fPUROtl Landbouwberichten. Gemengde Berichten Ruwe schrale huid AF8CHAFFING VAN PASPOORTEN MET BELGIE HOEK. RECHTSZAKEN. VAN VERDUISTERING VAN EEN KERK- KLOK VRIJGESPROKEN. „DE LAATSTE DAGEN VAN EEN EILAND". De Ned. Christ, filmcentrale, die sinds 1934 als stichting van een 15-tai groote Christe- lijke organisaties reeds meer dan 1000 film- voorstellingen voor bet Christ, vereenigings- leven verzorgde, heeft den laatsten tijd nieu we wegen betreden. Dit was mogelijk, door- dat de heer G. B. H. Niestadt, als dicecteur optrad. Onder zijn leiding is vervaardigd de groote geluidsfilm ,,De laatste dagen van een eiland", naar de roman „Aan dood water" van K. Norel, waarin de drooglegging van de Zuiderzee wordt weergegeven in de lotgeval- len van een Urker familie. Natuurlijk kon niet dat heele bOek in beeld worden gebracht. Belangrijke gedeelten moes- ten geheel ter zijde gelaten worden. Maar men heeft emaar gestreefd om het essentieele te behouden. Dat essentieele was eensdeels de schildering van het leven der Urkers in de dagen toen hun eiland nog eenzaam midden in de Zuiderzee was, van de nooden en moei- ten, de verwachtingen en teleurstellingen, die het deel van Urk geworden zijn in de jaren toen hun zee dood water werd en een belang- rijk deel van hun vloot van het IJselmeer gebannen en naar de Noordzee verwezen werd en van de groote perspectieven, die naar het oordeel van den schrijver van het boek de droogmaking van den Noordoostpolder voor het eiland opent. Maar dat essentieele is even- zeer de geschiedenis van Riekelt Post en Mar Meun en van hun beide families. De film laat deze jongelui zien in hun eenvoudige liefde. Ze laat zien hoe aan hun trouwplannen den bodeim schijnt te worden ingeslagen doordat de visscherij vemietigd wordt en hoe ze toch trouwen tijdens een kortstondige opleving. Maar dan loopt alles tegen. Er is geen werk en geen brood. Riekelt is verbitterd. Hij en andere Urkers ontduiken de verbodsbepalin- gen, ze verzetten zich tegen de zeepolitie. Ze moeten eindelijk hun harde koppen buigen en Riekelt moet naar den steun. En er daagt geen uitkomst v6<5r de inpoldering van het IJsel meer voortgang heeft. Dan wordt Riekelt schipper op een modderbak en later wordt hij zelfs schipper op een groote kotter. -De film beeldt een oer-Hollandsch bedrijf uit, ze geeft een stuk Christelijk familleleven, een Calvinistische volksgemeenschap; de en tourage van de zee en het eiland met zijn havens, z'n straatjes en z'n menschen in Ur ker kleederdracht is zeer schilderachtig; de film is nationaal, omdat ze het groote werk van de droogmaking der Zuiderzee van alle kanten belicht. Deze film, die voor korten tijd haar premiere te Amsterdam draaide, zal Donderdagavond in het Gebouw .Emmanuel" alhier vertoond worden. Het nationale werk van de droogmaking der Zuiderzee wordt in deze geluidsfilm op suggestieve wijze weergegeven. Het geheel heeft bovendlen, door den ge- kozen verhaalvorm, een spannend karakter. Men verzuime niet, deze zeer bjjzondere film te gaan zien. MR. J. ADRIAANSE HERSTELD. De heer Mr. J. Adriaanse, lid der Provin ciate Staten, die op 12 Januari op het ijs op de vest te Middelburg kwam te vallen en met een hersenschudding en een hoofdwonde in het gasthuis werd opgenomen, heeft Dinsdag- morgen deze inrichting mogen verlaten en is naar zijn woning, de villa Vecuna te Oost- kapelle, teruggekeerd. J. M. MULDER, f In den leeftijd van 66 jaar is, meldt het Handelsblad, te Voorburg overleden de heer J. M. Mulder, oud-directeur der directe belas- tingen te Amsterdam. De heer Mulder werd den 6den November 1873 te Zaamslag geboren, studeerde van 1889 tot 1892 aan het Instltuut Bevelander Schoo te Groede en werd daama opgeleid door een hoofdambtenaar der belastingen, waarna hij in 1895 werd benoemd tot surnu- merair der directe belastingen te Den Bosch, in 1899 werd hij ontvanger te Amstenrade en in 1903 te Ossendrecht, in 1904 weed de heer Mulder aangesteld als adjunct-inspecteur te Utrecht, in 1906 volgde zijn overplaatsing naar Leeuwarden als inspecteur, in de'zelfde functie was hij daarna nog werkzaam in Ter- neuzen en Zaandam. Met ingang van 1 Juli 1922 werd hij benoemd tot hoofdinspecteur- dlrecteur der belastingen te Amsterdam. Gedurende zijn verblijf te Terneuzen was hij vele jaren secretaris van de gezondheidscom- missie en paatsvervangend kantonrechter al hier. