PUP.OL ATIEK Rein m loiibn. dan wit Pijnlijke kloven Bureau Voedselvoarzlening Zeeland. Sport Feuilletbn-vertellingen Gemengde Berichten TERNEUZEN, 16 FEBRUARI 1940. RECHTSZAKEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. dat op de Noordzee door een Duitschen onder- zeeer tot zinken werd gebracht, te Aalesund aan land gebracht. De bemanning telde dertig koppen. De Chastine Maersk was met een lading kunstmest op weg van Marokko naar Dene mar ken, meldt het Noorsche Telegraaf- agentschap. /dVKKDSt H SOHIP GETORPEDEERD. De bemanning van het Zweedsche stoom- schip Dalaro, dat in een Iersche haven is aan- gekomen, heeft bevestigd, dat het schip door een Duitsche duikboot is getorpedeerd en later beschoten. De Dalaro was, naar Reuter meldt, in den Atlantischen Oceaan gezonken, twee uur nadat het schip was getorpedeerd. De bemanning, welke uit 29 koppen bestond, heeft 17 uur in een reddingboot rondgezwalkt voor zij door een Belgischen treiler Jean de Waele werd opgepikt. TWEE DUITSCHE DUIKBOOTEN VEBNIETIGfD. De Britsche admiraliteit deelt mede: ,,Se- dert op 9 Februari werd medegedeeld, dat twee Duitsche duikbooten door een Britschen torpedojager tot zinken waren gebracht, zijn •drie groote Engelsche koopvaardijschepen, n.I. het s.s. Gretafield, groot 10.191 ton, het s.s. British Triumph, groot 8501 ton en het s.s. Sultan Star, groot 12.806 ton, tot zinken ge bracht. Twee der betrokken Duitsche duikboo ten echter zijn eveneens vemield. In het geval van de Sultan Star heeft de duikboot haar slaehtoffer slechts een half uur overleefd. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 4 tot en met 10 Februari kwamen in onze provincie 4 gevallen van be- smettelijke ziekten voor, n.I. 2 gevallen van roodvonk te Oost- en West-Souburg en 1 te Rilland Bath; voorts 1 geval van meningitis cerebrospinalis epidemica. PLEIDOOI VOOB VERBETERING VAN WtEGEN IN ZEEU WSCH-VLA ANDEREN Naar aanleiding van het verzoek van den A.N.W.B. om verbetering van den weg Ter- neuzende Dokken, is bij den Bond bericht ingekomen van den ingenieur van den Rijks- waterstaat in het Arrondissement Terneuzen, dat aan dezen weg speciale aandacht zal wor- den besteed. Voorts wendde de A.N.W1B.. zich tot het college van Ged. Staten van Zeeland met het verzoek zoo spoedig mogelijk de verbetering van den weg CadzandCadzand 'Haten Retranchement ter hand te doen nemen, daar deze in zeer slechten toestand verkeert. verzacht en geneest U met Tube 45 ct. Poos 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Prog. Ingez. Med. EUXOR-THEATER. Het lied van de woestjjn. Deze film is gesohreven voor edn actrice, die meer is dan enkel een begaafde tooneel- speelster en tevens een schoone vrouw: zij werd ontworpen als begeleidingsmuziek bij een stem: de diepe stem van Zarah Leander, die boeit, ov<ertuigt, ontroert. Grace Collins is zangeres met vacantie; zij komt haar vader, een internationaal finan cier en mijnmagnaat, ontmoeten in een kleine Noord-Afrikaansche stad, waar het plaatse- lrjk bestuur is gevestigd van een koloniale mogendheid. De oude Collins tracht zich in het bezit te stellen van een kopermijn-in-aan- 1eg, in exploitatie te brengen door een jong ingenieur, idealist, die de mijn, welke in- landsch bezit is, uit de macht van ,,het groot- kapitaal" wil houden. Maar Collins en zijn handlangers ook de naar zijn pijpen dan- sende bestuursambtenaren en militairen pogen door daden van sabotage, terreur of dwarsdrijverij de Muzelmansche geldgevers financieel uit te putten en z66 te ontmoedigen dat zjj voor een appel-en-een-ei hun patrimo- nium afstaan. De jonge ingenieur, die het ver- trouwen heeft van de inlanders, bedoe'inen uit het woestrjngebied, wil niet van opgeven weten. Als Collins de militaire bewaking van de mijnondememing naar