]~Ut hrico Jicocd, ee*v wcudi&Oui wot ^waiiteti Buitenland rico (Ingez. Med.) NIEUWE STEUNMAATREGELEN VOOR DE VEEHOUDERIJ. Maandagavond heeft de Minister van Eco nomische Zaken zijn aangekondigde radio- rede voor den landbouw gehouden. (De heer .Steenberghe ving aan met te her- inneren aan de regeeringsmaatregelen ter versterking van de positie van den landbouw. Het spreekt vanzelf, aldus vervolgde hij, dat ik, nadat deze maatregelen genomen waren, den gang van zaken zoowel in den akkerbouw als in de veehouderij heel nauwlettend in het oog heb gehouden. Het bleek nu, dat de posi tie van den akkerbouw geen bijzondere zorgen Geheel anders liep het echter met de vee houderij. Men kan zeggen, dat men daar in den laatsten tijd niet veel anders dan met tegenslagen te kampen heeft gehad. Spr. noemde de strenge vorst, de miltvuur-epidemie en den achteruitgang van de melkproductie, welke niet alleen is ontstaan doordat er o.a. ten gevolge van de slechte weersomstandig- heden op verschillende -bedrijven onvoldoende hoeveelheden ruw voeder aanwezig zijn, maar ook doordat, als gevolg van de oorlogsomstan- digheden, eiwitrijk krachtvoer slechts in be- perkte mate beschikbaar kan worden gesteld. Deze vermindering der melkproductie doet zich natuurlijk onmiddellijk in de inkomsten van de veehouders gevoelen. Spr. noemt voorts de verhoogde strooprij- 'zen, ten aanzien waarvan de regeering wel is waar maatregelen heeft getroffen, doch die aanmerkelijk hooger zijn dan voor den oorlog en tenslotte een der belangrijkste oorzaken van den ongunstigen toestand, waarin de vee houderij zich bevindt nl. de bijzondere moeilijkheden, die de uitvoer van onze zuivel- en veeteeltproducten van den huidigen oor- logstoestand ondervindt. Het is uit de export - cijfers van de laatste maanden wel gebleken, dat er van een grootere vraag en betere prij- zen voor onze producten niets te bespeuren is. A1 deze moeilijkheden hebben de voile aan- dacht van de regeering, doch aan verschillen de omstandigheden kan de regeering nu een- maal niets veranderen. Veel had de regeering echter intusschen reeds gedaan om de moei lijkheden te verlichten, welke bij het uitbre- ken van den oorlog voor de veehouderij te voorzien waren. De Minister herinnerde aan de aankoopen door de regeering in het buiten- land van granen en andere producten bestemd voor veevoeder. Groote hoeveelheden zijn sindsdien in ons land binnengekomen, waar- door wij in staat zijn geweest de distributie van veevoeders op een vrij behoorlijk peil te handhaven, zoodat afslachting van een deel van den veestapel tot dusver gelukkig nog niet noodig is gebleken. Ook memoreerde hij de maatregelen om een verdere verhooging van de prijzen van voedergranen en veekoeken te voorkomen, waarbij de regeering groote bedragen voor haar rekening neemt en welke geheel aan de bedoeling beantwoorden. In verband met het prijsbeloop van het stroo merkte de heer Steenberghe op: Tegen een redelijke stijging van de voordien abnor- maal lage strooprijzen bestond natuurlijk geen bdZWEEI* Daar de prijzen echter, ondanks de uitvaar- diging van een verbod van verwerking van voerstroo, stegen tot boven den door mij rede- waarvoor zich den laatsten tijd enkele moge- lijkheden voordoen, zooveel mogelijk worden bevorderd. Ten slotte heb ik in de ongunstige omstan digheden in de veehouderij aanleiding gevon- den in verband met het miltvuur nog een bij zondere voorziening te treffen. Ik heb n.l. be sloten, dat ook voor de van 1 December tot 1 Maart aan miltvuur gesto'rven koeien aan de veehouders vergoeding zal worden ver- leend. De Minister zeide er zich zeer goed van be- wust te zijn, dat hij met deze maatregelen niet alle moeilijkheden in het veehouders- bedrijf wegneemt. Tot degenen, die meenen, dat de regeering met haar hulp niet ver ge- noeg gaat, zou spr. dit willen zeggen: Houdt uw oog niet uitsluitend gericht op uw eigen bedrijf, ziet om u heen en geeft u er reken- schap van hoe velen van uw medeburgers door deze rampspoedige tijden eveneens