list l-rico -mehAop &acd, eett wcoahAvkq vxnft hvaJtikct DE VERJAARDAG VAN DE PAUSKEUZE. TERNEUZEN, 6 MAART 1940. rico (Ingez. Med.) de andere schepen, zoo beschouwd worden, dat dit schip dienen moet om vast te stellen of de Engelsche marine inderdaad tot aan- houding van de Italiaansche schepen met Duitsche kolen zal overgaan. De Italiaansche instantie, die in de Rotter- damsche haven de kolentransporten behan- rielt, zeide aan de N. R. Crt. bij informatie, dat de schepen, die in de haven zijn aangekomen, alien geladen worden en dat het plan bestaat al deze schepen te laten vertrekken. Na het vertrek van de zes schepen liggen thans nog tien schepen in de Rotterdamsche haven in lading, alien Italiaansche stoomschepen. Of er nog ledige Italiaansche schepen zullen bin- nen komen om te laden was Maandag bij deze Italiaansche instantie nog niet bekend. Dinsdag nojg vier scihiepen vertrokken. De verschepingen van Duitsche kolen naar Italie via de Rotterdamsche haven worden noig geregeld voortgezet. Dinsdag zijn op- nieuw vier, met kolen geladen Italiaansche schepen uit den Nieuwcn Waterweg vertrok- ken. Het waren de Semien, de Integritas, de Ischia en de San Luigi. t Omtrent de Italiaansche schepen, die Zon- dag en Maandag uit Rotterdam vertrokken zijn, heeft de instantie, die met het bevrach- ten van deze kolenbooten belast is, geen be- richt van aanhouding door de Engelschen ge- kregen. Toch moeten deze schepen Duins al lang bereikt hebben. De bedoelde instantie veronderstelt dan ook, dat de schepen, die, zooals men weet, geruimen tijd v66r den lsten Ma-art op hun lading hebben liggen wachten, ongehinderd door kunnen varen. De Duitsche kolen voor Italie. Dinsdagavond heeft voor 12 uur geen enkel I'taliaansch schip geladen met Duitsche kolen den Waterweg verlaten. In de Rotterdam sche haven werd voortgegaan met het laden van 'n aantal Italiaansche schepen, en in het begin van den nacht waren vier schepen ge- heel geladen. Besloten werd, dat deze vier schepen vanmorgen zee zouden kiezen. Inderdaad hebben deze vier schepen .vanmorgen de Rotterdamsche haven verlaten. Varenlde in den Waterweg kregen zij evenwel order hun pas begonnen reis af te breken en naar de haven van Rotterdam terug te keeren. Bij informatie bij de Delegazione Italians F. F.-S. S. Monopolio Carboni te Rotterdam kon men over hetgeen er thans zal geschie- jden met deze vier schepen niet inlichten. Wei Zeide men, dat -nog wordt voortgegaan met het ladsn van een aantal andere Italiaansche schepen met kolen. Vijf Italiaansche schepen naar Duins opgebracht. Dinsdag zijn vijf Italiaansche schepen in de Duins aangekomen om op contrabande te wor den doorzocht. De drie laatste schepen, die even voor don- ker op de ankerplaats aankwamen,""Werden begel-eid door -twee Engelsche oorlogsschepen. neuter weet te melden, dat jzich nog eenige Italiaansche schepen bij den Noordelijken toegang van de Duins ophielden, welke waar- schijnlijk Woensdagmorgen voor anker zou den gaan. Een Italiaansche persstem. In een commentaar op het Engelsche be sluit tot bel-emmering van het vervoer van puitsche steenkool naar Italie schrijft de ftegima Fascis'ta, volgens de N. R. Crt., dat men met dezen maatregel heeft willen rea- geeren op Italie's weigering om wapens te verkoopen aan Engeland. Bovendien wilde men Italie dwingen steenkool te betrekken uit Wales ien aldus de Italiaansche schepen blootstellen aan de ge'varen van de Noordzee. Het blad van |Farinacci verzekert, dat er geen twijfel aan bestaat of Engeland wil zijn politiek aan de neutralen opleggen. Het be- sluit van Londen wordt door de Italiaansche regeering beschouwd als een ,,sohandelijke schennis" van het volkenrecht, want volgens de bepalingen van dit recht mag een blokkade alleen betrekking hebben op oorl-ogstuig. Engeland, zoo besluit het blad, heeft zich over willen geven aan een opzettelijke uit- daging. Als men zich bij dit optreden had neergelegd, zou niet te overzien zijn