zijn hand heeft gezet en er van hoogerhand teigen den ingenieur is partij gekozen. worden de zaken z66 op de spits gedreven, dat Europeesche militairen en de Noord-Afrikaansche woestijnruiters slaags raken. Dan komt onder de pressie van Collins uit de bestuursplaats het bevel, dat de opstandeling Brenten de ingenieur moet worden gegrepen en terechtgesteld, ja, zoo noodig zonder vorm van proces uit den weg geruimd. Natuurlijk heeft Grace Collins den inge nieur ontmoet en is in het romantische woes- tijnland beider liefde ontwaakt. Als dan Bren ten is gevangen genomen en zoo luidt het telegrafisch bevel uit de hoofdplaats bin- nen het uur moet worden ,,neergelegd", komt Grace een reddingspoging wagen. Binnen het uur kunnen ook de Mohammedaansche rui- ters tot ontzet komen opdagen. En de groote ikunstenares zal dit uur trachten te vullen met ihaar wondere stem. Zij houdt 6n de ruwe sol- daten 6n hun luitenant die tot haar be- wonderaars behoort en boezemvriend is van Brenten geketend aan hun plaats. Met haar soepele, diepe, klankvolle alt zegt en neuriet zij den tijd weg; alien vergeten de klok en minuut na minuut stroomt weg naar den oceaan van den Tijd. Zelve ten prooi aan angst en wanhoop, z66 dat de stem slechts gevoileerd, soms nog maar gebroken kon wor den gebruikt, uit zij in haar chansons haar leed en haar liefde. En... niet te vergeefs zal zij „het lied der woesttjn" hebben uitgesnikt, deze vrouw, die een stem is. Lauter Liigen Het gegeven, dat aan de film ,,Lauter Liigen" ten grondslag ligt, heeft reeds ette iijke films tot motief gediend: de befaamde driehoek. Het verhaal kan kort zjjn. Andreas is een jong auto-coureur, die na een ernstig onge- luk beterschap zoekt in een sanatorium. Acht maanden duurt dit herstel en gedurende dien tijd geniet hij het aangename gezelschap van de charm ante Joan Bonnet, enfin... als de acht maanden om zijn is hij er van overtuigd, dat hij met Joan trouwen wil. Eh- is echter een moeilijkheid. Andreas is namelijk reeds gehuwd en Garda, zijn jonge vrouw, waeht thans vol blijdschap op haar herstelden echt genoot. Joan komt die blijdschap echter verstoren door Garda te vertellen van haar voorgeno men huwelijk met Andreas. Maar Garda is Nu de weersomstandigheden van de laatste maanden weer zoo tallo-ozen slaehtoffer ge- maakt hebben van Rheumatische pijn, mag het geen verwondering wekken, dat men overal juist nu herhaaldelijk den raad hoort geven: begin een Kruschen-kuur! Dat is dan niet zoozeer omdat de raadgevers allemaal weten, waarorn Kruschen Salts baat geeft in gevallen van zelfs de hevigste Rheumatische pijn, maar omdat zich in haast iedere familie gevallen hebben voorgedaan, van wonderlijk goede resultaten, met Kruschen Salts bereikt. Geen wonder trouwens. - A1 jaren en jaren is Kruschen Salts ook in Nederland verkrijg- baar, waar het bij tallooze Rheumatieklijders, wier pijnen men vergeefs had bestreden, een waar wonder teweeg bracht, 66k bij patienten die zonder eenig succes al alles geprobeerd hadden. Heusch, zelfs als lijder aan hardnek- kige Rheumatische pijn kunt ge Kruschen nemen. - De aansporende werking van Kru- schen's zes minerale zouten op lever, nieren en ingewanden, zal Uwe organen nieuwe kracht bijzetten: ze zullen Uw bloed grondig reinigen en zuiveren van schadelijke zuren. Reeds bij een kort maar regelmatig gebruik van Kruschen Salts, zullen alle zuren, die zich in de weefsels en spiergewrichten hebben vastgezet, worden opgelost en afgevoerd langs natuurlijken weg. - Daarbij krijgt ge dan van- zelf verlichting van de scheuten en pijnen, die U het leven vergallen, die het u onmoge- lijk maken Uw bezigheden te verrichten en met een prettig humeur te verkeeren in familie- en vriendenkring. Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. h f 0,40, f 0,75 en 1,60 (extra groot pak). Fabr.E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opger. 1756. Adv. een moedige en verstandige vrouw: zij tracht Andreas terug te winnen met een beproefd wapen: zij wekt Andreas' jalouzie op. En daarmee is het bewijs geleverd, dat de jonge- man zich eigenlijk heeft vergist, toen hij meende dol veel van Joan te houden. Alles komt dus op z'n pootjes terecht. VOEDEBBONNEN. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat ter verkrijging van voederbonnen voor de afname van vee- voeder voor de periode van 4 t/m 31 Maart 1940, de georganiseerden in de week van 19 t/m 24 Februari a.s. bij den pi. secretaris in hun rayon opgave dienen te doen van de samenstelling van hun veestapel, naar den toestand op 18 Februari 1940, 's nachts 12 uur. Evenals voorgaande periode dienen ook nu weer op-gegeven te worden, alle op 18 Februari 1940 nog op het bedrijf aanwezige gedorschte en ongedorschte voorraden granen (incl. tarwe), peulvruchten, fijne zaden en kracht- voedersoorten (incl. gemenigd graan). Verzuim van deze opgave, of onjuiste of te late opgave is strafbaar, terwijl in deze ge vallen ook geen voederbonnen verstrekt zul- worden. Den georganiseerden wordt ver- zocht, per 18 Februari 1940 voor zichzelf een juiste inventarisatie van de op hun bedrijf aanwezige voorraden op te maken en deze inventarisatie bij hun pi. secretaris over te leggen. Teneinde misverstand te voorkomen zij nog opgemerkt, dat voor het verstrekken van bovenbedoelde opgave de registratiekaarten niet zullen worden toegezonden, doch ten kantore van den pi. secretaris moeten worden ingevuld. TEEET VAN VLAS EN FIJNE ZADEN. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zee- land brengt het volgende ter kennis van be- langhebbenden. Aan hen. die in 1939 vlas hebben geteeld, is een aanvraagformulier toegezonden, door middel waarvan zij v6or 22 Februari a.s. een aanvraag voor een teeltoppervlakte 1940 kun nen doen. Zij, die bij het verschijnen van dit bericht zoo'n formulier niet hebben ontvangen, kun nen er een aanvragen bij hun Districts- secretaris. Aan hen, die in een der jaren 1937, 1938 en 1939 blauwmaanzaad, bruin mosterdzaad en zaai-uien hebben geteeld, zal oragevraagd een teeltvergunning voor de gemiddelde opper- vlakte der genoemde jaren worden toegezon den. De betrokkenen kunnen deze vergun- ningen een dezer dagen tegemoet zien. Be- zwaarschriften hlertegen moeten binnen 14 dagen na dagteekening der vergunning wor den ingediend onder gelijktijdige storting van f 5,— op postrekening no. 239.230 van de L.C.O. voor Zeeland te Goes. EEN INSPECTEUR L. O. STUUBT EEN FELICITATIE ALS DIENSTBBIEF. Is dit overtreding der Postwet De inspeeteur van het L. O. in de inspectie Hilversum stond voor den kantonrechter al daar terecht, terzake van overtreding van de Postwet, omdat hjj op of omstreeks 11 Dec een brief naar Goes had verstuurd, waarvoor porto verplicht was en hij er eigenhandig de opmerking: „Dienst, departement O., K. en W," op had geschreven. De brief was een feli citatie aan een bruidspaar, van wie de bruid in Hilversum werkzaam was geweest. De inspeeteur erkende het ten laste geleg- de, doch achtte zich niet schuldig. Ik heb, zoo zei hij, dezen brief geschreven in de uitoefe- ning van mijn functie. Ik heb afscheid ge nomen van een onderwijzeres, die ik bedankt heb voor haar arbeid, dien zij hier heeft ge- presteerd. Dat heb ik gedaan ter gelegenheid van het feit van haar huwelijk. Haar man is eveneens onderwijzer. Ik ontving een kaart. In welke relatie heeft het bruidspaar dit nu gedaan Er is tusschen die onderwijzeres en mij nooit anders geweest dan een zuiver amb- telijke verhouding. Een persoonlijk contact is er nimmer geweest. Zooals de verhouding van ambtelijken aard was, was