Bureau Voedselvoorziening Zeeland. Sport Landbouwberichten Gemengde Berichten j Laatste Berichten SLUISKIL. AXEL. WALSOORDEN. VOETBAL. belgie—nederland WIELRENNEN. WELKE TARWE THANS ZAAIEN? RECHTSZAKEN. FAILLISSEMENTEN. JAPANSCH SCHIP VERGAAN. AUTOBUS DOOR TREIN GEGREPEN. WEER VER WACHTIN G. VERDRONKEN. meter breed en heeft een holte van 6.17 meter. De voortbeweging geschiedt door twee stel stoomturbines, eveneens door De Schelde" gebouwd. Evenals de andere drie torpedobootjagers van deze serie zal de .Isaac Sweers" worden bewapend met 5 kanonnen van 12 cm, 4 mi- trailleurs van 40 mm en eenige kleinere mi- trailleurs, twee viervoudige torpedolanceer- inrichtingen en bommerwerpers. De jager biedt ook plaats aan een watervliegtuig, en bet achterdek is dusdanig ingericht, dat op de boot een aantal mijnen kan worden mee- gevoerd. Bij den bouw van dezen torpedobootjager, die weer aanmerkelijk grootec is dan dege- nen, die tot de vorige serie behooren, is op groote schaal electrisch gelascht, betgeen een aanzienlijke gewichtsbesparing op den romp tengevolge heeft gehad, wat mede de snelheid ten goede komt. In het inwendige heeft hout als materiaal afgedaan. Licht metaal, dat tegenwoordig bij den bouw van vliegtuigen zoo'n gewichtige functie vervult, is er voor in de plaats gekomen. Dit licht- metaal weegt aanzienlijk minder dan het lichtstaal, dat eenigen tijd ter vervanging van hout werd foegepast; boven houit heeft het voor, dat het geen splinterwerking vertoont en dat het onbrandbaar is. Behalve van de beschieting zijn ook de meubels van licht- metaal vervaardigd. In totaal kan de .Isaac Sweers" een be- manning voeren van 150 koppen. Vermeldens- waard is tenslotte, dat de „Sweers" niet alleen door snelheid en door bewapening uitmunt, maar dat de inrlchting van zijn vuurleiding iets zeer bijzonders is. Hierin zijn n.l. de mo- dernste opvattingen en de nieuwste vindin- gen verwerkt. NIEUWE ARRESTATIES IN DE VLISSINGSCHE SPIONNAGE-AFFAIRE. Omtrent de Vlissingsche spionnage-affaire meldt de Vliss. Crt., dat dit betrof het ver- raden van scheepvaartbewegingen aan vreem de mogendheden. Het blad beklaagt zich over de geringe mededeelzaamheid van auto- riteiten over een en ander, doch weet er het volgende van mee te deelen: IBij ons onderzoek is komen vast te staan, dat de spionnage-affaire betrekking heeft op scheepvaart-aangelegenheden. Toen eenigen tijd geleden de „Heemskerk" een tijdlang te Vlissingen lag en vervolgens naar Zuid-Afrika gang vertrekken, werd ons dringend verzocht van dit vertrek geen melding te maken en te bevorderen dat dit ook elders niet gebeurde. Men vreesde, dat de ,,Heemskerk" anders misschien het lot zou moeten deelen van het getorpedeerde zusterschip de ..Arendskerk". Intusschen blijkt deze discretie weinig zin te hebben (al zullen wij haar natuurlijk ook in de toekomst blijven betrachten). Geweten- looze lieden blijken bereid te zijn gevonden, tegen betaldng allerlei bijzonderheden op sdheepvaartgebied aan een vreemde mogend- heid bekend te maken. Een ex-stuurman van de groote vaart, zekere B. te Vlissingen woon- achtig. is enkele maanden geleden afgekeurd en had sindsdien ,,een vertrouwenspositie" gekregen. Ook zijn echtgenoote wist van zijn nieuwe werkzaamheden niet meer, dan dat bet om een vertrouwenspositie ging. B. legde zach toe op het verkrijgen van bijzonderheden over de, ondanks den oorlog toch nog altijd vrij talrijke, schepen die te Vlissingen aan- komen, er passeeren of van hier vertrekken; hun naam, nationaliteit, lading, plaats van bestemming, datum van vertrek, enz. enz. Het behoeft geen betoog, dat en waarom zulke bijzonderheden voor oorlogvoerende mogendheden van groot belang zijn. Om dezelfde reden zal men tegenwoordig in de pers niet veel scheepvaartbewegingen meer aantreffen, daar