geweest, welke omvang het huidige conflict zou kun nen aannemen. Volgens S'tefani drukken alle Italiaansche bladen het protest van Italie af op hun eerste pagina en leggen zij in hun opschriften den nadruk op den krachtigen toon van het pro test, de schennis van het Volkenrecht en den emst van deze maatregelen, welke de oeco- nomische en politieke betrekkingen tusschen beide landen kunnen vertroebelen. De Tevere schrijft, dat, welke waarde men ook mag hechten aan deze faze in de Italiaan- eche-Britsche betrekkingen, een ding zeker is, n.l. dat de afdoening van de rekening geopend is en dat Italie van cCag'tot dag de balans bijhdudt. De Engelsche pers steunt de regeering. Naar Havas meldt, keuren de Engelsche bladen zonder voorbehoud het besluit der re geering goed, om den uitvoer van Duitsche steenkool naar Italie te beletten. Zij eischen zelfs, dat, wat zij de blokkade van Duitsch- land noemen, nog verscherpt zal worden. Naar aanlei'ding van de kwestie, dat Italie aan Engeland landbouwproducten wilde leve- ren voor steenkool inplaats van producten van de metaalindustrie, welke Engeland Wilde hebben, schrijft de diplomatieke medewerker van de Times, dat Engeland een land niet wil overhalen het iets te verkoopen, dat het niet kwijt wil. Daarom echter kan Engeland er nog niet toe besluiten maar toe te staan, dat Duitschland ongestraft steenkolen levert aan Italie. De correspondent van de Times te Rome wijst er op, dat het Italiaansche protest niet alleen betrekking heeft op de Duitsche steen kool, maar ook op -het toeZicht van de ge- allieerden, op contrabande, welke uit de Ver. Staten, Portugeesch Afrika en Ned.-Indie via Italie naar Duitschland versdheept werd en .welke geheel of gedeeltelijk door de ge- allieerde pontrole te Gibraltar of in de Middel- landsche Zee werd aangehouden. Een derge- lijke actie ergert natuurlijk de Italiaansche handelskringen, die zich tot dusver niet open- lijk konden uiten. Volgens de Daily Express denkt de regeering er niet aan op haar be sluit terug te komen. ,De Engelschen hebben groote sympathie voor de Italianen, en heb ben na zes maand-en oorlog nog geen kritiek op Italie's houding, maar om den oorlog te winnen kan men niet volstaan met halve piaatregelen. Waarover het geschil in werkelijk- he|id loopt. De diplomatieke correspondent van de Times schrijft inzake het Italiaansche pro test aan Engeland in verband met het onder- scheppen van DuitSchlands steenkolen-export, dat er drie weken geleden nog alle hoop be- stond op een overeenkomst tusschen Italie en Engelandl in het kader van de handelsbespre- kingen, volgens welke Italie meer steenkool van Engeland zou afnemen. De moeilijkheden rezen echter over den voorraad producten van de Italiaansche zware industrie waarvoor inderdaad deze steenkolen bestemd zouden zijn. Omtrent deze overeenkomst draalde men nog, toen op 1 Maart de beslissing, om die Duitsche steenkoolexporten te stoppen, in working trad. De Engelschen wensChen echter in geen geval de Italiaansche industrie in eenig op- zicht gehandicapt te zien. Men mag echiter niet uit het oog verliezen, dat Britsche credieten gedurende eenigen tijd open hebben gestaan voor den export van steenkool naar Italie. Dergelijke faciliteiten bestaan nog. Daarom is in theorie in elk geval de vraag, wat Italie in ruil voor de steenkool zou kunnen zenden, op het oogen blik niet van dringend karakter. Engeland wenscht ©en ©erlijk aandeel in de producten der .zware industrie, die in oorlogstijd zoo nuttig zijn. Italiaansche officials verklaar- den Maandag te Londen, dat, aangezien Groot-Brittannie had voorgesteld Italie's normalen toevoer van Duitsche steenkool af te snijden, dit land zich ten minste bereid moest verklaren in de eerste plaats die pro ducten in ruil voor de steenkool te aanvaar- den, waarmee Italie Duitsehlanfd placht te betalen en dat zijn in hoofdzaak landbouw producten. Daar staat tegenover, dat aan gezien eenige producten van de