4 STAATSLEENiNG 1940" Effectenkantoor Z. C. ECKHARDT Wij belasten ons gaarne met kostelooze inschrijvingen op bovengenoemde leening. Telefoon 2441-2442 TERNEUZEM (Ingez. Med.) TERNEUZEN, 19 FEBRUARI 1940. OURSUS IN VLASBEWERKING GEOPEND. SLUISKIL. AXEL. SAS VAN GENT, wiO de rest zich overgaf. Tusschen de 300 en 400 Britsche gevangenen werden bevrijd en eingen over op de Cossack". De bevrijden vetrklaarden, dat tijdens het Noorsohe onderzoek te Bergen geen acht werd gestagen op hun pogingen, de aandacht van de controleerende Noren op hun aanwezigheid te vestlgen. De Britsche commandant en de bevrijde gevangenen zullen over alle omstan- digheden van het voorval verslag uitbrengen. Het Duitsche petroleumtankschip ,,Baldus dat tijdens deze gebeurtenissen buiten de ter ritoriale wateren passeerde, werd gesom- meerd te stoppen door den jager ,,Ivannoe De bemanning van de ,,Baldur' bracht het schip daarop naar Duitsche methode tot De Britsche torpedobootjager Cossack" is Zaterdagmiddag om 15 u- 10 in de Schotsche haven Deith aangekomen, met aan boord de Britsche zeelieden, die op de ..Altmark" ge- vangen hebben gezeten. Te Leith heerschte geweldige geestdrift. Tienduizenden inwoners van Edinburgh waren overgewipt om de man nen te begroeten en in de haven loeiden alle airenes toen de .Cossack" in zicht kwam. Het was een allegaartje zeelieden uit alle deelen van het Britsche Rijk: stoere Indiers, die on- beweeglijk bleven staan, Laskaren, Chineezen uit Hongkong, Zuid-Afrikanen en Nieuw-Zee- landers. Over hun behandeling aan boord waren de mannen weinig te spreken. De kapitein van de ..Altmark" was volgens hen een echte nazi, die vooral op de Engelschen buitengewoon gebeten was. De bemanning was niet veel beter dan in een concentratiekamp en het geringste vergrijp werd dadelijk zwaar ge- straft. Voor ontbijt hadden de mannen dage- lijks twee sneeSn zwart brood gekregen, voor het noenmaal een kom of soms een bord soep en voor middagmaal slechts een enkele keer een half onsje vleesch. Toen de mannen in de haven van Bergen getracht hadden hun aanwezigheid aan de Nocrsche controle-auto- riteiten kenbaar te maken had de kapitein dadelijk bevel gegeven hen met de brandslan- gen te bespuiten en dit had zoo lang geduurd tot niemand meer een kik had gegeven. Ver- scheidene leden van de Duitsche bemanning hadden echter zooveel mogelijk getracht het lot der gevangenen, die in een der bergruim- ten waren opgesloten, te verzachten. De staatsseccetaris voor Scbotland, John Colville, was naar Port Deith gereisd, om de Britsche zeelieden een officieel welkom toe te roepen. Er waren maatregelen getroffen om de gewonden terstond naar ziekenhuizen over te brengen. Onder de bevrijden bevinden Zich de kapiteins van de Britsche schepen Huntsman en Taiora, twee slachtoffers van de Graf Spee. Een nader bericht van Reuter meldt, dat tot de gevangenen behoorden 55 officieren, 220 zeelieden (waarvan 56 Britsch-Indiers). Wat Londen ter verdediging aanvoert. Reuter meldt uit Donden: In antwoord op vragen betreffende de Alt- mark heeft een gezaghebbende woordvoerder in Donden verklaard, dat, indien de Britsche vloot in dit geval niet was opgetreden, de Noorsche territoriale wateren het tooneel zouden zijn geworden van een onneutrale han- deling, n.l. het vervoer van Britsche krijgs- gevangenen naar Duitschland. De Britsche regeering vertrouwde dat de Noorsche regee- ring niet zou toelaten, dat dergelijke gevan genen via Noorsch gebied zouden worden vervoerd. Dit Britsche optreden is een ge- volg van de nalatigheid van de regeering van Noorwegen om haar neutraliteit in eigen wateren te verzekeren. Duitschland heeft onafgebroken van de Noorsohe wateren gebruik gemaakt om aan een Britsche achtervolging te ontkomen. Duitschland heeft ook van de Noorsche wateren gebruik gemaakt om oorlogsdaden te verrichten