ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR 2EEUWSCH-VLAANDEREN IN DIPLOMATIEKEN DIENST. No, 10.035 WOENSDAG 28 FEBRUARI 1940 80e Jaargang Binnenland Feuilleton NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temenzen 1,35 per 3 maanden Bulten Temeuzen fr. per post 1,65 per 3 maanden Bg vooruitbetaling fr. per post f 6,per jaar Voor Belgie en Amerika 2,10, overige landen 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. II. M. DE KONENGIN VOOR DE RADIO. H. M. de Koningin zal einde Maart of be gin April per radio een persoonlijk woord spreken voor de Foreign Missions Conference of North America. Deze .^conference" bestaat uit vertegen- woordigers van verschillende zendingsgenoot- schappen, die behooren tot de protestantsche kerkgenootschappen van de Vereenigde Sta- ten en Canada. KONINGIN WILHELMINA HET LANGST AAN HET REWIND. De ..Haagsche Post" schrijft: Wij mogen zeker wel wijzen op enkele ge- denkdagen, die zich, in 1940 naar den mensch gesproken, met betrekking tot onze dynastie zullen voordoen. In de eerste plaats hierop, dat onze Koningin in het kqmende voorjaar aan den top van haar dynastie zal komen te staan, wat het aantal regeeringsjaren foetreft. Onder de elf Oranjes, die sinds de 16e eeuw over deize gewesten regeerden, zijn er drie, die lets meer dan 40 jaren aan het bewind waren: Prins Maurits (15851625), Koning Willem in (18491890) en Koningin Wilhel- mina (sinds 1898). Aan den top gaat Willem m, hij regeerde van 18 Maart 1849 tot 23 November 1890, dat is dus 41 jaren, 8 maanden en 5 dagen. Wel- nu, deze tijdsduur zal Koningin Wilhelmina in de eerste week van Mei a.s. hebben bereikt, en de eenige vrouw uit de dynastie, die tot dusver aan het bewind is geweest, zal dan tevens het langst hobben geregeerd. Een feit, zeer zeker belangrijk genoeg, dat er tijdig de aandacht op wordt gevestigd. Men weet, dat geen enkel tegnwoordig staatshoofd In Europa z66 lang aan het bewind is als zij. W<M is zij nog niet toe aan de zeer opmerkelijke presta- tie van wijlen Koningin Victoria, die langer dan 60 jaren regeerde, maarwie weet! De tweede omstandigheid, waarop wij met betrekking tot de dynastie wijzen, is deze, dat het in het komende najaar een halve eeuw geleden zal zijn, dat Willem III stierf. Het- geen dan zal beteekenen: een halve eeuw vrouwenregeering over ons land. Eerst nam Koningin Emma toen de regeertaak op zich, en daarna Koningin Wilhelmina. En ons volk heaft zeker reden om innig dankbaar te zijn voor de wijze, waarop die beide vrouwen haar ■ware taak hebben verricht. LONDEN AI IT DR. COLIJN ALS VREDESTICHTER. Volgens een bericht uit Amsterdam van den correspondent van het Engelsche iblad „Daily Express" zou onze oud-minister-president, Dr. H. Colijn, een onfcmoeting hebben met presi dent Roosevelt's afgezant Sumner Welles. De bespreking zou dan ook waarschijnlijk, naar bet bericht luidt, in Duitschland plaats vinden. De correspondent voegt aan deze mededee- llng aan zijn blad toe, dat Dr. Colijn reeds eedert eenige weken bezig is te trachten een vredestformule te vinden, op de basis waar- van onderhandelingen tusschen de geallieer- den en Duitschland begonnen zouden kunnen worden. Tevens zegt hjj nog, dat onze oud-premier beaprekingen gevoerd heeft met Mussolini, graaf Ciano en politieke leiders in andere landen. Ten slotte verklaart de berichtgever vemomen te hebben, dat Dr. Colijn een vre- desplan gevonden zou hebben, dat aanvaard- baar geacht zou worden door twee oorlog- voerende partijen. Desgevraagd heeft Dr. Colijn aan de ,,Tel." verklaard, dat bovenstaand bericht in dezen vorm niet juist is. Echter zeide Z.Ex. ons, dat hij de laatste weken wel bezig is geweest met „sterren te plukken van den hemel". DE BUITENGEWONE DIENSTPLICHTIGEN VAN DE LICHTINGEN 1939 EN 1938. In verband met de buitengewone omstan- digheden worden de buitengewone dienst- Roman van J0HANN D. DEGREEF. (Nadruk verboden.) 