Bureau Voedsslvoorziening Zeeland. Bloeiende PLANTEN en SNIJBLOEMEN Bloemenmagazijn G.J.WILL Sport Kerknieuws. Predikbeurten Landbouwberichten Gemengde Berichten HOEK. AXEL. VOETBAL. RECHTSZAKEN. DE ROTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steunuitkee- ring- op boter is, beboudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 21 tot 28 Maart vastgesteld op 80 cent per kg (onveranderd). SUIKEK OP BON 15. Naar wij vernemen zal gedurende het tijd- vak van Vrijdag 22 Maart tot en met Don- derdiag 11 April a.s. de met 15 genummerde bon der Rijksdistributiekaart recht geven op het koopen van een kilogram suiker. Vlooswijkstr. 27 - Tel. 2092 - Terneuzen Voor de Paaschdagen extra groote sorteering L.euk gevulde Paaschstukjes in prijzen vanaf vijltien cent (Ingez. Med.) LIOHTBEELDENVOORDRAOHT. Dinsdagavond werd in de Ambachtsschool alhier voor de leerlingen-schilderen van de dag- en avondschool door den heer Sievers, vaktechnicus der N.V. ,,De Atlas" te Delft, een lezing met lichtbeelden gehouden over een verfbindmiddel en plaksel. De lezing werd met aandacht gevolgd, waarvan de resultaten zeker merkbaar zullen zijn in de opstellen, waarvan de 3 beste door de N.V. met een prijsje zullen worden be- kroond. Het was ongetwijfeld een leerzame avond. Van de uitnoodiging aan heeren schilders- patroons om deze lezing bij te wonen, was maar door enkelen gehoor gegeven. A VONOVAKT EEKEN SCHOOL MET WE RK PL A ATS PKA KTI j K Op Donderdg 21 Maart werden in een bijeenkomst van het bestuur der vereeniging „Ambachtsschool voor Terneuzen en Omstre- ken" directeur en leeraren en leerlingen de eindgetuigschriften en verklaringen uitgereikt door den voorzitter van het schoolbestuur, Mr. P. H. W. F. Tellegen. De voorzitter opende de vergadering met een toespraak, waarin hij zeide dat de cursus- duur in het belang van de leerlingen van 5 op 6 maanden was gebracht. De school was op 1 October begonnen met 120 leerlingen. Door verschillende mutaties volgen thans nog 111 leerlingen de lessen. Ook enkele der hier gelegerde militairen namen aan het onderwijs deel, doch door vele dienstverzuimen kon dit niet volledig tot zijn recht komen. Hoewel telkenjare vanaf deze plaats wordt gewezen op de noodzakelijkheid trouw de les sen te volgen en op tijd aanwezig te zijn, vormt dit nog wel eens een bron van teleur- stelllng. Wil men in het vakonderwijs iets bereiijen, dan moet elken lesavond de school worden bezocht, zij het dan met een uitzondering voor diegenen, die in ploegverband werkzaam is. Namens het bestuur wenscht de voorzitter die leerlingen van harte geluk, die hun ijver en verkregen vorderingen thans door een eindgetuigschrift of verklaring beloond zien. Het stemt tot verheuging dat verschillende leerlingen door voorbeeldig werk een uitste- kenden indruk hebben gevestigd. Het personeel wordt tevens dank gebracht voor de zware taak dit seizoen verricht, zij zien hun moeilijk werk in de avonduren be loond door de goede resultaten der gediplo- meerden. De heer J. v. d. Pegl, sinds de oprichting der school hieraan werkzaam, verlaat thans, door het bereiken der pensioengerechtigden leeftijd, het leerarencorps. Hem wordt danx gebracht voor al het werk en de moeite in de vele jaren aan de lfeerlingen besteed. Den heer Van der Giessen, die de getuig- schriften en verklaringen keurig verzorgde, wordt hiervoor dank gebracht. De volgende leerlingen werden bevorderd of kregen een eindgetuigschrift of verklaring: Afd. Timmeren. Van le naar 2e klasse: J. Kaijser en M. van Kolk. Van 3e naar 4e klasse: C. L. van der Bent. Van 4e naar 5e klasse (Th.): C. Dees. 