Hut tr\CO-mehJ: op -/ia/ii, ee*i tuaahJ&vkq wtfi Jlwalit&lt Buitenland 0e oorlog in Europa. nederlamvs weermacht. HET VERGAAN VAN HET STOOMSCHIP „DEN HAAG". rico (Ingez. Med.) ten, vooraanstaande figuren uit het in- dustrieele en valkivereenigingsleven, alsmede door hoofdambtenaren, met wie de Arbeids- inspectie Ibij de uitoefening van haar taak foemoeiTngen heeft. Na het einde der ibijeehkomst, waarop het woord gevoerd zal worden o.a. door den Mi nister van Sociale Zaken, den Directeur- Generaal van den Arbeid en verscheidene andere autoriteiten, zal van 5 tot 6 uur gele- genheid bestaan, het hoofd van den jubilee- rencfen dienst geluk te wenschen. BELGISCHE EOF VOOR Deizer dagen hebben we, schrijft de N. R. Crt., melding gemaakt van zeer waardeerende besohouwingen en beschrijvingen in de Ita- liaansche pers, naar aanleiding van de on- langs door buitenlandsche en Nederlandsche joumalisten ondemomen driedaagsche excur- sie am een en ander van onze defensie in oogenschouw te netnen. Ook elders in den vreemde blijkt men bij- zonder getroffen te zijn door hetgeen er tijdens die excursie met betreklking tot de inrichting van onze verdediging naar alle kanten aan den dag trad. Zoo verschenen er o.m. artikelen in het Belgische blad La Nation Beige, onder den titel „La Hollande prSte a se defendre" („Nederland gereed om zich te verdedigen"), die insgelijks bewezen, dat de schrijver dier artikelen, de heer Paul Hecten, chef van de redactie buitenland van La nation Beige, niet slechts de getroffen maatregelen, maar ook de uitrusting en den geest van de Nederland sche weermacht van groote waarde acht. -Hem viel het b.v. op, dat men thans hier te lands over heel wat uitstekend, modern mate- riaal beschikt, terwjjl hij voorts o.a. de op het geibied van camouflage bereikte resultaten opvallend noemde. In verband met den geest, die de schrijver mede kenmerkend voor Nederland's weer- baarheid acht, zij aan de artikelen nog het volgende ontleend. „In de ihedendaagsche militaire organisatie die ook goede grondwerkers en goede mecha- niciens vereischt, staan den Nederlandschen soldaat op toewonderenswaardige wijze zijn aangeboren eigenschappen ten dienste aan- passingsvermogen, taaiheid, volharding en persoonlijke verantwoordelijkheidszin. Mocht er ooit iemand binnenvallen, van welken kant oak, dan zou het voor hem geen eenvoudige wandeling zijn. Laten we het zeer luide zeggen: de Ne derlandsche officieren hebben 't reoht trotsch te zijn op wat zi| tot stand hebben gebracht. Er volgt dan nog specials hulde in verband met het feit, dat de groote meerderheid der officieren tot de reserve behooren, „en er dank zij een flinke inspanning, in geslaagd zijn, zich aan totaal nieuwe situaties aan te passen. Het groote geheim van de manschappen en hun chefs is, dat zij de innerlijke overtuig'ng hebben aldus nog Paul Herten dat hun onwrikbare wil zich te verweren, het land zal onttrekken aan elke paging en zelfs elke aanvechting tot aggressie. •De hier aangehaalde Belgische journalist wijst er op, dat het oude beginsel van Lyau- tey in deze tijden van gevaar zoowel voor Nederland als voor Belgie opgaat: zijn kracht toonen om er zich niet van te hoeven bedie- nen, en hij besluit zijn beschouwingen met de bede, dat het zoo zal mogen zijn. PLEIDOOI VOOR GOEDKOOPERE BOTER VOOR ONZE BEVOLKING. Bp de behandeling der begrooting voor Economisohe EaT.ten in de Eerste Kamer wer- den door een aantal leden verschillende wen schen naar voren gobracht. Niet alleen werd gevraagd voor het lcger boter in plaats van margarine beschikbaar te stellen, doch de heer Blonrous bepleitte voor onze bevolking Neder landsche boter, beschikbaar te stellen tegen den prrjs van f 1,10 per Kg. Voor wat het eerste deel Ibetreft, moest de Minister Van Steenberghe dit ook op tech- nische gronden afwijzen, terwijl hij zioh ver- dedigde tegen het verwijt