GEMEENTERAAD VAN AXEL. Omvraag. a. De heer DE REGT merkt op, dat in een der vorige vergaderingen gesproken is om- trent den toestand aan de Westzijde van de Axelschestraat. De VOORZITTER U bedoelt de rioleering. De heer DE REGT licht toe, dat hij bedoelt de toestand tusschen de tramrails en de be- staande eigenaars. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge- meester en Wethouders in dezen een confe- rentie hebben gehad met de Directie der Z.V.T.M. Deze is genegen het verzoek toe te staan, mits de gemeente het uitvoert. Er.zou aan vastzitten. dat een jaarlijksche retributie betaald moet worden, doch Burgemeester en Wethouders zijn het el niet over eens, dat dit noodzakelijk is. Juist het stuk waar het hier over gaat, is eigendom der gemeente en inder- tijd in bruikleen afgestaan aan de Z.V.T.M. 'Hieromtrent is spreker persoonlijk in overleg getreden met de directie der Z.V.T.M., en hij meent, dat deze kwestie op goeden voet staat. Hij hoopt er op, dat het daar behoorlijk voor elkaar komt. b. De heer FLORUSSE wil een kleinigheid vragen. Hoe komt het, dat er op verschillende plaatsen bij gladde wegen zoo slecht gestrooid wordt. Er is gezegd, dat er weinig zand is, doch dat kan toch geen motief zijn. Spreker heeft het meegemaakt, dat het op Reuzen- hoek geweldig glad was. In andere gemeen- ten is men er direct bij om zand te strooien, het is toch niet onmogelijk om een bakje zand en 2 lui om te strooien weg te zenden. De VOORZITTER antwoordt, dat men thans leeft in buitengewone omstandigheden, zooals de heer Florusse en spreker niet mee gemaakt hebben. Pas is er gestrooid, of het gaat sneeuwen, daar kan men ten slotte toch geen van alien iets aan doen. De man van de gemeente is voortdurend bezig geweest en heeft op de meest bedreigde punten het eerst gestrooid. Er is ook hulp gevraagd van de burgerij, want 't ging zoo niet en langzamer- hand zag iedereen in, dat het noodig was medewerking te verleeneri. Het gaat echter niet aan, om de wegen naar buiten en alle op- ritten, die kilometers lang zijn, behoorlijk te bestrooien, dat doet men elders ook niet. Dat is geen kleinigheid. De heer FLORUSSE merkt op, dat als de menschen van de Griete naar het dorp moes- ten komen langs de wegen zooals die er thans bij lagen, het voor de menschen levensgevaar- lijk was. De VOORZITTER antwoordt, dat iedereen daarvan heeft geprofiteerd. Het was overal levensgevaar lij k De heer FLORUS'SE is van meening, dat men daarop moet voorbereid zijn en zorgen dat er voldoende droog zand is. De VOORZITTER antwoordt, dat er ge- noeg zand aanwezig was. Doch men gaat er niet aan beginnen om een ^veg, die 4 a 5 K.M. lang is, geheel te bestrooien, dat doet men elders ook niet. A1 zou dit gebeuren, dan kan men daarmede onmogelijk om 9 uur 's mor- gens klaar zijn, dat bestaat niet. En hoe vaak gebeurt het niet, dat als het sneeuwt en men bezig is zand te strooien, het reeds weer dooit voor men er mee klaar is. Iemand, die met deze zaak niet belast is, weet niet hoe moeilijk het is, De heer FLORUSSE merkt op, dat de man van de gemeente Vrijdagmiddag bezig was met den vuilniswagen. Vrijdagmiddag was er op het dorp niet gestrooid. Spreker ge- looft niet, dat het overdreven is, als men bij deze toestanden edn of twee man in dienst heeft, die daarmede belast zijn. Ook was het toch wel mogelijk om de burgerij door middel van uitbellen te verzoeken hun asch op den weg te strooien. Indien er meer bekendheid aan werd gegeven, zou daaraan ook meer ge volg gegeven zijn. Spreker meent, dat dit een wenk moet zijn voor het vervolg. De VOORZITTER antwoordt, dat, dooreen genomen, de burgerij heel goed heeft mede- gewerkt. Over het algemeen is er tamelijk goed meegemerkt. Spreker meent, dat men moet denken: doe ik het voor een ander, zoo doet de ander het voor mij. Zdo moet men het beschouwen. De heer MAAIS zou in dezen ook