e&n tuccahJ&otqvorfi ^uoiite/i hUt hrico-me)dc op -Hq/aJL, Bimenland Buitenland Oe oorlog in Europa. It rrico (Ingez. Med.) dien kennelijk wordt ingevoerd om nijverheid en handel in andere landen zooveel mogelijk afbreuk te doen, ja indien mogelijk te vernie- tigen. Du.bbel gevaarlijk, want terwijl in het binn-enland alle nadeelige gevolgen van de „besc-herming" worden ondervonden, en dus het doel wordt gemist, bereikt man naar bui- ten een geheel ander doel, dan men zich voorstelde, n.l. een wedstrijd in bewapening, welke moet uitloopen op nieuwen oorlog. V-ernietiging van de nijverheid van den an deren staat is met te bereiken, reeds om de eenvoudige red-en, dat een staat als zoodanig geen nijverheid heeft. Er is geen nijverheid van Duitschland, van Nederland, van Enge- land, enz., er zijn slechts Duitsche, Neder landsche, Engelsche industrieelen, die met elkander concurreeren, riiet omdat zij tot ver schillende nationaliteiten behooren, maar om dat zij denzelfden tak van nijverheid uit- oefen-sn. En nu kan de regeering van staat A beproeven (en wellicht er in slagen), door heffing van hooge tarieven een bepaalden tak van nijverheid binnen haar eigen grenzen tijdelijk tot hoogen bloei te brengen en daar- door de industrieelen, die in staat B dezelfde nijverheid uitoefenen, te ruineeren, maar door die politiek ruineert ze wellicht binnen haar eigen grenzen, of in staat C, de beoefenaren van -vele andere takken van bedrijf. De grens der economische groepen valt niet samen met die der staten, doch loopt daar dwars door- heen; de verschillende bedrijfstakken in onder- scheidene staten zijn zoozeer van elkaar af- hankelijk, dat de vernietiging van een nijver heid in den eenen staat terstond een nadeeli- gen terugslag geeft op een anderen tak van industrie of handel in een anderen staat. Naarmate het feit van onze onderlinge af- hankelijkheid duidelijker zichtbaar wordt, zul len de opvattingen omtrent den noodzake- lijken belangenstrijd en de onvermijdelijke vijandschap, waarop de tegenwocrdige poli tiek in Eurova steunt, worden verdrongen. En wanneer dan andere, meer met de werke- lijk'heid overeenstemmende opvattingen en voor in de plaats zijn getreden, zullen de grondslagen voor een be tece Europeesche samenleving zijn gelegd. Wanneer dan zij, die straks worden aange- wezen het vredesverdrag op te stellen, toonen gelijk President Roosevelt doordrongen te zijn van de waarheid, dat de eerste grondslag voce duurzam-en vrede is de geleidelijke eco nomische ontwapening der volkeren, waar- van de militaire ontwapening een gevolg zal zijn, dan kan zelfs deze gruwelijke oorlog nog zegenrijk voor de menschheid hebben ge- werkt. DE KONINGIN OP INSPECTIE. Van officieele zijde meldt men: H. M. de Koningin vergezeld van de hof- dame jonkvrouwe Van Tets en den adjudant generaal-majoor Jhr. De Jonge van Ellemeet heeft zich Donderdag per auto begeven naar den Tielerwaard. De Koningin heeft aldaar de legering en werkzaamheden van eenige legeronderdeelen gezien en ten slotte van Tiel tot nabij Waardenburg derf noordelijken Waaldijk gevolgd om een indruk te verkrij- gen van den huidigen ijstoestand. DE SPELLINGKWESTIE. Met voldoening namen verschillende Eerste Kamerleden ervan kennis, dat een wetsont- werp staat te worden ingediend om aan de regeling van de schrijfwijze der Nederland- sche taal een wettelijke basis te geven, aldus wordt in het voorloopig verslag over de Onderwijsbegrooting medegedeeld. Verscheidene leden verklaarden, in afwach- ting van dit wetsontwerp zich van beschou- wingen over deze aangelegen'heid te willen cnthouden, beschouwingen, welke trouwens, na al wat daarover reeds is geschreven en gesproken, niets nieuws zouden kunnen be- vatten. Huns inziens is deze materie „dood- gepraat" en rest slechts het nemen van een beslissing. Mede met het ocg