27) Vervoig; ,,'Het wordt een succes, mylord", deelde hij opgewekt mee. ,,Op het briefje, dat in de auto gevonden werd zijn ontelbare vingeraf- drukken van O'Kelly aangetroffen. Hg kan dus onmogelijk beweren, dat het niet in zijn bezit is geweest. Daar dienden we rekening mee te houden met de constructie van het be- wijs. Maar nu ben ik voor niets meer be- rreesd. Ik zou geen penny tegen duizend pond zetten voor zijn wijspraak, mylord..." Een nuttoloos verhoor. De 'Eondensche society had in deze dagen, die samenvielen met de opening van het sei- aoen, voorzeker niet te, klagen over gebrek aan stof voor haar conversatie. Allereerst waren er en deze fatten vcrmden wel den hoofdschotel van de gesprekken de vlucht van Margareth Norman, haar geheim en haar ongelukkige dood. Ook de benoeming van lord Gordon Trevelyan tot legatiesecretaris in G-Cravenhage behoccde tot do onderwerpen van den dag. En tenslotte verwekte het ge- rucht van de arrestatie van een gevaarlijken urternationalen spion nogai wat sensatie. Stof te over dus om een levendigen toon in de gesprekken gaande te houden... De officieele mededeeling van de vondst van plichtigen van de lichtingen 1938 en 1939 en 1940 verplioht tot opkomst in werkelijken dienst. De Minister van Defensie is gemachtigd om dienstplichtigen, te wier aanzien het om bij- zondere redenen, ter beoordeeling van dien Minister, gewenscht is hen niet in werke lijken dienst te doen komen, van die opkomst vrij te stellen. Op grond daarvan heeft de Minister vrij- stelling van opkomst verleend aan de buiten gewone dienstplichtigen, die: a. in bet genot zijn van vrijstelling van den dienstplicht wegens het 'bekleeden van een geestelijk of een godsdienstig menschlievend ambt; b. zijn onderworpen aan den dienstplicht in Nederlandsch-Indie; c. sedert 1 Januari 1940 buiten Nederland woonplaats hebben; d. de buitenlandsche zeevaart uitoefenen: e. als buitengewoon dienstplicbtige zijn in- gelijfd bij de zeemacht in verband met de omstandigheid, dat zij als vrijwilliger tot de zeemacht behoorden; f. reeds in werkelijken dienst zijn bij de landmacht, de zeemacht of de overzeescbe weermacht (hieronder o.a. ook begrepen wer kelgke dienst bij de vrijwillige landstorm- korpsen, de wegentroepen en de mobiele transportcolonnes van 't Ned. Roode Kruis). Voorts zullen niet of voorloopig niet onder de wapenen komen de buitengewone dienst plichtigen dor genoemde drie lichtingen die vallen onder de mobilisatie-vrijstellingsbe- schikking. Voor de vrijstelling van opkomst van zee- varenden (zie d. hierboven) zijn regelen vast- gesteld voor de beoordeeling of aanspraak kan worden gemaakt op vrijstelling van op komst. Deze regelen zijn: 1. Dienstplichtigen, aan bocrd van Neder- landsche koopvaardijschepen kunnen aan boord blijven, totdat het schip in een Neder- landsche haven binnenvalt, of tot het oogen- blik, dat het schip in een buitenlandsche haven wordt opgelegd; 2. Dienstplichtigen, afkomstig van een in een buitenlandsche haven opgelegd schip, moeten naar Nederland komen om zich zoo spoedig mogelijk bij hun korps te melden: 3. Dienstplichtigen, aan boord van in Neder- landsche havens binnenkomende schepen, die na korten tijd weer zullen uitvaren, kunnen aan boord blijven en behoeven zich niet te melden, tenzij door den inspecteur-generaal van de scheepvaart geen verzoek om vrij stelling voor hen wordt ingediend, in welk geval zij onmiddellijk aan den oproep gevolg moeten geven. 