iets willen zeggen. De VOORZITTER merkt op, dat men naar aanleiding van de gestelde vragen niet kan gaan debateeren. De heer MAAS merkt op, dat er veel klach ten over de gladheid zijn, heel veel. Vandaag is het glad, morgen iets minder. Spreker zou dan ook graag zien, dat op Othene over een auto met zand beschikt kon worden. Het aan- tal klachten dat hierover gedaan is, is zeer groot. De VOORZITTER vindt het eigenaardig, dat de menschen komen met klachten naar een kantoor, dat hen niet helpen kan. De heer MAAS is van meening, dat de menschen liever met klachten komen naar een gewoon mensch. Spreker is met Oude- jaar naar Zaamslag geweest, maar het was niet te doen. De VOORZITTER stemt toe, dat het met Oudejaar en Nieuwjaar glad is geweest, met Oudejaar 's middags is dat begonnen, doch op Nieuwjaar is het geen werkdag. Het is dan ook moeilijk om menschen aan het werk te zetten. Bovendien zou men met 1 man weinig opschieten, en zou een behoorlijk aan- tal menschen aangenomen moeten worden. Daar begint men zoo gauw riiet aan. c. De heer DE FEIJTER heeft een kleine opmerking aan het adres van den Voorzitter als hoofd van politie. Spreker meent, dat het noodig is, dat er een goede bewaking is, er zijn veel mannen onder dienst en op ver- scheidene hofsteden heeft men veel graan zitten. Die vrouwtjes gaan 's avonds naar bed en weten dat zij onder de bewaking van de mannen der wet veilig zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat de men schen als er iets gebeurt, dit toch moeten aanbrengen op de plaats waar het behoort. De heer DE FEIJTER geeft te kennen, dat men dat wel eens vergeet. d- De heer MAAlS deelt mede, dat op 30 October een verzoek is binnengekomen van C. P. de Vos en 7 anderen om verbetering van de Brouwerijstraat en de Axelschestraat. Kunnen Burgemeester en Wethouders hier over al inlichtingen geven? De VOORZITTBR antwoordt, dat Burge meester en Wethouders dit verzoek naar den architect zonden en een voorloopig rapport over deze zaak ontvingen. Daarna is deze op- nieuw in handen van den architect gesteld. Er moet nog een uitpassing gebeuren en in verband met de weersomstandigheden is dat niet mogelijk. De architect heeft daarom verzocht, te mogen wachten tot de dooi is ingetreden. De heer MAAS kan met dit antwoord ge- noegen nemen en zal bericht afwachten. e. De heer MAAS heeft nog iets. Op 6 Maart 1940 wordt het een jaar. dat een ver zoek is ontvangen van G. Overdulve en 18 anderen in verband met het Achterstraatje. Deze kwestie is verwezen naar Burgemeester en Wethouders. De Voorzitter heeft toen ge zegd, dat men den aanleg van de waterleiding zou afwachten. De VOORZITTER deelt mede, dat bierop nog geen antwoord kan worden gegeven. Burgemeester en Wethouders hebben gezegd, dat zij het practisch achtten, hiermede te wachten tot de aanleg van de waterleiding achter den rug zou zijn. Hiermede is men nog niet gereed, om thans een verandering aan te brengen achten Burgemeester en Wet houders niet in het belang van de zaak. De heer Maas weet zelf, hoe het er uitziet als er een gat in een harde weg gemaakt wordt. Dat is jammer, maar het kan helaas niet anders. Gevaar bestaat er daar niet, als dat zoo was, moest er ingegrepen worden. Spre ker gelooft, dat het verstandig is, hierover in 1940 nog niet te redeneeren of er verandering moet komen, afgezien nog van de financieele aangelegenheid hiervan. De heer MAAS constateert, dat het dus wacht met het oog er op, of er menschen aan- sluiten aan de waterleiding. Hij is er van overtuigd, dat dit een grondige reden is. f. De heer MAAS heeft nog een vraag te stellen. In de notulen der vorige vergadering heeft hij gelezen, dat de man die te Othene belast is met het ophalen van vuilnis en zink- putten, moet hij ook niet den weg onder- houden De VOORZITTER antwoordt, dat deze man vuil moet helpen ophalen, de zinkputten on- derhouden