tegen Engeland en andere lan- den. Om slechts drie voorbeelden te noemen van velen: Op 7 December werd het Britsche stoom- schip Thomas Walton ter hoogte van Narvik (Noorwegen) getorpedeerd met verlies van 16 menschenlevens. Op 11 December werd het Grieksche stoom- schip Garoufalia getorpedeerd ter hoogte van Folden (Noorwegen), waarbij 4 opvarenden gedood werden. Op 13 December werd het Britsche schip Deptford getorpedeerd, slechts ddn mijl buiten de kust nabij Honningsvaastad en 25 leden der bemanning worden nog steeds vermist. Deze drie schepen werden alle zonder waar- achuwing binnen de territoriale wateren van Noccwegen getorpedeerd. De Duitsche lezing. Officieel is Zaterdag te Berlijn medege- deeld: Naar reeds gisteravond bekend werd, heb ben Engelsche zeestrijdkrachten zich schuldig gemaakt aan een ongehoorde schending van de Noorsche neutraliteit. Engelsche zeestrijdkrachten poogden langs- zij het volkomen ongewapende Duitsche koopvaardijschip Altmark in Noorsche terri toriale wateren, 200 meter van de kust ver- wijderd, te gaan liggen om het schip te ente- ren. Nadat, volgens de eerste berichten deze ongelcoflijke en de primitiefste wetten van het volkenrecht hoonende daad van geweld voorloopig nog kon worden verhindecd, komen thans berichten binnen over een nieuwen on- gehoorden overval op de Altmark, welke in zijn details een Britsche piratenstreek zonder voorbeeld vormt en een blijvende schandvlek beteekent voor de Britsche marine. Deze mensch-onwaardige boevenstreek is in zijn ruwheid een herhaling van het geval met de Baralong uit den wereldoorlog, toen En gelsche zeelieden eveneens op de zwemmsnde bemanning van een onder-gegane Duitsche duikboot afzonderlijk jacht maakten en hen met geweer en machinegeweer doodschoten. Om 23 uur 7 formuleerde de kapitein van de Altmark radiogcafisch een allerscherpst pro test bij de Duitsche legatie te Oslo, tegen het in de hoogste mate met het volkenrecht in strijd zijnde optreden van Engelsche zee strijdkrachten, tegen welker gewelddadig op treden binnen de Noorsche territoriale wate ren de kapitein van de Altmark zijn schip, ondanks de aanwezigheid van twee Noorsche torpedobooten, slechts kon behoeden door de Joesingfjord binnen te loopen. Tevens eischte de kapitein een voldoende geleide om veilig verder te varen. Aan den Duitschen gezant te Oslo, die zich terstond met het Noorsche ministerie van bui- tenlandsche zaken in verbinding stslde, werd door staatsseccetaris Bull verklaard, dat de admiraliteit geruststellende verzekeringen had gegeven. Ook de Noorsche admiraliteit ver- klaarde, dat voor voldoende bescherming van de Altmark gezorgd was. Om 0.55 uur meldde de kapitein van de Altmack aan het Duitsche gezantschap, dat de Britsche torpedojager Cossack de Altmark in de fjord had geenterd en de bemanning overrompeld. Een deel van de bemanning was, nadat de Engelschen zon der pardon van hun vuurwapenen hadden ge bruik gemaakt, gevangen genomen. \an Duitsche zijde vielen bij deze daad van geweld dooden en gewonden. Het Duitsche schip werd op het strand gezet. Om 3 u. 5 seinde de Duitsche kapitein, dat de torpedojager een wild machinegeweervuur opende op de Duitsche matrozen, die zich op het ijs en in het water bevonden. Het aantal van de op deze wjjze vsrmoorde onbewapende opvarenden staat nog niet vast. Aan boord zelf lagen vier dooden en vljf zwaargewonden. Een krachtig Noorsch protest te Donden. Het Noorsche telegraafagentschap seint: Britsche oorlogsschepen hebben, met fla grante schending van de Noorsche territoriale wateren, het Duitsche petroleumtankschip Altmark bij de kust van het grafschap Roga- land aangevallen. Vijf Duitschers zijn daarbij omgekomen. De Noorsche regeering heeft te Donden op de krachtigste en nadrukkelijkste wijze gepro- testeerd. Een ofdicieuse verdediging van het Engelsche