ook mijn schrijven als zoodanig b-edoeld. Als de minister een ge- lukwensch stuurt in de uitoefening van zijn functie, geschiedt dit ook altgd portvrij. Bovendien heb ik van den burgemeester dikwijls missives ontvangen over allerhande kwesties als b.v. over den bloedtransfusie- dienst -en contributie voor deze of geene in- stelling of ten bate van een bepaald fonds. Kantonrechter: Ja, daar heb ik mij ook al grootelijks over verwonderd. Maar ik geef u de verzekering, dat als de burgemeester was overkomen, wat u is overkomen, dat hij hier ook als verdachte had gestaan. Blijkens een brief van den chef van de afd. lager onderwijs van het departement van Onderwijs, geeft deze chef als zijn meening te kennen, dat het van groote beteekenis is, dat de inspeeteur van het priveleven van de on- derwijskrachten in kennis wordt gesteld. Ook het beantwoorden van een ondertrouwkaart acht hij zonder eenigen twijfel als tot den dienst behoorende. De ambtenaar van het O. M. achtte de over treding wettig en overtuigend bewezen. Het betreft hier geen geval van dienst, het was in het geheel niet noodzakeliik, dat de inspeeteur de kennisgeving beantwoordde. Doet hij dat wel, dan doet hij dat als prive persoon. Om dat het een principieele zaak was, eischte hij f 6 boete, om hooger beroep mogelijk te maken. De kantonrechter merkte op, dat hij zich in de situatie zeer wel kon inleven, daar hij zelf schoolopziener is geweest. Als er in mijn tijd een bruiloft was, zei hij, dan gaven wij wel eens bloemen, maar wij dachten er na tuurlijk niet aan, de onkosten voor het Rijk te declasreeren. Een schriftelijke gelukwensch ligt in diezelfde lijn. Vijftig jaar geleden trok men de grenzen wel heel scherp. Als er in den brief ,,hoogachtend" voorkwam, dan werd die brief al niet als dienstbrief beschouwd. Een huwelijk heeft niets met den dienst te maken. Als een inspeeteur een gelukwensch schrijft, is de bedoeling daarvan een vriende- lijkheid, zooals uit den ondec-havigen brief ook duidelijk blijkt. VERLIES VAN UITERLIJK SOHOON Zeven jaar geleden werd een toenmaals 8- jarijg meisje, woonachtig te iSehoonhoven, door een Haagschen chirurg voor een keeloperatie behandeld. Per ongeluk werden haar daarbij de middelste twee tanden uit haar onderkaak gestooten. Om deze schade te herstellen werd in haar mond een z.g. brug over vier tanden aangebracht, hetgeen een langdurige en kost- bare geschiedenis werd, daar het meisje nog in de groeiperiode was. Behalve de kosten van deze behandeling en de reiskosten, die het meisje naar den tandarts te Gouda moest maken, spraken de ouders den medicus in rechten aan voor het geleden schoonheidSver- lies van hun dochter, daar haar onderlip door de bewerkin.g iets naar binnen was gegroeid. In totaal vorderden zij 13.000. De rechtbank te 's Gravenhage heeft bij interlocutoire vonnissen beslist, dat de medi cus in principe aansprakelijk is en over het bedrag der schadevergoeding zijn Maandag de pleidooien gevoerd. Mr. G. H. A. Grosheide te Amsterdam, trad voor de eischende partij op. Hij legde eenige foto's van het meisje over en betoogde, dat door het geleden schoonheidsverlies het meisje achtergesteld zou worden, wanneer zij zou solliciteeren naar een betrekking, zooals die van privd-secretaresse. Wat het gevorderde bedrag betreft, wilde pleiter dit verminderen, indien de rechtbank dat billijk mocht achten. Mr. Th. Folkers, eveneens uit Amsterdam, voor gedaagde optredend, kon niet inzien, dat het meisje aan aiantrekkelijkheid heeft inge- boet. Veel meisjes hebben een iets terug- getrokken onderlip en pleiter vond niet, dat haar uiterlijk schoon daardoor werd geschaad. De uitspraak werd bepaald op 7 Maart. DE VOETBALWEDSTRIJD BELGIE NEDERLAND. Het is nog niet zeker, dat de landenwed- strijd tusschen Belgie