en de hoopen bladeren opruimen. Wat de reiniging daarvan betreft moet men er rekening mee houden, dat deze in 1940 nog nergens tot zijn recht is gekomen. Door de vorst is er ten aanzien van de rioolputten een heel moeilijke toestand ontstaan. De heer MAAS stemt toe, dat nu alles be- vroren is, er veel water blijft staan. In het contract van den vorigen werkman stond, dat hij moest helpen bij het vuilnis ophalen, de zinkputten reinigen en de putten in de wegen moest vullen. Indien hij zich goed herinnert, staat in de notulen, dat de nieuwe anders niet moest doen, dan helpen bij het ophalen van vuilnis en het schoonhouden van de zink putten De VOORZITTER antwoordt, dat die man geen straten moet vullen, hij moet alleen weg- halen wat niet op de straat thuis hoort. Er moet met den weg ook iets gebeuren, doch daaraan is de heele maand Januari niets ge daan kunnen worden. Men heeft geen maca dam kunnen strooien, en ook geen sintels. Er moet iets mee gebeuren, doch dit zal dan op andere wijze dan vroeger plaats vinden. De heer MAAS merkt op, dat er in het achterstraatje een hoopje macadam ligt. Dat moet die man dus niet uitstrooien, doch er moet gewacht worden op den man van Zaam slag. De VOORZITTER antwoordt, dat die maca dam ligt te wachten op beter weer. Hjj sluit de vergadering door het uitspre- ken van het dankgebed. Vergadering van Dinsdag 27 Februari 1940, des naimiddags 2 uur. Voorzitter: de heer F. Blok, burgemeester. Tegenwoordig de leden F. Dieleman, P. J. van Bendegem, H. Smies, A. Th. 't Gilde, U. Sytema, C. van Bendegem, C. Hamelink, P. de Jonge, C. Schieman, B. Seghers, P. Goos- sen, C. Th. van de Bilt en de Secretaris J. L. J. Maris. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het geibedsformulier. 'Hij richt zich tot de vergadering in de vol- gende bewoordingen Mijne Heeren, Bij deze eerste vergadering van uwen raad in 1940 wil ik gaarne zooals gewoonlijk gebruik maken van de gelegenheid u alien, ieder met de zijnen, een gelukkig en gezegend Nieuwjaar toe te wenschen. Het jaar 1939 is voorbij gegaan met al zijn zorgen en het jaar 1940 is begonnen terwijl Europeesche landen rondom ons in den gru- welijken oorlog zijn gezonken. Nog steeds en jammer genoeg kan de overheidsbemoeiing voor verschillende takken van ons volksbestaan niet worden gemist. Over het algemeen, hoewel de vastgestelde prijzen voor de verschillende landbouwgewas- sen zeker niet hoog te noemen zijn, was de uitkomst van den landbouw in 1939 loonend, mede in verband met de zeer goede opbreng- sten. De opibrengst der bieten bleef beneden het normale terwijl het vlas zeer verschillend was. Werkloozenzorg. In het. beeld der werkloosheid is tot aan de mobilisatie weinig verandering gekomen. Tengevolge van de mobilisatie werden on- geveer 300 personen opgeroepen, waardoor de werkloosheid sterk verminderde. Mede als gevolg daarvan is het gemiddeld aantal werkloozen met 60 gedaald tot 123. Over het eerste halfjaar bedroeg het gemid- delde 196, over het tweede halfjaar 50. In overheidszorg (steun en werkverschaf fing) waren gemiddeld 46 personen per week per jaar; over het aantal zorgweken bedroeg het gemiddelde 63. Het percentage der verzorgden steeg van 32 tot 37,4 In het algemeen zijn de werkloozen slechts een gedeelte van het jaar in zorg, hetgeen blijken kan uit het feit, dat de administratie 225 personen omvat, dit is 15 minder dan in 1938. Aan steunuitkeeringen werd betaald 8685,32. Bij de controle werden geen moeilijkheden ondervonden; in het voor jaar is tijdelijk een hulpcontroleur werkzaam geweest, omdat de ccntroleur te veel met anbeidsbemiddelings- werkzaamheden was bezet. De werkverschaffing was minder omvang- rijk. Bij de centrale objecten van de waterleiding werkten 18 personen gedurende 18 weken, bij het Hulster- en Axeler Ambacht 7 man ge durende 3 weken en bij «het object van den heer