optreden. Reuter meldde Zaterdagavond uit Donden: Ten aanzien van het incident met de Alt- mark wordt in gezaghebbende kringen te Donden verklaard, dat reeds eenigen tijd be kend was, dat zich drie tot vierhonderd Brit sche krijgsgevangenen aan boord van het schip bevonden. Ook de Noorsche regeering moet dit hebben geweten en de Britsche re geering heeft derhalve met verbazing ver- nomen, dat de Noorsche regeering de Altmark heeft toegestaan Bergen te verlaten met de gevangenen aan boord om binnen de Noor sche territoriale wateren naar een Duitsche haven te stoomen. De Noorsche regeering had het schip vast moeten houden en het grondig moeten doorzoeken. Dat zij dit niet heeft ge- daan, maakte het voor de Britsche regeering onmogelijk niet onmiddellijk handelend op te treden om de gevangenen te bevrijden. Indien nog een verdere rechtvaardiging noodig was, dan zou deze gevonden kunnen worden in het algemcen optreden van de Duitschers in den oorlog ter zee, waarbij zij geen acht slaan op de rschten van de neutra- len. De Britsche oorlogsschepen hebben ge- handeld met voile goedkeucing van de Brit sche regeering. Uit het feit, dat de Noorsche autoriteiten bij het onderzoek dat zij aan boord van de Altmark hebben ingesteld, niets hebben ge- merkt van de gevangenen, blijkt, dat dit on derzoek zeer oppervlakkig is geweest. De Britsche regeering zou reden hebben gehad om zich ern3tig te beklagen indien de ge vangenen, na dit onderzoek, terecht zouden zijn gekomen in de intemeeringskampen in Duitschland. Deze overwegingen zijn reeds ter kennis van den Noorschen gezant gebracht en thans worden vriendschappelijke besprekingen met de Noorsche regeering gevoerd. De Duitsche gezant protesteert ten allerscherpste. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Duitsche gezant te Oslo heeft Zaterdag in afwezigheid van den Noorschen minister van buitenlandsche zaken, aan staatssecceta ris Bull het vblgende schriftelijke protest overhandigd „Ik protesteer ten allerscherpste tegen de overmeestering van het Duitsche stoomschip Altmark door den Engelschen torpedoboot jager Cossack binnen de Joeginsfjprd, dus binnen de Noorsche territoriale wateren, waarbij Duitsche dooden en gewonden te be- treuren zijn. Ik protesteer ten allerscherpste tegen de ongehoorde schending van het volkenrecht in Noorsche kustwateren en tegen het feit, dat de Noorsche regeering aan ons schip, de Alt- mark, geen voldoende bescherming heeft ver- leend. Deze schending van het volkenrecht kan slechts vergeleken worden met de be- schieting van Kopenhagen in het jaar 1807. Het is een ongekend feit in de wereldgeschie- denis en ik moet onder voorbehoud van ver dere eischen mijner regeering er op staan, dat de vroegere toestand op het stoomschip Altmark, voor zoover dit na de geleden ver- liezen mogelijk is, terstond weer hersteld wordt, dat de ontstane schade wordt hersteld en dat tegen de daders met alle beschikbare middelen wordt opgetreden. Ik moet er op attent maken, dat het hier om de allerem- stigste situatie gaat, welke de scherpste ge- volgen kan meebrengen." GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN. De heer Den Hamer veczoekt ons, het door hem in eerste instantie gesprokene met be- trekking tot punt 8 van de raadsvergadering te Terneuzen van 25 Januari 1.1. te lezen als volgt ,,Mij aansluitend bij hetgeen door den heer Van Strien is gezegd, zal ik ook straks mjjn stem uitbrengen tegen het voorstel van Bur- gemeester en Wethouders, omdat aan deze zaak nog andere gegevens vastzitten. Daarom kan het ook zijn nut hebben thans reeds mede te deelen, welk standpunt zal worden ingenomen na de beslissing der Kroon op ons beroep. Mede namens mjjn fractiegenoot kan ik dan verklaren, dat wij in de eerstvolgende raads vergadering na de beslissing der Kroon hoe deze ook uitvalt bereid zijn tot