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De begrafenis ge- schiedt Donderdag op de algemeene begraaf- plaats te Voorburg. HET PASPOORT IN HET VERKEER TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIE. (Het Belgische Kamerlid Florimond Gram- mens heeft de volgende vraag gesteld aan den Bejgischen Minister van Buitenlandsche Zaken „Van 22 December 1939 tot 2 Januari 1940 mocht de Nederlandsch-Belgische grens zon- der paspoort worden oVerschreden. Duizenden foestvierders en anderen hebben hiervan gre- tig gebruik gemaakt, en velen hebben er een goeden stuiver bij verdiend, onafgezien de betere betrekkingen die uit dit verkeersgemak voorbvloeien. Ik vermoed, dat deze proef voldoende heeft aangetoond, dat langere afzondering door een belemmerend paspoortenstelsel, van elk dezer op elkaar aangewezen neutrale staten, niet langer te ibillijken is. Of zou het dan toch waar zijn wat de ,,man in de straat" er over izegt: *t Is een geldklopperijDan is dit dubbel te betreuren, daar veel zaken en alle toerisme worden lamgelagd. Mag i!k den heer minister vragen al het mcgelijke te doen cm aan dezen onhebbelijken toestand spoedig een einde te stellen Mag ik hem ook vragen, indien hij ten deze mislukt, me te laten weten wie Van zijn collega's ver- antwoordelijk is voor het behoud van dezen hatelijken maatregel, en of van de zijde der Nederlandsche regeering gebeurlijk ook ver- der bezwaren worden gemaakt?" Volgens Belga worden tusschen Nederland en Belgie onderbandelingen gevoerd over de afschaffing van paspoorten. Deze maatregel eou het wederzijdsch contact en het toeristen- verkeer ten goede komen. Van Nederlandsche zijde wordt echter be- richt, dat over de afschaffing van paspoorten geen besprekingen worden gevoerd. NAAR ZEELANDS CENTRUM. Het 20-jarig dienstmeisje P. B. uit Vlaar- dlngen was, meldt de Mldd. Crt., te Rotter dam in betrekking, doch het beviel er haar niet al te best. Goes, Zeelands Centrum, trok haar meer aan. Waarschijnlijk had een vriendin van haar, die reeds te Goes in be trekking was, haar medegedeeld, hoe goed het te Goes is. En zoo trok het meisje P. B. Vrijdag 1.1. de stoute schoenen aan, verliet haar betrekking te Rotterdam «en trok naar Goes. Maar tegelijkertijd nam zij het taschje van mevrouw en een paar spaarpotten mede, en dat tnag niet, hoe begrypelijk het ook is dat de aantrekkingskracht van Zeelands Cen trum licht tot zulk een wanhoopsdaad verleid. En dus moest de Goesche politie, die het aar- dige meiske al spoedig opgespoord had, haar weer op transport naar Rotterdam stellen. AANRANDING. Vrijdagavond werd een R.H.B.S. leerlinge op weg naar huis onder Biervliet aangerand door een soldaat, afkomstig van en gelegerd te IJzendijke. De eerst ontoekende was door den opperwachtmeester Vlug opgespoord. De bekentenls volgde. (Midd. Crt.) Voor Finland. Hoewel er wel geen volk ter wereld zal zijn, dat in zijn hart niet vurig hoopt dat het dap- pere Finsche volk zijn strijd om zijn onafhan- kelijkheid tegen een overmaehtigen nabuur- staat, wien het niets heeft in den weg gelegd, met succes zal bekroond zien, toch denkt ons volk terug naar den 80-jarigen oorlog, toen het destijds overmachtige Spanje ons even- eens wilde overweldigen. Natuurlijk is de strijd van de Finnen thans veel geweldiger en met angst