 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,65 per 3 maanden Bg vooruitbetaling fr. per post 6,per jaar Voor Belgie en Amerika 2,10, overige lan den /2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer 0,20- KLEIN E ADVERTENTIEN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrrjgbaar is. Xnzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DE Pit US VAN GRAANSTROO. Op viragen van den beer Dieters in verband met de door de regeering getroffen maat- regelen ten aanzien van den prijs van graan- stroo heeft de minister van Economische Za- ken o.m. geantwoord: De beschikking van 28 Februari afdeeling l.c.a./v.v.o., no. 4057, boudende ontlheffing van verbodsbepalingen ten aanzien van afleveren doen afleveren, vervoeren en doen vervoeren van graanstroo, geldt voor wat geperst graan- stroo betreft, evenzeer voor stroo, bestemd voor de vervaardiging van strookarton. De tweede vraag: wordt de bepaling, dat deze ontheffing voor geperst graanstroo wordt verleend, voorzoover dat stroo is verkocht tegen een prijs, welke niet meer bedraagt dan een prijs, waaraan een verkoopsprjjs van f 21,50 per 1000 kg af boerderij uit de eerste hand ten grondslag ligt, ook toegepast op ge perst graanstroo. dat voor een hoogeren prijs f 28 a /30 per 1000 kg was verkocht, maar nog niet geleverd, beantwoordt de minister bevestigend. Deze maatregel is inderdaad genomen met het oog op de belangen van de veehouderg; het is den minister bekend, dat door het be- vestigend antwoord op de tweede vraag, in- dien geen voorzieningen worden getroffen, bij bepaalde prijsverhoudingen de mogelijkheid kan ontstaan, dat door de strookartonfabri- kanten groote winsten worden gemaakt. De minister schenkt aan deze aangelegen- beid de noodige aandadht. Zooals bij de be- antwoording van de vorige vraag werd mede gedeeld, geschiedde het ingrijpen met het oog op de belangen van de veehouderij, waarvoor het stroo onder de gegeven omstandigheden een belangrijke beteekenis heeft gekregen. Het is niet juist te constateeren, dat de re geering, toen de strooprijs laag was, maat- regelen achterwege heeft doen blijven. Door den minister is destijds tot stand gebracht een ruiltransactie, waarbij groote hoeveelheden stroo werden uitgevoerd, tot steun aan de stroomarkt hier te lande. Naar de meening van den minister betee- kenen de thans getroffen maatregelen geen oribillijkheid tegenover den akkerbouwer, de huidige maximum prijs, welke meer dan het dubbele van den prijs voor den oorlog be draagt, levert een zeer behoorlijke opbrengst voor het stroo. In dit verband is het duidelijk, dat voor een verhooging van de zuivelprijzen, oie de mogelijkheid voor een nog grootere ver hooging der strooprijzen zou moeten scheppen geen aanleiding bestond. RADIOSTORINGSREGLEMENT. Bij Kon. besluit is op grond van art. 3 quinquies der Telegraaf- en Telefoonwet, vastgesteld een radiostoringsreglement, waac- bfl voorschriften worden gegeven ter voor- koming en opheffing van storingen, welke electrische inrichtingen kunnen teweegbren- gen aan de ontvangst per radio. Volgens dit reglement kan de minister van Binnenlandsche Zaken electrische inrichtingen aanwijzen, welke naar zijn meening met slechts geringe veimeerdering van kosten zoo kunnen worden vervaardigd, dat zij in het algemeen geen storing zullen veroorzaken. Ten aanzien van deze aangewezen inrich tingen is het voorts veiboden ze in opslag, ten verkoop, ten verhuur, aflevering of ter vervoer aanwezig te hebben of in het verkeer te brengen in zoodanigen toestand, dat zij, in gebruik gesteld, in het algemeen storing zul len veroorzaken, van welk verbod worden uitgezonderd die inrichtingen, waarvan aan- nemelijk wordt gemaakt, dat zij voor uitvoer bestemd zijn. Roman van J0HANN D. DBGREEF. (Nadruk verboden.) 