41 RFMFFM NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN IN DIPLOMATIEKEN DIENST. No. 10.043 MAANDAG 18JMAART 1940 80« Jaargang Binnenland Feuilleton EEN BOODSOHAP VAN ROOSEVELT. NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Temeuzen 1,35 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post f 1,65 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 6,per jaar Voor Belgie en Amerika 2,10, overlge landen /2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen by vooruitbetaling. Ultgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cli che's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst 6en dag voor do u gaie. OFF BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. RADIOREDE VAN HARE MAJESTEIT DE KONINGIN. voor de Foreign Missions Conference of North America te New York, zooals de Koningin die, volgens de N. R. Crt. Zelve in onze taal heeft weergegeven, Waar tot Mij het verzoek is gericht Mijn oordeel te geven omtrent het werk der Chris- teiyke zending, zooals Ik dat in de wereld heb leeren kennen en waardeeren, is het Mij aangenaam enkele woorden tot u te richten. In de eerste plaats zoude Ik u willen zeg gen, dat Ik groote beangstelling en sympa- thie heb voor de zending, vooreerst omdat haar arbeid te alien tijde voortgekomen is uit eene diepe en spontane ervaring van Christus als levende werkelijkheid. Voorts, omdat zij zich alttjd gedrongen heeft gevoeld te leven in gehoorzaamheid aan Christus' geest, het- geen wil zeggen, dat zij zich vereenzelvigd heeft met de geestelijke maatschappelijke en stoffelijke nooden van onzen medemenscn over de geheele wereld. Als wereldbeweging, welke diep contact zoekt met haar geheel onbekende volken en hunne levensomstandigheden, heeft de zen ding in hooge mate bijgedragen tot beter be- grip en onderlinge waardeering. Dit, ondanks het feit, dat zij en de omgeving, waarin zij werkt, in diepe tegenstelling tot elkaar staan op godsdienstig gebied, op dat van den geest, op cultuur en sociaal gebied, op opvoedkun- dig terrein en op dat van zeden en gebruiken. Indien men vraagt, hoe al dit voorafgaande bereikt is kunnen worden, luidt het antwoord, dat de liefde tot Christus en tot den mede- mensch daartoe de machtige drijfveer is ge- weest. Waar men Mij tevens verzocht heeft Mijn oordeel, juist in dit tijdsgewricht, te zeggen omtrent de behoefte aan, en de beteekenis van openbaring van krachtiger geestelijk leven in de, in diepen nood verkeerende wereld, wensch Ik uiting te geven aan Mijne rotsvaste overtuiging, dat thans v o o r alles noodig is een algeheele innerlijke vernieuwing van elkeen persoonlijk. Alleen dit kan de levende bron zijn, waaruit de noodige kracht vloeit voor de verwezenlijking van dat prac- tische, opbouwende werk, zonder hetwelk onze huidige wereld ten onder dreigt te gaan Wat Mij betreft, heb Ik den weg tot inner lijke vernieuwing gevonden bij de bron van het Christendom, gelijk deze in het Nieuwe Testament te vinden is, welke bron ieder mensch, niemand uitgesloten, noodt en roept opdat elkeen in haar opnieuw de waarheid en het leven kan ontdekken en vinden. Moge het menschdom door Christus' oogen leeren zienen zoodoende alle gedachten gevoelens en omstandigheden te boven komen die op dit oogenblik zoo diepe scheiding maken tusschen menschen en menschen en welke toch, geplaatst in het licht van Christus' geest, als oorzaken van verwijdering hun recht van bestaan gaan verliezen. Hiermede hoop ik voldaan te hebben aan het tot Mij gerichte verzoek en besluit met Mjjne beste wenschen te uiten voor het wel- slagen van dezen zendingsdag. De rede van Roosevelt als antwoord op deze van de Koningin luidde ongeveer als volgt: De wereld zoekt een moreele basis voor den vrede en de vrede kan niet blijvend zijn, in dien hij volkeren