DAMPO NEUS EN HOOFD ,.C^v verstopt; Pluimvee-Rubriek Landbouwberichten. GEMEENTERAAD VAN HOEK. 'Ill' KORT VERSLAG Dan Dampo inwrijven en inademen. iv. M? Wonderlijk zooals dat helptl r Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. llngez. Med.) de toestand bij hem tamelijk voldoende is. De heer DBN HAMER wijst er op, dat ginds het grootste werk moet plaats vinden. De VOORZITTER stelt voor, het volgende schrijven te riohten aan Gedeputeerde Staten van Zeeland: Bij dezen komen wij ingevolge Raads- jbe sluit van 26 Januari j.l. namens den Raad diezer gemeente Uw college verzoeken het daarheen te willen leiden, dat de verbetering van den weg, die Terneuzen met Hoek ver- bindt en vervolgens Hoek met Philippine, voorkomend op het tertiaire wegenplan, tot Stand komt, waartoe de Raad zijn algeheele medewerking zou willen verleenen. Waarschijnlijk zal het nog wel eenigen tijd duren, aleer met het werk in zijn gelheel zal word-en aangevangen. Daaram zou de Raad het op prijs ate lien, indien reeds aanstonds een aanvang kon worden gemaakt voor zoo- ver betreft het gedeelte weg, dat om het zoogenaamde Mauritsfort heenloopt en met een eind weg daaraan aansluitend in dd richting Philippine en indien zoo mogelijk spoedig de daartoe noodige opmetingen wer- den verricht, ontwerpen werden klaar ge- maakt en aankoopen of onteigeningen werden tot stand gebracht, opdat er in den komenden winter mee zou kunnen worden begonnen. Op het oogenblik draait die weg met een halve cirkel om het voormalige Mauritsfort heen. Aan de binnenzijde van den bocht bevindt zich een hooge dijk, zoodat het uit- zicht voor automobilisten uitermate slecht is. Bovendien bestaat er een bocht om op dat Stuk weg te geraken en een tweeds bocht om er van af te geraken. Die tweede bocht gaat over een oprit en dan over een afrit, hetgeen het uitzieht nog slechter maakt. Op geringen afstand van genoemd stuk weg draait de weg naar Philippine wederom met een bocht langs den dijk aan den Braakman om een watergat heen. Een en ander veroorzaakt groot ongerief aan het verkeer. In de ge- heele streek is dan ook de bocht om het Mauritsfort bakend en berucht. Een spoedige vepbetering zou dus zeer zeker gewenscht zijn. Verder zouden we een uitnemend object van werkverschaffing hebben, waar met zooveel verlangen naar Wordt uifcgezien. Afgegraven zouden moeten worden de wallen van het fort en genoemde dijk om de twee uiteinden van de bocht rechtstreeks te verbinden. Die weg zou als tweede waterkeerende dijk kunnen dienst doen. Met den overschietenden grond zou kunnen worden aangevuld de ruimte tusschen den dijk en den weg, tegenwoordig een moerassig stuk grond, de Ouwel genaamd, dat voor bouwgronti zou kunnen worden be- stemd, waaraan in deze gemeente groote be- hoefte bestaat. Bovendien zou ermee kunnen worden aangevuld bovewgenoemd watergat waarover heen in de toekomst de weg zou kunnen worden doorgetrokken. Een voordeel is, dat de grond zich kan vastzetten, aleer er een bestratiing op wordt aangebracht. Reeds vroeger, omstreeks het jaar dertig, heeflt het toenimalige college van Burgemees- ter en Wethouders pogingen in het werk ge- steld om dit stuk weg te verbeteren en is door Uw college toezegging gedaan van1 een renteloos voorschot, doch de toenmalige raad wilde er niet van weten, zoodat het bij een plan gebleven is. De tegenwoordlge raad denkt er anders over. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 11. Omsraag. a. De heer JANSEN vraagt of Burgemees ter en Wethouders met betrekking tot het huis van den veldwachter reeds een plan ge- maakt hebben. Die woning kan toch zoo niet blijven staan. De VOORZITTER antwoordt, dat Burge- meester en Wethouders gedachit hebben, die woning zoo mogelijk te verkoopen. De heer MEERTENS ondersteunt dit voor- stel. De SECRETAiRIS vraagt, hoe men dit wil. Als er voor ingeschreven zou worden zou men de kans hebben, dat het huis voor een prikje verkocht werd. De VOORZITTER acht het beter, de wo ning een poos te -laten staan. But heeft een grooten mond open gezet, dat de woning niet voldeed, maar daar is niets van aan. (De heer DIELEMAN vraagt of de woning veel doet aan perSoneele belasting. De SEORETARIS kan dit thans niet zeggen. De heer MEERTENS merkt op, dat de veldwachter een vergoeding kreeg van 150 voor woninJg. Als men die huurwaarde aan- neemt, en 200 gemeentelijke opcenten er op, dan hanigt het er nog al in. De SEORETARIS meent, dat het 't beste zal zijn, dit nog even aan te houden. Bur- gemeester en Wethouders zouden kunnen ge- machtigd worden, de woning te verkoopen, indien er een bod op gedaan wordt, dat aan de verwachtingen voldoet. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. b. De heer DUSEBOUT vraagt of omtrent de uitbreiding van het burgerlijk armbestuur reeds een beslissflmg genomen is. Hehben Burgemeester en Wethouders hierover ge- dacht? De SECRET ARTS antwoordt, dat een ver- gadering met het burgerlijk armbestuur heeft plaats gehad. Dit is er voor. In den loop der volgende week zal weer een vergadering wor den gehouden, waarin candidaten aan Bur gemeester en Wethouders zullen worden voor- gedragen. q. De heer DUSEBOUT vraagt of er een reglement van orde is voor den raad. De VOORZITTER antwoordt bevestigend. De heer DUSEBOUT pierkt op, dat hem gebleken is, dat er leden zijn, die er niet van af weten. Hij geeft in overweging, een exem- plaar aan de leden uit te reiken. De VOORZITTER antwoordt, dat hij juist een ontwerp voor een nieuw reglement van orde heeft gereed liggen. De SEORETARIS meent, dat men zoo kon handelen. In een der volgende vergaderingen zal de heer De Randtz komen. Tegelijkertijd kon men dan desze zaak bespreken. d. De VOORZITTER heeft zelf nog een klei- nigheid in het midden te brengen. Indertijd is de verstrekking van koffie enz. voor den raad afgeschaft. Indien men nagaat dat er 6 a 8 vergaderingen van den raad worden gehouden, kan men nagaan, dat dit niet zoo'n bedrag zal worden. Hij wil voorstellen, weer ververschingen beschikbaar te stellen. De heer JANSEN is er sterk voor! De heer DUSEBOUT eveneens. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. De VOORZITTER sluit de vergadering. Vergadering van Donderdag 15 Februari 1940, des vodrmid'dags 9 uur. Voorzitter de heer Mr. J. A. van Tienhoven, Burgemeester. Tegenwoordig de leden F. J. Dees, J, den Hamer, D. J. Jansen, F. C. Dieleman, J. A. Meertens, J. W. Dusebout en de Secretaris J. Dregmans. Afwezig de heer J. de Putter. 1. Ingelkomen stukken. a. Een schrijven van L. P. Koole, luidende: In antwoord op uw schrijven van 26 Januari 1940 betreffende mijn benoeming tot lid der com'missie tot we ring van schoolverzuim, deel ik u mede, dat ik deze benoeming niet aan- neem. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 26 Januari 1940, tot het aangaan van een rekening-couram- overeenkomst met de N.V. Bank voor Neder landsche gemeenten, voorzien van bewijs van goedkeuring door. Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een verzoek van de Tuinbouwvereeni- ging, om de door den raad toegezegde sub- sidie ad. 12,50 voor verstrekking van brand- stof in haar lokaal uit te betalen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. d. Een wijziging der begrooting voor den dienst 1939 Naar aanleiding van een ingekomen schrij ven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, stellen Burgemeester en WJethouders voor, de begrooting voor den dienst 1939 te wijzigen als volgt: onder de inkomsten te verhoogen den post: uitkeering uit het werkloosheidssubsidiefonds 4183,33, inplaats van /5759.40; en te ver- lagen den post terugontvangst van het rijk voor uitgekeerde steun aan kleine boeren 125; onder de uitgaven te verhoogen den post: steun aan werkloozen 6818,30, inplaats van 8682,65, en te verlagen de posten: kosten voor werkverschaffing 2349,47, onvoorziene uitgaven f 292,62, inplaats van 471,59, steun- verleening aan kleine boeren f 300. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. e. Het raadsbesluit van 27 November 1939, houdende besluit tot verleening van kinder- toesag aan de veldwachters, voorzien van be wijs van Koninklijke goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Wijziging Algemeene PolitieverordenmK. Burgehieester en Wethouders stellen voor. het volgende besluit te nemen: De raad der gemeente Hoek, Gelet op schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 2 Februari 1940, no. 147, 3e afdeeling, op voorstel van Burgemeester en Wethou ders van Hoek, besluit: met intrekking van zijn besluit van 26 Januari 1940, no. 41-7, inzake wijziging der Algemeene Politieverordening voor de ge meente Hoek, deze verordening in dien zin te wijzigen, dat na artikel 9 wordt ingevoegd een nieuw artikel: Artikel Obis. Het is verboden, door middel Van radio- toestellen of andere instrumenten muziek of de menschelijke stem hoonbaar te maken op zoodanige wijze, dat zulks op den openbaren weg hoorbaar of voor anderen hinderlijk is. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 3. Renoemen lid der Conimissie tot wering van scjhio olverzui m Burgemeester en Wethouders bevelen aan: 1. D. Haak. 2. P. Haak. Uitgebracht worden 6 stemmen, waarvan op P. Haak 6 stemimen, zoodat deze met al gemeene stemmen is benoemd. 4. Wijziging van het Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur. Burgemeester en Wethouders stellen voor, het navolgende besluit te nemen: De raad der gemeente Hoek, besluit het reglement voor het burgerlijk armbestuur te (Hoek, vastgesteM bij besluit van 8 Juli 1913, door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurd bij beslgit van 18 Juli 1913, no. 96, derde afdeeling, gewijzigd bij besluit van 12 Juli 192(1, goedgekeurd door Gedepu teerde Staten van Zeeland bij besluit van 22 Juli 1921, no. 153, derde afdeeling, in dien zin te wijzigen, dat het bepaalde in artikel 2 wordt gelezen: Artikel 2. Het armbestuur bestaat uit zeven leden, die door den gemeenteraad worden benoemd, igeschorst en ontslagen. De leden hebben zitting gedurende 3 jaren; telken jare treden 2 leden af; om de 3 jaren izullen echter 3 leden aftreden. Een en ander volgens een bij loting op te maken rooster, hetwelk aan Burgemeester en Wethouders en den raad wordt medegedeeld. Hij, die ter voorziening in eene tusschen- tijdsche vacature is benoemd, treedt af op het tijdstip, waarop hij, in wiens plaats de toenoemde treedt, volgens den rooster zou zijn afgetreden. Het aftredend lid is herbenoembaar. De heer DIELEMAN vraagt of dit is op- gelegd door Gedeputeerde Staten. De SECRETARIES antwoordt, dat de raad van gevoelen was, dat het aanbeveling zou Verdienen, het burgerlijk armbestuur uit te breiden. De heer DUSEBOUT merkt op, dat toch in den raad is behandeld de kwestie om het -burgerlijk armbestuur uit te breiden. De heer MEERTENS deelt mede, dat uit den boezem Van den raad het gevoelen op- kwam, het Jburgerlijk armbestuur uit te breiden. Het burgerlijk armbestuur vindt het ook goed. De heer DIELEMAN deelt mede, dat nij er geen bezwaar tegen heeft, als he-t burger lijk armbestuur het goed vindt. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 5. Bennemen leden Burgerlijk Armbestuur. Het Burgerlijk Armbestuur draagt ter be noeming voor: 1. C. de Pooter; 2. P. Hofman. 1. L. J. Dieleman; 2. J. Meertens Mzn. Voor de eerste benoeming worden uitge bracht 6 stemmen, waarvan C. de Pooter 1, P. Hofmam 5 stemimen. Is alzoo benoemd P. Hofman. Voor de tweede benoeming worden uitge- .bracht 6 stemmen, waarvan op L. J. Diele man 6 stemmen, zoodat deze met algemeene stemmen is benoemd. 