ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN IN DIPLOMATIEKEN DIENST. "AKKER'TJES No. 10.034 MAANDAG 26 FEBRUARI 1940 80e Jaargang Binnenland Feuilleton Hoofdpijn g# v": helpen direct TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen f 1,35 per 3 maander^ Buiten Terneuzen fr. per post f 1,65 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,per jaar Voor Belgie en Amerika /2,10, overige landen 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIfiNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien 'bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. MINISTER VAN STEENBERGHE NIET OPTEMJSTISOH OVER DE ECONOMISCHE TOEKOMST. De Eerste Kamer heeft Vrijdag de begroo- ttngen van economiscbe zaken en het land- bouiwcrisisfonds voor 1940 zonder hoofdelijike stemming aangenomen. De vier nationaal- socialistische leden der Kamer verzochten aanteekening, dat zij geacht wenschten te worden te helbben tegengestemd. In een rede, die geruimen tijd in beslag nam, beantwoordde Minister Steenberghe de sprekers van de beide vorige dagen. Hij bracht dank voor de waardeering, die van vele kanten voor zijn Ibeleid was geuit en zei, dat deze een spoorslag zal zijn om zijn arbe'd met inzetting van zijn geheele persoonlijkheid voor te zetten. Voorts wees de Minister er op, dat de landbouw niet organisch in den economisohen raad is vertegenwoordigd, gelijk andere bedrij.fstakken, daar de land bouw geen landibouwraad bezit, wel echter is zij door deskundigen vertegenwoordigd. Wat de vergoeding van inundatiesohade betreft, indertijd stond niet vast, of er wel geld zou worden uitgekeerd. Thans is beslo- ten in .bepaalde gevallen de helft van de ge- bruilkswaarde van het overgenomen vee als voorschot uit te keeren. Wat het probleem van footer voor het leger betreft, dit is een kwestie van nauiw persoonlijk overleg tusschen de Ministers van Economische Zaken en van Defensie. Afge- zien van de financieele consequenties welke de Minister op twee of drie millioen per jaar begrootte, welike dan ten laste zouden komen van het landbouwcrisisfonds ondervindt men veel grootere moeilijkheden van teeh- nlschen aard. Wanneer eenmaal boter in pteats van margarine wordt verstrekt, dan eal dit gedurende de geiheele mobilisatie moe- ten geschieden en dan stuit men op groote moeilti'kheden ten aanzien van het vervoer in den zomer. De deskundigen hebben voor dit probleem nog geen oplossing weten te geven, doch er is hier geen sprake van on- wll van de regeering, aldus de Minister. De regeering loopt niet aan den leiband van de margarine-industrie. Over het vraagstuk van het kaasverbruik in het leger kon de Minister mededeelen, dat binnenkort een legerorder zal verschijnen, welke een bepaalde verplichting zal inhouden voor het gelbruik van kaas; het gevolg hiervan zal zijn een vaste afzet van drie en een half millioen kg. kaas. Ten aanzien van den tuintouw deelde de Minister mede, dat belangrijke bedragen biervoor worden uitgetrokken. Dit jaar zal dit tiwintig millioen zijn tegen twaalf millioen het vorige jiaar. Tegen de bewering van de heeren Maarsingh en von Bonninghausen, dat de regeering slechts Ikijkt naar de belangen van de marga rine-industrie, voerde de Minister aan, dat het grootste deel van den aan den izuivel ver- leenden steun van 58 millioen wordt op- gebracht door die industrie. Over de pacht- wet zei de Minister, dat een wetsontwerp tot wjjziging daarvan het departement verlaten heeft. Wat de kladhten over beperking van de uitbreiding van het suikerbietenareaal tot slechts 66n jaar betreft, verklaarde de Minis ter, dat de regeering ook rekening moet houden met de belangen van onze overzeesche gebiedsdeelen. De uitbreiding tot twee mil liard kilogram is als reserve bedoeld, doch wjj moeten de Indische suiker gebruiken, zoo- lang aanvoer nog mogelijk is. Er behoeft geen vrees te bestaan voor te geringe teelt van consuimptie-aardappelen. De Minister zei gegriefd te zijn door de mededeeling van den heer von Bonnigh&usen, dat hij een vern'eti- gingspolitiek volgt op landbouwgebisd. Door allerlei maatregelen tracht hij producten voor doordraaien te behoeden; zoo ook zelfs de bloemen. In antiwoord op opmerkingen betreffende de distributie zei de Minister, dat erwten Roman van JOHANN D. DEGREEF. (Nadruk verboden.) 