AVAr Bloemenmagazijn G.J.WILL Bruidswerk in iedere prijs. Dam- en Schaakrubriek Predikbeurten Sport Gemengde Berichten Uw Adres voor keurig vcrzorgd DAMMEN. AXEL. 4(, CLINGE. RECHTSZAKEN. VOETBAL. TERN. BOYS—CORN BOYS. SCHAKEN. WELKE DISTR.IBUTIEBONNEN GELDIG ZIJN. Op het oogenblik is van de Rijksdistributie- kaart geldig bon no. 17, rechtgevende dp 1 kg suiker (tot 21 Maart). ONTSLAG adjunct-commies. Ged. Staten van Zeeland helbben met in- gang van 22 April op daartoe gedaan ver- zoek, eervol ontslag verleend aan den beer L. A. H. Jansen, als adjunct-commies ter Provinciale Griffie. KOSTEN VAN EEN ST. NIOOEAASFEEST OP SCHOOL. Door den gemeenteraad van Vogelwaarde was volgens het D. v. Z., bezwaar gemaakt tegen goedkeuring van zekere uitgaven gedaan door het Ft. K. Schoolbestuur van Boschkapelle, zijnde de kosten van een St. Nicolaasfeestje, kosten voor koffif, sui ker en melk voor het overblijven van leerlingen en kosten voor verwarming en gebruik van een vereenigingslokaal. Gedeputeerde Staten zijn blijkens hunne uitspraak van oordeel, dat de kosten voor een St. Nicolaasfeest in te ver verwijderd ver- band staan met het onderwijs, en dat de overige kosten niet geacht kunnen worden te behooren tot de kosten der school als bedoeld in de lager onderwijswet, en overwegen, dat de raad terecht bedoelde kosten buiten aan- merking heeft gelaten. Het schoolbestuur is hierdoor dus in het ongelijk gesteld; echter staat nog beroep open op de Kroon. Vlooswilkstr. 27 - Tel. 2092 - Terneuzen Verzending naar alle plaatsen. Ingez. Med. HULP AAN FINLAND. Gisteren werd te Zaamslag in de Hervormde Kerk een openbare bijeenkomst gehouden voor ,,Hulpve<rleening aan Finland", welke bijeen komst werd opgeluisterd door de Christelijke Zangvereeniging ,,Zingt den Heere een nieuw lied", directeur de heer H. Wisse. Het kerk- gebouw was vrijwel geheel bezet. Nadat Ds. G. W. Korevaar was voorgegaan in gebed en de aanwezigen Ps. 95 1 hadden gezongen, sprak Ds. Korevaar het openings- woord. Hij heette alle personen, die aan het welslagen van deze bijeenkomst hebben mee- gewerkt, hartelijk welkom. Spreker wees er op, dat de Finnen zoowel als het Nederlandsche volk een groote liefde hebben voor vrijheid. Het doet ons geheele volk dan ook erg veel leed, dat de Finnen thans iets moeten ondergaan, waar zij toch zeker niet om hebben gevraagd. We moeten het evenwel zoo zien, dat de Finnen thans den spits afbijten voor de geheele beschaafde wereld. (Het gaat niet om de vrijheid van „een" land, maar om de vrijheid van „den" godsdienst. Na dit openingswoord, werd door den con sul voor Finland te 's-Gravenhage, den heer A. J. Th. van der Vlugt, een voordracht over Finland gehouden. Spreker begon met er op te wijzen, dat er een nauwe band bestaat tus- schen het Nederlandsche en het Finsche volk. Welk een ellende moet laatstgenoemde thans niet doorstaan. God zij dank, is dit nog niet het geval met het Nederlandsche volk. Flet is volgens spreker den godsdienst, die er niet vreemd aan is, dat er zooveel overeenstem- ming bestaat tusschen beide landen. En, waar Nederland nog in zoo'n gunstige positie verkeert, mag het toch zeker geen afkeurens- waardig