op de komende examens achtten zij de kwestie zeer urgent. Andere leden merkten op, dat een wet. welke de regeering zou machtigen de huns inziens bedenkelijke aantasting van de spel ling der Nederlandsche taal te bestendigen, hun vooralsnog weinig aantrekkelijk voor- kwam. Nog andere leden merkten op, dat de voorgenomen wettelijke regeling slechs een formeel karakter zal dragen, en dus niet uit- sluit, dat tenslotte de oplossing zal worden gezocht in aanvaarding van de zoogenaamde spelling-Marchant, hetgeen zij ernstig zouden betreuren. De destijds met machtsmisbruik gestichte verwarring dreigt thans te worden bestendigd. EEN WEERB AAKHEIDSBELASTING In een Vrijdagavond gehouden vergadering van de R. K. kiesvereeniging Ieders Recht te Groningen, heeft Dr. L. G. Kortenhorst, R. K. lid der Tweede Kamer, een rede gehouden, waarin hij o.m. mededeelde, dat in voorberei- ding is de invoering van een weerbaarheids- belasting, die zal worden geheven van per- sonen, die buiten de mobilisatie staan. VOLDOENDE SUIKERVOOR RAAD. De verhooging van den suikerprijs heeft de vraag doen rijizen, of de betrekkelij-k hooge distributiekosten thans nog wel Verantwoord zijn, nu er in ons land een zeer ruime suiker- voorraad is. Van officieele zijde wordt toe- gegeven, dat de distributie zou kunnen ver- vallen, indien men zeker ken zijn van een regelmatige aanvoer van suiker, meldt de Haagsche correspondent van het R. Nwsbl. Gaat het tot Juli met den aanvoer in het huidige tempo voort, dan staat het vast, dat er tot October voldoende suiker is. In Octo ber komt de nieuwe binnenlandsche bietsui- ker aan de markt, waarvan de productie door de uitbreiding van het areaal met 25 zeer ruim is geworden. Thans is het nog zoo, dat het uitvallen van een paar sche-pen tot een strengere distributie zou moeten leiden. Loopt alles naar wensch, dan is het niet uitgesloten, dat op den duur de distributie kan vervallen. Maar voor men daartoe overgaat, wil de crisisdienst zeker zijn van een veiligen buffer-voorraad. Wanneer er dan bijvoorbeeld eenige stagnatie in den aanvoer van Indische suiker zou ontstaan, zou dit niet dadelijk voelbaar zijn. Eerst na rijp wikken en wegen zal men te gelegenertijd tot ophef- fing van de distributie overgaan. UITVOERHEFFINGEN OP VLAS EN VLASPRODUCTEN* Naar aan de N. R. Crt. van officieele zijde wordt medegedeeld is besloten de tegenwoor- dige prijsverschillen, welke bij den uitvoer van vlas en vlasproducten worden geheven, te herzien, omdat is gebleken, dat de verhou- dingen, welke tusschen de verschillende hef- fingen bestaat, niet in alle gevallen geheel in overeenstemming zijn met de thans geldende De hefingen zijn thans voor partijen, ten aanzien waarvan door den exporteur ten genoege van de Nederlandsche A-kkerbouw Centrale wordt aangetoond, dat de desbe- treffende verkooptransactie naar het buiten- land tot stand is gekomen na 18 Februari als volgt vastgesteld: a. 6 per 100 kg voor ander dan geroot stroovlas; b. 12 per 100 kg voor geroot stroovlas; c. 6 per 100 kg voor onbewerkte lokken; d. f 12 per 100 kg voor gezwingelde lokken; e. 20 per 100 kg voor snuit, ten aanzien waarvan door den exporteur v6<5r den uit voer aan de genoemde centrale wordt over- gelegd een schriftelijke verklaring van het bestuur van een van de door den directeur der centrale aan te wijzen vereenigingen dat het snuit zwingelsnuit is; f. 28 per 100 kg voor snuit, ten aanzien waarvan door den exporteur niet een ver klaring, als bedoeld onder e, wordt over- gelegd; g. 50 per 100 kg voor gehekeld vlaslint; h. 20 per 100 kg voor ander dan gehekeld vlaslint, ten aanzien waarvan door den expor teur v66r den uitvoer aan de centrale wordt overgelegd een schriftelijke verklaring van het bestuur van een der door den directeur van de centrale aan te wijzen vereenigingen, dat het vlaslint