EvMATIEK Predikbeurten Kerknieuws. Gemengde Berichten AXEL. RECHTSZAKEN. INGEZONDEN STUKKEN. WEERVER WACHTIN G. TOCHT PER VEERiBOOT DUURDE li/2 UUR. Het iwordt met het ijs in de Zandkreeik naJbij Kortgene hoe langer hoe erger. De veer- hoot heeft Woensdagmiddag een todht van den Wolfaartsdijlkschen steiiger- af gemaakt naar het veer van Kortgene, die 1% uur heeft geduurd. Men voer haiif 4 van den Zuid- Bevelandschen oever, en men was pas 5 uur te Kortgene. Nu eens moest de hoot vooruit, dan weer adhteruit varen. Het leek er veel op als zou de hoot in het ijs hekneld geraken. De motor viel dan stop, doch even later gang het weer v66r of adhteruit. De steiger van Kortgene was zeer moeilijk te bereiken. De hoot voer voorbij het veer en ikon niet aanleggen. Na zeer langen tijd, toen er meter voor meter een baantje gevaren was, beredkte men den Noord-Bevelandschen oever. Des avonds was de overtocht onmogeipc; Noord-Beveland kon de post niet ontvangen. Ook per roeiboot was overtocT.it niet niogelijk. Het vele ijs is komen opzetten doordat een tjisbreker bij Kabs aan het werk is geweest. Daar was dan ook vrijwel geen ijs, en de veer- man aldaar, zou des middags voor den eersten keer in 6 weken, proheeren de tocht naar den overkant te doen. Het \j3, dat bij Kats lag is met eb naar Kortgene gedreven. (Midd. Ort.). GEEN BESMETTEUJKE ZIEKTEN. Over de weak van 11 tot 17 Februari zjjn in de provincde Zeeland gden gevallen van he- amettelglke ziekten geconstateerd. (iemeen teraad. In de op Dinsdag 27 Februari a.s., des namiddags 2 uur? te houden openbare ver- gadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende pun ten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Voorstel tot vaststelling van het be- drag per leerling over 1939 uitgegeven wegens belooning voor de vakonder- wijzeres der O. L. school en vaststelling der voorschotten voor de vakonderwij- zeressen aan de bijzondere scholen voor het jaar 1940. 4. Voorstel tot vaststelling van de voor- schotten op de exploitatievergoeding voor de bijzondere scholen voor het jaar 1940. 5. Voorstel op het adres van de Afd. Zee- land van den Chr. Boeren- en Tuinders- bond, waarhij verzocht wordt om, ten behoeve van een te houden landbouw- huishoudcursus in deze gemeente, een subsidie te mogen ontvangen. 6. Voorstel tot vaststelling van een sup- pletoir kohier van de 'Hondenbelasting dienst 1939. 7. Voorstel tot vaststelling van een wijzi- ging van de begrooting van het Vleesch- keuringsbedrijf over het jaar 1939. 8. Omvraag. De Sassingsche haven uit haar isoleanent verlost. Onize Sassingsche haven, die voor den handel en de binnenvaart heusch niet van zoo ge- ringe beteekenis is, bevindt zich thans wel- haast 2 maanden in een volkomen geisoleer- de positie, vanwege de langdurige vorst. Vermelden de jaarverslagen van de Kamer van Koophandel jaarlijksch 7 a 800 geregis- treerde binnenkomende schepen, thans is in het jaar 1940 nog geen enkel binnenkomend schip genoteerd en we zullen vele decennia's in de historie terug moeten bladeren, zooiets weer te vinden. Gistermiddag echter hebben een tweetal schepen uit Terneuzen, de Jacobus en de Elo- die, beide met vlas geladen, met behulp van een paar motoren de compacte ijsmassa's op het zijkanaal getracht te verbreken. Op een kilometer afstand van het doel moesten zij echter den morgen afwachten. Hedenmorgen zijn de hardnekkige pogingen echter onverflauwd voortgezet en naar het zich laat aanzien, zullen de beide schepen hedenavond zij het met veel moeite en de noodige assistentie hun doel bereiken. Alzoo zijn deze beide schepen in dit opzicht ware „baanbrekers" en de eersten die in 1940 op de Sassing binnenkomen. Men loopt nog over het ijs, en men behoeft dus niet te vragen welk een inspanning noo- dig is! Jaarvergadering Hartnonie „Concordia". De barmonie „Concordia" vergaderde al hier onder presidium van den heer J. Emma. De opfamst foeperkte zich als naar gewoonte, bijtna uitsluitend tot bestuur en werkende leden,, maar was bevredigend. Door den secretaris, den heer A. T. 