te veel rekening te bouden met de (belangen van de magarine- fabrikanten, er op wijizende, dat de steun die aan de boter-producenten wordt toegekend wordt bestreden uit de heffingen op de mar garine. Goedkoope Nederlandsche boter zal dus vooreerst slechts in het buitenland te koop zijn, aangezien het van algemeen belang geacht wordt den boter-export te bestendigen. OPROEP VAN HET ALGEMEEN STEUNOOMITE 1939. Het Algemeen Steuncomitd, dat in October onder eere-presidiaat van Prinses Juliana door de re-jeering is ingesteld, heeft zich in de eerste vier maanden van zijn bestaan uit den aard der eaak allereerst bezig gehouden met het verwerven van de vereischte inkomsten. De actie tot dit doel heeft, dank zj ook de buitengemeene inspanning van onderscheidene plaatselnke comity's een zeer bsvredigend resultaat apgeleverd. Bereids is meer dan zeven ton ontvangen. Intusschen begrijpelrkerwijze zijn. de bohoeften vrijwel onbegrensd. Daar zijn in de eerste plaats de beide, reeds vroeger bestaande instellir.jen, welke de be- schermende hand uitstrekken over de slacht- aflfers van den oorlogstoestand. Zoowel Sta- mil, die zicb bezig houdt met leniging van de nooden die ontstaan in de (bedrijven van ge- mabiliseerden, als het nationaal fends voor bijzondere nooden, dat zich het lot aantrekt van de tallooze uit anderen hoofde getroffe- nen door de buitengewone omstandigheden, zijn de vreedzame belagers van het com te. Wordt uit dezen hoofde op zijn kas schier voortdurend gebsukt, is de eerste linie blijvend in andere, zij het bevriende, hand en, hetgeen hierna nog stand houdt. staat eveneen3 onder zwaren druk. De nijpende, aanhoudende ko de heeft over het gansche land een ongekende behoefte geschapen aan kleeding en dekking en het comitd heeft tot leniging daarvan schier al zijn overige middelen, over de ver schillende gewesten verdeeld, moeten aan- wenden. Ieder beseft echter, dat hiermede zijn taak niet is afgeloopen. Onafhankelrk van de weersgesteldheid nemen de nooden en behoeften toe Het Steun- comitd wil trachten, met inspanning van alle krachten, te voorkomen, dat de oorlogstoe stand ons volk meer verzw2ikt dan nu e:n- maal volstrekt onvermijdelijk i3. Onderscheidene wegen word an bewandell om de kas te versterken, maar w'e nog iets te verliezen heeft, zal, naar vertrouwd mag worden, het als zijn duren pl'.cht aanmerken het gironummer van het Algemeen Steun- comit6 1939 (25000, kantcor 's Gravenhage) voortdurend in overweging te houden. HANDELSBESPREKINGEN TUSSflHEN NEDERLAND EN DUITSCHL AND. Te 's Gravenhage is, volgens de N. R. Crt., een Duitsche delegatie aangekomen voor het voeren van handelsbeaprakingen met een I Nederlandsche delegatie. Aan het hoofd van de Duitsche delegatie, die in het Hotel des Indes haar intrek heeft genomen, staat NDr. A. Walter, Ministerial- direktor van het Duitsche ministerie van landibouw. Aan het hoofd van de Nederlandsohe dele gatie staat Dr. H. M. Hirschfeld, directeur- generaal van handel en nijverheid van het ministerie van Economische Zaken. Van Nederlandsche zijde zullen o.a. ook de heeren B. J. de Leeuw, thesaurier-generaal en Mr. C. J. M. Schaepman, chef van de afdeeling consulaire- en handelszaken van het ministe rie van buitenlandsche zaken de besprekingen meemaken. Als secretaris van de Nederland sche delegatie zal Mr. S. T. J. Teppema, refe- rendaris van de afdeeling handelsaccoorden van het departeanent van Economische Zaken fungeeren. Tot de Duitsche delegatie behooren o.a. nog de heeren Dr. W. Ebner, Ministerialrat van het departement van landibouw, H. von Bceok, verbonden aan het ministerie van economische zaken en freiherr V. von Maltzan, van het departement van buitenlandsche zaken. De besprekingen zijn heden begonnen. DE ONDERGANG VAN DE „TARA". Reuter meldt uit La Coruna: De eerste machinist van het stoomschip ,,Tara", die de reddingboot, welke