vragen wij ons af of inderdaad het groote wonder zal ge- beuren, dat dit dappere volk ten slotte de eindoverwinning zal behalen op de geweldige legerscharen van zijn vijand, die zich niet ont- ziet om dag aan dag weerlooze burgers in steden en doe-pen met brand- en granaat- bommen uit honderden vliegtuigen geworpen te bestoken. Wij denken aan de Lotta's, de groote orga- nisatie van vrouwen, die hun land zoo dapper heipen en alles over hebben voor hun dierbaar vaderland, voor hun mannen en zonen, die in de felste koude dag en nacht moeten strijden tegen den vijand, die steeds maar versche troepenmachten in den strijd werpt om zoodoende den weerstand der Fin nen te breken. Wij kunnen de Finnen niet ter hulp Snellen, wij moeten het geheele wereldgebeucen met angst gadeslaan en als neutrale staat de ge- volgen, ook voor ons land, van de worsteling der volkeren met gelatenheid dragen, hopend dat eindelijk het uur der verlossing zal slaan. Maar het is onze plicht om zooveel als in onze macht is het leed te verzachten. De bevoiking van Finland verkeert in nood, heeft gebrek aan warme kleeding, aan ver- bandmiddelen, aan alles. Het dames-comitd alhier wil een steentje bijdragen om dit leed te verzachten en doet een beroep op de inwoners om warme klee- dingstukken af te staan of een geldelijke bijdrage te verleenen voor het dappere Fin sche volk. Geen enkele bijdrage zal te klein zijn om veronachtzaamd te worden, want vele kleintjes zullen 46n groote vcrmen als alien, zonder onderscheid, zullen medewerken en hun giften in natura of geld zullen bezorgen op het Gemeentehuis of bij een der dames van het Comitd, dat zorg zal dragen dat de ingezamelde goederen en gelden verpakt naar Finland zullen worden verzonden. POUTIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 13 Februari 1940. G. W. huisvrouiw R. A. B., oud 29 jaar, zonder beroep te Kijkuit (Axel), was ver- dacht van diefstal van een paar leeren muilen ten nadeele van M. Koekoek, en van verduis- tering van een schaar, ten nadeele van D. Wiemes, gepleegd te Axel in de maand Decem ber 1939. Eisch: 25 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak: f 20 boete of 10 dagen hechtenis. F. P. S., oud 42 jaar, monteur en auto- slooper te Axel, had op 1 September 1.1. te Axel geen opgave gedaan van de voorraad van 38 gebruikte motorrijwiel- en autobuiten- banden. Eisch: f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. A. B., oud 31 jaar, werkman te Hulst, was op 8 Januari 1.1. te Hulst in een cafd slaags geraakt met P. P. de Wlitte, voor welk feit hij zich thans had te verantwoorden. Eisch: f 25 boete of 25 dagen hechtenis en toewijzing civiele vordering ten bedrage van f 22,50. Uitspraak idem. De afbraak van de St. Jacobuskerk te Viis- singen was gegund aan den slooper J. B. van H. aldaar, doch met den pastoor was een af- spraak gemaakt, dat het volledige torenuur- werk aan de parochie zou blijven. Na eenigen tijd kwam de pastoor tot de ontdekking, dat de groote luiklok, die de heele en halve uren aankondigde, er niet meer bij was, hetgeen voor den pastoor aanleiding was den slooper ter verantwoording te roepen. Deze deelde mede, dat hij de klok aan een opkooper in Middelburg had verkocht, daar de klok volgens hem niet tot het uurwerk be- hoorde. De pastoor was het daar allerminst mee eens. De zaak kwam voor den politierechter te Middelburg, die den slooper van Verduiste- ring vrijsprak. De officier van justitie tee'kende hooger be roep aan en de zaak diende op 29 Januari voor het gerechtshof. De advocaat-generaal, Jhr. Mr. Van Asch van Wijck, vorderde een boete van 100 subs. 50 dagen hechtenis. Maandag werd het vrjjsprekende vonnis be- vestigd. DRASTISGHE MAATREGELEN TEGEN DE COLORADOKEVER-INFECTIE. De Plantenziektenkundigen Dienst deelt mede: De voortreffelijk georganiseerde bestrij- dingsmaatregelen