Bureau Voedselvoorziening Zeeland. Landbouwberichten Sport Gemengde Berichten HOEK. AXEl. VOETBAL. DE V.V. „BIERVLIET" GEROYEERD. RECHTSZAKEN. VERKEERSONGELUKKEN MET DOODELIJKEN AFLOOP. ROMMEN ONTPLOFT IN TELEFOON- CELLEN TE ZAGREB. VERGAJDKillNG VAN „KINDERZORG". Uit de mededeeUngen gedaan in de j.l. Maandag te Middelburg gehouden vergadering der stichting „Kinderzorg" aldaar, bleek, dat de stichting over het algemeen haar taak onder gunstige omstandigheden kan verrich- ten. Het aantal pupillen bedroeg op 31 Dec. I.1. 106. Het gedrag was over het algemeen goed. Er waren geen sterfgevallen voorge- komen, doch wel verschillende ziektegevallen. De schuld van v66r 20 jaar is afgelost, ter wyi er een kapitaal is, waaruit de jaarlyksche tekorten kunnen worden gedekt. De busjes hadden /500 meer opgebracht dan in het voorafgaande jaar. In de bestuurs-vacature ontstaan door het vertrek van Ds. A. Dronkers uit Zeeland, werd gekozen Dr. L. J. Cazemier te Temeuzen. STRENGE VORST VERNIETIGDE OESTERCULTUUR. Nu de Schelde weer bevaarbaar is gewor- den, zyn de oesterkweekers voor het eerst uitgevaren om op hun perceelen steekproeven te nemen of hun oesters, die op de bankjes in de Schelde en de Eendracht zijn uitgezaaid, hebben geleden van de strenge vorst. Het resultaat was bedroevend. Alle uitgezaaide Fransche oesters en een groot gedeelte der Zeeuwsche oesters zyn doodgevroren, terwijl ook het zaad op de pannen in de putten voor 90 vemield is. Een kweeker te Tholen heeft voor meer dan 60.000 schade. In verband met de moeiiykheden, welke voor de Zeeuwsche oesterkweekers zijn ont staan tengevolge van de felle vorstperiode, z$n besprekingen gevoerd tusschen het be- Stuur van de Vereeniging tot Bevordering van het Zeeuwsche Oesterbedrijf De Zeeuw sche Oester en de Kamerleden Mr. A. J. M. Mes en A. Kievit. Het werd wenschelijk ge- acht, de regeering op de hoogte te brengen van den toestand en medewerking te verzoe- ken tot instandhouding van het voor Zeeland zoo belangrijke oesterkweekersbedrijf. LUXOR THEATER. „De Eoop der Tijden". Nog geen 4 jaar geleden werd ,,The March oif Time" alleen in de Vereenigde Staten ver- toond, in 432 theaters. Thans worden deze gedramatiseerde filmactualiteiten in meer dan II.000 bioscopen (35 landen) over de geheexe wereld gebracht, hetzij in de Engelsche, Fran- sche of Spaansche taal en nu brengt RKO hier de Nederlandsch gesproken versies onder den titel ,,De Loop der Tijden''. Hoe komt het dat deze films in zoo'n kor- ben tijd zoo'n populariteit hebben verworven? Omdat de uitgevers van ,The March of Time" van het standpunt zijn uitgegaan dat de men- schen van heden de waarheid willen weten omtrent de wereld waarin zij leven. Het is bijna niet te gelooven, dat in dezen tijd van radio, filmjournaals en internationale pers- organisaties, weinigen werkelijk op de hoogte zijn van wat er rondom hen heen gebeurt, maar de vele misopvattingen bewijzen dat dit inderdaad het geval is. Het doel van de uitgevers van „The March of Time" is het publiek van alle landen ter aarde, wereldnieuws in zijn ware gedaante te brengen niet slechts de feiten maar ook de waarheid achter de feiten. Deze films ver- schillen daarin van het gewone filmjournaal dat, terwyi laatstgenoemde in snelle opeen- volging beelden toont van het nieuws van ledere week, )rDe Loop der Tijden" zich op een bepaalde actueele gebeurtenis concentreert en de geschiedenis die zich hierom heeft afge- speeld, hierop opbouwt: de oorzaken het- geen een teruggang van tien, twlntig en meer jaren met zich kan meebrengen de groei, de beteekenis en de gevolgen er van. Vrydag en Zaterdag a.s. vertoont Luxor in de Biacvoorstellingen, het eerste deel, van deze zeer interessante en leerzame editie. SOLDATENMOEDER OVERLEDEN. De by het garnizoen