Italiaansche zware industrie vermoedelijk voor den export besehikbaar zijn, Engeland ze graag zou aanvaarden, aangezien de -Britsche aankoopeu van landbouwproducten in andere landen reeds zeer groot zijn geweest. Nog meer oontraibandezorgem. Cross, de Engelsche minister voor den oeconomischen oorlog, heeft in het Lager- huis moeten antwoorden op een vraag van .mej. Wilkinson, een der leden van de arbei- derspartij, die wilde weten, of er gezien den .voortdurenden druk, welke Duitschland op de neutralen oefende, wel vertrouwd kon worden op door de neutralen gege'ven waar- borgen. Cross zeide, dat hij geen reden had om te yeronderstellen, dat neutrale regeeringen .uit vrees voor Duitschen druk of bedreiging hun woord zouden schenden. Cross heeft in antwoord op een andere vraag of de regeering stappen had genomen, feneinde te voork-omen, dat door Belgische en Nederlandsche visschersschepen buiten hun territoriale wateren gevangen visch Duitschland zou bereiken, gezegd, dat deze kwestie natuurlijk aan de orde is geweest bij de besprekingen met de regeeringen van Noorwegen, Belgie en Nederland. Op 20 Februari had Cross reeds gezegd, dat de neutrale regeeringen het om duide- jlijke redenen van zeer groot belang achten, dat de bepalingen der overeenkomst vertrou- welijik blijven. DE ZWEEDSCHE VRIJWILLIGERS IN FINLAND. Het Zweedsc-he telegraafagentschap vernam uit Finland, dat de Zweedsche vrijwilligers zich thans in de eerste gevechtslinies bevin- den. Niettegenstaande een koude van tus schen de 20 en 46 graden onder nul is de overbrenging naar het front zonder inciden- ten verloopen. Blijkbaar weten de Russen nog niet, dat zij zich -tegenover tegenstan- ders van Zweedsche nationaliteit bevinden, want de door vliegtuigen uitgeworpen pam- fletten, zijn nog steeds in het Finsch geredi- geerd. De eerste dagen, welke het Zweedsche korps aan het front d-oorbracht, zijn rustig verloopen. De stemming onder de vrijwilli gers is uitstekend en niemand maakt zich ongerust over de activiteit van de Russische artillerie, welke totdusver weinig doeltref- fend was. -Enkele vrijwilligers zijn licht ge- wond. SANDLER BEPLEIT MEER VRIJWILLIGEN STEUN AAN FINLAND. Sandler, de vroegere Zweedsche minister van buitenlandsche zaken heeft te Oslo een rede gehouden, waarin hij meer vrijwilligen steun aan Finland bepleitte. Het geheele Zweedsche volk, zoo zeide hij, is nagenoeg eensgezind de overtuiging toegedaan, dat .de vrijwillige hulp verstrekt moet -worden en dat dit wellicht de beste weg uit een moeilijk dilemma is. Wij hebben geen garantie, aldus de oud-minister, dat de Russische stoomwals bij Tomeja of Kirkenes zal stilhouden. De gevolgen van den oorlog kunnen alleen wor- 1 den vermeden door oorlogsmiddelen, d.w.z. oorlogsmateriaal en manschappen. DE TIMES BEPLEIT ONGELIMITEERDE HULP AAN FINLAND. .De correspondent der N. R. Crt. te Londen telefoneerde Dinsdagmorgen De Times houdt vandaag een vurig en ver- rassend openhartig pleidooi voor ongelimi- teerde hulp aan Finland. De vorm, waarin dit geschiedt, zou te denken kunnen geven, dat het blad een van zijn befaamde campag- nes gaat beginnen. Wanneer de Times zich voor een zaak spant, maakt zij immers altijd in ruime mate gebruik van dat typisch En gelsche propagandawapen, het Ingezonden Stuk. De publieke opinie wordt om zoo te zeggen in de rubriek van ingezonden stukken ten tooneele gevoerd en wordt gebruikt om de meening, die in hethoofdartikel tot uiting wordt gebracht, kracht bij te zetten. Deze combinatie van ingezonden stuk en hoofd artikel is nu vandaag ook weer aanwezig, en daaruit zou men misschien kunnen op- maken, dat de Times, hetzij op eigen initiatief, hetzij om den grond voor te bereiden voor maatregelen van de regeering, een ouderwet- sche campagne gaat beginnen. Interessant is nu, dat deze campagne alle diplomatieke voorzichtigheid en alle reserve van zich af heeft geworpen. De Times zegt openlijk en duidelrjk, dat Finland tot elken prijs