4. Dienstplichtigen, aan boord van in NederLandsche havens binnenkomende sche pen, waarvan het niet in de bedoeling ligt, binnen korten tijd uit te varen, melden ziph dadelijk nadat zij zijn afgemonsterd. Buitengewoon dienstplichtigen van de lich tingen 1938 en 1939 kunnen alleen voor de opleiding tot reserve-officier of tot onder- offieier-administrateur worden bestemd, in- dien zij een verbintenis sluiten om te dienen op den voet van een gewoon dienstplicbtige. DE NIEUWE STAATSLEENtNG. Naar wij van bevoegde zijde vememen, is de 4 pCt. staatsleening 1940, ad /300 millioen, waarvoor de gelegenheid tot inschrijving tot Maandag 4 uur openstond, ruim volteekend zoodat eenige korting op de bedragen, waar voor werd ingeschreven, zal moeten worden toegepast. Naar men weet was dezt staatsleening een scmi-gedwongen leoning. Was zg niei vol teekend geworden, dan zou een gedwongen leening gevolgd zgn tegen een lagere rente, na.nelijk 3 pCt. DE EVAOUATIE DER BURGER- BEVOLKING. Meer dan 100 genieenten met rulrn een half millioen inwouers worden in tijd van nood ontruimd. Natuurlijk hoopt ieder, schrijft de Midd. Ct., dat evacuatie het ontruimen van haar Margaretb's lgk, waaraan een uitdrukkelijke verklaring was toegevoegd, dat haar dood aan een ongeluk te wijten was noodzaakte zelfs de sensatie- en de schandaalpers tot eenige bescheidenheid. Het ongeluk wel algemeen betreurd, het meisje beklaagd en de vlucht verder verzwegen. En op den dag der begra- fenis verscheen er zelfs in de algemeen als zoodanig erkende seoietypers een in mineur gesteld artikel van twee kolom, dat geheel gewjjd was aan de nagedachtenls van de schoonheidskoningin van het vorig seizoen. Het deed heel smartelijk aan, doch de ware smart demonstreerde zich niet zoo openlijk. Zij bleef opgesloten in de harten van slechts enkele menschen, Margareth's vrienden, waartoe ook Gordon zich rekende. Aan den vooravond van de begcafenis ont- ving deze tot zijn verrassing een lang tele gram van Flemington. Het kwam zeer ver- minkt over, doch Gordon begrecp er uit dat Arthur den vorigen dag pas kennis had ge- kregen van Margareth's geheimzinnige vlucht en noodiottig einde. Sommige uitlatingen bewezen, dat bij zeer geschokt was en einde- lijk verzocht hij dringend om een brief met uitvoerige inlichtingen. Een verzoek om voor zijn rekening voor bloemen te willen zorgen besloot het telegram. Gordon voldeed aan zijn wenscben. Den volgenden morgen lag Flemington's krans naast de zijne aan den voet van de baar. Er waren geen kenhisgevingen verzonden, zoo dat alleen de intiemste vrienden het stoffelijk overschot naar zijn laatste rustplaats verge- zelden en hierbij had zich ook lady Allenby gevoegd. Het schesn dat zij berouw had over de hardheid waarmeo zij Margareth vroeger ton cnrechte beschuldigd had naar het Lady- schip der Trevelyans te hengelen... De plechtigheid zelf droeg een zeer sober woonplaatsen door de burgerbevolklng nooit meer zal worden dan eene ver verwij- derde mogelijkheid. Er is ook geen enkele reden om juist nu over evacuatie te schrij- ven. Maar juist daarom is het moment ge- schikt. Als de nood aan den man komt, im- mers, is het te laat voor het inlichten der bevolking. Dan moet ieder op de hoogte zijn en weten, wat hem te doen staat. Dan komt het slechts aan op tucht, saamhoorigheid, vaderlandsliefde. De autoriteiten, welke met de voorberei- ding van de eventueele evacuaties zijn belast, hebben deze week in een persconferentie ope ning van zaken gedaan. Zij kan aldus worden samengesteld: Voor hen, die zullen worden geevacueerd is gezorgd. Een uitgebreide organisatie staat voor hen klaar. Voor alle anderen geldt: evacueert niet. Reeds thans hebbpn alien, die in geval van nood hun woonplaatsen zullen moeten ont ruimen, daarvan aanzegging gekregen. Wie dus een dergelijk aanzeggingsbiljet niet ont- vangen heeft, hoort er niet bij en zal in eigen en in aller belang goed (loen, daar te blijven waar hij is. Eigenrnachtige vlucht heeft geen zin. Het