F. D. Dekker te Zaamslag 25 man ge durende 9 weken, terwijl bij het particuliere object van den heer Jac. Dekker-de Feijter 28 man gedurende 8 weken geplaatst werden. De totale ten laste der gemeente komende kosten bedroegen voor die objecten gezamen- lijk 7042,06. In verband met de plaatsing van arbeids- krachten buiten de gemeente (o.a. in West Zeeuwsch-Vlaanderen, den Wieringermeer- polder, Vlissingen en Duitsehland) "werd aan vervoer-, reis- en verhuiskosten ruim 1500 betaald. Aan kleine boerensteun, die 4 personen omvatte, werd 300,31 betaald; daarenboven ontrving 1 kleine boer steun in natura. Over een gedeelte van het jaar ontving 1 kleine tuinbouwer aan steun een bedrag van ,f 70,10. De totale uitgaven voor werkloozenzorg be droegen 17743,52, hetgeen ruim f 9000 min der is dan in 1938. De distributie van levensmiddelen aan de werkloozen verminderde; de deelneming aan de spaarregeling, die grooter kon zijn, bleef ongeveer gelijk. Tenslotte zij er nog aan herinnerd, dat de steunverleening en werkverschaffing op last van den heer Inspecteur voor de werkverrui- ming gedurende 14 weken stopgeizet is ge weest, over welke aangelegenheid in het begin meeningsverschil is geweest, hetgeen naar ik hoop in de toekomst niet meer zal voorkomen. Arbeidsbekniddeling. Het aantal werkzoekende arbeiders, dat bij de arbeidsbemiddeling stond ingeschreven, be droeg over 1939 gemiddeld 120. Het maximum aantal stempelaars was 405, het minimum 2. De mobilisatie is oorzaak geweest, dat de werkloosheid de laatste 4 maanden sterk is verminderd. Daar staat tegenover, dat het werk in de bou/wvakken hlerdoor voor een groot deel werd stilgelegd. In de gemeente zijn 2688 personen ge plaatst. De bemiddeling naar de ammoniak- fabriek te Sluiskil vroeg weer veel tijd, omdat de plaatsingen meest van korten duur waren. Toen door de mobilisatie een aantal plaatsen op de fabriek moest worden bezet, bleek men niet bereid bij het zoeken van werkkrachten de arbeidsbemiddeling in te schakelen. Slechts met moeite is het gelukt een enkele arbeider vast te plaatsen. De intercommunale arbeidsbemiddeling heeft zich in 1939 sterk uitgebreid. Er zijn 566 personen buiten de gemeente geplaatst waarvan 358 landarbeiders in West Zeeuwsch- Vlaanderen, tegen het vorige jaar 220. Behoudens een loonconflict is deze bemid deling steeds vlot verloopen, en hebben de arbeiders tot voile tevredenheid der werk- gevers gewerkt. Ook de plaatsing in andere gemeenten heeft zich uitgebreid. In den Wieringermeerpolder zijn 33 landarbeiders voor den duur van 1 tot 4 maanden geplaatst. De bemiddeling naar Duitsehland was niet zoo groot; het aantal daar geplaatsten be droeg 5. Bevolking. De sedert eenige jaren ingezette daling van het bevolkingscijfer duurde voort. In het af- geloopen jaar verminderde de bevolking met 85 personen, zoodat het totaal aantal in- woners op 31 December 1939 6388 bedroeg. Besmettelijke ziekten. Besmettelijke ziekten bij den mensch kwa- men bijna niet voor; enkele gevallen van rood- vonk werden geconstateerd. Onder het vee kwam hier en daar mond- en klauwzeer voor; gelukkig in mindere mate dan het vorig jaar. Brandweer. De brandweer behoefde weinig actief op te treden, twee kleine binnenbranden en een uit- slaande brand werden gebluscht. Bouw- en woningtoezicht. Het afgeloopen jaar bracht op het gebied van de bouwindustrie weinig bedrijvigheid. Voornamelijk in het gemeentelijk uitbreidings- plan kwam er weinig verandering. In een enkel gedeelte werd 90 M. nieuwe straat aangelegd, waaraan bereids reeds ge- bouwd werd. Ook voor particulier terrein was deze aanleg van belang. (Verlenging van Pieter PaulUsstraat en Bylocquestraat). In het gemeentelijk uitbreidingsplan wer den vier perceelen grond verkocht met een oppervlakte van 689 M2. tegen een totaal be drag van 1973. In 1939 werden 14 bouwvergunningen afge- geven voor nieuwe