WEK UW LEVER-GAL OP GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. SCHEEPVAARTBEWEGING. king" daaraan ten onder gaat. Dus ook hierin hee den Zeeleeuw misgetast. Nou zit ie wel mee circulaires te knoeien onder den Joost Z'n klanten, maar trouw brengt den Joost die dingen mee naar huis en ze gaan allemaal naar den baron, die daar in m 't boseb die circulaires juridisch vlooit op 'n sappig smaadschriftje of zoo iets. Den kearel snakt naar 'n strafzaakje, want wie zal hum, daar diep in 't bosch, dat komen thuisbrengen Iederen keer hee-t-ie 'nen anderen inval. „Blaauwe", kwam ye gisteren vragen op 'n fiets-die-lezen-en-schrijven-kan (meestal kun- de op zulke fietsen moeilijk fietsen!) „Blaauwe, kunde den Zeeleeuw (ja, zeeleeuw; den baron zit over z'n nekhaar in de zaak!). ,,/Blaauwe, kunde den Zeeleeuw nie 'ns inspi- reeren, dat jouw worstfabriek wel kolossaal concurreert, maar dat er in Ulvenhout 'n ware muizenplaag is gaan heerschen Den Blaauwe keek den jongen baron 'ns leutig aan, ruurde in den vetketel, trok aan z'n neus „Jonker," zee-t-ie toen: „da's 'n molleke van 'n idee! Maar dan zou iemand 'n pintje motten .gaan vatten mee den mee3ter. Die is krispedent van de krant. Dan zou, zoo langs- den-neus-weg onder da bierke teugen den meester gezeed motten worden: ,,hedde gij 6k zo'n last van muizen? Bij ons thuis maken ze 's avonds veur bedtijd keu, om in 't mui- ziengat te komen. Tien teugen 66n dat den meester er 'n ojensatie-stuk veur de krant van in malkaar draait, onder 't opschrift: Muizenplaag in Ulvenhout. Waar zijn de katten?" De krant sturen we op naar den Zeeleeuw, zetten eerst 'n rooie streep om de Muizenplaag natuurlij.k en dan... nou, dan is er wel *n kanske, dat ie n6g 'ns 'n cirkel laire druktE6n, waaraan gij oewen naam kunt maken, jonker." Den Jonker trok cok 'ns aan z'n neus, jongelui nemen zulke dingen gemakkelyk over, en zee: „as ik er mee de financien op .jerekend had, dan .gong ik dalijk, om vier uur, nk de school, den meester enteren!" ..Astemblief,"' zee den Tiest: „zukke onkos- sten zijn veur 't Schavot, jonker!" Da's dus in den maak amico. En d'allerleste „actie" van den Zeeleeuw is, dat ie mee zijn oorlogsschip achter den Joo3t z'n kameel aanrijdt. Waar den Joost stopt, stopt 6ok den Wipsnor. Maar op de kleine durpskes, waar gin trottoirs zijn en die bereist den Jozef n6u! daar zet ie z'n kameel vast teugen de winkeldsur van z'n clienten aan, zoodat van Wipsnorrem, mee zijnen zwaren pels, nie binnen kan komen! Vandaag is den Blaauwe mee op pad. Ik verwacht den Zeeleeuw dus wel vroeg thuis...! En nou van den avond 'ns speuren of Ul venhout 'n muizenplaag hee gekregen in de krant! Man, man, wat zit er in Worsterijen veul, waar 'nen leek gin erg in zou hebben! Maar nou schei ik er af. M'nen brief is vol als gestopten worst. Veul groeten van Trui, Drd III, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t. a. v. DRfi. Vergadering van Miaandag 5 Februari 1940, des namiddags half twee uur. Voorzitter de heer S. van Hoeve, Bunge- meester. Tegenwoordig de leden A. Haak, A. de Koeifer, F. C. Wisee, C. de Jonge, M. Florusse, L. W. de Regt, C. K. Herrebout, C. Maas, H. de Feijter, A. J. de Visser en de Secretaris J. W. Kusee. Afwezig de heer D. G. Koopman. De VOORZITTER opent de vergadering door bet uitspreken van het gebedsformulier. Hij deelt mede, dat de heer Koopman 'heeft medegedeeld, deze vergadering niet te kunnen bywonen om persooniijke redenen. Hij richt zich vervolgens tot de vergadering in de volgende bewoordirjgen: Mijne Heeren, Wt) staan thans weder .gereed onze werk- zaaanheden aan te vangen in deze eerste ver gadering van het jaar 1940, en willen hier enkele oogenblikiken by stilstaan, nu we enkele weken geleden den drempel van dezen tydkring moohten overschrijden, ook om een wipe te derlken aan bet jaar dat van ons henenvlood. Men zou daarvan kunnen zeggen, een jaar