onze neutr.aliteitshandhaving dat ongewenscht doet zijn. B. moest zijn materiaal naar een adres in Rotterdam zenden en ontving voor zijn moeite geregeld geld. Naar verluidt (maar hierom- trent hebben wij ons geen zekerheid kunnen verschaffen) is het uitbetalen van dit salaris a.anleiding geworden tot het aan het licht komen dezer spionnage-affaire. Dit zou name- lrjk een keer in een der Vlissingsche hotels hebben plaats gehad en de aandacht hebben getrokken van andere bezoekers, die de zaak verdacht vonden en er de aandacht van der- den op vestigden, zoodat het onderzoek aan het rollen kwam. De hier bedoelde B. is de Vlissingsche arrestant, waarvan in het eerste bericht over deze aangelegenheid melding werd gemaakt. De tweede daarin bedoelde aangehoudene komt uit het midden des lands en wel uit een gemeente wier naam een autoriteit ons ver- trouwelijk mededeelde, zoodat wij dezen niet kunnen publiceeren. Dit feit is trouwens ook siechts van bijkomstige beteekenis. Voorts zijn hier ter stede verschillende huiszoekin- gen verricht. Intusschen is het bij deze twee arrestaties niet gebleven. Oud-stuurman B. had natuur lijk relaties noodig om de scheepvaartge- gevens waarvoor zekere mogendheid geld over heeft, te kunnen verkrijgen. Een dezer relaties was een Vlissingsche cargadoors- bediende, die zich kort geleden zelfstandig als cargadoor heeft gevestigd, zekere B., en die uit hoofde van zijn beroep natuurlijk uit- stekend op de hoogte is van belangwekkende bijzonderheden der hier vertoevende vaartui- gen. Deze B. is j.l. Maandagnamiddag op straat in de cmgeving van het station door twee marechaussees aangehouden en naar Zevenaar cvergebracht. Den verdachte werd niet de nainste gelegenheid gelaten, eventueel bezwa- rende stukken te vemietigen of derden te waarschuwen. Direct na de arrestatie werd hij naar Zevenaar overgebracht. Naar ver luidt zal ook deze verdachte binnenkort ter beschikking van de Middelburgsche Justitie worden gesteld; hij blijft in bewaring. Elders in den lande heeft sindsdien een vierde arrestatie plaats gevonden. Ook in dit geval is ons de plaatsnaam op vertrouwelijke wijze ter oore gekomen, zoodat wij dezen niet nader kunnen aanduiden. In tot oordeelen bevoegde kringen acht men de mogelijkheid van meerdere arrestaties niet uitgesloten; men verwacht deze zelfs. Vrijdag 1.1. had de Afdeeling „Volksonder- wrjs" te Sluiskil een gezelligen avond geor- ganiseerd voor haar leden, ouders van school- gaande kinderen, en de schoolkinderen. De verwachtingen waren blijkbaar hoog gespan- nen, want de zaal in Hotel Jacobs was der- mate gevuld, dat veel bezoekers zich met een staanplaats tevreden moesten stellen. Nadat de voorzitter de bijeenkomst met feemge opwekkende woorden had geopend Werden door den heer But uit Terneuzen eenige aardige en fraaie films vertoond o a rfSln We nog eens een beeld op het doek van »A>e barre winter van '40", welke film, even- de gekleurde rolprent uit de omgeving, «g m den smaak viel. Hierna werd een kin- ^tooneeistukj6 keurig en vlot opgevoerd, aaruit bleek, dat het onder bekwame leiding was mgestudeerd. Tot besluit van den avond werd nogmaals het witte doek uitgespreid en kon de jeugd, zoowel als de ouderen eens hartelijk lachen om de comische ontmoetingen van twee reizigers in de wildemissen van Afrika. Toen dan ook de bijeenkomst door den voorzitter gesloten was, keerden de kinderen nog druk navertellend huiswaarts en ook de ouderen hadden van een waarlijk prettigen avond genoten. Het muzikale „Driemanschap". Als vorige jaren werd in een gemeenschap- pelijke besturen-vergadering van de 3 muziek- gezelschappen van Axel, Hoek en Zaamslag besloten om de datums der jaarlijksche kleine festivals te bepalen als volgt: op 1 Juni te Axel, op 22 Juni te Hoek en op 20 Juli te