36) Vervolg. Hij had mr. Wick bij zich en zij hoopten dat de spion zijn mededeelingen voor het High Court nog aan zou vullen met de be- kendmaking van de identiteit van den auctor intellectualis en van den geheimzinnigen per- soon die je het document terugzond. O'Kelly fs echter niet voor hun aandrang bezweken. Hij had niets meer te vertellen, zei hij, en daar is het bij gebleven. De terecht- stellmg is door lord Barclay bepaald op den dag na Kerstmis, 's morgens om acht uur"... Na met een paar regels te hebben uitge- weid over de Kerstmisdrukte in Londen ein- ddgde de brief met hartelijke wenschen voor de feestdagen. De rest van de Engelsche post, eenige bro chures en mededeelingen van de club, inte- resseerde Gordon maar matig. Hij stak een sigaret op en verdiepte zich in het ochtend- blad Van de „Times". Buiten was het honden- weer geworden. In huis was alles stil en van de straat klonk nu en dan slechts het claxon- geluid van een voorbijsnellende auto. Het was half negen toen Gordon een taxi voor het huis hoorde stilstaan. In de gang rinkelde de schel en een oogenblik later kwam mevrouw Trompenburg aankloppen. „iHet meisje is inkoopen doen, mylord, ik kom u zelf maar even oedienen", sprak zij glimlachend, een blad met theegerei op tafel plaatsend. ,,Er is ook bezoek voor u, een dame." ,,Een dame?" vroeg Gordon verbaasd, om- Degene, die zoodanige inrichting anders dan in opslag, ten verkoop, ten verhuur, ter aflevering of ter vervoer aanwezig heeft (dus iemand, die een inrichting voor gebruik be- schikbaar heeft), en welke inrichting ver- keert in een toestand, dat zij bij gebruik sto ring veroorzaakt, is verplicht na schriftelijke aanmaning vanwege den directeur-generaal der P.T.T. die inrichting zoo te veranderen, dat zij geen storing meer veroorzaakt, waar- bjj in het algemeen de daaraan verbonden kosten ten laste van den houder dier inrich ting komen. Voorts kan de minister van binnenlandsche zaken andere dan bovenbedoelde inrichtingen aanwijzen, ten aanzien waarvan naar zijn meening zonder groot oezwaar, hetzrj zoo danige voorzieningen kunnen worden getrof fen, dat zij in het algemeen geen storing zul len veroorzaken, hetzij kan worden bepaald dat zij slechts gedurende door den minister aan te geven tijden van het etmaal mogen worden gebruikt. Verder wordt bepaald, dat de directeur- generaal der P.T.T. gevolg zal geven aan een klacht over ondervonden storing, indien die klacht is onderteekend door ten minste drie houders van ontvanginrichtingen, die denzelf- den hinder onderv'inden, terwijl de voor het onderzoek gemaakte kosten geheel of ten deele ten laste van de klagers kunnen worden gebracht, indien uit dat onderzoek blijkt, dat de hulp zonder voldoenden grond werd inge- roepen, of dat de ontvanginrichtingen niet aan de gestelde vereischten voldoen. Vervolgens wordt bepaald, dat een com- missie van advies zal worden ingesteld, welke den minister en den directeur-generaal voor- lichting zal geven omtrent alle met de be- strijding van radiostoringen in verband staan- de onderwerpen. De inwerkingtreding van bovenstaande be- palingen zal geschieden op een nader door de Kroon te bepalen tjjdstip. VREEMfD VLIEGTUIG BOVEN DENEMAKKEN. De Britsohe legatie te Kopenhagen is door de Britsche regeering gemachtigd te verkla- ren, dat het vliegtuig met de drie concentri- sche cirkels, dat, zooals in de Deensche Zon- dagochtendbladen werd gemeld, over het strand bij