van vele moailij.theden en zorgen, vooral in den lnternationalen toestand, wat zeer zeker op ons eigen land van grooten invloed was. Meende men in bet begin van dat jaar, dat door overleg wel wat zou bereikt worden, al spoedig verdonkerde de toestand in bet bui- tenland in ernstige mate. Groote spanning ontstond in bet volkerenleven van verschil- lende Europeescbe staten,met gevolg, dat once regeering in April overging tot indienst- stelling van legeronderdeelen ter beveiliging van onze kust en landogrenzen. Ecbter, bleef het hier niet iby, de tot het kookpunt geste- gen Internationale verhoudingen in on3 werelddeel en bet uihbreken van corlcg in Midden-Europa noodzaakte de Regeering de algemeene mobilisatie af te kondigen, met gevolg, dat duizenden onizer weerbare man- nen huis en hof verlieten ooi onze neutrali- teit te belipen handhaven, en elk die ons grondgebied zou willen aanranden wat God verhoede tegen te staan. Zware offers worden en zullen van ons gevraagd worden om ons volksbestaan te handhaven. Moge de bede telkens tot God opstrgen, dat Hij ons behoede en 'beware voor oorlog en kri'g en dat spoedig het rumoer der volken moge stil- len en de vrede in Europa moge gevonden en onze weermacht naar zijn haardsteden kan teru.gkeeren. Dat God de Heere het juiste inzicht moge geven aan Hare Majesteit de Koningin en de Ministers der Kroon en die ben bijstaan in de gewesten om ons land en volk te regeeren en te fbesturen, is ons aller bede. Dat Zegen, .kracht en volharding hun deel moge zijn, om deze zware taak te vervullen. Dat ons Vorstenhuis ook in dit pas begonnen jaar gesegend moge worden en lust en kracht moge ontvangen om ons land en volk te lei- den tot geluk en vcorspced en met voidoening voor herezelve. Zwaar en veelomvattend is de taak van ieder die geroeipen is om te regeeren en te besturen, de omstandigbeden die we b-leven brerrgcn groote zorgen mede, uiteraard hebben deze toestanden ook invloed op ons gemeen- telrik leven, vele zijn de -werknaamheden naar aanleiding van het gescbetste en wat daar- mede veiband boudt, o.m. de mobilisatie, de luchtibescherming, distriibutie van levensmid- delen, evac.uatie enz., deze zaken vragen groote aandaoht en veel werk, mede in d't verband wil Jk .gaame van doze plaits mijn dark uitspreken aan den heer Secretaris met de raast beim op het gemeentehuis werfceame ambtenaren en den veldwachter voor de vele wen'-paaiTrbeden b.jj da.g en bij naci'it. We zijn een nieuw jaar ingetreden, wat zal het ons brengen? Niemand onzer weet het, alleen God de Heere, die ons aller lot en leven leidt, heeft het in Zijne hand. Onze bede zij, dat Hij het met ons wel make! Geloovig wil len we daarop vertrouwen. Moge onze gemeente het goede ontvangen en voor alles gespaard blijven wat zou kun nen schadelijk izijm en mcge ik U, mijne heeren, mijhe persooniijke gelukwenschen aanbieden, zoowel voor u als raadsleden en secretaris, alsook voor uwe gezinnen, bedrijf, werk en zaken en zij het ons in 1940 gegeven met verstand en goeden zin de gemeente te besturen. De beer WISSE: Edelacbtbare heer Burgemeester! Het is miij een reden tot dankhaarbe'd, dat mij wederom als oudste raadslid de taak te beurt valt, de eerste woorden uit den gemean- teraad in dit nieuiwe jaar tot U te richten. U hebt goede wenschen en goede woorden geqproken. Wij zijn daar dankbaar voor en van harte bppen wij, dat ze vervuld mogen worden. Reeds lang was er oorlogsdreiging en in het afgelocipen jaar is de oorlog los- gebarsten. Goddank zijn wij er nog voor ge spaard er zelif in ibetrokken te worden, maar het gevaar blijft heel dicht bij. Het is daarom dat ik niet anders kan doen, dan ook onze bede en hoop uitspreken, dat ons als gemeen- teraad onder Uw leidirg de ge'egenheid en de kraoht zal gegeven worden, om ock in dit jaar onze taak te volibrengen en de moeilijk- heden, die allerwege dreigen, het hoofd te