De oorlog in Europa. Predikbeiarten Kerknieuws. Gemengde Berichten Laatste Berichten TERNEUZEN, 13 MAART 1940. RECHTSZAKEN. bialdadigheid. WEER VER WACHTIN G. moeder en zoon. PIERLOT SPOORT AAN TOT EENHEID. De Belgische minister-president Pierlot heeft te Bergen een rede gehouden, waarin hij o.a. heeft gezegd, dat de leuze van de regeering is: „vrede in onafhankelijkheid en met eere". Op het oogenblik dankt Belgie dezen vrede aan zijn koning. Het is, aldus spreker, niet onze taak, de begane onrecbtvaardigheden in Efuropa te herstellen. Een land, dat in een positie verkeert zooals wij, moet zicb een zekere discipline opleggen. Spreker spoorde de natie verder aan de eenheid te bewaren en hij keerde zicb tegen de opruiende taal van provocateurs, tegen wie maatregelen zijn genomen. De soldaten hebben het recht te eischen, dat het land hun- ner waardig is. Vervolgens zeide de premier, dat Belgie het eenige neutrale land is, waar de financieele toestand gunstig is. De laatste leening is een sueces geweest en sedert I Januari is voor meer dan 350 millioen francs in het land teruggekeerd. De economische toestand stelt Belgie in staat, de bevolking, die aan niets gebrek lijdt, geen enkele officieele beperking op te leggen. Aan het slot van zijn rede spoorde de pre mier de Belgen aan meer te denken aan hun pbchten dan aan hun rechten. IHoewel nog geen distributie wordt inge- voerd, zullen de distributiekaarten toch wor- den uitgereikt, opdat, indien tot rantsoenee- ring moet worden overgegaan, dit onmiddel lijk kan geschieden. OP ZOEK NAAR PETROLEUM IN PALESTINA. Overal op Palestijnsch gebied zijn, volgens Havas, geophyssche onderzoekingen begon- nen, met het doel, petroleumbronnen te ont- dekken. Er zijn weliswaar aan de opper- vlakte geen sporen van olie te vinden, doch deskundigen zijn van meening, dat zich op de vlakten aan de kust en in de zuidelijke distric- ten wel olie moet bevinden. Een belangrijke Iraksche petroleummaatschappij heeft van de regeering 28 concessies gekregen. Het onder- zoek zal nog verscheidene maanden duren. EEN NIEUWE WINTER IN TURKIJE! In verschillende deelen van Turkije heeft de koude opnieuw haar intrede gedaan en is het weer begonnen te sneeuwen. Op den berg Uludam ligt de sneeuw vier meter dik. In het gebied van Tsjoekoerva is de rivier de Djihan 1,80 meter gestegen, hetgeen een overstrooming tengevolge heeft gehad. VOETBALLEN OP STRAAT. Zaterdagmiddag kreeg een vrouw in Zeeuw- sche dracht, op den Stationsweg te Goes een voetbal tegen het hoofd, waardoor haar gou- den stukken beschadigd werden. Tegen de jongelui C. de J. en F. M. K., beiden wonende te Goes, werd proces-verbaal opgemaakt. EEN VERDWENEN AUTO. Zondagavond deed een te Goes wonende chauffeur aangifte dat de auto van zijn te Kwadendamme wonenden patroon, die hij voor zijn woning in de Rozemarijnstraat ge- parkeerd had, spoorloos verdwenen was. De politie trof aanstonds haar maatregelen en zorgde voor afzetting van Zuid-Beveland. Later bleek echter, dat de eigenaar van de auto, die op reis geweest was en met een an- deren trein arriveerde dan hij opgegeven held, zelf de auto weggehaald had. (Midd. Crt.) KOK MET DEN RUG IN EEN DOLKMES GEVALLEN. Aan boord van het Groningsche kustvaar- tuig ,,Bebo" liggende aan de Kanaalstraat te Vlissingen, heeft volgens de VI. Crt. Maandag een vrij ernstig ongeluk plaats gehad. Het 17-jarige kokje Roger van Mele uit Antwer- pen afkomstig, ging des morgens voor zijn gewone werkzaamheden het trapje naar de kombuis af, terwijl de andere opvarenden niets vermoedend op het dek aan het werk waren. Plotseling kwam de knaap net met het hoofd boven de trap uit en riep: ,,Kap, ik ben gevallen". IJlings snelde de kapitein toe en zag den jongen op den trap liggen, met een dolkmes in den rug. Zonder aarzelen trok hij het scherpe mes, dat ongeveer tien centi meter in het licham was gedrongen, eruit. De jongen droeg n.l. een dolkmes in een scheede aan zijn riem. Bij het naar beneden gaan is hij gevallen, tengevolge waarvan het mes uit de scheede moet zijn gevlogen. Het mes is toen in zijn rug gedrongen. De val kwam zoodanig aan, dat een tegeltje aan den wand, waartegen het heft van het mes schijnbaar terecht kwam, doormidden brak. Met vereende krachten is de jongen uit het kombuis gehaald, waarna direct een nood- verband werd aangelegd. Zijn toestand is vrij ernstig, daar de rechterlong geraakt werd. Op advies van de inmiddels gewaar- schuwden dokter Boone is de jongen, die bloed opgaf, per brancard naar het St. Josephzie- kenhuis overgebracht. Een inspecteur van politie die naar de toedracht van het ge- beurde een onderzoek instelde, kon den onge- lukkigen kok nog een verhoor afnemen. Zeer onder den indruk vertelde een der Herv. Kerk te Heinkenszand door Ds. Vis- schers, Directeur der Doetinchemsche Inrieh- ting, die als tekst gekozen had: ,,Paulus, een dienstknecht van Jezus Christus, een geroe- pen apostel, afgezonderd tot het Evangelie Gods (Rom. 1 11). Spreker bepaalde de aandacht der gemeente bij het ambt van voor- ganger en splitste daarbij het ambt in drie begrippen: dienstknecht, apostel en evangelie- verkondiger. Na de predikatie vond de in- zegening plaats, waarbij de gemeente den nieuwen leeraar staande de bekende zegen- bede uit Psalm 134 toezong. Na deze plechtigheid wenschte de bevesti- ger Ds. Renting en zijn echtgenoote van harte geluk met hun eerste gemeente en sprak de hoop uit, dat zij met vreugde hierin werk- zaam mogen zijn. In den namiddagdienst verbond Ds. Ren ting zich aan de gemeente, waartoe hij als tekst gekozen had: ,,Wij prediken niet ons- zelven, maar Christus Jezus, den Heere, en onszelven, dat wij uwe dienaars zijn om Jezus' wil" (2 Cor. 4 5). Na de predikatie richtte spr. zich tot den burgemeester van Heinkenszand, wien hij dank bracht voor zijn tegenwoordigheid, waar bij hij de hoop uitsprak op een goede samen- werking. Ook werden woorden van dank ge- richt tot den foevestiger voor de vriendschap die hij steeds ondervonden heeft en omdat hij hem steeds met raad en daad heeft bijgestaan. Mede namens den Kerkeraad en de ge- meejite bracht Ds. Renting den dank over aan Ds. Wagner voor het werk, dat hij tijdens de vacature voor de gemeente heeft gedaan. Vervolgens richtte hij zich tot de collega's uit de omgeving, tot den kerkeraad en de kerkvoogdij, met welke colleges hij goede samenwerking hoopt te hebben, tot den orga nist en koster alsmede tot alle gemeenteleden, op wier steun hij rekent. Ds. Wagner riep den nieuwen leeraar namens kerkeraad en gemeente een hartelijk welkom toe. Staande werd daarna den nieuwen predi- kant toegezongen de bekende zegenbede uit Psalm 134. Ook des middags was het kerkgebouw ge- heel gevuld. (De Z. NED. HERV. KERK. Ds. G. W. Korevaar te Zaamslag heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente Goes- Wilhelminadorp aangenomen (toez.). Nadat het langen tijd wegens de aanhou- aende koude onmogelijk was geweest de ber- gingswerkzaamheden te verrichten in de door de aardbeving geteisterde streken van Tur kije, is men daarmede thans na het intreden van den dooi begonnen in de bijna geheel ver- woeste stad Ersindsjan. Onder het puin liggen nog duizenden lijken. De bergingswerkzaamheden zullen waarschijn- lijk geruimen tijd duren. Het verkeer op Ersindsjan is gestaakt, aangezien