zwaar getroffen worden. Spr. denkt b.v. aan verschillende takken van handel: aan de scheepvaart en de vis- scherij hoe velen trotseeren thans niet de grootste gevaren, waarbij zij iederen dag op- nieuw hun ieven in de waagschaal stellen, ten einde het bedrijf, waarin zij hun bestaan vin- den, te kunnen blijven voortzetten. Ook de moeilijkheden, waarmede al deze groepen van onze bevolking te maken hebben, kan de re geering niet wegnemen. De regeering heeft de toezegging gedaan, dat zjj alles zal doen wat in haar vermogen ligt om voor den land- en tuinbouw een redelijke belooning van zijn arbeid te verzekeren. Deze toezegging zal zij ook gestand doen. Stelt gij dan ook daar- tegenover uw voile vertrouwen in de regee ring, ook indien onvermijdbare tegenslagen u mochten treffen. Slechts gesterkt door dit vertrouwen kan de regeering haar taak, die in deze tijden zoo uibzonderlijk moeilijk is, met kracht en standvastigheid blijven vervullen. DE STILLE OMGANG. Den tweeden nacht van Den Stillen Omgang trof het, schrijft de N. R. Crt., met het weer niet zoo goed als den eersten Zondag. Was het verleden week zacht vriezend weer, dezen keer viel er meestentjjds motregen. Doch niemand, die het voornemen had gemaakt aan de pelgrimage deel te nemen, liet zich hier- door afschrikken. Een groote drukte ken- merkte dezen omgang. Dit vond voor een goed deel zijn oorzaak in de deelneming door de Amsterdammers, maar hun opkomst was grooter dan in andere jaren. De schatting van het totaal aantal deelnemers ligt tusschen de 45.000 en 50.000. Flinke detachementen militairen met den aalmoezenier en de officieren werden ook dit- maal waargenomen. De Volendammers met hun schilderachtige kleedij volgden zulk een groep op den voet. Allen vingen hun stillen bidweg aan in de Kalverstraat, waar eens de heilige stede stond op de plek waar het won der met het heilig sacrament zou zijn ge- beurd. Evenals verleden week stond deze plaats aangegeven met een eenvoudige lan- taarn met in het glas geschilderde voorstel- ling van de hostie in vlammen, met het jaar- cijfer 1345 er onder. Het was een aanwijzing voor de bedevaartgangers, dat dit de heilige plek van den omgang was. Kwamen de pelgrims verleden week uit 1 nan Lrcr af I IVwaillCIl UC vcncuvu un lijk geachten prijs van 21,50 per loou Kg Kennemerland, het Gooi, Zeeland, Eindhoven; boerderij, vermeerderd met een redelijk be drag voor kosten en winst, konden verdere maatregelen niet uitblijven. Met ingang van 4 Maart j.l. moest dan ook een vervoers- en afleveringsverbod van stroo worden uitge- Salland, Nijmegen, Drechterland en de Zaan- streek om de groote contingenten te noe- men ditmaal trokken o.m. Arahem, Fries- land, de Veenstreek, Amersfoort, Noord-Lim- burg, Groningen, Rotterdam, Hilversum en vaardigd, waardoor het verhandelen van stroo Haal!lem Urecht en de kop van Holland naar tegen een hoogeren prijs, dan dien ik zoo juist noemde, onmcgelijk werd gemaakt. Thans doet zich echter het verschijnsel voor, dat on voldoende stroo ter beschikking komt voor de veehouderij. Ik heb tot dusver getracht, zon- der diepgaand ingrijpen, stroo voor de vee houders voor een redelijken prijs zooveel mo gelijk beschikbaar te krijgen. Het spijt mij te moeten erkennen, dat mijn verwachting door de feiten niet is beantwoord. Ik wil hier echter aan toevoegen, dat zij die misschien van meening zijn, dat het wel niet zoo'n vaart zal loopen met dwingende maatregelen van hooger hand, zich zullen blij- ken te vergissen. Ik kan ter geruststelling van de veehouders dan ook mededeelen, dat, zoodra mij een geval ter kennis komt, dat een houder van stroo niet bereid is tegen- den door mij eerder genoemden, redelijken pnjs dat stroo af te geven, onmiddellijk maatrege len zullen worden getroffen om de beschik king over dat stroo te verkrijgen, ten einde dat dan wederom ter beschikking van de vee houders te stellen. Slechts indien alle betrok- kenen te weten verbouwers, handelaren en stroo cartonfabrikanten, medewerken op de de heilige