geholpen moet worden. Er wordt niet meer op gewezen, dat Engeland reeds in een oorlog met Duitsdhland verwikkeld is en dat het derhalve de handen slechts gedeeltelijk vrij heeft voor -hulp aan het slachtc-ffer van de Russische aggressie, integendeel, de Times verzet zich uitdrukkelijk tegen de meening, dat Finland als een betrekkelijk onbelangrijk onderdeel van den strijd in Euro-pa moet wor den beschouwd, waardoor Engeland zich niet van -zijn ware taak mag laten afbrengen. De oorlog tegen Finland, zoo schrijft het blad, is voor ons geen kwestie van ondergeschikt be langEr is geen tijd meer te verliezen Wij m-ogen niet weer, zooals in Gallipolli een vergissing begaan en door een politiek van verkeerde zuinigheid onze kans missen Ons belang is duidelijkOns land eischt dat wij Finland niet ten onder zullen laten gaan. Het ingezonden stuk is niet minder duide lijk. Finland zoo heet het daarin voert zijn oorlog even g-oed tegen het Hitlerisme, als tegen het Stalinisme. Wij moeten ons derhalve emstig afvragen, of wij Hitler niet het best kunnen aanvallen door Stalin een slag toe te brengen. Door Finland in staat te stellen Stalin tot de Russische grens terug te drijven, zouden wij Hitler op de meest doel- treffende wij-ze kunnen b-estrijden". KERMIT ROOSEVELT. Havas meldt uit Londen, dat Maandag offi- cieel is medegedeeld, dat Hermit Roosevelt benoemd is tot bevelhebber van het Britsche contingent van het internationale expeditie- corps voor Finland met den rang van kolonel. ONTDUIKING VAN DE CENSUUR TE BOMBAY. Te Bombay zijn twee Duitsche vrouwen, van wte een de vrouw is van den nationaal- socialistischen leider Urchs aldaar, een Ne derlandsche vrouw en vier Italianen veroor- deeld tot 6en dag hechtenis en 100 roepijen boete wegens ontduiking van de postcensuur. De rechter behandelde alleen de ontduiking van de censuur en liet aan de regeering over, welke actie zij zou ondememen nopens den inhoud van de brieven. Uit de getuigenver- klaringen bleek, dat in de brieven van mevr. .Urchs melding gemaakt werd van bewegingen van schepen voor troepentransporten. ZWEEDSCH SCHIP VERNIELD. Reuter vemeemt, dat 27 opvarenden van het Zweedsche motorschip Lagahom (2818 ton) op de kust van Schotland aan wal zijn gebracht, nadat hun schip op de Noordzee was gezonken. Men gelooft, dat alle opva renden gered zijn. 14 hunner werden aange- bracht door het Noorsche schip Belpamela, de andere 13 kwamen aan in een der scheeps- booten. Men gelooft, dat het Zweedsche schip Zaterdag naar den kelder is gegaan. De eerste verjaardag der verkiezing van Pius XII tot het pontificaat, welke samen- valt met zijn 64sten geboortedag, is in het Vaticaan in stilte herdacht. De leden van het diplomatieke corps bij den H. Stoel heb ben hun handteekening geplaatst op de felicitatieregisters. Talrijke telegrammen met gelukwenschen uit alle deelen der we- reld zijn in het Vaticaan ontvangen. De Paus heeft Zondag in den St. Pieter een mis gecelebreerd, en in zijn preek de hoop uitgesproken, dat God den vrede tus schen de volken zou herstellen. Wanneer rijken met elkaar in botsing komen, zoo zeide de Paus, wanneer het kanon de aarde doet dreunen, wanneer de zeeen zich openen om menschenlevens en onschatbare rijkdommen te verzwelgen, wanneer in het luchtrukn heviger stormen losbreken dan natuurlijke orkanen, wat kan men dan nog anders doen, dan den blik opslaan naar den Heer, die de harten en geesten van de mach- tigen der aarde in zijn hand heeft. Z. H. smeekte den Heer terug te keeren onder de menschen om den storm tot bedaren te brengen en hun den vrede te hergeven, en de geesten van de leiders der naties te verlich- ten, opdat de goede verstandhouding onder de volken in rechtvaardigheid en liefde her- steld wordt. De Pauselijke internuntius in ons land, Mgr. Paolo Giobbe, heeft Maandagochtend in de kerk van den H. Jacobus te Den Haag een pontificale hoogmis opgedragen, waarbij o.m Minister Van Steenberghe en vele gezanten