en Nederland, bepaald op 3 Maart a.s. te Antwerpen, doorganig zal vinden. Dit is geheel afhankelijk van het feit, of een spoedige algeheele weersverandering zal komen. In ieder geval wacht men in KN'VB-kringen op het oogenblik af, wat de Belgische Voetbalbond zal doen. De heer J. Dangenus schrijft uit Antwerpen aan de N. R. Cr-t.; Het lijkt er wel naar dat er dit jaar niet zooveel belangstelling voor BelgieNeder land is als vroeger. De omstandigheden zijn' inderdaad niet van dien aard om de voile aandacht op een voetbalwedstrijd te concen- treeren zij het dan een ontmoeting Belgie- Nederland. En waar vroeger steeds een ge- brek aan beschikbare toegangskaarten was. zoo ligt het thans voor de hand, dat er ge- brek aan koopers voor die kaarten zal zijn. Van nu af wijst alles er op dat niet voor een uitverkocht stadion zal worden gespeeld: en dit niettegenstaande de prijzen der plaatsen sterk werden verminderd. Er zijn er zelfs en dat in leidende krin- gen die als hun meening uitdrukken dat het wellicht beter zou zijn den wedstrijd niet te laten spelen dan in een atmosfeer, die de traditioneele atmosfeer van dezen wedstrijd zijn zal. Ulvenhout. Amico, Die muis krijgt 'nen stbbrt. Waaraan ik gin oogenblikske getwij- feld heb, trouwens! Ik bedoel, die kwes- tie, tusschen ,,De Samenwerking", 't worstfabriekske van den Blaauwe en den Joost, opgericht mee den een zijn verkens- hokken en den ander zijn ouwe relaties, en de worstfabriek van den Joost Z'n ouwen patroon, die den Joost buitenschupte op zijnen zilveren jubi- leumdag, want den Worstkoning docht toen dat mee 't oorlogsdrama zijn worstblijspel be- gonnen wasDa's wel 'n bietje anders uitgekomen enne...... nie alleen veur hum Als staal en koper zelfs nie stijgen willen op de weareldmarkt, dan -zit er, van-eigens, in den worst ook nie veul ,,muziek"; zelfs gin kattengemaauw..., want aan verkens is nog gin gebrek. Ja, die muis krijgt 'nen stbert! Want toen ik op dieen bewusten avond machinist spulde in de „fabriek" van den Blaauwe, dat de vette dampen dropen van de wanden in 't ,,kantoor", waar den Worstkoning mee zijnen advocaat te wachten zat op „onzen' directeur den Blaauwe, toen op dieen be wusten avond de ,,nachtploeg" ons prop- club was op-gekomen om 'nen goeien in druk van ,,De Samenwerking" te demon- streeren, toen op 'nen oogenblik, midden in de conferentie 't licht ineens uitgong op 't kantoorke enne... zoo... zoodat we later 'n kunstgebit in de toetsen van 't schrijfmachien vonden, nou, toen docht ik wel, dat we nog meer zouwen hooren van dat gevalleke! Want als den worstmagnaat, veur ie in zijnen auto klom dreigde: ,,tosj fe-fe-foor zde rechtsjbank, banzieten!" en ik dieen mensch 'ns goed bekeek, dan wist ik wel, dat den Blaauwe 'n teugenpartij had gekozen, die... 't wedrdig was. Hebt ge wel 'ns 'nen zeeleeuw gezien, amico? Vaneigens! Nou, daar trekt dieen ouwen patroon van den Joost wel 'n bietje op. Sjuust zo'nen veuruitgestoken snoet als zo'nen zeeglibbert. En langs dieen uit-steken- den toet is 'nen grijnzenden hangsnor gedra- peerd, ,,gemaakt" van roestvrij ijzerdraad of zoo iets die mee elke beweging of spiertrek- king van den snoet, mee op-en-neer wipt. Ook t veurhoofd is in den zeeleeuwstijl, want boven den neusknoest, die veurnamelijk uit twee winderige neusgaten bestaat, buigt in eens alles weg. Zoodat ge sterk den indruk krijgt, dat deuzen mensch zijn veurhoofd eigenlijk den aanvang is van zijn schouwer- blajen of van iets-nog-lagers. Kleine, ronde oogskes, dingen als gerafelde knoopsgaten, staan mee neus, snoet en hangsnor op den hoop'ke dicht bij malkaar, --te midden in veul rozigs. En als ge nou nog wit, dat ie achter, tusschen de ooren in plek van mee 'nen nek t klaarspult mee drie vetplooien, die prontjes schijnen weg te hobbelen