onderdrukt of in slavemij brengt en menschen willoos maakt tegenover de overheersching van de gewapende krach- ten. Iedere vrede is onmogelijk welke niet rekening houdt met de menschelijke broeder- schap. Er kan geen werkelijke vrede zijn, wanneer kleine mogendheden in een voort- durende vrees voor hun machtige buren moe- ten leven. En een vrede die een garantie dat geen aanval zal plaats vinden laat be- talen, is immoreel. Een vrede kan niet ver- standig zijn indien de vrije uitwisseling van de kennis dezer idealen welke het den men schen mogelijk maken een terrein te vinden om elkander te verstaan, ontkend wordt. Een vrede kan niet rechtvaardig zijn indien God vergeten wordt. Omdat deze fundamenteele voorwaarden vergeten zijn heeft de wereld geen werkelijken vrede gehad in de jaren tusschen het einde van den wereldoorlog en het begin van de huidige oorlogen. Een actief zoeken naar vrede, zooals die door de eerste Christenen is gezocht, betee- kent een strijd en een terugdringing van de krachten welke in de wereld zich verheffen tegen de menschelijke broederschap en welke de gelijkheid van een iegelijk voor God's troon ontkennen. In die oude tijden scheen men te vechten tegen niet te overwinnen krachten en toch was men overwinnaar. De rede van Roosevelt richt zich tot alle kerkgenootschappen welke op het congres vertegenwoordigd zijn. De boodschap is een kort overzicht van de pogingen, welke ten behoeve van den vrede en van een goede ver- standhouding tusschen de menschen van voor het begin der Christenheid tot in deze dagen zijn verricht. Deze pogingen, zoo verklaarde de president, werden niet altijd met succes bekroond en wij schijnen opnieuw in een trjdperk te leven waarin georganiseerde krachten emaar streven menschen en volken te verdeelen. Daarom is het noodzakelijk de vertegenwoordigers van de groote religieuze organisaties te vereenigen, die er naar stre ven de naties en de menschen niet te verdee len, doch te vereenigen, onder de oude bood- schap van broederschap. Ik heb vertrouwen in de uiteindelijke over- winning van het ideaal van rechtvaardigheid, broederschap, goedheid en geloof, dat iniet onder kan gaan. Het is het hoogste mensche lijke ideaal, het zal verdedigd en gehand- haafd worden. De geheele wereld heeft bij de triomf van dit ideaal te winnen en de vrucht van deze overwinning is de vrede. DR. COLIJN IN AUDIENTIE BIJ DEN KONING VAN ENGELAND. Reuter meldt uit Londen, dat Koning George Vrijdagochtend aan Dr. H. Colijn, die thans te Londen vertoeft, in het Buckingham- paleis audientie heeft verleend. DR. COLIJN TE LONDEN. Volgens den correspondent der N. R. Crt. te Londen heeft Dr. Colijn, die zich, zooals men weet, op het oogenblik te Londen bevindt, Zaterdagmorgen een bezoek gebracht aan de Nederlandsche schipbreukelingen, die een gastvrij onderkomen hebben gevonden in het Bangor-hotel. Dr. Colijn was vergezeld door den heer Pelt. Het onverwachte bezoek van Dr. Colijn maakte een grooten indruk op de schipbreu kelingen. Dr. Colijn onderhield zich met de bemanning van de „Eulota", waama hij zich met 'vijf schipbreukelingen van den kustvaar- der ,,Buizerd", die in den loop van de week er^ens aan de Engelsche kust op de rotsen is "geloopen, onderhield. Dr. Colijn wenschte de zeelieden geluk met him redding en herinnerde er aan, dat hij in 1909 zelf slachtoffer van een schipbreuk is geweest. „Jullie bent er echter beter afge- komen dan ik, want ik heb drie dagen in een oerwoud rondgedoold, voor ik de bewoonde wereld weer bereikte." De opvarenden van de ,,Eulota" vertelden een kleurrijk verhaal over hun wedervaren. Belangstellend informeerde Dr. Colijn naar den toestand van de gewonden, die nog in het ziekenhuis verblijven. Hij vroeg aan de zeelieden of zij weer naar zee terug wilden. „Natuurlijk" antwoordde de bemanning in koor. „Dat doet me goed, jongens, denk aan ons Hollandsch devies „Je Maintiendrai". Met deze woorden nam Dr. Colijn afscheid van de schipbreukelingen. Roman van JQHANN D. DEGREEF. (Nadruk verboden.) 