woningen, 3 woningen werden na slooping opnieuw opgebouwd. Een vijftal kon nog niet worden opgeleverd en is alzoo nog in aanbouw. Voor het verbeteren van de rioleering ten behoeve van het af te voeren water uit de kom en dat van den Noordpolder, werden voorbereidende werkzaamheden verricht, zoo dat thans, nu de weersgesteldheid het toelaat, dit werk zeer spoedig in werkverschaffing kan worden uitgevoerd. Financien. De finantieele positie onzer gemeente blijft nog steeds de uiterste zorg vragen. Werd eenige jaren geleden gehoopt op een algemeene opleving van het economisch leven, welke ook haar terugslag zou hebben op de finantieele positie der gemeente en waren de symptomen hiervan ook reeds hier en daar te bespeuren thans dreigen de bij zondere tijdsomstandigheden weer alles te ontwrichten en wordt de toekomst, ook voor de gemeentefinantien, zeer onzeker. Bijzondere uitgaven dreigen het reeds jarenlang met de meeste moeite bewaarde evenwicht te verbreken. Hierom vooral is, thans nog meer dan ooit, de uiterste voorzichtigheid bij het finantieele beleid geboden. Evenwel heeft een en ander zich tot op heden nog zoodanig in gunstigen zin ontwik- keld, dat het ons ncg steeds mocht gelukken een sluitende begrooting samen te stellen. We mogen dan ook gelukkig constateeren, dat de finantieele positie onzer gemeente nog niet slecht is te noemen. Helaas kan nog geen der genomen maat- regelen, welke tot dit doel hebben medege- werkt (ik noem thans slechts de heffing eener plaatselijke wegenbelasting) ongedaan worden gemaakt. Wij kunnen slechts hopen, dat de toestand zich dermate zal ontwikkelen of dat van regeeringswege een dergelijke verruiming der plaatselijke middelen zal worden bevorderd, dat hiertoe binnen afzienbaren tijd wel kan worden overgegaan. Onderwjjs. Het onderwijs kon geregelden voortgang hebben. Eenals vorige jaren geeft dit geen reden tot bijzondere opmerkingen. Gasfabriek. Het gasbedrijf functionneerde regelmatig zonder dat storingen van eenige beteekenis zijn voorgekomen. Het gasverbruik is iets achterujtgegaan; het aantal verbruikers bleef op peil. De aanvoer van steenkolen ondervond stag- natie in de eerste 8 maanden, met het gevolg dat duurder prijzen moesten betaald worden. De voorraad kon op hetzelfde peil worden gehandhaafd. In tegenstelling met kolenprijzen, die om- hoog liepen, daalde de cokesprijs in de eerste helft van het jaar. Wel liepen deze prijzen op het eind des jaars omhoog, doch konden de resultaten hiervan niet voor het heele jaar goedmaken. Tengevolge van het uitbreken van den oor log werd de uitvoer naar Belgie van cokes en teer verboden en bleef alleen mogelijk met consenten. Ook veroorzaakten verschillende regeeringsmaatregelen verschillende admini- stratieve werkzaamheden. Al die maatregelen eischen voortdurend zorg en aandacht. Over het jaar 1939 zijn de laatste voile afschrijvingen op de activa noodig geweest. Thans zijn meerdere objecten geheel afge- schreven en zullen meerdere volgen. Het aantal straatlantaarns bleef hetzelfde. In enkele straten in Axel en in Temeuzen werd het hoofdbuizennet uitgebreid. Het nieuwe raadhuis dat op 23 Januari 1939 in gebruik is genomen voldoet aan de gestelde verwachtingen. Ook de centrale verwarming in het raad huis heeft in dezen strengen winter uitste- kend voldaan. Het jaar 1939 en zeer zeker de tweede helft van 't jaar is van het gemeentepersoneel veel gevraagd, vooral van het secretarie- en werk- loozenbureau-personeel in verband met de zeer vele administratieve werkzaamheden ten gevolge van de buitengewone omstandig heden. Belangeloos werden vele overuren gemaakt. Voor hun arbeid en toewijding breng ik hen gaarne dank. Heeren raadsleden en heeren wethouders. U alien breng ik dank voor de aangename en prettige wijze, waarop wij in deze mooie zaal de gemeentebelangen met elkander heb ben mogen behartigen. Moge