aanvanke- lijk werd vermist, commandeerde, verklaarde, dat zij den geheelen Woensdag op zee waren en ofschoon zij een of twee keer niet ver van de kust waren, zij er nimmer geheel in slaag- den den veiligen wal te bereiken. In den namlddag zagen zij op esnigen af- stand een visschersbcot, maar daar zij geen vuurpijlen hadden, konden zij de aandacht van deze vissehers niet op zich vestigen. In den nacht kwamen zij dichter b'j de kust, maar wegens de duisternis stelden zij geen pogingen in het werk om aan land te gaan. Den volgenden morgen slaagden zij daarin en na twintig minuten te hebben geloopen, be- reikten zij een landhuis, waar zij met de grootste hartelijkheid werden ontvangen. Later op den dag bracht een auto hen naar de kleine haven Le Corme. De Nederlandsche consul te La Coruna was inmiddels van het gdbeurde op de hoogte geste'.d en had den auto gezonden am hen af te halen. Bij de directie van de Standard Amerikaan- sche Petroleum Compagnie is bericht inge- komen, dat in de buurt van Falmouth (Z.W. Engeland) de tweede vermiste sloep van de vergane tank/boot „Den Haag" ledig is gevon- den, ongeveer terzelfdertjjd als waarop het lij,k van den ibediende C. van der Horst is aan- gespoeld. Volgens inlichtingen van den kapitein van het tankschip hadden in deze sloep de ver miste 13 opvarenden plaats genomen, zoodat thans 'moet worden aangenomen, dat deze menschen alien zijn verdronken. Nog is bij de reederij bericht ontvangen, dat Zaterdag te Sint Just in Cornwall het lrjk is aangespoeld van 6dn der opvarenden van het verongelukte tankschip. Vermoedelijk is dit het stoffeiyk overschot van den 22-jarigen marconist M. Stegenga uit Wolvega. De thans leeg aangespoelde twee redding- booten zijn door de geredde leden der beman- nirtg niet herkend als de boot, waarin zij zich bevonden, alvorens zij aan board werden ge nomen van een Engelsch schip. Daar bovendien de marconist niet in de- zelfde reddingboot had plaats genomen als de bediende Van der Horst, wiens lijk Vrijdag is aangespoeld, moet worden gevreesd, dat ten- slotte 26 personen bjj deze ramp het leven hebben gelaten. PROJECTIELEN INGESLAGEN. Te Rotterdam is Vrgdagavond laat du'de- lijk vernomen, dat luchtdoelartillerie in actie was getreden. Ormstreeks ha'f 6§n is een niet ontploft projectiel neergekomen op de kade bij loods Stockholm van D. Burger Zn. aan de IJsselhaven O.Z. Een gat, meer dan een halven meter diep, werd in den gronl ge- slagen. Zaterdagmorgen heeft personeel van de Hembrug het projectiel verwijderd. Zaterdagnacht werd de bevolking van Rljs- oord opgeschrikt door het vuur van het lucht- afweergeschut. Later bleek dat bij de fam. Reedijk aan den Rijksstraatweg aldaar een projectiel door een plat dak was geslagen en daama een ijzeren rolluik erns ig heeft be- schadigd. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. DE GEHEIMZINNIGE LICHTSIGNALEN. Een verrassende aanhouding. Naar het D. van Nb. meldt, heeeft op de Leusderheide bij Amersfoort in den nacht van Woensdag op Donderdag een aanhouding plaats gehad met de reeds vroeger waarge- nomen geheime lichtsignalen, die men ver- moedt dat bestemd waren voor over ons land vliegende vliegtuigen. Men was, zooals men zich herinnert, reeds eerder op het spoor van de auto van waaruit die signalen vermoede lijk waren gegeven, doch de militairen die dit ontdekten lieten een verder onderzoek na, omdat de inzittende Nederlandsche officieren bleken te zijn. Men was er echter verlangend na het mysterie te helpen oplossen en vele vrijwilligers meldden zich aan om wacht te houden. In den nacht van Woensdag op Donderdag verwacirtte men weer activiteit in de lucht en lette bijzonder op. De moeite werd met jsuc- ces bekroond. Er werden weer lich.signalen gegeven en ter plaatse waar die vandaan kwamen werden 3 auto's opgemerkt. Toen een militair bij de auto kwam van waaruit de sig nalen waren gegeven, bleek dat daarin twee personen zaten die zich als Nederlandsch offi- cier konden legimiteeren. De militair liet zich ditmaal echter niet oveibluffen, hij maakte alarm en met behulp van andere toegeschoten militairen werden de 2 luitenants gearresteed en naar de marechaussfie- kazeme te Amersfoort overgebracnt. Toea de inzittenden van de andere auto's bemerkten dat het misliep zijn deze met groote vaart weggereden. DUITSCH VLIEGTUIG VUURT EOVEN N.