aanwezig waren. Ter gelegenheid van den eersten verjaar dag van de kroning van Paus Pius XII heeft ook de aartsbisschop van Mechelen, Mgr. Van Roey, een plechtige mis opgedragen, gevolgd door een Te Deum. Tot de aanwezigen be- hoorden o.a. de .ministers Pierlot, Spaak en De Vleeschauwer en de leden van het diploma tieke korps. EEN DUITSCHE DUIKBOOT IN DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Naar Reuter uit New-York meldt, heeft het radiostation Mackay het volgiende bericht opgevangen ,,22° 10' N.B., 51° 28' W.L. stoomschip El Ciervo. Worden achtervolgd door duikboot". Het hoofdkwartier van de kustwaeht in den staat Washington heeft hetzelfde bericht ont vangen. De positie van de El Ciervo is ongeveer ter hoogte van den Kreeftkeerkring op circa 700 miji N.O. van de Maagdeneilanden. Het eenige schip El Ciervo in Lloyds Regis ter is een Engelsch stoomschip van 5841 ton, thuisbehoorende te Londen. GROOT BRITSCH TANKSCHIP GETORPEDEERD. In het Kanaal is Maandagavond om half- negen het 10.516 ton metende Britsche tank- schip „Charles F. Meyer" getorpedeerd. Kort te voren had de bemanning omstreeks 50 kilometer ten Z.Z.-O. van Hastings een Duit schen onderzeeer waargenomen, meldt de Tel. Het schip liep voile kracht voor de duikboot uit, doch de vlucht mocht niet baten. Het werd vlak boven de waterlijn door een torpedo getroffen en de geweldige explosie, die volgde, tilde het groote schip op en draai- de het pen kwart slag om. De Britsche admiraliteit heeft een aantal torpedobootjagers naar de opgegeven positie gedirigeerd en hulpschepen uitgezonden. Ook vertrokken enkele der snelste bommenwer- pers om den strijd tegen de U-boot aan te binden. De „Charles F. Meyer" is een nieuw schip. Het is in L£38 te Hamburg bij Blohm und Voss gebouwd en behoort aan de Oil Tankers Ltd. te Hongkong. VOoR DE VAL VAN VIIPURI. Voor het eerSt heeft men, schrijft de N. R. Crt. in het ochtendblad een telegram kunnen aantreffen, waarin kwestie is van het weer- standsvermogen van het binnenlandsche front in Finland. Gewagend van de beschouwingen welke men Maandag in buitenlandsche diplo matieke kringen te Stockholm kon hooren, meldde Reuter: „De binnenlandsche politieke tloestand in Finland wordt thans als ten- minste even belangrijk beschouwd als 'de militaire". Dit kan wel niet anders bete'e- kenen, dat er redenen zijn om eraan te twij- felen, of het Finsche volk nog even vast- besloten achter de regeering staat, die de wapenen tegen de Sowjetunie opgenomen heeft, als dat in den beginne het geval is geweest. Het zou trouwens niet te verwon- deren zijn, dat de slagen, welke de Manner- heimlinie teisteren, gevoegd bij de voort- durende bombardementen van de voornaam- ste plaatsen des lands, bij een deel des volks een stemming van moedeloosheid teweeg- brachten, juist omdat er van een hulpverlee- ning, die in eenige verhouding staat tot den nood van het ongenblik, totdusver geen sprake is geweest. Thans dringt de Times op een spoedige hulpverieening van de zijde der geallieerden aan, maar het is begrijpelijk, dat de Finnen ten aanzien van dit punt eenigszins sceptisch zijn geworden. Als er zich in hun gelederen inderdaad hier en daar een zekere moede loosheid begint te openbaren, zal die hulp snel zichtbaar moeten worden, wil zij nog doel treffen. Ook in militair opzicht valt er geen tijd te verliezen. Er moge nog een korte periode' van ongunstige weersomstandigheden te wachten zijn, daarna breekt een tijd aan, die den aanvaller de gelegenheid biedt van de overmacht in mechanische middelen, waar over hij thans nog ruimschoots besohikt een ruim gebruik te maken. Reuter voegt aan zijn telegram nog toe, dat ,,de toestand schijnt te zij-n, dat niet slechts Duitsche, maar ook vele Scandinavi- sche kringen gaarne den vrede in Finland zouden willen zien tot stand komen". Duitsch land heeft vele redenen om de totstandkoming van den vrede te wenschen. In dat geval zal er van de oeconomische samenwerking