6. Omvraag. a. De heer JANSEN vraagt hoe het staat met de Koudepolderschestraat. Er is daar een gedeelte door de gemeente gerioleerd, en een gedeelte door de menschen zelf. Door de gemeente is er geld opgehaald voor riool- belasting. Moeten die menschen die zelf hun riol-eering aanlegden, die rioolbelasting toch ook betalen? De VOORZITTER wijst er op, dat de men schen het schoon-maken zelf niet doen. - De heer JANSEN vraagt, of de gemeente dan die riolen schoon moet houden. Spreker meent, dat het beter zou zijn als het heele riool een gemeenteriool was, dan had men met die heele kwestie niets te maken. De VOORZITTER wijst er op, dat Burge meester en Wethouders de menschen niet zoe- ken. De rioolbelasting bedraagt voor hen een heele gulden per jaar. De heer JANSEN merkt op, dat het er niet over gaat of men de menschen zoekt of niet. Hij wil weten hoe het komt, dat waar een zeker gedeelte van de menschen zelf hun riool aangelegd hebben, die menschen toch ook rioolbelasting moeten betalen. De VOORZITTER antwoordt, dat de riool belasting een vergoeding aan de gemeente is voor het schoonhouden van de riolen. De heer MEERTENS wijst er op, dat er een gedeelte door de gemeente gerioleerd is. Dat is maar een klein stukje. Toen indertijd het bouwen daar stop gezet is, waren er nog en- kele kleine stukjes over, een ruimte voor een woning of drie ongeveer. Er bleef een klein stukje sloot van weerskanten over. Dat stukje zat er tusschen. Nu had de gemeente kun nen zeggen, dat zij er zich niets van aan trok, want het is buiten de bebouwde kom, maar men zit er mee, dat de gemeente daarop moet uitwateren. De gemeente heeft hiervoor zelf geen uitweg. 'Het riool vanaf de openbare school door de Langestraat moest er in uit wateren. Indertijd heeft spreker een andere regeling voorgesteld, want Kraker heeft zijn windscherm van elzenhou-t bijna in de sloot gezet, zoodat deze haast niet schoon te maken is. Er werd dus een regeling voor een andere uitwatering voorgesteld. De Kraker gaf er zijn toestem-ming voor, mi-ts het slootje ver- breed werd en de grond, die daardoor in be- slag werd genomen, door de gemeente werd betaald. Dan had men een veel zuiverder toestand- gekregen, want men had er mee weg gekund. De gemeente had wel het recht er in uit te wateren, maar de sloot is van den polder. Burgemeester en Wethouders zijn nog van plan gewees-t, dit stuk bij de bebouwde kom te trekken, dan had die toestand zoo niet kunnen blijven, doch bij inzending van de stukken hebben Gedeputeerde Staten achter- om- de openbare school een roode streep door de kaart gegeven. Die loopt zoo naar den Driedijk. Twee huisjes op het einde van dezen we>g Vallen er nog in, doch de rest valt buiten de bebouwde kom. Zoodra het in de be bouwde kom geweest was, hebben Burge meester en Wethouders kunnen zeggen tot den polder, dat die sloot daar weg moest. De VOORZITTER wijst er op, dat een ge deelte van de rioleering daar In werkverschaf fing is aangelegd. De heer MEERTENS: Dat wil zeggen, ver- legd. Toen bleef er een klein stukje tus- sehenin over, en dat heeft de gemeente gerio leerd. Wlat betreft het schoonmaken van de sloot, dat kan men haast niet doen, want het elzenhout groeit te dicht op den kant. De heer DEN HAMER merkt op, dat er in de gemeente al meer over gesproken is. Misschien was het mogelijk, Kraker te vra- gen om wat te kappen, want men kan er niet bij. De heer MEERTENS wijst er op, dat er ook zinkputten gemaakt zijn. Hij is van oor- deel, dat het niet onbillijk is, dat de menschen rioolbelasting -betalen. De VOORZITTER herhaalt, dat dit de men schen f 1,per jaar kost, dat is twee cen- ten in de week. De heer DEN HAMER wijst er op, dat daarvoor ook nog het „vuil wordt opgehaald. De heer JANSEN geeft te kennen, dat