-BRABANT OP NED. JAGER. De Regeeringspersdienst meldt: Een Nederlandsch jachtvliegtuij heeft Zondagoehtend coven Oss een Daitach H in- kel-vlic-jtuig op omtrent acht duizend meter hoogte aangetroffen. Het Duitsche vliegtuig werd achtervolgd in de richting Tilburg, waar het werd aangevallen, waarop het Duitsche toestel terugvuurde. Het Duitsche vliegtuig is bij Reusel over de Belgische grens ontko- men. .Het Nederlandsche jachtvliegtuig heeft een treffer in den neus en twee in dan staart. Naar aanleidir.g van het feit, dat het Duit sche toestel niet alleen Nederlandsch rechts- jebied heeft geschonden, doch bovendien de vermetelheid heeft gehad het vuur te openen op een Nederlandsch vliegtuig, dat in de rechtmatige uitoefening van zijn bewakings- taak optrad, zal de Nederlandsche regeering te Berlijn ernstig protesteeren. Zondag is ook in de cmgeving van Wouden- berg een Duitsch vliegtuig waarjenomen. waarvan de kenteekenen duidelijk zijn vast- gesteld. Het vliegtuig bewoog zich van het Zuidoosten naar het Noordwesten. Het is van den grond af onder vuur genomen door luchtdoel-artillerie, waarop het terugkeerde in Zuidoostelijke richting. Ook naar aanleiding van deze neutraliteits- schending zal de regeering stappen te Berlijn ondernemen. EEN DUITSCH VERWIJT AAN BELGIE. De Volkischer Beobachter vindt, naar het Duitsche nieuwsbureau meldt, in den verkoop van acht Amerikaansche koopvaarders aan Belgie een motief om dit land te verwijten, dat het de neutraliteit niet in acht neemt. Volgens de Beobachter had men de sche- pen eerst onder Noccsche vlag willen hrengen doch zou de Noorsche regeering zulks belet hebben omdat zij er een Engelsche manoeuvre in zag. Het feit, dat de nieuwe Belgische maatschappij slechts een aandeelenkapitaal heeft van 500.000 francs waarvan bijna de helft in het bezit blijft van de Amerikaan sche reederij, toont volgens de Volkischer Beobachter aan dat men hier te doen heeft met een nauwkeurige herhaling van de ma- nouvre, welke in Noorwegen misukt was. De Belgische regeering heeft wel laten verklaren dat zij met deze zaak niets heeft uit te staan, maar zij heeft toch maar haar toestemming gegeven voor deze wisseling van vlag. Door aldus de Amerikaansch-Engelsche schijn- manoeuvre te dekken, welke alleen ten doel heeft vanwege den oorlog ter zee uitsluitend neutral e of kwasi-neutrale schepen op Enge land te laten varen, heeft de Belgische regee ring zich volgens het nat.-soc. blad sehuldig gemaakt aan een bedenkelijke schennis van haar plicht als neutrale. Tot zoover het bericht van het Duitsche nieuwsbureau. Inderdaad is het natuurlrjk de bedoeling, de schepen van de United States Line die door het verbod van Roosevelt niet op de West-Europeesche havens mochten varen, daartoe thans weer in staat te stellen. Hoe men daarin echter een Engelsche ma noeuvre kan zien is ons, merkt de N. R. Crt. op, niet duidelijk. Het verwijt aan de Belgische regeering lijkt ons des te ongegronder, omdat Belgie zelf lijdt aan een tekort aan scheeps- ruimte voor zijn eigen aanvoecen en de sche pen van de United States Line ongetwijfeld zullen hijdraigen om in dat tekort te voorzien. EEN ITALIAANSOH PRINSESJE GEBOREN. De prinses van Piemont, de gemalin van kroonpeins Umberto, heeft Zaterdagoohtend, naar Reuter meldt, hat leven geschonken aan ean dochter. De nieuwe prinses heeft de namen Maria Gabriella ontvangen. Zij is het