26) Vervolg. Hjj heeft O'Kelly dus bewust om den tuin geleid. En wel met het doel, hem het docu ment afhandig te maken. En ,ditplaatst hem in een zeer mysterieus licht. Zonder dit briefje konden wij aannemen, dat de man we zullen gemakshalve maar aannemen, dat onze derde een man is dcor zjjn organisa- tie belast was, met het overbrengen van het document naar Amerika en dat de moed hem in de schoenen gezonken was. Angst was een zeer verklaarbaar motief geweest voor zijn verraad en het complot. Doch nu blijkt aller- duidelijkst" mc. Wick boog zich wat voor- over en gaf zijn stem een nadrukkelijken klank „allerduidelijkst, dat hij O'Kelly het stuk afhandig heeft gemaakt met de voor- opgezette bedoeling, het ons in handen te spelen. En dit onomstootelijke feit doet ter- stond de vraag rijzen, wat hem bewogen heeft tot een zoo gevaarlijke edelmoedigheid. Ik raoem zijn daad edelmoedig, omdat er geen sprake is geweest van een belooning of eenig ander winstbejag en ik acht haar bijna levans- gevaarlijk, wijl hij een bloedige wraaknsming te duchten had, zoodra zijn vccraad bekend zou worden..." De vragende blik van den inspecteur dwaal- de van Sir Buddock naar Gordon. „Be geheimzinnige derde geeft zeif in zijn eerste briefje voor, dat hij handeide in En-e- gedistribueerd waren, ondanks het feit, dat de productie grooter is dan de consumptie daar gevreesd werd, dat bij krapper worden van veeyoeder de erwten aan het vee zouden worden opgevoerd. De erwtendisitributie is opgeheven, daar de veevoederpositie is ver- |beterd. Voorts wees Minister Steenberghe er op, dat de moeilijkheden bij den strengen winter niet te overzien zouden zijn geweest, als de regeering niet tijdig de noodige maat regelen had genomen, als het aanleggen van voorraden bij de bevolkingscentra. Credieten aan de scheepvaart. Op een vraag van den heer Heldring om- trent de vobrwaarden voor de credieten aan de scheepvaart kon de Minister geen ant- woord geven, daar het overleg met financien in het laatste stadium is. Zij zullen dezer dagen worden bekend gemaakt. Wel kon de Minister mededeelen, dat ten voile rekening zou worden gehouden met bet feit, dat de vaste lasten zoo min mogelijk moeten worden verzwaard. Dit zal geschieden d:or een belangrijke vermindering van de rentever- plichtingen in de jaren van verlies of geringe winsten. Onder deze voorwaarden zal 48 mil lioen worden op genomen, waarvan 16 mil lioen voor den bouw. Dit beteekent werk- geiegenheid voor 8000 arbeiders gedurende anderhalf jaar. Over het accoord betreffende verschillende handelsaangelegenheden met Engeland, waar- naar de heer Heldring had gevraagd, kon de Minister slechts mededeelen, dat dit accoord niet is afgesloten en dat de optimistische persberichten ihierover niet voor de verant- woordelijkheid van de regeering komen. In het vervolg van zijn rede toonde de Minister zich niet optimistiseh ten aanzien van de economische toekomst van ons land. Hij noemde de perspectieven uiterst ongun- stig en aclitte het niet uitgesloten, dat binnen eenige maanden de versobering vanzelf zal moeten komen. De minst draagkrachtigen zullen voor de moeiiykheden gespaard moe ten worden. Heftig kwam de Minister on tegen de rede van den heer von Bonninghausen, die ge- sproken had over ons land als van een kerk- hof met een diikken muur er om been. De Minister