't Gilde, wend een stijlvol overaioht van het lief en leed over 1939 gegeven, waarin, wegens het verscheiden van 6en der beste werkende leden, de droevige noot niet ontbrak. Vrijwel alles \vat zich in en om de vereeniging had afge- apeeld, passserde daarin de revue en dies oogstte het den dank des voorzitters en den bijval der vergadering. De penningmeester, de heer Jan Wijna, brapht verslag uit over den fiinancieelen toe- stand, waaruit allereerst bleek, dat de mid- delen van het instrumentenfonds ultimo Dec. 277,77 beliepen. Met het ocxg op de trjds- omstanditgheden is hieruit geen uitgaaf ge- daan, hetgeen de cijfers van den gewonen dienst ongunstig ibe'invloedde, zoodat de ont- vanigsten in totaal beliepen f 791,88 en de uit- gaven 750,56, een batig slot opleverend al zoo van 41,32. iHierdoor had het bestuur de vrijmoedigheid de vergadering voor te stellen een half aan- deel a 25 van de oude aandeelenschuld van 1920 uit te loten, waaraan gevolg werd ge- geven. De heer Jac. Vasseur rapporteerde namens de kascomlmissie, dat alles cm orde bevonden werd en adviseerde mitsdien tot goedkeuring van relkening en verantwoording van den penningmeester, die daarop door den voor- eitter namens de vergadering dank werd gebracht em voor zijn riehtig beheer werd gedechargeerd. In de kascommissie voor 1940 werden be- noemd de heer C. Jansen, Jac. Lensen en P. van Hoom. Tot ibestuursleden werden herkozen de heide aftredende heeren A. van Maale en D. F. van Cadisand. Door den directeur werd een rapport uit- gebracht over den stand van repetitie-verzui- men in algemeenen zin opgewekt tot ijver en plichtsbetraohting, opdat de geest in de ver eeniging goed zal blijven en het peil zal worden gehandhaafd. I>it verslag en de omvraag leenden zich nog tot hespreking van aanbelangemde en andere huishoudelijke zaken. Zooals gewoonlijk verliep de vergadering weer in een vlot tempo en werd deze met een opwakkend woord van den voorzitter gesloten, nadat als datum der jaarlijiksche uitvoering was medegedeeld 14 Maart a.s. Het aantal donateurs bedraagt 154. HET CENTRUM. Hoewel er reeds in den loop der jaren tal- Zoolang een mensch geen pijn heeft en ook geen bepaalde klachten, waardeert hij maar half, dat rijke bezit van een goede gezond- heid. Maar ook bij de eerste aanwijzingen van pijn hier, stramheid daas*, zijn we ge woonlijk nog onverantwoordelijk roekeloos en onverschillig. Dat is ook de fout van de meeste lijders aan Rheu'matische pijnen. Het gros van de slachtoffers van deze kwaal, die al zoo tallooze levens verwoest heeft, ver- zuimt bijtijds maatregelen te nemen. Toch is het heel wat gemakkelijker Rheumatische pijnen in den aanvang te bestrijden, dan wan- neer de schadelijke zuren, die de pijnen ver- oorzaken, zich hebben vastgezet en genesteld in spieren, spierweefsels en in de gewrichten. Zoo'n haard van schadelijk urinezuur, wordt de bron van de steeds weerkeerende sloopende pijnen. Ddarom laat het zoover niet komen; doe een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. De minerale zou ten oefenen de aansporende werking op Uw lever, nieren en ingewanden uit, welke deze organen noodig hebben, om het bioed met jeugdige kracht door Uw aderen