EUMATIEK Pas op voor de van Buitenland Hoof dpi jn, Kiespijn. TERNEUZEN, 22 MAART 1940. LUXOR THEATER. De vereeniging „Het Groene Kruis" te Axel. 'Het aantal kan op duizend, misschien zelfs op enkele honderden meer gesteld worden. Voor de ontslagenen wordt een wachtgeld- regeling aangegaan. Voor Rijnschepen van het grootere type zooals de schepen, die erts en kolen vervoeren, is er thans, nu na het ertsvervoer ook het overgehleven deel van het kolenvervoer van den export is stilgezet, niet voldoende werkgelegenheid meer op den Rijn. Duitschland heeft Rijnschepen onder eigen vlag genoeg om in het vervoer te voorzien. Het heeft alleen een tekort aan kanaalsche- pen, vaartuigen van 400 tot 900 ton ongeveer, van welke laatste er ook vele uit Nederland worden gebracht. De stopzetting van het kolenvervoer naar Italie is derhalve voor den Rijn zoowel als voor Rotterdam een geduchte slag. Het ver voer, dat nu nog de basis van het havenver- keer en van het scheepvaartverkeer op den Rijn vcrmde, is weggenomen. Een groot deel van de schepen moet nu worden opge- legd. DE NIEUWE KONINGINNE-POSTZEGELS Zooals reeds is meegedeeld, kan de ver- sehijning van een nieuwe serie postzegels met beeltenis van de Koningin binnenkort worden tegemoet gezien. Met ingang van 1 April zullen de nieuwe zegels in de ^garden van 5 tot en met 40 cent verschijnen, terwijl ook de zegelafdruk- ken met beeltenis van de Koningin op brief- kaarten van 7% cent en andere waardefor- mulieren Sullen worden vernieuwd. De nieuwe zegels zijn, meldt de N. R. Crt., in rotogra- vuredruk en in samenwerking, wat de letter- teekening betreft, met J. van Krimpen, ver- vaardigd naar een ontwerp van den kunst- schilder W. A. van Konijnenburg te 's Graven- hage, wiens oogmerk het was, naast gelijke- nis, de Koninklijke waardighedd tot uitdruk- king te brengen. Een gunstige verhouding van licht en donker in het beeld komt aan de kleuren op gelukkige wijze ten goede. Zij zijn voor de onderscheidene waarden als volgt: 5 cent donkergroen; 7% cent rood; 10 cent violet; 12cent donkerblauw; 15 cent lichtblauw; 20 cent paars; 22% cent olijf- groen. 25 cent wijnrood; 30 cent sepia, en 40 cent lichtgroen. De afmeting van het beeldvlak is 18 X 22 mm met den witten rand tusschen de kartel- openingen 21 X 25 mm. t Bij de verschijning van de nieuwe- zal de verkoop van de oude zegels in de overeen- komstige waarden worden gestaakt. Zooals uit bovenstaande opgave blijkt, zullen de zegels van 6 en 27y2 cent komen te vervallen. De nieuwe zegels in waarden boven 40 ct. zullen. naar verwacht wordt, eerst over eenige maanden voor verkoop aan het publiek gereed zijn. MENSOHLIEVENDE HULP AAN HET POOLSCHE VOLK. In totaal heeft het Nederlandsche comite tot menschlievende hulp aan het Poolsche volk ongeveer 30.000 bijeengebracht. Hier- onder is o.a. pl.m. 8000 uit Amsterdam, i 7500 uit Heerlen, pl.m. f 5500 uit Rotterdam, f 1700 uit de residentie, 1000 uit Baam, f 900 uit Amersfoort, pl.m. 900 uit Den Bosch en f 500 uit het Gooi. Besloten is dit geld grootendeels daar te besteden, waar de nood onder de Poolsche bevolking het hoogst is, n.l. in de stad War- schau, voorts om alle gelden te varzenden door tusschenkomst van het Nederl. Roode Kruis, dat steeds zoo welwillend is geweest het comite in alles bij te staan. Bij het Nederl. Roode Kruis is dus gestort: f 20.000 ter overmaking aan de League of Red Cross Societies" te Geneve, teneinde deze som aan het Amerikaansche Roode Kruis uit te betalen, dat in Warschau werkzaam is on der de getroffen bevolking; 1500 voor gecondenseerde melk, te zen- den aan gravin Maria Tarnowska te War schau, die 800 oorlogsweezen in Warschau verzorgt. Deze f 1500 zijn een gift van het comit6 voor Ned.