5e klasse (Th.): 1 leerling geen eindgetuig schrift. Vervolgklasse theorie: P. H. Kaijser, Ph. Deunis en M. Roegiers te Philippine, alien met verklaring. Van 4e klasse pr. naar 5e klasse pr.J. de Back, J. Blok, Li. Nieuwelink, W. J. van Doeselaar te Axel en D. J. Hamelink te Hoek. Eindgetuigschrift 5 kl. praktijk: A. Hame link (meubelmaker) en J. van der Bent te Zaamslag. Verklaringen verv. kl. praktijk: D. Ollebek, M. Jansen te Axel en J. R. Hamelink te Hoek. Aan 2 leerlingen kon geen verklaring wor den afgegeven. Verklaringen Hospitanten: I. de Back, A. F. d'Hont, J. A. Weststrate en J. A. Jurrij te Hoek. 1 leerling kon geen verklaring verkrijgen. Afd. Bankwerken. Van le naar 2e klasse: J. Hamelink, 4. de Mul, L. Oppeneer en J. J. van Drongelen te Sluiskil. Van 2e naar 3e klasse: W. de Graaf, J. Krijger, J. F. Dekker, en D. den Hollander, beiden te Hoek. Van 4e kl. praktijk naar 5e klasse: W. de Doelder, E. Simoen, J. Visser en A. Leen- houts te Zaamslag. Niet bevorderd 2 leerlingen. Eindgetuigschrift 5e klasse praktijk: J. den Exter. Aan 1 leerling kon geen eindgetuigschrift worden uitgereikt. Verklaringen vervolgklasse praktijk: D. Faas, M. de Feijter, J. Koster, J. v. d. Molen, C. de Kraker en J. A. Wisse. Een leerling ontving geen verklaring. Vervolgklasse A. (Verklaring): J. Ooster- hout te Sas van Gent. Verklaringen Hospitanten: A. J. Hamer- linck, Li. B. Wijffels, L. P. Wijffels, J. M. Hamelink te Sluiskil, W. Oostdijk te Sluis kil, A. J. Wullems te Sluiskil, W. Jansen van RoQsendaal te Axel, P. J. Pladdet te Zaamslag, F. J. Stoffels te Zaamslag en C. A. Witte te Zaamslag. Aan acht leerlingen kon geen verklaring worden afgegeven. Afd. Electrotechniek. Van 4e klasse praktijk naar 5e klasse: C. J. van Driel en A. Th. Fermont te Sluiskil. Een leerling niet bevorderd. Eindgetuigschrift 5e klasse praktijk: G. de Bokx Verklaringen vervolgklasse praktijk: W. F. Dekker en A. M. Bracke te Sluiskil. Twee leerlingen geen verklaring. Verklaringen Hospitanten: K. de Vos te Sluiskil en W. de Bruijne te Axel. Twee leden geen verklaring. Afd. Automontage. 2e klasse: 1 leerling niet bevorderd. 4e klasse praktijk naar 5e klasse: A. Kegels, C. A. Stoffijn, L. de Zeeuw, R. Vonk te Axel en J. Hamelink te Zaamslag. Edn leerling niet bevorderd. Verklaring vervolgklasse praktijk: D. Mannaert. Hospitanten: 1 leerling geen verklaring. Afd. Typografen. Van 2e naar 3e klasse: C. Bareman (voor- waardelijk) en W. Bronk. Afd. Dood-Zinkwerkers. Van 2e naar 3e klasse: A. van Alphen. Afd. Metselen. Van 2e naar 3e klasse: J. Nieuwelink en J. J. Nieuwelink beiden te Hoek. Eindgetuigschrift 5e klasse: W. Nieuwelink. Afd. Straatmaken. G. van Hecke, bevorderd van de 4e naar 5e klasse. Een leerling niet bevorderd. Afd. Schilderen. 2e klasse: 1 leerling niet bevorderd. Van 4e klasse praktijk naar 5e klasse: C. Hofman en J. v. d. Moortel beiden te Zaamslag. Eindgetuigschriften 5e klasse praktijk: J. de Doelder, J. Michielsen, A. IJzebaart, J. Maas te Zaamslag en J. de Putter te Zaamslag. Vervolgklasse praktijk. (Verklaring)J. de Zeeuw. Een leerling geen verklaring. Vervolgcursus A. (Verklaringen)J. van Duijze, M. Romijnsen, J. de Smidt te Hoek en G. de Krijger te Philippine. Hospitanten: Een leerling geen verklaring. De leerlingen, bij wier naam geen woon- plaats is vermeld, wonen te Terneuzen. BESMETTEEIJKE ZIEKTEN. In de week van 10 tot en met 16 Maart kwamen in onze provincie voor 2 gevallen van roodvonk, n.l. edn in de gemeente Drei- schor en ddn in de gemeente Oostkapelle, waarbij dit in laatstgenoemde gemeente het tweede geval is, in edn inrichting. Tra.gi.seh