dit in het jaar 1940 bestendigd blijven. En thans, mijne heeren, staan wij aan het begin van het jaar 1940. Niemand kan zeg gen wat het ops brengen zal. Wel weten wij dat wij in een zeer emstigen tijd, een zeer gespannen tijd, leven. Europeesche staten beoorlogen en bekam pen elkander en de strijd wordt steeds feller. Gelukkig en Gode zij dank, dat ons land niet in den oorlog is betrokken en dat wij nog voor den gruwel van dien oorlog zijn bewaard. Niettemin ondervinden wij de gevolgen van den oorlog, zoowel in het land als in de ge meente. Het wordt steeds moeilijker. En nu dat wij geroepen zijn de belangen van onze gemeente en die der inwoners te behartigen, spreek ik de hoop uit, dat wij dat zullen doen in eensgezindheid, schouder aan schouder staande. Moge God onze dierbare gemeente voor rampen en onheilen behoeden en geven dat de vrede, de zoo vurig verlangde vrede, spoedig moge terugkomen. De heer DIELEMANMijnheer de Voor zitter, ik twijfel er geen oogeniblik aan, of ik spreek namens den geheelen raad, wanneer ik u dank zeg voor de goede woorden die u tot ons gericht hebt. Wij hopen van harte, dat het u en uiw gezin gegeven moge zijn, de gemeente in 1940 naar de krachten die u ge geven zijn, te leiden. Wij hopen, dat God u daartoe de kracht moge geven. De VOORZITTER: Mijnheer Dieleman, ik dank u zeer voor de goede woorden en goede wenschen die u namens den raad tot mij hebt gericht. 1. Notulen. Wordt voorgesteld, de notulen der vergade- ringen van 28 November en 21 December 1939 vast te stellen, zooals deze in druk zijn verschenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. a. Het raadsbesluit van 28 November 1939, tot vaststelling van een verordening op de heffing van opcenten op de gemeentefonds- belasting, voorzien van bewijs van koninklijke goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. b. Bericht van Gedeputeerde Staten, dat: le. de beslissing op de begrooting 1940 is verdaagd; 2e. machtiging aan het gemeentebestuur wordt verleend om te beschikken over de helft van de op die begrooting voor gewone uitgaven gebraohte sommen en te innen de op die begrooting geraamde inkomsten, voor zoo- ver die uitgaven en inkomsten ook op die be grooting voor het loopende jaar voorkomen. Aangenomen voor kennisgeving. c\ Gedeputeerde Staten zenden: 1. goedgekeurd terug het raadsbesluit tot onderfhandsche verhuur van de woning van het hoofd der school aan den heer J. Buma voor den tijd van een jaar; 2. idem de wijlziging van de begrooting der gemeente voor het dienstjaar 1939; 3. idem tot verkoop van bouwgrond aan den heer L. P. Marijs; 4. het ontvangstibericht van de wijziging van de algemeene politieverordening. Aangenomen voor kennisgeving. d. Berichten van aanneming van benoe- ming door alle leden van de commissie tot wering van schoolverzuim. Aangenomen voor kennisgeving. e. Berichten van aanneming van benoe- ming van de heeren I. de Feijter en Joz. Scheele als leden van het Burgerlijk Arm- bestuur. Aangenomen voor kennisgeving. f. Verslag van de brandweer over 1939, luidende Hierbij hebben wij de eer Uedele aan te bie- den een rapport over de werkzaamheden van de brandweer in het jaar 1939. Door de beamtoten is driemaal vetgaderd en is geregeld toezicht gehouden op het onder- houd der materialen. 13 Maart is de brandweer actief opgetreden bij een brand die was uitgebroken bjj de vlasserij van den heer Alf. de Waele op het zoogenaamde Plaatje. 5 Juni werd de brandweer gealarmeerd om een brand in de Nieuwstraat, dit bleek bij aankomst loos alarm te zijn. 20 Juni werd de brandweer gealarmeerd om een brand in de Emmastraat, die was uitge broken in de woning van de wed. Ch. de Kaij- zer; hier heeft de brandiweer niet op behoeven te treden, wijl de brand door omwonenden in- middels was gebluscht. 