Zaamslag. RijkslandbouWwintercursii.s. In tegenwoordigheid van den heer A. Hof- stra, landbouwleeraar te Goes en de Com- missie van Toezicht, werden hier vorige week de overgangslessen gehouden. Het resultaat daarvan was, dat 9 cursisten geplaatst wer den in de 2e klasse. De lessen werden gegeven door de heeren J. Buma en J. C. de Ridder, beiden te Axel. Om karper. Bij het publiek in onze omgeving en daarbij in het geheele land van Hulst is het een goede gewoonte om de yastendagen trouw te vieren, vooral wat het zich onthouden van het eten van vleeschspijzen betreft. Dit hebben vooral de cafehouders begrepen en bij menigen cafe- houder wordt er des Zondags na het Lof een prijspiering, gaaibolling of schieting ,,om kar per" gehouden. Dit had ook plaats gehad bij den cafehouder V. L. in de Noordstraat al- hier. Bij den aanvang der gaaibolling lagen geweldige karpers te springen in een ton; de liefhebbers bekeken ze met argusoorgen en menig kwartje werd er dan ook aan gewaagd om moeders pot in de vastendagen van visch te voorzien. Wie zal de gelukkige winnaar zijn van den grootsten van alle, met het respecta- bele gewicht van 11 pond en 350 gram Ieder- een koesterde de stille hoop, daarmee huis waarts te mogen keeren en deze triomfante- lijk aan moeder de vrouw te laten zien, zon- der dat deze ook wist hoeveel kwartjes ,,hij" ook kost. Na het kampen was de gelukkige winnaar B., die daarbij zoo fortuinlijk was nog een kleine te bemachtigen van minder afmetin- gen en gewicht, maar eveneens mooi van aanzien. Op zoo'n winst moest toch 'n glaasje worden gedronken en met een iets beneveld brein wellicht vertrok B. in de richting van moeders pan. Te Kloosterzande legde hij toch nog even aan om zijn, aan een touw gebon- den, karpers ook daar neg triomfantelijk aan het publiek te laten zien. Iedereen vond ze bijzonder mooi, ook de waardin uit het cafe, die voor ,,den grooten" bijzonder veel belang- stelling had; tot zij tenslotte B. vroeg dezen aan haar te verkoopen. Zooiets was voor B. onmogelijk, want moeder de vrouw moest thans eens met een pan vol visch verrast worden; hijzelf had immers dat ook nog nim- mer meegemaakt en zoo'n karper nog nooit gezien. De kleine daarentegen was wel te koop en onder het drinken van nog een glaasje ging deze van de hand. Nu had B. en geld en visch, hetgeen vrouwlief in een nog betere stemming zou brengen. Bij dit alles had ook zekere C. zijn bemidde- ling als makelaar verleend. B. toog met visch en geld huiswaarts, waarbij door den verkoop van den kleinen zijn geheugen er niet beter op was geworden. Wie schetst echter de ver- bazing van den pseudo-makelaar C., toen hij zich den volgenden morgen vroeg naar zijn werk begaf en even over Kloosterzande een geweldig groote karper langs het rijwielpad zag liggen, van dezelfde afmetingen van die van B. Hoe het ook zij, B. is zonder karper thuis gekomen; geen pan moest worden klaar- gezet en het gezicht van moeder de vrouw was wel betrokken, toen B. het geval van zijn karpers vertelde. Of B. nog van „zijn groo ten karper" heeft gegeten, een dag later, vermeldt de historie niet. VERVOER VEEVOEDER. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland maakt belanghebbenden er hierbij nogmaals met nadruk op attent, dat het ver- voer van alle soorten veevoeder gedekt moet zijn door geldige geleidebiljetten. Deze gelei- debiljetten moeten o.m. de juiste hoeveelheid welke wordt vervoerd aangeven. Het vervoer van een kleinere hoeveelheid, dan aangegeven is op het bijbehoorend geleidebiljet is dus strafbaar. REiGISTRATIE V EESTAPEL. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat ter verkrijging van voederbonnen voor de afname van vee voeder voor de periode van 1 t/m 28 April 1940, de georganiseerden in de week van 18 t/m 23 Maart a.s. bij den pi. Secretaris in hun rayon opgave dienen te doen van de samenstelling van hun veestapel, naar den toestand op 17 Maart 1940, 's nachts 12 uur. Verzuim van deze opgave, of onjuiste of te late opgaye is strafbaar, terwijl in deze gevallen ook geen voederbonnen verstrekt zullen worden. Teneinde misverstand te voorkomen zij nog opgemerkt, dat voor het verstrekken van bovenbedoelde opgave, de registratiekaarten niet zullen worden toegezonden, doch ten kan- tore van den pi. Secretaris moeten worden ingevuld. STOPZETTIN1G KEURING VAN GRANEN, PEULVRUCHTEN EN FIJNE ZADEN. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland bcengt, mede namens de Gewestelijke Tarwe-Organisatie voor Zeeland, ter kennis van belanghebbenden, dat in het tijdvak van 26 tot en met 30 Maart a.s. de keuring van granen, met inbegrip van tarwe, peulvruch- ten en fijne zaden zal worden stopgezet. In de week van 26 t/m 30 Maart a.s. zal dus niet worden gekeurd. 7—1. De traditioneele jaarlijksche ontmoeting in de Scheldestad tusschen de Belgische ploeg en het Nederlandsch elftal, is dit jaar wel een sof geworden. Hiermede willen wij niets te- kort doen aan de verrichtingen van het Bel- gisch elftal, want deze groote overwinning heeft zij volkomen verdiend. Weliswaar ont- kwam het Belgische doel eenige malen op zeer fortuinlijke wijze aan een doorboring. maar de roodhemden speelden over het alge- meen een klasse beter dan de Nederlandsche ploeg, waarin geen vleugje samenspel zat, terwijl juist bij de Belgen dank zij hun fana- tiek spel vele mooie staaltjes van combinatie- spel te zien werd gegeven. Tel kens en telkens waren de Belgen de Hollanders te vlug af en het leek wel of alle Oranjehemden hun off- day hadden, in alle linies rammelde het ge weldig, terwijl onze doelman juist een hechte verdediging bleek noodig te hebben. Zonder twijfel zal het Nederlandsch elftal bij de komende ontmoeting te Rotterdam een groote wijziging ondergaan en zal ook een andere doelverdediger de plaats onder de lat in- nemen, al zou het onbillijk zijn de schuld van deze groote nederlaag alleen op hem te laden. Zeker hij was zwak, doch telkens kwam hij voor moeilijke problemen te staan, doordat ook de Nederlandsche achterhoede door de snelle Belgische voorlinie overspeeld werd. Michel maakte fouten en had daarbij het on- geluk, dat de Belgen daar telkens van wisten te profiteeren. Hoe het ook zij, deze ontmoe ting zal door de keuzecommissie van den K.N.V.B. met een zwart krijt worden aange- stipt en het was geen wonder, dat de Belgi sche bezoekers door hun geroep van tien, tien, revanche namen op de niet-tactvolle uitlatin- gen der Nederlanders bij een vorige ontmoe ting toen de Belgische ploeg in de verdruk- king zat. Al heeft dus de Belgische keuzecommissie met haar spelers reden tot juichen, de Kon. Belgische Voetbalbond en de stad Antwerpen zullen ondanks deze groote overwinning toch met het resultaat van deze ontmoeting niet bijster tevreden zijn, daar wij nog nimmer het stadion zoo slecht bezet hebben gezien bij dezen anders zoo in trek zijnden wedstrijd. Aan den regen, die den geheelen dag rijkelijk neerviel, kan het niet gelegen hebben, want in den loop der jaren is het wel gebleken, dat de duizenden Nederlanders zich daardoor niet laten afschrikken om een bezoek aan de Scheldestad te brengen. De kwestie der pas- poorten, die zoolang onopgelost bleef, is oor- zaak geweest, dat tallooze Nederlanders er de voorkeur aan hebben gegeven om ditmaal rustig thuis te blijven. Van de drukte, die andere jaren op den dag van den wedstrijd en den dag tevoren in de omgeving van de Keizerlei heerscht, was thans niets te bemerken, geen verkeersopstop- pingen, geen overbelaste trams of restaurants, en het spandoek met een welkomstgroet, dat door het gemeentebestuur over de Keizerlei gespannen was, deed zelfs