afkomstig is van vlas, het- welk is behandeld volgens de dauwroot- methode dan wel volgens de van ouds be- kende Friesche methode; i. f 40 per 100 kg voor ander dan gehekeld vlaslint, ten aanzien waarvan door den exporteur niet een verklaring, als bedoeld onder h, wordt overgelegt. De prijsverschillen voor niet geroot stroo vlas gelden voor partijen van normale kwa- liteit. Het ligt in de bedoeling om in afwij- king van de tot dusver gevolgde werkwijze een regeling te treffen waardoor het, mits de exporteur zulks %.an de Nederlandsche akker- bouw centrale opgeeft en nader door de cen trale te stellen voorwaarden naleeft, mogelijk gemaakt wordt om voor partijen, welke van de normale kwaliteiten afwijken en ten uit voer worden aangeboden, lagere prijsverschil len vast te stellen. 9 CHR. MIDDENSTANBSBOND. Naar gemeld wordt is de penningmeester van het hoofdbestuur van den Chr. Midden- standbond, de heer H. Wierenga afgetreden tengevolge verschil van meening met de overige leden van het hoofdbestuur. De heer Wierenga heeft eveneens zijn lidmaatschap van de onderwijscentrale neergelegd. Het hoofdbestuur heeft in de plaats van den heer Wierenga tot tijdelijken penningmeester be- noamd den heer C. Doeleman te Nieuw- Gennep. GUNSTIGE STAND DER RIJKSMIDDELEN OVER JANUARI. Blijkens het overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo Januari j.l. was de opbrengst der directe belastingen volgens de kohieren voor den dienst 1940 in totaal 47.918.464 tegenover 39.742.166 voIgen3 de kohieren voor den vorigen dienst tot en met ultimo Januari 1939. De raming voor het geheele jaar bedraagt voor de directe belastingen een bedrag van f 158.780.000. Van het genoemde bedrag van 47.918.464 was op ultimo Januari j.l. binnen aan grond- belasting ruim 272.000, aan inkomstenbe- lasting ruim 32 millioen, aan vermogens- belasting 6,4 millioen, aan verdediging3- belasting 3,4 millioen en aan opcenten op de gemeentefondsbelasting f 5,6 millioen. De totale opbrengst dezer „overige" mid- delen was over de afgeloopen maand 42.811.604, hetgeen 5,3 millioen meer is dan 1/12 der raming, welke f 37.541.666 bedroeg, terwijl de opbrengst over Januari 1939 was f 38.402.286, zoodat 00k in vergelij- king met laatstgenoemde maand de opbrengst over Januari 1940 aanmerkelijk hooger was, n.l. f 4,4 millioen. Deze grootere opbrengst was voomame- lijk te danken aan de omzetbelasting die 2,9 millioen meer op-bracht dan over Janu ari 1939, aan de rechten op den invoer, die 1,2 millioen meer opbrachten en aan de rechten en boeten van successie enz., die 1,3 millioen meer opleverden, terwijl daar- entegen de rechten van boeten en zegel de afgeloopen maand 1,4 minder opbrachten dan in Januari 1939. De inkomsten ten bate van het gemeente- fond3 hebben voor den dienst 1939/1940 tot en met Januari j.l. /72,9 millioen be- dragen, waarvan 67,5 millioen uit de ge meentefondsbelasting en 5,4 millioen uit de opcenten op de vermc-gensbelasting ten getale van 50. Hierbij zij opgemerkt, dat de raming der gemeentefondsbelasting op f 63 millioen en die van de genoemde opcen ten vermogensbelasting op /6 millioen was gesteld. De inkomsten ten bate van het werkloos- heidssubsidiefonds over den dienst 1939 heb ben volgens de kohieren tot en met Januari 1940 53,6 bedragen, hetgeen twee millioen gulden meer is dan de raming. Ten bate van het verkeersfonds hebben over Januari j.l. opgebracht: de motorrijtuigen- belasting 1.555.213 en de rijwielbelasting 5045 terwijl voor het geheele jaar van de raming der motorrijtuigenbelasting op 24.750.000 en die der rijwielbelasting op 8.500.000 is gesteld. HERWAARDEERING VAN DEN GOUDVOORRAAD. Uit het Voorl. Verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp betreffende voorloo- pige voorzieningen ten aanzien van de waar- debepalirg van den voorraad gouden munt