derde kind van het prinselijk paar. In September 1934 werd prinses Maria Pia, in Februari 1937 prins Victor Emanuel geboren. De naam Maria Gabriella is uitgezocht door den Koning; het was de naam van een prinses van Savoye-Carignano uit de vorige eeuw. BRITSCH SCHIP ALS VERLOREN BESCtHOUWD. Het Britsche stoomschip Leo Dawson (4330 ton) is bijna drie weken over tijd. Men vermoedt, dat het met man en muis is ver- gaan. DUITSCHERS VAN EEN PORTUGEESCH SCHIP GEHAALD. Uit Funchal wcrdt gemeld, dat 'het Portu- geescthe schip Niassa op weg van Lorenzo Marques naar Mossademes is aangehouden door den Britschen hulpkruiser Comorin en doorzocht. Twaalf Duitsche passagiers, waar- onder twee vrouwen, die hun man vrijwillig volgden, werden van het Pcrtugeesche schip gehaald en aan boord van den hulpkruiser ge- hrJcht. DE ALTMARK. Uit Oslo meldt de U. P. dat de Noorsche Raad voor de Scheepvaart een onderzoek be gonnen is te Homsbange en Egersund in de nabijheid van de Jossingfjord, teneinde na te gaan of de Britsche bewering dat de Duit- scbers op de Bcitten geschoten hebben van de kust en van de Altmark af en de Duitsche bewering dat de Noorsche oorlogsschepen ge- weigerd hebben een Duitscher die in het wa ter lag, te helpen, gegrend zijn. De raad besloot de Duitsche zeelieden niet te verhooren, tenzij zij vrijwillig besluiten ver- klaringen af te leggen, op grond van de over weging, dat er ook geen Britsche zeelieden, die bij het incident van de Altmark tegen- woordlg waren, verhoord kunnen worden. Het onderzoek wordt bijgewoond door de Duitsche en Britsche consuls. De getuigen zijn voornamelijk Noorsche vissehers en Ncorsche marine-officieren. Tegenover de United Press hebben eenige van deze getuigen vddr het onderzoek ver- klaard, dat de Duitsche zeelieden van de rot- sen af hebben geschoten, nadat zij over het ijs aan land waren gekomen. Anderzijds wcrdt van Duitsche zijde staande gehouden, dat de Duitschers ongewapend waren. De Noorsche zee-officieren spreken de bewering dat zij rondzwemmende Duitschers niet heb ben willen oppikken, met den grootsten na- druk tegen. Het geheel e onderzoek van den Raad voor de Scheepvaart wordt met gesloten deuren gevoerd. Het Noorsche Tel. Ag. meldt nog uit Oslo dat de Ncorsche regeering van plan is de Britsche regeering voor te stellen de zaak van de Altmark aan arbitrage te onderwer- pen, indien de onderhandelingen, welke nu gaande zijn tusschen de twee regeeringen, niet tot overeenstemming mochten leiden. HET DUITSCC1E STAATSHOOFD EN DE BRITSCHE MINISTER-PRESIDENT PPREKEN OVER HUN DOEL. Aan den voor-avond van de komst van den Amerikaansrhen afgezant Welles hebben de Duitsche Rijikskanselier en de Brit3che Minis- ter-presid'Ent hun standpunt en het doel dat zij met hun strfd heecgen, uiteengezet. Hitler eprak, volgens den corr. van De Tel., te Munch en t;c ge'.egenheid van het 20jarig bestaan der nat.-roc. partij in de groote zaal van het Hofbrauhaus, waar hij indertijd voor de eerste maal te Munchen in het openbaar optrad, voor twee duizend menschen een rede uit. Zoowel het feit, dat Hitlers rede geheel on- verwacht kwam, alsmede de omstandigheid, dat de Duitsche staatschef aan den voceavond van Welles' bezcek aan Europa sprak, hebben er tee bijgedragen, dat de wereld met gespan- r.en aandacht en groote belangstelling van de uiteenzettingen van den Flihrer heeft kennis genomen. Alnaar de verwachtingen waren, die men meende te moeten koesteren, zal Hitlers betoog teleurstelling of tevredenheid hebben gewekt. Oinzes inziens eulmineeede de rede, die precies een uur duurde, in de woor- den: „Ik heb besloten, den strijd tot het einde te voeren". In het laatste deel van zijn rede formuleer- de Hitler het doel en de eischen zijner poli tick, die ,,ondamks hun bescheidenheid door Engeland en Frankrijk van de hand gewezen zijn en bestreden worden". ,,Ik heb zoo zeide