te doen stroomen. D5t moet gebeuren! Dan worden al die giftige zuren, uit Uw bloed gefilterd. Dan is er geen sprake van opeenhooping van urinezuur, want dit wordt dan langs natuurlijken weg afgevoerd regelmatig en grondig. DdArom, neem voortaan ook Kruschen Salts, iederen morgen de beroemde kleine dagelijksche dosis. Wat zal U dat goed doen, hoe veel prettiger zult ge U voelen, medr zelfverzekerd, me^r fit, be- veiligd voor pijnen, droefenis en ongemak. Kruschen Salts is verkrijgh. bij apoth. en drog. 5, 0,40, f 0,75 en 1,60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Man chester (Engeland). Opger. 1756. Adv. looze films zijn vervaardigd waarin het cir- ousleven of het leven en sensaties van de vliegeniers werd behamdeld, ieder jaar tracht een fi 1mmaatschappij een film in roulatie te brengen, die deze zoo door tallooze bioscoop- liefhebbers gewdlde onderwerpen wordt be- handeld en dan natuurlijk op een wijze die reeds bij voorbaat succes verzekerd. Dit is dan ook het geval bij de fitonwerken die deze week in het programma van „Het Centrum" zijn opgenomen. Als eerste film wordt vertoond ,Dc Circuskoning". Het leven van de circusartlsten is oneindig veel moeildjker, dan men uit het klatengoud van de circussen zou verwachten, want zij moeten voortdurend oefenen en telkens nieuwe nummers instudeeren om aan het op sensatie beluste puhliek te voldoen. Vooral de dierentemmers en de acrobaten zijn er tel kens op uit om weer ,,meer" te bieden dan het publiek gewoon iis. Zoo ontstaat er on- willekeurig een band van saamhoorigiheid. Maar evenals elders komen er confldcten in voor en in deze fiilim is dit het geval. Als een voorstelling is afgeloopen hreekt een Ben- gaalsche tiger los en de dierentemmer met zijn helper slagen er met veel moeite in het diier in zijn kooi te drijven. Hoewel de tijger nog onrustig is, gaat de terminer nogmaals teruig in de Ikooi en dit wordt zijn ongeluk, want de tijger verbrijizeld een been van den temmer, terwijl de toegesnelde helper het met den dood moet bekoopen. De temmer zal zich nu ontfermen over het kind van zijn helper en dan ontstaat een nieuw conflict als hij he- merkt, dat de acrobaat de inmiddtels jonge artiste tot zijn echtgenoote wenscht. Weer komt het tot een geveoht in de kool van den tijger, doch nu is de temmer het slachtoffer, die te laat zijn ongemotiveerde daad betreurt, doch nog op het allerlaatste zijtn vriend opdraagt voor de jonge artiste te zorgen. Als tweede hoofdttummer Luchtduivels der marine. Wat bij het volgen van deze film onhewust in uw gedacjhten hlijft, is wel dat de Arneri- kaansche luchtvloot een ontzaglijk wapen is, want ge hebt duizenden vliegtuigen gezien en de gansche perfecte grondorganisatie van deze vloot ge ziaagt de marine in actie en het is u duidelijk geworden, hoe korten tijd de zware en moderne bommenwerpers er over doen, de gewichtige strategische prmten te be reiken. Een legertje jonge kerels brandt van verlongen naar glorie in de lucht... en van al die sterike jonge kerels met hun clean-living- system", hun sterke spieren en blonde hoof- den, gaat een groot percentage naar huis, omdat die luchtvloot alleen de allersterksten, de allermoedigsten en de best gedisciplineer- den aanneemt.w... De geschiedenis die vertelt wordt is er een van jonge liefde en opoffering, van rivaliteit tusschen twee boeders uit een beroemd ge- slacht, waarvan altijd een man naam en faam verwierf in de marine. De jongste is niet ja- loersch op het sucees van zijn ouderen broer, doch hij1 wil in elk opzicht bewtijzen even goed te zijn de oudste tracht hem er onder te houden; niet omdat hij