bieden. Nauwe samenwerking tusschen de leden van den gemeenteraad en het college van Burgemeester en Wethouders kan hierin veel goeds bereiken en wij mogen vertrouwen, dat in het nieuwe jaar hieraan evenmin iets zal ontbreken als in vorige jaren. Van de zijde van den Raad mag ik U daaromtrent de ver- zekering geven van volledigen steun. Mynheer de Burgemeester, heeren Wethou- ders en Secretaris, Gods Zegen en onze beste wenschen voor 1940 toegewenscht. De VOORZITTEIR dankt den heer Wi-se voor de namens den raad tot hem gerichte gelukwenschen. Hij. spreekt de hoop uit, dat wij het alien mcgen beleven, dat deze wen schen in vervuliling gaan. 2. Notulen. Burgemeester en Wethouders stellen voor vast te stellen de notulen van de vergadering van 30 October 1939 zooals die in druk zijn verschenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 3. Mededeclingen. a. Het raadsbesluit d.d. 30 October 1939, no. 6 tot het aargaan van een geldleening groot 24.000 werd goedgekeurd door Ged. Staten van Zeeland bij besluit dd. 3 Novem ber 1939, no. 37, le Afd. Burgemeester en Wethouders zijn er in ge- slaagd de leening als volgt te plaatsen: f 19200 tegen een rente van 4% per jaar en f 4800 tegen een rente van 4 per jaar. Aangenomen voor kennirgeving. b. Proces-verbaal van de op 13 November 1939 gehouden opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvarger, waaruit blijkt, dat de ontvangsten bedroegen f 102.967,90 en de uitgaven 85.558,46, zoodat in kas moest zijn en ook was 17.409,44. Van dit bedrag was belegd bij de N.V. Bank voor Ned. ge- meenten 7097,35 en bij de Coop. Boerenleen- 'bank 7403,21. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Ingekomen stukken. a. Het besluit van den raad dd. 30 Oct. 1939 tot verlaging van de huur van de aan den beer F. C. Jansen Verplanke verhuurde woning voorzien van bet bewiijs van goedkeu- rirg door Gedeputeerde Staten (A. 834-55). Aangenomen voor kennisgeving. b. Idem betreffende het aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten (A. 893-10). Aangenomen voor kennisgeving. c. Een besluit van Gedeputeerde Staten, dd. 22 December 1939 (A. 938-56), waarbij de beslissing cmtrent de gemeentebegrooting wordt verdaagd. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een besluit van Gedeptiteerde Staten dd. 5 Jan. 1940 (A. 946-125) waar by vry- stelling wordt verleend van de verplichting tot het geven van onderwijs in de lichameiyke oefening aan de openbare lagere school voor het jaar 1940. Aangenomen voor kennisgeving. o. Een schrijven van Gedeputeerde Staten, betreffende afschaffing van de kermis te Colynaplaat (A. 64-73). Aangenomen voor kennisgeving. f. Een schrijven van den Opperbevelheb- ber van Land- en Zeemacht, waarby wordt toegezonden de door hem vastgestelde ,,Ver- ordenir.g hulp bij militaire werkzaamheden" (•M. 124). Aangenomen voor kennisgeving. g. Een verzoek van de Ver. voor Neder- landsche gemeenten am toe te treden als lid dier Vereeniging (A. 883-41). Burgemeester en Wethouders stellen voor hierop niet in te gaan. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. h. Een verzoek van het Comitd voor Weukloozenzorg (A. 892-56) om toekenning van een sutsidie ad 50. Burgemeester en Wethouders stellen voor de bij de begrooting 1940 toegestane subsldie ad 40 te handhaven. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 5. Rcnoeming lid cchimiisie tot het uazieu der rekeningen en begrcotingen. De Cammissie bestaat thans uit de heeren H. de Feyter M. Florussen en D. G. Koopman. Burgemeester en Wethouders nood.gen den raad uit een nieuiw lid te benosmen in de plaats van den heer H. de Feijter d.e aan de beurt van aftreding is. De beer MAAS deelt mede, dat namens zijn fractie besloten is, te stemmen op den heer L. W. de Regt. Dit gebeurt met bet cog hier op, dat fractiesgewijs ieder lid van den raad in de gelegenheid is, van deze commissie deel uit te maken. 