-Indie (adres mevrouw van Loghem te Batavia) 2000 ter overmaking aan de .League of Red Cross Societies" te Geneve, teneinde daarvoor verbandmiddelen te koopen en te zenden aan die Roode Kruis-organen in de randstaten van Polen, waar de verbandmid delen het meest noodig zijn. Voorts is 1000 aangehouden voor hulp aan arme Polen in Nederland en zijn nog vijf kleine giften ad totaal 650 gegeven aan verschillende instel- lingen, welke Poolsche vluchtelingen of kin- deren verzorgen. Tevoren waren reeds 3 groote bezendingen kleeren via het Ned. Roode Kruis naar Lit- tauen en Letland, en tenslotte worden arme gevluchte Polen in Nederland reeds meer- malen van kleeren en andere hulp voorzien. Daar nog veel hulp noodig is, blijft het comite doorwerken. Giften kunnen gestort worden op postgirorekening no. 215211 Rott. Bankver. te Den Haag. helpen hierbij altijd een poeder ol cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct Cachets.genaamd..Mijnhardtjes 2st. lOct. Doos50ct. (Ingez. Med.) schreven toestand conclusies te trekken. Men leeft niet rooskleurig en weet dit. Men hoopt echter, dat het uithoudingsvermogen niet te vergeefs zal behoeven te wezen, waaruit volgt, dat moet worden afgewacht en zoo zegt men, conclusie-trekkerij strikt genomen overbodig of minstens voorbarig is. Men kan er ook andere uitdrukkingen voor bezigen. Eenige indrukken van het openbare leven, zooals we het zelf herhaaldelijk ervaren, ac- centueeren en typeeren den toestand. Het zijn kleinigheden, die toch boekdeelen spreken. In de cafd's bijv. mag in het ge- heel geen .Schnapps" en aan de vrouwen geen bier worden geschonken. Alle sterke drank is dus voor ieder taJboe. Het bier intusschen lijkt niet meer op het hooggeroemde Duitsche brouwsel van weleer. Vrouwen kunnien in de restaurants, cafd's enz. nog slechts krijgen: Maizkaffe en pepermuntthee en alcoholvrjje vloeistof. De Duitschers zijn zeer sterk ge- worden in allerlei thee's, kruiden, die met onze thee niets gemeen hebben dan den naam. Door particulieren is niet meer aan schoe- nen te komen. Officieel heet het, dat nog slechts ddn paar per jaar kan worden ver- schaft, maar om zich dat toegewezen te krij gen, moet men al een erge bofferd zijn. In ieder geval wordt in huis huiszoeking gehou- den en het afgedankte schoeisel moet, bij ont- vangst van wat nieuws, worden ingeruild. Bofferds zijn ook zij, die in de laatste weken, v66r de grens dicht ging, nog op een of an dere wijze over de grens aan een paar nieuwe schoenen in Holland dus, wisten te komen. Daar is zeer druk, maar ook zeer in het ge- heim, zooals zich laat denken, gebruik van gemaakt. Voor wie er toe in de gelegenheid was! Op 't gebied van winkelsluiting maakt men de zonderlingste dingen mee. Er is een wet- telijke tijd van opening en sluiting, maar tus schen die vastgestelde uren leeft de winkelier naar willekeur. Hij gooit de kast dicht wan- neer en zoo lang hjj dat wil, op de meest wil- lekeurige tijden van den dag, om de doodeen- voudige reden, dat hij toch niet voldoenden voorraad heeft. Naar wij vernamen zullen begin April weer tal van hoogere meisjesscholen, tot dan be- stuurd door religieuzen, worden gesloten. Maart en Rheumatiek twee slinksche bond- genooten, die U bekruipen met guur, onver- dragelijk weer en het onmiskenbaar gevolg; aanvallen van Rheumatische pijn, met alles wat daaraan vastzit. Neem ditmaal Uw maat- regelen zonder verwijl. Whnt hoe eerder ge Uwe Rheumatische aandoeningen den kop in- drukt, hoe beter. Pas de in tallooze gevallen zoo afdoend gebleken Kruschen-kuur toe! Kruschen Salts zuivert Uw lichaam van de schadelijke zuren, die de directe oorzaken zijn van Uw lijden. Meyr. H. E. schreef: „Een maand of 15 geleden verging ik van de Rheu matische pijnen in de anmen, rug en beenen. De pijnen in mijn ledematen waren ondra- gelijk, zoodra ik in bed lag en wat begon door te warmen. Vooral in mijn armen waren de pijnen ondragelijk... Tot ik bedacht, dat ik zooveel over Kruschen las. Ik begon er 66k mee en ik ben nu zoo blij U te kunnen zeggen, dat de pijnen al een jaar zijn weg- gebleven". Spiegel Uzelf aan die ontelbare gevallen van verlossing van Rheumatische pijnen, die lichaam en gezondhdjd sloopen en die U het leven maken tot een ondragelijke last. Doe 66k een bloedzuiverende kuur. Neem 66k Kruschen Salts! Het zal U zoo goed doen! Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. k f 0,40, 0,76 en /1,60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Gpger. 1756. Adv. BELGLSOHE KOLEN INPLAATS VAN DUITSCHE VOOR ITALIE. De correspondent van het 'Handelsblad te Brussel schrijft: In Antwerpen lag sedert enkele dagen nog slechts een enkel Italiaansch schip, de „Con- fidenza", geladen met Duitsche steenkolen. Deze lading wordt thans gelost. De steen kolen zullen per spoor naar Italie vervoerd worden. De ,,Echo de la Bourse" meldt, dat de ,,Confidenza", met 9000 ton Belgische kolen geladen, naar Italie vertrekken zal. Deze eerste scheepslading Belgische kolen zal door meerdere gevolgd worden. In de toekomst zouden twee millioen ton Belgische kolen per jaar via Antwerpen naar Italie worden ge- transporteerd. Daar Belgie echter thans al ternauwer- nood zijn kolenleveringen kan uitvoeren is er waarschijnlijk zekerheid verkregen, dat Duitschland twee millioen ton kolen extra aan Belgie zal leveren. ACHTER DEN DUITSOHEN MUUR. Men schrijft van den Zuid-Oostgrens aan de ,,Maasbode": Nu de moderne Chineesche muur in Duitschland, do«r het zoo goed als geheel sluiten van de grens, practisch in werking is getreden, komt men veel minder van het openbare leven van onze Oosterburen te weten dan reeds het geval was. En aan alge- meene indrukken heeft men bij een kort en niet geregeld bezoek betrekkelijk weinig. Alles heeft zich op de trouwens niet ge- loochende of ontkende feiten ingesteld en het heeft eigenlijk geen zin uit dien acherp om- GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie te Terneuzen, maakt bekend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen, inlichtingen te beko- men zijn, aan de daarachter vermel.de adres- sen: Zilveren vulpotlood, W. de Vries, Hondius- straat 25. Portemonnaie met inhoud, A. M. Koljjn, Zandstraat la. Ahto-wieldop (vrachtwagen)C. Riemens, Dekkerstraat 14. Bankbiljet, M. Jansen, Dr. Buijzestraat 8. Pols-horloge met lederen riempje, J. Diele- man, 2e Verbindingsstraat 12. Glacd dameshandschoen, J. Michielsen, Zandstraat 11. Alpinomuts (bruin), W. Riemens, Mart. Eijkestraat 5. Een eg-blok, iS. de Ridder, Zwaantje 220. Broche met foto, J. van Langevelde, Kerkr hoflaan 43. Blauw geverfde kano met rood dek, P. Jonkman, Schoolweg 13. Glaod handschoen, D. Kroes, Vluchthaven E 17. Portemonnaie met inhoud, M. van Mosse- velde, Havenstraat 5. Portemonnaie met inhoud, L. de Vos, Steen- kamplaan 2c. Huissleutel (model Lips), J. Ollebek, Steen- kamplaan 32. Rijwielbelastingmerk, A. M. Verpoorte, Veldstraat 5, Sluiskil. Bruine boodschaptasch, C. Loof, Axel- schestraat 90. Mica oogbeschermer voor motorrijder, J. Stoffijn, Tuinstraat 12. Lips-sleutel, W. Polderman, Beatrixstr. 24. Rijwielbelastingmerk, G. de Blaaij, Goe- schepolder E 34. Portemonnaie met inhoud, autodop en koperen kraan, Bureau van politie. „The Rose of Washington Square". Toen het oogenblik naderde, dat het twaalf en een half jaar geleden zou zijn, dat de ge- luidsfilm zich voor het eerst deed hooren, toen Al Jolson in The Singing Fool de eerste van zijn ,,Mammy"liederen liet hooren, kwam het denkbeeld op om Jolson met zijn zwart gemaakt gezicht, met witte handschoenen aan en te korte broekspijpen, waaronder witte sokken zichtbaar werden, nog eens van Mammy" te laten zingen, nog eens de „zin- gende dwaas" te laten worden, die terwille van de liefde de vrouw, naar wie zijn hart uit- gaat, bijstaat in haar strijd om den man van haar keuze, die hij niet is. Ook al is dan Alice Faye in deze film nog zingender en nog dwazer (in den zin dan van Al Jolson's dwaasheid), want de eerste plaats in de film heeft Al Jolson toch aan haar moeten af- staan, aan haar en aan Tyrone Power, zwen- delaar en oplichter, die tenslotte door de macht van de liefde op den goeden weg wordt