het niet gewenscht wordt geacht niet-inwoners der stad toe te laten. VIJF ARRESTATIES WEGENS SPIONNAGE IN ZWEDEN. De Zweedsche politie heeft vijf personen wegens spionnage in hechtenis genomen. Het zrjn alien Zweedsche burgers, maar vier zijn van buitenlandsche afkomst. De politie neemt het grootste stilzwijgen hierover in acht. Vrijdag is een proces met gesloten deuren be gonnen, dat, naar het schijnt, niet slechts be- t rekking zou hebben op handelsspionnage in bepaalde havens, doch ook op militaire spion nage. HET LUCHTGEVEOHT. De voornaamste gebeurtenis aan het wes- telijk front was Zondag, volgens Havas, een ivichtgevecht boven de frontlinie tusschen 6 Fransche en een gelijk aantal Duitsche jacht- vliegtuigen. Geen van beide partijen leed veiliezen. In Fransche militaire kringen spreekt men in dit verband de beweringen, van Duitsche zijde tegen, volgens welke het gmg tusschen tien Fransche en slechts zeven Duitsche toestellen. Evenmin verklaart men, dat het bericht, volgens hetwelk een Fransche jager zou zijn neergeschoten, onjuist is. In het gevecht werd een Fransche vlieger zwaar gewond, doch desondanks wist hij zijn ma chine in bedwang te houden. DE VERLIEZEN VAN DE BRITSCHE TANK V LOOT. Het Duitsche legerbericht van Zondj rceldde: Sedert het begin van den oorlog zijn door Duitsche zeestrijdkrachten in totaal 46 vijan- delijke en naar Engeland varende neutrale tankschepen met een inhoud van 331.543 bruto registerton tot zinken gebracht. Daar- van waren 32 Engelsche tankschepen met een inhoud van 230.125 bruto registerton. Waar- naede 10 pet. van de Engelsche tankvloot tot zinken is gebracht. opvarenden ons de toedracht van dit ongeval. l>e vorige ra^npenI ,,Het was zoo'n beste jongen. Hij was nog maar veertien dagen aan boord. Zijn moeder is weduwvrouw, zoodat hij naar zee was ge- gaan om voor haar den kost te verdienen...' GEDEPUTEERDEN BEZOEKEN DE NIEUWE AANLOOPHAVEN. Vrijdagmiddag heeft het college van Ged. Staten van Zeeland eeen bezoek gebracht aan de werken van den Rijkswaterstaat ten behoeve van den aanleg der nieuwe aanloop- haven onder kruiningen, meldt het Dbld. v. N.-B. en Z. Deze werken zijn, nu de vorstperiode achter den rug is, weer in vollen gang. Begin Mei van het volgend jaar hoopt de Rijkswaterstaat alles voltooid te hebben. VRIJDAG 15 MA ART 1940. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 2 u., Ds. v. d. Berge, Krabbendijke, huwelijks-inzegening. MACHINESCHRIJVEN. Voor machineschrijven, diploma C (hoogste snelheidsdiplomavan het Instituut Rilnts Bait te Den Haag slaagden dezer dagen mej. M. v. Wijck en de heer J. P. Vercouteren, beiden te Terneuzen, alsmede mej. C. Hame- link te Hoek, terwijl voor diploma A slaagde de heer J. Hage te Terneuzen. RIJKSPOSTSPAARBxYNK. In den loop der maand Februari 1940 werd aan het kantoor der posterijen te Terneuzen <d> spaarbankboekjes ingelegd 48.055,48 en imigbetaald f 39.197,46, derhalve meer inge legd dan terugbetaald 8.858,02. droeg 26antal ni6UW uit8e&even boekjes be- DIEFSTAL VAN SIERADEN. „„y<; K°udekerke is, volgens de Midd. Crt., zaterdag een 24-jarige jongeman gearresteerd, r acht van diefstal. Vrijdag ontdekte een 6 vrouw> dat bij haar eenige gouden en zil- eren voorwerpen ontvreemd waren. aonlL hier gitten en Moedkoralen met gouden sloten, Zeeuwsche gouden knoopen der, f„, Jon£€rnan werd aangehouden door voorwl6 ?t6r Van 'fc V- nadat W deze ontkend1^^ k°°P had aan&eb°den. Hij raaar wkt diefstal gepleegd te hebben, seven gzen aannemelijke verklaring te voorwerneu i dat de ontvreemde een zekere d ^ezit bad- De jongeman, naar \rixw ik U lrg' is overgebracht rust tie^ 8'' Waar hij Dinsdag tij