feit zijn, dat, nu er hulp noodig is, dit ruimschoots gegeven wordt. Waar Finland thans gedwongen is zijn man- schappen in het veld te brengen tegen de hor- den van de Godlooze benden, acht spreker het zich een eer te mogen verklaren, dat de Finnen man aan man hun saamhoorigheids- gevoel niet verlooebenen en eendrachtig met het vertrouwen op God den strijd hebben aan- gebonden. iSpreker meent, dat het niet een strijd is tusschen twee volken, doch een tus schen twee werelddeelen, n.l. die van de be schaafde wereld en die der barbaren. Ook voor Nederland is Rusland de „groote onbe- kende". Alle landen hebben belang bij het verloop van dezen zoo ongelijken strijd. Ge- loovende in de woorden van hun beide volks- liederen, het „Nationaal Volkslied" en het „Lutherlied", en wetende dat het gaat om leven of dood, vecht Finland tegen een over- weldigende overmacht, waarvan het grootste deel niet eens weet waarom dezen strijd is be gonnen. Is het niet belachelijk, dat Rusland zegt, zich bedreigd te gevoelen door het kleine Finland? Er wordt gestreden om de redding 610. CllngeTerneuzen. Donderdag 29 Februari j.l. bracht onze plaatselrjke damvereniging met 20 spelers een bezoek aan de Damclub „Excelsior" te Cltnge. (Buiten verwachting heeft deze vriendschap- pelijke ontmoeting een grote overwinning voor Temeuzen opgeleverd. Met niet minder dan 35—5 zagen de gastheren zich „op eigen ter- rein" geslagen. Deze cijfers zijn wel wat ge- flatteerd. Met uitzondering van bord 3 werd de Terneuzense ploeg aan verscheidene borden knap door Fortuna begunstigd. Tal van partijen gaven foehoorlijk spel te zien, en met wat meer routine zullen diverse Excelsior "-spelers ongetwijfeld spoedig tot betere dingen in staat zijn. De Terneuzense dammers hopen, dat hun damvrienden uit Clinge in de gelegenheid zul len zijn spoedig revanche te nemen. Hier volgt een partij uit deze wedstrijd. Wit: Hendrickx. Zwart: K. 20—24 15X24 18—23 12—18 7—12 17—21 of den ondergang der beschaving. Reeds meer dan drie maanden worden de menschen van hun haardsteden verdreven, in de wetenschap niets meer dan een puinhoop terug te vinden. Het Finsche volk weet dat er veel verloren zal gaan, behalve hun vasten wil en hun ver trouwen op God. Aan hetgeen in Finland ge- beurt, ziet men duidelijk wat het beteekent een vaderland te hebben. Spreker was het met een briefschrijfster eens, die schreef, dat aan Finland de eer was te beurt gevallen, dit door Gods hand aan de wereld bekend te maken. Nadat, gedurende het zingen van enkele verzen van Ps. 89 gecollecteerd was voor Fin land, hield de Zeereerw. heer Pater Th. Schwe- ring S.C.J., Pastoor te Viborg, een causerie over Finland en de toestanden in dat land. Spreker begon met er op te wijzen, dat Fin land tot voor kort weinig of niet in de be- langstelling van ons volk stond. Voor toe- risme was het nooit zoozeer gezocht als b.v. Zwitserland. Wel begon de belangstelling vorig jaar met de Olympische Spelen. Jam mer is het niet bij „spelen" gebleven, doch is het hatde werkelijkheid geworden en is er een bloedbad ontstaan, waarvan we het einde niet weten. Spreker gaf vervolgens een historisch over- zicht van de