er een eindje door de gemeente zelf gerioleerd is. De menschen, die later gebouwd hebben, hebben de rioleering zelf betaald. Het gaat er bij hem maar om, dat de menschen dus geen aanspraak kunnen maken op vrijstel- ling als zij zelf de rioleering aangelegd hebben. De SEORETARIS antwoordt, dat dit nu ook zoo is. Degene die naast But bouwt be- taalt ook. b. De heer DIELEMAN hoort wel eens klachten over het giervat. Het schijnt, dat het rooster te nauw is. Spreker heeft het zelf niet gezien, maar hem is verzekerd, dat men de eh... faecalien er niet door kon krijgen. De VOORZITTER antwoordt, dat dit ook alleen voor vloeibare stoffen bedoeld is. De heer DUSEBOUT is van meening, dat dat te voorkomen zou zijn, door er een ander rooster in te leggen, zoo een als ook in een kachel ligt, dat in de lengte loopt! De heer DBN HAMER is van meening, dat het meestal veroorzaakt wordt door het ge- bruik van krantenpapder. Als closetpapier gebruikt wordt, gaat het veel beter, doch krantenpapier lost niet op. De SECRETARIS meent, dat een oplossing te vinden ware door de gaatjes in het rooster wijder te hakken. De heer DUSEBOUT is van oordeel, dat men een rooster er in diende te hebben dat in de lengte ligt. De heer DEN 'HAMER wijst er op, dat het bovendien te ondiep is. De heer MEERTENS geeft te kennen, dat men er op deze wijze last van zal blijven heb ben. Het is hier niet zooals in Terneuzen, waar de boel er in gezogen wordt. Het vat De SECRETARIS stemt toe, dat er bonnen moeten komen. De heer DUSEBOUT wijst er op, dat het is voorgekomen, dat er menschen mee weg gaan die er geen recht op hebben, wat op zichzelf niet zoo erg is, doch dat er anderen zijn, die wel recht hebben, en geen boter kun nen krijgen. Als de boter alleen op bonnen verstrekt mag worden, kan de zaak in orde komen. De VOORZITTER antwoordt, dat Burge meester en Wethouders er ook van overtuigd zijn. dat er absoluut bonnen moeten komen. Het schijnt, dat F. den Hamer over deze kwestie geschreven heeft naar hoogere auto- riteiten; spreker wed dat hij ze zelf op den duur, als hij er last mee heeft, zelf niet meer wil verkoopen. Om evenwel aan de wenschen van de betrokkenen tegemoet te komen, heh ben Burgemeester en Wethouders besloten, dit verzoek toe te staan. d. De heer DUSEBOUT merkt op, dat den laatsten tijd veel gelezen wordt over krot- opruiming. Zijn Burgemeester en Wethou ders van plan in deze richting iets te doen? De SEORETARIS antwoordt, dat deze zaak in bewerking is. De VOORZITTER sluit de vergadering. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnAs worden gezon-den aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 111 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. EEN NIEUWE VINDING VAN GROOTE WAARDE. Vroegtijdig onderkenneai der be- vrudhting bij broedeieren. Ik kreeg dezer dagen een brief, welke ver- kort luidde: ..Tegenwoordig zie ik adlverten- ties omtrent een nieuw ap-paraat van Neder- larfdsche uitvinding waarme-de men een dag na broeden reed's onderkennen kan of de eteren bevrucht zijn. Als dat mogelijk is, is dit toch een prachtige en zeer nuttige uit vinding. Wat dunkt U er van?" Deze kwestie lij'kt mij ook van zeer groot belang en dd-arom kom ik er nog eens op terug. Verleden jaar heb ik er ook reeds over geschreven. Het bewuste Nederlandsche apparaat is mij niet bekend en voor zoover ik het begrijp is het ook niet een Nederland sche ultvin'ding, maar berust het apparaat op het principe, dat ik verleden jaar al op grond van Amerikaansdhe proeven beschreven heb n.l. dat men door gekleurd licht de kiemVlek op den dooier der eieren spoed-iger onderken nen kan dan door het gewone licht, dat men bij schouwlampen gebruikt. Ik heb -de brillen en lampen die men in Amerika gebruikt bij mijn laatste reis naar het Congres in Cleve land gezien en dat men nu op