de to of nm ,voo^eleld- De diefstal moet reeds op omstreeks 1 Maart gepleegd zijn. DISTRICTS VERGADERING V.A.R.A. De jaarlijksche vergadering van het district Zeeland van de V.A.R.A., gevormd door de dagelijksche bestuurders der plaatselijke af- deelingen, werd, volgens de Vliss. Crt., Zondag in een der zalen van het „Schuttershof'' te Middelburg gehouden. Vertegenwoordigd waren de afdeelingen Middelburg, Vlissingen, Souburg, Breskens, Oostburg, Axel, Terneuzen, Sas van Gent, Goes, Kruiningen en Zierikzee. De afdeeling Brouwershaven was zonder kennisgeving af- wezig. De voorzitter, de heer A. J. Wijnands uit Kruiningen, heette de aanwezigen hartelijk welkom en deed daarna verschillende organi- satorische mededeelingen. Na voorlezing der notulen werd het jaar- verslag van den heer A. J. van 't Veer uit Goes behandeld. Hieruit bleek o.m., dat de organisatie in Zeeland gezond is. Het ledental is vooruit- gegaan van 1547 tot 1609 leden. Deze winst werd voomamelijk door Vlissingen en Sou burg bereikt, waarvoor deze afdeelingen hulde werd gebracht. Niet minder hulde werd ge bracht aan de afd. HansweertKruiningen, welke door de inundatie voor belangrijke moeilijkheden kwam te staan en waar het ledental door het werk van het bestuur, maar iets terugliep. Dit verslag werd onder dank na eenige discussie goedgekeurd, evenals dat van den penningmeester, de heer J. P. Kempe, te Vlissingen. Getracht zal worden, te Tholen en Dom- burg nog in dit seizoen afdeelingen op te richten. De aftredende hoofdbestuursleden werden alien herkozen, evenals de districtsraadsleden. De heer P. Ph. Paul, wethouder te Middel burg, werd benoemd als vereenigingsraadslid, terwijl de heer A. J. Wijnands als plaatsver- vanger werd aangewezen. t Na den koffiemaaltijd beantwoordde de heer A. de Vries, vertegenwoordiger van het hoofdbestusir, de gemaakte opmerkingen omtrent het jaarverslag en omroeprapport. H(j kreeg daarbij o.m. gelegenheid mede te deelen, dat het Zeeuwsche uurtje de voile belangstelling van de omroepleiding zal heb ben en getracht zal worden om deze speci- fieke Zeeuwsche uitzending meer in over- eenstemming te brengen met de wenschen van verschillende afdeelingen. De heer De Vries deelde verder mede, dat de radio-distributie waarbij alle radio- luisteraars zullen verplicht worden aan een der omroepen bij te dragen in een ver gevor- derd stadium verkeert en dat dit ontwerp binnen zeer korten tijd aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. Na den algemeenen toestand van de V.A. R.A. te hebben besproken, deelde hij made, dat het ledental thans weer uitsteekt boven voorgaande topcijfers, en nog steeds in op- gaande lijn verkeert. Te ruim 4 uur kon de voorzitter de verga dering sluiten met een woord van dank voor de aangename discussies en de gegeven in- lichtingen. BEVESTIGING EN INTREDE. Op Zondag 24 Maart a.s. hoopt cand. P. J. F. van Voorst Vader afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente alhier en Zondag 14 April d.a.v. zijn intrede te doen te Nisse na bevestigd te zijn door Ds. P. J. F. van Voorst Vader van Middelburg. BEVESTIGING EN INTREDE. In een overvol kerkgebouw is Zondag j.l. Ds. Renting bevestigd als predikant der Ned. DE „SPOOK-AVOND" ONDER BIGGEKERKE, Het was, schrijft de Midd. Crt., een „on- schuldige" spookavond, die enkele in de om geving van Biggekerke kampeerende jonge- lieden op touw hadden willen zetten; de spo- kerij verliep echter lang niet onschuldig en is ontaard in een schietpartij, waarbij een ge- meenteveldwachter door een kampeerder be- wusteloos werd geslagen. Het was in den nacht van 12 op 13 Augus tus, dat een groepje kampeerders zich