vreemd aan. Nadat het spel aanvankelijk gelijk op ging komen de Belgen er beter in en Michel redt tot tweemaal toe, terwijl hij op den grond ligt. De aanvallen der Belgische ploeg zijn veel doortastender dan die van de Nederlanders en het is duidelijk, dat het eerste doelpunt in het Nederlandsche doel terecht zal komen, hetgeen na ongeveer een kwartier spelens ook geschiedt door den linksbinnen Nelis, die den doelman Michel geen schijn van kans geeft. Na ongeveer een half uur komt het tweede Belgische doelpunt door den Belgischen rechtsbinnen Voorhoof. Kort daarop krijgt Nederland een goede kans doch Smit schiet hard tegen de lat, de bal komt recht naar be- neden en wordt tot hoekschop verwerkt. Deze werd goed genomen en als de Belgische doel man De Raedt mis grijpt schiet Vente in het doel waar echter Van Caelenberg den bal weet uit te koppen. Even later is het Van Craen, de Belgische middenvoor, die nummer drie door een fout van Michel op gelukkige wijze weet te plaatsen. In de laatste minuut plaatst Voorhoof den bal nogmaals in het doel, doch het schijnt dat de scheidsrechter juist de rust had aangekondigd, althans wordt dit doelpunt niet toegekend en verlaten de spelers het veld. De tweede helft is vrijwel een herhaling van het eerste gedeelte met een groot over- wicht van de Belgische ploeg. Als de Neder landsche verdediging staat te redetwisten over vermeend buitenspel, plaatst Van Craen het vierde doelpunt langs den uitgeloopen Michel. Na ongeveer 20 minuten spelen komt zoowaar een herhaling van deze situatie en Van de Wouwer, den rechtsbuiten, scoort nummer 5. Thans krijgt Nederland een kans als Nederland een vrije schop krijgt toege kend, die Smit hard tegen de bovenlat schiet. Kort daarop schiet De Harder rakelings over het Belgische doel, maar dan is het weer gedaan en is het Michel zelf die voor het zes- de Belgische doelpunt zorgt door hard tegen Wilders aan te trappen waardoor de bal in eigen doel terecht komt. Nog zijn ongeveer 10 minuten te spelen als het zevende doel punt door den zeer Snellen rechtsbuiten Van de Wouwer onhoudbaar voor Michel in het net wordt gedeponeerd. Eindelijk wordt de eer gered door Smit, die uit een door De Har der genomen vrijen schop voor de eerste maal den bal in het Belgische doel weet te koppen. Kort daarop komt het einde en heeft Belgie haar grootste overwinning op het Neder landsch elftal behaald. Ondanks de slechte weersgesteldheid blijkt toch het seizoen voor de wegwedstrijden ge opend te zijn, want onze jeugdige stadgenoot J. van Gelderen heeft zijn eerste overwinning in dit seizoen weten te veroveren door als eerste de eindstreep te passeeren bij den weg- wedstrijd, die Zondag te Walem gehouden werd en waaraan 35 renners deelnamen. In de eindsprint liet hij zijn ernstigsten Belgi schen concurrent met twee lengten achter- stand de tweede plaats innemen. Meer kans van slagen heeft men bij het uitzaaien van een der z.g. overgangstarwes, bijv. Bersee, Chanteclair, Picardie, Vilmorin 29, Benoist 40 en Saint Pierre, doch geheel veilig is men dndien zomertarwe wordt uitge- zaaid, bijv. van Hoek, Blanka, Mansholts Witte of Carma. Bij deze rassen bestaat practisch geen koudebehoefte en zij kunnen ook groote op- brengsten geven. De kans is zeer groot dat zij meer opbrengen dan de winterrassen, welke men nu nog zaait. DENATURATIE KLEI-CONSUMPTIE- AARDAPPELEN EN GOEDGEKEURDE POOTAARDAPPELEN. Naar van officieele zijde wordt medege- deeld heeft de minister van Economische Zaken bepaald, dat met ingang van Maandag 18 Maart tot nadere aankondigdng de klei- consumptie-aardappelen van de zgn. rubriek A, uitgezonderd de rassen Zeeuwsche bonte, Zeeuwsche blauwe, Westeinder bonte en Westeinder blauwe, Roode Star en Bonte Star, met inachtneming van de bestaande bepalingen, kunnen worden gedenatureerd