34) Vervolg. Hij bleef tenminste roerloos zitten en zijn gelaatsuitdrukking onderging niet de minste verandering. Alleen viel uit het feit, dat hij onophoudelijk zijn lippen bevochtigde op te maken, dat die onbewogen rust slechts een pqse was en dat hij inwendig verteerd werd door de koorts van den angst. Nauwelijks tien seconden bleef het stil in de zaal. Toen klonk plotseling de beheersch- te stem van den president: „Ik geef het woord aan den verdediger van den beschul- digde Alle blikken richtten rich thans op den verdediger. Mr. Beaverlooke ving zijn plei- dooi even rustig aan als de Attorney-General ■rjn requisitoir. In sobere bewoordingen on- derwierp hij eenige getuigenverklaringen aan juridische critiek doch deize betroffen slechts bijzaken in het proces en dienden slechts als inleiding. Toen concentreerde hij zijn ver- dediging in een felle aanval op het eenige fundament waarop de Attorney-General zijn requisitoir opgetrokken had: op de veronder- stelltng dat O'Kelly wel terdege geweten had van welken aard het document was dat hij van de Pistool-Engel in ontvangst had geno- men. Allereerst stelde hij vast dat door niets was bewezen en dat er zelfs geen enkele aanwijzing bestond voor het vermoeden, dat O'Kelly de aanlegger of zelfs de uitvoerder DE PALMFASCHEN VOOR DE PRINSESJES. Zaterdagochtend om kwart v66r elf hebben een Amsterdamsche kabouter en een welp onder leiding van twee leden van de Palm- paasch-commissie van het Algemeen Neder- landsch Verbond twee leuk versierde palm- paschen ten paleize Soestdijk aangeboden, als Paaschgeschenk voor prinses Beatrix en prin- ses Irene. Namens de ouders werd het ge- schenk in ontvangst genomen door den huis- meester, den heer Rotteveel. DE HEER COHEN GAAT HEEN UIT DE TWEEDE KAMER. De heer M. M. Cohen heeft den griffier der Tweede Kamer een schrijven gezonden, hou- dende mededeeling, dat hij wegens langdurige ziekte rich verplicht voelt ontslag te nemen als lid der Kamer. De heer Cohen had sinds 1936 zitting voor den Vrijzinnig Democrati- schen Bond. PAASCHVERLOF VOOR GEMOBILISEERDEN. Bij ministerieele beschikking is een bijzon- dere regeling vastgesteld betreffende de perio- dieke verloven voor het Paaschfeest. De gewone periodieke verloven der gemo- biliseerden (dus niet van de dienstplichtigen, die voor het volbrengen der eerste oefeningen en de militairen, die vodr het volbrengen der eerste oefening doch langer dan vijf maanden in werkelijken dienst zijn), moeten zoodanig worden verleend, dat op 18 Maart na afloop van den dienst de laatste groep met periodiek verlof vertrekt, welke dus op 20 Maart per laatste reisgelegenheid haar de onderdeelen moet terugkeeren. In den van 21 Maart 1940 t/m 2 April wordt dezen militairen verlof Verleend: A. 1/6 van de sterkte van elk troepen- onderdeel op 21, 22 en 23 Maart, vertrek 20 Maart, terugkeer 24 Maart per eerste reis gelegenheid; B. 1/6 van de sterkte van elk troepenonder- deel op 23, 24 en 25 Maart, vertrek 22 Maart, terugkeer 26 Maart per eerste reisgelegen heid; C. 1/6 van de sterkte van elk troepen- onderdeel op 25, 26 en 27 Maart, vertrek 24 Maart, terugkeer 28 Maart per eerste reis gelegenheid D. 1/6 van de sterkte van elk troepen- onderdeel op 27, 28 en 29 Maart, vertrek 26 Maart, terugkeer 30 Maart per eerste reis gelegenheid; E. 1/6 van de sterkte van elk troepen onderdeel op 29, 30 en 31 Maart, vertrek 28 Maart, terugkeer 1 April per eerste reisge legenheid; F. 1/6 van de sterkte van elk troepen- onderdeel op 31 Maart, 1 en 2 April, vertrek 30 Maart, terugkeer 3 April per eerste reis