1 Juli werd de brandweer gealarmeerd voor een brand aan de gemeentelijke gasfabriek, hier kon de brand met een waterleidingslang worden gebluscht, na een gedeelte der pan- nen van het dak te hebiben afgenomen. 21 Juli is er een oefening gehouden op de Axelsche Sassing. 2 Augustus is er een vergadering gehouden met het bestuur der brandweer te Zaamslag, teneinde aan de gemeentebesturen van Zaam slag en Axel een plan voor te leggen en van advies te dienen inizake een brandweerpost op het Spui, hetwelk om de hooge kosten niet tot uitvoering is gebracht. 8 September werd er een Iuchtbescher- mingsoefening gehouden, waarbij werd ver- ondersteld, dat drie branden tegelijk waren uitgebroken, een in de Prins Hendrikstraat, een aan het station der Maatschappij Meche- len- Terneuzen en een, de zwaarste, aan de R.K. kerk. Verder is door den opperbrandmeester een toespraak gehouden voor de Axelsche Radio- Centrale over luchtbescherming en brahd- gevaar. Viermaal zijn er brandwacht-diensten ge daan bij fihnvoorstellingen in de Chr. bewaar- school en in de Ned. Hervormde Zondag- school. De materialen bleken telkens in orde te zijn. De manschappen, waaronder door de mobili satie enkele Veranderingen kwamen, bleken steeds trouw op hun post en altijd zeer actief te zijn, wat de samenwerking en een snel handelen zeer ten goede kwam, zoodat U Edelachtbare uit een en ander moge blijken, dat de brandweer steeds waakzaam is om aan de haar gestelde eischen te kunnen voldoen. Aangenomen voor kennisgeving. g. Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, inzake den aanleg van een rijwielpad langs den Provincialen weg Kijkuit- Hulst, luidende: Voorshands bestaat, mede vanwege de daar aan verbonden hooge kosten, bezwaar, tot den aanleg van een rijwielpad langs nevengenoemd wegvak over te gaan. Burgemeester en Wethouders berichten hierbij Destijds is aan de Provinciale Staten van Zeeland het verzoek van de gemeenteraad uitgegaan om een rijwielpad naast den weg AxelKijkuitHulst aan te brengen. Dit verzoek is in handen van heeren Gede puteerde Staten gesteld om advies. Aangezien het rapport over deze aangele genheid aan de Prov. Staten nog niet is uit- gebracht, zullen wij dit moeten afwachten en stellen U voor deze mededeeling voorloopig voor kennisgeving aan te nemen. Aangenomen voor kennisgeving. h. Evenals vorige jaren is van het bestuur van de Kath. Middelbare Handelsdagschool te Hulst een verzoek ingekomen om een extra subsidie te mogen ontvangen, teneinde het tekort over 1938 te dekken. Wordt voorgesteld evenals vorige jaren hierop afwijzend te beschikken. De gemeente draagt jaarlijks in den vorm van een subsidie van f 300 bij, berekend naar f 75 per leerling tot een maximum van ,f 300. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. i. Adres van het Hoofdbestuur van den Algem. Nederl. Politiebond om te bevorderen, dat de salarissen van het politie-personeel zullen worden herzien. Aangezien de noodzakelijkheid van herzie- ning van de salarissen van die ambtenaren, in verband met de stijging van de levensmidde len, door ons nog niet wordt ingezien, wordt door ons voorgesteld op dit verzoek afwijzend te beschikken. Wanneer de stijging van het indexcijfer voor noodzakelijk levensonderhoud voortgaat binden wij met bovengenoemd voorstel ons niet om in de toekomst met een voorstel te komen voor een tijdelijke verhooging over de geheele linie. De heer SYTEMA deelt mede, dat sprekers fractie het althans voorloopig eens is met de conclusie van het Dagelijksch Bestuur om dit verzoek af te wijzen. Zij doet dit niet omdat zij het met de strek- king niet eens zou zijn, doch is van meening, dat langzamerhand de stijging van den ge heelen levensstandaard aanleiding kan geven de salarissen van de ambtenaren onder de loupe te nemen. Zij stemt in met het voor stel van Burgemeester en Wethouders, omdat zij er niet voor is, de salarieering van edn categorie van ambtenaren te herzien. Zij