stede op. Onder hen bevond zich de bisschop van Haarlem mgr. J. P. Huibers. De spoorwegen voerden de pelgrims, die per trein kwamen velen kwamen per bus of per rijwiel met 19 treinen aan en met 18 treinen (twee werden gecombineerd) weer af. Mede dank zij de goede medewerking van de politie had alles een vlot beloop. M.S. „V. MOLOTOF" KAN NIET AFGELEVERD WORDEN. Het Handelsblad meldt: Ten gevolge van den ondergang van het als vermist te beschouwen m.s. „Rijnstroom" van de Hollandsche Stoom-boot-Maatschappij ziet de Nederlandsche Scheepsbouw-Maat- schappij zich geplaatst voor een moeilijkheid ten aanzien van de aflevering van het daar gebouwde Russische motorschip ,,Viacheslav Molotof", een zusterschip van de eenige maan den geleden afgeleverde ,,Iosif Stalin". De ..Rijnstroom" had namelijk de beide in Engeland gegoten schroeven voor de .Molo tof" aan boord, en het zal niet gemakkelijk zijn binnen korten tijd nieuwe schroeven te afgeleverd moeten worden, doch ten gevolge van de oorlogsomstandigheden was al een ver- traging in de overdracht ontstaan. De twee verloren gegane schroeven waren van een bijizonder model en door de Engelsche fabriek naar teekening vervaardigd. Het valt niet te zeggen hoe lang het zal duren voor de Neder landsche Scheepsbouw-Maatschappij twee nieuwe schroeven, die aan de bijzondere eischen voldoen, geleverd kan krijgen. WEER DUITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN BELGlE. stroocartonfabnkanten, m» v«^ krijg-en. De ..Molotof" is zoo goed als gereed. da^op^ruime^schaS tot bordering zal moeten I Het schip had eigenlijk reeds in February.!, worden overgegaan. En ik verzeker u dat ik niet zal terugdeinzen om van het vordenngs- recht gebruik te maken; alle voorbereidmgen daartoe zijn getroffen. In verband met buitengewoon ongunsti0e omstandigheden zeide de Minister besloten te hebben vier bijzondere maatregelen ten be- hoeve van de veehouderij te treffen. In de eerste plaats heb ik, aldus spr., be sloten, den huidigen winterprijs voor boter van 1,60 per kg niet, zooals in het voor nemen lag, op 1 April a.s. te laten afloopen, doch dezen tot 1 Mei a.s. handhaven. Daar in April de melkproductie in den regel sterk toeneemt, zal dezen maatregel zonder twqfel van gunstigen invloed zijn op de inkomsten van de veehouders. Als tweeden maatregel, welke eveneens speciaal aan de melkveehouderij ten goede komt, kan ik u mededeelen, dat de regeering besloten heeft, de ondermelk te steunen en wel door mager melkpoeder uit de markt te nemen. De prijs, waarvoor het poeder zal worden overgenomen, zal zoo spoedig moge lijk bekend worden gemaakt, de hoeveelheid zal niet aan een limiet zijn gebonden Het tijdvak, waarin mager melkpoeder van regee- ringswege zal worden aangekocht, is gesteld op de periode van 15 Maart 15 September a.s. Door deze maatregel zal ook de kaas- positie worden versterkt, terwijl tevens de be schikking wordt verkregen over een uitste- kend voedsel voor het vee, en in geval van nood ook voor den mensch. Ook ten behoeve van de rundveehouderij zullen eenige maatregelen worden getroffen In de eerste plaats zullen, indien de prijzen der nuchtere kalveren in het voorjaar door het verminderen of wegvallen van export tegenvallen, nuchtere kalveren uit de markt worden genomen. Deze zullen dan worden in- geblikt. Ik vertrouw, dat hierdoor een prijs- inzinking van de nuchtere kalveren, die anders misschien zou dreigen, zal worden tegenge- gaan. Verder zal de uitvoer van rundvee, In de provincie Luxemburg heeft een Bel- gisch eskader vliegtuigen tegen 12 uur Dinsdagmiddag een buitenlandsch toestel, men vermoedt een Duitsch aangevallen. Het vreemde vliegtuig slaagde er in te ontkomen. Naar de correspondent der N. R. Crt. te Brussel Dinsdagavond telefoneerde, hebben, naar de Independance Beige weet te melden, twee Belgische jagers Dinsdagmiddag op een Duitsch toestel van het type Dornier het vuur geopend. De Duitscher daalde tot op 300 m. en vloog toen in voile vaart weg in de rich- ting van het Oosten. Een