gelegenheid. Aan militairen, die voor het volbrengen der eerste oefening -korter dan vijf maan den in werkelijken dienst zijn, zal zooveel mogelijk aan alien periodiek verlof op 22, 23, 24 en 25 Maart gegeven worden en aan de overigen d. z. de militairen, wien voor het vervullen van de onvermijdelijke diensten geen dergelijk verlof verleend kan worden), periodiek verlof op 16, 17, 18 en 19 Maart. DE GRONDLEGGING VAN NEDERLANDS GEZAG IN DEN OOST. Op Dinsdagavond 19 Maart zal de Minister van Kolonien, de heer Welter voor de AVRO- microfoon een rede houden getiteld: ,,De Ver- eenigde Oost-Indische Compagnie". Dit zal dus zijn op den vooravond van den twintigsten Maart, den datum, waarop in het jaar 1602 de Oost-Indische Compagnie werd opgericht. Sinds 1930 wordt ieder jaar door een steeds groeiend aantal personen in Indie, Nederland en het buitenland op dien dag de oprichting der Compagnie herdacht, daar men in dat was geweest van het complot. Zijn bewering dat hij slechts als werktuig had gediend was daarentegen zeer aannemelijk en werd door de feiten gesteund. ,,Uit het feit, dat O'Kelly langen tijd heeft samengewerkt met de zoogenaamde Pistool- Engel volgt nog geenszins, dat zij hem in detze affaire, die hoogstwaarschijnlijk haar eigen affaire was, in vertrouwen heeft ge nomen", betoogde hij. „Eerder kan men aan- nemen dat zij hem juist gewantrouwd heeft en hem opzettelijk om den tuin heeft willen leiden omtrent den werkelijken inhoud van het couvert, „Want" hier verhief Mr. Beaverlooke plotseling zijn stem „waartoe diende anders die reis naar Belgie? Als zij O'Kelly in vertrouwen had genomen, waarom gaf zij hem dan het document niet onmiddel- lijk over toen zij den trein verliet?"' Waartoe was die reis naar Esschen en de comedie van dat wachten voor het stadhuis anders noodig, dan om O'Kelly in den waan te brengen. dat het hier slechts ging om een betrekkelijk on- belangrijk fabrieksgeheim?" Waartoe dat noodig was?" interrum- pe'erde de Attorney-General onmiddellijk. ,,Die vlucht naar Esschen diende alleen om het gevaar voor een arrestatie te ontgaan. De Pistool-Engel heeft waarschijnlijk niet kunnen berekenen hoelang lord Gordon onder narcose zou blijven. Zij moest er rekening mee houden dat hij terstond na het verlaten van den trein bij zou kunnen komen en zij kon op haar vin- gers natellen dat de Nederlandsche politie onmiddellijk actief zou worden. Hun eerste zorg was dus over de grens te komen, waar zij rustig konden overleggen en het document in veiligheid was. Daartoe diende die reis. En O'Kell's bewering dat hij voor het stad huis heeft moeten wachten is een sprookje. En indien het geen sprookje zou blijken, indien de zaken zich toegedragen hebben zooals O'Kelly' voorgeeft, dan heeft die comedie al leen gediend om de justitie te misleiden. Dan was het een voorzorgsmaatregel om ingeval zjj gevolgd waren of werden gadegeslagen aan O'Kelly's aandeel in de affaire 't doodonschul- feit de grondlegging ziet van het groote Nederlandsche rijk en de basis van de rijks- eenheid. HEEFT DE „EULOTA" EEN DUIKBOOT GERAMD? Een correspondent van het Handelsblad te Londen schrijft: Naar ons uit verdere gesprekken met de bemanning van het Nederlandsche motortank- schip ,,Eulota" is gebleken, is dit schip een half uur v66r het in den nacht van Zondag op Maandag is ten onder gegaan, ergens op gestooten, waardoor het even uit het water werd gelicht. De kapitein, die rich toen in zijn hut bevond, liet terstond een inspectie houden, waarbij echter bleek, dat de schok, dien alle opvarenden hadden gevoeld, geen zichtbare schade aan het schip had aange- richt, ten hoogste geringe schade onder de waterlinie. Eenige leden der bemanning, die zich aan dek bevonden, hadden echter in het begin van den nacht reeds oproeplichtsignalen meenen te