en goud muntmateriaal van de Nederlandsche Bank en regeling van de gevolgen dier voor- ziening, blijkt, dat zeer vele leden erkenden, dat de tijd gekomen is om tot voorloopige herwaardeering van den goudvoorraad van de Ned. Bank over te gaan. Juist achten zij het 00k, dat nog niet tot een definitieve nieuwe waardebepaling zal worden overgegaan. Met het voorloopig ge- kozen percentage van 18 konden zij zich ver- eenigen. Sommige leden waren van oordeel, dat met dit ontwerp een gevaarlijke weg zal worden ingeslagen. Zij vroegen zich af, of deze aan- vankelijke herwaardeering niet tot voortgaan in dezelfde richting zal leiden. Bij- den huidi gen nood van de schatkist zouden de groote winsten, aan een nieuwe herwaardeering ver- bonden, de Regeering naar zij vreesden wel eens gunstig kunnen stemmen ten aan zien van een verdere waardevermindering van den gulden. Daartegen zouden zij in ieder geval bezwaar hebben. Reeds door de nu voorgestelde uitbreiding van de circulatie- middelen zonder dat daar een uitbreiding van den goederenvoorraad tegenover staat, wordt h.i. een inflationistische tendens ge- schapen. Huns inziens ware het wenschelijk de mogelijkheid van een stijging van den gul den open te houden. Over de bestemming van het vrijkomende bedrag waren de meeningen nogal verdeeld. HET AFTREDEN VAN GENERAAL REYNDERS. Door het „LiberaJe Weekblad" was de wis- seling in het opperbevel mede toegeschreven aan een meeningsverschil over de roode mobilisatieclubs. Men vestigt thans de aandacht er op, dat dit niet juist kan zijn. Bij de beantwoording van de vragen van het Tweede Kamerlid Van Poll heeft de regeering immers geantwoord, dat ,,het verschil van meening, hetwelk tot de ontslagaanvrage leidde, niet ligt in den der aangelegenheden, welke zij tot dusverre in de organen der publieke opinie genoemd zag." Aangeizien vddr het beantwoorden van be- doelde vragen oc^k reeds de kwestie der mobi lisatieclubs in de pers was aangevoerd, kan veilig worden aangenomen, dat de schrijver de dupe is geworden van onjuiste voorlich- ting. PENSIOENREGELING VOOR WEDUWEN EN WEZEN VAN DIENSTPEICHTIGEN. Mevrouw BakkerNort, lid van de Tweede Kamer, heeft zich met de volgende vragen tot den Minister van Defensie gewend: Is het den Minister bekend, dat de gezin- nen van de onbemiddelde diens-tplichtigen, die tijdens de mobilisatie in den dienst zijn omgekomen, in kommervolle omstandigheden verkeeren Wil de Minister bevorderen, dat een betere pensioenregeling voor weduwen- en weezen van dienstplichtigen brj land- en zeemacht tot stand komt, in dien zin, dat het pensioen van de weduwe van een soldaat, matroos of marinier, dat thans ten hoogste /560 per jaar bedraagt als zij drie of meer minder- jarige kinderen heeft, wordt verhoogd? Wil de Minister dan tevens de totstand- koming van een meer bevredigende regeling bevorderen met betrekking tot de begrafenis- kosten van dienstplichtigen, die tijdens de mobilisatie omkomen? WEER EEN NEDEREANDSCH SCHIP VERGAAN. De „Ameland" na een explosie gezonken. Gpnieuw is een Nederlandsch schip het slachtoffer van den zee-oorlog geworden. Het is het 4537 bruto reg. ton metende stoom- schip „Ameland", eigendom van de N.V. Stoomvaartmaatschappij Rotterdam, onder directie van Willem Ruys Zonen, welk schip gecharterd was door den Rott-erdamschen Lloyd, om met een lading stukgoederen een reis van Rotterdam naar Java te mak-en. Zon- dagmorgen om 2 uur was het schip uitgerust met paravanes uit Rotterdam vertrokken; om half vljf v-erliet het den Nieuwen Waterweg en om negen uur is het op 51 gr. 52 min. N.B. en 3 gr. 18 min. O.L., even ten Noorden van Schouwenbank door een explosie getroffen en gezonken. De kapitein k-on niet zeggen of de ontplof- fing door een mijn of door een torpedo ver- oorzaakt is. 