der Belgische vlieg tuigen was door verscheidene kogels getrof fen en moest landen nabij Durbuy. De vlie- ger bleef ongedeerd, maar het toestel is be- schadigd. Belga meldde Dinsdag uit Brussel: Volgens de Soir hebben omstreeks het middaguur verscheidene vlietuigen op groote hoogte boven Venders gevlogen. Twee vlieg tuigen hebben een wit rookgordijn achter- gelaten. Luchtdoelgeschut kwam in actie. Later heeft een ander vliegtuig zeer laag en met een buitengewoon groote snelheid boven een stadswijk van Verviers gevlogen. Ver scheidene burgers hebben volgens het blad het hakenkruls op het vliegtuig herkend. Het toestel verwijderde zich in Oostelijke richting. Het luchtdoelgeschut kwam krachtig in actie. Spaak, de minister van buitenlandsche zaken, heeft den Belgischen ambassadeur te Berlin opgedragen bij de Duitsche regeering krachtig te protesteeren tegen het feit, dat Duitsche vliegtuigen -boven Belgisch grond- gebied hebben gevlogen, ondanks de jongste beloften van de Rijksregeering aan de Bel gische regeering. Deze beloften waren, zooals men weet, ge daan, nadat een Belgische luitenant-vlieger door een Duitsch vliegtuig bij Sint Hubert was omlaag geschoten. DE AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN VERMIJDEN DE BERMUDA-EILANDEN. De Times meldt uit New-York: De directie van de Pan-American Airways heeft bekend gemaakt, dat de Clippers naar Europa na den 18den Maart niet langer een tusschenlanding zullen maken in Bermuda. Hoewel de maatschappij dezen nieuwen maat regel verklaart als -een gevolg van de weers- omstandigheden in de lente, is het duidelijk dat men het onderzoek van de postzakken door Britsche censors wil vermijden. De directe vlucht zal thans in plaats van 28 uur 23 ci 25 uur in beslag nemen. /HANNOVER" NA AANHOUDING DOOR EIGEN BEMANNING IN BRAND GESTOKEN. De Britsche admiraliteit deelt mede: ,,Het Duitsche stoomschip ^Hannover" (5537 ton) is in den nacht van zeven op acht Maart in de Mona de doorvaart tusschen San Domingo en Porto Rico door een Britschen kruiser opgevangen. De beman- ning van de Hannover" heeft haar schip direct in brand gestoken en het vervolgens verlaten." IZeven-en-dertig leden van de bemanning zijn gered. Over het lot van den kapitein en de andere 57 opvarenden verkeert men nog in het onzekere. Zooals gemeld, had de Hannover" op 7 Maart de haven van Willemstad verlaten. De Hannover" is het 34ste Duitsche schip, dat door de eigen bemanning tot zinken is gebracht, zoo voegt de United Press hier nog aan toe. In diplomatieke kringen te Washington is men de meening toegedaan, dat het tot zin ken brengen van de Hannover" op het eer ste gezicht wederom een schending beteekent van de Pan-Amerikaansche neutraliteitszone en waarschijnlijk weer een protest van de Amerikaansche Staten tot gevolg zal hebben. Men verklaart echter, dat er veel van af- hangt, of daadwerkelijke oorlogshandelingen aan het door de eigen bemanning tot zinken brengen van de "Hannover" zijn voorafge- gaan. Zoodra men over authentieke gegevens beschikt, zullen de Vereenigde Staten of de Dominicaansche Republiek zich in een nota tot den voorzitter van het Pan-Amerikaan sche congres wenden, waarna deze in con tact zal treden met de regeeringen der Ame rikaansche staten teneinde het opstellen van een protest onder oogen te zien. iHet Amerikaansche ministerie van Buiten landsche Zaken is van het gebeurde nog niet in kennis gesteld en levert uit den aard der zaak nog geen commentaar. De „Hannover" als prijs naar Engeland gesleept. Te Londen werd gisteren vernomen, dat het nieuwe Duitsche mailschip .Hannover" metende 5537 ton, thans als prijs een haven is binnengesleept. Zooals uit bovenstaande blijkt, stak de bemanning van de Hannover" het schip in brand, waarna zij in de booten ging, toen het buiten de West-Indische kust onderschept werd door een Engelschen krui ser. Door snel optreden slaagden de Engel schen er in het vuur aan boord te blusschen. Zeven en twintig Duitsche schepen zijn thans door de Engelschen