mede- werking voor het vaststellen van een achter- gevelrooilijn. Het is niet onze bedoeling de Ver. Protes- tansch-Ghristelijke Ziekenhuisverpleging op te houden, dat mag er niet in liggen. Maar naar onze overtuiging bestaat het gevaar, dat de beslissing van den raad in dezen van invloed kan zijn, op de den straks te nemen beslis sing der Kroon, en daaraan wenschen wij niet mede te werken. Op 5 Aug. 1939 reeds besloot de raad in be roep te gaan tegen het besluit van Ged. Sta- ten bij de Kroon, en nu er na 6 maanden nog geen beslissing is genomen, spijt mij dat zeer, doch is dat niet onze schuld dat deze zaak zoo lang blijft loopen en niet geheel als afgedaan kan besehouwd worden." LICHTBEEDDENAVOND VOOR MIDITAIREN. Wij vestigen de aandacht der lezers op de advertentie betreffende de a.s. Woensdag- avond in het Concertgebouw te geven licht- beeldenavond voor militairen, die ook toegan- kelijk is voor burgers. Naar wij vernemen belooft het een interes- sante avond te worden. Weergegeven zullen worden in wcord en beeld, de vele ontberin- gen die de Nederlandsche walvischvaarders in vroegere dagen met hunne kleine houten zeilscheepjes te midden van het Poolijs moes- ten doorstaan. Dit zal worden gevol-jd door beelden omtrent het jagen op walvisschen volgens de moderne methode. Men verzuime dus niet den heer Visser, oud-gezagvoerder der Rotterdamsche Dloyd te gaan hooren. SDACHTOFFER VAN DE GDADHEID. Hedenmiddag is de dienstbode N. W. op de Dijkstraat, welke vddr 3 weken tengevolge van een val haar pels brak, zoodanig komen te vallen, dat zij haar enkel brak. Door toe- geschoten hulp van enkele Dijkstraatbewoners en het welwillend afstaan van zijn auto, door den heer Kaan, is zij naar huis gebracht. De ontboden geneesheer achtte overbren- ging naar het Ziekenhuis noodig, voor een ver der onderzoek van den voet. IJSCDUB TERNEUZEN. Onder de nieuw gekozen bestuur3leden der Vereeniging IJsclub Terneuzen in ons vorig nummer is verzuimd te vermelden de heer P. Doof. R.K. ONDERWIJS. Tot hoofd van de R.K. scholen voor u.l.o. en g. 1. o. alhier is benoemd de heer J. Volders te IJselmonde. ZITTINGEN K A NTO NC. ER EGI IT EN De Staatscourant van 14 Februari bevat een kennisgeving van den Minister van Justitie inzake de beschikking betreffende zittingen der kantongerechten. Daarbij wordt het getal gewone terechtzittingen voor de kantongerechten in het arrondissement Mid- delburg als volgt bepaald: Middelburg eenmaal in de week; Oostburg eenmal in de maand; Terneuzen eenmaal in de week, in Juli en Augustus eenmaal in de 14 dagen, Zierikzee eenmaal in de maand. Woensdagmiddag had, meldt de Vliss. Crt., de officieele opening plaats van den cursus in vlasbewerking voor landarbeiders en land- bouwers uit de gemeenten Biervliet, Schoon- dijke en Uzendijke. De opening vond plaats in de vlasserij van de lieeren Visser en De Vlieger aan den weg IJzendij'kePyramide te Uzendijke, in welke mrichting ook de cur- sus wordt gehouden. Tegenwoordig waren de burgemeesters van Uzendijke, Schoondijke en Biervliet, wethouders en raadsleden dier gemeenten, vertegenwoordigers der diverse landbouworganisaties in West Zeeuwsch- Vlaanderen, het bestuur van de Eerste West Zeeuwsch-Vlaamsche Vlassersvereeniging, de vertegenwoordiger van den (gemobiliseerden rijkslandbouwconsulent voor de vlasteelt in den persoon van diens assistent den heer Krijnen uit Wageningen, alsook vele andere genoodigden. Eerst werd het woord gevoerd door den burgemeester van Uzendijke, Jhr. Von Bon- ninghausen tot Heringnaven. Deze wees en op de belangstelling die deze cursus het vorige jaar heeft ondervonden bij werkgevers en werknemers, 6n op de goede resultaten die hij heeft gehad (alle cursiisten konden worden geplaatst). Dit was aanleiding ook dit jaar de organisatie weder ter hand te nemen. Spr. wees op de zich in deze streek