deze broederiijke con- currentie vreest, doch ornidat hij bang is dat de jongen het bij deze competitie af zal leggen en een sic.hck ikrijgen die hem zijn verdere leven tot ernstig nadeel zal zijn. Zoo komt de jongste dan ook hij het vlieg- wapen en na vele mislukte pogingen slaagt hij er in iets te worden de oudere hroeder kri;'gt een vliegongeluk en moest zijn congfi nemen. Er is een geweldige diimax in deze geschiedenis, want het is de jongste die het succes als vliegtuigbouwer, door zijn broeder verworven, in een moeilijike en gevaarlijke test bevestigt. SLEEPSOHIP „ALINE" OP DE OOSTER- SCHELDE GEZONKEN. De ciomimissie, bedoeld in art. 2 van de fcimnenvaartrarnperawet, heeft onder voorzit- terschap van Mr. W. A. C. van Dam een omderzoek ingesteld naar de oorzaak van de ramp, op 25 Januari van het vorige jaar over- komen aan het sleepschip Aline" thuisbe- hoorende te Gent, op de Ooster-Sohelde voor Wemeldinge. De Aline" zoo lezen wij, in het verslag van de ciommassie groot 1298 ton met 11 laadruimen had te Lobith een lading zand ge- kregen en werd van daar door de sieepboot ,,iSecunda" naar haar bestemming gesleept. De „Aline" is een oud schip, maar het be- vond zirfi, naar de schippar mededieelde, in goed'en staat; het is een Duitsch kanaalschip, tot Versailieschip geworden. Het sahip ligt niet gemakkeLijik in het water, maar als een dijk, waar het water overheen gaat; de Aline" is een recht, plat schip. Reeda halverwege de Ooster-Schelde sloe- gen de stortzeeen zoodanig over de Aline" en was het voorschdp daarbij soms zoozeer d'oor water bedolven, dat het dan het oog werd onttrokken. De luiken van de ruimen 7 en 8 sloegen in of isfloegen van boord. De schipper zag de luiken gaan drijven. De „Aline" viel naar Ibakboord', de loefzijde, echeef. Een dekmotor, welke los op het voor- schrp stond, werd overboord geslagen. De op- varenden gingen in de boot, de schipper bleef nog enkele minuten aan het roer, terwijl de sleepboot poogde de .Aline" zoover te bren gen, dat zij al thans aan den Zuidwal, Oost van Wemeldinge, aan den grond zou kunnen worden gezet. De schipper meende zich ech ter ook in veiiigheid te moeten stellen en mede in de boot te gaan, waarop enkele minu ten later de Aline" is gezonken op 200 M. van de haven van Wemeldinge, vrij, dioht bij den wal, ongeveer 100 M. van de Fransche trap. De sleepboot „Zeeihond", welke in het bij- zonder buiten Wemeldinge wordt getorudkt voor het tegen een behoorlijike tegenprestatie bieden van de helpende hand aan schepen, die het in de buurt te kwaad mochten krijgen, was zoo goed op zijn post in de nabijheid, dat het de ,,Zeehond" was, die de roeiboot van de Aline" met de bemanning oppikte en niet de „Secunda". De oorzaak van de ramp is toe te schrijven aan de omstandiigheid, dat de sleep den toe- stand van den vaarweg, zooals deze zou zijn na het verlaten van het vaarwater tusschen de banken, niet jurist heeft beoordeeld; onkun- de en zorgeloosheid zijn de oorzaak. Itdere schipper, die een vaarweg 'bevaart, behoort de eigenaardigheden daarvan te ken- nen en is te laken, wanneer hrj daarmede geen relkening heeft gehouden, en aansprakelijk voor de gevolgen. Er is geen reden aan te nemen, dat de Aline" overbeladen was; afgeladen was zij echter wel; een bepaalde fout is het, dat dit schip niet behoorlijk afgedekt was. De schipper van de Aline" igaf eveneens blijlk een onjuist oordeel te bezitten over de mogellijikheid van een ramp voor zijn schip door het overkomende water. De beteekenis van de stormwaarschuwings- seinen was hem. schipper van de .Aline", niet bekend. HET FIETSPLAATJE VAN DE BUURVROUW. „Daar