teruggebracht, bereid om boete te doen voor zijn verleden, voordat hij met zijn vrouw her- eenigd wordt. Als men het zingen van Al Jolson thans zou willen karakteriseeren, zou men niet in de eerste plaats meer van ,,sentimenteel" spreken; feller, bewogener is hij, nu trouwens de techniek dat ook mogelijk maakt. En Alice Faye, een ster in langzame, maar zekere opkomst, is in de voordracht van het lied, waarnaar de film haar titel draagt, en in het bekendere „My Man" opperbest, Een van de aangenaamste ontspannings films, die men zich wenschen kan, meer dan een gelegenheidsstukje voor een koperen brui- loft. veel meer dan dat. ..Charlie Chan in de moordkamer Het prettige aan deze speurdersfilm is, dat goedkoope griezeligheden er in vermeden zijn en dat er goed gespeeld wordt. De geschje- denis heeft er door aan karakter gewonnen en de spanning wordt niet door lugubere impres- sies bedorven. Spel zoowel als de wijze waar- op de duistere misdaad aan het licht wordt gebracht roepen de voile belangstelling wak- ker. Onder verwarde omstandigheden, wordt des nachts een moord gepleegd. Is er 6en man in de wereld en de mythologie van de politie- speurderij, die voor de ontwarring van dit raadsel zoo geschikt is als Charlie Chan Bovendien staat hij niet meer alleen: zijn zoon begint al voortreffelijk 's vaders voet- sporen te drukken. Dus begint de groote Chan zijn onderzoek. Allemaal menschen die of den moord gedaan kunnen hebben of er meer van zouden kunnen weten, want de ver- moorde heeft zich in haar leven vele vijanden gemaakt. Houd "dien glimlachenden voor- komenden dokter in de gaten, Chan!, hij ver- bergt iets, en die blonde temperamentvolle juffrouw, die het zoo fel voor den dokter op- neemt. Maar met dien doodeerlijken jonge- man, tegen wien alle bewijzen schijnen te spreken, zou ik me maar niet bemoeien, die is nooit tot zoo iets in staat En Charlie Chan volgt zijn innerlijke stem en de ingevingen van zijn onuitputtelijken geest. Bescheiden en flegmatiek gaat hij zijn gang en even bescheiden en flegmatiek ont- hult hij opdens, als niemand de oplossing ver wacht, wie den moord heeft gepleegd en wie medeplichtig. CONCERTGEBOUW. „Reuzen der lucht." Er zijn films die gedragen worden door een acteur, andere danken hun succes aan het scenario. Een derde genre slaagt door de prestatie van een stunt man en tot de laatste categorie behoort ,,Reuizen der Lucht". Het is alles goed en wel, de uniform van piloot staat den knappen filmspeler perfect, en ook de wijze waarop hij tegen den vleugel van het toestel geleund staat, is niet kwaad. Maar als de cockpit gesloten wordt en de kist gaat de lucht in, dan begint het werk voor den stunt. En men kan verbaasd staan wat deze kerels klaar weten te spelen of wat men hen laat klaar spelen. Want voor hun genoegen zullen ze deze halabrekende toeren wel niet uitvoeren, en de eene verdient nu eenmaal zijn geld met een knap gezicht, de andere op 6000 M. hoogte of in salto mortale tusschen de wolken. De reus der lucht is dan ook niet zoo zeer Richard Dix, als wel de man, die in de vliegmachine kruipt om er werkelijk mee de hoogte in te gaan. Deze man haalt truck- jes met zijn machine uit die den toeschouwer het hart doen stilstaan. Maar ook zonder deze adembenemende tooneelen zou de film span ning genoeg bieden: de strenge tucht op de opleidingsschool voor piloten, een experimen- teele vlucht over Alaska met een noodlanding in de sneeuw. Een tocht over een gletscher, een der vliegeniers, die zich opoffert en zoo de redding der anderen mogelijk maakt, en ten slotte een kleine liefdesgeschiedenis om al deze opwindende gebeurtenissen te neutra- liseeren. Reuzen der lucht is een zeer span- nende film over het leven der piloten. „De Visschersjongen". ■Bobby Breen de kleine zingerade filmster is het centrale punt in de film ,,De Visschers jongen" die deze week in het Ooncertgebouw vertoond wordt. Voor deze gelegenheid heet hij Tonny en hij groeit op in