begaf naar het erf van de 73jarige wed. P. M. Kraaye. Volgens de overlevering zou het in het oude huisje, waarin zij woonde, spoken. Maar de jongelieden wekten zelf de spoken op, door met stokken op de blinden voor de ruiten te slaan; dakpannen rolden omlaag etc. Dergelijke wandaden waren al eerder ge pleegd en de gemeenteveldwachter van Bigge kerke, H. Verschuur, en de rijksveldwachter A. de Paal uit Koudekerke hadden zich ver- dekt opgesteld. Toen het gespook op z'n hevigst was, traden de veldwachters te voor- schijn en sommeerden de kampeerders te blij- ven staan. Maar de belhamels gingen loopen en zoo werden diverse schoten gelost. De veldwachters hadden elk een arrestant beet, maar toen Verschuur een jongen naar naam etc. vroeg, kwam A. v. N. uit Vlissin gen, die met een stok den veldwachter een hevigen slag op het hoofd gaf, waardoor dezo bewusteloos neerzeeg, waarna de jongeman- nen de vlucht namen. Behalve voor het feit dat N. erfvredebreuk had gepleegd, had de rechtbank te Middel burg hem voor deze mishandeling tot twee weken gevangenisstraf veroordeeld, van welk vonnis hij Maandag in hooger beroep voor het Haagsche Gerechtshof terecht stond. Nadat de beide veldwachters hadden medegedeeld op welke wijze een en ander had plaats ge- vonden, vond de proc.-generaal, jhr. mr. van Asch van Wijck, dat verdachte er met de 14 dagen gevangenisstraf veel te genadig was afgekomen. Hij wist met politie te doen te hebben, de sommatie om te blijven staan had hij gehoord, zooals hjj bij het eerste verhoor had gezegd, doch op welke verklaring v. F. later was terug gekomen. tHet mag een won der genoemd worden, dat de veldwachter die nog steeds de gevolgen van de mishande ling ondervindt niet is dood geslagen, en gezien de emst van het feit, vorderde de offi- ciec nu drie maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. H. Kuipers uit Mid delburg, zette uiteen, dat verdachte onbekend was met het feit, dat in het huisje een be- jaarde vrouw woonde. Toen hij schoten hoor- de lossen, dacht hij met stroopers te doen te hebben, zoodat toen zijn neefje werd vastge- grepen door een man, hij impulsief een slag met den stok gaf. De veldwachters hadden n.l. een burgerjekker over hun uniform en droegen ook een burgerpet. Dat verdachte hooger beroep had aangeteekend vond oor- zaak in de omstandigheid, dat de officier van justitie te Middelburg een voorwaardelijke straf had gerequireerd, die de rechtbank in onvoorwaardelijk omzette. PI. wees voorts op het uitstekend verleden van verdachte, die door het gebeurde hevig is geschrokken en vroeg een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 20 Maart. sendaal hebben zij den auto onbeheerd achter- I gelaten. Het moet hun daar gelukt zijn, de Nederlandsch-Belgische grens te overschrij- den. Men vermoedt, dat enkele grensbewoners hen daarbij hebben geholpen. Als vaststaand mag wqrden aangenomen, dat de drie jongemannen zullen trachten, via Antwerpen naar Finland uit te wijken. Een van hen heeft aan zijn meisje een brief ge- schreven, waarin hij vertelde dat hij dienst wilde gaan nemen in het Finsche leger. Een der beide sergeanten was beroepsmi- litair; de andere bekleedde in het maatschap- pelijk leven een goede positie. De soldaat is zeeman van beroep. Het schijnt, dat den twee onderofficieren disciplinaire straffen te wachten stonden. VERKEERSONGELUK. Op den rijksweg PrincenhageiRijsbergen is, tengevolge van het afloopen van het lin- kerachterwiel, een personenauto, bestuurd door den 67jarigen H. uit Groningen, tegen een boom gebotst. De mede-inzittende, de 35- jarige mej. E. uit Amsterdam, werd uit den wagen geslingerd. Zij is in