deze onder- kenriingen voortbouwend een praktisch appa raat geconstrueerd heeft lijkt ons zeer goed mogelijk. Om te beginnen wijs ik al op eenige ver- schillen. De Amerikanen konden n.l. met het septeeren van 90 graden voorfbroeden geen beste resultaten bereiken. In de advertentie van het B'arnevelder apparaat (als ik het zoo kortheidshalve noemen mag) wordt aange- geven, dat men met 90 graden voorbroeden wel goede resultaten krijgt. Dat zou dus een belangrijk voordeel zijn van dit apparaat boven het Amer'ikaansche en wat er in de praktijk van waar zal zijn, zal gauw genoeg blijken. Men moet niet vergeten, dat men schen die zoo'n apparaat kennen en er al mee gfewenkt hebben er vaak beter resultaten mee .krijgen dan iemand die in het geheel vreemd tegenover staat en er voor het eerst mee werkt, Maar laat ons nu zien wat er eigenlijk aan de hand is. Verleden jaar werden uitvoerige proeven beschreven, die aan het Regeerlngs proefstation van de Vereenigde Staten in Belville genomen waren. Men had 400 wit leghorn eieren ingelegd en daarvan telkens om het uur er eenige genomen en geschouwd met de gekleurde brilleglazen. Gedurende de eerste 7 uren schommelden de resultaten tiis- schen 62 en 97 nauwkeurigheid, maar vanaf het 8ste uur lag de nauwkeurigheid boven 92 Dit is dus zeer mooi. Bij bruine eieren kan men de bevruchting niet zoo spoe dig vaststellen als bij witte eieren, wat na- tuurl-ijk begrijpelijk is. De ptoefeieren waren bij 100 graden F. (ongeveer 38 graden C.) bebroed. Mien traahtte nu de zaak nog voor- deeliger te maken door n.l. bij 90 graden F. te broeden. Als dit lukte dan zou men dus de eieren gewoon een dag in een warmer ver- trek kunnen leggen, ze dan schouwen en daarna alleen de beVruchte in de machine kunnen leggen. Voor deze proeven mengde men de helft eieren van foktoomen met de helft eieren van hennen waar geen haan bij li-ep en dat men zoo gauw de kans heeft als men bij het sclhouwen iets in een ei ziet het voor bevrucht te houden, Heeft men nu alle- maal eieren genomen van een goede foktoom dan is de kans altijd groot dat zoo'n ei ook werkelijk bevrucht is. Vandaar 50 onbe- vruchte eieren door de bevruchte gemengd. De resultaten der voorverwarming bij 90 graden ibleken niet- gunstig te zijn. Vooral riiet bij bruine eieren. Na 30 uren op 90 gra ven geweest te zijn, waren de resultaten nog sl-eeht. Bij bebroeden op 100 graden Jtreeg men echter na 18 uren reeds (boven 93 zekerheid. Hier hebben we dus een verschil met het Bamevelder apparaat waarvan ge- zegd wordt, dat de resultaten met op 90 graden voorverwarming ook goed zijn. Van dit apparaat heb ik echter nog geen officieele proeven gepubjiceerd gezien. Ik moet dus daanbij ook af gaan op wat de advertenties wordt hier bij de menschen gebracht, en zij zeggen dragen het zelf vol. Men heeft er al van alles in gevonden, steenen, oude zakken en doode kippen. De heer DEN HAMER: Ook wel eens een kistje haring. De heer MEERTENS is van meening, dat daar geen rooster voor helpt. De heer DIELEMAN bedoelt ook niet, dat een rooster zou moeten worden aangebracht met gaten van 20 centimeter. De heer DUSEBOUT is van meening, dat gaten, waar een vinger of 2, 3 door kan, vol doende zijn, en dan het rooster in de lengte. De VOORZITTER zegt toe, dat Burgemees ter en Wethouders deze kwestie in over weging zullen nemen. c. De heer DUSEBOUT wil vragen, waar aangeplakt is, dat de verstrekking van boter door de winkeliers zal plaats hebben, hoe de bedoeling hiermede is. De SEORETARIS deelt mede, dat de win keliers er wel eens over gepraat hebben, dat zij dit willen verkoopen, en dat Burgemeester en Wlethouders thans daartoe de gelegenheid willen geven. De heer DUSEBOUT geeft te kennen, dat als de zaak op den zelfden voet voortgaat als thans, dat niet mogelijk zal zijn. Er zullen bonnen moeten komen. Het