de Italiaansche havenwijk van San Francisco. Een exclusieve jongen is hij van meet af, want zijn pleegvader heeft hem in een wees- huis uit vijftig jongens gekozen en dat kan een „echte" vader niet doen. Tonny intus schen verkeert in de meening, dat hjj een ,,echte" vader heeft. Tot een andere jongen en diens moeder in het gelukkige leven van den visschersjongen komen stoken en hem van zijn pleegvader vervreemden. Daar komt allerlei verdriet van en Tonny- Bobby Breen komt er zelfs toe, in een boot het ouderlijk huis te ontvluchten. Visschers- romantiek van deze soort is echter niet vol- ledig zonder een gelukkige wending. En deze wending maakt het den jongen mogelijk, met een blij hart en een Vroolijk lied huiswaarts te keeren. Natuurlrjk is dit niet het eenige lied dat Bobby in deze film zingt. Men hoort nog een half idozijn andere, waarbij Handel's vermaarde „Largo" en een paar Napolitaan- sche liederen voor de locale kleur. VELDDAG VAN HET LHGER DES HEILS. Op den aanstaanden Hemelvaartsdag, den 2en Mei, zal er in Axel een groote velddag gehouden worden. Meer dan 500 officieren en soldaten van het Leger des Heils hopen onder hoofdleiding van den Commandant in Nederland Benwell, van over de Schelde te komen. De Commandant heeft in tal van landen geacbeid en was het laatste Commandant van het Leger des Heils in China. Zoowel hij, als mevrouw Benwell zullen toespraken houden. Van allerlei zijden wordt voor het welslagen van dezen evangelisatiedag medegewerkt, zoo zullen verschillende predikanten uit verschil lende kerken, veel officieren van het Leger des Heils en andere personen, o.a. ook Mr. P. Dieleman, het woord voeren, hetgeen zal wor den afgewisseld door zang van verschillende zangvereenigingen, ook uit West. Zeeuwsch- Vlaanderen, terwijl de muziek op de aller- beste wijze verzorgd zal worden door het overal zoo gunstig bekende muziekkorps van het Leger des Heils uit Rotterdam I. Men schrijft ons, dat men verwacht dat van alle deelen van Zeeland en zeker uit geheel Zeeuwsch-Vlaanderen, talloos velen zich naar Axel zullen spoeden, om dezen dag zoo goed mogelijk te doen slag-en. De verschillende sprekers, de zangers, de muziekcorpsen zijn het ten voile waard. Maar het meest de Blijde Boodschap, die in deze moeilijke tijden op deze wijze aan het volk, ons volk, zal worden gebracht. HULP AAN GEMOBILISEERDE KLEINE ONDERNEMERS. De Kamers van Koophandel en fabrieken in ons land hebben, met voile instemming var den opperbevelhebber van land- en zeemacht, het initiatief genomen tot het vormen van commissies voor zakelijken bijstand aan ge- mobiliseerden. Aangezien het meerendeel van deze com missies zijn arbeid is aangevangen, heeft de voorzitter van het comite van uitvoering, de heer M. Kropveld, ondervoorzitter van de 'Haagsche Kamer van Koophandel, het wen- schelijk geoordeeld over dit onderwerp mede- deelingen te doen. Vele kleine zelfstan-digen op het terrein van nering, ambacht, landbouw en tuinderrj, die door de mobilisatie in moeilijkheden met hun bedrijfje zijn gekomen, weten daarmee vaak geen raad, zoo begon hij. Zij weten dikwijls niet alleen geen ultweg voor de kwesties zelf, maar zeer velen hunner weten ook niet, tot wie zij zich met hun vragen moeten wenden. Het is nu al herhaaldelijk gebleken, dat er talloos velen zijn, die onbekend of onvoldoen- de ingelicht zijn ten aanzien van de diverse instellingen, welke in de laatste jaren ten be- hoeve dezer kleine ondernemers in het leven worden geroepen. De commissies voor zakelijken bijstand aan gemobiliseerden, welke thans op initiatief van de Kamers van Koophandel zijn of worden ingesteld, willen gaarne deze gemobili-seerde, kleine ondernemers in hun moeilijkheden een helpende hand bieden. Uit wat de militair aan deze commissies omtrent zijn kwesties vertelt, zullen zij zich een concreet beeld van het geval probeeren te maken, waartoe een contact met de soort- gelijke commissie in de woonplaats van den man den