steeds meer uitbreidende vlasindustrie, welke hare werkkrachten nog steeds voor het grootste deel uit Belgie requireert om de eenvoudige reden, dat goede vlasbewerkers hier schaarsch z(jn. Deze cursus hoopt tot verandering van dezen toestand krachtig bij te dragen. Het wekken van nog grooter belangstelling is evenwel noodz#.kelijk. Tenslotte verklaarde spreker dezen tweeden vlasbewerkingscursus voor geopend. Vervolgens schetste burgemeester Van Rosevelt van Schoondijke de wijze waarop de middelen werden gevonden om financiering van den cursus mogelijk te maken. Vrucht- baar hebben in dezen de betrokken gemeen ten samengewerkt met de cursuscommissie der samenwerkende landbouworganisaties. Spr. legde den nadruk op het belang, zoowel agrariseh als sociaal, van dit onderwijs. Daama sprak de leeraar, de heer Notebaart uit Wevelghem (Belgie), die wees op de on- gunstige weersomstandigheden waaronder thans moet worden gewerkt. Hij noemde het een gelukkig verschijnsel, dat ook adspirant- vlasbazen aan den cursus deelnemen. Spr. zei des avonds na beeindiging van het prac- tische gedeelte ook theoretisch onderricht te zullen geven. Nadat nog de heeren Leclercq uit Zuidzande namens de genoemde cursuscommissie en Lievens uit Uzendijke namens de organisatie der vlassers hadden gesproken, gaf leeraar Nootebaart met zijn leerlingen een welge- slaagde demonstratie. Van hier werd gereden naar de vlasfabriek van den heer R. Goossens te Uzendijke. Dit model-bedrijf met zijn ruim dertig vlasbe werkers (op dauwroot-gebied wellicht het grootste van het land) werd onder leiding van den patroon bezichtigd. De stofvrije wijze van bewerking viel daarbij bijzonder in het oog. In een der gebouwen werden warme dranken geserveerd wat bij het heerschende gure weder zeer gewaardeerd werd. DIEFSTAL VAN KOLEN. Een steenkolenhandelaar te Oostburg be- merkte, dat van een hoeveelheid zakken met eierkolen, welke stonden op de losplaats van de tram EeaskensMaldeghem te Oostburg, een hoeveelheid was verdwenen. Bij de politie werd aangifte gedaan, en een ingesteld onder zoek had tot gevolg, dat zekere V., arbeider, wonende te Oostburg, werd aangehouden, als verdacht de diefstal te hebben gepleegd. Na dat hij Zaterdag ter beschikking van de justitie te Middelburg werd gesteld, is later zijn invrijheidstelling bevolen. HENGSTENKEURING TE GOES IN GEVAAR? In het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Trekpaarden Stamboek zou een strooming zijn om de Centrale Hengstenkeuring van de afdeeling Zeeland, welke steeds in Goes wordt gehouden, te verplaatsen naar Den Bosch. Als motieven voert men aan, dat men in Den Bosch 'n overdekte keuringsplaats heeft, waardoor de paarden niet blootgesteld zijn aan weer en wind, terwijl men meent, dat regeling en toezicht van gemeentewege beter zijn. Het afdeelingsbestuur van Zeeland deelt dit standpunt allerminst. Tegen het voordeel van een overdekte keuringsplaats staan weer de nadeelen van het lang en kootbaar vervoer en ten stelligste bestrijdt het afdeelings bestuur de meening, dat te Goes aan regeling en toezicht iets ontbreekt. De algemeene voorzitter, Jhr. Van Vre- denburch, moet in deze achter het afdeelings bestuur staan. (De Z.) PASPOORTEN VOOR BELGIE. Belgische militaire autoriteiten verlangen sciherpe controle. In Brusselsche officieele kringen is men niet van meening, dat de huidige bepaling, volgens welke in het grensverkeer tusschen Nederland en Belgie een paspoort is vereischt, spoedig zal veranderen. Er is zelfs sprake van, dat de maatregelen zullen worden ver- scherpt, zoodat misschien wel een visum zal worden gevraagd. De Brusselsche corresp. van het R. N., neeft bij officieele instanties ge'infomeerd naar het standpunt der Belgische regeering ten aanzien van de kwestie der passen en het antwoord was niet bemoedigend. Den Haag heeft aldus