hij in de eerste plaats verlangd: zekerheid en veiligheid van de eigen levens- ruimbe in Midden-Europa, dat door »Duitsch- land is opgebouwd en in de tweede plaats: teruggave der Duitsche kolonien. In vijf opzichten zoo verklaarde Hitler is de positie van Duitschland anders dan in 1914. Wat de buitenlandsche politiek betreft, is Duitschland ditmaal bevriend met Italie. Duitschland en Italie zijn ook in de toekomst op elkaar aangewezen. Ook de vechouding tot Rusland heeft zich tegenover 1914 gewijzigd. Deze geweldige staat is buiten den strijd tegen Duitschland getreden. En ten slotte staat ditmaal ook Japan niet aan de zijde van Duitschlands vjjanden, maar onderhoudt dit land eveneens vriendschappelijke betrekkin- gen met den Duitschen staat. In militair opzicht is Duitschland onverge- lijkelijk veel beter uitgerust en gewapend dan in 1914. De veldtocht door Polen heeft dat reeds aangetoond en de toekomst zal dit nog bevestigen. In economisch opzicht is Duitschland niet alleen gewapend tegen een vrjandelijke blok- kade, maar het heeft ec door zijn autarkisch werk voor gezorgd, dat Duitschland niet uit- gehongerd kan worden. Militair noch econo misch kan derhalve het huidige Duitschland overwonnen worden. In de vierde plaats heeft Duitschland een andere leiding dan vroeger: Ik ben een mag- neet, die boven Duitschland hangt", zeide Hitler, ,,en die al het ijzer uit het Duitsche volk aantrekt. De leiding van thans bestaat uit mannen uit het volk. En tenslotte is ook het volk een ander geworden. Onder deze volkomen gewgzigde omstan digheden heeft Duitschland den strijd aan- vaard. En ik ben vastbesloten", riep Hitler uit, „dezen stryd tot het einde te voeren. De georjaniseerde terreur der plutocratische zwendelaars zal ik vei-pletteren en ik zal den strijd zoolang voortzetten, totdat deze terreur verbroken is." In zijn te Birmingham gehouden cede heeft de Britsche Minister-President Chamberlain nog eens uitvoerig de oorlogsdoeleinden van Engeland uiteengezet. ,,Wij vechten", zoo zeide de premier, „voor de vrijheid van geweten, voor de vrij'heid van godsdienst. Wij vechten tegen de afschaffing van den geest van het militairisme en de op- eenstapeling van hewapeningen, die geheel Eucopa en niet in het minst Duitschland zelf verarmen. Alleen door deze zaken uit te bannen kan Europa de veiligheid verkrijgen, die het noo- dig heeft en kunnen de Europeesche mogend- heden gered worden van bankroet en ineen- storting. Hoe kunnen, om in concrete woorden te spreken, deze doeleinden beceikt worden? lste. De onafhankelijkheid van Polen en Cechen moet verzekerd worden. 2de. Wfl moeten tastbare en bevredigende bewijzen verkrijgen, dat beloften of verzeke- ringen ook zullen worden nagekomen. Onder de huidige Duitsche regeering kan ec geen waarborg voor de toekomst bestaan. Elementen, die bereid zijn, mede te werken aan den opbouw van Europa, worden er zon- der meer uitgebannen. Het land wordt zelfs van een contact met de neutrale meenirag af- gesloten en de bestuurders van dat land heb ben herhaaldelrjk aangetoond, dat zij niet ver trouwd kunnen worden wat het houden van hun woord betreft, noch door de buitenland sche regeeringen noch door hun eigen volk. Het is daarom aan Duitschland den volgen den stap te zetten en te toonen, dat het eens en vooral de stelling heeft opgegeven, dat maciht recht is. EEN HEEL RUSSISCH BATALJON GEDESERTEERD NAAR TURKIJE De corr. van de New York Times te Bel- grado meldt, dat de Tucksche hooge raad van oorlog voor het geheele land den noodtoestand heeft afgekondigd, waartoe de eenige weken geleden aangenomen wet de bevoegdheid gaf. Alle telefoonverbindingen met Turkije wa ren verbroken, zoodat men geen nadere bij- zonderheden kon vernemen. Volgens dezen zelfden corr. gelooft men In de meest gezaghebbende kcingen in Zuid- Slavie, dat de berichten over een ernstig Rus- siscb-Turksch