Nymindegab heeft gevlogen en een aantal burgers onder vuur heeft genomen. zeker geen Britsch vliegtuiig is geweest. ENGELSCHE LICHTSCHEPEN ZONDEK BEMANNING. Havas meldt uit Londen: Een nieuw model lichtschip, dat gedurende twee maanden automatisch verlicht wordt. is in dienst gesteld. Deze lichtschepen Iijken zoozeer op de lichtschepen, die buiten de En gelsche kust ongewapend lagen en aangeval- len werden, dat zij door velen worden aange- zien voor de eigenlijke lichtschepen. Het eenige belangrijke verschil is, dat de nieuwe modellen in het geheel geen bemanning aan boord hebben, omdat zij automatisch func- tionneeren. In feite zijn het groote boeien, welker afmetingen ongeveer de helft zijn van de lichtschepen, die thans worden binnenge- haald. BRITSCHE TREILER OP EEN MIJN. Het Engelsche ministerie van marine deelt mede, dat de treiler Loch Assiter op een mijn is geloopen en gezonken. De geheele beman ning is gered en aan land gebracht. De Loch dat hij geen vrouwelijke kennissen had in de stad. ,,Ja, een Engelsche dame. Zij verzoekt mij u te waarschuwen dat u niet schrikken moest". „Is zij oud?" vroeg hij. Mevrouw Trompenburg had thee geschon- ken en wendde zich weer naar de deur. „Neen jong, mylord. Dat maak ik tcnminste op uit haar stem, want zij heeft het gelaat met een voile bedekt. Zal ik haar hierheen geleiden of... in den salon staat de Kerstboom, ziet u". ,Als u zoo goed wil zijn breng haar dan maar hier", verzocht Gordon, die tevergeefs zijn hersens pijnigde met de vraag, wie de bezoekster kon zijn. „Als u soms iets wenscht schelt u maar. mylord", zei mevrouiw Trompenburg terwijl zij verdween. Gordon trad v'oor het raam, hij hoorde de auto wegrijden. Uitermate verbaasd gaf hij er zich rekenschap van dat zijn bezoekster van plan scheen niet zoo spoedig heen te gaan. Maar hij hald geen tijd meer over het zonderlinge bezoek na te denken, reeds klon- ken er schreden op de trap. Langzame schre- den, alsof iemand zich met moeite de hoogte insleepte. Toen klopk er een klopje op de deur. ,,Ga uw gang, miss", hoorde hij de stem van mevrouw Trompenburg zeggen en tege- lijk ging de deur open. Gordon zag eenslanke gestalte binnentre- den met een ondoordringbaar dichte rouw- voile voor het gelaat. De bezoekster bleef bij de deur staan en toen deze gesloten was leunde bij ertegen aan alsof zij de kracht niet had om zich op de been te houden. Alles ge schiedde vliegensvlug. Gordon had nauwe- lijks twee passen naar de deur kunnen doen. En toen dacht hij plotseling dat hij krank- zinnig geworden was. jSchrik niet," zei een verstikte stem, die hij zou hebben herkend uit duizend andere gesmoorde stemmen. „iEk ben het... Marga- reth..." Tegelijk sloeg het mesje haar voile terug Assiter was een treiler van 210 ton en ge- bouwd in 1910. Nader werd medegedeeld, dat de treiler voor de kust van Noord-Schotland gezonken is. De uit 13 personen bestaande bemanning werd door een anderen treiler in een Schot- sche haven aan land gebracht, nadat zij vijf- tien uur in een open boot had rondgedreven. Allen zijn in een ziekenhuis opgenomen. Een was emstig gewond, de andere leden aan een zenuwschok of hadden lichte kwetsuren. DE REOHTERHAND VAN DAEADIER. De Parijsche correspondent van de N. R. Crt. schrrjft: Den 19en April zal het 16 jaar geleden zijn, cat juffrouw Mollet bij Daladier, toenmaals minister van kolonien, in dienst trad, sinds- dien heeft ze hem op al zijn staatkundige om- zwervingen gevolgd. Ze is de eenige vrouw, die in het departement van landsverdediging een officieelen post inneemt. En welk een post: ze opent alle brieven voor den