buitgemaakt met een totale tonnage van bijna 104.000 ton. De ..Hannover" was op zijn eerste reis, toen de oorlog uitbrak. EEN BOM ONTPLOFT TE MONTEVIDEO. Havas meldt uit Montevido: Een bom is tot ontploffing gekomen in het gebouw, dat in de Piedrusstraat in gebruik was bij Duitsche instellingen, o.m. de Kamer van Koophandel en het nationaal-socialistische centrum van Uruguay,. In het ge-b-ouw werd juist een vergadering gehouden, waar een vijftig menschen de vertooning bijwoonden van een Duitsche film, welke voor de gewone Uruguaysche biosCopen was verboden. De bom, welke onderaan de trap was gelegd, kwam Zaterdagavond om half elf tot ont ploffing. De ruiten braken en de straatdeuren vlogen twee meter ver weg. In de vergader- zaal ontstond een paniek, maar niemand werd gewond. De -Duitsche geizant, de commissaris van politie van Montevideo en de rechter van instructie begaven zich naar de plaats van de ontploffing. Volgens deskundigen bestond de bom uit een cylinder van 25 bij 12 c.m. gevuld met nitroglycerine en zwavelzuur, gescheiden door kurk. Het onderzoek heeft tot dusver nog niets uitgewezen omtrent de daders. Het D.N.B., dat hetzelfde bericht meldt het spreekt van hat Deutsche Haus voegt er aan toe, dat ,,men" aanneemt, dat de Engelsche Intelligence Service niet ver van den aanslag staat. REDE VAN HITLER. Naar het D.N.-B. uit Berlijn meldt, heeft Hitler ter herdenking van de gesneuvelden van den oorlog 19141918 en van den tegen- woordigen oorlog in het Zeughaus aldaar Zon dag een toespraak gericht tot het Duitsche volk. In een ecnstigen tijd, aldus Hitler o.a., houdt het Duitsche volk vandaag zijn dag tot gedachtenis der helden. Wat jaren lang slechts bleeke woorden van een onwaardig geworden nakomelingschap waren, is thans de trotsche dank van een gelijkwaardig heden. Na een weergaloozen triomftocht in het Oos ten zijn de soldaten der divisies van het veld- leger, de bemanningen onzer schepen, de strijders van ons luchtwapen thans bereid het Rijk in bescherming te nemen tegen de oude vijanden van het West en. Achter hen echter staat thans een vaderland, dat gezuiverd is van de elementen der ontbinding. Voor de eerste maal treedt het geheele Duitsche volk voor het aangezicht van den Almachtige, om Hem te bidden zijn strijd om het bestaan te zegenen. Dit is een zware strijd der soldaten. Door hun levensoffer maken de soldaten het leven der overigen en daarmede der nako- mende wereld mogelijk en veilig. De soldaat treedt derhalve in de uren, waarin de Voor- zienigheid de waarde der volkeren afweegt, voor het Godsgericht van den Almachtige. Geen volk heeft meer recht zijn helden te gedenken dan het Duitsche. In den moeilijk- sten geopolitieken toestand kon het bestaan van ons volk steeds weer alleen door het held- haftige optreden van zijn mannen beveiligd worden. Tweeduizend jaar lang zijn steeds mannen bereid geweest voor dit leven van het geheel hun eigen leven op het spel te zetten en zoo noodig te offeren. Wij zouden niet het recht hebben ons in deze hal te begeven wan- neer wij niet het heilige besluit in het hart hadden om niet minder dapper te zijn dan zij. Voor datgene, waarvoor zij eens streden, strij- den thans ook wij. Het geloof, dat hen be- zielde, is in ons alien nog versterkt. Hoe ook het leven en het lot van den enkeling mogen zijn, daar boven uit gaat het bestaan en de toekomst van het geheel. Nog iets heft ons uit boven verleden tijden: Ons is geopenbaard waarvoor in vroegere tijden zoo velen nog onbewust moesten strij- den: een Duitsch volk. Boven klassen en standen, beroepen, belijdenissen enz. verheft zich de sociale eenheid van de Duitsche men schen zonder aanzien van stand en afkomst. De wereld wenscht onze ontbinding. Ons ant- woord kan slechts de vernieuwde eed op de grootste gemeenschap aller tijden zijn. Haar doel is de Duitsche versplintering. Onze ge- loofsbelijdenis is de Duitsche eenheid. Hddr hoop is het succes der kapitalistische belan- gen, en 6nze wil is de overwinning van de nationaal-socialistische