te Bergen op Zoom en daarbuiten bekend staande zoetelaarster mej. Anneke v. d. Boom, meer bekend onder Anneke van Gui, de soldatenmoeder, is Maan- dag in den ouderdom van 88 jaar overleden. Vorig jaar heeft zij nog haar 75-jarig jubiltS ais zoetelaarster gevierd en by die gelegenheid werd zij door militaire en burgerljjke autori- teiten gehuldigd, terwijl zij tevens by die ge legenheid de bronzen eeremedaille van Oranje Nassau ontving. Geref. Jeugdorganisatie. De Ring Zeeuwsch-Vlaanderen van den Ned. Bond van J. V. op G. G. hield Vrydag alhier haar jaarvergadering. De vergadering werd geleid door den heer C. van 't Leven te Temeuzen. Ingeleid werd 't onderwerp: Is onze werkwijze intellectualis- tisch? Hierop volgde een flinke bespreking. Uit het jaarverslag van den Ringsecretaris bleek, dat het ledental in Zeeuwsch-Vlaan deren in 1939 gedaald is tot 197. De verga- deringen in het afgeloopen jaar waren goed, maar de opkomst was veel te gering. De heer G. Scheele van Hoek bracht rap port uit over den toestand der vereenigingen over het afgeloopen jaar. Deze goed geslaagde jaarvergadering werd door Ds. F. Pyiman gesloten. (De Z.) Ouderavond. Zaterdagavond j.l. werd alhier de jaarlyk- sche ouderavond aan de openbare lagere school gehouden. Het aantal bezoekers bedroeg ongeveer een 100-tal, waaronder de Burgemeester, Mr. J. A. van Tienhoven, met de belde wethouders, be- nevens het onderwyzend personeel. Nadat door de ouders het werk hunner kin- deren was bekeken, opende de voorzitter met een woord van welkom de vergadering, in het byzonder het gemeentebestuur en den heer J. D. Haak, die belangeloos aan dezen avond zou medewerken, door eenige door hemzelf ver- vaardigde films te vertoonen. Hiema werden de notulen der vorige ver gadering onveranderd vastgesteld. By de verkiezing van bestuursleden werden herkozen de heeren J. de Putter en M. van Stralen, terwijl in plaats van het wetteiyk af- tredend lid, de heer J. Hamelink, werd ge- kozen de heer H. Jansen. Bg de rondvraag besprak het hoofd der school, de heer Ockd, de taak der Oudercom- missie voor en in het belang van de school, benevens de in uitzicht gestelde schoolreis voor 1940, welke vermoedelijk naar Nymegen gaan zal. De rest van den avond werd doorgebracht met de door den heer Haak vertoonde films, nl.: „Op de boerdery", „Wereldtentoonstelling te Parijs", jubileumfeesten en yspret in de gemeente Hoek. Deze films, welke zeer goed geslaagd waren en bijzonder in den smaak vielen, hielden de aanwezigen tot een zeer Iaat uur bijeen, waama alien hoogst voldaan huiswaarts keerden. Het is voor de ouders der op de O. L. S. gaande kinderen een succes- volle avond geweest. EUeboog nntwricht. Zaterdagavond, tydens de ouderavond der 0. L. iS., waren enkele kinderen aan het spelen en stoeien op het schoolplein. Daarby had het ongeveer tienjarig zoontje van D. uit den Lovenpolder, het ongeluk over de omhei- ning van het plein te vallen, terwyi hij daarby de elleboog ontwrichtte. Nadat geneeskun- dige hulp was verleend door Dr. Leenhouts, is hy daarop naar huis gebracht. Ook hier kieviten! Als een byzonderheid wordt in de bladen melding gemaakt van het verschijnen van de .eerste kievit" in ons land. Het moge daar- om vermeldenswaard zyn, dat onder deze ge meente reeds enkele dagen terug niet 46n, maar verschillende dier vogels werden opge- merkt. Lezing over landbouw en suiker- bietenteelt in Frankrijk. Het was helaas slechts een klein gehoor, voor het welk gisteravond de heer Ed. Dek- ker uit Brasschaet (B.) optrad, voor de Ver. van Oud-leerlingen der Chr. Lagere Land- bouwschool, alhier, om bovenstaand onder werp in te leiden en aan een ibespreking met de oud-cursisten te onderwerpen. Deze slechte opkomst zal wel voornamelijk aan het minder gunstige