kunnen constateeren en sommigen hunner waren' van oordeel, dat deze van een oorlog- schip afkomstig geweest moesten zijn. Toen na de explosie, welke het schip verwoestte, de mannen zich in de boo ten bevonden, werden opnieuw dergelrjke lichtsignalen waarge- nomen. Daar komt nog bij dat men bij het aan- breken van den volgenden morgen herhaalde malen groote olievlekken op zee aantrof. Dit alles leidde tot de conclusie, dat de schok, dien men voor de torpedeering had gevoeld, mogelijk veroorzaakt zou zijn door een aan- varing met een onderzeeboot, voor welke de oproepteekens van een tweeden onderzeeer bestemd geweest zouden zijn. DE DISTRIRUTIE VAN INGEVROREN VARKEN8. Geen prijsopdrijving geconstateerd. Op sehriftelijke vragen van .het lid der Eerste Kamer, den heer Maarsingh, betref fende de distribute van ingevroren varkens en betreffende prijsopdrijving door vleesch- warenfabrikanten, heeft de Minister van Eco- nomische Zaken als volgt geantwoord: Het is den minister niet bekend, dat de distribute van ingevroren varkens niet tot haar recht komt, doordat de Ned. Veehou- derrjcentrale een minimum afneming eischt van vijf stuks tegelijk. Het minimum aantal t'egelrjkertijd af te nemen bevroren varkens, dat oorspronkelijk op 15 was gesteld, is later verlaagd tot 5, om zooveel mogelijk belanghebbenden in de ge legenheid te stellen deze varkens te betrek- ken. Het is den minister niet gebleken, dat van deze beperkende bepaling door de slagers hinder ondervonden wordt. Desgewenscht kunnen belanghebbenden, die geen 5 stuks kunnen afnemen, tot gemeenschappelijken aankoop overgaan. IHet is den minister niet bekend, dat de vleeschwarenfabrikanten zich hebben schul- dig gemaakt aan prijsopdrijving in zake boter- hamworst in blik. Bij onderzoek is hem ge bleken, dat de prijsstijging overeenkomt met de verhoogde prijzen van de benoodigde grondstoffen en de verpakkingsmaterialen. De minister acht een boekenonderzoek bij de vleeschwarenfabrikanten niet noodzakelijk. VAKOPLEIDING EN VAKEXAMENS VESTIGINGSWET KLEINBEDRIJF. De commissie van advies en bijstand voor de vakopleiding en vakexamens in verband met de Vestigingswet Kleinbedrijf is dezer dagen geinstalleerd. De commissie, gevormd met volledige in- stemming van het betrokken departement en van den middenstandsraad, zal binnenkort met haar taak een aanvang maken. Deze taak de naam van de commissie duidt het dig aanschijn te geven, waarmee hij nu voor den dag getreden is". Mr. Beaverlooke boog. ,,Ik heb bewonde- ring voor de fantasie van den Attorney- General, 't is inderdaad ver gezocht", merkte hij droog op, maar hij bouwde niet meer voort op het veronderstelde wantrouwen van de Pistool-Engel jegens-BKelly. Het vervolg van zijn pleidooi was er geheel op gericht twijfel te wekken aangaande den opzet van de misdaad. Hij stelde O'Kelly niet voor als een onschuldig lam, doch deed 't voorkomen of deze er onwetend ingeloopen was en eerst later had begrepen, dat het om iets gewichtigers ging dan om een fabrieks geheim. En toen hij tot dit vermoeden ge- komen was, had hij zich zoo spoedig m',gelijk van zijn opdracht afgemaakt, zoodat de be- schuldiging van hoogverraad volkomen onge- grond was. Het was niet na te gaan welken indruk het pleidooi bij de rechters wekte. Zij zaten even sphinxachtig voor zich uit te staren als bij het aanhooren van het requsitoir. Pas toen mr. Beaverlooke na den eisch van den Attor ney-General onzinnig te hebben genoemd zijn pleidooi besloot met een vurige peroratie waarin hij op de ernstige gevolgen wees van een justitieele dwaling van Engeland's hoog ste rechtseollege keken zij hem even aan. Onmiddellijk nadat mr. Beaverlooke was gaan zitten wendde de president rich tot den Attorney-General. ,,Ik zie af van repliek, mylord", verklaarde deze. ,/Dan word het