in zijnen kolossalen rug; dat, daar ieverans boven op den Worst koning drie lange haren naar rechts en twee naar links 'n haarscheiding simuleeren, dan hebt ge, als ge beseft dat ie verpakt zit in n strak, blinkend, rozig vel, zo'n bietje 'n idee van dit heerschap. Neee, mooi is ie nie, maar wdl, op zijn manier, indruk- wekkend! Ja, den Blaauwe ihee z'n partuurke wdl gevonden! Daar is dan ook al 't een en ander van gebleken. ,,De Samenwerking" ligt in proces veur den strafrechter, veur den civielen rech- ter en... ook de arbeidsinspectie hee-d-'n vette kluif aan den Blaauwe zijn worstfabriek. Of lijk hij 't liever noem-t: aan z'n verkens- schaivot. Vaneigens loopt alles over en via onzen „Nuuwe", den Jaan zijnen opvolger, die ncg altij gin letter Ulvenhoutsch sprikt en dusgloednuuw blijft! Dus ook onze Gemeentelijke Overheid zit tot de nekharen in de worstmakerij. D'n Blaauwe zee dan ook den leS.ten Zondag nog, onder 't propspulleke in ,,de Gouweh",/heb ik 't oe nie veurspeld, Dre, damme van da verkensschavot nog veul zouwen beleven Ge wit: den Zeeleeuw heeft eerst gepro beerd den Joost uit ,,De Samenwerking" te troggelen, deur 'm 'n prachtige aanbieding veur te spiegelen als hoofdvertelgehwoordiger. „Nie op de fiets, maar op 'nen driewielder," volgens den Blaauwe. Toen dieen vlieger nie opgong, heeft den Worstkoning 'n bod gedaan van ;tienduuzend gulden op ,,De Samenwerking"; maar daar wilden den Tiest en den Joost nie aan, van- weuge den ,,spekpertief" die er in ,,De Samen werking" mot zitten! TOen gooide den Zeeleeuw 't over 'nen an- deren boeg. Hij kwam mee zijnen advocaat, den Blaauwe dreigen mee 'n opgepoetste advo- catensmoes: den Joost zou, vijf-en-twintig jaren gelejen, Z'n eigen mondelirgs verlbon- den hebben, om nooit in de worstbranche veur z'n eigen te beginnen! Nou... eh... toen gong de lamp (zoo letter- lijk meugelijk!) uit, daar op den Blaauwe zijn eigesgetimmerde kantoorke. En toen is er ge- rauscht, gerammenatst en gesmeten, dat 't gebit van den Zeeleeuw tusschen de knobbe- kes van't schrijfmachien gevonden wierd den anderen dag. Van 't kantoorke was niks anders overgebleven dan 't loketje ,,Kloppen- Frapper-To knock-Klopfen", waarmee den Blaauwe in z'n harrden stond als 't glanzend gerij van den Zeeleeuw vertrokken was...! Wat heb ik toen gelachen. Nou heeft de teugenpartij 't heele Gezag .teugen ,,De Samenwerking" opgehitst, als 'nen zwerm kwaje honden. En als er teugen- woordig 'n vrimd heerschap op zijnen erf komt, dan is den Blaauwe er al van tevoren van overtuigd, dat ze 'm -weer de hoefij'zers willen afdoen. De mannen van de arbeidsinspectie kunnen .er mee huilie bolhoeikes maar nie bij, hoe den Blaauwe, zonder vergunning, 'n nachtploeg in dienst had...! Want den Zeeleeuw en zijnen advocaat hebben bij hoog en bij laag Verasse- reerd, dat op dieen avond de fabrie'k onder vollen stoom stond! Nou iets was daar wel van aan...! Ik heb gestookt, dat onder vijftien graden vorst, op den erf dooide. ..Govert Bonkers", den Fielp, vermomd als fabriekslbaas liep mee z'n ,,horders" fabriek en kantoor plat en hij schudde den (Zeeleeuw bij de veurstelling 'n hand, dat den kearel wijers moest rooken mee z'n linker- tiand. Als hij dus er op zweren kan den fabrieks- fchef „gezien" te hebben, dan is dat ginnen valschen eed, alleenwa&r is Govert Bonkers? Nog eensde mannen van de arbeids inspectie, die trouwens veul meer inspec- teeren of er nie dan w61 gearbeid wordt, (die mannen zitten mee „De Samenwerking" nmerig in den knoop. Pront zes uur's avonds Jkomen ze achter 'n heg en 'nen boom van- Id aan. En bekanst altij kijken ze dan recht in den fellen stralenbundel van 'nen zaklan- taarn..