abc der evacuatlevoorbereiding is, dat niemand iets anders ondemeemt, dan hem door de overheid wordt voorgeschreven. Eigenrnachtige paniekvluchten zijn voor de vluchtelingen een ramp, voor de eigen weer macht een ernstige belemmering. Het heeft ook als men over een auto beschikt, geen zin een eigenrnachtige vlucht te ondernemen, want er bestaat geen enkele zekerheld, dat men inderdaad de zelf gekozen bestemming zal bereiken. Den weinigen, die om de een of andere reden meenen, bijzonder gevaar te loopen bij een inval van vijandelijke legers en bovendien in de gelegenheid zijn reeds thans te verhui- zen, wordt door de overheid geen moeilijk- heden in den weg gelegd. Indien deze ver- huizingen echter een zekeren omvang zouden aannemen, zou, naar ons van bevoegde zijde werd verzekerd, ook dddr tegen worden op- getreden. Wie bij evacuatie betrokken zullen zijn. Bij een vijandelijken inval zal onze verdedi- ging op eenige voorbereide linies steunen. Het spreekt wel vanzelf, dat dan de aanwezigheid van groote groepen van burgerbevolking in de zones ongewenscht is. De zones welke voor ontruiming in aanmerking komen omvat- ten in het algemeen de inundatie-velden, als- mede de gebieden, blootgesteld aan de inwer- king van de eigen vijandelijke en de eigen vuurorganen, in het bijzonder van de artillle- rie en van de yliegtuigen. De diepte van deze zones bedraagt veelal 10 km. en meer. In de groote steden kan het met het oog op het luchtgevaar noodig blijken bepaalde wij ken, gelegen in de nabijheid van vitale pun- ten zooals stations, emplacementen etc. te ontruimen. De bevolking moet dan naar andere wijken of naar randgemeenten wor den overgebracht. Ook deze verplaatsino- is in voorbereiding. Ontruiming van groote steden op den voet, waarop zij in andere landen geschied is, waar stadswijken zijn ontvolkt en scholen gesloten, is in ons land niet mogelijk, aangezien de bevolkingsdichtheid een dergeljj.ke verplaat- sing niet toestaat. Een indruk van den omvang der voorberei- dingsmaatregelen geven de volgende getallen: de voorbereide ontruiming voor onze verde- digingslinie betreft meer dan honderd .^e- meenten, omvattende ruim een half millioen personen, verdeeld over een oppervlakte van meer dan tweeduizend vierkante kilometers. Uitemard kunnen al deze ontruimingen niet tegelijk geschieden. Dit is ook niet noodig. De ontruiming zal daarom in phasen plaats vinden, welke phasen op machtiging van den opperbevelhebber van land- en zeemacht zullen intreden. De bevolking, die thans reeds een eerste inlichtingsbiljet bevattende aanwijzingen over de mede te nemen goederen heeft karakter. En juist die afwezigheid van alle vertoon was oorzaak dat de. kleine vrienden- krlng diep onder den indruk het kerkhof verliet. Lord Hendon en Gordon zaten samen in een auto en de hartelijke intimiteit die de Hendons en de Trevelyans sinds menschen- heugenis verbond, bewoog den ouderen vriend voor de eerste maal zijn hart eens te luchten. "Als zij toch eens had gewild, Gordon..." zuchtte hjj treurig. Gordon begreep terstond waarop hij doelde. Hij knikte slechts en keek strak naar de donkergrijze, met mat zilver gebiesde ki'aa,r van den chauffeur voor hem. ,,Dan was alles heel anders geloopen", ging lccd Hendon voort. ,,'t Was een schitterende positie, die haar aangeboden werd. Een voor- aanstaande in het eigen land en een bevoor- rechte aan de vreemde Hoven. Mijn verstand is er altijd bij stil blijven staan als ik aan baar weigering dacht. En vaak heb ik me den laatsten tijd afgevraagd. Hij schudde het hoofd en Gordon blikte hem recht in het gelaat. ..Wat heeft u zich afgevraagd?" drong hij aan en zijn stem trilde. ,,Of misschien dat noodiottig geheim haar niet gedwongen kan hebben je aanzoek van de hand te wijzen", vulde lord Hendon aan. „De hemel mag het weten", zuchtte Gor don. ,,Den laatsten tijd heb ik daar zelf ook wel eens over gedacht. 