verklaarde men te Brussel bjj de Belgische regeering aangedrongen op terugkeer naar het stelsel van voor den oor log, toen een bewijs van Nederlanderschap of een verloopen pas voldoende was om de grens te mcgen overschrijden. De Belgische mili taire autoriteiten, die na het uitbreken van den oorlog tot het verplicht stellen van pas- poorten den stoot hebben gegeven, verzetten zich sterk tegen opheffing van deze bepaling, daar zij een doeltreffende controle op de bin- nenkomende vreemdelingen wenschen uit te oefenen. Zelfs wenschen zij de controle nog te verscherpen, zoodat de mogelijkheid van het stellen van een visum groot is. Dienaangaan- de werd echter te Brussel nog geen besluit genomen. HET RIJriJDENBESLUIT. Autobestuurders bij goederen- en per- sonenlvervoer zjjn in overtreding wan nee r zjj 1 Jan. niet een nieuw werkbcekje hebben aangevraagd. Tengevolge van het rijtijdenbesluit is iedere autobe3tuurder bij goederen- en personen- vervoer verplicht een werkboekje in te vul- len, kalenderjaar, serieletter en nummer wor den aangeteekend op rijbewijs. Daar echter het rijtijdenbesluit eerst half Augustus in werking is getreden en de werk- boekjes dus nog lang niet vol zijn, vindt een politieagent, die naar een rijbewijs vraagt, bij tallooze bestuurders alleen het jaar 1939 op het rijbewijs aangeteekend, hetgeen reeds tot tallooze processen-verbaal heeft geleid. De Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Neder land heeft zich thans tot de desbetreffende autoriteiten gewend, erop wijzende, dat on- wetendheid dat 1 Januari alweer een nieuw werkboekje gevraagd had moeten worden, de oorzaak is van deize overtreding en erop aan gedrongen voor het oogenblik slechts met een waarschuwing te volstaan. Tegelijkertijd raadt de B. B. N. iederen be- stuurder in het autovervoer aan ten spoedig- ste een nieuw werkboekje bij den burgemees ter ter plaatse aan te vragen. DE FAMILIENAAM „DIELEMAN". Onder de familienamen die in ons gewest inheemsch kunnen genoemd worden behoort ongetwijfeld de veelvuldig voorkomende achr ternaam „Dieleman". j De heer Mr. P. Dieleman te Middelburg, die dus ook tot dien kring behoort, zend ons een verklaring van dien naam, afkomstig van den taalkundige Dr. P. Tack, thans te Nijmegen, i vroeger leeraar in het Nederlandsch, aan de Handelsscholen te Middelburg. i i Hij noemt Dieleman een echt Germaansche naam. Het grondwoord is theudo, gothisch thinda, Nederlandsch diet is volk. Dit grond- i woord werd gebruikt in veel tweestammige naamsvormingen b.v. Theudobald, Theudo- fried, Theudogar, Theudobrandt, Theudohard, Theudokelm, Theudoric, Theudowolf enz. Deze namen waren voor het dagelijksch gebruik te lang en werden daarom verkort. Het 2e deel viel dan weg en het eerste deel theudo bleef. Dit ontwikkelt zich in het latere Germaansch tot Diedo of Dudo. Hiervan werd I met den uitgang ilo een verkleiningsvorm gemaakt. Diedo werd dan Diedilo. Nu valt de d tusschen twee klinkers in het Neder landsch dikwijls weg. Diedilo wordt dan Dielo pf Diele, waarvan met man of mans een ge- slachtsnaam, een familienaam, is gevormd. Alzoo beteekent Dieleman volksman. Met een T. Tiele, Tieleman(s) komen ook vormen voor, die of dialectisch zijn, 6f wel te wijten zijn aan het feit, dat de oer-ger- maansche th in het Nederlandsch gewoonlijk wel d. wordt, magr onder bepaalde omstan- digheden ook wel T wordt. Men spreekt in 't Axelsch dialect trouwens i niet van D maar van Tieleman. j Zeker zullen andere onderzoekers wel een meening kunnen hebben, die afwijkt van die ik hier meedeel. Ook mijn meening was op- pervlakkig een andere. Omdat de naam ook wel als voomaam in Wallonie voorkomt, dacht ik, dat de uitgang man: een Keltische zou kunnen zijn, die ook in Bretanje nog al voor komt. Dr. Tack wil echter daarvan niets weten. In elk geval vond ik het interessant genoeg om het U ten gunste van vele leergierige lezers van Uw blad mede te ^deelen. TE VOET OVER DE ZANDKREEK. Het ijs in de Zandkreek heeft zich bij Kat- sche veer thans zoo vast gezet en is van zoo- danige dikte, dat men reeds van Noord- naar Zuid-Beveland heeft geloopen. De Prov. bootdienst is, zooals reeds ge- meld, van Zierikzee naar Stavenisse geleid. WILDE ZWANEN IN NEDERLAND. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche vereeniging tot bescherming van vogels te Amsterdam, deelt mede, dat er de laatste dagen vele berichten zijn ingekomen over wilde zwanen, die onder invloed van den zeer langen en strengen winter in Nederland zijn verschenen. Het hoofdbestuur doet een beroep op de vogelvrienden om te trachten den nood onder deze vogels te lenigen door brood en groente- afval beschikbaar te stellen. Daarnaast is het van groot belang, deze zwanen zoo weinig mogelijk te verontrusten. In herinnering wordt gebracht, dat de jacht op alle soorten zwanen in Nederland reeds jaren lang is verboden. DE KERMIS TE ZIERIKZEE GAAT DDOR. In beginsel werd door den gemeenteraad besloten, de kermis in September dit jaar te laten doorgaan, in afwachting van nadere beschikkingen van den Minister van Binnen-- landsche Zaken. Hardrijderijen. I Zaterdag 1.1. organiseerde de IJsclub ,-,"t Boschje" eenige hardrijderijen op haar banen. Allereerst had de kampioenwedstrjjd plaats voor leden van de club. Dit kampioen- schap voor 1940 werd behaald door A. van Esch Jr. Als tweede arriveerde W. Oostdijk Jr. Nummer drie werd M. de Smet, en als vierde ging J. H. Jagtenberg over de eind- streep. Hiema had een zeer geanimeerde hard- rijderij voor paren plaats. De uitslag was als volgt: 1. De heer W. Faas en mevr. A. de Ridder; 2. de heer A. Kooman en mej. T. van Hecke; 3. de heer W. Oostdijk Wz. en mej. M. de Meij; 4. de heer Jac. Vermeulen en mej. F. Verschoor. De uitslag voor schoolkinderen luidde: Meisjes: 1. C. Vermeulen; 2. M. van Es- broeck; 3. Catha. de Waele; 4. M. Haak. Jongens: 1. C. de Witte; 2. G. Wagenaar; 3. F. Hamelink; 4. P. Lijbaart. Chr. Landbouw-jeugd-leven. Evenals het vorig jaar kwamen ook ditmaal de vereenigingen van Chr. Plattelandsvrou- w-en en -meisjes en van Chr. Jonge Boeren en Tuinders, als onderafdeelingen van den C. B. T. B. in feestelijke jaarlijkscbe gemeenschap- pelijke vergadering bijeen. Ook thans was tot dit doel het gebouw der Chr. Lagere Land- bouwschool gekozen. De bijeenkomst, die ccuk door jonge boerenzoons en -dochters zoo wel uit het Land van Axel als het Westelijk deel bezocht was, stond onder de zeer kun- dige en Tespectabsle leiding van den heer J. de Feijter Czn, van Zaamslag, en werd ge opend met het gemeenschappelijk zingen van Psalm 89 3. De president las daarop een Schriftgedeelte voor uit Prediker 14 en ver- welkomde daarop hartelijk de aanwezige dames en heeren, w.o. ook enkele ouders, in- zonderheid hen die er een moeilijke reis uit het Westelijk deel voor over hadden, om hier aanwezig te zijn, het bestuur der vereeniging van Oud-leeclingen en bestuurders van den C.B.T.B., met het hoofd der Chr. Lagere Landbouwschool, de heer K. Booy, etc. Nadat een couplet van het Bondslied gezongen was, werd door den voorzitter een keurig en wel- gefundeerd referaat gelevec-d over het onder- werp ,,Onze boerenstand in de samenleving." Waar de inlelder hierbij, als bij vorige ge- legenheden, blijk gaf over het vereischte talent en de noodige kennis te beschikken, om dit actueele onderwecp onder de aandacht van zijn gehoor te brengen, speet het ons en velen dat hij dit slechts van de geestelijke zijde al leen om des tijds wille kon belichten. Indien hij ook de stoffelijke zijde aan een be- spreking onderworpen had, zou dit met het oog op mogelijk tot uiting komende gevoelens van ontevredenheid, naar zijn meening op een vergadering als deze minder