grensincident geenszins over- dreven zijn. Men meldde, dat een Russisch bataljon over de grens gekomen en door Turksche troepen ontwapend is. De Turken aldus dit bericht noodigden daacop de Russische autoriteiten uit de wapens te k-omen halen, terwijl de Russische soldaten als deserteurs geinterneerd werden. De Sov- jet-autoriteiten zouden toen een cavalerie- afdeeling over de grens gezonden hebben voor het terughalen dec wapenen, doch dit detache- ment zou geweigerd hebben naar Rusland terug te keeren. BEIXrISCHE TREILERS DOOR DUIKBOOT GEWliARSCtlUWD. Verscheidene treilers zijn naar de haven van Zeebrugge teruggekeerd en deelden mede dat de kapitein van een duikboot hun had aangeraden terug te gaan. De nafionaliteit van de duikboot was niet bekend. Wellicht dat de aanwezigheid van een mijnenveld dezen vocczichtigen maatregel rechtvaardigde. BRITSCH SCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN. Het Britsche s.s. Royal Archer (2266 ton) is voor de Schotsche kust gezonken. Reuter meldt, dat het vaartuig op een mijn geloopen is. Het verging toen het door twee sleepboo- ten werd weggesleept. De geheele bemanning is aan land gebracht, hoewel 14 opvarenden gewend z(jn. RUSSISCH VRAOHTSCMIP DOOR DE ENUELSOHEN IN BBS LAG GENOMEN. Domei meldt uit Tokio: Te Hongkong verluidt, dat het Russische vrachtschip Selenga begin Februaci, toen het van Manilla, waar het 1000 ton toengsten- erts had ingenomen, op weg was naar Wladi- wostock, door Britsche autoriteiten ter hor.gte van Hongkong in be3lag is jenonrn. Vo'gens de Asahi Sjimboem vormde deze laing toeeng- stenerts een deel der goederen, door de rcgee- iring van Tsjoengkin naar Duitschland uitge- voerd op grond van een ruilovereenkomst, welke voor het uitbreken van den oorlog in Europa was gesloten. DE BELEMMERING VAN DUITSCf U,ANDS IN- EN UITVOER. De Daily Herald dringt aan op een /er- scherping van de maatregelen der gealliceT- den inzake de belemmering van Duitschlands in- en uitvoer. Dit is tot dusver het voor- naamste aanvalswapen der geallieerden. Wel is een zekere gematigdheid geboden en moet men rekening houden met het wantrouwen der neutralen, doch men heeft thans goede redenen om aan te nemen, dat er te vele gaten in het net zijn en de regeering zou het pu- bliek spoedlg dienen te overtuigen, dat de bokkade toegepast wordt met alle middelen, waarover Engeland en Frankrijk beschikken. Voor het oogenblik is het blad van de arbei- derspartij er allerminst van overtuigd, dat zulks geschiedt. DE CONTROLS OP AMERIKAANSCHE POST. Pittman, de voorzitter van de senaatsoom- missie voce* buitenlandsche zaken heeft de Amerikaansche regeering voorgesteld, samen te werken met de Engelsche regeering, met het doel de ongemakken der door Groot-Brit- tannie uitgeoefende censuur op de Ameri kaansche post tot een minimum te beperken. Hij stelt voor, dat de post, welke bestemd is voor Duitschland, Italie en de Duitschland omringende landen in speciale zakken zal worden gedaan voor onderzoek door de Brit sche censuur, terwijl de post voor andere lan den onmiddellrjk zonder inspectie haar weg moet kunnen vervolgen. Het staatsdepartement deelt ten aanzlen van het in beslag nemen van de post van den American-clipper op de Bermuda-eilanden mede, dat in de rapporten niets gezegd wordt omtrent het gebruik van geweld of bedreiging met geweld. Naar voorts in de kringen van het staats departement wordt vernomen, zijn bij de ln- beslagneming der post op de Bermuda-eilan den op 18 Januaci j.l. effecten tot een bedrag van 2.250.000 dollar en Amerikaansche divie- zen tot een bedrag van 200.000 dollar, be stemd voor Duitschland, onderschept. GEEN AMERIKAANSCH CREDIET VOOR DE BELLFGERENTEN. Het voorstel om een leening van dertig mil- lioen dollar toe te staan aan Finland voor den aankoop van militaire en andere voorraden in de Veresnigde Staten is in de oommissie