^...! iDen oogst aan onzen kant is dan look al: 66n bolhoeiike en een,en oorwermer, iwant 't is 'n lust zooals die kearels duiken kunnen! Den Nuuwe doe-d-ook pr-ontjes z'nen plicht. Niks van te -zeggen. iHuiszoeking deed ie ook hi bij den Tiest en Aantje. Naar vuurwapens! Ge zult zeggen: .Vuurwapens? Worst iwordt toch nie gesbhoten?! 'n Worstmakerij fs toch gin fabricage van Antiek!" Allemaal waar, amico, maar 't is hier z66 ^elegen: als ze hier iets meer van oe willen kveten, dan doen ze nog al grif huiszoeking bp geweren en kogels en...... wie wit? inisschient ook wel op kannonnen en zoo. Ge Verstaat, bij 'nen kearel als den Blaauwe, die geren zoo 'ns stroopt,, is n66it 'n geweer te vinden...! En als den Nuuwe dan ook bij den Blaauwe kwam mee Z'n pampier tot huis- hoeking, dan zee den Tiest; „kek 's, man- |ieke, da kan! Maar eerst oew broekspijpen ppstroopen en al oew zakken leeghalen!" ,,Waeroan, Bastiaensen?" ,,Omda 'k ddn pas zekers weet, da gij hier gin geweer en gin patronen ,,vindt", Sjerlock Holmes!" Sjerlock Holmes is toen weggegaan, am den ,,Ouwe" te gaan vragen, of ie daartoe ver plicht was. En als ie tien minuten later ver- om kwam en beweerde, dat er gin enkel be- zwaar (bestond om z'n broek 6p en z'n zak ken uit te halen, dan zee den Tiest, dat er nou bij hum gin enkele aanleiding meer be- stonld am den Sjerlock te fouilleeren...! Den Nuuwe zocht. Tot onder 't beddeke van den kleine; den Blaauwe ruurde in den vetketel en over den weg tufte langzaam den groenen auto van den Zeeleeuw. Zoo gong den arbeid ongezien zijnen rus- tigen kank op 't stille durp, daar onder den fcevrozen sneeuw Neee, 'n worstfabriekske opricihten, ook al hebt ge de verkens aan oew eigen en 'nen compagnon mee 'men klantenlijst die 'm n66h in den steek lot, valt nie mee! We zijn allemaal als getuigen gedagveerd deur den Rechter van Instructie in de straf- zaak teugen N.N. Want den Zeeleeuw schijnt te .vinden dat ie mishandeld is, al wit ie nie deur wie, omdat de lamp uitgong op 't mo ment supreme! Heel de „nachtploeg" propclub moest dus verlejen week naar 't trimmenaal. Voor 't „stil verhoor". Den Fielp, „alias Govert Bonkers" dat was natuurlijk al rap uitge komen, omdat er in heel deuzen omtrek maar eenen menschelijiken olifan-t van 300 pond over d'eerde dreunt, den Joep, den Jaan, ik en 't directorium: den Blaauwe en den Joost. Den Jaan, onzen ouwen veldwachter, vond dat we 'n „degelijk afsprokske" moesten maken, zoodat alles kloppen zou. Maar den politieken Fielp was daar vierkant teugen. „Daar valt niks haf te spreken," zee-t-ie. „Honze honschuld is zoo blank has die van pasgeboren bloeikes. Hieder verkleert z'n heiligen waareid. 'k Ben 'r dik van hover- tuigd, dat dieen Rechter-comm'ssaris dan veur 'n stelletje verbalen komt te zitten, dat mee gin tang is vast te pakken. En d& mot- ten wij nou sjuust ebben!"' Zoo gongen wij op weg. Mee z'n zessen in den Joost zijn gevuurlakt Fordje hobbelden wij naar juffrouw Justitia, om daar 'n bedrijf op te gaan voeren van't stuk dat „De Samen werking"' getiteld wierd. Waaraan ik 'nen heelen brief spendeeren mot, want 't zou zon- de zijn als ge daar iets van miste, amico! Den Zeeleeuw en zijnen Advocaat waren er ook. En ook 't gebit! Want dat had den Blaauwe als gevonden voorwerp" op't durps- huis gelbrocht. En langs ondoorgrondelijke wegels was 't dinlk terechtgekomen bij dieen Rechter, waar 't lag te grijnzen op de groene tafel. Maar allee, daarover den volgenden brief. W61 mot ik oe alvast gerust stellen: de zaak gaat nie wijers deur, omdat er, ten eerste, ginnen dader is en ten tweede en bij nader inzien: ook gin slaehtoffer. We kregen dus alle zes twee kwartjes getuigegeld en ge kunt nie gelooven wa-d-'n plazier ge daar nog mee hebben kunt veur ge thuis zijt! Veural omdat we het wageltje van den Joost aan ons eigen hadden en er dus van de 6 X 2 kwartjes ginnen rooilen cent