noemde dit geen hoon voor de regee ring, doch voor ons Nederlandsche volk, voor de zeelieden, die de gevaren van de zee trotseeren, voor de boeren en de arbeiders, voor de ondernemers en de middenstanders. Eaten deze heeren niet zeggen, dat de regee ring hen buiten het volk wil plaatsen, aldus de Minister, izij plaatsen zich zelf er buiten door zoo te spreken. Wij staan thans aan het begin van de moeilijkheden, doch het Nederlandsche volk is in den loop van eeuwen nooit verslagen geweest. Regeering en volk zullen in eensgezindheid de economische mosilnkheden te boven komen. Cip deze rede volgde applaus van bijna alle banken. Na replieken en dupliek van den Minister werden beide begrootingen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. ONZE STAATSFINANOIEN. In de Februari-aflevering van ,,De Econo mist"' geeft Mr. Dr. A. van Doorninck onder den titel „De huidige stand onzer staats- financien" een overzicht van den dep'orabe'en toestand, waarin sinds de depressie van 1930 onze staatafinancieji zijn geraakt. Het wordt, aldus de schrijver, hoog tijd, dat het Neder landsche volk eens tot het duidalijke besef i van den emst van den toestand wordt ge- bracht, want alleen dan zal het mogelijk zijn, dat het de offers brergt, die voor een sanee- ring van de openibare financien noodig zijn. Zulk een saneering zal er een moeten "zijn, die in groote lijn wordt gehouden; met kleine maatregelen komt men er in de tegenwoor- dige omstandigheden niet. De oud-thesaurier-generaal geeft geen vol- ledig saneeringsplan aan, maar wel wijst hij op enkele foelangrijke punten. Dat in tijden land's belang", merkte de laatste aarzelend op. ,,'Dat deed hij ook. maar dat was niet zijn beweegredenen", antwoordde de inspecteur met nadruk. ,,Er blijkt uit dit briefje dat hij e;u ingewijde is. heb ik reeds gezegd. En daarenfcoven dat hij vreesde voor zijn eigen hals, als O'Kelly gearresteerd zou worden. Hij is dus niet zoo'n brave vaderlander, als hij ons in zijn cerate briefje wilde doen ge- looven. Integendeel, hij is er een van het soort van O'Kelly, anders zou deze niet het vo'ste vertrouwen in hem hebben gesteld. Eln van zoo iemand kan ik niet voetstoots aan nemen, dat hij plotseling zoo'n diep berouw krijgt van zijn anti-nationaal gewroet, dat hij zelfs bereid is verraad te plegen met ernstig ge\'aar voor zijn eigen leven. Zoo'n krank- zinnige veronderstelling wil er hij mij niet in." Gordon moest toegeven dat de inspecteur gelijk had, het viel niet aan te nemen, dat de onbekende derde tot zijn vreemde handel- wijze .gedreven was door Engeland's natio- naal belang. Maar, bij den hemel, door vvelk motief was hij dan tot zijn dood aangezet? Was het niet n6g dwazer te veronderstellen, dat hij zijn, Gordon's, belang had willen die- nen? En behalve Engeland en hij had nie- mand profijt gehad van het verraad. Neen, zijn persoonlijk belang kon gedecideerd buiten beschouwing hlijven. 't Was dwaasheid te geloovcn, dat een spion zijn leven op het spel zou zetten, om de carrifere van een onbeken- den lord te redden, met wien hij hoegenaamd n ets had uit te staan. Hoe men het ook be- schouwde, de beweegreden van den onbekenden bleef een ondoordringbaar geheim, een psy cho,iogisrh raadsel. PiotMling iiet d-e stem van Sir Buddock zich in de doodstilie bibliotheek hooren. Als het juist is, dat de arrestable van O'Kelly ook onzen derde in gevaar fcrengt, zoo als in. het briefje staat, dan komen we misschien spoedig achter zijn identiteit. En van grooten financieelen nood van loons- en salarisverhooging moet worden afgezien, sioreekt in zijn gedachtengang wel van zelf. Maar ook moet alle verschuiving van lasten naar de toekomst worden vermeden, indien moet worden aangenomen, dat deze lasten later evenmin als nu kunnen worden ge- dragen. In dat verband wijst de schrijver op de