weer te wyten geweest zyn. Spreker schetste uitvoerig de toestanden in het meest vruchtbare deel van Frankryk, gelegen tus schen de zee en Parijs ten Zuiden van de Belgische grens, dus het meest Noordelijk ge deelte, waar ook regenval en klimaat veel overeenkomst vertoonen met ons land. In het byzonder bespreekt hy de bietencultuur en de aanwending van deze voor alcohol-bereiding, welke dikwyls op de eigen bedrijven geschiedt. Spreker wijdt ook een groot gedeelte van zijn inleiding aan den wijnbouw, waarbij hy naast de klimaat-invloed ook aandacht besteedt aan de geologische gesteldheid van den bodem, 1. c. de aanwendir.g van kunstbemesting. De zeer interessante causerie werd met groote aandacht gevolgd en gaf tot het stel- len van tal van vragen, die spreker tot voile bevrediging ibeantwoordde. De vertooning van de Kuhn-film, waarop de resultaten van de Kuhn-producten in beeld waren gebracht en speciaal het bedrijf te Naarden de interesse vroeg, vormde het twee- de gedeelte van deze zeer interessante avond, die onder leiding stond van de heer A. van Hoeve Sz. van Temeuzen. GEMEENTERAAD VAN AXEL. De Voorzitter opende de gisteren gehouden voltallige vergadering met een gelukwensch aan de leden van den raad, bij het intreden van het jaar 1940. Hij gaf vervolgens een terugblik over de gebeurtenissen in de gemeente in het afge loopen jaar. Deze rede werd door wethouder Dieleman als oudste lid namens den raad beantwoord. Na mededeeling van goedkeuring van raads- besluiten, een mededeeling van Ged. Staten dat de beslissing op de begrooting voor 1940 was verlaagd en Burg, en Weth. gemachtigd werden te beschikken over de helft van de daarop gebrachte uitgaven, goedkeuring van het besluit tot verhuur van de onderwijzers- woning aan den heer J. Buma, verkoop van bouwgrond aan L. P. Marijs, ontvangstbe- richt van wyziging der Algemeene Politie- verordening, berichten van aanneming, be- noemingen en verslag der brandweer over 1939 kwam aan de orde een schryven van Ged. Staten, dat er by dat college voorshands bezwaar bestaat, mede van wege de daaraan verbonden kosten, over te gaan tot den aan- leg van een rywielpad langs yen weg Kijkuit Hulst Burg, en Weth. stelden voor, gezien dat het rapport van Ged. Staten aan de Provinciale Staten nog niet was uitgebracht, dit schrijven aan te nemen voor kennisgeving. Aldus ge- schiedde. Op een verzoek van het bestuur der Kath. Middelbare Handelsdagschool om een by'drage in het tekort over 1938 werd afwijzend be- schikt. Een adres van het Hoofdbestuur van den Alg. Nederl. Politiebond om te bevorderen, dat de salarissen van het politiepersoneel zul- len worden herzien in verband met de ver- hoogde kosten voor sommige levensmiddelen, werd aangenomen voor kennisgeving. De heer Sytema, die zich wel met dit voor- stel kon vereenigen, gaf niettemin als zijn meening te kennen, dat het zoetjesaan tijd zou worden, te komen met een voorstel tot her- ziening der ambtenaarssalarissen, in verband met het duurder leven. Hij behoudt zich voor, te zyner tijd hiertoe met voorstellen te komen. De Voorzitter deelde mede het overlyden van den bode Fermont, en herdacht hierby hetgeen deze voor de gemeente, en voor hem persoonlijk was geweest. Ter eere zijner na- gedachtenis werden eenige oogenblikken stilte in acht genomen. Onder 's Voorzitters hamer passeerden ver volgens verschillende voorstellen in verband met de vaststelling van het bedrag per leer- ling voor de vakonderwijzeressen en de vast stelling van het voorschot aan de bijzondere scholen. Een verzoek van de afd. Zeeland van den C. B. T. B. om subsidie voor de landbouw- huishoudschool verheugde zich in de leven- dlge belangstelling der leden van den raad. De heer 't Gilde opende de rij der sprekers en betoogde, dat hier hoe