3 jaar terug was de beurt aan de fractie van den heer De Feijter. Toen is deze door den heer Haak naar voren gehracht. Daarom brengt spreker thans naar voren den heer L. W. de Regt. De heer DE VISSER: U oefent invloed uit op de stemming. De VCORZITTER merkt op, dat men >je- hoord heeft wat de heer Maas te zeggen had, by gaat er thans tee over een lid der com missie aan te wijzen. Hij verzoekt de heeren De Regt en Herre- fc-out, met hem het stem'bureau te vormen. Uitgebraeht worden 10 stemmen, waarvan cip L. W. de Regt 7 stemmen, 3 briefjes zijn bianco. Is a'vo gekozen de heer L. W. de Regt, die op de vraag van den VOORZITTER ver- klaart, deze benoemir.g te aanvaarden. 6. Voorsbel tot aanvulling verzekering gemeentegeldem Bij raadsbesluit dd. 30 Mei 1938 werden de gemeentojelden overeenkomstig art. 170, 2e lid der Gemeentewet verzekerd door bemid- delir.g van de Incassobank bij Lloyds assu- radeuren tegen fraude enz. 1'eneinde te voldoen aan een bestaande be- hoefte om, behalve de gemeentegelden ook die waarden te verzekeren waarvan betwijfeld kan worden of zij als gemeentegelden mogen worden beschouwd, waarbij in het bijzonder aan de kostwinnersvergoeding wordt gedacht, is de mogelijkheid geschapen, om in de be staande polis een bepaling dienaangaande op te nemen. Burgemeester en Wethouders stel len voor biertoe te besluiten en de polis aan te vullen met de navolgende clausule: ,,Er wordt overeengekomen, dat ten aan- ,,zien van Rijksfondsen en/of bemoeiingen en „in bet ibijzonder ten aanzien van kostwln- ,,nersvergocding, deze polis de risico's daarir. ,,genoemd insluit. In verband hienmede zullen ,,verliezen geleden door den Burgemeester „en/of het Rijk beschouwd worden als te zijn „geleden door de gemeente zelf." j De kosten van deze aanvulling zullen be- dragen f 4 per jaar, welke ingevolge part. 12, le lid van de Moib. Verg. besehikking aan het rijk in rekening kunnen worden gebracht. j De heer MAAS kan zich best vereenigen met hetgeen in de stukken is vermeld, dat met het oog op de kostwinnersvergoedingen I deze verzekering Wordt gesloten. Sprsker is er zeer tevreden over, dat de menscften die onder de wapens zjjn. goed vergoed worden. (Hij hoort er geen klachten over. Spreker heeft zelf ondervonden wat het is. 1 Augus tus 1914 is ook hij onder de wapens geroepen, en moest 's morgens om 5 uur van vrouw en kinderen scheiden. Spreker weet dus wel wat het zeggen wil, men gaat omdat het zijn zede- lijike plicht is, omdat men moet. Hij heeft nog een groot voorrecht gehad, dat hij nl. 15 .maanden in Terneuzen heeft gelegen en i iederen avond, als de dienst afgeloopen was, i naar huis kon gaan, terwyi hij dan ook nog I 66n dag per week verlof kreeg. Dit was een groot voorrecht. Later is snreker als soldaat in Walcheren geweest, en dan pas voelt men welk voorrecht men gehad heeft. Naar spre ker hoort is men over de kostwinnersvergoe dingen zeer tevreden. Het doet hem genoe- gen, dat de gemeentegelden gedekt worden, en dat de menschen netjes vergoed wordm. Het valt niet mee, te moeten scheiden van vrouw, en van vrouw en kinderen. Het ver- sc'hil is eohter groot tusschen nu en 1914. Nu worden de menschen netjes betaald en in 1914 was dat er maar langs af. In 1914 moesten de vrouwen naar het land om bij de kostwinnersvergoeding nog wat te verdienen, om iedereen netjes te kunnen betalen en ieder bet zijne te geven. Thans is dat n et het geval. De VOORZITTEIR merkt op, dat de u'tingen van den heer Maas eenigszins naast het ge val zijn, dat thans op de agenda staat. Het zal ongetwijfeld aile leden genoegen doen te vememen, dat er algemeen voidoening be staat omtrent deze vergoedingen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders aanvaard. 