lotgevallen van Finland. Eerst ging het in de 14e eeuw gebukt onder Zweden, daama volgde de Russische overheersching, die nadat, als door een wonder, Rusland zijn manschappen in het Oosten noodig had, ein- digde in een revolutie, die aan Finland zijn vrijheid en onafhanke 1 ijkheid teruggaf. Gedu rende deze onafhankelijkheid is er een groot- schen opbouw begonnen, waarna Finland een modem land is geworden. Er zijn tal van prachtige gebouwen verrezen, die thans jam mer genoeg door de barbaarsche horden drei- gen verwoest te worden. Zijn er niet reeds thans enkele steden plat geschoten? Even wel, zooals spreker ook bij zijn vele reizen door het land heeft opgemerkt, zitten de Finnen niet bij de pakken neer. Zij hebben de voile overtuiging, dat wel de gebouwen kunnen worden plat geschoten, doch niet en ook nooit hun God. Hij blijft bestaan en zal eens Zijn oordeel vellen. (Hierna schetste spreker het leven in Fin land. Vele menschen leven zeer afgezonderd, en men moet soms 8 A 9 uur reizen om aan iemand een bezoek te brengen. De algemeene indruk bij hem was, dat de Finnen ons land mogelijk wel beter kenden dan wij omgekeerd. Zij hadden dikwijls van onze Koningin en onze Prinses gelezen. Spreker heeft de eerste bombardementen meegemaakt en gezien hoe uiterst kalm de bevolking was. Ook gedu rende de evacuatie bleef men kalm en berus- tend op God. Het is niet alleen, dat de man- nen den krijg aanbinden, doch ook de vrou- wen, de z.g. Lotta's, hebben hun leeuwenaan- deel. Zij voorzien de manschappen van al het noodige. Spreker achtte het niet overbodig nog eens te zeggen, dat er niet alleen materieele hulp, doch ook het gebed, de geestelijke hulp, noodig is. Niet alleen de Finsche, doch ook de Westersche beschaving wordt bedreigd. Hij eindigde met de hoop uit te spreken, dat God het Finsche volk genadig zal wezen, en hen uit de handen der barbaren zal ver- lossen. Nadat de reeds genoemde zangvereeniging nog enkele liederen had gezongen, sprak Ds. A. B. W. M. Kok het slotwoord. Spreker meende er niet veel aan te moeten toevoegen, daar het anders een herhaling zou worden van hetgeen reeds besproken was. In werke lijkheid kunnen wij niet zooals Finland, die reeds meerdere verschrikkelijke oorlogen heeft meegemaakt, over de thans door Rusland ge- v'oerde terreur meespreken. Evenwel toont heel Nederland zijn sympathie voor het arme Finsche volk. Iedereen gevoelt, dat het niet alleen gaat om de vrijheid van een volk, maar om de Duistemis of het Licht, Christus of Satan. Iedereen weet het uit den Bijbel, dat er zware tijden zullen komen, maar... er z&l ook verlossing komen. God zal eenmaal recht doen. Nadat spreker alien bedankt had voor hun opkomst, wordt het ,,Onze Vader" gebeden, waarna staande het ,,Wilhelmus" wordt ge zongen. Naar wij nader vernemen, heeft dj collecte ongeveer f 430. opgebracht. Het was een weldadig aandoende bijeen komst, die een diepgevoelden indruk bij de talrijk opgekomenen zal achterlaten. De Finland-actie een volslagen succes. Onder presidium van den heer J. Buma is het Finland-comity gisteravond op de boven- zaal van het hotel Het Gulden Vlies bijeen- gekomen, om, na de betoonde voortvarend- heid en activiteit, het resultaat vast te stel- len van de collecte die huis aan huis in deze Niet 3833 wegens 2328 9X20; 1319 en 18X47 met spoedige winst voor zwart. 