langer zoo meer sprake is van leunen op, ja zelfs geheel dry- ven op de overheid, hetgeen in strijd is met hetgeen de mienschen van deze richting luttele jaren geleden predikten. Het Rijk draagt in de exploitatiekosten 70 toy, terwyi thans van de gemeente 30 gevraagd wordt. Het betreft hier onverplicht onderwijs, spreker is van meening, dat het niet denkbeeldig is, dat het hierby blijven zal, en dat er ook van andere zijde dergelyke verzoeken kunnen komen, die evenmin geweigerd zouden kun nen worden. Waar deze instelling de C.B.T.B. achter zich heeft, meent hij, dat deze ver eeniging de 30 der exploitatiekosten zelf dragen kan. De heer Hamelink memoreerde, dat 2 jaar geleden een dergelyk verzoek door den raad is afgewezen, hoofdzakelijk omdat deze in- richting een bepaald confessioneel karakter droeg, en de meening van de meerderheid in den raad was, dat een dergelijke inrichting door iedereen in de gemeente behoorde te worden bezocht. Waar de gelegenheid, die door dit besluit is geschapen, niet is benut, zou hij voor verleening dezer subsidie kunnen stemmen, doch heeft eenige bezwaren tegen de samenstelling dezer begrooting. Hij hoopt, dat deze opgelost zullen worden. De heer De Ruijter betoogde, dat men de gelegenheid om deze inrichting in de gemeente te houden, moet benutten, daar deze instelling valt onder de bepalingen der Nijverheidsonderwijs- wet, en bij deelname uit andere gemeenten de gelegenheid bestaat, de kosten naar verhou- ding op die gemeenten te verhalen. Verder wees hij er op, dat een andere dergelyke in richting bezwaarlijk in de gemeente zal kun nen worden gevestigd, daar by de instelling dezer scholen aan ieder der groote landbouw- organisaties in Nederland een eigen arbeids- terrein is toegewezen. De heer Hamelink stelde voor, de behande- ling dezer zaak uit te stellen, teneinde de ge legenheid te openen, een nadere toelichting omtrent de begrooting te verstrekken. Dit voorstel werd niet voldoende ondersteund. Hierop werd aanvaard het voorstel van de meerderheid van Burgemeester en Wethou ders, om de gevraagde subsidie te verleenen. Tegen stemden de heeren 't Gilde, Hamelink, De Jonge en P. J. van Bendegem. Na vaststelling van een suppletoir -kohier hondenbelasting 1939 en een wyziging der begrooting van het Vleeschkeuringsbedryf was de omvraag aan de orde. De heer C. van Bendegem stelde voor, de jaarinkomennorm voor de steunverleening te verhoogen met 100 en verzocht antwoord omtrent zyn vraag inzake de vacantie voor losvaste arbeiders in dienst der gemeente, en omtrent de vraag van den heer Sytema, in zake de luchtbescherming voor de scholen. De heer Schieman verzocht, in verband met de ervaringen omtrent de sneeuwruiming, in de algemeene politieverordening vast te leg- gen, dat de ibewoners verplicht zullen zyn, bij sneeuwval v66r een bepaald uur de sneeuw van de trottoirs te ruimen. Deze zaak zal gesteld worden in handen van de Commissie voor de Strafverordeningen. De heer Schieman uitte klachten omtrent de ervaringen met de gasvoorziening in de afgeloopen koude periode. De Voorzitter ant- woordde hierop, zelf ook deze klachten te hebben vemomen, en was van meening, dat dit te ondervangen ware geweest door tijdelijk in dienst nemen van meer personeel. Wet houder Van Bendegem verdedigde als voor zitter der Gascommissie de leiding der gas- fabriek door er op te wijzen, dat het personeel voortdurend in touw is geweest. Niettemin bleef de Voorzitter op zijn stuk staan. Nadat de heer Hamelink een voorstel had ingediend, om in de verordening op de win- kelsluiting de latere sluitingsuren te wijzigen in dier voege, dat deze slechts zal gelden voor de kapperswinkels, sloot de Voorzitter de ver gadering. RETIRING EN LEVERING VAN V.V.O.-GRANEN EN PEULVRUCHTEN. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland brengt onder de aandacht van be- langhebbenden, dat door het intreden van de dooi, de keuring en levering van granen en peulvruchten weer op de gewone wijze kan plaats vinden. Verder brengt de Provinciale Voedselcom missaris voor Zeeland ter kennis van belang- hebbenden, dat commissionairs, welke door hem als zoodanig zijn aangewezen, monsters granen behalve tarwe en peulvruchten ter keuring kunnen aanbie'den. De landbouwer blijft voor de aangebrachte monsters verant- woordelijk, terwijl de commissionair voor zijn bemoeiingen niet door den landbouwer be- taald behoeft te worden, doch op andere wyze wordt schadeloos gesteld. VEE(30UVV VAN SUIKERBIE.TEN WEER VRIJ. Men deelt van officieele zijde het volgende mede: Door de ultbreiding dit jaar van de te steu- nen hoeveelheid suikerbleten met ongeveer 25 procent tot 2000 millioen kg, zal de grootte der oppervlakte, die met suikerbleten zal kun nen worden beteeld, thans wederom gaan be- naaeren die der oppervlakte, waarop voor den aanvang der regeeringsbemoeilngen suiker bleten werden verbouwd. Het ligt daarom in het voornemen van de regeering, de verdeeling en de toewyzing door de Nederlandsche Akkerbouwcentrale van ga- rantiebieten aan de telers voor den oogst 1940 achterwege te laten. De bemoeiingen van de regeering zullen zich derhalve niet verder uitstrekken dan zorg te dragen, dat voor 2000 millioen kg de toegezegde prijs van 12,50 per 1000 kg door de suikertabrieken aan de telers zal worden uitgekcerd. De landbouwers, die in 1940 suikerbieten willen verbouwen voor de suikerbereiding, moeten, zoo vernemen wy, daarvan kennis geven aan de fatrleken, aan welke zy hun bleten willen leveren. De fabrieken zullen aan de hun bekende leveranciers een circu- laire met inlichtingen verzenden. Zij, die op 15 Maart evenwel nog geen circulaire hebben ontvangen, doen goed zich ten spoedigste voor inlichtingen te wenden tot de fabriek waaraan zij leveren. Het ligt in het voornemen van de regee ring om het verbod te handhaven om suiker bleten voor voederdoeleinden te verkoopen. PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond. Afdeeling I. Afd. A: DWS—KFC; VSV—ADO; Haar lemStormvogels; Blauw-Wlt't Gooi. Afdeeling H. Afd. A: DFCCWRFC—Sparta; HBS— DHC; XerxesHDVS; FeyenoordVUC. Afdeeling IV. Afd. A: JulianaEindhoven; PSVLim- burgia; NAC—MVV; Helmond—LONG A NOADWillem II; BW—Roermond. Afd. B: GoesZeelandia; De Zeeuwen Middelburg; EMMROS. Afd. F: Terneuzen 2Tern. Boys; Sluiskii Biervliet. Afd. G: IJzendykeAardenbu.rg; Schoon- dijkeTerneuzen. Afdeeling V. Afd. A: VeendamHSC; Be QuickVelo- citas; LeeuwardenGVAV; SneekWW; HeerenveenAchilles. De Zeeuwsche Voettoal Bond heeft de ver eeniging „Biervliet" te Biervliet geroyeerd wegens wanbetaling. De leden van deze ver eeniging zijn nog tot 5 Maart a.s. in de ge legenheid gesteld hun persoonlijk aandeel in de schuld te Voldoen. Dit aandeel bedraagt 0,53. Indien daaraan op 5 Maart niet is voldaan, wordt over de leden persoonlijk het royement uitgesproken. De v.v. Biervliet" is ook aangesloten bdj den K.N.V.B. en speelt met 6en elf tal in de competitie van dien bond. De Z.V.B. zal on- getwijfeld overname van dit royement aan den K.N.V.B. vragen en daar het royement geheel in den vorm, door die organisatie voorgeschreven, is uitgesproken, zal het zeker worden overgenomen. (Vliss. Crt.) DE GEWEIGERDE VOETBALPASJES. Naar aanleiding van het hericht, dat de Belgische instanties afwijzend besohikt heb ben op het verzoek van den Kon. Belg. Voet balbond om grensfaciliteiten te verleenen voor den op 17 Maart te Antwerpen plaats heb- benden voetbalwedstrijd BelgieNederland, kan de Antwerpsche Nieuwsblad-correspon- dent mededeelen, dat nog niet alle kans in dien zin verkeken is. Het