van den Plantenziektenkun digen Dienst, benevens het feit,' dat de zui- delijke wind in den vorigen zomer niet zdd overwegend is geweest als in 1938, hebben gemaakt, dat aan den gevreesden Colorado- kever, den grooten vijand van de aardappel- cultuur en van den groentenexport, een halt is toegeroepen. Niet minder dan 120 millioen liter lood- arsenaatoplossing van 0.4 Is, in drie malen over het aardappelgewas ten Zuiden van Rijn, Lek, Nieuwe Maas en Waterweg gespoten. Het daarvoor benoodigde loodarsenaat 483.000 kilo is van overheidswege gratis verstrekt, waarmede een bedrag van f 175.000 was gemoeid. Dit jaar zal men calcium-arsenaat gaan gebruiken, welke stof gemengd kan worden met de Bourgondische pap, waardoor de kos- hen van aanschaffing zullen dalen. Tot dusver was men er nog niet zeker van, dat de planten niet door dit bestrijdingsmiddel zouden wor den beschadigd. Om te controleeren of de in 1938 genomen uitroeii'ngsmaatregelen afdoende waren ge weest, heeft men op alle 224 oude haarden vddrgekiemde aardappels gepoot, waaruit z.g. vangplanten groeiden, welke van half Mei tot half Juli dagelijks zijn gecontroleerd, terwijl de aardappelteelt in de directe omge- ving werd verboden. Slechts in 30 gevallen kwamen nog enkele kevers opdagen,-die ver- nietigd werden vdor ze eieren hadden gelegd. Ter bespuiting van volkstuinen, landarbei- dersperceelen e.d., werden Van rijkswege 141 rugpulverisateurs ter beschikking gesteld van de opgerichte „spuitdiensten", waardoor het totale aantal is gestegen tot 250. Het resultaat is geweesrt, dat het aantal vindplaatsen, is teruggebracht van 607 tot 261, dus tot beneden de helft; het aantal haar den daalde van 224 op 58, dus tot een kwart en het aantal gemeenten, waar de kever werd geconstateerd, daalde van 161 tot 121. Het verspreidingsgebied heeft zich niet in noor- delij'ke richting uitgebreid en bleef dus be- perkt tot het gebied bezuiden Rijn, Dek, Nieuwe Maas en Waterweg. De totale bestrijdingskosten hebben vorig jaar bedragen f 216.400. Ter controle van de bespuitingen zijn 1851 monsters aardappelloof op arsenicumgehalte onderzocht. In een aantal gevallen is proces- verbaal opgemaakt. De uitgebreide maatregelen van opsporing, voorlichting op scholen en in vergaderingen, grondontsmetting met petroleum en benzine op de vindplaatsen, verplichte driemalige be spuiting bezuiden den Rijn en voortdurende controle, zullen in 1940 worden voortgezet. Teneinde misverstand te voorkomen en het verwijt te ontgaan van beschadiging van landsbelangen, deelen wij nog mede, dat wij evenals vorig jaar foovenstaande zake- lflke gegevens publiceeren op uitdrukkelvjk verzoek van den officieelen Plantenziekten kundigen Dienst. DE KOUDSTE WINTER, DIE ONS LAND HEEFT GEKEND. Elen temperatwur van 24 graden onder nul. Naar het Kon. Nederlandsch Meteorolo- gisch Instituut te de Bilt meedeelde is Dins- dagmorgen in ons land de laagste tempera- tuur geregistreerd, welke ooit in ons land is waargenomen. Na den sneeuwval van Maandagavond is een opklaring gevolgd, terwijl de wind tot zwak afnam. Hiermede waren de vborwaar- den geschapen tot het optreden van buiten- gewoon lage temperaturen, vooral in het noord-oosten en het oostep van ons land. Dinsdagmorgen werd op het vliegveld Eelde een temperatuur van 24 graden Celsius waargenomen, terwijl het Vliegveld Twente 23 graden had. Zoo lang regelmatige gecontroleerde waar- nemingen in ons land plaats vinden, is de temperatuur nog niet zoo laag geweest. Het vorige record werd op 31 December 1923 ge- vestigd te Avereest. De temperatuur bedroeg toen 22.3 graden Celsius. Dit is dus thans op dubbele wijze geslagen. Gemiddeld over ons geheele land was de ochtendtemperatuur Dinsdag 16.5 graden Cel sius beneden normaal. AUTOBOTSING ONDER NAARDEN. Maandagavond is een personenauto, be- stuurd door