177—11 18. 32—27 Beter is 3127 met dezelfde dreiglng, n.l. 2722 3530; 4440 en 38X16. 18. 11—17 19. 41—37 17—22 20. 31—26 22X31 21. 36X27 5—10 22. 46—41 10—14 23. 41—36 4—10 Van de dreiglng 27—22 3530 en 4440 behoeft zwart zich niet veel aan te trekken. 24. 37—31 10—15 25. 4440 14—20 26. 25X14 19X10 27. 39—34 10—14 28. 34—30 14—19 29. 42—37 24—29 De inleiding tot een aanval op wits korte 33—29 29X20 34—30 30—25 39—33 44—39 32—27 Juister was hier 3126. 7. 21X32 8. 38X27 11—17 9. 5044 17—22 10. 42—38 1—7 11. 4742 1015 12. 33—29 23X34 13. 40X20 15X24 14. 37—32 19—23 15. 3126 22X31 16. 26X37 14—19 17. 37—31 vleugel, welke tie pactij verder zal beheersen. 30. 40—34 Op 3025 kon 2934 volgen. 30. 29X40 31. 35X44 15—20 32. 44—40 2024 33. 30—25 9—14 34. 37—32 24—29 35. 27—21 16X27 36. 32X21 29—34 37. 40X29 23X34 Zwart dreigt 3440 en 1420. 38. 4944 B—7 39. 21—16 Natuurlijk niet 4439 wegens zw. 3440; 14—20 en 18X40. 39. 1924 Belet opnieuw 4439 door 3440; 1420; 1319 en 18X40. 40. 44—40 24—29 41. 40—35 18—23 42. 38—32 12—18 Vooral niet 1319 wegens 3530 enz. 43. 31—27 7—12 44. 27—21 29—33 Wit heeft nu maar 55n zet, n.l. 3227. Immers 3228 (zw. 33X 22) en 3530 helpt niet wegens 3440 2227 en 2328. gemeente heeft plaats gehad voor het hler- boven en reeds eerder in ons blad vermelde edele doel: het bieden van stoffelijke hulp aan het door barbaarsche horden overweldigde Finland. Gezien de betoonde ijver van de collectan- ten(trices) en de algemeen gebleken offer- vaardigheid der ingezetenen van alle geledin- gen der burgerij, bracht de voorzitter dank voor het prachtige verkregen resultaat. Hij heeft gemeend door het verkrijgen van een flinke koplijst een bemoedigend begin te maken en dit is hem en zijn medewerkers vol- komen gelukt. Dank zij de medewerking van den Burgemeester, die het eere-voorzitter- schap van het comity heeft aanvaard, kwamen de noodige werkers voor dit mooie doel van- zelf en spreker hoopt, dat andere gemeenten Axel's voorbeeld zullen volgen, opdat Finland zoo ruim mogelijk worde geholpen. Dit land strijdt ook voor onze beschaving, vrijheid en andere hooge goederen. De secr.-penningmeester, notaris Fanoy, bracht daarna verslag uit, waaruit het voor- loopig resultaat bleek, n.l. een collecte-op- brengst van 1434,06V2, waarbij is inbegrepen het bedrag van 22,92(4 van den Ruitersport- avond. Tal van giften worden nog ingewacht, zoodat dit resultaat nog slechts voorloopig is. De rekeningen en bescheiden werden daar- op door een commissie in orde bevonden en de voorzitter constateerde, dat Axel een keu rig figuur heeft geslagen. Getracht zal nog worden een vergadering te beleggen in de Ned. Herv. kerk, waarop verschillende sprekers het woord zullen voe- ren, terwijl de gelden, onder vermelding, dat zij voor een humanitair doel besteed moeten worden, zullen worden overgemaakt aan het Finsch consulaat. Het comitd zal intact blijven, echter uitslui- tend voor de Finland-actie. Vborzeker past hier een bijzonder eere- saluut aan de organisators van