resultaat van het onderzoek zal in elk geval ook afhangen van den ou'derdom der broedeieren. Ih een oud ei gaat de kiem zich veel later ontwikkelen als het bebroed wordt dan in een versch ei dat kan wel een dag verschil opleveren. De resultaten van talrijke ondefeoekingen die met de gekleurde glazen in BeltVille ver- kregen zijn, werden mij daar al deze afgeloo- pen zomer medegedeeld en luidden: ,,De meest praktisohe tijd van vroeg-schouwen is tusschen 16 en 20 uren na het uitleggen als de eieren op 100 graJden F. bebroed worden en op 30 uren als de eieren verwarmd worden op 90 graden F." De broedresultaten der bevruchte eieren wa'ren bij broeden op 100 graden F. 77,6 en bij broeden op 90 graden F. op 78 Het schouwen zelf gaat zeer gemakkelijk. Men houdt de eieren voor een z.g. daglamp van 75 watt. Deze lamp straalt een zwak blauw licht uit. De sehouwer zelf zet 2 bril len op n.l. 1 van geel glas en 1 van blauw glas. Te saffnen geeft dat een groene kleur. Door de comlbinatie nu van deze kleuren ziet men de kiemvlek veel duidslijker tegen den dooier afstoken dan bij gev'eon lamplicht. Bij de proeve in Amerika bleek oo(k, dat de eene kiem zich veel sneller ontwikkeld dan de andere. Kiemen die bij 100 graden F. gedu rende 18 uren bebroed waren, verschilden in opper'vlakte van 38,5 tot 132,7 vierkante milli meter. Gemiddeld waren ze 61,4 m.M. groot. Zooals gezegd hangt deze groei der kleur ook veel af van den ouderdom der eieren en tevens zullen erfelijke factoren daarbij ook wel een rol spelen. Toen ik verleden jaar over dit vroeg schou wen schreef, bledk mij uit brieven, dat er groote belangstellir.g voor bestond. Maar fk kon de liefhebbers voor de apparaten alleen nalar Aimerika verwijzen. De zaak blijikt nu inmiddels ook in Nederland opgevat te zijn en we zijn dus nu een .heel eind verder er mee. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nadruk verboden.) VLEKZIEKTE ONDER DE SCHAPEN. Den laatsten tijd zijn, volgens de Midd. Crt., bij verschillende schapen op Walcheren eigen- aardige verschijnselen waargenomen, die ver- geleken konden worden met de verschijnselen bij varkens, die aan vlekziekte lijden. Vooral bij jonge lammeren heeft de ziekte in vele ge- vallen reeds den dood veroorzaakt. Uit een onderzoek, ingesteld door de seruminrichting te Rotterdam, is gebleken, dat in het bloed de vlekziekte-bacil aanwezig was. De schapen- houders maken zich over deze ziekte, die bij schapen nooit eerder werd waargenomen uiteraard ongerust. van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, gehouden op Maandag 19 Februari 1940 te Goes. Bij ontstentenis van den Algemeen Voorzitter, werd de vergadering geleid door den heer J. L. Groenewege te St. Maartensdrjk. 0,m. kwamen de volgende onderwerpen in be- spreking Prijs suikerbieten oogst 1940. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over den door de Regeering voor oogst 1940 vastgestelden bietenprijs van 12,50 per 1000 kg. Uit het verschil tusschen den garantieprijs voor suikerbieten oogst 1940 en dien van oogst 1939, dat f 2,25 per 1000 kg bedraagt, moeten de tot nu toe plaats gevonden stijging der exploitatiekosten en een redelijke belooning van den teler worden be taald, terwijl In het genoemde bedrag van 2,25 tevens nog een premie ter aanmoediging van den bietenverbouw zou zijn begrepen. Daar bij de vaststelling van den prijs der bieian van oogst 1940 onvoldoende rekening is gehouden met de stijging der exploitatiekosten, die ongetwij- feld in de naaste toekomst nog zal plaats vinden, is het Dagelijksch Bestuur van meening, dat be- zwaarlijk van een redelijke verdiensce van den boer welke de Minister heeft toegezegd kan wor den gesproken en heeft, op grond van bovenver- melde overwegingen, op een verhooging van den bietenprijs aangedrongen. Landbouwverloven. Het laat zich