schijnt n.l. vast te staan, dat burge meester Huysmans zich niet zonder meer by deze beslissing wenscht neer te leggen. De belangen van de door de oorlogsomstandig- heden reeds zwaar getroffen Antwei-psche neringd'oenden komen door bedoelde weige- ring eens te meer in het gedrang men had op het bezoek van 20.000 Nederlanders ge- rekend en verder oondeelt men, dat de eisoh ook voor deze uitzonderlijke gelegenheid een pas te overleggen een allesbehalve vrien- delyke geste tegenover de Nocrderburen is. Hoe dan ook, burgemeester Huysmans zal een persoonlijke demarche bij de regeerings- instanties ondernemen, teneinde alsnog gedaan te krijgen, dat de afwijlzende beschikking in- getrokken wordt, en dat voor den duur van drie dagen, d.w.z. van Zaterdag 16 Maart af met een bewijs van Nederlanderschap vol- staan kan worden om de Belgische grens te overschrijden. Er moet natuurlijk afgewacht worden of deze tusschenkomst succes zal hebben. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 27 Februari 1940. J. H. F., 23 jaar, koopman te Clinge, heeft op 8 Januari 1.1. te Hulst, door zekere C. Fer- ket doen wegnemen een onderstel van een buiskachel ten nadeele van H. de WStte. Eisch en uitspraak: 15 boete of 10 dagen hechtenis. J. P. P., 28 jaar, garagehouder, wonende te Temeuzen, had zich te verantwoorden wegens diefstal van hoeve slheden electrischen stroom ten nadeele van den kleermaker P. Laurens, gepleegd te Temeuzen in het tijdvak van Oc tober en Augustus 1939, Aangezien verdachte thans in militairen dienst is, werd de verdere behandeling dezer zaak voor onbepaalden tijd aangehouden. R. S., 35 jaar, chauffeur, wonende te Gent B.was verdacht van poging tot uitvoer van een hoeveelheid benzine, gepeegd te Kapelle- brug, gemeente Clinge, op 9 Januari 1.1. Eisch: 30 boete of 30 dagen hecht. Uit spraak f 20 boete of 10 dagen hecht. P. F. L. Z21 jaar, schipper te Zelzate (B.), heeft zich op 14 Januari 1.1., terwyi hij zich te Sas van (Jent bevond en verdacht werd zich te hebben schuldig gemaakt aan een overtreding van het Bewakingsvoorschcift, schuldig gemaakt aan wederspannlgheid toen de politle hem voor den burgemeester dier gemeente wilde voorgeleiden. Eisch: 14 dagen gevang. Uitspraak: 20 boete of 10 dagen hecht. HOOGER BEROEP. Door L. de F., 39 jaar, landbouwer te Axel, is hcoger beroep aangeteekend tegen een von- nis van den Kantonrechter te Temeuzen, waarbij hij wegens overtreding van het land- bouwinventarisatiebesluit (voorhanden heb ben van 930 kg haver), werd veroordeeld tot een geldboete van f 25 of 10 dagen hecht., met last tot teruggave van de inbeslaggeno- men haver. EEN REEKS VAN VERDRINKINGS- GEV ALLEN. Zondagmiddag omstreeks half vier zijn twee jongens, de 11-jarige zoon van de familie Ronink en de 12-jarige zoon van de familie Geen'en, beiden uit Eindhoven, by het spelen op het y's van het Wilhelminakanaal te Best te water geraakt en verdronken. De jongens sprongen van de eene schots op de andere. Op een noodlottig oogenblik vonden hun voeten nietvoldoenden steun, waardoor belde knapen in het water vielen. Zondagmorgen vroeg is te Weesp de 50- jarige J. van den Berg in het zgn. Smal Weesp geraakt en verdronken. Hij laat een vrouw en drie kinderen na. Wachtmeester D. J. Boom, die het ongeluk zag geschieden is Van den Berg gekleed na gesprongen en na een paar maal te hebben gedoken, is hij er In geslaagd den drenkeling ap den wal te brengen. De levensgeesten waren toen echter reeds geweken. Zondagmiddag is te Ursem bij het spelen op het ijs de 11-jarige Tjeerd Smink door het y's gezakt en verdronken. VERBODEN PROPAGANDA. Te Amersfoort zyn Zaterdag zes personen verbaliseerd, die met groote propaganda- borden voor een „theocratischen staat" in de Utrechtschestraat liepen. Ondanks een bevel