deze zoo schitterend geslaagde collecte met dit hoogst nobele en edele doel. Het Centrum. Het programma van deze week bevat twee speelfims, die zeer verschillend van aard zijn en alleen hierin overeenkomen, dat z(j ten zeerste de aandacht zullen boeien, niet alleen om den inhoud, doch vooral door het spel van de filmsterren, die vooral in de eerste film „Lokkend verleden" de hoofdrollen vervullen, waarvan Joan Craw ford wel de meest bekende is, daar zij alleen optreedt in films die haar gelegenheid bieden haar talenten te ontplooien en dat is inder- daad in deze rolprent het geval. Een jonge grondeigenaar komt in New York in aan- raking met een danseres, die hij als zijn vrouw medeneemt naar het huis van zijn familie, een gehuwde broer en een ongehuwde zuster. Het blijkt alras, dat zij als de wilde eend in de bijt wordt beschouwd, slechts haar schoonzuster is haar sympathiek gezind. Hoewel het jonge paar spoedig hun eigen huis bewonen, nabij het oude landhuis, begint alras de tragedie, de strijd van broer en zuster tegen de niet ge- wilde schoonzuster. Langzaam aan wordt het verzet sterker tot uiting en door het meeslee- pend spel van Joan Crawford tot een drama- tische hoogspanning, die de bezoekers diep zal ontroeren. Alle vernederingen biedt zij het hoofd, tot het haar te machtig wordt, doch dan komt de ontknooping van deze levens- geschiedenis in het eenzame landhuis en ein- digt dit spel van liefde en haat met een zege- praal van haar voor wie het leven ondraag- lijk dreigde te worden. Na de pauze volgt de film van den regis- seur Fritz Lang, „JU en ik". Kent men hier voor degenen, die nog voor de maatschappij te redden zijn, de voorwaar- delijke veroordeeling, in Amerika bestaat het instituut van vrijlating op eerewoord, voor gestraften, die zich door goed gedrag onder- schelden en een gedeelte van den straftijd kwijtgescholden krijgen, zoo zij een betrek- king kunnen krjjgen, waarvoor weer een ver- eeniging zorgt. Zij staan gedurende dien tijd echter onder scherpe controle. In deze film wordt nu een beeld gegeven van de angst van hen die op eerewoord zijn (vrijgelaten, dat hun collega's zullen bemerken met een gestrafte samen te werken en hoe de gangsters weer trachten hen in hun macht te krijgen om een slag te kunnen slaan bij hen bij wie zij in dienst zijn. Een jonge man en een meisje, die beide op eerewoord zijn vrijgelaten, doch dit van elkaar niet weten, leeren elkaar kennen, zorgvuldig voor elkaar het groote geheim be- warend, tot de jonge man weer verstrikt wordt in de zorgvuldig geweven web van den bendeleider. Het meisje echter biedt weer- stand en zij is het, die de politie in staat stelt de bende te omsingelen en haar ver- loofde behoedt voor een terugvallen in het misdadigersleven. Wit 4842 gaat niet wegens 3328 en 2328. Ten slotte zou op 3530 volgen 3440; 23—28 en 18X40. Wit offert echter een sch(jf om aanval op 34 te houden. 45. 36—31 i 33—38 46. 31—27 38X49 47. 4843 49X38 48. 32X43 23—28! Stand na 48 zetten. ZWA^T^l ^2 :^3 ^4 FABKIKANT MUNHABDT-i (Ingez. Med.) Eervol ontslag. De Commissaris der Koningin heeft met ingang van 1 April a.s. op daartoe gedaan venzoek, aan den heer M. de Black eervol ontslag verleend als gemeente-veldwachter alhier. ZONDAG 10 MAART 1940. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier; 2.30 u., de heer P. J. F. van Voorst Vader. SILUISKIL. 9.30 u., de heer P. J. F. van Voorst Vader; 2 u., Dr. L. J. Cazemier, biduur voor den oogst. AXEL. 9.30 u„ Ds. Van Oeveren; 2 u., Ds. Kroon, van Hontenisse. HOEK. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Korevaar. KLOQSTERZANDE. 9.30 u., Ds. J. Kroon. SAS VAN GENT. 9.30 u., leesdienst. PHILIPPINE. 2 u., Ds. Van Oeveren, van Axel. Gereformeercle Kerk. TERNEJUZEN. 9.30 u., Ds. F. Pijlman, van Hoek; 2.30 u., leesdienst. AXEIL. 9.30 u., Ds. Post; 2 u., cand. De Ruiter. HOE1K. 9.30 u., onbekend; 2 u., Ds. F. Pijlman. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. J. Tolsma. Gereforrueerde Gemeente. TERNEUZF1N. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u„ 2 u. en 5.30 u., Ds. C. Kramp, van Kampen. Oud-Gerefomieerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.15 u., 2 u. en 5.30 u., de heer M. A. Mieras. Roojnsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van 8 Maart 1940. De volgende zaak werd behandeld: J. C. v. O., oud 31 j., chauffeur te Terneu zen, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Terneuzen, waarbij hij. wegens het als bestuurder van een motorrijtuig niet reehtshouden en niet be- hoorlijk uitwijken naar rechts bij het tegen- komen van een motorrijtuig, werd veroor- deeld tot een geldboete van 20 of 10 dagen hechtenis. Eisch: bevestlging van het vonnis van den Kantonrechter. Mr. P. C. Adriaanse vraagt een geringere straf. Ofschoon nu en dan de Maartsehe buien nog opruiming houden van het restazjt der winter- koude, is de temperatuur over het algemeen reeds zoo mild geworden, dat een verblijf in de buitenlucht reeds aangenaam kan genoemd worden en hierdoor stijgt tevens de belang stelling voor de sportverrichtingen, die danig ingesluimerd was. Er staat nog een heel pro gramma voor den boeg in alle gelederen van den K.N.V.B. en zoo zal het wel Juni worden vooraleer deze competitie beeindigd zal zijn. De Terneuzensche Boys krijgen op hun ter- rein aan den Molendijk op bezoek het eerste elftal van de Com Boys uit Sas van Gent, welke ploeg momenteel de tweede plaats in de ranglijst bezet, zoodat het voor de thuisclub raadzaam zal zijn, zoo'sterk mogelijk in het veld te treden. Het is dan ook te verwachten, dat den sportliefhebbers een zeer aantrekkelijken wed strijd, die om half drie aanvangt, te wachten staat. HET NEDERLANDSOH ELFTAL SAMENGESTELD. Het Nederlandsche voetbalelftal, dat Zon- dag 17 Maart te Antwerpen tegen Belgid zal spelen, is door de keuzecommissie van den Koninklijken Nederlandschen Voetbalbond als volgt samengesteld: doel: Michel (V.S.V.); achter: Wilders (Blauw Wit) en Calden- hove (D.W.S.) aanvoerder; midden: Paauwe (Feijenoord), Stam (V.UU.) en Stijger (Blauw Wit); voor: Drager (D.W.S.Van der Veen (Heracles), Vente (Feijenoord), Smit (Haar lem) en de Harder V.U.C.. Als reserves zijn aangewezen: Dflkstra (A.P.G.S.), Slot (Blauw Wit), Poulus (S.V.V.), Bergman (Blauw Wit) en De Vroet (Feijenoord). DE GRENSFORMALITEITEN VOOR DE BEZOEKERS VAN