'k Wil eerlijk be- kennen dat ik voordien eerlijk meende dat zij 'n flirt was met aspiraties, die ver boven de positie der Trevelyans uitgingen. Het zou heeremaal zoo'n wonder niet zijn als het meisje, bedwelmd door de hulde die haar een heel seizoen door ten deel gevallen was een hertoginnekroontje was gaan ambieeren. Maar ik ben van die meaning terug gekomen. Mar- ontvangen, zal, wanneer de ontruiming op het punt staat aan te vangen, een tweede waar- schuwingsbiljet ontvangen. Natuurlijk is het streven er op gericht, dit tijdstip zoo tijdig mogelijk te kiezen. Bevolking in drie klassen verdeeld. De eigenlijke ontruiming wordt voorbereid en zoo noodig geeffecteerd door de burge- meesters der te ontruimen gemesnten. Tot de voorbereiding behoort het verdeelen der bevolking in drie klassen A, B en C. Klasse A bevat de onmisbare personen die zullen moeten blijven, klasse B bestaat uit per sonen, die in de eerste plaats moeten ver- trekken (biertoe bebooren v66r alien de bui tengewone dienstplichtigen), groep C omvat de overigen. Maatregelen zijn genomen, dat ieder weet tot welke klasse hij behoort. Deze aanwijzing is gegeven op de distributiestam- kaart, c.q. op speoiaal daarvoor uitgegeven kaarten. De burgers zijn thans reeds ingelicht over de bagage, die zij moeten, en die welke zij mogen medenemen. In de eerste plaats dekens, diverse papieren zooals geboorte- en huwelijksacten, geld, waardepapieren, polis- sen, distributiekaarten, mondvoorraad. Een belangrijk vraagstuk vormt uiteraard de bewaking van verlaten woningen. Deze zal moeten geschieden door de achtergebleven politie, in samenwerking met de plaatselijke militaire commandanten. Het vervoer. Het tweede stadium van de evacuatie is bet vervoer. Voor elke gemeente is een afvoer station of een afvoerhaven aangewezen. De gemeente is verdeeld in wijken van 1000 personen (d.i. 66n transport), met een onder- verdeeling iir groepen van 50 personen, waar- bij het gezinsverband zooveel mogelijk blijft gehandhaafd. Voor elk van deze wijken en groepen zijn wijk- en groepleiders aangewe zen. Bijzondere aandacht Is besteed aan het vervoer van gebrekkige personen, ouden van dagen e.d. Na aankomst op de afvoerstations of af- voerhavens geschiedt het verdere vervoer door de zorg van de militaire-directie van den etappen- en verkeersdienst (dev), en wel van de sectie burgerbevolking en krijgsge- vangenen (sectie bk) welke gesteund wordt door andere secties. Voor elke gemeente, die verlaten wordt, zijn thans reeds de vluchtoorden aangewezen. Om redenen van militaire geheimhouding weet de burgerij niet, waar de vluchtoorden liggen. Tot in de puntjes is de dienstrege ling naar de vluchtoorden uitgeweckt. Afhankelijk van de vervoersafstanden en behoudens onvoorziene omstandigheden rekent men er op, dat, dag en nacht doorwerkende het bedrijf in het inlaadstation binnen twee etmalen afloopt, soms eerder. Voor het transport te water zal men binnen zoo kort mogelijken tijd een aantal schepen inet sleepbooten samenbrengen in en nabrj de havens, kaden, sbeigers der gemeenten, waaT de af te voeren burgerbevolking telkens in groepen wordt verzameld. Het derde transportmiddel, de auto of bus vervult de hoofdrol bij een speciaal deel der evacuatie welks uitvoering ontworpen is v6<5r die van de hierboven genoemde transporten (verpleegden van verschillende gesticbten, zooals blinden, krankzinnigen en andere on- gelukkigen). Het onderwerp, dat hier beschouwd is, be treft soms zeer groote aantallen, hetgeen duidelijk wordt, als men verneemt dat b.v. den aanval op ddn der linies, met zich mede- brengt het vervoeren van circa 150.000 per sonen naar de vluchtoorden met behulp van bijna 100 treinstellen en ruim 150 schepen met een half zoo groot aantal sleepbooten, ongeacht nog de reeederijbooten, die inge- schakeld worden. Het zal dan kunnen gebeu- ren, dat bovendien 75 schepen van bet normale type met hun sleepbooten in dienst moeten worden gesteld voor het transport van het vee. En dit alles moet bg voorkeur op d&n dag aanvangen. Huisvesting en verzorging. De derde phase de huisvesting en ver- gareth was zoo niet. 