met de Sowjetunie meer te verwachten zijn, dan ter.vrl zij in een weliswaar kleinen oorlog gewikkeld is, die ondanks de tegenslagen van de Sowjetwapenen, waaraan men zoo nu en dan uit de Finsche legerberichten hoort, nog steeds als zoo iets onbelangrijks wordt voorgesteld, dat het, als ware het een grens- incident, de zaak gebleven is van het militaire district Leningrad, waarvoor de hoogere legerleiding zich niet zichtbaar interesseert, Maar hoe de Russen daar zelf over denken, de buitenwereld heeft daar ook haar ge- dachten over. Een artikel, als dat van den Turkschen correspondent van de Daily Tele graph, die het heeft over een jonge genera- tie, die overtuigd zou zijn, dat het oogenblik is aangebroken om den traditioneelen vijand (de Sowjetunie, die twintig jaren in een even „traditioneele" vriendschap met de Turksche volksrepubliek heeft geleefd) aan te vallen, terwijl hij in het Noorden wordt bezig ge houden, is een welsprekend bewqs van ver- wachtingen, welke zeer zeker niet op een beperking van den oorlog zijn gericht en die wellicht zouden kunnen worden terugge- drongen, wanneer de Sowjetunie den oorlog met Finland achter den rug had. En indien sommige kringen in Turkije en daaromtrent zich dus onder deze omstandig- heden tot een oorlog met de Sowjetunie aangemoedigd mochten gevoelen, dan heeft men in de Scandinavische landen, zoolang de Fin-sch-Russische oorlog voortduurt, veeleer angst bij de gedachte, dat hij tot hun gebied zou kunnen overslaan. Het is heelemaal niet zoo verwonderlijk, dat nu de eerste geestdrift van het ,,activisme" in de Scandinavische landen reeds wat is geluwd en de vraag reeds nijpender wordt, hoe lang Finland zelf den ongelijken strijd zal kunnen volhouden, de stemmen luider beginnen te worden van hen, die zich afvragen, of Finland er niet beter aan zou doen een vergelijk te zoeken, voordat het geheel verpletterd wordt. Het is echter de vraag, of men daarbij niet te optimistisch denkt over de voorwaarden waarop dat mogelijk zal zijn. Strijk en zee hoort men argumenteeren, dat de Sowjetunie, wanneer Viipuri eenmaal in Sowjethanden is zal meenen, dat het Roode leger zich vol- doen-de heeft gerehabiliteerd en dat men dan wanneer -de regeering-Ryti plaats zou maken voor een andere, waarvoor de Times alvast Paasikivi als minister-president heeft ge- noemd, bereid zou zijn een vrede te sluiten, waarbij men de gevraagde vlootbasis in Han- go afziet, een verwachting, welke te merk- waardiiger is, omdat Hango nu juist het voor- naamste punt geweest is, waarover men het niet eens heeft kunnen worden. Degenen, die zoo hebben geredeneerd," zullen er wel niet op verdacht geweest zijn, dat de Russen zelf aan den naderenden val van Viipuri heel wat minder aandacht wijden dan waarvan de geheele overige pers dag in dag uit getuigt. Men vindt er in de voomaamste Sowjetdagbladen niet meer woorden.over vuil gemaakt dan er in de Russische leger berichten staan: waarvoor niet veel! En al even gemakkelijk redeneert men weg over het feit, dat in de eerste dagen van den oorlog zich onder de bescherming van de .Sowjetunie te Terijoki een „volksregee ring" geproclameerd heeft, waarmee zij zelfs al regelrechte verdragen gesloten heeft. Dat men van deze regeering sindsdign niet veel meer heeft gehoord, is op zijn lgest een aan- wijzing, dat van een zelfstandig' bestaan van deze regeering" moeilijk te spreken valt. Maar zooals voor de buitenwereld de regee ring van Kuusinen een begrip tusschen aan- halingsteekens gebleven is, zoo is men in de Sowjetunie van de regeering in Helsinki als van een zoogenaamde regeering, een regeering tusschen aanhalingsteekens, blijven spreken, ook weer in het jongste communique van het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad, waarin op de nota van de Finsche regeering inzake de oorlogsgruwelen geantwoord wordt. Al komt de Sowjetunie er door den loop der gebeurtenissen toe om Duitschland krach- tiger te steunen dan zij