tegen een vergoeding van f 1,50 per 100 kg. Van de ter denaturatie aangeboden partijen behoeven de aardappelen beneden 35 mm vierkantsmaat niet te worden uitgesorteerd. De voor steun in aanmerking komende hoe veelheid zal door tarreering worden vastge- steld. Voor de andere dan hooger genoemde aard appelen blijft de denaturatievergoeding voor- alsnog gehandhaafd op 0,50 per 100 kg. Vooruitloopende op den te zijner tijd ten aanzien van de door den Nederlandschen Al- gemeenen Keuringsdienst goedgekeurde poot- aardappelen te treffen steunmaatregelen zal met ingang van Maandag 18 Maart reeds wor den begonnen met het steunen door middel van een denaturatievergoeding van goedge keurde Bintjes. De denaturatievergoeding zal met inbegrip van den ,,gewonen" denaturatie- steun bedragen voor in de klasse A goedge keurde Bintjes 2,80 per 100 kg en voor de in de klassen B en C goedgekeurde resp. 2,50 en 2 per 100 kg. Voor steun in aanmerking komen de in de klasse A goedgekeurde Bint jes van de vierkantsmaten 3556 mm en tus- schenmaten en voor wat betreft de in de klassen B en C goedgekeurde de vierkants maten 3550 mm en tusschenmaten. PRODVCTIEKOSTENTOESLAG VOOR TARWETELERS. Te rekenen van 22 Augustus 1939 af wordt uit het Landbouwcrisisfonds aan iederen tarweteler boven het op den richtprijs geba- seerde bedrag, hetwelk hij ontvangt ingevolge het bepaalde in de crisis-steunbeschikking 1939 tarwe (oogst 1939) een productiekosten- toeslag verleend van 1 per 100 kg voor elke hoeveelheid door hem geteelde tarwe, welke hij heeft ingeleverd. De Rijkslandbouwconsulent voor Zeeland schrijft in het Zeeuwsch Landbouwblad Het is mij gebleken, dat thans verschillen de landbouwers nog wintertarwe, o.a. Juliana zaaien. Door de goede resultaten, die het vorig jaar met laat zaaien (in Februari) daarmee nog werden verkregen, schijnt bij sommigen de meening post gevat te hebben, dat men dit op het oogenblik nog zonder gevaar kan doen. Dit is echter geenszins het geval. De kans op mislukking, althans op een lagere opbrengst dan normaal, is zeer groot, zoodat het waagstuk beslist moet worden afgeraden. Wanneer de nu gezaaide wintertarwe geen behoorlijke koudeperiode meer meemaakt, dus wanneer niet aan de koudebehoefte van de kiemende wintertarwe wordt voldaan, blijft het gewas langen tijd uitstoelen, maar schiet niet voldoende op, zoodat er te weinig aren worden gevormd. DE AANVARING TUSSCHEN DE „ALMKERK" EN DE ,J5ELGRAD" OP DE SCHELDE. De raad voor de scheepvaart heeft uit- spraak gedaan inzake de aanvaring van het Nederlandsche motorschip Almkerk en het Duitsche motorschip Belgrad op de Schelde even beneden Antwerpen op 24 Aug. 1939. De raad is van oordeel, dat deze aanvaring geheel voor rekening komt van de Almkerk, daar dit schip het risico draagt van het uit- voeren van de oploop-manoeuvre en de Alm kerk alleen dan dit risico niet zou behoeven te dragen, indien het opgeloopen vaartuig be- paaldelijk een fout zou hebben gemaakt. Daarvan is ten deze echter niets gebleken. De loods van de Almkerk, gewezen op de omstandigheid dat het passeeren in de bocht i tusschen 'Liefkenshoek en Doel bij vloedtij j moellijkheden met zich bracht, welke bij het passeeren in een recht stuk van de rivier zich niet voordoen, hield vol, dat genoemde bocht, ook bij vloedtij, een zeer gescbikte plaats is om een schip op te loopen en dat dit altijd op die plaats wordt gedaan, a»l wilde hij niet be- twisten, dat de plaats in het na de Doel be- nedenwaarts liggende rechte stuk van de rivier ook geschikt is. De raad acht de zienswijze van den loods bepaald onjuist. Zelfs bij stilwater acht de raad een bocht, dus een plaats waar roer wordt gegeven en in casu 6 streken van koers ftloest worden veranderd niet een voor oploopen geeigende plaats; bij vloed- stroom, gelijk hier, komt er nog een ongun- stige omstandigheid bij. Daarom is het oploopende schip volledig aansprakelijk en is aan het opgeloopen schip niets te verwijten. KLAClHT WEGENS MEINEED TEGEN HOOFDGETUIGE. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde Vrijdag een postambtenaar wegens verduiste- ring, gepleegd als hoofdsubpenningmeester der P.T.T.-inkoopvereeniging, tot een gevan- genisstraf van negen maanden. Tegen den eersten penningmeester, die als hoofdgetuige tegen verd. optrad, heeft de ver- dediger, mr. dr. B. J. Stokvis, een klacht we gens meineed ingedfend terzake het afleggen opzettelijk onware verklaringen voor de rechtbank. Het faillissement van J. P. Cysouw, des- tijds ontvanger-griffier van den polder Groede en Baanst, is geeindigd, door het verbindend worden der uitdeelingslijst. Curator Mr. A. J. v. d. Weel, advocaat te Middelburg. ONTPLOFFING RICHTTE RAVAGE AAN. Bij het opruimingswerk van de betonnen fundeeringen van de voormalige machine- fabriek Breda" te Breda heeft, vogens het Handelsblad, personeel van de genie Vrijdag- ochtend gebruik gemaakt van trotyl. Door de veroorzaakte explosies werden groote stukken steen honderden meters de straat op geslingerd, waardoor in de omgeving veel materieele schade werd veroorzaakt. De voormalige machinefabriek Breda" is door de gemeente Brada aangekocht in ver- band met het doorbraakplan in de binnen- stad. Op normale wijze was het niet mogelrjk de fundeeringen van deze fahriek te sloopen, zoodat men genoodzaakt was de hulp van de genie in te roepen. Door het boren van gaten waarin dan buisjes trotyl werden geplaatst, werden de massieve betonblokken tot explosie gebracht. Blijkbaar heeft men bij een dezer explosies een te zware lading trotyl ge- bruikt, zoodat zulk een luchtdruk werd ver oorzaakt, dat in de omgeving de ruiten spron- gen en de dakpannen van de huizen werden geslingerd, terwijl zware stukken steen door de lucht vlogen. Dat niemand gewond werd, mag een won der worden genoemd. Bij een bewoner van de Karnemelkstraat, die voor het raam van zijn woning zat, vloog bijv. een stuk steen door de ruit, zonder den man te treffen. Vele bewoners waren van de explosie erg geschrokken en holden de straat op. De op- ruimingswerken zijn direct gestaakt. EEN WAAGHALS. Dezer dagen werd de politie te Brooklyn gealarmeerd voor een niet alledaagsch geval. Een werkloos geworden taxi-chauffeur had een 200 voet hoogen gashouder beklommen. Ten aansehouwe van een groote menigte voerde de man allerlei malle capriolen hierop uit. Met acrobatiek, tapdansen en aardige liedjes wist hij het samengestroomde publiek bezig te houden. Toen de politie verscheen en den man sommeerde naar beneden te komen. bleek, dat hij op die manier trachtte een paar centen te verdienen en ook om door zijn vreemde optreden publicatie in de krant te krijgen. De politie rekende den man in. ONGELUK MET EEN VERSiPERRINGS- (BALLON. Te Londen is een versperringsballon onver- wacht gestegen, met het gevolg, dat twee soldaten meegevoerd werden tot acht meter boven den grond. Toen vielen zijbeiden moes ten in een zie'kenhuis opgenomen worden. EEN VROUWELIJKE SPION TER DOOD VEROORDEELD. Uit Marseille wordt gemeld, dat een krijgs- raad daar een Duitsche spionne Eugenie Lupz heeft ter dood veroordeeld. Haar medeplich- tige, Kurt Augerez, had weten te ontsnappen en is nu bij verstek ter dood veroordeeld. Men zal zich uit den wereldoorlog herinneren, dat zulke doodvonnissen tegen vrouwelijke spion- nen niet zelden worden uitgevoerd. Men gelooft, dat 41 opvarenden verdronken zijn van het Japansche s.s. Yokosan Maru, dat ter hoogte van Toeiyoe (zuidelijk Korea) is vergaan. Men heeft elf lijken gevonden. Dertig opvarenden worden nog vermist. Men vreest, dat zij verdronken zijn. EEN MERKWAARDIG VLIEGONGELUK. Boven de