't Is mij net of ik dat nu pas heel zeker weet..." Hij slikte even en ging voort met een stem die nu en dan even ovecsloeg van nauw be- dwongen aandoening. ..Het heeft mij moeite gekost die meening te herzien. Want bedenk u eens goedhet ge heim was er toen niet. Het scheen althans dat het er niet was. Pas toen zij op zekeren dag mijn toespelingen begreep kwam er een verkoeling in onze verhouding. Niet terstond, maar toch slechts 'n paar dagen later. Toen deed ik aanzoek. Ze zei „neen" en zg scheen verlegen te zitten om een redelijk motief. Zoo kwam ik tot mijn eerste meening: dat 'n Tre velyan nog niet goed genoeg was voor een schoonheidskoningin, zelfs niet al was zij van bescheiden afkomst. En vanzelfsprekend be- schuldigde ik haar toen een onwaardig spel te hebben bedrevan met mgn mooiste en beste gevoelens Gordon zuchtte diep. „Ik ben daarvan terug gekomen, zei ik zooeven reeds. En omdat ik geen redelijke verklaring voor haar weigering kan vinden in een geheim dat nog niet be st ond, ben ik de laatste weken tot het ver- moeden gekomen, dat zij mij in haar naiviteit onbewust aangetrokken heeft en dat zij er zich later, toen zij zich plotseling voor de consequentie geplaatst zag, pas rekenschap van heeft gegeven, dat zg hoogstens zooiets als vnendschap voor me voelde. Een andere verklaring die haar de eer Het waarop zij on- getwgfeld recht had, heb ik niet kunnen vin den, mylord Hendon..." t Is zeer te betreuren", mompelde lord Hendon. „Van heel veel lichtzinnig gesloten huwelijken kan men van tevoren reeds voor- spellen, dat zij op een mislukking zullen uit- loopen. Maar even vaak kan men waarnemen dat twee menschen die elkaar op volmaakte zorging van de bevolking in de vluchtoorden is voor de burgerbevolking de meest be- langrijke, ook al omdat zij van meer lang- durigen aard is. De keuze van de vluchtoor den moet zoo zijn, dat zij strategisch verant- woord is. De algemeene leiding gedurende de derde phase berust bij de commissie burgerbevol king, die ressorteert onder binnenlandsche zaken. Deze commissie is belast met de algemeene voorbereiding en, mocht het ernst worden, met de algemeene leiding. van de huisvesting en verzorging van de geevacueerde bevolking in de vluchtoorden. Daarnaast zijn echter ook uitvoeringsorganen noodig. Daarom is aan de commissie een aantal regionale com- missarissen toegevoegd. De onmiddellijke zorg voor de huisvesting en verzorging der geevacueerden berust bij de burgemeesters der vluchtoordgemeenten. Het is van groote toeteekenis, dat de bur gemeesters der vluchtoordgemeenten en hun- ne medewerkers reeds nu zooveel mogelijk van tal van ibijzonderheden op de hoogte komen van de bevolking, die hun wacht. Sedert begin September is met kracbt aan de voorbereiding der evacuatie gewerkt vaak onder hoogen druk. Gelukkig is de bevolking geleidelijk aan deze voorbereidingsmaatrege- len gewoon geraakt. Het zal velen een ge- ruststelling zijn, dat in geval van nood door bevoegde personen hun verzorging zoo goed m'ogelijk is vocc-bereid. LANG-LOOPEND CREDIET VOOR DEN MIDDENSTAND. Dezer dagen is, mede dank zij de mede- werking van de regeering, een nieuwe cre- dietregeling ten behoeve van den middenstand in werking getreden, welke de verstrekking van credieten op langen termijn (z.g. vaste voorschotten) mogelijk maakt. Tot nog toe bestond voor het