DEN WEDSTRIJD BELGIENEDERLAND. De K.N.V.B. deelt mede, dat voor den wed strijd BelgieNederland door de Belgische regeering de volgende grensfaciliteiten zijn vastgesteld: Zij die in het bezit zijn van een geldig bewijs van Nederlanderschap en een toegangsbewijs hebben, kunnen op 17 Maart a.s. naar Antwerpen reizen, mits zij denzelf- den dag Belgie weer verlaten. De namen van de betrokkenen moeten worden vermeld op verzamellijsten, welke door den K.N.V.B. wor den beschikbaar gesteld. DRIE DOODEN BIJ EEN ONTPLOFFING OP SdHERMONNIKOOG. Woensdag ontdekten drie bewoners van Schiermonnikoog, de ongeveer veertigjarige F. Bandstra, R. Visser en A. van Djjk, beiden omstreeks dertig jaar, op het strand een vliegtuigbom. Zij wisten niet wat voor een gevaarlijk voorwerp zij hadden geivonden en brachten het achterop de fiets van een van hen naar het huis van Van Dijk. Donderdagmiddag besloten de mannen het projectiel in den tuin te demonteeren. Nau- welijks was men daarmede begonnen of de bom explodeerde. De gevolgen waren ont- zettend. De beenen van elk der drie mannen werden afgerukt, terwijl zij voorts emstige verwondingen elders aan het lichaam kregen. Bandstra bleek onmiddellijk te zijn gedood. De toestand van Visser was hopeloos. Don- derdagavond kort na zeven uur is hjj in zijn woning overleden. In den loop van den avond is het derde slachtoffer asm zijn verwondingen bezweken. De zwaargewonde Van Dijk was met de Insu- linde van de Noord- en Zuid-Hollandsche red ding maatschappij naar Oostmahom gebracht om van daar naar het ziekenhuis te Leeu- warden te worden vervoerd. Bij aankomst te Oostmahorn bleek de toestand van den ge- troffene zoo emstig te zijn, dat verder ver- voer niet raadzaam werd geacht. Korten tijd later is Van Dijk overleden. De geneesheer Berghuis van Schiermonnik oog verleende den slachtoffers de eerste hulp. Tengevolge van de explosie zijn de ruiten van de in den omtrek gelegen huizen vernield. Woensdag had de heer Boersma op het strand van Schiermonnikoog ook een vlieg tuigbom gevonden. Hij nam deze mee naar zijn woning, waar zijn beide zoons het projec tiel Donderdag hebben gedemonteerd. Geluk- kig hebben zich hierbij geen ongelukken voor- gedaan. ERNSTIGE ONGERUSTHEID OVER HET STOOMSCHIP VECHT. Nadat gisteren melding is gemaakt, dat er ongerustheid bestaat ten aanzien van het s.s. Grutto, moet thans worden bericht, dat even- eens emstige ongerustheid is gerezen over het lot van het s.s. Vecht van de N.V. Houtvaart, directie Vinke Co. te Rotterdam. Op de Noordzee hebben een viaschersboot en een patrouillevaartuig wrakstukken aan- getroffen, die van de Vecht afkomstig moeten zijn. Hierbij waren een ledige, gebroken red- dingboot en hout, o.a. stukken van luiken. De Vecht is in den nacht van Woensdag op Donderdag uit den Waterweg vertrokken, nadat het schip bij Wilton-Feijenoord te Schiedam, een reparatie had ondergaan. Het schip voer in ballast en moest in Afrika graan gaan laden voor de Nederlandsche regeering. De bemanning van de Vecht bestaat uit 22 koppen. Daar er aan boord drie redding- booten waren en bij de wrakstukken, voor- zoover thans bekend, zich slechts 65n gebro ken boot bevond, wordt alle hoop dat alle opvarenden zich hebben weten te redden, nog niet opgegeven. Indien wat thans emstig gevreesd wordt ten aanzien van de Vecht, waarheid zal bljj- ken te zijn, is, merkt de N. R. Crt. op, dit schip het derde", dat onze koopvaardijvloot nader op dit eindspel terug. Intussen zullen we gaarne analyses ontvangen. 