aanvankelijk wellicht van plan is geweest, van een bereidwilligheid om zich in een algemeenen oorlog te laten betrekken is van haar kant nog allerminst gebleken. Integendeel, zouden we willen zeggen. Men herinnere zich slechts den uitval van de Prawda aan het adres van de Nacht- ausgabe, die door te zinspelen op een streven van de Sowjetunie om zich door het Noorden van Scandimavie heen een weg naar den Noordelijken Atlantischen Oceaan te banen ■ongetwijfeld de ongerustheid in deze landen •heeft vergroot, onder invloed waarvan zij Weleens tot militaire hulpverieening aan Finland had/den kunnen overgaan, met de 'mogelijkheid, dat op die manier de twee oorlogen, die op het oogenblik in Europa ge- Voerd worden, in elkaar zouden kunnen over- Vloeien. Er is dus vooralsnog geen reden om te veronderstellen, dat de Sowjetunie geen spoedigen vrede zou wenschen. Maar zij is den oorlog begonnen om zich van bepaalde -strategische posities meester te maken en het •ia niet goed te zien, waarom zij nu, na zooveel inspanning en verliezen toch ook -van haar kant, een belangrijk deel van haar eischen zou prijsgeven, juist dat deel, dat het vinden van een vreedzame regeling onmogelijk ge maakt heeft. LEZING OVER ZEEUWSOHE DIALECTEN. Vrijdag verzorgde de afd. Oost Zeeuwsch- Vlaandecen van het Alg. Ned. Verbond te Ter- neu-zen een lezing, die voor de bewoners onzer streken van zeer veel belang was. Mej. Dr. H. C, M. Ghijsen, secretare§se van de Zeeuw- sche Vereeniging voor dialectonderzoek, sprak over ,,Zeeuwsche dialecten". De heer Ir. H. Oohen Stuart leidde als voor- zitter de spreekster is en decide allereerst mee, hoe de lezing eenige weken geleden uit- gesteld heeft moeten worden tengevolge van ijs en mist, en gaf daarna het woord aan de spreekster. Deze had een reeks zeer duidelijke kaarten meegebracht, die het gesprokene toe- lichtten. Het dialect, aldus mej. Ghijsen, is nog meer een volksuiting dan de algemeene taal, waarvan Vondel al zei: ,,De tael is gansch het volck". Ook heeft het dialect be lang voor de geschiedenis van de taal, want het is niet juist, zooals men wel meent, dat de dialecten verbasteringen zijn van het alge meene Nederlandsch, maar veeleer is de alge meene taal uit de dialecten voortgekomen. Over de Zeeuwsche dialecten wordt een dia- lectenwoordenboek gemaakt, dat gereed is tot de L., maar dat wegens de tijdsomstan- digheden nog geen kans heeft spoedig ge- drukt te worden. Het werk wordt opgebouwd uit gegevens, die men van correspondenten uit allerlei streken krijgt en het omvat de dialec ten van Zeeland, benevens die streektaal van Goeree en Ov-erflakkee, die ook tot het Zeeuwsch moeten worden gerekend; en hoe- wel het dialect van het land van Hulst niet tot het Zeeuwsch behoort, heeft men er toch rekening mee gehouden. Kenmerkend voor het Zeeuwsch is het be- houd van de oude uitspraak ie, waar het be- schaafd ij gebruikt, hetzelfde is het geval met uu tegenover ui. In den tijd van Karel V moet de uitspraak ij en ui van Brussel uit zijn verspreid: het Zeeuwsch en het West- Vlaamsch zijn daar niet door -beinvloed. Een ander kenmerk is het onderscheiden van e en ee, van o en oo. Dit onderscheid is zeer oud, en gaat op het Oud-Germaansch terug. Ook de aanwezigen droegen het hunne bij tot de kennis van dialectwoorden, zoo kwa men (wij doen slechts een greep) deinzen of duinzen (achteruitgaan), deeg (flink), aar- dig, driftig in hun eigenaardige beteekenis ter sprake, ook dulve (in West Zeeuwsch- Vlaanderen wordt sloote gezegd(, tuun voor haag, Bamis fherfst), 't kachel (veulen), kativig en meer woorden, waarvan de ge- bruikskring door enkele kaarten werden ge- toond. De opkomst was zeer bevredigend en de aanwezigen hebben van hun avond geen spijt gehad. HULP AAN FINLAND. Wij vestigen hierbij de bij-zondere aandacht onzer lezers op de advertentie van het Comite voor hulp aan Finland, betreffende de op morgen, Donderdag, in de Ned. Herv. Kerk te Zaamslag des namiddags te 4 