'Het schip, dat aan stuurboord- zijde ter hoogte van ruim IH achter de machinekamer weed getroffen, maakte dade lijk water; de opvarenden, in totaal 48 man, onder wie een en twintig Ohineezen, begaven zich, met acht-erlating van hun bezittingen, in een der beide reddingsbooten. De tweede boot was als gevolg van de ontploffing versplin- terd. De bemanning werd opgepikt door het Nederlandsche stoomschip „Montferland" van den Kon. Hollandschen Lloyd te Amsterdam, dat op k-orten afstand v66r de „Ameland" voer. Later zijn de schipbreukelingen, onder wie zich enkel-e lichtgewonden bevond-en, door de Belgisch-e loodsboot No. 15 overgenomen, vanwaar zij opnieuw overstapten op de zee- sleepboot ,,Zwarte Zee" van L. Smit en Co's Intemationalen Sleepdienst, met uitzondering van drie gewond-en, die naar Vlissingen wer- den gebracht, waar zij in een ziekenhuis zijn opgenomen. De „Zwarte Zee" heeft de geredden aange- bracht te Maassluis, waar de geheele bevol- king was uitgeloopen om de aankomst bij te wonen. Met autobussen en taxi's werden de geredden naar Rotterdam vervoerd, waar zij binnen 24 uur na het vertrek weer terug waren. Het w-eerzien met de familieleden was, zooals te begrijpen, bijzonder hartelijk. Het vergaan van de ,,Ameland" zal waar- schijnlijk wel nooit geheel opgehelderd wor den, te meer, waar zelfs de kapitein en offi- cieren zich geen oordeel omtrent de oorzaak kunnen vormen. Het meest waarschijnlijk lijkt vooralsnog, dat het schip met een drij- ven-de mijn in aanraking is gekomen. Merkwaardig is ten jSlotte, dat het vergaan van de „Ameltihd" zeer veel overeenkomst vertoent met den ondergang van het Noor- sche stoomschip „Kvernaas", dat Zaterdag- morgen vroeg eveneens in d-e nabijh-eid van Schouwenbank op vrijwel identieke wijze door een explosie werd getroffen, zonder dat een van de opvarenden iets van een duikboot of mijnen had gezien. KONING ALBERT HERDACHT. Hoewel het reeds zes jaar geleden is, dat Koning Albert het leven verlo-or bij de be- klimming van de rots te Marche les Dames werd Zaterdag met dezelfde ingetogenheid en deelneming als op den eerst-en verjaardag van zijn dood, in Bruss-el, in de andere steden van Belgie en ook in de Congokolonie te Leo- poldville, hulde gebracht aan zijn in aller harten zoo bijzonder levendig gebl-even ge- dachtenis. SUMNER WELLS NIET NAAR DEN HA AG EN BRUSSEL. De staatssecretaris van buitenlandsche zaken der Ver. Staten, Sumner Wells, zou Zondag scheep gaan naar Italie. Zooals men weet, zal Wells den toestand in de oorlog voeren.de landen bestudesren, om daarover rapport uit te brengen aan Roosevelt. Hij heeft de berichten tegen gesproken, volgens welke hjj tijdens zijn reis ook een bezoek zou brengen aan Den Haag en Brussel. Voorts zeide hij, dat hij in Napels aan land zou gaan en voor zijn terugkeer uit Europa geen enlcele verklaring meer zou afleggen. DE NEUTRALE SCHEEPVAART BETAALT ZWAREN TOL. Italiajansch schip op een mjjn geloopen en gezonken. Woensdag is het 5649 ton metende Italiaan- sche vrachtschip .Giorgio Ohlsen"' voor de Oostkust van Engeland op een mijn geloopen en gezonken. Op het oogenblik van de ont ploffing bevonden zich 32 man aan boord. Donderdagnacht is op twee mrjl van de oostkust een kleine boot opgepikt, welke den naam .Giorgio Ohlsen" droeg. Het wrak van het Italiaansche stoomschip is gevonden buiten de oostkust nabij de stad, waar een reddingboot in zee was gegaan. Zeventien leden der bemanning zijn gered. Het tot zinken brengen van de „Tempo". De Noorsche ,,Morgenposten" heeft een der officieren van het op 3 Februari voor de Britsche kust tot zinken gebrachte Noor sche schip .Tempo" ge'interviewd. De offi- cier deelde mede dat zijn schip in den ochtend met een aantal andere neutrale schepen de haven van Methyl had verlaten, doch tenge volge van het slechte weer verloor het de andere schepen spoedig uit het gezicht. Het