aangewezen weg zal zijn. De mili tair wendt zich echter in eerste instantie tot de commissie in de plaats, waar hij gelegerd is. Is hetgeen deze commissie omtrent het geval verneemt duidelijk genoeg en behoeft dit geen nader onderzoek in de woonplaats van den man, dan zal de commissie der lege- ringsplaats, tot welke de militair zich wendde, zelf het gevraagde advies kunnen geven. Tenslotte is het doel der commissie in die gevallen, waarin de man niet zonder meer met een raad of bemiddeling geholpen kan worden, hem in verbinding te stellen met een bepaald orgaan, zooals bijv. borgstellings- fondsen, teeltcentrales, pachtkamers, crediet- instellingen en gemeentediensten. In verband met deze taak zijn de commis sies voor zakelijken bijstand dan ook zoo samengesteld, dat de commissie, door de be- kendheid van ieder der leden op bepaald ge bied, in haar geheel zich in hoofdzaken ge- orienteerd weet ten opzichte dier diverse steuninstellingen. In de kleine plaatsen, waar troepen gele gerd zijn en waar om plaatselijke redenen het niet, of nog niet, mogelijk is, een commissie voor zakelijken bijstand in te stellen, is of wordt een agentschap gehouden, tot welk adres de militair, in die plaats gelegerd, zich wenden kan. 'Door affiches in de soldatenverblijven zal de troep er geregeld aan herinnerd worden, dat deze commissies er in zijn kantonnement zijn en waar en wanneer zij zitting houden. De groote middenstands- en land- en tuin- bouwbonden dragen mede dit sympathieke en belangrijke werk door hun belangstelling en aetieve medewerking. Hun bestuursleden van plaatselijke afdee- lingen zijn in verschillende plaatsen als leden der commissies voor zakelijken bijstand toe- getreden. Het centrale punt dezer in wezen geheel zelfstandige commissie is te 's Gravenhage, Zeestraat 71b. Daar brengen de commissies ook elke twee maanden rapport uit van haar bevindingen. Op velerlei organisaties en instellingen, welker leden op een of andere wijze in dit werk betrokken kunnen worden door een vraag om advies, medewerking, controle, in lichtingen enz. is een beroep gedaan. Ook met enkele overheidsorganen is ten behoeve van dit deel der gemobiliseerden con tact gezocht. Aangezien in Zeeuwsch-Vlaanderen voor- alsnog geen plaatselijke commissies zijn ge- vestigd, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen voor- loopig het secretariaat beschikbaar gesteld voor het verschaffen van inlichtingen e.d. aan gemobiliseerden en den commandant van Zeeland verzocht dit ter kennis van de in haar gebied gelegerde gemobiliseerden te laten brengen. (De gesohiedenis van een kwarteeuw. Zooals wij in het vorig nummer reeds heb ben vermeld, heeft bovenstaande vereeniging dezer dagen haar zilveren jubild herdacht. De voorzitter, de heer A. E. C. Kruijsse, heeft in een op die vergadering gehouden rede de oprichting en de geschiedenis der vereeni ging, die van grooten bloei getuigt, gememo- reerd. Hij deed zulks in de volgende bewoor- dingen Hoewel reeds een veertiental jaren het Groene Kruis in ons land, alom zijn zegen- rjjke arbeid verrichtte en ook in onze provin- cie dit reeds in verschillende gemeenten het geval was, werd eerst in het jaar 1914 een dergelijke vereeniging in onze gemeente in het leven geroepen. Dat hiermede zoolang gewacht was, vond niet zijn oorzaak in het feit, dat de zieken- verpleging in Axel ideaal was en niets te wen schen overliet, doch meer in onbekendheid met haar werk en ook voornamelijk in de vrees om naast het groot aantal vereenigingen op verschillend gebied, weer een nieuwe in het leven te roepen, die natuurlijk nieuwe offers zou vragen van de inwoners. Schitterend was, in dien tpd, de verpleging der zieken allerminst en veel leed zou voor- komen zijn, wanneer eerder tot de oprichting was besloten. Verplegingsartikelen waren in onze ge meente, verre te zoeken en slechts de meer gegoeden schaften, zoo noodig, het een of ander artikel aan, doch gewoonlijk eerst d&.n, wanneer