volksgemeenschap. Voortgaande sprak Hitler over de invoering van den algemeenen dienstplicht in Duitsch- land. Toch, zoo zeide hij, was ik jarenlang bereid de wereld de hand te reiken voor een werkelijke overeenstemming. De wereld ver- wierp de gedachte aan een volkerenverzoe- ning op den grondslag van gelij-ke rechten voor alien. Als nationaal-socialist en soldaat heb ik in mijn leven steeds het beginsel hoog gehouden om het recht van mijn volk of wel in vrede te verzekeren of het zoo noodig in den strijd af te dwingen. Als Fiihrer van de natie, als kanselier van het Rijk en als opper- ste-bevelhebber van de Duitsche weermacht leef ik daarom ook thans slechts voor een enkele taak: dag en nacht te denken aan de overwinning en voor haar te strijden, te wer- ken en te vechten zoo noodig ook mijn eigen leven niet te sparen, wetende dat ditmaal over de Duitsche toekomst voor eeuwen wordt beslist. Als voormalig soldaat van den grooten oor log heb ik tot de Voorzienigheid ddn enkele deemoedige bede te richten: moge Zij ons alien de genade deelachtig doen worden het laatste hoofdstuk van de groote volkerenwor- steling voor ons Duitsche volk in eere af te sluiten. Onze belijdenis op dezen dag zij der halve de plechtige eed: de door de kapitalis tische machthebbers van Frankrijk en Enge land het groot Duitsche Rijk opgedrongen oorlog moet tot de roemrijkste overwinning van de Duitsche geschiedenis worden. WELDADIGHEIDSTHEE TE ANTWERPEN De consul-generaal der Nederlanden en mevr. Ruys te Antwerpen hebben in de salons van Van Hellemont een thee gegeven ten bate van het werk „Nederlandsche civiele hulpver- leening voor Belgische gemobiliseerden", op- gericht door baronesse van Harinxma thoe Slooten, echtgenoote van Hr. Ms. gezant te Brussel, die beiden deze bijeenkomst met hun tegenwoordigheid vereerden. Een 300 perso- nen uit de eerste kringen van Antwerpen had den aan de uitnoodi-ging gehoor gegeven. HITLER FELICITEERT DEN PAUS. Hitler heeft, naar het Duitsche nieuws- bureau meldt, Paus Pius XII ter gelegenheid van de herdenking van zijn kroningsdag tele- grafisch zijn gelukwenschen doen toekomen. SCHOTSOH SOHIP VERGAAN. Het Schotsche schip „Clan Stuart" (5760 ton) is Zondagavond na een aanvaring met een ander schip in het Kanaal gezonken. Twee reddingbooten zijn uitgevaren en hebben de geheele bemanning van 57 personen gered. DE BEMANNING BLEEF LIEVER AAN DEN WAL! De ,,Mariborer Zeitung" meldt uit Agram (Zuid-Slavie), dat het Zuidslavische s.s. ,,Preradowitsj", groot 9000 ton, dat komende uit Buenos Aires in Antwerpen voor anker was gegaan, door den Zuidslavischen Lloyd verkocht is aan een Engelsche reederij. De uit 36 koppen bestaande bemanning van het schip heeft geweigerd in dienst te treden der En gelsche reederij, waarop zij het schip moesten verlaten. BRAND NA ONTPLOFFING IN ROMAANSCH-GOTHISCHE KATHEDRAAL Een brand, die naar men gelooft, door Ier- sche terroristen, behoorden tot de IRA, is aangestoken, heeft Maandagnacht ernstige schade aangericht in de parochiezaal van de romaansch-gothische kathedraal van Dar- magh in Noord-Ierland. Deze zaal, die op het oogenblik ter beschikking van het leger staat, had kortgeleden voor de huisvesting van soldaten gediend. De brand brak uit na een ontploffing. Er volgden daarop nog min der hevige ontploffingen en de brandweer moest derhalve zeer voorzichtig te werk gaan. Niettemin slaagden zij erin, den brand mees- ter te worden. RljBBENTROP'S BEZOEK AAN ROME. Hoewel het verblijf van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken te Rome van korten duur is geweest, heeft hij, schrijft de N. R. Crt., daarin heel veel gedaan. In 36 uur tijds heeft hij twee maal een onder- houd van circa anderhalf uur gevoerd met Mussolini, hij is een uur lang bij den Koning op audientie geweest en langer dan een uur bij den Paus. In de daartusschen gelegen uren, den nacht uitgezonderd, is hij bijna voortdurend hetzij in contact geweest met graaf Ciano, zijn Italiaanschen collega, hetzij met Von