den heer K. uit Bussum, op den rijksweg onder Naarden in botsing gekomen met een militaire vrachtauto, die hem uit de richting Bussum tegemoet kwam en waar- van de bestuurder iblijkbaar de macht over het stuur was kwijt geraakt. De militaire auto kantelde./ De chauffeur werd bewuste- loos opgenomen en naar de Gerardus Majella- stichtipg te Bussum vervoerd, waar hij in den loop van den avond nog niet kon worden gehoord. De auto van den heer K. werd zwaar gehavend, doch de heer K. kreeg geen letsel. BRAND IN BEHANGSELPAPIERHANDEL. Een felle brand heeft Maandagmiddag ge- woed in een filiaal Van de N.V. Behangsel- fabriek Rath en Doodeheefver, gelegen aan de Wolstraat te Tilburg. Omstreeks vier uur constateerde de filiaal- chef, die aan de voorzijde van het gelijk- vloersche gedeelte in een kantoortje aan het werk was, een brandlucht. Hij toog op onder- zoek uit en bemerkte, dat op den boven het gelijkstraatsche gedeelte gelegen zolder, brand was ontstaan. Onmiddellijk werd de brand- weer gealarmeerd, die spoedig ter plaatse verscheen en met niet minder dan tien stralen het vuur bestreed. Op deze wijze wist zjj den brand, die zich snel voortplantte, in te sluiten, zoodat binnen het uur het gevaar geweken en de vlammen gebluscht waren. De zolderverdieping, waar zich nagenoeg geen goederen bevonden, bleek volkomen te zijn uitgebrand, terwijl het dak geheel vemield was. Op de gelijkvioersche 6tage, waar de voor- raden voor het geheele jaar waren opgesla- gen, ontstond groote brand- en waterschade, De voorraad behangselpapier is volkomen waardeloos geworden, hetgeen een schade- post van duizenden guldens beteekent. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. De schade wordt door verzekering gedekt. TUSSCHEN KOLENWAGENS BEISNELD EN GEDOOD. Op de losplaats van de N.V. Steenkolenhan- del Siebesma en Prins te Leeuwarden heeft een ernstig ongeval plaats gehad. Zes arbei- ders waren bezig een geladen 30-tonswagen voort te duwen. Het is daarbij gebruikelijk, dat de werklieden een roode vlag plaatsen, zoodat het spoorwegpersoneel weet, dat men op de losplaats bezig i3. Deze keer is dit ech ter verzuimd, waardoor een eveneens geladen 30-tons wagen, voor dezelfde N.V. bestemd, op het spoor gerangeerd werd, waar de zes mannen den anderen wagen vcortduwden. Klaarblijkelijk heeft geen van hen den wagen hooren aankomen, waardoor twee van hen, de losse arbeiders P. de Beer en J. Tichelaar tus schen de buffers geraakten. De eerste, die 44 jaar oud was, werd op slag gedood. Tichelaar raakte met zijn linkerarm bekneld, die op twee plaatsen brak. MOEILIJKHEID MET METEROPNEMING IN GRENSGEBIED. In de buurtschap Holterhoek onder de ge- meente Eibergen liggen, even over de Dult- sche grens, op Duitsch gebied eenige hulzen, welke zijn aangesloten bij de N.V. Electrici- teits Mij De Rerkelstreek. Zaterdag wilde, naar Tubantia meldt, de heer Radstake, de incasseerder van deze Mij., de meters in bedoelde woningen opnemen. Hij mocht echter niet over de grens en daarom bleef hij op Nederlandsch gebied staan en riep de bewoners toe hem de kaart met den stand te geven. Toen men aan zijn verzoek had vol- daan verzocht hij een der bewoonsters haar buurman even te willen waarschuwen voor de kaart. Terwijl hij stond te wachten werd plotseling van over de grens het vuur op hem geopend en vlogen de kogels hem langs de ooren. De heer Radstake wilde nog dekking zoeken, maar dit gelukte hem niet, waarom hij met de handen omhoog bleef staan. Daarop kwamen eenige Duitschers nader, die met revolvers in de hand de grens passeerden en den heer Radstake vragen stelden. De heer Radstake kan zich daama verwijderen. De vrouw, die haar buurman wilde waarschu wen, dat de incasseerder den meterstand moest opnemen, werd gearresteerd en naar Vreden overgebracht. De autoriteiten stellen een onderzoek naar