premier, kanaliseert de bezoekers, staat audienties toe of weigert ze. Ze kent alle gezanten en par- lementsleden en is aan vier staatshoofden vcorgesteld. En alle giften, die aan het minis terie binnenkomen, gaan door haar handen. Tot nu toe -aldus lezen we in de Soir ontving ze 6830 brieVen van soidaten, die, alleen op de wereld, zich tot hun oppersten chef richtten. Ze heeft toen voor hen een petemoei gevonden of zelf hen aangenomen. Dagelijks deelt ze tusschen ongelukkige mili- tairen gaven in natura uit, die ze ontvangt en na middemacht. als ze vrij is, breit en schrijft ze voor en aan haar ..pjeegkinderen". DE HONGAARSCHE MINISTER TEUKI TE ROME. Een onderhoud van twee uur met Ctano. Graaf Teleki, de Hongaarsche minister-pre sident, is Maandogochtend door Ciano, den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, ontvangen. De heeren hadden een langdurig en harteljjk onderhoud, dat onge veer twee uur geduurd heeft. Niets is omtrent het besprokene medege deeld, maar in gezaghebbende Italiaansche kringen, aldus meldt Reuter, wordt de ver- onderstelling uitgesproken, dat de besprekin- gen ten doel hebben de Italiaansche invloeds- sferen op den Balkan en in het Donau-bekken te consolideeren en zelfs te verbeteren. Dinsdag werd Teleki door Mussolini ont vangen en waarschijnlijk Donderdag zal de Paus hem audientie verleenen. Donderdag- avond keert Teleki naar Boedapest terug. Hij kon niet door den Koning ontvangen worden, daar deze zich niet in de Italiaansche hoofd- stad bevond. Teleki liet den Koning echter een hartelijke boodschap van Horthy toe komen, welke door den Koning beantwoord werd. Het Hongaarsche correspondentiebureau zegt nog eens, dat, hoewel het doel van zijn reis is rust te zoeken, het natuurlrjk is, dat Teleki bij zijn verblijf te Rome een bezoek brengt aan Ciano en Mussolini. Volgens het correspon dentiebureau is er echter geen sprake van onderhandelingen, maar van gesprekken, welke gevoerd worden in een sfeer van de grootste vriendschap. ZWEDEN VERSTERKT ZIJN LANDS VERDEDIGING. Het Noorsche verbonU, Skold, de Zweedsche minister van landsver dediging heeft, meldt de N. R. Crt., Zaterdag te Malmo een rede gehouden, waarin hij in de eerste plaats het vraagstuk van een defensief verbond tusschen de Scandinavische landen behandelde. Hij zeide o.a.: „Nadat tusschen Finland en de Sowjet-Unie vrede is gesloten, heeft Fin- en staarde Gordon in het doodsbleeke, ver- magerde gelaat van Margareth Norman, waarin de vuurrood geschreide oogen op de geverfde oogranden van een masker leken... ..Margareth!...", schreeuwde hij wild, bui ten zichzelf van verbijstering. Hij zag het meisje wankelen en toch kon hij geen stap doen om haar te hulp te komen, zoo had de schrik hem bevangen. ,,Ja, ik ben het," zei ze met bevende lippen. Ik werd gedwongen de comedie op te geven, ik mocht me niet langer verbergen. Ik ben gekomen om je te smeeken mijn vader te redden". Door Gordon's verwarde hersenen drong zich een angstig straaltje begrip. Marga reth leefde, er scheen 'n wonder geschied. Maar het wonder scheen te kunnen worden verklaard door een socrt comedie zooals het meisje het noemde. Een comedie waarvan hij in de verste verte de noodzakelij'kheid en de beteekenis niet kon vermoeden en die hem op het oogenblik volmaakt onverschillig liet. ,,Je vader...", stamelde hij, opnieuw voor 'n raad.se] geplaatst. Zyn vreemde starre houding viel het meisje plotseling op. En zij gaf er een geheel ver- keerden uitleg aan. In den half krankzinni- gen toestand. waarin zij verkeerde, drong het niet tot haar door hoe verbijsterd, verlamd iemand moest staan