schip werd door drie Duitsche vliegtuigen aangevallen, die bommen wierpen en mitrail- leurvuur openden. Een bom ontplofte in de machinekamer. De bemanning verliet het schip in twee booten en toen zij ongeveer 30 meter van de ..Tempo" verwijderd waren, keerde een van de vliegtuigen terug en begon mpt zijn mi- trailleurs te schieten. Twintig of dertig kogels kwamen ongeveer een meter afstand van een der booten in het water. Een van de booten is gekenterd bij het passeeren van de rotsen bij de kust. Hierbij zijn vijf man om het leven gekomen. Duitsche duikboot, die Noorsch schip wilde torped-eeren, ging zelf de diepte in. 33 overlevenden van het Noorsche motor- schip ,,Snestad", dat 11 Februari j.l. tot zinken is gebracht, zijn te Bergen aangeko- men. Het „Bergens Aftenblad" verneemt, dat het schip was getorpedeerd na waarschu- wing en nadat de bemanning in de booten was gegaan. Zij werd aan boord genomen door een Noorsch schip, dat van de Vereenig- de Staten op weg was naar Noorwegen. Even nadat de opvarenden van de ,,,Sne- sttad" aan boord waren genomen, werd het aangehouden door een Duitsche duikboot. De bemanning ging in de booten, doch twee der geredden van de „Snestad" verdronken, toen zij over boord sprongen om naar een vlot te zwemmen. De onderzeeer maakte zich gereed het schip tot zinken te brengen, doch plotse- ling deed zich aan boord een ontploffing voor, waardoor de duikboot zonk, voor de gelegen- heid bestond een torpedo af te vuren. Nadere bijzonderheden zijn niet bekend, doch men veronderstelt, dat het schip tot zinken is gebracht door een Britschen tor- pedojager. De Noorsche zeelieden begaven zich weder- om aan boord van hun schip en zetten de reis naar Bergen voort. Sinds begin van den oorlog meer dan 1500 personen aan de Engelsche kust gered. Sir Archibald Carter, de secretaris van de Britsche admiraliteit, heeftnamens de Brit sche marine de gelukwenschen ovhrgebracht aan de leden der bemanning van de redding- maatschappijen, met name aan de Engelsche oostkust, voor hun voorbeeldigen moed en volharding, waarvan zij blijk hebben gegeven door de redding sedert het begin van den oorlog van 1500 menschenlevens. TANKS MET VLAMMENWERPERS. De Engelsche generaal-majoor Swinton heeft een rede voor de radio gehouden, waarin hij volgens Reuter o.m. zeide, dat men ver- nomen heeft, dat de Duitschers vlammen- werpers en geschut zouden maken om de spits te vormen in den z.g. bliksemoorlog. Drie divisies zouden speciaal zijn gevormd om als spits op te treden, zooals gebleken is bij het inrukken van Oostenrijk, Tsjecho-Slowa- kije en Polen. Maar, zoo voegde Swinton hieraan toe, in geen van deze gevallen was de spits komen te staan tegenover iets, dat overeenkomt met de Maginot-linie. Om tegen een derigelijken hinderpaal op te tre den zouden de Duitschers de zwaar gepant- serde, vlammenwerpende machines produ FINSCHE REGEERING VRAAGT MILITIAIREN STEUN. Naar het Zweedsche Aftenbladet meldt, heeft de Finsche regeering verklaard, dat Finland niet allien stand kan houden en of over twee divisies wijwilligers van Zweden of elders m-oet beschikken, of zich om hulp tot de Westelijk-e mogendheden moet wenden, De Zweedsche minister-president heeft ver klaard, dat Zweden een verzoek van Finland om directe militaire hulp heeft afgewezen. Naar Reuter uit Londen meldt, laten ver scheidene Engelsche bladen in hun hoofd- artikelen blijken van hun teleuirstelling over het beslu.it van de Zweedsche regeering om Finland haar militaire hulp te onthouden. De Daily Express schryft, dat Zweden zijn eigen noodzakelijkheden kent en beter dan iemand anders de eisch-en van zijn positie be seft. Het heeft volkomen het recht om dit besluit te nemen, maar wanneer de dag komt, waarop het zelf tegenover bedreigingen komt te staan, laat het zich dan herinneren, dat het doof gebl-e-ven