7. Voorstel tot het aangaan van een nieuw contract intake stroomlevering voor de straatverlichting. Bij schrijven dd. 31 Mei 1939 deed de N.V. Prov. Zeeuwsche Electr. Mij. ons toekomen een nieuw model contract voor stroomlevering ten behoeve van de straatverlichting. Aan- vankelijk zou volgens een gemaakte bercke- ning en na bespreking met een vertegenwoor- diger van de N.V. P.Z.EM, dit nieuwe con tract voor de gemeente duurder zijn dan het oude. Een nadere correspondentie had echter tot gevolg, dat, indien aile lampen werden ge- nomen met een iiohtsterkte van 65 decalumen (dat is voor sommlge lampen minder en voor sommige lampen meer dan voorheen), het nieuwe contract nog eenig voordeel, althans geen nadeel'g verschil zou opleveren in ver- geiyking tot het oude contract. De omwisse- iing der lampen wordt voor rekening van de P-Z.E.M. genomen. De brandtijd der lampen zou dan door Burgemeester en Wethouders worden bepaald als volgt: avondlampsn-dorp tot 11 uur; nachtlampen tot uur voor zonsopgang, touiten de kom tot 10 uur; alles te beginnen uur na zonsondergang en gedurende het tydvak 16 Aug. t/m 15 Mei. Het vast te stellen contract luidt als volgt: Artikel 1. 1. „P. Z. E. M." vedbindt zich, tegen de in onderstaande tabel te noemeu prijzen en op de in deze overeenkomst ver- vatte vooiwaarden, de geheele zorg voor de exploitatie van de straatverlichting op zich te nemen. De kosten van aanleg, verande- ringen en uitbreidingen van het straatver- lichtingsnet kemen ten laste van „Gemeente"; zij worden door „P. Z. E. M." uitgevoerd. Het straatverliohtirgsnet is eigendom van ,,P. Z. E. M." Onder straatver'.ichtingsnet worden in deze overeenkomst begrepen de tot de straatverliahting behoorende lantaarn- palen, armen, armaturen, gele'dingen, bevei- Hgings- en ontstokingeapparaten. Vergoeding voor de straatverlichting per lantaam per jaar: j* W5 Q. E ^3 CO E •a E *a E •a E •a o TT O. aj o h. O T3 b£ cu "a ^•OO00N(M(OO©NNO r UD rr to CO - NO) - T CD >o" t-(DXh- 0~' 00* o* oi O* (D" CNOlCNCNCNCNCNCNrO CI CO rcccccceece CDOCDCDCDC^^CVJOOOOCVJO CO-GG CO lO CO CO TT 00 rf CN* CO CNI Tf CO »0 CO -r* CO CN CN CN m CN CM CN CN CO t&cccctcsccc 00 rf CM o CM CO CO O CM I "to co tq -o) oo co io I r»* r-" oo* p-" O) oo O) oo o o p-* in Etcrcccccce tOOMOCOM'^COCMXMO o in o in o co co co m rf co* in oT -J CuO c cs 60 a. o E E c s E o E o E c CO c CO c i— Urn lm v_ s a a a a a a a a a o o CM bo n. o E E c d E o a o E CO a CO d v lm i— lm a a a a a a a a a o O CM 2. Voor verlichting in de morgenuren van 6 tot uur voor zonsopgang bedraagt de prys per lantaam boven de volgens de tabel in de groepen A t/m K verschuld'gde bedra- gen, onafhankelfk van de lampsterkte, f 3 per jaar. Voor verlichting in de morgenuren van 6 tot uur voor zonsopgang is deze pry's 1,50 per jaar. 3. De ontstekings- en blusschingstijden hierboven vermeld, zy.n aangegeven in mid- delfcaren tijd van den meridiaan van Amster dam, derhalve met uitschakeling van den zomertyd. 4. Op verzoek van „Gemeente" wordt de straatverlichting, indien de inrichtir.g van het net dit toelaat, verdeeld over 2 der in de tabel bedoelde groepen ter keuze van „Gameente". „Gemeente" is vrij in de keuze der lamp- sterkten genoemd in de tabel. 5. De in het eerste lid vervatte tabel ge- noemde vergoedingen worden voor elken vol- len gulden, waarmede de gemiddelde ver- koopsprrjs van aile door de staatsmijnen af mijn geieverde kolen in het voorafgaande jaar een bedrag van fl per ton van 1000 kg te boven is gegaan, verhoogd met: 1 voor de groepen A en B. 1.1 voor de groepen C en D. 1.3 voor de groepen E en F. 1.4 voor de groepen G en H. 1.5 voor de groepen J en K. 2 voor de groepen L en M. Artikel 2. 1. De ontsteklng en blussching der verlichting zal door „P. Z. E. M." door middel van een of meer schakeiklokiken plaats vinden. Indien extra schake'klokken moeten worden aangeibracht als gevolg van de om- standigheid, dat geen straatverlichtingsge- leidingen aanwezig zijn, is de gemeente voor elke extra klok een bedrag van f 4,80 per jaar aan ,,P. Z. E. M." verschuldlgd. 