aanzien, dat binnenkort na het in- vallen van den dooi een drukke periode van voor- jaarswerkzaamheden zal aanbreken. In betrekkelijk korten tijd zullen vele werkzaam- heden in het landbouwbedrjjf moeten worden ver richt, waarbij, mede met het oog op de groote be- langen der voedselvoorziening, de bedrijfsleider niet kan worden gemist. In verband hiermede besloot het Dagelijksch Bestuur het Landbouw-Comit<§ te verzoeken bij den Minister van Defensie aan te dringen op het in. ruime mate verleenen van landbouwverlof, daar de bijzondere omstandigheden dit dringend noodig maken. Vracht levering peulvruchten. Een der zusterorganisaties heeft er de aandacht op gevestigd, dat van de prjjzen der peulvruchten, welke aan de Regeering worden geleverd, 15 cent vracht wordt afgetrokken, omdat gerekend wordt dat deze producten franco Rotterdam worden ge leverd. Dit wordt beschouwd als een prjjsverlaging van 15 cent ten opzichte van den gepubliceerden ovemameprijs. Besloten werd aan te dringen op vaststelling van den prijs af boerderij en de genoemde vrachtkoste* voor rekening van de Regeering te nemen. MHfcvuur. Ten aanzien van de rimderen, die aan miltvuur zijn gestorven, zal worden aangedrongen op volle- ,dige schadeloosstelling voor zoover dit het gevoig is van mengvo^ders waarvan het gebruik door den Minister verpiichtend is voorgeSchreven. -Mond- en klauwzeier. Een van de zusterorganisaties heeft het Land- bou'w-Comite verzocht pogingen in het werk te stellen om de veehouders, oip wier bedrrjven in 1939 dieren tengevolge van het mond- en klauw- zeer zijn gestorven of als wrak moesten worden opgerulmd, in de gelegenheid te stellen hun vee- stapel aan te vullen door de mogelrjkheid te openen tot het verkrijgen van extra-kalverschetsen. Het Dagelijksch iBestuur heeft zieh met deze zienswijze geheel vereC|mgd en besloot het voorstel te ondersteunen. Aardappelsteunregeling oogst 1939. Zooals bekend heeft de Regeering in verschillende deelen van ons land partijen consumptie-aardappels uit de imarkt genorpen, waardoor de aardappelprrjs eenigszins werd gesteund. Het laat zich echter aan2iien, dat waar de vt-aag voor export thans gering is, de prrjzen der grove soorten, zooals BJntje en Industrie, welke voorts vooral voor Zeeuwsch-Vlaanderen van zaer groot belang, aanzienlijk zullen dolen wanneer niet tjjdig wordt ingeigreipen. Het Dagelijksch Bestuur besloot krachtig aan te dringen op het van iRegeeringswege vaststellen van den garantieprijs van deze ma ten. Heffing op stroovlas. Met beiangstelllng werd kennfis genomen van het besluit, dat, bij het beipalen van de uitvoerhef- fing op vlas, rekening kan worden gehouden met de kwaliteit. Besloten werd pogingen in het werk te stellen om de heffing op stroovlas verder te verlagen. Tevens werd besloten ten aanzien van het Vlas van oogst 1940 te verzoeken niet alleen een taxatie te doen verrichten naar de hoeveelheid, doch tevens naar de kwaliteit. L. E. B. fends. Besloten werd het Bestuur van het Fonds Land- bou'w-Export-Bureau te adviseeren een bedrag be schikbaar te stellen voor het voortzetten der van- wege de Nederlandsche Uienfederatie opgezette proefnemingen over de houdbaarheid der uien Prijs koolzaad oogst 1940. Daar vele perceelen koolzaad in ernstige mate van de vorst hebben geleden, zoodat binnenkort een besluit moet worden genomen of men zijn peroeel al dan niet zal omploegen, besloot het Dagelijksch Bestuur bij het Landbouw-Comit§ aan te dringen op spoedige bekendmaking van den definitieven prijs van het koolzaad, oogst 1940, daar de aarfvan- kelijk vastgestelde prijs, in verband met de stijging van de prqiuctiekiosten, te laag is vastgestelid. Landbouwdagen Z. L. M. De landbouwdagen der Z. L. M. zullen dit jaar op Noord-Bevel'and worden gehoud'en.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 8