baai van New York is in een sportvliegtuig een gevecht geleverd door den bestuurder en zijn passagier, die hem ge- vraagd had, hem vliegen te leeren. Het ge vecht eindigde met den val van het toestel nabij het Vrijheidsbeeld. De passagier kwam hierbij om het leven. Op een spoorwegovergang nabij Mac Allen (Nieuw Texas) is een autobus door een trein gegrepen. Drie en twintig personen werden gedood, zeventien gewond. De meeste slacht- offers zijn Mexicaansche landarbeiders, die zich in de autobus bevonden. VISSCtHERS OP IJSSCHOTSEN IN DE KASPISCHE ZEE AFGEDREVEN. Naar de Prawda meldt, zijn door het plotse- linge wegzakken van het ijsdek op de Kas- pische Zee honderden visschers op ijsschot- sen naar de open zee afgedreven. Talrijke vliegtuigen zijn opgestegen om hen te redden. Reeds zijn daardoor 250 visschers aan land of op het vaste ijs teruggebracht. Bovendien hebben 263 menschen en 177 paarden en wa- gens den weg naar den oever weten terug te vinden. Volgens de jongste berichten zrjn nieuwe groepen visschers naar zee afgedre ven. Er zal nu een ijsbreker uitvaren om hen te redden. Verwachting tot morgenavond ongeveer 19 uur: Zacht warmer weer, meest zwaar bewolkt, aanvankelijk zonder regen van beteekenis, later toenemende kans op regen of onweer, matige tot krachtige -Zuid-Westelijke wind. MILITAIR VLIEGTUIG BIJ YPENBURG NEERGESTORT. Vrijdagmiddag is een militair vliegtuig, een Northrup Douglas, op een hoogte van onge veer 150 meter boven het vliegveld Ypenburg in een vrille geraakt en op ruim 100 meter buiten het veld neergestort. Er waren twee inzittenden, die op slag ge dood werden. Het toestel is bij aanraking met den grond in brand gevlogen en geheel ver- nield. De beide inzittenden waren de eerste luite- nant-waarnemer H. F. J. M. Plasman, en de sergeant-vlieger G. Nijhuis. Laatstgenoemde bestuurde het neergestorte vliegtuig. Te Scharsterbrug (Fr.) is mej. van der Schuit in de Scharsterrien geraakt en ver dronken. Men heeft haar lijk opgehaald. Te Smilde is het anderhalfjarig zoontje van den landbouwer W. Timmerman bij de ouderlijke woning te water geraakt en ver dronken. VROUW VERMIST. De dertigjarige echtgenoote van den land bouwer B. uit Meddo, gemeente Winterswijk, wordt sinds Donderdagavond vermist. Zij is per fiets van Meddo naar Winterswijk gegaan Vermoedelijk is zij tijdens den sneeuwstorm in de Slingerbeek geraakt en verdronken. Men heeft haar fiets aan den oeiver gevonden. ONTMOETING TUSSCHEN MUSSOLINI EN HITLER. ROME. Volgens een officieel communique is de Duce gistermiddag te half twee, verge- zeld door den minister van buitenlandsche zaken Ciano, naar den Brenner vertrokken. In den trein van den Duce bevinden zich ook de chef van zijn particulier kabinet Celastiani, den chef van het kabinet van het ministerie van buitenlandsche zaken, en andere hooge ambtenaren van dat ministerie. De trein van Mussolini zal doorrijden tot den Brenner, waar de ontmoeting tusschen Mussolini en Hitler om 9,45 in den trein van den Duce zal plaats vinden. Vanmorgen te 10 uur is Hitler, vergezeld van den minister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop op het Italiaansche station van den Brenner aangekomen. Mussolini ver- welkomde Hitler op zeer hartelijke wijze. Na de begroeting begaven Hitler en Mus solini zich naar het salonrijtuig van den Duce waar de besprekingen te 10,30 uur in tegen woordigheid van Ciano en Von Ribbentrop zijn begonnen. BESPREKINGEN OP DEN BRENNER GEEINDIGD. ROME. Hitler en Von Ribbentrop verlieten te 12,45 den trein van Mussolini. Hitler ver trok te 13 uur naar Berlijn. Voor het vertrek van den trein leunde de Ftihrer uit het raam van zijn wagon en schudde de hand van Mus solini. Mussolini en Graaf Ciano vertrokken te 13,13 naar Rome.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3