ongeluk. Gisteravond gebeurde hier een tragisch ongeluk. Het vijfjarig dochtertje van den landbouwer Dh. in den Van Wuijckhuisepolder werd in een onbewaakt oogenblik onder bietenpulp bedol- ven, en is daaronder gestikt. Onmiddellijk ingeroepen geneeskundige hulp kon niet meer baten. Dat de ongelukkige ouders door dit ongeluk diep waren getroffen is te begrijpen. De deelneming in dit droevig verlies is dan ook algemeen. Eindles tuinbouwcursus. Gisteravond werd alhier de eindles gehou den van den tuinbouwcursus, waarvan als leeraren optraden de heeren Van Ham van Spui en P. Klaassen van Hoek. Nadat door den Rijkstuinbouwconsulent, den heer Bosma, de leerlingen waren toege- sproken, werden de diploma's ^-uitgereikt. Aan de heeren M. Nijssen van Sluiskil, J. Dieleman Jzn en Kr. de Blaeij van Hoek, met vermelding: zeer goed; J. P. Vergouwe en L. Donze te Hoek met ruim voldoende; C. Scheele Lzn, W. Klaassen, B. de Putter en C. de Putter te Hoek en D. 't Gilde van Terneu zen (kanaal) met voldoende. Deze laatste lesavond werd eveneens brjge- woond door den burgemeester Mr. J. A. van Tienhoven, benevens de commissie van toe- zicht en de heer Rammeloo van Philippine als voorzitter van de veiling te Terneuzen. Namens de commissie van toezicht sprak de heer J. A. Meertens enkele woorden van waardeering voor dezen cursus en de presta- tie der leerlingen. Namens de leerlingen dankte de heer J. Dieleman, die de beide leeraren een aanden- ken schonk. Twee leerlingen gaven zich op voor de fruitteeltschool te Goes. HET CENTRUM heeft, naar verwacht kon worden, voor zeer mooie en spannende prcgramma's gezorgd, die gedurende de a.s. feestdagen de liefheb- bers van de bioscoop eenige genotvoUe avon- den zullen bezorgen. Het programma, dat Zaterdag wordt ver- toond, heeft als hoofdnummer Verwaarloosde jeugd. Prachtig is de inzet van de films: de schil- dering van de achterbuurt, met de opgescho- ten jongens, die de bende van Frankie Warren vormen, ieder in verband gebracht met de huiselijke omstandigheden. waaronder zij op hun plaats gebracht worden onder de ver waarloosde jeugd onvolledige gezinnen de invloed van dronkenschap, -luiheid, de mach- teloosheid van ouders tegen de aantrekking van de straat. Eenige overdrijving schaadt wanneer het milieu van Junkie, den opkooper, geteekend wordt, bij wien de jongens hun gestolen waar brengen, om zich telkens weer met een paar dollars voor het grootste gedeelte van hun buit bedrogen te zien. Totdat er op een avond een vechtpartij ontstaat, die Junke in het ziekenhuis en de jongens voor den kinder- rechter brengt. Elkaar verraden doen de jongens niet. De rechter heeft geen andere keuze dan ze alien naar de tuchtschool te zenden. Dat daar de toestanden niet altijd ideaal zijn en zeker niet toereikend, om de jongens, van wie immers maar een enkele een werkelijk misdadigen aanleg heeft, op het hellend vlak, waarop zij zich bevinden, tegen te houden en hun een beteren weg te wijzen, de film ontveinst het zichzelve en ons niet. Dan is z-ij voortreffelijk als zij de snelopvolgende botsingen tusschen den directeur Morgan, en Frankie, dlen aan- voerder van de bende, beschrijft: tot hij na een vergeefsche poging tot ontvluchting on- barmhartig afgeranseld wordt. Er zijn echter andere ideeen in de lucht. Inspecteur Braden kan zich met de toestan den op de tuchtschool, waar het eten slecht is en het personeel onoordeelkundig gekozen, waar, zooals later blijken zal, aan malversa- ties geen gebrek was, niet vereenigen. Hij Ontslaat den directeur, den dokter, verschei- dene van de bewakers. Een handlanger van den directeur