middenstands- bankwezen niet de mogelijkheid om aan mid- denstanders credieten te verleenen met een looptijd van b.v. vijf of tien jaren, dus credie ten op langen termijn. De banken werken met gelden, welke voor bet overgroote deel zonder of met een betrek- lcelijk korten termijn van opzegging kunnen worden opgevraagd; dit is ook bij de Neder- landsche Middenstandsbank bet geval. Indien men dit ,,korte" geld zou gaan bgvriezen door het vast te leggen in ,lange" credieten, zou de bank niet aan eventueele belangrijke op- vragingen kunnen voldoen en dus vastloopen. Tal van middenstanders hebben echter be- boefte aan crediet met langen looptijd, waar van behoudens zeer bijzondere omstandig heden algeheele terugbetaling binnen een bepaalde periode niet kan worden gevorderd. Dergelijk crediet kan dan worden aangewend voor andere doeleinden dan financiering van voorraden en/of vorderingen; bet z.g. vaste actief (onroerend goed en verbouwing daar van, inventaris, machines e.d.) kan er mede worden gefinancierd. Dank zij een nieuwen regeeringsmaatregel is de Nederlandsche Middenstandsbank thans in de geiegenbeid gesteld lang-loopende cre dieten, z.g. vaste voorschotten, te gaan ver leenen. Bij de begrooting voor 1940, welke kortelings door de Eerste Kamer werd goed- gekeurd, is n.l. een regeling getroffen, krach- tens welke de Bank de in vaste voorschotten gestoken gelden zoo noodig vlottend kan maken, waardcor het banktechnische betzwaar van financiering van lange credieten met kor- te gelden is opgeheven. Tei vermijding van mogelijk misverstand zij allereerst opgemerkt, dat de Bank de vaste voorschotten verstrekt voor eigen rekening en risico. Bij de verleening van Bijzondere credieten en Werktuigcredieten komen onver- hoopte veriiezen voor rekening van den staat; ten opzichte van de vaste voorschotten heeft de staat de liquiditeit gewaarborgd, maar eventueele veriiezen komen ten laste van de Bank. Dit beteekent, dat voor de vaste voorschotten dus een zekerheid dient te worden gesteld, zooals voor nonmale cre- dietverleening geldt. De staat verleent hier opnieuw een zeer te waardeeren medewerking wijze aanvullen en als 't ware voor elkaar ge- schapen zijn van een gelukkig huwelijk wor den afgehouden, door een klein misverstand of omdat zij te zwaartillend zijn. 't Is allebei te bejammeren maar het laatste het meest. Want de wereld heeft behoefte aan gelukkige menschen en zij komen helaas zoo zelden voor." Zij spraken verder geen woord meer gedu rende den rit, ieder hield zich met zijn eigen smart el ijke indrukken bezig. Een weldoende afleiding voor Gordon's neerslachtige gedach- ten vormde dien middag zijn confraniatie met O'Kelly. De spion trad zeer zelfbewust op en gaf blijk van 'n zelfbeheersdhing die bijna respect afdwong. Maar hij wist nog niets van net briefje, dat hem noodiottig zou worden. ,,U kent deze heer natuurlijk?" vroeg mr. Wick hem, terwijl hg op Gordon wees. O'Kelly wierp een vluchtigen blik op den laatste, bcog hoffelijk het hoofd en ontkende. „Ik heb tot mijn spijt niet de eer", gaf hij op rustigen toon ten antwoccd. „Kom, kom, herinner u eens goed", spotte de inspecteur. „Ik kan u verzekeren dat lord Trevelyan nimmer een vermomming draagt." De spion schudde krachtig het hoofd. „Ik herhaal, dat ik hem niet ken, inspecteur." „'t Is te betreuren, dat uw geheugen zoo jammerlijk faalt", zei mr. Wick" droog. My lord Trevelyan, u kent dezen beer we.. Win u hem eens even voorhouden, waar u hem ont- moet hebt?" Gordon sprak van de eerste ontmoeting aan het Liverpool Street Station, toen O'Kelly hem waarschijnlijk niet had opgemerkt en van het weerzien aan de kade in Vlissingen". En tenslotte bracht hij de treinreis naar Balloch in herinnering. (Word vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1