van de politie om de borden weg te doen, wei- gerden de propagandisten. Daarop zijn de borden in beslag genomen en is er proces- verbaal gevolgd. ONDER HET ZAND BEDOLVEN. Terwijl de landbouwer J. M. de B. te Bath- men bezig was xnangelwortelen uit te graven, stortte de wal van de kuil in, met het gevolg, dat de man onder het zand werd bedolven. Hij, is door verstikking om het leven gekomen. Zondagmorgen omstreeks 11 uur is op den Wageningschen Berg een zeer emstig auto- ongeluk gebeurd, dat aan den 25-jarigen sla- gersknecht G. Turlcen uit Amsterdam het leven heeft gekost. T. bestuurde een auto, waarin behalve hy zelf nog twee inwoners van de hoofdstad wa ren gezeten. Hij trachtte in snelle vaart een voor hem rijdenden auto te posseeren. Deze auto gaf evenwel een teeker t-'om linksaf te slaan, waardoor T. genoodzaakt was eveneenc naar links uit te wijken. Door deze manoeu vre botste de auto tegen een langs den weg staanden boom waardoor hij vrijwel geheel werd vemield. T. was op slag dood. De beide andere inzittenden, de 28-jarige T. A. Pruim en de heer Smit werden beiden gewond. De 25-jarige wever J. B. uit Hellendoorn, die Zondagavond op den rijksweg naar Almelo fietste, werd door een auto van een garage houder uit Enschede aangereden. Hij werd met zooveel kracht tegen den grond geslin- gerd, dat hij zware wonden opliep. In den nacht van Zondag op Maandag is de man aan de gevolgen bozweken. De auto en de fiets zyn in beslag genomen. RUZIE LEEDT TOT HUISZOEKINGEN. Bij een ruzie, die Zaterdag tusschen twee personen te Woudenberg ontstond, maakten de beide betrokkenen elkaar over en weer verwyten. De zaak kwam de politie ter oore en deze stelde een onderzoek in, dat tot resul taat had, dat een huiszoeking werd verricht en twee mlTitairen en vyf burgers werdeo aangehouden. Bij hun verhoor kwam vast te staan, dat zy ten nadeele van het Rijk dekens, haver, rubberlaarzen, enz. hebben gestolen. Het onderzoek in deze zaak wordt voort- gezet. Er zullen vermoedelyk meer arrestaties volgen. DE UIT EEN DOKTERSAUTO GESTOLEN LUMINAL WEER TERECHT. Een Haagsch medicus heeft Vrijdag by de politie aangifte gedaan, dat uit zijn auto was verdwenen een pakje, waarin 25 fleschjes luminal, elk inhoudende 30 tabletten. Luminal is een slaapmiddel, maar wanneer het in groote hoeveelheden wordt ingenomen een zwaar vergif. Aangezien hier van diefstal sprake was en de tabletten dus waarschyn- lyik in onbevoegde handen waren terechtge- komen, werd nog denzelfden avond per radio een waarschuwing uitgezonden. Of deze re sultaat heeft gehad, is uiteraard moeilijk na te gaan, maar vast staat, dat de dief het maar het beste heeft gevonden zich zoo snel mogelyk van het vergif te ontdoen. Hy depo- neerde het pakket in een portiek in de Laan. waar het Zaterdagmiddag door een 11-jarigen jongen is gevonden. Het knaapje ging er mee naar het gebouw van een Haagsch dagblad, vanwaar het pakket met zyn gevaarlyken in- houd naar het hoofdbureau van politie is overgebracht. OPSLAGPLAATS VAN GLASWOL UTTGEBRAND. Op het terrein van Van Deventer*s glas- fabrieken te Delft, waar eenige weken ge leden een loods door het vuur werd vernield, is Zaterdag wederom brand ontstaan, ditmaal in een afdeeling van grooter gebouw, waar een aanzienlijke hoeveelheid glaswol lag op- geslagen. Aangezien muren, vloeren en plafonds in dit gebouw van brandvrij materiaal zijn op- getrokken en het gebouw bovendien door branddeuren, welke zicb bij brand automa- tisch sluiten in verschillende vakken, kan worden verdeeld, slaagde de politie-brandweer er zonder veel moeite in het vuur tot de op- slagruimte te beperken. Wanneer het vuur de aangrenzende machine-afdeeling zou hebben bereikt, zou de schade veel grooter zyn geweest dan thans. Nu bleef deze begrensd door het verloren gaan van ongeveer 60 ton glaswol, ter waarde van f 45.000. Verzekering dekt deze schade, SCHIEKMONNIKOOG IS NIET TE BEREIKEN. Zaterdag bleek de toestand van 't landlngs- terrein voor vliegtuigen op het eiland Schier- monnikoog niet te voldoen aan de eischen, welke er aan gesteld moeten worden, wil een D.C.