dit geval in. KIND IN LAADBAK VAN AUTO OVERLEDEN. Een firma te Amersfoort zou Maandag- nacht een gezin uit Borne naar Amersfoort verhuizen. In de laadbak van den vracht auto, die daarbij werd gebruikt, hadden twee vrouwen, een jongetje van tien maanden en een meisje van drie jaar plaats genomen. Af en toe werd gecontroleerd hoe zij het maak- ten en steeds bleek alles in orde. Bij aankofnst te Amersfoort kwam men echter tot de ont dekking, dat alien door de koude waren be- vangen en dat het meisje van drie jaar ten- gevolge daarvan was overleden. EEN TOCHT VAN EEN K.L.M.-VLIEGTUIG Maandag heeft het KJL.M.-vliegtuig Patrijs met Bax als gezagvoerder, van Eelde uit twee vluchten naar de geisoleerde eilanden Schier- monnikoog en Ameland gemaakt. IHet toe- stel was daartoe omstreeks tien uur 's mor- gens van Schiphol naar Eelde vertrokken. Van het Groningsche vliegveld vertrok het vliegtuig met 21 passagiers en een hoeveel- heid post naar de eilanden, vanwaar vier pas sagiers naar Eelde mee terug werden ge nomen. Vervolgens maakte het vliegtuig een postvlucht naar de eilanden met in totaal 1183 kg post. Om kwart over vijf is de Patrijs in de hoofdstad teruggekeerd. De gesteldheid van het landingsterrein was zoowel op Schiermonnikoog als op Ameland niet slecht. Wel had Bax op den terugweg naar de hoofdstad door een sneeuwbui moeten vliegen. VRACHTAUTO UIT KAMPEN OP URK AANGEKOMEN. De expediteur Wienting, die Maandagoch- tend, vergezeld van een bediende met een vrachtauto van Kampen over het ijs naar Urk was vertrokken, doch des avonds om zeven uur daar nog niet was aangekomen, heeft omstreeks acht uur het voormalige eiland bereikt. De mannen vertelden, dat nabij de Rams- pol, een zandplaat tusschen Schokland en Kampen, de vrachtauto eensklaps door het ijs zakte. Met een nat pak kwamen de vracht- rijders er af, doch de auto was gedeeltelijk onder water verdwenen, evenals een deel van de lading, welke uit levensmiddelen bestond. Met inspanning van alle krachten gelukte het den beiden mannen na verloop van eenige uren den auto op het ijs te trekken. Het was reeds donker toen zij met dit karwei geceed waren. De route naar Urk konden zij in het duis- ter moeilijk volgen, doch ten slotte bereikten zij toch de plaats van bestemming. De man nen, die erg vermoeid en koud waren, kregen onmiddellijk na hun aankomst op Urk warm eten en droge kleeren. Een deel van de lading bleek verloren te zijn gegaan. HET IJS IN DE WAAL. Nadat het ijs voor Nijmegen in den nacht van Zaterdag op Zondag was afgedreven, zonder dat zich incidenten hebben voorgedaan, heeft zich dit aan den benedenloop van de Waal op zes verschillende punten tusschen Druten en St. Andries vastgezet. Het gevolg daarvan is geweest, dat het water, in het bijzonder bij Doodenwaart en Dust, geweldig begon op te loopen, zoodat een waterstand werd bereikt, welke aanmerkelijk hooger was dan de stand in Januari 1936. In het bijzonder verwekten twee ijsversper- ringen, e£n bij Echtela en een tweede bij St. Ananes groote zorg. Ieder van hen strekte zich over een afstand van ruim 5 km in de rivier uit. De Rijkswaterstaat heeft oVerwogen of het mogelijk was deze versperringen met kunst- middeten op te ruimen, daarbij werd mede in oogenschouw genomen, of met behulp van vliegtuigen, welke bommen zouden uitwerpen, de ijsmassa's in beweging zouden kunnen worden gebracht. Het betrof hier een experiment, dat nog nimmer toegepast was. Bij nadere overwe- ging deinsde men voor de eventueele conse- quenties terug. De benedenste versperring lag te ongun- stig. De rivier heeft hier slechts zeer smalle uiterwaarden en de vrees was dan ook ge- rechtvaardigd, dat bij een bombardement ook de dijken het zouden begeven. De bovenste versperring, die bij Echteld, was gunstiger voor een aanval met vliegtuigbommen.maar ook hier was men lang