tegenover haar schijn- bare opstanding en haair onthullingen. Zij gaf er zich alleen rekenschap van dat "de man op wien zij al haar hoop had gesteld en voor wien zij haar geheim had prijsgegeven en bereid was zich te vemederen, geen stap deed om haar tegemoet te komen en zelfs geen hand uitstrekte om haar te ondersteunen. Zag hij haar dan niet wankelen, zag hij dan niet hoe gebroken en hulpeloos zij was?... Er rees een snik in haar op als een kreet. ,,Ja. mijn vader", antwoordde zij, schor van angst en droefheid. ,,Hij is teruggekomen uit Canada. Eenimaal was ik in de gelegenheid je naam van een blaam te zuiveren en je car- riere te redden, Gordon Trevelyan. Nu kom land een ontwerp ingediend tot een defensief verbond tusschen de Scandinavische landen. iBij onderzoek van het voorstel zijn voor- en nadeelen aan den dag getreden en moeilrjk- heden zullen zeker niet- uitblijven. De goede wil om tot een oplossing te komen, zal even- wel zeker tot een goed einde voeren. Men moet evenwel voorzichtig zijn en de zaak niet overhaasten. Finland is het kleinste en meest blootgestelde land van de eventueele leden van het verbond en de gevolgen, welke een dergelijk verbond met zich zouden bren gen, moeten nauwkeurig bestudeerd worden. Of Zweden nu deelneemt aan een eventueel verbond of niet, het is duidelijk, dat de lands verdediging krachtig moet zijn. In 1920 en volgende jaren leek het vanzelf te spreken, dat de uitgaven voor de bewapening beperkt werden, doch op het oogenblik is het tegen- overgestelde noodzakelijk. Alle beschikbare krachten moeten worden gebruikt om de landsverdediging te versterken. Voor de militaire luchtmacht is een uitge- breid programma van versterking uitgevoerd. In grooten getale zijn alle soorten vliegtuigen gekocht of gebouwd. Zooveel mogelijk vlie- gers worden opgeleid en vliegtuigbases zijn aangelegd. In twee jaar zal de luchtmacht meer dan drie keer zoo sterk zijn. Wat de vloot betreft, zoover de industrie toelaat, zijn oorlogsbodems besteld en ook het personeel wordt uitgebreid. Aan de kust wor den nieuwe forten gebouwd en ook het perso neel van de kustartillerie wordt uitgebreid. Voor het landleger wordt in steeds sneller tempo materieel gekocht. De industrie wordt hi^rbrj steeds meer ingeschakeld en binnen- kort zullen de grootste behoeften zijn gedekt. Verder worden ook te land versterkingen aan gelegd. Alle recruten van de troepen in eerste linie hebben een aanvullende opleiding gehad, de lichting 1939 zal een aanzienlijk langeren diensttijd vervullen en hetzelfde is het geval met de lichting 1940. De reservisten van de oudere lichtingen zullen eveneens onder de wapenen worden geroepen om de leemten in hun kennis aan te vullen. Ook wordt een nieuwe organisatie van het leger bestudeerd en zal een studie worden gemaakt van de be wapening en tactische samenstelling van het leger." De minister keerde zich vervolgens tegen de weinig talrijke kringen, welke zich niet met de nationale eenheid schijnen te willen vereenigen. In het bij'zonder richtte de minis ter zich tegen de communisten, die duidelijk hebben getoond te handelen voor een buiten landsche mogendheid. Het is duidelijk, dat zij een gevaar voor de vrijheid van het Zweed sche volk kunnen worden en daarom zal tegen hen worden opgetreden volgens de methoden, welke in een democratisch land met mensche- lijke beginselen kunnen worden toegepast. Naar het Zweedsche Telegraaf-agentschap uit Stockholm mededeelt heeft minister-presi dent Hansson Maandagavond een redevoering uitgesproken over de buitenlandsche politiek van de Zweedsche regeering, waarin hij er op