-2 toestel er kunnen landen, zoodat het K.L.M.-vliegtuig, dat regelmatig post- en pas- sagiersvluchten naar het eiland ondemeemt, niet op Schiermonnikoog is geland. Hierdoor waren negen personen, die van het vliegtuig gebruik hadden willen maken om den vasten wal te bereiken, genoodzaakt op bet eiland achter te blijven. De Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappij; werd verzocht de motor-reddingboot ,,Insulinde", Welke te Oost- mahorn is gestationneerd, uit te zenden om deze personen in de gelegenheid te stellen het eiland te verlaten. In verband met den ya- gang in de Waddenzee moest dit verzoek ech ter worden afgewezen. WERKENDE VULKAAN BEDREIGT FLORES. Bij den Vulkanologischen Dienst te Ban doeng is een telegram binnengekomen van den Assistent Resident van End eh, de hoofdplaats van Flores, dat den volgenden inhoud heeft: „De vulkaan Lewotobilaki-lakl op Oost- Flores vertoonde op 10 dezer om 1 uur des middags een sterke werking. Een gedreun en een 1000 meter hooge eruptiewolk kon wor den waargenomen. De wolk dreef in Zuid- Westelijke richting weg. Er zijn geen persoon- lyke ongelukken of vemielingen te melden". Van den Vulkanologischen Dienst vemam de J. B. nader het volgende: De Lewotobilaki-laki werkt sedert Decem ber 1939 nogal ernstig. Op 17 December 1939 werd een eruptie geregistreerd, waarby een steenenregen plaats had op de Kampongs Hokeng en Soekatoekang. Op 29 December had wederom een eruptie plaats, welke uit- barsting zich herhaalde op 16 Januari om 12.15 's nachts, welke laatste eruptie gepaard ging met lichte aardschokken en lichte asch- regens gedurende een half uur. Een gelukkige omstandigheid is hierby wel, dat Flores in het algemeen zeer dun bevolkt is en ook de onderhavige streken niet sterk bevolkt zyn. Zaterdagavond zyn in eenige telefooncellea in de Joego Slavische stad Zagreb helsche machines ontploft. Er zijn geen slachtoffers. Er is een onderzoek ingesteld en er 2iouden reeds eenige arrestaties zijn verricht. Zeer waarschijnlijk betreft het, aldus Havas, een actle van extremistische kringen en Kroatisehe separatisten om te protes- teeren tegen de Vrydag door de rechtbank te Zagreb tegen 2 van deze kringen behoorende jongelui uitgesproken vonnissen. Deze beiden mannen waren schuldig bevonden aan moord en aan eenige aanslagen met helsche machi nes, welke in het jongste najaar werden ge pleegd. HEVIGE KOUDE IN ZUID-SLAVIE. Nieuwe sneeuwstormen in Zuid-SlaviS heb ben op het tcaject SkopljeGostivar zeven treinen tot stilstand gebracht. In Oo3t-Senvie is een passagierstrein we gens de sneeuwverstuiivlngen 13 uren moe ten blijven staan. De koude In de Zuid-Servische bergen en verscheidene lawines hebben zeven dooden- geeischt. OOK KOUDE IN GRIEKENLAND! koudegolf heeft zich over Griekenland gelegd en voor het eerst sedert vijf jaar is Athene met een laag sneeuw bedekt. Op de Egeische Zee en Ionische Zee woedden zware stormen, zoodat de schepen, die in de haven van Piraeus lagen, hun vertrek moasten uit- stellen. De lagere scholen zyn gesloten aange zien de temperaturen op sommige plaatsen 10 graden onder nul zijn. Tengevolge van overvloedigen sneeuwval was de spoorwegverhinding tusschen Athene en Saloniki verbroken. De autotransportsn naar de buitenwyken van Athene moesten vecscheidene uren worden stopgezet, terwyi de telegrafische en telefonische verbindingen ernstige storingen ondervonden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3