weet zich te handhaven, door zich als medestander van den inspecteur voor te doen. Daardoor dreigt het hervormingswerk, dat deze ondemeemt, in de war gestuurd te worden, wanneer hij er al, met groote moeite in geslaagd is om het vertrouwen van Fran kie en zijn aanhang te winnen. De hoofd- inspecteur verschaft hem zelfs de gelegen- heid om weg te loopen en het wapen om het onherstelbare te doen, waardoor Braden zal verdwijnen en Morgan zijn plaats zal kunnen hememen, voordat zijn malversaties aan het licht gekomen zijn. De toeleg mislukt echter en de film bereikt nu snel het blijde slot, dat de jor.gens op eerewoord vrijgelaten worden en Braden en Sue zullen trouwen. Voor de pauze gaat de spannende film Het Duivelslegioen met den zingenden cowboy Dick Foran in de hoofdrol. Deze film speelt zich dus af in-het Indianengebied waar de beschaving zich gaat afteekenen in het leggen van een djjk door een rivier, doch die beschaving is niet meer dan een dun laagje vernis want er spelen zich bij deze geschiedenis zulke knokpartijen af, dat men blij moet zijn bij dit alles te kunnen toekijken in plaats van mee te moeten doen met deze bende, die door de justitie eindelijk achter slot en grendel wordt geduwd. Maandag en Dinsdag is er een geheel nieuw programma ingesteld, waarvan het hoofd nummer is het filmwerk In oud Chicago. De film wil gaarne verbluffen met haar ver- mogen om illusies van het machtigste natuur- gebeuren op te roepen. Ditmaal is het de beurt van het vuur, dat een gansehe stad, Chicago, zooals het in 1871 was, verdelgde. Het verhaal begint in 1854. Een Iersche fa- milie, de O'Leary's, man, vrouw en drie jon gens, zijn over de wijde vlakte onderweg naar Chicago. Zij zijn nog slechts enkele uren van de stad verwijderd, maar O'Leary zal haar niet bereiken. Zoo komen zijn vrouw en de drie kinderen alleen in Chicago aan. Moeder O'Leary opent een wasscherij en het gaat haar goed, zij kan haar kinderen een behoorlijke opvoeding geven, de oudste wordt advocaat, de tweede, Dion, is echter lichtzinniger van aard, hem trekt de .Patch", de verdachte buurt van kroeg en misdaad. Dion opent een cabaret, met behulp van een chanteuse, die hij uit een andere richting heeft weggetroond. Onver- wacht slaakt zijn concurrent, Gil Warren, echter den strijd. Hij heeft andere illusies. In deze stad wil hij burgemeester worden. Dion moet hem daarbij helpen. In schijn aanvaardt Dion dit voorstel. In werkelijkheid gebruikt hjj het geld van Warren echter om zijn broer Jack candidaat te laten stellen en met alle hulpmiddelen van de onderwereld daarbij weet hij zijn verkiezing te verzekeren. Jack bindt echter den strijd tegen de wan- toestanden aan en als hij daarbij in handge- meen komt met zfln broer, stoot de histori- sche koe van moeder O'Leary een olielamp om. De brand, die in de schuur ontstaat, breid zich in een ommezien van tijd uit; van de stad, voor driekwart van hout gebouwd, zouden in eenige dagen tijds achttienduizend huizen een prooi der vlammen worden. Was het Jack, die de Patch in brand had laten steken, uitwraak over den tegenstand, welke zijn plannen geboden werd? Zoo leek het ook Dion een oogenblik en hij is het die de kroeg- bazen en de ongure typen tegen hem in bewe- ging brengt. Maar als zij aankomen, om rekenschap te vragen, heeft hij intusschen de waarheid vemomen en hij staat naast zijn broer als de stoet nadert. Zooals de betoo- gers Jack de schuld van den brand geven, zoo verzetten zij er zich ook tegen, dat hun ge- bouwen worden opgeblazen, om het vuur een grens te stellen. Bij zijn poging om toch de lonten aan te steken, komt Jack