Iben je ileedijjk mee ingevlogen", zoo constateerde, meldt de Midd. Crt., de presi dent van het Haagsche Gerechtshof Maandag, maar mej. A. G. uit Zuidzande was het met die oonclusie niet eens. Ze vond zich heelemaal onschuldlg aan het gevai, een onsdhuidiigheid, die de rechtbank te Middelburg niet had aanvaard, en waar- om mej. G. tot veertien dagen gevanigenis- straf was veroordeeld. Mej. G. zou een fietispltaatje hebben gestolen van haar fbuurvrouw. Fietsplaatjes zijn indien ze goed zijn allemaal eender, en het hewijs dat het in be- slag genomen fiebsplaatje van mej. G. niet aan haar, doch aan mej. v. d. W. behoorde zou moeilijk te leveren zijn, ware het niet dat mej. G. er volgens den president „in gtevlo- gen" was. Want, de verdachte zei dat ze het plaatje aan he postkantoor te Oostburg had igekocht, en daama haar naam er in had geslagen. Nu vond de president het wel vreemd, dat op het plaatje een „W" gegrifd stond, doch dit feit venklaarde de verdachte, dat zulks ,,West Zeeuwsch-Waanderenbeteekende. Op welke verklaring het Hof in den lach schoot Maar hehalve ,,W" stonden er ook nog andere letters in gegrifd, die samen de initia- len van de buurvrouw vertolkten. En er was een verklaring van een smid, dat hij die woorden in het plaatje had ge- ponsd. De verdachte wist van niks, had geen let ters op haar plaatje van het postkantoor ge zien, zei ze. Maar de Proc.-Generaal vond In het heele geval vbldoende bewijs om bevestiging van het vonnis te vragen. De verdediger, Mr. P. C. Adriaanse uit Mid delburg meende, dat toch nog twijfel kan he- staan of inderdaad verdachte het plaatje ge stolen heeft, en ipleitte vrijspraak subs, cle- n^entie. Vonnis over 14 dagen. ZONDAG 25 FEBRUARI 1940. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier; 2.30 u., de heer P. J. F. van Voorst Vader. 9LUISKIL. 9.30 u., de heer P. J. F. van Voorst Vader; 2 u., Dr. L. J. Cazemier. AXEL. Geen opgave ontvangen. HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. E. Raams. ZAAMSLAG. 9 u., leesdienst; 2 u., Ds. Kore- vaar, bed. H. Doop. KLOOSTERZANDE. 9.30 u„ Ds. J. Kroon. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Korevaar, van Zaamsiag. PHILIPPINE. Geen dienst. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u.' en 2.30 u.. Ds. G. W. van Houte. AXEL. Geen opgave ontvangen. HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. F. Pijlman. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. J. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEJN. 9.15 u., 2 u. en 5.30 u., de heer M. A. Mieras. Koomsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. NED. EIERV. KERK. Berxrepen te Goes-Wilhelminadorp (toezeg- ging) Ds. G. W. Korevaar te Zaamsiag Ds. A. Th. Stegenga, pred. bij de Ned. Herv, gemeente te Zuidzande, hoopt Zondag 7 (April, des avonds om 7 uur zijn intcede te doen bij de Ned. Herv. gemeente van Arn- hem. In den ochtenddienst op dien dag zal, eveneens in de Grcote Kerk, de bevestiging plaats hebben. MOTORTANKSCHIP „DEN HAAS" NA EXPLOSIE VERGAAN. In ons vorig nummer hebben wij gemeld, dat men ongerust was over het lot van het motortankschip „Den Haag". Denzelfden dag nog kreeg de reederij van het schip een tele gram uit Londen, dat dit schip op 15 Febr. des namiddags te 13.15 uur door een explosie midscheeps aan stuurboord is getroffen. De plaats waar het drama zich heeft afgespeeld, vermeldde het telegram niet. De bemanning ging in drie sloepen. Hiervan is £6n sloep, waarin 13 opvarenden, na 75 uur door een Engelsch schip waargenomen. Dit vaartuig heeft de 13 schipbreukelingen aan boord ge nomen en Woensdagavond te Londen aan