zorgwekkenden toestand naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda overgebracht. De bestuurder liep een wonde aan het oog op. Hij is eveneens naar het St. Ignatiusziekenhuis vervoerd. GEKNOEI MET DISTRJ|BUTIEBONNEN. Op het Centraal Distributiekantoor te Haarlem is men tot de ontdekking gekomen, dat zich bij de distributie-bonnen, welke door de winkeliers op zg. verzamel-formulieren worden ingeleverd af en toe vervalschte exemplaren bevinden. Men heeft o.a. bonnen aangetroffen, waarvan het cijfer werd ver- anderd en waar een cijfer was opgeteekend. De bedoeling hiervan is blijkbaar om op bon nen, die b.v. geldend waren voor erwten of boonen suiker te kunnen krijgen. Nadat door het Centrale distributiekantoor hiervan aan gifte was gedaan, heeft de politie onmiddel- lijk een onderzoek ingesteld. Een der schul- digen kon reeds worden opgespoord. Het blijkt een huisvrouw uit Haarlem te zijn, die door middel van deze knoeierijen meer suiker had gekregen dan waarop zij recht had. Nadat tegen haar proces-verbaal was opgemaakt, is zij weer vrijgelaten. Er hebben zich echter nog meer dergelijke gevallen voorgedaan, welke blijkbaar geen verband met elkaar houden. KERK-INBRAKEN. Den laatsten tijd kwamen telkens inbraken voor in kerken in verscheidene dorpen op het eiland IJsselmonde. Met het oog hierop werd een speciale bewakingsdienst ingesteld en daarmee heeft men thans succes gehad. Een rijksveldwachter, die in de Ned. Hervormde kerk te Barendrecht op post zat, verrastte een inbreker. Deze nam de vlucht, hoewel de veldwachter eenige revolverschoten loste. De schoten deden andere politiemannen toesnel- len, die ook den dief achtema gingen. Toen deze in een doodloopend straatje tercht kwam werd hij gegrepen. De aangehoudene is de 35jarige v. d. W., die te Rotterdam woont. Er is een huiszoe- king gedaan, waarbij voorwerpen gestolen bij een predikant te Barendrecht en in kerken gevonden zijn. 'Op den Goudschensingel te Rotterdam heb ben kwajongens een busje met explosieve stof op de tramrails gelegd. Toen een tram- wagen passeerde volgde een harde knal die de voorbijgangers deed schrikken. Schade was er met. De politie zoekt naar de bedrijvers van dit al te luidruchtig ,,spel". MOORD OMVIJFTIG CENT. Te Batavia heeft een inlander, die ander- halve maand tevoren uit de gevangenis was ontslagen, een moord gepleegd op een land- genoot, die eerst eenige dagen te voren op vrije voeten was gesteld. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de wandaad was begaan om een meeningsverschil dat ging over de som van vijftig centen. Het scheen, dat de ver- slagene dit geld den moordenaar schuldig was van den tijd waarin hij in de gevangenis kwam. De schuldeischer had zijn schuldenaar opgewacht toen deze op vrije voeten werd gesteld en hem met een stuk ijzer in een van de drukste wijken van de benedenstad van Batavia neergeslagen. GEEN LIOHTKOGEL-AFFAIRE. Santpoort werd eenige dagen geleden in rep en roer gebracht door een jongeman, die experimenten deed met een koolspitslamp waardoor militairen den indruk kregen, dat zij de hand konden leggen op medeplich'tigen in de lichtkogelaffaire. Deze jongeman, een leerling van een Haar- emsch lyceum, knutselt graag en had op zijn kamer een koolspitsapparaat gemaakt. In dat toestel worden twee koolstaven bij elkaar gebracht. waardoor een blauw licht ontstaat, dat sterker wordt, als er een Spiegel achter gezet wordt. Op den bewusten avond wilde de jongen proeven nemen in tegenwoordig heid van vrienden, die bij hem op bezoek waren. De ramen van de kamer waren onvol- doende door gordijnen afgesloten, met het ge- volg, dat bjj het experimenteeren