gewenscht zijn geweest en zeker niet met het kairakter ervan in overeenstemming geweest zijn. Spreker behandelde daarop uitvoerig de misvattingen die t.o.v. den boerenstand, voor al bij de stedelingen, nog ten huidige dage blij- ven bestaan. Uit ervaring en eigen ondervin- ding en aan de hand van typeerende alge- meenheden wist hij zijn ondecwerp te popula- riseeren, zoodat geen woord van zijn welge- documenteerde voordracht teloor ging. Spre ker besprak de literatuur, de modecniseering van het geheele maatsehappelijk bestel en in- zonderheid ook het baanbreken daarvan ook op landbouwgebied. De geestelijke verwor- ding in de steden heeft zich, mede dank zij dit alles, niet bepaald tot dezelve, doch ook het platteland in den greep der geestelijke vervlakking op alle tec-rein gebracht. Spreker vond dit een groote schaduwzijde van d>e geweldige vooruitgang op maatsehap pelijk en technisch gebied. De stadsbewoners missen het recht met minachting neer te zien op de plattelandsbevolking. De eerste schep- selen waren, naar Gods eigen beeld geschapen zijnde, de echte en meest waarachtige vocc- beelden van het begrip „cultuurmensch". Adam was een „landbouwer" en zonder de zondeval zouden er niets dan „landbouwers" geweest en ook niet noodig zijn geweest. Spreker wijst nog op de goede en nog steeds voortlevende karaktertcekken van de boeren- bevolking, i.e. in ons land, als daar zijn: Chris- tenzin, soberheid, trouw aan troon, Oranje en Vaderland, en andere. Spreker wees ook meer in bijzonderheid op de taak van de Moeder en Vrouw in de samen leving. Hij deed dit met voorbeelden van ideale Moederschap aan te wijzen in een Juliana van Stolberg en de Moeder van den Kerkvader Augustinus. Het slot van zijn met aandacht gevolgde rede was een gloedvolle peroratie, ook onder deze abnormale omstan- digheden, te blijven streven naar de ont- plooi'ing van het maatsehappelijk -leven naar eigen aard, trouw aan de levensnormen be- lichaamd in confessie en belijdenis, opdat een stoere en trouwe boerenstand op Ohristelijken grondslag gehandhaafd blijve. (Applaus.) Naar aanleiding van dit betoog had een korte gedachtenwisseling plaats met eenigen der aanwezige jeugd-leden van beider kunne, die haar leerzaamheid niet mistte, evenmin als het verdere gedeelte van het programma, dat van hoogstaand en beschaafd gehalte bleek en een kenmerk was van voorbeeldige samenwerking en opgewekt vereenigings- leven, hetwelk dan ook nog nader aangetoond werd door de van bestuurszijde gesproken woorden van den voorzitter van den C.B.T.B. en het hoofd der Chr. Lagere Landbouwschool, den heer Bcoy. Zang en voordracht vulden verder den avond. De Jeugd-organisaties van den C.B.T.B. kunnen alzoo met zeer veel voldoening op dezen geslaagden avond terugzien. Gemesnteraa4. In de op Donderdag 22 Februari a.s. des namiddags 6.30 uur te houden openbare Ver gadering van den gemeenteraad alhier, komen de vo'jjende pun ten in behandeling: 1. Herstemming over het voorstel-De Leux wegens staken der stemmen in de vorige vergadering. 2. Mededeeling ingekomen stukken. 3. Benoeming van een controleur bij de uitvoerig der steunregeling en aanstel- ling op arbeidsovereenkomst. 4. Benoeming 7 leden der commissie tot wering van schcolverzuim wegens periodieke aftreding van de heeren C. A. Aarsen, E. D. Vermoet, A. J. Bock- stael, L. A. van den Hemel, P. C. van Hecke, A. E. Vermandel en J. A. Wehrens op 14 Februari 1940. 5. Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van Jac. P. Geirnaerdt op 1 April a.s. 6. Voorstel tot verleening voorschot op de gemeentelijke vergoeding overeenkom- stig art. 101 der L. O. wet 1920 ten behoeve der bijzondere lagere scholen in de gemeente over 1940. 7. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1939. 8. Alsboven voor 1940.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3