is voor het hulpgeroep van zijn buurman. De News Chronicle schrijft, dat het onmo- gelijk is te gelooven, dat Zweden zijn eigen belangen dient door In dit hachelijke uur slechts beperkte hulp aan zijn buurman te verleenen. De beste manier om den aanvaller te ver3laan is dat alle bedreigde staten zich tegen den aanvaller vereenigen. De eene natie na de andere is het slachtoffer van de trage- die geworden, omdat er geen eenheid was. Zullen we hetzelfde opnieuw zien gebeuren? De Daily Mail merkt op, dat Engeland en Frankcijk, hoewel in een doodelijke worste- ling met een doodelijker vijand dan Rusland, alles wat zij kunnen van hun voornaamste hulpbronnen (voor Finland) sparen. Als Zwe den, dat het nauwst van alien erbij betrokken is, op een rechtstreeksche vraag „neen" ant- woordt, moot het maar zoo zijn, maar mis- schien zal de dag komen, waarop het dat bit ter zal berouwen. De Daily Express geeft, volgens een tele gram van Havas, te verstaan, dat wanneer Zweden den doortocht van geregelde troepen weigert, zonder zich om de aanbevel'ing van den Volkenbond te bekommeren, men voor een situatie zonder weerga zal staan. In dat geval verwaoht het blad, dat op Zweden mo- reele druk geoefend zal worden door andere mogendheden, die niet alle lid van den Vol kenbond zijn, om zijn houding te herzien. Wanneer Zweden niet twee divisies stuurt, zal Finland een beroep op de Westers-che mo gendheden moeten doen en dat beroep wordt binnen enkele dagen verwacht. De Daily Mail doet een rechtstreeksch be roep op de Vereenigde Staten: „Laat ons openlrjk tot de Vereenigde Staten spreken. Zij rekenen erop om na den oorlog bij te dragen tot de vestiging van een nieuwe wereldorde. De geallieerden, evenals de Finn-en, vechten om deze toekomst te verzek-eren. De Finnen hebben behoefte aan meer kanonnen, munitie en vliegtuigen. De Vereenigde Staten zouden hun deze kunnen verkoopen, wanneer het crediet niet tot niet-militaire behoeften was beperkt. Finland verdedigt het Amerikaam- sche ideaal evengoed als dat van Engeland en Frankrijk. Is het t-eveel gevraagd van de Ver eenigde Staten om de werkelijkheid onder de 00gen te zien?" Het Duitsche Nieuwsbureau doet een keuze uit de Zweedsche persstemmen en meldt, dat vooral Stockholms Tidningen zich scherp tegen het besluit van de regeering keert. Svenska Dagbladet meent, dat de parlemen- taire instanties onvoldoend-e zijn voorgelicht. Het betreurt, dat in het communique van de regeering elke aanwijzing ontbreekt, dat de regeering van plan is de vrijwillige persoon- lijke hulp zooveel mogelijk te bevorderen. Dagens Nyheter meent, dat de regeering wil afwachten in welke richting de ontwikke- ling gaat, waarin zoowel gunstige als ongun- stige mogelijkheden zitten. Stockholms Tidningen laat zich overigens nog uit Londen melden, dat een Finsch beroep op de Westersehe mogendheden naqwelgks met bijzondere geestdrift zou worden ont- vangen. Zweden motiveert zijn houding. Naar aanleiding van de verklaring van minister-president Hansson merkt men, naar het Zweedsche telegraafagentschap meldt, in politieke kringen te Stockholm op, dat in de houding van Zweden ten aanzien van de hulp- verleening aan Finland geen enkele wijziging is gekomen. De pogingen, die hier en daar ge- daan worden om de laatste gebeurtenissen uit te leggen als een plotselinge en dramatische verandering in de Zweedsche -politiek, zijn in het geheel niet gerechtvaardigd. Bij het con tact tusschen de regeeringen van Finland en Zweden is naar aanleiding van de Finsche verzoeken duidelijk geworden, dat de Zweed sche regeering niet kan afwijken van de vrij- willigheid, die tot dusverre de hulp aan Fin land gekenm-erkt heeft. In vocraanstaande kringen is men van meening, dat een verandering van houding zoowel voor Finland als voor Zweden de ernstigste verwikkelingen met