niet zeker, dat de dijken ongerept zouden blijven, terwijl als grootste bezwaar werd aangevoerd, dat, wan- neer de ijsmassa's zouden losraken, deze op de benedenste versperring zouden stooten en den toestand, die daar toch reeds zeer precair is, zouden verergeren. Zoo heeft men dan van den aanval op het ijs met vliegtuigbommen afgezien en moet men alleen verbetering in den toestand ver- wachten van het werk der ijsbrekers, welke een aanval op de versperring bij St. Andries hebben ondernomep. Het ijs op de Waal veroorzaakte overstroouning der uiterwaarden. De ijszettingen op de Waal hebben op som- mige gedeelten den waterstand geducht doen stijgen en veroorzaakte overstrooming der uiterwaarden, die nu eveneens met ijs en water zijn bedekt. Ook op vele plaatsen, die anders bij winterschen waterstand volkomen droog blijven. Zoo zijn er nu verscheidene steenfabrieken en boerderijen onder water ge- loopen of door ijs geisoleerd, die sinds den watersnood van 1926 geen overlast'van dezen aard hadden ondervonden. Op tal van plaat sen konden bewoners van boerderijen zich maar met moeite redden en ook zijn er hier en daar boerengezinnen of arbeiders van steenfabrieken, die volkomen van de buiten- wereld zijn afgesloten. Geisoleerde woningen. Maandagmiddag zijn een aantal te Tiel ge- legerde pontonniers hulp gaan brengen aan geisoleerde menschen, nadat Zondagavond eenige soldaten reeds een boerengezin met twee kinderen met de grootste moeite hadden gered. Dat geschiedde op Zondag nog loo- pende over de schotsen, hetgeen bijzonder gevaarlijk was. Eten paar man liepen dan ook een ijskoud nat pak op. Dinsdag ging men er daarom met een ijsvlet op uit. De menschen van de boerderij „Het Waarmans- huis" bij Tiel kregen wat aanvulling van hun proviand en konden mededeelen, hoe het hun ging- k van handen en gelaat. Is schrale lippen, gesprongen la handen genezen snel met Doos30-60<t.BijApoth.enDrogisten BMBSB9 MIJNHARDTM Toen de pontonniers weer terugwaren op den dijk, vertelden zij, dat de geisoleerde be woners voorloopig nog niet weg wilden van hun boerenhuis. Zij konden het er nog wel houden, meenden zij, en als er nieuwe moei- lijkheden kwamen zouden zij met een sirene hulp Inroepen. In een andere geisoleerde boerderij, waar- van de menschen Zondag met moeite aan den vasten wal waren gekomen, stonden nog koeien in den stal en waren nog een paard en varkens. Het was natuurlijk onmogelijk ge weest deze dieren over de schots en scheeve ijsschotsen in veiligheid te brengen. Daarom brachten de soldaten nu met hun ijsvlet een melker naar de boerderij om de koeien te melken en de dieren ook verder te verzorgen. en te voederen. FRINSES JULIANA EN DE BAANVEGER. Eten dezer dagen bezocht H. K. H. Prinses Juliana de Haagsche ijsbaan achter het be- kende ,,Marlot". Zij deed dat, gelijk altqd, in den grootsten eenvoud! Reisde H. K. Hocgheid onlangs niet met haar studie-vriendinnen, evenals zoo dikwerf vroeger, in de derde klas? Ook nu zou nie- mand gedacht hebben, dat dife sportief ge- kleede dame de Kroonprinses van Nederland was! De baanveger dacht dat evenmin! Hij stond met zijn busje aan de loopplank van den kant naar het ijs. De dame had daar heelemaal geen erg in! Ook niet, toen de man nadrukkelijk met 't busje rammelde! Dit werd den goeden man toch te machtig. Hij stapte op de onbekende toe, schudde nog- maals, en zei: ,Hee, juffie, denk eens aan de baanveger, as-je-(blieft! Prinses Juliana school even in een glim- lac:h. Zonder zich bekend te maken, tastte zij naar wat geld en liet dit heel eerlijk in het busje glijden! ,,Dank je wel juffie!" besloot de man- van-den-heibezem! Even later kwam een secretaris van Prins Bernhard hem heel gemoedelijk vertellen, wie dat juffie!" wel geweest was! Kennelrjk had hij schik in het geval. Maar de baanveger stond toch heusch een beetje