om en zijn dood vereenigt de familie O'Leary nog meer dan te voren in den wil om een grooter Chi cago te helpen bouwen. Zoo wordt de strijd of de kroegbuurt over Chicago of Chicago over de kroegbuurt zal heerschen door een toevallige omstandigheid beeindigd. Voor de pauze gaat het mysterieuze film werk Mr. Motto's laatste kans. In heel het onmetelijke Indie met zijn tal- looze wonderen en mysteries, in niets z66 verbazingwekkend, niets zo6 intens geheim- zinnig als Angkor, het onbegrijpelijke Angkor V&th, de tempelstad in het oerwoud, waar Europeanen af en toe weten binnen te drin- gen, om wanneer zij er het leven afbren- gen met ontzetting anderen te verhalen, wat zij daar hebben aanschouwd. Hier, op dezen grond moet de jonge energieke Victo ria Lane een noodlanding maken met haar sporttoestel. Het ranke vliegtuig vat vuur en verbrandt in een oogwenk, de gelukkig ongedeerd gebleven Victoria alleen achter- latend in dit oord der verschrikking, deze vallei der geheimen, dit raadselachtige land. Wat zich overigens zal onthullen laten .wij liever over voor de bezoekers, die oogen tekort zullen hebben om de vele geheimzinnige avon- turen te volgen, die de heldin heeft te door- staan vooraleer zij op raadselachtige wijze uit de greep van het oerwoud wordt gered en voor haar geheele leven wel genoeg zal hebben van het raadselachtig Indie. Vermelden wij nog dat des Maandags aan- vangende om 4 uur een middagvoorstelling plaats vindt met dit volledig avondpro- gramma. AANVRAGEN TEELTOPPERVLAKTE VLAS. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zee- land maakt bekend, dat alle aanvragen voor een teeltoppervlakte voor vlas oogst 1940, welke op 18 Maart 1940 bij haar binnen waren ten voile zullen worden toegewezen. Ook nh genoemden datum zal er nog aan een beperkt aantal aanvragen kunnen worden voldaan, daar er nog eenige ruimte is. Zij, die voomemens zijn nog een teeltoppervlakte aan te vragen, dienen dit derhalve spoedig te doen. Daar de teelt van vlas zonder teeltVergun- ning verboden is, zullen alle aanvragers bin- nenkort een teeltvergunning ontvangen. TERNEUZEN 2—AXEL 1. •Na een lange rustperiode zal Maandag a.s. het terrein van onze plaatselijke voetbalclub „Terneuzen" weer de gelegenheid bieden om de sportliefhebbers getuige te doen zijn van het uitkomen van de reserve-ploeg van Ter- neiizen, die het moet opnemen tegen het hier zoo goed bekende eerste elftal van Axel. Hoe wel door de langdurige stagnatie wegens de vorstperiode hot verband wel wat is vervaagd, zal het bij zeer velen wel bekend zijn dat het elftal van Axel in de ranglijst de eerste plaats bezet houdt terwijl de gastheeren het met een zeer bescheiden plaatsje moeten stellen. Niettemin zal de thuisploeg wel trachten de bezoekers de verwachte overwinning van de Oranjehemden zoo klein mogelijk te doen zijn en gesteund door het terreinvoordeel kan het zonder twijfel een sportieven en boeienden strijd worden. EEN BEGRAFENISONDERNEMER VEROORDEELD. Conform den eisch werd te Amsterdam een ondememer van begrafenissen van de Portugeesche Isradlitische gemeente veroor- deeld, die op 13 Augustus j.l. een ongekist lijk had vervoerd in een lijkenauto van Antwer- pen naar Amsterdam, tot de maximumstraf n.l. een geldboete van 25 gulden, subsidiair 12 dagen hechtenis. MOEILIJKHEDEN OM EEN ERFENIS. Wat is er precies voorgevallen toen te Rotterdam 30 April 1935 de bejaarde mej. L. in een rusthuis stierf en drie personen zich met haar nalatenschap gingen bemoeien? Die drie personen waren de bejaarde J. F. E. K., die jarenlang de vertrouwensman van mej. L. is geweest, voorts de broer