zich zou bren gen. De beweringen, als zou Zweden Finland hebben aangespoord vrede te verkrijgen, mis- sen iederen grond. Algemeen verwacht men, dat de naast-e toekomst een toeneming van den stroom van vrijwilligers naar Finland zal brengen. DUITSCHE STOOMSCHIP „4LTMARK" DOOR DE BRITSCHE MARINE GEENTERD IN NOORSCH TERRITORIAAL GEBIED. De Britsche admiraliteit heeft, volgens de N. R. Crt., Zaterdagmiddag het volgende communiqud gepublic-eerd: ,,Men zal zich herinneren, dat de ..Admiral Graf Spec" in het zuid-elij-ke deel van' den Atlantischen Oceaan voor Kerstmis zeven Britsche koo-pvaardijschepen tot zinken heeft gebracht. De officieren werden als gevange- nen op het slagschip gebracht en dragelijk behandeld. De overige opvarenden echter werden op de „Altmark" overgebracht, een hulpschip van de Duitsche vlcot, dat volgens Britsche gevangenen, die van de „Graf Spee" vrijge- laten zijn, gewapend was met gecamoufleerde kanons. Tusschen de 300 en 400 Britsche zeelieden werden op dit schip g-evangen ge houden en volgens verklari-ngen van eenigen hunner, die waren overgebracht naar de „Graf Spee" en later bevrijd, hadden deze zeelieden op de ,,Altmark" vele ontberingen en een -harde behandeling te verduren. De „Altmark" verdween na het gevecht met de „Graf Spee" volkomen van de zee, er kon geen spoor meer van het schip worden ontdekt. Op 15 Februari bleek het, dat de ,,Altmark" langs de Noorsche kust naar het Zuiden -voer, gebruik makend van den bijzon- deren vorm van deze kust met zijn vele in- hammen, ten einde te trapht-en deze 3 k 400 Britsche zeelieden naar Duitschland over te brengen. Britsche schepen en vliegtuigen kwamen in actie en bij verk-enningsvluchten kwam men er van op de hoogte dat een schip, dat „Alt- mark" heett-e, Zaterdagmiddag een toevlucht zocht in d-e Noovsch-e Joesingfjord, nadat het door vliegtuigen was waargenomen en door de ..Intrepid", een Britsoh oorlogsschip, op- gevangen was. Met volledige goedkeuring van de regeering gaf de admiraliteit order de neutrale wateren binnen te vacen, de „Altmark" op te sporen en alle gevangenen, die aan boord zouden wor den gevonden, te bevrijden. Aan den ingang van de fjord, die doodl-oopt, verschenen twee Noorsche kanonneerbooten. De commandant van een der Britsche sche pen, d-e „Cossack", kreeg opdracht een voor- stel te doen, volgens hetwelk het Duitsche schip onder gemesnschappelijke N-oorsch- Bcitsche bewaking zou worden gesteld en door Noorsche en Britsche schepen naar Bergen zou worden begeleid, waar een onderzoek zou kunnen worden ingesteld -en de geheele aan gelegen'heid in overeenstemming met het internationale recht behandeld zou kunnen worden. Dit voorstel werd niet aanvaacd. De com mandant van een der Noorsche kanonneer booten verklaarde, dat de „Altmark" niet ge wapend was, dat hij niets van gevangenen aan boord wist, dat het schip den vorigen dag •te Bergen was onderzocht en verlof had ge- kregen op zijn tocht naar Duitschland van de Noorsche territoriale wateren gebruik te maken. Na deze verzekering trokken de Engelsche jagers zich uit de territoriale wateren terug. Na het vallen van de duistemis echter be- gaf de „Cossack" zich in overeenstemming met de orders der admiraliteit opnieuw in de fjord. D-e Noorsche bodems wilden bij een onderzoek geen med-ewerking verleenen doch zij bleven passief. De „Altmark" manoeuvreerde alsof zij het voornemen had de „Cossack" tot zinken te brengen, indien die haar wilde enteren. Daar- bij liep het Duitsche schip aan den grond. De „Cossack" kwam langszij en enterde het schip. Er ontstond een gevecht, waarbij vier Duitschers werden gedood en vijf ernstig ge- wond. De Engelschen zouden den man ver- loren hebben. De „Altmark" werd overmeesterdeen deel van de bemanning vluchtte op den wal, ter- 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2