sociale verzekering. In den strij.d tusschen kapitaaldekikingsstelsel en omslagstelsel stelt hij zich op het standpunt, dat het eerste de 1 voorkeur verdient. Daarbij zal dan echter een werkelijke fondsvorming en niet alleen maar een fondsvorming op papier moeten plaats- 1 vinden. De Rijksverzekeringsfondsen beleggen I hun gelden in overwegende mate in overheids- schuld; voorzoover het geld, dat on deze wijze wordt verkregen, door de overheid niet wordt aangewend op een wijize, welke het toekom- stige volksinkomen doet stijgen, heeft deze fondsvorming uit een oogpunt van dekking van toekomstige lasten weinig zin. Nu is het duidelflk, aldus de schrijver, dat veel van het aan de overheid geleende geld niet op productieve wijize wordt aangewend. Het rijk kan zijn verplichtingen tegenover de fondsen nu al reeds niet nakomen. Het is ook niet wel mogelijk om al het fondsgeld op een werkelijk productieve wijze te beleggen, daar een voldcende aantal productieve overheids- werken niet te vinden is. Dit impliceert dan echter, dat, waar de toekomst der pensioen- trekkers met den dag slechter wordt, nog maar 6dn andere oplossing mogelijik blijft. t.w. dat men erkent, dat pensioenlasten van den huidigen omvang in de toekomst niet te dragen zijn en dat mitsdien de grootte van de pensioenen afhankelijk moet worden gesteld van de waarde der heschikbare reserves. Voorts acht de schrijver een betere rege- ling van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeente noodzakelijk op basis van autonomic van deze laatste, waarbij zij zoo- wel voor inkomsten als uitgaven aansprake- lijk zijn zonder steun van het Rijk. De uit- werldng van dit beginsel vereischt het ver- vallen van Rijksbijdragen aan de gemeenten, voorzoover deze niet voortvloeien uit bij de wet duidelij.k geregelde taakverdeeling en be- houdens noodlijdendheid, in welk geval de ge- meentelqke zelfstandigheid volledig moet wor den opgeheven; verder afschaffing van het Gemeentefonds en van het werkloosheids- subsidiefonds; wettelijke regeling van de financieele verhouding in alle gevallen, waar in een Overheidstaak tusschen het Rfk en de gerrneenten krachtens de wet is verdeeld: in- voerin.g van een gemeenteliike inikomstenbe- lasting ter vervanging van de gemeentefonds- belasting. Ook naar een rationeele oplossing van het verkeersvraagstuik moet worden gestreefd, waarbij de schrijver de meening is toegedaan, dat de huidige verkeersheffir.gen hii lange na de wegverkeerskosten ncg niet dekken, zulks in tegenstelling tot de meening van de sub- comtmissie uit de centrale commissie van ad- vies en bijstand voor het verlkeersfonds. Tenslotte bepQeit Mr. van Doorninck een aiantal maatregelen, die moeten strekken tot het verkrijgen van een zuiverder inzicht in den stand der staatsfinancien en tot een betere opstelling van de begrooting. De schrfver besluit zijn betoog als volgt: „Nadat door verdere uitwerking en toepas- sing van de hiebboven toegelichte be-ginselen de zekerheid Is verkregen, dat de Rijksuit- gaven zonder lastenverschuivlng naar de toe komst door de gewone inkomsten volledig worden gedekt en ook de gemeentefinancien op een zoodan'gen grondsilag ziin gevestigd, dat aan de gemeentebesturen de eisch van sluitende begrootingen gesteld en doorgezet kan worden, treden de mobilisatie-uitgaven in zooverre in een ander licht, dat dan op een vastere en minder speculatieve basis over- wogen kan worden, op welke wiize deze nieuwe en drukkende lasten gefinanclerd zul len kunnen worden uit de besparingen van het geheele Nederlandsche vollk". als wij weten wie hij is, blijkt wellicht van zelf. door welk motief hij werd gedreven. Dat motief te kennen, lijkt mij voorhands echter niet zoo'n heel groot belang. Hij heeft zich ontpopt als Engeland's goede genius, want rekening houdend met de Tokiosche