uur te houden groote openbare bijeenkomst. v In die verga.dering zal door den heer A. J. Th. vaii^ der Vlugt, consul voor Finland te s Grguvenhage, voorZitter van de Finsdh Nederlandsche Vereeniging, een voordracht over Finland worden gelhouden. Voorts- zal een oauserie over Finland wor den gehouden door den Z-Eerw. Pater Th. Sohwering S. C. J., Pastoor te Viborg (Fin land). Het openingswoord zal worden uitgespro ken door Ds. G. W. Korevaar, Ned. Herv. -prediikant te Zaamslag en het slotwoord door ■Ds. G. W. van Houte, Geref. predikant te •Terneuzen. Voor opluistering dezer bijeenkomst wordt medewerking verleend door de Chr. zang- vereeniging ,,Zingt den Heere een nieuw lied", directeur de heer H. Wisse, die versohillende ikoornummers zal uitvoeren. Zooals uit de advertentie blijkt rijdt een •speciale autobus "vanaf de Markt te Terneu zen des nam. 3,30 naar Zaamslag. AUTOBUS-CONCESSIES. In een Maandagmiddag ter provfnciale grif- fie' gehouden vergadering onder voonzitter- schap van den heer P. van der Steur, lid van de commissie voor vergunningen personen- vervoer, werden, volgens de Midd. Crt., ver- schillende aanvragen behandeld van autobus- dienst-ondernemers om nieuwe concessies te verleenen in verband met het afloopen der bestaande vergunningen in Mei 1942. De N.V, Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg- Maatschappij heeft een aanwaag ingediend om een autobusdienst te mogen onderhou- den tusschen Terneuzen en Breskens over Sluiskil, Driekwart, Philippine, Pyramide, IJzendijke en Schoondijke, met een zijtak van Driekwart naar Sas van Gent. Eenzelfde ver- zoek werd ingediend door de N.V. Automo- biel- en RijwielhSndel v.h. Mannaert Geers te Terneuzen. In verband hiermede verzocht de heer Kraak Steemann, spre- kende als vertegenwoordiger van de N.V. Stoomtrammij. BreskensMaldeghem, om bij eventueele toewijzing der vergunning een ver- voerverbod op te leggen voor het stuk Bres- kensSchoondijke, daar de verbinding tus schen deze beide plaatsen door de S. B. M. on- derhouden wordt. LICHTKOGELS IN W. Z.-VLAANDEREN AFGESCHOTEN? Men meldt aan de Midd. Crt.: Naar verluidt zijn eind vorige week in W. Zeeuwsch-Vlaanderen in de omgeving van Oostburg lichtkogels afgeschoten. Momenteel worden auto's e.d. aan een onderzoek onderworpen. NEDERLANDSCHE KUSTVAARDERS DOOR VLIEGTUIGEN BESOHOTEN. De Nederlandsche kustvaarders Wasa, Ama- zone en Boekelo zijn tijdens de vaart op de Noordzee door onbekende vliegtuigen met mi- trailleurvuur bestookt. De schepen waren Vrij- dagavond zeven uur uit New Castle on Tyne vertrokken, alien geladen met kolen voor Bel gie. Zij werden aangevallen, nadat zij onge veer een uur hadden gevaren. De Wasa en de Boekelo hebben inmiddels de haven van bestemming bereikt. Zij bekwa- men geen schade bij de beschieting. Men heeft niet gehoord, dat dit bij de Amazone wel het geval zou zijn. Een Engelsche boot, welke in de nabijheid van de drie Nederlandsche kustvaarders voer, werd gebombardeerd. Opvarenden van de Boekelo namen waar, dat van den Engelschen wal af een vliegtuig werd neergeschoten en in zee stortte. Maandagmiddag is de Boekelo in Terneuzen binnengeloopen, waar onze correspondent een onderhoud met een der opvarenden van het beschoten schip had. Vrijdagavond om zeven uur verlieten we met een lading kolen voor Zelzate in Belgie de haven van Newcastle on Tyne, vertelde de opvarende. We voeren in gezelschap van de Nederlandsche schepen Wasa en Amazone en we hadden nauwelijks een goed half uur geva ren, of er verscheen een onbeltend vliegtuig. Het onthaalde ons op een regen van kogels, die echter alle hun doel misten en aan weers- zijden van het schip in zee vielen. We zochten dekking in de stuurhut en we zagen het vlieg tuig na korten tijd in de richting van de Ama zone verdwijnen. Dit schip werd eveneens Met mitrailleurvuur bestookt, waarna een Engel sche boot, die in onze nabijheid voer, werd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2