is het eens met Burgemeester en Wet houders, dat de politie niet tot de minst- bezoldigde groep van ambtenaren behoort, en niet in de eerste plaats en uitzonderlijk, daar- voor aan de beurt moet komen. Dit sluit niet uit, dat bij voortduring van de stijging van den levensstandaard, over- wogen behoort te worden de salarissen van het gemeentepersoneel te herzien en nader te bekijken. Allen weten, dat de stijging voort- duurt en een zoodanigen omvang heeft aan genomen, dat de salarissen nauwelijks vol doende zijn om te leven volgens den levens standaard waarin men gewoon was te leven. Sprekers fractie hoopt dan ook, dat Burge meester en Wethouders niet lang zullen wach ten met voorstellen in dien geest te komen, en zjj behoudt zich het recht voor, in een der eerstvolgende vergaderingen met een voorstel in die richting te komen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders aanvaard. j. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat kraphtens verkregen machtiging van den raad door Burgemeester en Wethou ders met goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten twee perceelen bouwgrond in de Pieter Paulusstraat zijn verkocht aan den heer M. van Doeselaar c.a. De oppervlakte bedraagt in totaal 208 c.A. en de vastgestelde prijs voor dien grond was f 2,50. Aangenomen voor kennisgeving. De VOORZITTER (terwijl de leden zich van hun zetels verheffen)En thans, mjjnj heeren, heb ik U de droeve mededeeling te doen van het ontvangen bericht van overlijden van onzen gemeente-bode, den heer Fermont. Op 1 Juli 1932 werd bij benoemd tot gemeentebode. Bijna 8 jaren heeft hij onaf- gebroken deze betrekking met eere bekleed. Gedurende dien tijd heeft hij zich doen ken nen als een niet veel zeggend, maar eerlijk en trouw ambtenaar, met een buitengewone plichtbetrachting. Met groote liefde heeft hij zijne betrekking vervuld. Het werk waarmede hij was belast, was hem nooit te veel eh steeds was hij op zijn post. De gemeente verliest in hem een buiten- gewoon goed ambtenaar. Ik ben er van overtuigd, dat ik thans namens den raad en namens Burgemeester en Wethouders spreek, wanneer ik thans vanaf deze plaats dank, ja grooten dank uitspreek, voor al datgene, wat hij in zijne betrekking voor de gemeente heeft gedaan. Ook persoonlijk heb ik behoefte mijn dank te brengen voor datgene, wat hij voor mij is geweest. Ook voor zijn vrouw zal dit overlijden een groot verlies zijn, maar te weten, dat hij steeds zijn plicht heeft gedaan, zal zeer zeker ook voor haar een troost zijn. Laten wij eenige ocgenblikken stilte in acht nemen. 3. Vaststelling van het bedrag per leer- ling over 1939 uitgegeven wegens be- looning voor de vakonderwjjzers der O. L. school en vaststelling der voor- schotten voor de vakonderwijzeressen aan de bijzondere scholen voor het jaar 1940. Burgemeester en Wethouders stellen voor: a. het in art. lOlbis, le lid der L. O. wet 1920 bedoelde bedrag voor het gewoon lager onderwijs (vakonderwijsover het jaar 1939 vast te stellen op 1,66 per leerling; b. het voorschot, bedoeld in artikel lOlbis 7e lid der L. O. wet 1920 voor het jaar 1940 vast te stellen voor de Vereeniging voor Chr. Nat. schoolonderwijs (Nieuwstraat) op 313,50, voor het R.K. Kerkibestuur (Wal- straat) op 234,06 en voor de Hulpvereeni- ging voor Geref. schoolonderwijs (Spui) op f 194,22. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 4 4. Vaststelling van de voorschotten op de exploitatievergoeding voor de bijzon dere scholen voor het jaar 1940. Door Burgemeester en Wethouders wordt voorgesteld het voorschot aan de Vereeniging voor Chr. Nat. schoolonderwijs te bepalen op 3557,16, aan het R.K. kerkbestuur op 1359,24 en aan de Hulpvereeniging voor Geref. schoolonderwijs op 1127,88. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. (Wordt vervolgd.i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 6