wal gezet. Het motorschip ,,Den Haag" had een totale bemanning van 39 koppen, 26 opvarenden worden dus nog vermist. De kapitein, die ook tot de geredden be hoort, heeft in een onderhoud met den Lon- denschen correspendent van het Vad. verteld, dat omtrent de oorzaak van de ontploffing voorloopig nog niets valt te zeggen. Wel meende hij echter met zekerheid te kunnen vaststellen, dat de ontploffing niet aan een interne oorzaak te wijten kan zijn. Verder sprak hij ook als zijn meening uit, dat het on- waarschijnlijk zou zijn, dat in de open zee, ver van de kust, waar de ramp plaats had, mijnen zou den ronddrijven. FRA l"I)E BIJ SOHATTEN VAN AUTO'S. Naar de Telegraaf meldt, is aan het licht gekomen, dat te Haarlem onregelmatigheden zijn voorgekomen bij het schatten van gevor- derde auto's door militairen. De laatsten zou- den steekpenningen enz. hebben ontvangen voor een te hooge schatting. De Staat zou volgens dit bericht voor meer dan een ton zijn benadeeld. Tegen twee burgerschatters heeft men geen bewijs kunnen construeeren, doch een niet bekend aantal militairen is in arrest gesteld. VAN RIJDENDEN VRAClrlTAUTO GEVALLEN EN OVERLEDEN. De 29jarige dienstplichtige soldaat A. J. Jansen uit Amsterdam, te Soest gelegerd, is van een militairen vrachtauto gevallen en korten tijd daarna overleden. Het ongeluk deed zich voor toen de wagen door een hocht van een weg was gereden. Op den laadbak zaten eenige militairen. Twee van hen vielen uit den auto, het andere slachtoffer had een hersenschudding. Het slachtoffer was gehuwd en had een kind. WET OP DE YVEERKORPSEN OVERTREDEN. De Amsterdamsche politie heeft 24 perso- nen, onder verdenking van overtreding van de wet op de weerkorpsen, aangehouden. In een loods achter den Overtoom waren zrj aan het oefenen. Zij behooren alien tot een bepaalde politieke richting. Alle aangehoudenen zijn verhoord. Nadat proces-verbaal tegen hen was opgemaakt, zijn zij heengezonden. ONDER EEN VALLENDEN BOOM GERAAKT EN GEDOOD. De arbeider H. Bosnia, die te Hemelum (Fr.) bezig was, met het rooien van boomen, is onder een vallenden boom geraakt en op slag gedood. BRAND TE .AMSTERDAM. In de lokalen van de Savoyclub aan de Leid- schekade te Amsterdam namen werksters een sterke brandlucht waar. Het bleek, dat, ver- moedelijk door het wegwerpen van een niet uitgedoofde sigaret. brand was ontstaan op het podium van het orkest, daar de zaal goed afgesloten was, kon het vuur zich door ge- brek aan vuurstof niet ernstig uitbreiden en bleef het smeulen. Het verspreidde zich ech ter langs de wanden en de zoldering en tastte ook het meubilair aan. Met twee stralen werd het vuur bestreden en spoedig was de hrand- weer het vuur meester. RIOOLV ERG IFTIGI N(ti TIJDIG OPGEMERKT. Te Amsterdam werd de politie er op attent gemaakt, dat bij bewoners van de woningen in de Korenbloemstraat verschijnselen wer den geconstateerd, welke het vermoeden van vergiftiging wettigden. Een uitgebreid onder- zoek werd ingesteld. Aanvankelijk meende men te doen te hebben met vergiftiging door lichtgas, hetgeen door de koude zeer goed mogelijk zou zijn. Later bleek rioolgas de oor zaak te zijn. Gelukkig waren de bewoners er nog niet erg aan toe. BEKNELD GERAAKT. Op het terrein van de electrische centrale aan de Schiehaven te Rotterdam zijn twee ar- beiders, de 54jarige T. Donk en de 39jarige M. Rooy, bekneld geraakt tusschen een kolen- knijper en den wand van een wagen, waarin zij werkten. Het ongeval gebeurde tengevolge van een verkeerde -manoeuvre van den knijper, die in plaats van omhoog, naar voren werd be- wogen. Beide werklieden kregen een bekkenfrac- tuur en