het licht naar buiten straalde en telkens aan en uit gmg In den omtrek gelegerde militairen meenden lichtkogels te zien, eenigen dachten drie verschillende kleuren te zien, anderen herkenden morseteekenen. Terwijl het huis bewaakt werd, werden de autoriteiten ge- waarschuwd. Pas na een uitgebreid onder zoek en demonstratie van het toestel, dat nog voor de zekerheid in beslag werd geno men, lieten politie en militaire autoriteiten zich overtuigen, dat er ggen redenen waren de jongens in arrest te houden. „DOODE" HEEFT ONEENIGHEID MET DEN BEGRAFENISONDERNEMER. In een dorpje uit Macedonie heeft zich een zonderling geval voorgedaan. Een inwoner was zwaar ziek gevallen en werd naar een ziekenhuis te Salonika overgebracht, waar hij enkele dagen later overleed. Een begrafenis- ondememer zou zorgen voor de overbrenging van het stoffelijk overschot naar het geboor- tedorp van den afgestorvene. Onderweg evenwel deed zich de ontstellen- de gebeurtenis voor, dat de doode ontwaakte, aldus het Laatste Nieuws. Het bleek, dat de landbouwer schijndood was geweest. Hij stapte uit zijn kist en toonde zich allerminst tevreden. Hij was integendeel verontwaardigd over het armoe- dige uitzicht van zijn lijkwagen. Het staartje van de zaak is, dat de levend geworden doode thans weigert de rekening van den begrafe- nis-ondernemer te betalen. Laatstgenoemde heeft nu het geschil voor de rechtbank ge bracht. LANDBOUWER VAN EEN LADDER GEVALLEN EN GEDOOD. De 82-jarige landbouwer G. Bouten was Maandag in het gehucht Boekend te Blerick op een ladder aan het werk. Plotseling viel de man van de ladder en kwam op een deur van een kippenren terecht. Hij was op slag dood. DOOR EEN AUTOBUS OVERREDEN EN GEDOOD. Fen veertienjarig meisje, dat op den Bou levard te Arnhem den rijweg wilde overste- ken, is door een autobus van de gemeente aangereden. Zjj werd in emstigen toestand naar het gemeente-ziekenhuis gebracht, waar zij kort na aankomst is overleden. DOODELIJK ONGELUK OP EEN SCHEEPSWERF. Op de scheepswerf van den N.V. P. Smit aan den Stadionweg te Rotterdam is Dinsdag- middag de negentien-jarige ijzerwerker G. A. de Reus uit IJsselmonde met het hoofd be- kneld geraakt tusschen het vaste en het draaiende deel van een hijschkraan. De jongeman was op slag dood. Het stof- feljjk overschot is naar het Zuiderzlekenhuis gebracht, VECHTPARTIJ TE WOUBRUGGE. Maandagmorgen kwam het tusschen den te Woubrugge wonenden 62-jarigen landbouwer J. van Vliet en den eveneens 62-jarigen G. van der 'Lip tot een gevecht. Van der Lip, die de door van Vliet bewoon- de boerderij onder de nieuwe pachtregeling had gepacht, wilde met twee zoons het land bewerken. Hij werd in het land echter op gewacht door van Vliet en diens zoon, die blijkbaar met de opzegging van de pacht niet accoord gaat. In een gevecht, dat ontstond werd van der Lip met een mestvork aan ge- laat en handen gewond. In drift ontstoken gingen van der Lip en zijn zoon van Vliet te lijf en brachten hem met een stuk hout een zoodanigen slag tegen het hoofd toe, dat van Vliet bewusteloos neerviel. Onmiddellijk werd doktershulp ingeroepen. Voor het leven van Van Vliet, die zijn woning is binnengebracht, wordt gevreesd. Weerverwachting, geldig tot morgenavond ongeveer 19 uur: Nog eenige verdere daling van temperatuur en plaatselijk enkele buien, betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, krach- tige tot matige Zuidwesten tot Noordwesten wind. Stoitmwaarschuwingsdienst. Hedenmorgen te 10 uur geseind aan alle posten: Attentiesein neer. JONGEN VERDRONKEN. Maandagavond is te Witteveen de 17-iariee schoenmakersleerjongen Z. Fokkema uit Exloo met zijn fiets te water