van de over- tedene, die in Duitschland woont en af en toe zijn zuster in Nederland eens bezocht, en tenslotte mej. D., eveneens een goede be- bekende van mej. L. Mej. L.'s erfenis bestond uit drie deelen, n.l. een aantal meubels, een cassette met geld tot een bedrag van 500 en een spaar- bankboekje met ruim 8000 er op. K., die als beheerder van de goederen was aange- steld, liet de f 8000 van het spaarbankboekje op zijn eigen boekje overschrijven. De broer uit Duitschland, dien alles toe- kwam, omdat er geen testament was, Ver- klaarde niettemin, dat hij de geheele erfenis aan K. wilde verkoopen voor 1025, als hij ook van alle lasten af was. Aldus geschiedde bij notarieele acte. Wist L. nu op het moment, dat hij den koop sloot, dat er een spaarbankboekje van 8000 was? Dit was het onderwerp van de civiele en strafprocedure, welke later volgden. In Duitschland terug, kreeg L. in ieder ge val spijt van zijn tranaactie en stelde een vordering tot ontbinding van deze overeen- komst in. De rechtbank ontbond de over- eenkomst, doch de gedaagde is van dit vonnis in hooger beroep gegaan. Inmmiddels werd K. ook strafrechtelflk aangesproken en had zich wegens verduiste- ring voor de Rotterdamsche rechbank te ver- antwoorden. Deze nam zijn schuld aan en veroordeelde hem tot zes maanden gevange- nisstraf. In hooger beroep voor het Haagsche ge- rechtshof bleef K. zijn onschuld volhouden. De advocaat-generaal eischte verhooging van de straf tot 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 1 April. NED. HERV. KERK. Benoemd tot hulpprediker te Sluiskil de heer Ph. R. Faber, theol. cand. te Sloten (N.-H.). GEREF. GEMEENTE. Aan de Theologische school te Kampen slaagde voor het propaed. examen de heer A. J. Moggre te Schoondijke. ZONDAG 24 MAART 1940. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u., Dr. L J. Cazemier; medew. kerkkoor; 2.30 u., de heer P. J. F. van Voorst Vader, afscheid. SLUISKIL. 9.30 u., de heer P. J. F. van Voorst Vader; 2 u., Dr. L J. Cazemier, bed. H. Doop. AXEL. 9.30 u., Ds. Van Oeveren, bed. H. Av.; 2 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. 9 u„ Ds. E. Raams, bed. H. Av.; 2 u„ Ds. E. Raams, dankz. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Korevaar. KLOOSTERjZANDE. 2 u., Ds. J. Kroon. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. J. Kroon, van Kloosterzande. PHILIPPINE. 2.15 u., leesdienst. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. G. W. van Houte. AXEL. 9.30 u., Ds. Post; 2 u., leesdienst. HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. F. Pijlman. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. J. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.15 u., en 2 u., de heer M. A. Mieras; 5.30 u., geen dienst. Rooimsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. MAANDAG 25 MAART 1940. Ned. Hervormde Kerk. HOEK. 9 u.,Ds. E. Raams. KLOOSTERZANDE. 9.30 u., Ds. J. Kroon, Jeugddienst. Ohr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9 u., Ds. J. Tolsma. Gereforlmeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u. en 1.30 u., Ds. J. van den Berg, van Krabbendijke. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., leesdienst. WOENSDAG 27 MAART 1940. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 6.30 u., Ds. C. Kramp, van Kampen. ALLE PEULVRUOHTEN OOGST 1940 MOETEN WORDEN INGELEVERD. Naar volgens het Handelsblad wordt ge- meld, heeft de Minister van Economische Zaken besloten, dat alle in 1940 te oogsten peuvruchten, uitgezonderd die, welke voor versch gebruik worden geteeld en zaaipeul- vruchten, aan de Regeering moeten worden ingeleverd. Het zal den telers derhalve niet meer worden toegestaan, de fijnere soorten rechtstreeks aan den handel te verkoopen. De prijzen, welke bij inlevering zullen wor den betaald, zullen hooger zijn dan de over- nemingsprijzen voor de peulvruchten van den oogst 1939; zij worden per afzonderlijke publi- citeit bekend gemaakt. Evenals indertijd geschiedde toen de garan- tieprijs voor suikerbieten bekend werd ge maakt, wordt de aandacht er op gevestigd, dat de vastgestelde overnemingsprijzen voor de peulvruchten geen enkele aanwijzing geven voor het peil, waarop de prijzen van de andere landbouwproducten van den oogst 1940, waar- voor nog geen prijzen werden bepaald, zullen worden vastgesteld. Zoodra het mogelijk is, die andere prijzen vast te stellen, zal daartoe worden overgegaan. Uiteraard zal met de dan aanwezige omstandigheden rekening worden gehouden. Blijkt het ten gevolge van niet te voorziene omstandigheden noodig, die prijzen vast te stellen op een zoodanig peil, dat de peulvruchtenprijzen ten achter zouden komen, dan zullen deze worden herzien. ONGESCHJKT GEBRUIKSVEE. De drie centrale landbouworganisaties hebben in een telegram aan den Minister van Economische Zaken er met klem op aange- drongen, wederom over te gaan tot het uit de markt nemen van ongeschikt gebruiksvee, om de veeprrjzen te doen optrekken en zoo- doende in den buitengewoon nijpenden finan- cieelen toestand der veehouders verbetering te brengen. VROUW GEDOOD ONDER AUTOBUS. Donderdagavond is in de Van Oldenbame- veltstraat bij de Graafscheweg te Nijmegen een doodelijk ongeluk gebeurd. Daar reed om- streeks acht uur per rijwiel een jonge vrouw van naar schatting tusschen 20 en 30 jaar. Door nog niet opgehelderde oorzak is zfl in botsing gekomen met een autobus, met het gevolg, dat zij geheel onder het voertuig ver- dween. De bus moest worden opgevijzeld om haar er onder uit te halen. Het bleek dat de vrouw onmiddellijk was gedood. BEWONER VAN HEERLEN VERDWENBN. Sedert Zaterdag 2 Maart is uit Heerten spoorloos verdwenen zekere J. W. Dien dag begaf hij zich naar Aken, zijn vrouw mede- deelende, dat hij daar ging werken. Na dien dag heeft men taal noeh teeken van hem vernomen. De man is gehuwd en vader van drie kinderen. VOOR DUIZEND GULDEN SIERADEN GESTOLEN. Woensdagmiddag hebben inbrekers op wel zeer brutale wflze hun slag geslagen door op klaarlichten dag in te breken in een wonlag aan de Stadionkade te Amsterdam. Alles werd nauwkeurig doorzocht en een aantal kostbare gouden en zilveren sieraden, tot een geza- menlijke waarde van ongeveer duizend gulden, werd meegenomen. Men was de eerste ver- dieping, waarvan de bewoners niet thuis waren, binnengekomen door het vemielen v«ui een deurruitje. BURENRUZIE MET EEN SCHOKKEND SLOT. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Meeningsverschillen op groote, zoowel ate kleine schaal komen tusschen buren herhaal- delijk voor; nu eens is er een komische, dan weer een tragische kant aan, maar zelden blijkt er iets levensgevaarlijks in zoo'n bunen- ruzie te schuilen. Dit laatste is thans te Weesp voorgevallen, waar twee buren, die wjj A en B zullen noemen, reeds sinds maanden het niet best met elkaar kunnen vinden. Het begon op Koninginnedag, toen A's kleuters zich vermaakten met het afsteken van klap- pertjes, welk ongewoon geraas de nog zeer jonge baby van buurman B uit den slaap hield. B verzocht toen aan A het afsteken van de klappertjes te doen staken, waaraar. echter geen gevolg werd gegeven. Daarop nam B revanche, door een* radio-toestel op top-prestatie te laten werken, met het gevolg, dat A zich