mentali- teit van den laatsten tijd, vreesde ik emstige moeilijkheden. als het document in handen van een dier licht gepri'-kkelde heeren gekomen zou zijn... Om nu ncg eens op dien goeden genius terug te komen: hoe laat het zich eigenlijk voorstellen, dat hij in gevaar zou komen, als O'Kelly gearresteerd werd?" ,,Ja, dat begrijp ik ook niet goed, sir", haal- de mr. W5ck de schouders op. „En toch staat het er duidelrjk: als u gearcesteerd wordt, ben ik verloren. Misschien bedoelde hij dat hij gevaar liep, als O'Kelly gearresteerd werd in het bezit van het document. Dan zou hij dus nu niets meer te vreezen hebben..." ..Tenzij O'Kelly spreekt", mompelde Gordon. De inspecteur glimlachte. ,,0'Kelly spreekt niet, mylcrd. O'Kelly heeft nog nooit ge- sproken en hij zal het zelfs n<5g niet doen, als hij hangt te hengelen in den strop. Spionnen die van het eerste plan, althans hezit- ten een eigen eergevoel en daarenboven hui digen zrj solidariteitshegrippen, die hen im- muun maken voor angst en moraal." „Onze goede genius uitgezonderd", merkte Gordon glimlachend op. De onderstaatssecretaris maakte plotseling een levendig getoaar: „Die woorden brengen mij op sen inval: kon haat het motief niet zijn van dien goeden genius? Heeft hij, door O'Kelly het document afhandig te maken, zich wii^hVi hem wU'en wr'ken? Er be staan ook nijd en afgunst in die ondergrond- .s^he were'd .der soiennags, al verklaart zrj zich naar buiten dan ook solidair. D-e man kOn wel op z'jn vingers natellen, dat O'Kelly in moeilijkheden zou komen, als het document niet ter bestemd-er plaatse kwam." BEGROOTING VOOR DEFENSIE. Blijkens de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begrooting van Defensie deelt de Minister mede, dat hij al het mogelijke doet ten behoeve van de landmacht al het benoodi.gde zoo spoedig mogelijik in bezit te krijgen. Ten opzichte van de motoriseering van ons leger behoeft voorshands niet verder te wor den gegaan, dan in het voornemen lag. Voor wat versterking der zeemacht be treft, besloot de Regeering dm aanbouw van een drietal slagkruisers te bevorderen, ter versterking van de maritieme verdediging van Nederlandsch-Indie. De oorlogssterkte van de luchtstrijdkrach- ten wordt vo'doende geacht. Daarnevens is thans een opdracht voor een eerste aanschaf- fing van sperballons verstrekt. Vervanging van grens- en kusttroepen? Vervanging van de troepen, thans belast met de grens- en kustbeveiliging, door andere troepen, heeft de aandacht van den opper- bevelhebber. Een benoeming van onder-officieren tot luitenant zou noch in het belang van de weer- macht, noch in het belang van de betrokken onder-officieren zijn. De onder-officieren m's- sen den wetenscihappelijken grondslag, welke, zeker in den modemen tijd, voor het beklee- den van een officiersrang noodzakelijk is, ter- wijl in vergelijking met hen, die langs een der thans vastgestelde wegen officier zijn geworden het verschil in ople'd'ng en in leeftijd oorzaak zal zijn, dat zij zich in het officierskorps niet spoedig thuis zullen voelen. Geen uitbreiding van zakenverloven. Aangezien het verleenen van verloven in geen geval de paraatheid van de weermacht mag aantasten, kan voor het tegenwoordig bezwaarlijlk aan de te verleenen zakenverloven uitbreiding worden gegeven. Tegen het naar huis zenden van vaders van groote gezinnen bestaan bezwaren. Onbil- lijkheden zouden niet te vermijden zijn, o.m., omdat officieren, kader en gespecialiseerden van dozen maatregel niet zouden kunnen pro- fiteeren. BINNENKORT NIEUWE KONINGINNEPOSTZEGELS. De verschijning van een serie n'euwe post- zegels met beeltenis van H. M. de Koningin kan, onvoorziene omstandigheden voorbehou- den, binnenkort tegemoet worden gezien. Het eerst zullen de nieuwe zegels in de waarden 5 tot en met 40 cent in nieuwen vorm verschijnen; tegelijk