Mackensen, den Duitschen ambas sadeur te Rome en de deskundigen, die hij uit Duitschland had meegebracht. Ondanks deze drukke besprekingen zijn de officieele communique's heel mager en gewagen niet van resultaten. Daaruit mag men natuurlijk niet afleiden, dat deze zouden zijn uitgeble- ven, doch wel lijkt ons de conclusie van on- zen Romeinschen correspondent juist, dat het bezoek, voorzoover de besprekingen met de fascistische staatslieden betreft, geen wijziging heeft gebracht in de Italiaansche houding ten aanzien van den oorlog in West- Europa. Ribbentrop was vergezeld van tal van des kundigen en de voornaamste, de econoom dr. Clodius, bekend om zijn resultaten bij de han- delsbesprekingen met Roemenie, is te Rome achter gebleven. Men mag daaruit afleiden, dat er naast politieke zaken ook belangrijke economische kwesties besproken zijn, waarbij dit achterblijven van dr. Clodius er op zou kunnen wijzen, dat het resultaat van deze be sprekingen nog nader in een overeenkomst zal werden vastgelegd. Misschien zullen wij dan hooren, wat het resultaat geweest is, zoo niet, dan zal het in de praktijk wel moeten blijken. Het zou overigens, bij de verscherpte maatregelen der geallieerden tegen den Duit schen in- en uitvoer, volstrekt geen verwon- dering behoeven te baren, dat men ook ten aanzien van economische -besprekingen en overeenkomsten de grootst mogelijke geheim- houding in acht neemt, teneinde contra-maat- regelen der geallieerden te voorkomen of althans zooveel mogelijk te vertragen. Bijzondere aandacht besteedt men in tal van kringen aan Ribbentrop's onderhoud met den Paus. Van Vaticaansche zijde heeft men duidelijk laten uitkomen, dat het initiatief tot dit bezoek van Duitsche zijde is uitgegaan en zoowel uit het communique als uit eenige nadere bijzonderheden, door onzen correspon dent meegedeeld, blijkt, dat het bezoek een streng zakelijk karakter heeft gedragen en gespeend is geweest van de hartelijkheid, welke dergelijke bezoeken ook van protestant- sche staatslieden aan het hoofd van de R.K. Kerk pleegt te kenmerken. Dit is op zioh- zelf heel begrijpelijk. De uitlatingen van den Paus met Kerstmis over de grondslagen van een billijken vrede hielden indirect een ver- oordeeling in van de nationaal-socialistische politiek en men zal zich nog wel herinneren, welk een storm er in Duitschland is opgegaan over het memorandum van kardinaal Hlond, den primaat van Polen, nopens het optreden van de Duitschers in dat land en over het feit, dat de radio Vaticana den inhoud van Hlond's rapport aan den Paus wereldkundig heeft gemaakt. Afgezien nog hiervan is men in Vaticaan sche kringen ook allerminst te spreken over de toepassing van het concordaat en de be- handeling van de Roomsch-Katholieke kerk zelf in Duitschland. Zoowel, wanneer von Ribbentrop's bezoek ten doel had te spreken over kwesties, het concordaat of de regeling van de kerkelijke toestanden in Polen be- treffende, als wanneer zijn doel zooals de Times veronderstelt geweest is den Paus tot een vredesoffensief te bewegen, zal er voor Pius XII alle gelegenheid hebben be staan den Duitschen minister van zijn opvat- tingen blijk te geven. Zelfs als het verhaal, dat Ribbentrop na de Pauselijke audientie in de vertrekken van den kardinaal-staatssecre- taris eerst een kwartiertje op zijn verhaal heeft moeten komen, naar het rijk der fabe- len moet worden verwezen, mag men toch gerust aannemen, dat het onderhoud voor hem zeer inspannend is geweest. Mocht Ribbentrop inderdaad de kwestie van de vredesvoorwaarden hebben aangeroerd, dan zal de Paus ongetwijfeld niet nagelaten hebben hem nog eens te verzekeren, dat naar zijn oordeel een fundamenteele eisch voor een billijken en eervollen vrede is het recht van leven en onafhankelijkheid te verzekeren van alle landen, in dien zin, dat de wil tot leven van een volk nooit het doodvonnis mag be- teekenen van een ander volk. De Paus zal dan ook niet nagelaten hebben te wijzen op den eisch van ontwapening en op dien van de schepping van juridische