hierover, wegens burengerucht. bij de politie beklaagde. B kreeg de gebruike- lijke politioneele vermaningen om beter op te passen. Maar tot de eigendommen van B behoorden, behalve het radio-toestel, ook nog twee aar- dige hondjes, die echter de, voor buren min der aardige hebbelijkheid hebben, bijzonder luid te blaffen, wanneer ze worden opgeslo- ten. En dit laatste scheen nogal eens te ge- beuren, zoodat het nu weer de kinderen van A waren, die niet konden slapen. Van de omstandigheid, dat B Sr. en B Jr. (de laatste is de buurman van A) samen een zaak drijven, maakte A gebruik, door zijn nood te klagen bij B Sr., die bereid was, A in zijn perikelen bij te staan. Was B Jr. af- wezig, dan zorgde B Sr., dat het radio-toestel zich niet te luid hooren liet, maar was daaren- tegen Jr. alleen ter plaatse, dan daverden opera's, jazz-muziek enz. met een kracht. welke zelfs door behoorlijk gebouwde kaze- matten heengeklonken zou hebben. Ook wat het hondengeblaf betreft, had B Sr. een op- lossing gevonden, want hij stelde aan A een sleutel ter hand van de schuur, waarin de viervoeters soms werden opgesloten. Maar B Jr. liet zich niet zoo gemakkelijk door de geallieerden, bestaande uit B Sr. plus A, ver- slaan, hetgeen blijken moge uit het volgende: Aan het eind der vorige week was het hon dengeblaf weer doordringender dan ooit en A's vrouw zou de keffers uit hun isolement verlossen. Doch niet zoodra had zij toe- vallig met de voeten in een waterplas staan- de den sleutel in het slot gestoken ,of...... zij kreeg zoo'n hevigen schok, dat zij b^na op den grond viel. Spoedig bleek, dat het slot van de schuurdeur onder stroom was ge- zet door B Jr., die als waarschuwing op de deur een papiertje bevestigd had, waarop ,,afblijven!" geschreven was. Dat mej. A hevig ontstelde, is te begrijpen en zij Was zelfs z6<5 overstuur, dat zij zich onder medi- sche behandeling moest stellen. Haar echtge- noot vond het nu welletjes en deed aangifte bij de politie. Naar van deskundige zijde verzekerd werd, stond op den draad, welke in het slot gestoken was, een stroom van 220 volt. Deze draad is door de politie in beslag genomen en zjj heeft tegen den verdachte, die bekend heeft het slot onder stroom te hebben gezet, proce* verbaal opgemaakt. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GETROFFEN. Bij het opstapelen van steenkolen op een tender van een losse locomotief is Maandag- nacht de 33-jarige leerling-machinist W Titulaer uit Heerlen, op het stationsemplace- ment te Eindhoven in aanraking gekomen met de hoogspanningsleiding voor de electri- sche treinen. De man was op slag dood. GROOTE VISOHSTERFTE IN FRIESLAND. De winter heeft 'n enorme sterfte van visch op zijn geweten! Het blijkt, dat b.v. de vischsterfte in Friesland zeer groot is ge weest. Men kan wel zeggen, dat duizenden ponden visch gestorven zijn uit gebrek aan zuurstof. Vooral in de ondiepe vaarten en polders is de sterfte abnormaal geweest. Hier toch had het ijs een dikte van soms wel veertig centi meter bereikt; te weinig onbevroren water bleef over om de vischstand met zuurstof te kunnen voeden. Men ziet honderden ponden visch, van bliek tot paling, dood in het water drijven. Soms kan men den stank reeds van verre waar- nemen. Als men weet, dat het aantal broodvisschors in Friesland groot is, beseft men welke droe- vige gevolgen de sterfte van de visch voor deze menschen heeft gehad en nog zal hebben. Gebleken is, dat de visch, die in het boe- zemwater leefde dus in de Friesche kanalen en meren over het algemeen den winter heeft doorstaan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 6