kwaaigeld af gong! Veul groeten van Trui, Dre HI, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t. h v., DRE. worden Uw tanden indien U poetst met In tuben van 60, 40 en 25 ct. en doozen van 20 ct. (Ingez. Med.) VERKEER IN FRIESLAND ONTWRICHT. Tengevolge van de op sommige plaatsen opeengehoopte sneeuw is Woensdagmiddag het verkeer in Friesland opnieuw ontwricht. Tusschen Joure en Sneek zijn twee trams ingesneeuwd, welke tegen den avond, nadat 'n z.g. werktram ter plaatse was gearriveerd, met groote moeite konden worden bevrijd, tot vreugde van de ongeveer vijftig passa- giers. Op de lijnen SneekJoure, Gorredijk Oosterwolde, OosterwoldeAss en en Ooster- woldeiSteenwijk is het stoomtramverkeer weder gestremd. Het passagiersvervoer zal voor zoover mogelijk met autobussen worden gaande ge- houden. HET BEDROG MET FOURNITUREN VOOR MILITAIRE KLEEDING. Naarmate het onderzoek in de oplichtings- zaak met fournituren verder wordt voort- gezet, blijkt duidelijker, dat niet alleen in de hoofdstad geknoeid is met de watten, be- stemd voor de voering van militaire veld- jassen. Voor rekening van het rijk werken reeds geruimen tijd 300 confectionneurs. Onder hen zijn makers van tunieken en broekenmakers en daarenboven de vervaardigers van veld- jassen. Alleen deze laatsten hebben zich aan oplichting ten nadeele van het rijk schuldig gemaakt. Van de driehonderd confectionneurs houden 46 zich met het maken van veld- jassen bezig. Twee en dertig van hen werken te Amsterdam, de overigen zijn over net ge- heele land verspreid. Daarom zal ook te Gro- ningen, Almelo, Enschede, Tilburg, Breda, Den Haag, Delft en Haarlem moeten worden onderzocht of en zoo ja in boeverre deze con fectionneurs zich aan het geconstateerde strafbare feit hebben schuldig gemaakt. Het is natuurlijk zeer goed mogelijk, dat de oplichting alleen te Amsterdam is ge- pleegd en dan nog slechts bij een beperkt aantal confectionneurs. Daamaar stelt de politie te Amsterdam thans een onderzoek in. De politie is er evenwel zoozeer van overtuigd, dat behalve de reeds gearresteerde kleermakers nog andere confectionneurs in deze zaak gemoeid zijn, dat de verwachting kan worden uitgesproklen, dat waarschijnlijk te Amsterdam nog meer arrestaties zullen volgen. Het A.N.P. meldde uit Amsterdam: In de zaak tegen de kleermakers, die bedrog zouden hebben gepleegd bij het vervaardigen van militaire kleedingstukken op rijksbestel- ling, duurt het onderzoek onder leiding Tan inspeeteur Visser nog steeds voort. Wederom zijn twee confectionneurs in verband met deze zaak in arrest gesteld. In totaal zijn thans acht personen aange- houden. ACHTTIEN-JARIGE JONGEN REDT DRIE KINDER EN. Drie kleine kinderen van de familie Zuidam, drie, vrjf en zeven jaren oud, waren op de leemputten van de steenfabriek van Hapert in een wak geraakt en onder het rjs terecht gekomen. Een buurjongen van deze drie kleuters, die in de onmiddellijke nabijheid vertoefde, heeft alle drie de kinderen gered. De achttienjarige Hendrik Bloemsma zag, terwijl hij zrjn schaatsen opnieuw onderbond, plotseling in zijn onmiddellijke nabijheid in een wak een hoofdje van een kind half boven de schotsen uitsteken. Toen hij om zich heen keck miste hij de drie kinderen Zuidam, die dicht bij hem in de buurt wonen. Hij vloog naar het wak, doch voordat hij de plaats bereikt had, brokkelde het ijs af en tuimelde hij in het water. Hjj liet zich daardoor echter niet weer- houdtn en waadde naar de plaats waar de kinderen eenige oogenblikken tevoren nog hadden gespeeld. Onder water klampten reeds twee drenkelingetjes zich aan hem vast. Bloemsma kon het oudste meisje boven zich uit tillen en op het rjs werpen, het andere v/as inmiddels reeds op zijn rug gek'.ominen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 7