instellingen ter waarborging van een getrouwe en loyale toe- passing van de overeenkomsten, welke op grond van de genoemde eischen tot stand zouden komen. Dit immers vormde de hoofd- punten uit zijn Kerstrede tot de kardinalen. Ter voorkoming van misverstand zij echter nog eens herhaald, dat omtrent den inhoud van 's Pausen bespreking met Ribbentrop al evenmin iets positiefs bekend is als omtrent de besprekingen van de Italiaansche staats lieden met den Duitschen minister. We zullen derhalve moeten afwachten, of Ribbentrop's bezoek de inleiding tot een nieuwe phase van den intemationalen toestand beteekent. Daar- omtrent verkeert men thans nog geheel in onzekerheid. VREDE TUSSCHEN FINLAND EN DE SOWJETUNIE EN INTERVENTIE- PLANNEN DER GEALLIEERDEN. Zooals uit berichten in dit nummer blijkt, is thans een overeenkomst gesloten tusschen Finland en de Sowjetunie. Tijdens het voeren der onderhandelingen hierover te Moskou zijn thans de geallieerden gekomen met mededee- lingen omtrent daadwerkelijken steun dien zij aan Finland zouden hebben willen geven. Daladier heeft in de Fransche Kamer gezegd, dat op 5 Februari 1.1. reeds besloten was een expeditieleger te zenden, doch dat gewacht is, op een officieele vraag om hulp van Finsche zijde, welke niet gekomen is. Hij wachtte daar nog steeds op. In dit verband is wel opmerkelijk, dat van Finsche zqde herhaaldelijk is te kennen gegeven, dat men het zonder hulp in den vorm van materialen en manschappen tegen de Russische over- macht zouden kunnen harden. Bij die mededeelingen omtrent hulp van Fransche zoowel als van Britsche zijde valt voorts te constateeren, dat de betrokken regeeringen ook nog gelen uitweg wisten om trent de wijze waarop die hulp zou kunnen worden verleend, aangezien zoowel de Noor- sche als de Zweedsche regeering weigerden aan expdditielegers doortocht naar Finland te verleenen. Ondertusschen komen die mededeelingen over dat gereed staand hulpleger wel wat -laat, aangezien nu het pleit als beslecht moet wor den -beschouwd. Wat de gevolgen van de te sluiten overeenkomst zullen zijn, laat zich voor het oogenblik nog niet overzien, doch men is er thans naar het schijnt in Zweden ook niet gerust op. Er schijnt daar ook een strooming te zijn, die het wel liever anders zou hebben gewild, en steun aan Finland zou hebben willen verleenen. Maar ook dat is thans mosterd na den maaltijd. Voor verdere mededeelingen verwijzen wij naar de rubriek Laatste Berichten. GERUGHTEN OVER EEN VREIDESPLAN Het Kopenhaagsche blad ..Berlingske Tidende" publiceert volgens Reuter een be richt uit Boedapest, dat Von Ribbentrop, Mussolini en Ciano zouden werken aan een vredesplan, dat aan Summer Welles zou wor den overhandigd, wanneer hij op zijn terug- reis naar Amerika weer te Rome komt. Als bron te Boedapest van dit bericht wordt opgegeven: ,,Hongaarsche politieke kringen, die in nauw contact staan met Ciano". VOORSTEL VOOR 30-DAAGSOHEN WAPENSTILSTAND IN VOORBEREIDING? De voorzitter van de Amerikaansche Senaatscommissie voor Buitenlandsche Zaken heeft Zondag een radio-redevoering uitge- sproken, waarin hij scheen aan te duiden, dat de Vereenigde Staten, na den terugjeeer van Sumner Welles, voorstellen zouden kunnen doen betreffende een wapenstilstand van der- tig dagen. Deze voorstellen zouden tot alle oorlogvoerenden worden gericht. Na een schets te hebben gegeven van den huidigen toestand in Europa zei Pittman, dat wanneer de oorlog voortduurde tot den vroe- gen zomer, hij waarschijnlijk tot het bittere einde zou worden uitgevochten. Gezien echter hetgeen bij een dergelijke op- lossing betrokken zou zijn, zouden de oorlog voerenden nauwelijks kunnen weigeren een dertigdaagschen wapenstilstand in overweging te nemen. Deze zou den neutralen de ge legenheid bieden bij te staan in het zoeken van een regeling. De neutralen konden zich niet wenden tot de oorlogvoerenden, met -eenige hoop om toegehoord te worden, zoo- lang de gevechten voortduren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2