gereden en ver- aronken. i-iTe k^V3114111 is dezer dagen gerechtelijke -ijkschouwing gehouden ter vaststelling van de doodsoorzaak bij Bridget Elizabeth Newth PRINS BERNHARD BIJ DE TROEPEN. DEN HAAG. Z.K.H. Prins Bernhard heeft heden namens H.M. de Koningin oefeningen van troepen bijgewoond in de omgeving- van Amersfoort. DE UITZENDING DER NEDERLANDSOHE AMBULANCE. DEN HAAG. Hedenmorgen is door de ambulancecommisSie van het Nederlandsche Roode Kruis in gezamenlijk overleg met de Finsch-Nederlandsche vereeniging besloten, dat het Nederlandsche Roode Kruis, indien het vredesverdrag wordt geratificeerd, zich telegrafisch tot de Finsche autoriteiten zal wenden teneinde haar aanbod tot het uitzen- den der ambulance te handhaven. VECHTPARTIJ. ROTTERDAM. Vannacht tegen 1 uur is het in een cafe aan den Hang tot een vechtpartij gekomen tusschen den cafehouder en een kla.nt. De oorzaak van de ruzie was een be- talingskwestie. De bezoeker, de 37jarige J. F. van N. uit Zevenbergen, heeft tijdens de vechtpartij een mes getrokken en hiermede den 37jarigen cafehouder H. de Bruin en diens vrouw eenige steken toegebracht, ter wijl hij ook zichzelf verwondde. De drie per sonen zijn naar het ziekenhuis aan de Coolsin- gel overgebracht, waar zij ter verpleging ziin opgenomen. TRANSPORT VAN EEN ZIEKE. DEN HESLDER. Gisteravond heeft een militair landvliegtuig getracht een emstige zieke, een onderwijzeres, over te brengen naar Den Helder. Sinds dien werd niets meer van het vliegtuig vernomen. Hedenochtend is het vliegtuig op 20 KIM. uit de kust ten Noord- Oosten van de Noordelijke punt van Noord- Holland in zee aangetroffen, waar het was gedaald. De inzittenden zijn in veiligheid ge bracht. 6 MIJN SLAAT GAT IN DEN DIJK. TEXEL. Vanochtend heeft een mijn een gat van 7 meter middellijn in den dijk nabij het oude fort De Schans geslagen. Reeds tot 3 maal toe is in deze buurt een gat in den Geconstateerd werd, dat°zij van honger was I gesla^en door het tot ontploffing komen gestorven en in hooge mate verwfarloosd V&n aangeSp°elde m«nen. DRIE NEDERLANDSCHE MILITAIREN OP WBG NAAR FINLAND? Naar gemeld wordt zijn drie Nederland sche militairen, n.l. een dienstplichtig ser geant een sergeant-capitulant en een soldaat, alien 21 jaar oud, naar Belgie uitgeweken met medeneming van enkele pistolen en een kleine hoeveelheid munitie. De drie jongemannen hebben een auto ge- huurd, waarmee ze naar de Belgische grens zijn getogen; in het plaatsje Nispen bij Roo- i voor haar gekocht. was. Zij woonde bij een zoon van 56 jaar Deze is onmiddellijk in hechtenis genomen. Het eenige voedsel dat in de woning werd aangetroffen was brood van een paar weken oud en niet meer geschikt om te worden .'e- geten. De gerechtelijke lijkschouwer zeide dat het ook volgens de wet ieders plicht is' om te zorgen voor hulpelooze ouden van dagen. De zoon had zich tot het plaatselijke armbestuur of het medisch toezicht kunnen wenden. De vrouw was den laatsten tijd ziek ge weest, maar de zoon had geen dokter laten komen en hij had al in maanden geen brood MOTORSCHIP „BUIZERD" AAN DEN GROND GELOOPEN. GRONINGEN. Vanochtend vroeg is aan de Noordoorstkust van Engeland het motorschip ..Buizerd", varende in Zuidelijke richting en geladen met kolen, aan den grond geloopen. De bemanning van 6 personen is door een reddingboot in veiligheid gebracht en in goe- den welstand aan land gezet. Volgens een nog onbevestigd bericht is de Buizerd" tegen de rotsen geheel wrak geslagen. Het schip behoort in eigendom aan den kapitein Bosma van hier. Het schip meet 270 bruto register- tonnen en is in 1931 gebouwd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3