vocr bankzaken van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden met een overweldigende meerderheid verworpen. Het voorstel was vervat in een amendemient op het in den Senaat reeds goedgekeurde wetsontwerp om het kapitaal van de bank voor in- en uitvoer te verhoogen, teneinde leening aan Finland en andere occlogvoerende landen voor den aan koop van niet militaire goederen mogeJijk te maken. De commissie heeft Vrjjdag dit wets ontwerp behandeld en zij heeft, volgens Havas, het geheele voorstel verworpen. VIER DUITSCHE DUntBOOTEN VER MELD Vrijdagavond deden in Londen berichten de ronde, dat Her Duitsche duikbooten tot zin- ken waren gefcracht. Officieele bijzonder- heden waren niet te verkrijgen. Twee duik booten zouden in de Noordzee en een derde bij de Schotsche kust tot zinken zijn gebracht. De vierde zou bij de Shetland-eilanden door een stoomschip geramd z(jn. Er verluidt, dat Britsche luchtstrijdkrachten een col gespeeld hebben b(j het tot zinken brengen dezar duik booten. De kapitein van de ..Asiatic", die in een haven aan de Engelsche N.O.-kust blnnen- liep, vert,aideHet was een heldere maan- nacht, toen wij de duikboot ramden. Wij wer den door een hevigen sohok opgeschrikt. Het bleek, dat wij op een onderzeeer waren ge- stooten, die vermoedelijk op de loer lag naar een neutraal schip, waarvan wij de lichten in de nabijheid konden waamemen. De onder zeeer bleef boven drijven en w(j maakten haast om uit de buurt te komen, omdat wij niet zeker waren of het schip buiten gevecht was gesteld. Het moet in ieder geval een stevige klap zijn gewaest met onze 6000 ton lading aan boord. Wij stelden ons radiotele- grafisch met de admiraliteit in vecbinding en gaven de positie van de U-boot op. Toen wjj het schip niet meer konden onderscheiden hoorden we weldra geronk van vliegtuigen, welke op weg waren naar de aangeduide plaats, zoodat de U-boot wal goan kans zal hebben gehad te ontkomen. De 4 U-booten zouden binnen 48 uur vemietigd zjjn. ONGEVEER 3000 DOODEN BIJ DB BRITSCHE MARINE. Churchil heeft het woord gevoerd aan een noenmaal dat in den Giidenhal is aangeboden aan de bemanningen van de „Ajax" en de Exeter". De minister zeide, dat bijna 3000 menschen- levens te betreuren zijn onder hat personeel der marine en hun kameraden van het kust- commando der luchtstrijdkrachten, in een harden strijd, welke zonder ophouden dag en nacht voortduurt. OPNIEUW ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN WEENEN. Reuters correspondent bij de Britsche lucht strijdkrachten in Frankrijk meldt, dat Brit sche bombardementsvliegtuigen voor lange afstanden opnieuw een vlucbt hebben ge maakt boven Oostenrijk en Bohemen. Hoewel de vliegtuigen van den grond af onder vuur genomen werden, is er niet een getroffen. Boven .Weenen heeft men pamfletten uitge^ worpen. Men heeft geen. vljandelijke jacht- vliegtuigen opgemerkt. Door behendig manoeuvresren lukte het buiten het vuur van de afweerkanonnen te blijven. Het eerste vliegtuig kwam nog juist voor zonsopgang weer terug op een vliegveld in Frankrijk. RUSSISCHE BILJETTEN BOVEN i DE FINSCHE LINIES. Ter gelegenheid van den verjaardag van het rcode leger hebhtn Russische vliegtuigen de Finsche linies gebombardeerd met biljet- ten, waarin zij de Finnen aansporen te capitu- leeren, aangezien de strijd volkomen nuttelooo is geworden. De Russsn beweren hierin, dat de Mannerheim-Iinde definitief doarbroken is, dat de weg naar Viipuri openstaat, dat Fin land uitjehongerd is en dat de regeering Kuusinen den vcede en het geluk van het land zal waarborgen. Een dergelrjke propaganda, zoo schrijft de correspondent van Stockholms Tidningen, lokt slechts een schouderophalen uit. De waarheid is, dat elke Finsche soldaat weet, dat de Russen aan doodsn en gewonden reeds meer dan 300.000 man verloren hebben, waar-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2