56. 813 57. 32—27? Wit 2015 gaf stellig remise. 57. 13—18 58. 43—38 6—11 59. 16X7 12X1 60. 20—15 9—14 61. 21—16 Aangewezen was 2117 61. 4450 dam Wit gaf het op. 26 36 46 WIT 49. 47 35—30 48 49 50 Wit heeft niets anders. 49. 3440 50. 45X34 28—32 51. 27X38 14—20 52. 25X14 13—19 53. 14 X23 18X40 54. 30—25 4044 55. 25—20 3—9 56. 3832 Hier lijkt 2117 en 26X17 nodig, am nog enige kans op remise te hebben. We komen Engelsche opening. Wit: R. Fine. Zwart: A. R. B. Thomas. Hastings 1938. 1. c2c4 e7e5 Zoo wordt de opening Siciliaansoh met om- gekeerde kleuren. Het tempo dat Zwart ach ter is, doet zich echter sterk gelden, zoodat weldra van Siciliaansch niet veel meer te bekennen is. 2. Pgl—f3 Pb8c6 Ook e4, 3. Pd4 komt in aanmerking. 3. d2d4 e5Xd4 4. Pf®Xd4 Zwart speel in de Siciliaansche opening bijna nooit zonder nadeel vroeg d7d5. Hier hebben we het Siciliaansche pad dus reeds verlaten. 4j Pg8—f6 5. g2g3 Dd8e7 6. Rflg2 De7—b4t 7. Pblc3 Db4Xo4 Drie zetten om een pion te winnen die spoedig weer teruggegeven moet worden! Dat kan niet goed zijn. 8. Pd4b5 Pc6b8 9. b2b3 Dc4b4 10. Pb5Xc7t Ke8d8 11. Pc7fo5! Verlokkeiflk was Pa8: Dc3:t, 12. Rd2 De5, maar dan gaat op den duur Pa8 verloren. Het voordeel van Wit is in ieder geval twij- felachtig, terw(jl het nu volkomen duldelflk is: complete ontwikkeling tegenover groote aGh- terstand. 11, Db4a5 Zwart wil Rb4 spelen, wat Wit niet met a3 verhinderen kan, daar dan toch Rb4 volgt Beter was echter 11. ...a6, 12. Ra3 Da5, 13 Rf8: Tf8:, 14. Dd6 of 13. ...ab5:, 14. b4 Dc7, 15. Rc5 d6, 16. Rd4 en Wit heeft zich ge- lijk weten te houden, maar Zwart heeft meer kansen dan in de partjj. Als men minder goed staat, moet men de zaak ingewikkeld maken! 12. Rcl—f4 Dreigt niets minder dan damewinst. 12. Pf6e8 Nu zijn alle zwarte stukken terugontwik- keld! 13. a2—a3 a7—a6 Dit had veel vroeger moeten geschieden, n.l. wanneer Pc3 nog steeds hing. De penning kan nu door Wit worden ongedaan gemaakt. 14. b3b4 Da5h6 15. Rf4e3 Db6—g6 16. Pb5d4 Pe8d6 Dreigt Pc4, overigens een onsehuldige drei- ging, die bovendien gemakkelijk te voor- komen is. 17. Ddlb3 Rf8e7 Eindeiyk een ontwikkelingszet 18. Pc3d5 Re7f6 19.' Taldl Rf6Xd4 20. Re3Xd4 Zwart ontdekt nu dat Rb6t en Dc3f dreigt, waama mat op d8 (via e7) of dameverlies (na De6) geschiedt. Zwart heeft zoo enthou- siast zitten spelen en had nu nog wel wat kunnen doorzetten, maar de e enige zet is Pb5, waarop Wit het eenvoudigsto aSa4 speelt en de genoemde variant afdwingt. Een mooi voorbeeld van slechte ontwikkeling van Zwart, waardoor hij de dreigingen van Wit niet meer kan beletten, en die het verklaar- baar maakt, dat Zwart nu, zonder verschil In materiaal, opgeeft. De partij is een goed voorbeeld van ontwik- kelingsfouten en hun weerlegging door ge- wone, nuchtere zetten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 6