werden per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis Coolsingel gebracht, waar zij ter verpleging moesten worden opgenomen. Hun toestand was zorgelijk. JE GELD OF JE LEVEN. Aan een perceel in de Vermeerstraat te Den Haag werd aangebeld door een man, die zich uitgaf voor een employd van een radiodistri- butiekantoor. De bewoonster, een 54jarige dame liet den man, die zei de radio te moeten nakijken, binnen, hetgeen haar duur - of juister gezegd op dertien gulden te staan kwam. De man bedreigde haar met de uit- drukking ,,je geld of je leven" en toen gaf de bewoonster hem 13, waama Bij verdween. AANRANDING. Woensdagavond heeft op het eenzame ge- deelte van den Boeimeereg even buiten Breda een aanrandirug plaats gehad. Een zich per rijwiel naar huis begevend 24-jarig meisje is daar ter plaatse plotseling. aangevallen door twee jongemannen welke haar van haar rij- fvdel s.eurden. Na een uitgebreid onderzoek zg<n tengevolge daarvan gearresteerd de 16- jarige R. de B. en de 17-jarige P. van B., beiden uit Breda, die bekend hebben. VACCINE TEGEN POKKEN EN GELE KOORTS. De geleerden van het Instituut Pasteur te Daikar, Pelter, Burieux, Jonchere en Arquie, hebben een enstof gevonden, welke zoowel tegen pokken als tegen gele koorts helpt; met volledig succes zijn ongeveer 100.000 inlanders van Senegal behandeld. Door deze entstof mag men volgens Havas met vertrouwen het volledig verdwijnen van de gele koorts uit Fransch West-Afrika verwachten. (Buiten verantwoordelflkheid der Reda.ctie. i Terneuzen, 21 Februari 1940. Mijnheer de Redacteur, Ten gevolge van een uitlating, voorkomend in het raadisverslag van 25 Januari 1940, gemaakt door den heer Verlinde, toen door den heer Filius inlichtingen iwerden gevraagd over een schrijven wat zou zijn ingeikomen van de particuliere loodsen. Daarom vraag ik U beleefd eenige plaiats- ruimte in Uw blad om eenige oplbelderingen te vragen en eenige opinerkingen te maiken. Ik veronderstel, dat de door het raadslid Filius gevraagde inlichtingen betreikking heb ben op de door hem in een vorige raadsver- gadering gevraagde steunuitkeeringen aan genoemde loodsen. De heer Verlinde zegt in genoemde ver gadering: ,,dat de particuliere loodsen heel hun leven op het kanaal doorgebracht hebben en kennen daardoor beter de beloodsimg dan een loods die een paar jaar te Vlissingen en dan te Antwerpen en dan weer hier staat". Aangezden de Belgisiche staatsloodisen ook heel hun leven op het kanaal varen (heel bij zondere omstandigheden buiten beschouwing gelaten), zijn de Belgische loodsen evenwaar- dig aan de particuliere loodsen, dus zijn door den heer Verlinde de overblijvende Nederland- sahe staatsloodsen bedoeld. Nu zou ik den heer Verlinde de volgende vragen willen stellen. le. Wie heeft de particuliere loodsen als minder 'bekiwaam aangemerkt Niet de Nederlandsdhe Staatsloodsen. 2e. Waaraan ontleent de heer Verlinde het recbt en bevoegdlheid om de Nederlancteche staatsloodsen als minder bekwaam te achten? 3e. Moet brj de beoordeeling van een be- paald vakmanschap de tijd alle5n als maat- staf gelden? 