zullen ook de zegelafdrukken met beeltenis van H. M. de Koningin op briefkaarten van 7% worden vemieuwd. De verkrijigfbaarstelling hiervan zal, wel licht reeds op 1 April a.s. kunnen geschieden. DE TOEKENNING VAN DUURTEBTJSLAG TOT NADERE KENNISGEVING VERLENGD. De regeering heeft hesloten goed te vin den, dat de regeling inzake toekenning van duurtebijslag oip steunuitkeeringen aan werk- loozen en arbeidsloonen Jjetaald hij werkver- schaffingen en die inzake toekenning van duurtebijslag op de steunuitkeeringen aan kleine grondgebruikers, welke regelingen zijn neergelegd in de circulaires aan de gemeen tebesturen van 19 December 1939 no. 300 1129, afd. S en van 22 December 1939 no. 302.1129 afd. .S en van kracht waren ver- klaard tot 2 Maart a.s., tot nadere kennis- geving worden verlengd. NEDERLANDSCHE MOBILISATIE KOST MINDER DAN ZWITSERSCHE. Minister Dijxhoorn verklaart dat er naar zijin meening thans voldoende instanties werk- aaam zij om toe te zien, dat ten opizichte van de defensie-uitgaven de grootst mogelijke zuinigheid wordt hetracht. Wat de vergeli'Mng tusschen de mobilisatie- kosten in Belgie en die in Nederland .betreft, Het was een verondecstelling, die niet zoo dwaas leek als de andere, die te berde waren gebracht. Wb.t ertegen pleltte was, dat de onbekende moest vreezen, dat verraad met verraad beantwoord zou worden. Maar in ieder geval leek een vurige haat voor een daad als deze wel het redelijkste en sterkste mo tief, dat te bedenkan viel... ,,We zullen ons maar niet langer in het raadsel verdiepen", besloot Sir Buddock het overleg, terwijl hij een blik op de klok wierp. ,,'t Is waarempel twee uu,r, hoog tijd om er een eind aan te maken. Laten we vlug af- spreken wat er te doen valt. Ik draag u de leiding van O'Kelly's verhoor op, inspecteur. Houdt ma geregeld telefonisch op de hoogte, als u wilt. Onderzoek O'Kelly's aandeel in deze geschiedenis op vermoeden van hoogver- raad. En maak zooveel mogelijk haast met het onderzoek, zoodat hij spoedig in staat van beschuldiging kan worden gestald." „Tot uw dienst, Sir", antwoordde mr. Wick, terwijl hij opstend. Ook Gccdon rees op en Sir Buddock vroeg hem, of hij voornemens was zjjn verlof hui- tenslands door te brengen. ,,Neen, Sir, ik blijf in Londen", antwoordde hij. „Allright, dan kan het Centraal Bureau zeker wel over u beschikken, als het in ver band met het onderzoek noodig is?" ..Natuurlijk", verzekecde Gordon. Hij was blij, dat hij zich eindelijk naar huis kon begeven, de emoties van de laatste zes en dertig u.ur hadden hem vermoeid. Lady Allenby wachtte hem nog op. Zij was door lord Hendon telefonisch op de hoogte gesteld van de arrestatiegeschkdenis, doch zij had er geen flauw vermoeden van wie de arrestant vas. Teen Gordon zfn naam noemde, tcok zij een hcogst vsrhaard gezicht. ,,'Gelukkig dat zs althans iemand van de bende gegrepen hebben; ik hoop dat hij de zwaarste straf krijgt, die ze hem kunnen Laal U den dag ioch niet bederven. Neem vlug een "AKKERTJE" en over een kwariier bent U weer 100%. (Ingez. Med.) zegt de Minister, dat het hem niet bekend is, welke factoren in Belgie bij de berekening van het bedrag van 600.000 zijn meegeteld. Het mcge echter'genoegzaam bekend worden geacht, dat zoowel de traktementen van het kader als de soldijen der manschappen in Nederland boven die in Belgie uitgaan, terwijl ook de ko3twinnersvergoedingen, inkwartie- ringsgelden enz. in Belgie op een lager peil staan dan bij ons. Te-genover de vergelijking met de mobilisa- tiekosten in Belgiie vestigt de Minister de aandacht op Zwitserland, waar de kosten per dag berekend worden op rond 5 millioen Zwitsersche francs of 2.1 millioen gulden, tegen 1.7 millioen gulden in Nederland. DE TERUGKEER VAN GEMOBILISEERDEN IN HET BURGER LEVEN. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de defensiebegrooting 1940 zegt de Minister o.m. dat het berwaarlijk is aan de te verleenen zakenverloven uitbrei ding te geven. Ook tegen het naar huis zenden van vaders van groote gezinnen zijn bezwaren. Dienstplichtigen, die in het buitenland woonachtog zijn en hun verlof thuis wenschen door te brengen, krijgen de verschuldigde visumlkosten vergoed. In verband met ver schillende ondarvonden bezwaren, o.a. het verkrijgen van de benoodigde visa, het toe- laten in bepaalde gebieden, enz. is een rege ling getroffen, waarbij bedoelde dienstplich tigen voor zoover zij wonen in een der oor- logvoerende landen met ingang van 1 Maart 1940 in het genot van groot verlof kunnen worden gesteld. Veivanging van de troepen, thans belast met ae grens en kustbeveiliging, door andere troepen heeft de aandacirt van den opper- bevelhebber. De Minister kan mededeelen, dat onge- acht wat door verschillende instanties ter zake reeds is verricht de regeering een commissie heeft samengesteld waarin zijn opgenomen een vertegenwoordi.ger van den Minister van Financien, Sociale Zaken, Eco nomische Zaken, Binnenlandsche Zaken en Defensie, welke commissie opdracht heeft der regeerirg te adviseeren omtrent 't vraag stuk van den terugkeer van de gemobiliseer- den in bet burgerleven, met inbegrip van de eventueel te treffen wettelijlke voorzieningen. Aangezien het vraagstuk in studie is, ont- houdt de Minister er zich thans van hierop diep in te gaan. VIIFTIGJARIG BESTAAN DER ARBEIDSINSPECTIE IN DEN HAAG. Op 1 M?iart a.s. zal de Arbeidsinspectie hier te lande haar 50-jarig bestaian herden- ken. In verband met de tijdscmstand'gheden zal dit zonder feesteli'fkhedon geschieden. Er zal slechts een herdenkingsvergadering plaats vinden, gevolgd door een receptie. De vergadering, welke evenals de recep tie gehouden wordt in de Ridderzaal, vangt te twee uur n.m. aan en zij zal, behalve dcor het vrijwel volledige personeel der Ar beidsinspectie, bijgewoond worden o.a. door tal van Minister, oud-Ministers, Ipden van den Raad van State, Commissarissen der Koningin, burgemeesters van groote gemeen- geven", zei ze wraakzuphtig. „Dat is de strop", glimlachte Gordon. ,,Om het even, dergelijk gespuis verdient niet beter. Jammer dat ze die dame nu heb ben laten loopen. Waaraan heeft zij zoo'n genadige behandeling eigenlijk te danken?" „Aan de onmacht -van de Engelsche regee ring, tante", legde Gordon geduldig uit. ,,Hoogverraad is een politiek misdrijf, waar- voor niet uitgeleverd wordt. In Holland had men haar alleen kunnen veroordeelen wegens berooving, een feit waarrvcor zij misschien zou zijn gestraft met zes of acht maanden opsluiting. En dan hadden we z66veel drukte moeten maken, dat Sir Buddock er de voor keur aan gaf", de geschiedenis maar in de doofpot te stoppen". „Heel jammer", meende lady Allenby spij- tig. Tosn informeerde zij naar zijn ervarin- gen in Balloch. Gordon had de laatste uren in het geheel niet meer aan die schokkende oogenbiikken daarginds gedacht. In zijn bewn.stzijn hing ergens een donkere, somtere wolk, doch de getsurtenissen waren zco snel cp hem komen aanstormen, dat de indrukken elkander ver- drongen zonder verwerkt te zijn. In sombere bewoordingen vertelde hij van de confrontatie. ,,Arm, kind", klaagde lady Allenby op- nieuw. „Wie weet aan hoeveel angst zij die laatste oogenbiikken heeft bloot gestaan. Maar wie kan zeggen", voegde zij er na een kccte pauze aan toe, „hoe gelukkig het voor haar is, dat haar lijden een einde heeft ge nomen Alleen de hemel kan weten wat haar anders nog te wachten had gestaan"... Gordon kon zich eindelijk naar bed begeven. Geheel verkwikt stead hij 's morgens op. Nauwelijks was hij beneden of Bert riep hem reeds aan de telefocm. Het Was mr. Wick, die hem had opgebeld. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1