het beslist noodzakelijk was en men beslist overtuigd was, dat het zonder niet langer meer kon. Het aantal artlkelen, dat op deze wijze in de gemeente beschikbaar kwam, was dus zeer gering. Het zielental was toen ter tijd, aanmerkelijk geringer, dan tegenwoordig, waardoor, zoo goed als alle ingezetenen elkaar kenden, en daardoor, meer dan tegenwoordig, met elkaar samenleefden. Hierdoor wist, als het ware, iedereen waar een gemakkelijke ziekenstoel een ondersteek of en geschikt ledikant enz, aanwezig was. Had een zieke een dergelijk artikel noodig, dan even aangeklopt bij den gelukkigen be- zitter om te trachten dit in bruikleen te mogen verkrijgen. Dat een dergelijk verzoek niet altijd aan- crenaam was, vooral wanneer het betrof een minder net gezin of een besmettelijke en af- schuwelijke ziekte, zal ik wel niet behoeven te zeggen. Weigeren ging echter moeilijk. vant wie zou dit aan een ernstige zieke dur- ven doen en waarbij dan nog de vree3 kwam, dat de gemeentenaren schande zouden nit- spreken over een dergelijke weigering. Ongetwijfeld zal er vaak naar een uitvlucht gezocht zijn om het gevraagde artikel niet te moeten af geven. Wanneer men weet, dat de woningtoestan- den, in dien tijd, allesbehalve ideaal was en de zieken gewoonljjk, gedurende de geheele ziekte, behandeld moesten worden in donkere bedsteden, is het te begrijpen, dat de ver pleging alles te wenschen overliet en dit niet bevorderlijk was aan een spoedig herstel. Ziekenhuizen bestonden er, in onze omge- ving niet, zoodat de geheele behandeiing ten laste van den dokter kwam. Bij zeer ernstige gevallen en dan gewoonlijk nog maar slechts wanneer de patient in staat was de vrij hooge kosten zelf te betalen, was men aangewezen op inrichtingen in het na- burig Belgie, voornamelijk te Gent. Was iemand zelf niet kapitaalkrachtig genoeg, dan gebeurde het wel, dat het armbestuur de behulpzame hand bood, doch gemakkeljjk ging het niet om van dergelijke lichamen iets voor dit doel los te krijgen, en vond dit slechts plaats bij hooge uitzondering, zoodat dergelijke patienten hoofdzakelijk waren over- geleverd aan de behandeiing door den plaat- selijken geneeskundigen in gewoonlijk slechte woningen. Hierbij kwam dan nog, dat deze hun prak- tijk uitoefenden over een groote uitgestrekt- heid en dit in een tijd, waarin fiets, motof- fiets of auto onbekend waren. Ze waren evenwel, als het ware opge- groeid in een dergelijke toestand en wisten zich hieraan zeer goed aan te passen, doch dat een behoorlijke behandeiing der zieken daaronder leed, daarover zal ongetwijfeld ieder onzer het eens zijn. lederen dag, van 's morgens tot 's avonds, reden zij hun praktijk af in een rijtuigje, waarbij ze zelfs de vooraf klaar gemaakte medicijnen mee namen en bij hun eerste be zoek gewoonlijk de zieke. reeds gelukkig maakten met een geneesmiddel. Velen van ons zullen zich nog wel herinne- ren, dat amputatie van een of ander lichaams- deel, gewoonweg geschiedde in gezinnen ge- huisvestigd in kleine arbeiderswoningen. Een dergelijke toestand kunnen wij ons in dezen tijd van goed ingerichte ziekenhuizen, moeilijk meer voorstellen en best begrijpen. dat de jonge artsen, die deze plattelandsheel- kundigeh opvolgden, alles in het werk stelden om hierin verbetering te brengen waardoor de zieken behandeld zouden kunnen worden op de wijze der toen geldende eischen. Veel vooroordeelen hebben zij daarbij moe ten overwinnen en een moeilijke strijd moeten voeren. Men was nu eenmaal gewoon aan de werkwijze der oude doktoren en kon zich moeilijk vereenigen met die nieuwigheden van deze jonge artsen, die de menschen op kosten joegen en aan armbesturen eischen stelden of het geld maar voor het grijpen was. Hierbij kwam nog, dat er een afkeer be- stond tegen de ziekenhuizen en wanneer iemand naar een dergelijke inrichting werd vervoerd, was gewoonlijk alle hoop op herstel verloren en werd een dergelijke tocht vaak beschouwd als een naar het kerkhof. Ik