wees, dat de regeering er steeds naar ge- streefd heeft Zweden buiten den oorlog te houden, een politiek, welke bij het begin van den oorlog door het geheele Zweedsche volk was goedgekeurd. Een militaire interventie in Finland werd dan ook geweigerd, vooral om dat daardoor Zweden in den grooten oorlog zou zijn meegesleept. Dit neemt niet weg, dat Zweden getrouwelijk alles ten uitvoer heeft gelegd, wat het had beloofd. Een doortocht van vreemde troepen door Zweden werd ge weigerd, omdat het Noorden daardoor het ge vaar zou hebben geloopen tot slagveld te wor den in den grooten oorlog, welke overweging de Finsche regeering er toe bracht den Wes- telijken mogendheden niet te verzoeken om een dergelijke interventie. Langs materieelen, humanitairen en financieelen weg heeft Zwe den Finland bijgestaan op grooter schaal dan welk ander land ook. terwijl de Zweedsche re- ik om mijn loon. Ik ben gekomen om je te smeeken of je je invloed aan wilt wenden om den man te redden die de afgod was van mijn moeder. Mijn vader: O'Kelly..." Onthullingen. Gordon kwam einidelijk tot zichzelf. Het was hem plotseling of zich een zachte, koele hand op zijn voorhoofd legde, die al zijn ver warde gedachten ordende en hem het ver- mogen teruggaf om te zien wat hij aan- schouwde en toch niet zag. Een gedachte bleef hem helder bij, terwijl hij vlug op Mar gareth toetrad: hier stond de geheimzinnige derde. de goede genius, want haar onthulling verried, dat zij op de eerste en voornaamste plaats in zijn belang gehandeld had. terwille van zijn carriere en zijn eer. En tegelijk kwam er een vreeselijk vermoeden in hem op, dat al wat zij na haar vlucht geleden had, om zijnentwil geschied was, althans een gevolg was van het verdonkereimanen van het docu ment. Dit vermoeden, nog door niets gerechtvaar- digd, doch hem intuitief eigen geworden, opende een af grond voor zijn voeten. Hoe- veel moest de eene mensch van den ander houden, om zc-ovael te kunnen lijden om an- derswil Hoe sterk en machtig moest een liefde zijn, om van een zwak meisje een heldin te kunnen maken, die niet bezweek onder den last van zoo'n zwaar leed, als zij gedragen moest hebben?... Gordon huiverde en met een gevoel van die- pen eerbied vatte hij haar hand. ,,Kom zitten", verzocht hij eenvoudig. ,,Je moet moe zijn, rust even uit voor je me alles vertelt. Ik zal een groc voor je gereedmaken, die zal je wat opwekken. Ga zitten, we heb ben alien tijd..." Zijn diepe, trillende stem en het teedere gebaar, waarmee hij haar aanraakte, brach- ten tranen in Margareth's oogen. En thans verliet haar de kracht om zich anders voor te doen dan zij was. „Als je wist, als je wist...", bracht zij snik- kend uit. Ja, die schoonmaakdagen vliegen om en daar is warempel de heele slager vergetenLaat even zoo'n blik gebraden Kalfsgehakt van Zwanenberg halenHeerlijk gebraden, smeuig gebakt van goed, sappig vleesch... in extra smakelijke jus! maakt Wat smaakt 30 Ingez. Med. geering de vrijwilligers-beweging geen hinder- palen in den weg heeft gelegd, maar vrijwil- lige dienstneming steeds en op voldoende wijze mogelijk heeft gemaakt voor hen, die den wensch hadden mee te strijden voor de vrij heid van Finland. Sprekende over de versterking van de Noordsche samenwerking, zeide Hansson. dat dit probleem steeds actueel is geweest. Het ligt voor de hand, dat het zich in de verwarde tijden van dit oogenblik opnieuw voordoet, hetgeen bewijst hoe diep de gedachte aan de Noordsche samenwerking in de Noordsche vol- keren geworteld is. Het was gemakkelijk te voorzien, dat na de reoente gebeurtenissen de kwestie van de ver- dediging van