2. De ontstekingstyd wordt eenmaal per halve maand verzet volgens een in gemeen overleg tusschen partijen aan de hand van de gemiddelde brandtijden genoemd in de artikel 1 vervatte tabel, vast te stellen rooster. 3. Wenscht „Gemeente" buiten de half- maandelijksche verzetting van den ontste- kir.gstrd de klokken nog tusschentfds te doen verstellen, dan vergoedt zij ,.P. Z. E. M." voor elke afwijking van het in het tweede I'd be doelde rooster een bedrag van 2,50 be- nevens een cent per branduur per lantaam, onafhankelijk van de sterkte van de lamp, voor de uren dat de straatverlichting meer brandt dan overeenkomstig de groep. Artikel 3. 1. ,,P. Z. E. M." zal eens per drie maanden ter zake van exploitatie der straatverlichting bij Gemeente" een rekening indienen, die .Gemeente" binnen een maand zal betalen. Op deze rekening zal de in arti kel 1 bedoelde vergoeding voor het ge- deelte van de bedragen, vermeld in de in dat artikel vervatte tabel in rekening wordsn ge bracht. 2. Gemeente" verbindt zich in elk geval gedurende dan lo-oe dazer overeenkomst voor elke drie maandan voor elke aangelegde straatlantaam tenminste een vierde van het minimumbedrag van de in artikel 1 genoemde tabel aan „P. Z. E. M." te betalen. De afwijkingen van het rooster als in arti kel 2, lid 3 bedoeld, zullen afzonderlijk in rekening worden gebracht. 3. De in artikel 1 lid 5 bedoelde kolentoe- slag wordt na afloop van elk kalenderjaar In rekening gebracht. Artikel 4. l. Deze overeenkomst gaat in op den dag harer onderteekening en eindigt op 31 December van het tiende daarop vol gende kalenderjaar. 2. Indien niet een halfjaar v66r den afloop van dezen tecmijn of van den verlengden ter- mijn een van beide partijen deze overeen komst opzegt, dan zal deze telkens weder met ddn jaar verlengd zijn. Artikel 5. Voor het tijdvak, gelegen tus schen den datum, waarop met do exploitatie der straatverlichting volgens dezs overeen komst is aangevangen en den lsten Januari daaraaravolgende wordt de in artikel 1 be doelde vergoeding naar gelang van bet aan- tal in dezen tenmijn vallende branduren, be- rekend, met dien verstande, dat de driemaan- delijksehe rekening zal worden opgemaakt op de in artikel 3 aangegeven wijze en dat na 1 Januari het teveel of te weinig betaalde bin nen den in artikel 3 genoemden termyn zal worden verrekend. Artikel 6. 1. In aile gevallen, waarin ver- schil van gcvoelen omtrent de uitlegging der voorwaarden van deze overeenkomst mocht ontstaan, wordt de beslissing opgedragen aan 3 scheidsmannen; elk der partijen benoemt 66n dezer drie, de derde wordt benoemd door den Kantonrechter te Middelburg. 2. Mooht 65n der partijen tot aanwijzing van haren scheidsman niet overgaan, dan zal de meest gereede partij bevoegd zijn den kan tonrechter te Middelburg te verzoeken ook dien scheidsman te benoemen, nadat z'j voor- af aan de wederpartij bij deurwaardersexploit zal hebben aangezegd, dat zij dat \'orzoek zal indienen. 3. De scheidsmannen zullen als goede mannen naar billijkheid in hoogste ressort uitspraak doen en bepalen, wie de kosten hier- van zal dragen. Artikel 7. De kosten dezer overeenkomst worden door elk der partijen voor de helft ge- dragen. Ingeval registratie van deze overeen komst wordt geeischt, worden de kosten daar van gedragen door de partij, die, dit contract of hare handbeekening ontkennende, registra tie ncodig maakt. Artikel 8. Bij heffing van belasting of las- ten op stroomleveringen, wordt het tarlef overeenkomstig verhoogd. Ook in geval de al gemeene toestand zich wijzigt kan wederzijds op tus3chentijdoche herziening van het tarief worden aangedrongen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, tot het bovenstaande te besluiten. De VOORZITTER merkt op, dat by dit voorstel heel wat in de stukken vermeld staat. Zooals aan het slot vermeld is, stellen Burgemeester en