beteuterd te kijken! VERMIST VISSCHERSVAARTUIG TERECHT. Om 5 uur Dinsdagmiddag is het Heldersche kustvisschersvaartuig H. D. 40 de haven van IJmuiden binnengekomen. Men had vertra- ging gehad, maar er was niets gebeurd, zoo dat men aan boord vreemd opkeek, dat de reddingboot was uitgezonden om het scheepje te zoeken. Men had op het scheepje niets van de reddingboot gezien, maar er was door sneeuw en mist slecht zicht op zee. Toen het scheepje binnen was, heeft men de redding boot ,,Neeltje Jacoba" radiotelefonisch terug- geroepen. TEGEN BRANDENDE KACHEL GEVALLEN. De 55-jarige G. Verbeek heeft Zondagoch- tend in zijn woning in de Goudschestraat te Rotterdam een duizeling gekregen, waardoor hij tegen een brandende kachel is gevallen. Zijn kleeren raakten in brand, zoodat de man brandwonden kreeg over het geheele lichaam. Hij is tec- verpleging in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. DOOR DE KOUDE BEVANGEN. Op den Boezemsingel te Rotterdam is Zon dag de 79-jarige I. v. d. Meer, wonende in de Hugo de Grootstraat, door de koude bevan- gen. Hij is in het ziekenhuis aan den Cool singel opgenomen. HIJ DEED ZICH VOOR ALS SERGEANT-MAJOOR. Een zekere M., wonende te Elde, die zich, zonder daartoe gerechtigd te (zijn in de uni form van sergeant-majoor had gestoken en zich per autobus naar Amhem begaf, wend door een medepassagier herkend. Deze laat ste was zoo actief van Bennekom uit de mili taire autoriteiten en de politie te waarschu wen, zoodat M. bij aankomst te Arnhem door twee rechercheurs werd gearresteerd en naac- Elde teruggebracht. Uit den aard der zaak onderzoekt de politie nauwkeurig of men hier met een nieuw g€<val van uniformsmokkelarij te doen heeft. Gedurende het verhoor hield M. hardneikkig vol de uniform in een zaak te Amhem te hebben gekocht, alleen met de bedoeling een feestavond te bezoeken. i ARBEIDERS ONDER HOOGE SNEEUWMASSA BEDOLVEN. Door den aanhoudenden sneeuwval zijn alle verbindingen tusschen Subkarpatisch Rusland en het overige deel van Hongarije verbroken. In een dal bij Tarackraszna is 'n groep arbei ders bedolven door een sneeuwmassa van 50 meter breed en 10 meter hoog. Hoewel on- verwijld reddingspogingen in het werk werden gesteld, heeft men weinig hoop. BELGISCH GARNAVAL. Camaval is, schrijft het R. N., voorby in Belgie, of eigenlijk is het er niet eens geweest. Het van hoogerhand uitgevaardigd bevel maskers af" is in alle Belgische gemeenten trouw opgevolgd. Te Boondaal, hij Brussel, heeft men echter een maskeradestoet kunnen zien, die door de politie ongemoeid gelaten werd. Het was een afdeeling pompiers", met gasmaskers op. Brand was er niet in de buurt, misscbien een toevallige oefening of wellicht een demonstratie van de juiste keuze van het masker voor dezen tijd. Overigens was er niet veel van Carnaval te zien. Ge- maskerd of gecostumeerd mocht men zich niet op straat vertoonen. Wel trokken te Brussel de traditioneele liefdadigheidsoptoch- ten uit, maar dat was voor de collecte. Ook waren er ,,besloten bals", die slecht bezocht waren en waar de echte carnavalsstemming ontbrak. De ouderwetsche Gilles van Binche, de Dansers van Aalst, de reuzen van Tienen, de manvangers Van Mechelen, de Ketjes van Brussel, de Hiercheuses van Luik, de Botres- ses van Angleur, de Pandoeren van Malntedy en zooveel andere luisterrijke carnavalszotten bleven van de" straat. Er was geen uitbundlg jolijt, geen regen van serpentines en confetti, geen gierende polyfonie van onbedaarlrjk lachen, geen hompa-symfonie van trekkende fanfare-stoeten, geen deinen van hossende paren, geen davering van leut of dwaas ge- snater, geen hilarische maskers Van nage- bootste staatslieden. Men bleef ,,neutraal", omdat Belgie weigert mee te doen aan het tragisch carnaval, dat over de wereld is ge komen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3