4e. Wat heeft de bekwaamheid van de officieeie Ne^erlandsche staatsloodsen uit te staan met een eventueele aanvraag om steun, als die genoemde loodsen door de oorlcgscom- standigiheden zonder werk zijn gekomen? Dat naar mijn meening, bij eenige toeken- ning van steun aan een bepaiald persoon wel andere, dan door den heer Verlinde aange- haalde gronden, gewioht in de schaal leggen. Hieraan zou ik de volgende opmerking asm toe willen voegen: dat in een voorkomend geval een raadslid het volste recht heeft voor de belangen van een bepaalde groep loodsen op te komen; en niet e6n van de Nederland- sche staatsloodsen zou daar tegen opkomen. Maar waar wij wel tegen opkomen Is d© uitlating om daarbij anderen als minderwaar- dig te beschouwen. Een welgemeende raad wil ik hier nog aan toe voegen, dat In het belang van de parti culiere loodsen een bespreking met den heer Directeur van het Loodswezen enz. te Vlissin gen, beter achterwege gelaten kan worden. Mijnheer de Redacteur, U ten zeerste dankend voor de gegeven plaatsruimte, tee- ken ik. Hoogachtend, Een Nederlandsche staatsloods. FINLAND HULPACTIE AXEL. Als in zooveel andere gemeenten heeft zich ook te Axel een Finlandeomito gevormd. Zeer binnenkort zal een beroep worden gedaan op de milddadigheid onzer stadgenooten en we zijn overtuigd, dat het becoep niet te vergeefs zal zijn. Er leeft daar in het Noorden van EJuropa een hoogstaand, beschaafd en ontwikkeld volk, dat niets anders wenscht, dan in vreed- zame arbeid zijn levensonderhoud te winnen. Dit land is, zonder daartoe de geringste aan- leiding te geven, aangevallen door een tien- tailen malen sterkere overmachtigen vijand en verdedigt zich met een moed, welke in de historie nimmer overtroffen is. De vijand, die dit kleine volk mllitair niet overwinnen kan, richt nu van uit de lucht zijn gruwelrjke aan- vallen op weerlooze vrouwen en kinderen Wie trilt niet van verontwaardiging bij zuik een bedrijf! Maar ook: wiens hart gloeit niet van bewondering voor de heldenmoed der Finnen! Is het wonder, dat zelfs kinderen hier en daar hun spaarcenten en hun maandgeld af- staan voor de Finlandhulpactie Verwondert het ons, dat een oude wouw te Bunscboten, die geen geld te missen had, haar gouden trouwring gaf? Eere deze vrouw, die ons alien zulk een schoon voorbeeld gaf van offerraar- digheid Het plaatsje Bunscboten met zijn 5500 tn- woners bracht meer dan tweeduizend gulden op ten bate van de Finnen. Men heeft daar en elders begrepen, dat Finland een voorpost misschien de laat- ste vcrmt tegen de vreeselijke gevaren, die Europa bedreigen en dat de Finnen strijden ookvoor ons volksbestaan. Medeburgers van Axel, ook de kleinste gave zal straks welkom zijn. Niemand late de lijst voorbijgaan. Wij wetenOok Axel zal een goed figuur maken. Wij deelen nog mede, dat er in ons land een kleerencomitd bestaat en dat kleeren voor Finland kunnen worden opgezonden aan. Loods Stockholm, Usselhaven Oostzijde, Rotterdam. Namens het Finland-Oomlt6, Het Bestuur, J. BUMA, Voorzitter, J. FANOY, Seer.-Penningmeester. Eere-Voorzitter de Ed. Achtb. Heer Burge- meester van Axel, de heer F. Blok. Ondergeteekenden bevelen de t© houden collecite warm aan: P. J. van Bendegem, Wethouder. W. A. den Boggende. Dr. K. Boor, Arts. K. Booy, Hoofd Lagere Landbouwschool. C. Th. van de Bilt. Pastoor A. Geerts. Ir. F. Hiemstra, Ir. Z.V.T.M. J. den Hamer, Voorzitter Afd. Axe] Z.L.M. Dr. J. W. Kalhccn, Ar-ts. P. de Kort, Hoofd der R.K. school. Ds. P. van Oeveren, Pred. Ned. Herv. Gem. C. de Putter, Landbouwer Loose's Hof. Ds. J. Post, Pred. Gersf. Kerk. Cand. W. J. de Ruiter, hulppr. Ger. Kerk. J. de Ridder, Hoofd Chr. School. Dr. C. A. Schiltman, Arts. U. Sijtema, Directeur Postkantoor. J. VlsserKoole. J. W. Bakker, Spul. Jac. KosterVan Langevelde, Spui S. van Ham, Hoofd Chr. School, Spui. J. C. Verhoef, Spui. G. v. d. Berg, Sluiskil. Ir. Hommes, Sluiskil. Ir. Vein Waes, Sluiskil. Meest matige in het Noorden todelgk toe- nemende Zuidelijlke tot Westelijks wind, be- trokken tot zwaar of halibewolkt, waar- schajnlijik eenige regen vooral in het Noorden, matige dooi.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2