Wethouders voor, het con tract zooals het in de stukken staat, te aecep- teeren. Dit geeft eenig voordeel met den be- staanden toestand, terwijl er een flinke uit- breiding der lampen kan plaats hebben tegen- cver de be3taande. Het contract is door de P. Z. E. M. aangeboden, hoofdzakelijk, omdat men een algemeen uniform contract wil vast- stellen. De heer DE VISS'ER heeft het contract, zooals het in de stukken staat, bekeken en vergeleken. Enkele kleinigheden daargelaten, kan hij er zioh best mee vereenigen zooals het hier voorgesteld is. Het is spreker vroeger wel al eens opgeval'.en, dat er in Augustus wel wat lang gewacht wordt met het aanste- ken der verlichting, daarom meende hij ook, dat het beter zou zijn, den tyd waarop de straatverlichting wordt aangestoken, wat op te schuiven. Maar na de toeliehting die .spre ker gekregen heeft toen hij de stukken is wezen nazien blijkt, er 14 dagen bij komt, zoodat hij voldaan is. H,ij. kan zich met dii voorstel best vereenigen. De heer MAAS kan zich met het voorstel van Burgemeester en Wethouders ook bee I vereenigen, men is daarbij een weinigje voor- uitgegaan. Bij het oude contract brandde de en u zult s morgens uit bed springen, J gereed om bergen te verzetten. tedei en da^r moet uw ;evereen liter lever-gal In uw Jngewanden doen v eeien. Wanneer deze stroom van Le„Vtergf ?.nv°'doende is, verteert uw voedsel niet, het bedertt. U voe t u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergittigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles swart. De meeste laxeermidde'en zijn s'echts lapmidde- len. U moet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade- lijk, p'antaardig, zacht. onovertroffen om de lever- gal te doen v oeien. Eischt Carter s Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten. f. 0.75. Ingez. Med. verlichting van 1 September tot 31 Maart, nu van 16 Augustus tot 15 Mei, dus is dit een hesle sprong voccuit voor de straatverlichting. De VOORZITTER antwoord, dat waar de heer De Visser cpmerkt, in verband met de ontsteking der verlichting in Augustus, de verlichting vrceger op 31 Augustus werd ont- stoken en nu 16 Augustus. In dit opzicht is er dus een tikje verbetecing. De heer FLORUSSE leest in de stukken, dat de verlichting in de buitenwijken tot 10 uur zal branden. Hij vraagt zich af, of dit niet wat lang is. Spreker passeert daar wel eens om 9 uur en dan ziet hij in de woningen ook geen licht meer, daar de bewoners ter ruste zijn. Indien dit zoo is, behoeft ook de straatverlichting niet meer te branden. Het moet zijn, dat er eens iemand komen moet; doch iemand als een dokter b.v. heeft lampen op zijn wagen. Verder-'merkt hij op, dat in den Hoek van den. Dijk en op Reuzenhoek een schakelklok staat. Naar hem door een tech- nisch ambtenaar is medegedeeld, zou men er daarvan een kunnen miss-en. Hij zou gaarne zien, dat Burgemeester en Wethouders een onderzoek instelden, of het-inderdaad zoo i^ dat een van die klokken niet noodig is. Het is een bedrag dat er voor betaald moet wor den, dat elk jaar terug komt. De VOORZITTER antwoordt op de kwes- tie die de heer Florusse aanroert, of het tot 10 uur branden van de lampen op de gehuch- t-sn niet wat laat is, dat in de contracten als vroegste uur van dooven der veriichting 10 uur genoemd is. Inderdaad is het waar wat de hear Florusse zegt, dat, wanneer iedereen ter ruste is, het niet noodig is de verlichting te iaten branden. Doch zooals gezegd is dit het vroegste uur dat voor de dooving der ver lichting is genoemd, en het schee-lt ook wer- kelijk niet zooveel. Trouwens op het dorp is het ook zoo. Van veel invloed is het niet. Wat bstreft de kwestie der schakelklokken kan hij mededeelen, dat er in de gemeente 7 gep-laatst zijn, waarvan de gemeente er 2 riiet moet betalen. Deze kosten /4,80 per jaar. Het kan wel'icht met een enkele klok minder, doch daar staat tegenover, dat er