ondenzoek in deze zaak ge- sloten", hemam de president. ,,Het High Court zal zich terstond beraden en uitspraak doen". De rechters en bijzitters stonden op en ver dwenen in de raadkamer. Toen ging er een zucht van ontspanning door de zaal. En daar- op werd de ruimte gevuld met 'n half onder drukt gemompel en wisselden de toehoorders hun indrukken uit. O'Kelly scheen vertrouwen te hebben geput uit het pleidooi. Hij onderhield zich opge reeds aan zal zijn het ajdviseeren inzake vakopleiding en examineering aan de organi saties, die hetzij de aanvrage voor vestigings- eischen voor hun bedrijfstak reeds hebben m- gediend, hetzij rich nog berig houden met de voorbereiding van deze aanvrage. Zoo zullen ook aan organisaties in bedrijfs- takken, waarop de Vestigingswet reeds van toepassing is verklaard, inzake het op meer doeltreffende wijze verzorgen van vakoplei ding en examineering, adviezen kunnen wor den verstrekt. Tot nog toe waren bovenbe- doelde organisaties, indien zij voorlichting wenschten omtrent te stellen eischen van vak- bekwaamheid en de ingevolge deze eischen noodzakelijk geworden inrichting van oplei- ding en examens, aangewezen op de hulp van een der drie middenstandsbonden, of voor zoover het ambacht betrof op de vereeni- ging ter veredeling van het ambacht en de vereeniging tot bevordering van de vakoplei ding voor handwerklieden in Nederland. Door coordinatie van al deze instanties in edn ad- viseerend orgaan wordt verwacht, dat, meer dan tot dusverre, een alzijdig en deskundig advies zal worden overgelegd bij de aanvrage van vestigingsedschen. De commissie is als volgt samengesteld F. L. van der Leeuw (K.N.M.B.), voorzitter; Drs. H. L. Jansen en Mr. J. F. B. Vermaas (N.R.K.M.), J Hardenbol (Chr. M.B.), Ir. J. van der Waerden en Jhr. E. van Heemskerek van Beest (V.V.A.), Ir. J. M. Steffelaar en M. Worp (V.V.H.), C. J. F. Manse, secretaris. Het secretariaat der commissie is voor het jaar 1940 gevestigd: Mauritskade 23, te Den Haag. OPBREN1GST RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen brachten in Februari 35,81 millioen op tegen 34.83 mi'llioen in Februari 1939 en f 37.54 millioen als 1/12 der raming. In de eerste twee maanden van 1940 be- droegen de totale ontvangsten f 78.62 millioen (v.j. if 73.23 millioen) bij 76.08 millioen als 2/12 der raming. Wat de kohierbelasting betreft, was einde Februari in totaal 49.87 millioen op kohier gebracht tegen 43.95 einde Februari 1939. De rechten en boeten van zegel, en van registratie bleven belangrijk beneden de raming. Maar deze verliesposten werden meer dan goedgemaakt door de verhoogde opbrengsten der accijnzen, met name van zout 207.000 meer dan in 1939), geslacht 225.000), wrjn 40.000), bier 80.000), en suiker 810.000 meer) en vooral ook de kleine millioen gul den, die de omzetbelasting in de afgeloopen maand opbracht, plus de f 480.000 extra voor tabak, nivelleerden deze groote .verliespos ten" weer. De loodsgelden gaven deze maand nog meer dan in de andere oorlogsmaanden een afspie- geling van den triesten toestand in onze havens. Het vorige jaar brachten de loods gelden in Februari f 70.000 op, doch de vorige maand slechts f 20.060. STEUN AAN MARKTTUINDERS EN TELER-KLEINHANDELAARS. Uit het Landbouwcrisisfonds zal aan markt- tuinders en teler-kleinhandelaars aangesloten bij de Groenten- en de Fruitcentrale, steun worden verleend tot 150.000. De toeslag, welke zal worden verleend, is als volgt vastgesteld: CBlauwe druiven, tijdvak 17 Juli31 Dec. steuntoeslag f 8, Augurken 19 Juni17 Sept. 2; stoksnij- en stokspekboonen 17 Juii17 Sept. 1rijsdoperwten 29 Mei25 Juni 4,60; peulen 29 Mei25 savoyekool 1 Mei27 Aug. kool 1 Mei11 Juni 1,50; 17 Sept. 0,25; spinazie 2 Juni f 0,80; 0,25; spits- id. 12 Juni April21 Mei 0,80; glastomaten 12 Juni16 Juli /1,30; wekt met zijn verdediger en nu en dan glim- lachte hij zelfs. ,,Hij schijnt er moed op te hebben", wendde Gordon zich tot Sir Buddock. ,,Wat zegt u van zijn kansen, sir?" De onderstaatssecretaris schudde twijfelend het hoofd. ,,Het kan vriezen en het kan dooien, zegt men wel eens. Ik weet eerlijk niet wat ik ervan zeggen moet. Dat het High Court overtuigd is van zijn schuld, geloof ik wel. Maar of die overtuiging zoo sterk is I dat zij voor eer en geweten tot een veroor- deeling zullen besluiten, durf ik niet raden..." Het wachten duurde lang, eindeloos lang. Het was half vier toen het High Court zich terugtrok en het werd half vijf en eindelijk vijf uur. Er werd op luiden toon gesproken doch als het rumoer te sterk werd stiet de deurwaarder met zijn staf op den grond en werd het een oogenblik stil. Plotseling, om kwart over vijven, verstom- de alle gerucht: er klonk een sehelletje. ,,Eerbied voor het High Courtwaar- schuwde de deurwaarder. De vleugeldeuren zwaaiden open en zonder gedruiscii namen de rechters hun plaatsen weer in. O'Kelly was eensklaps doodsbleek gewor den en verplicht staande zijn vonnis aan te hooren, leunde hij zwaar met beide handen op de bankleuning voor hem. Zijn verdediger plaatste zich naast hem en de Attorney- General legde zich achterover in zijn zetel om op zijn gemak naar de overwegingen van het vonnis te luisteren. Niets, geen blik of geen trek in het gelaat van de rechters deed vermoeden tot welke uitspraak zij gekomen waren De voorlezing van het vonnis duurde einde loos lang. Alle getuigenverklaringen en over wegingen werden uitvoerig vermeld. De spanning in de zaal steeg en werd schier indragelijk. Telkens bracht O'Kelly zijn zak- ioek voor zijn bezweet gelaat en het publiek icheen bijna niet te durven ademen. Onver- wachts viel er een korte pauze in de voor lezing, de president was aan het einde ge komen van de overwegingen waarop het von nis was gebouwd. Luid en plechtig klonk plotseling opnieuw zijn stem. ,,Het High Court, gehoord den eisch van den Attorney-General, rechtsprekend in naam des Konings, verklaart den beschuldigde schuldig te hebben gevonden aan de misdaad van hoogverraad en veroordeelt hem" de hand van den president tastte haastig naar het zwartzijden kapje, dat hij met een vlugge beweging opzette en voor zijn oogen trok ,,tot den dood door middel van den strop (Er volgde zelfs geen zucht op deze woor den. Een oogenblik scheen het of de Dood zelf zich in de zaal vertoond had en alien gekluisterd hield in de ontzetting van zijn aanblik. Toen klonk er plotseling een zacht gereutel voor in de zaal. O'Kelly liet zich hooren. Zijn hoofd waggelde met onwijze schokjes op zijn schouders en hij deed kramp- achtige pogingen om zich staande te houden. Zijn verdediger legde een hand op zijn schou- der en fluisterde hem iets toe. O'Kelly knikte, doch hij sprak geen woord. Mr. Beaverlooke liet hem los en wendde zich met een beweging tot den president. Namens mijn client deel ik mede, dat hij gebruik wenscht te maken van het recht den Koning om gratie te verzoeken, mylord". „Dan wordt de uitvoering van het vonnis voorloopig opgeschorst en de zitting van het High Court gesloten", besliste de president. Het High Court verdween uit de zaal. Daar- op werd O'Kelly weggeleid. Hij sleepte zich gebroken heen, vergezeld door zijn verdedi ger, die hem moed scheen in te spreken. En daarop brak de ontzaglijke spanning onder het publiek rich baan in een luidruchtig, zenuwachtig gesnater. De zaal stroomde lang- eaam leeg, Sir Buddock en Gordon waren de laatsten. ,,Dus toch", zei Gordon ernstig en bleek. ,,Ja, toch", beaamde Sir Buddock lang- zaam. En peinzend ging hij naast Gordon de nauwe, duistere trappen af naar buiten. (Wordt vemngd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1