de neutraliteit en onafhankelijk- heid der Noordsche staten op duidelrjker wijze dan tevoren zou opkomen. De minister was dan ook niet verrast, toen de Finsche minister van buitenlandsche zaken behalve den weder- opbouw van Finland ook de kwestie van een defensief verbond ter sprake bracht. Spr. kon zich bereid Verklaren tot samenwerking voor een onderzoek, natuurlijk zonder iets definitiefs te beloven dienaangaande, voordat dit onderzoek zou zijn ingesteld. Dit onderzoek moet zonder onnoodige ver- traging en welwillend ten uitvoer worden ge legd, maar het moet diepgaand geschieden. Meer dan tevoren moet aandacht geschonken worden aan het gevaar, dat gelegen is in het doen ontstaan van denkbeelden in het volk, welke niet in overeenstemming zijn met den werkelijken toestand. De kwestie Van een defensief bondgenootschap is een belangrijker aangelegenheid dan de onderteekening van een verdrag. Op meer dan een manier heeft zij betrekking op de overeenstemming zelve van het Noorden, zij heeft in zekere mate be trekking op de onafhankelijkheid der Noord sche landen jegens elkander, vooral ten aan zien van de buitenlandsche politiek. Het is onvermrjdelijk, dat een defensief bondgenootschap gevolgen heeft voor de mili taire organisatie in de verschillende deel- nemende landen en ongetwijfeld ook voor de organisatie der ravitailleering van de burger- bevolking en Voor de noodzakelijke industrieele maatregelen. Er moet echter definitief een einde worden gemaakt aan alle speculaties, dat de hulpbronnen van het Noorden gemo- biliseerd zouden kunnen worden voor andere doeleinden dan de verdediging tegen aanval- len op den vrede en op de onafhankelijkheid van het Noorden. Alleen de leuze: vrede naar binnen en naar „Ik weet, ik begrijp althans", zei Gordon geschokt, terwijl hij een fauteuil bij den haard schoof en haar deed plaats nemen. ,,Ik weet dat je ongelukkig bent, doch hoe ongelukkig durf ik niet pijlen. Laten we zwijgen, Mar gareth. Er is zooveel waarmee ilk me ver- trouwd moet maken. Zoo, geef mij je hoed en leg je hoofd tegen den zetel. Zou je me ook je mantel niet geven? Hij is nat, je zult kou vatten. Zoo, ga nu weer zitten. En verontschuldigd me een oogenblik, wil je? Ik zal vlug even warm water halen..." Willoos, met een overgave die hem sterk ontroerde, liet het meisje zich bemoederen. Met zichtbare inspanning vecbeet zij haar leed en haar schaamte. Haar oogen stonden vol tranen, doch snilkken deed zij niet. Ge- broken lag zij in de groote fauteuil. rillend van kou, en met bevende lippen, die schier even bleek waren, als de teint van haar in- gevallen gelaat. Gordon sloop op zijn teenen heen. Hij ver- telde mevrouw Trompenberg een waarschijn lijk klinkend verhaal van een kennisje, dat van een reisje op het contingent terug ont- boden was, omdat haar vader in levensgevaar verkeerde eh ijlde toen weer naar boven. Cm Margareth gelegenheid te geven eenigszins tot zichzelf te komen, verdween hij terstond weer, toen hij een opwekkende drank voor had gereed gemaakt. Hij gaf Voor een brief te moeten posten en keerde pas een kwartier later terug, zich verontschuldigend, omdat hrj verplicht was geweest haar zoo lang te ver- waarloozen. Het meisje scheen inderdaad wat op haar gemak gekomen. Zij sprak niet, maar de angst in haar gelaat was verdwenen en in haar blik lag een aandoenlijke berusting. Zij vermeed het echter hem aan te zien, blijk- baar vreesde zij haar zelfbeheersching op nieuw te zullen verliezen, als haar een blik trof van den man, om wien zij in het geheim zooveel geleden had. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1