her- inner mij zelfs, dat een inrichting voor inva- liden in een naburige gemeente, gewoonweg genoemd werd „het abattoir". De oude doktoren stegen in achting en de nieuwe werden beschuldigd van gemakzucht. omdat zij, in vergelijking met dezen, eigenlijk niets uitvoerden en bij elke ernstige ziekte de patient naar een ziekenhuis wensohten te transporteeren om daardoor het werk aan an deren over te kunnen laten. Of deze kon be talen, daarop werd niet gelet, zoo noodig moest dan het armbestuur maar bijspringen. Verwondering zal het dan ook niet wekken, dat de artsen alles deden om de menschen tot andere gedachten te brengen en daarbij het oog sloegen op het Groene Kruis. Voort- durend deden zij pogingen om hen warm te krijgen voor een dergelijke vereeniging, ech ter zonder succes, daar feitelijk niemand lust gevoelde om pogingen te doen en mede te werken aan de oprichting hiervan. De toestand bleef dus zooals deze was en een goede verpleging liet op zich wachten. De artsen hielden echter niet op met klagen en zij bleven wjjzen op de groote waarde ran een goede ziekenverpleging. In mijn kwaliteit van voorzitter van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur en later der Gezondheidscommissie was het mij maar al te zeer bekend, dat er alle redenen bestonden voor dit klagen en er vaak toestanden voor- kwamen, een mensch onwaardig. Uit den aard der zaak, kwam ik in beide functies veel in aanraking met heeren dok- toren en op hun voortdurend aandringen, be- loofde ik de zaak te zullen aanpakken en te trachten een vereeniging ,,'Het Groene Kruis op te richten. Bij mijn eerste poging, kwam ik echter tot de ontdekking, dat er te Axel reeds een Chris- telijke vereeniging tot ziekenverzorging be- stond. Naar buiten was evenwel hiervan niets 1 te bemerken, zelfs de doktoren wisten nauwe- lijks iets van dit bestaan. Mijn vaste overtuiging was, dat een derge lijke vereeniging een algemeene moest zqn. die alle gezindten, van welk geloof of poll- tieke opvatting ook, zou omvatten om krach- tig genoeg te zijn werkelijk aan haar doel te beantwoorden. De bestaande vereeniging voor ziekenver zorging diende zich dus op te lossen in de nieuwe vereeniging. Gebeurde dit niet, dan was feitelijk iedere poging nutteloos, vooral daar het mij niet aanlokkelijk toescheen, om in een gemeente, als de onze, twee of drie zwakke vereenigingen voor ziekenverzorging te hebben, vooral wanneer men weet, dat een dergelijke vereeniging, wil zij aan haar doel beantwoorden, veel offers vraagt. Aan de doktoren verklaarde ik daarom ern stige pogingen te zullen doen, onder voor- waarde echter, dat de bestaande vereeniging zou verdwijnen. Het begin was informeeren naar de namen der bestuursleden en bleek al spoedig, dat de Weleerwaarde heer Ds. J. H. Lammertsma, predikant bij de Gereformeerde Kerk, feitelijk het geheele bestuur vormde. Een bezoek bij genoemden dominiee volgde dan ook, waarbij ik tot de ontdekking kwam, dat deze een enthousiast voorstander was van een vereeni ging ,,iHet Groene Kruis". Hij was het er mede eens, dat voor een gemeente als Axel, een algemeene vereeniging de eenige ware zou zijn om werkelijk rtuttigen arbeid te kunnen verrichten, doch dat dan een eventueel be stuur zou moeten bestaan uit personen van iedere richting, zonder dat een dezer de over- macht zou krijgen. Hij had volstrekt geen bezwaar om de be staande vereeniging op te heffen, daar deze absoluut niets deed en dus eigenlijk slechts in naam bestond. Gaarne wilde hij meewer- ken om een Groen Kruiis op te richten. Aan deze medewerking heeft onze vereeni ging zeer veel te danken, vooral daar het bleek, dat Ds. Lammertsma. een uitstekend organisator was en van wiens nuttige wen- ken geregeld gebruik werd gemaakt om tot een spoedige oprichting te komen. Een bezwaar was dus verdwenen en was nu nog noodig de medewerking der Roomsch- Katholieken, vooral omdat bij dit kerkgenoot-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2