dan weer heel' wat meer draad gespannen moet worden, wat ook weer heel wat -geld zou kosten. Zooals de heeren weten is de straatverlichting irider- tijd niet tegelijk aangelegd, doch gehuchts- gewijs, zoodoende zijn er verschillende scha kelklokken geplaatst moeten worden. De heer FLORUSSE constateert, dat blijkt, dat het wel zou. kunnen, doch dat er dan heel wta meer materiaal noodig zou zijn. Dan kan men het net zoo goed iaten. Wat het dooven der verlichting betreft, weet spreker niet of dit onmogelijk zou zijn. Er is een gemeente in de onmiddeliyke nabijheid, waar de verlich ting ook eerder gedoofd wordt. De VOORZITTER merkt op, dat het toch aangenaam is, als de verlichting op Zaterdag en Zondag wat later brandt. De heer FLORUSSE meent, dat men de verlichting op 3 of 4 gehuchten eerder zou kunnen dooven. Wtat de lichtsterkte van de lampen aangaat heeft hij gezien, dat er enkele lampen van mlndere lichtsterkte zullen kom-sn. Hij heeft daar geen bezwaar tegen, als de verlichting op zichzelf dan maar niet vermindert. Hij zou er tegen zijn, als door lampen van mlndere lichtsterkte schade aan de verlich ting zou worden toegebrach-t. De heer HERREBOUT gelooft, dat de ver lichting zonder bezwaar tot 10 uur zou kun nen branden. De heer Florusse heeft opge- merkt, dat hij na 9 uur nogal een3 op gang is. Dit is ook bij spreker zoo, hij is ook wel eens later dan dat uur op gang, en dan verdlent het naar zijn meening aanbeveling, de ver lichting tot 10 uur aan te houd-en, waar men in de gemeente nogal te doen heeft met weg- getjes en bruggetjes en slooten. En dit is temeer zoo, omdat het niet veel verschil in kosten maken zal. D-e heer MAAS zou graag zien, dat de ver lichting aan bleef tot 10 uur. Spreker woont zelf ook buiten. Er li-gt hierin iets opgeslo- ten. De meeste menschen gaan om 9 uur te bed. 's Zaterdagsavonds wordt het wel eens later, en als men te doen heeft met zie- ken en zoo is het beter dat de verlichting wat langer aan blijft. Als eenmaal de klok op 9 uur gezet wordt, gaat ook cm 9 uur de ver lichting uit, want deze is geregeld volgens de klok. De heer WXSSE wil ook omtrent de licht sterkte lets vragen. Deze vermindert in het algemeen met 10 decalmien on zal ge3teld worden van 75 op 65 deealumen. De VOC'RZITTER stemt toe, dat de licht sterkte van de lampen uit den aard der zaak lets minder is. Er zijn er thans van 65, er z.jn er ook van imager, eenerzjds kcijgt men lets meer, anderzijds iets minder. Om een verlichting te beoord-eelen, moet men die zien onder ailerlei weersomstand 1 ghedcnAls het helder is, is alles mooi veclicht, by heiig weer daarentegen kcen-t zelfs een grootere licht sterkte niet tot haar recht. Men moet reke ning houden met de omstandigheden van het weer, waaronder men de verlichting bekykt, of het he-lder of minder helder weer is, want dat scheolt een heel .ituk. De heer WISSE merkt op, dat de lampen op het dorp een lichtsterkte hebben van 75 deca lumen, dit wordt nu 65, dit scheelt heel wat. Indien het op de verlichting niet van invloed is, kan spreker er zich mee vereenigen, hij zou het jammer vinden, indien deze mlndere licht sterkte op de kwaliteit van de verlichting van invloed was. De VOORZITTER geeft te kennen, dat, in dien er werkeyk aanleiding zcu zijn om te zeggen, dat op een bepaald punt de verlich ting niet v-oldoende was, het nog altyd moge- lijk is, er sterker lampen bij te plaatsen. Met algemeene stemmen wordt het voorsbel van Burgemeester en Wethouders aanvaard (Wordt vervolgd.) Aangekdmen: PROCRIS, 1033; RENE) PAUL, 499; DONA FLORA, 784; DONA ISABEL, 784; GEES, 197; MIDSLAND, 1089; THEA, 272: ANTVITRPFIN, 334; TRINGA, 1930; THE EMPEROR, 824; HOUTMA-N, 394; GAND, 5086. Vertrckken: BADZO. 200: DATURA 1940; ZEELAND, 421; HEBE, 176; RENE: PAUL, 499; A NT W'BRPEN354; UDDEHOLM, 870; YVONNE, 712; DE RUYTER, 458.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 8