Buitenland Oe oorlog in Europa. MUNENGEVAAR EN HET LOODSPERSONEEL. AMBIEERT ROOSEVELT GEEN DERDEN TERMIJN OORLOGVOEREN MET EEN GROOTEN MOND! TERNEUZEN, 14 FEBRUARI 1940. rico landsdhe en het Belgische 'hart heeft geraakt en er was bok veel dat ons diep heeft getrof- fen. En wanneer wij dan willen herinneren aan fragmenten Van dit betoog die ons met bijzondere voldoening hebben vervuld dan zijn dat vooral die, waarin de Minister de natuur- ljjk gegroeide en in den jongsten tijd 'zoo in- tensief be'krachtigde samenwerking in het licht stelde tusschen de twee bevriende buur- landen: Nederland en Belgie. ,yHet is niet de eerste maal, dat wij op het onaantastbaar samengaan tusschen ibeide landen, op versteviging der bestaande Vriend- schapsbanden op grond (van vele wederzijd- sche belangen wijzen. Zoo ooit, dan is daar- toe tlhans na de aandacht die Minister Van Kleffens daaraan wederom heeft besteei, alleszins aanleiding. Dat die gabondenheid tusschen de twee landen een bijzonder accent krggt, nu zijniet slechts gemeenschappelijke belangen kennen maar ook gemeenschappe lijke gevaren, behoeft geen nader betoog. Maar gelijk gezegd, ook rechtstreeks en op klare wijze heeft de Minister uiteengezet hoe hij de verhouding, niet ten laatste die op eco- nomisch gebied tusschen beide landen ziet. .Nederland waakt en Belgie waakt op de- zelfde wijze. En Ihet portret dat de Minister van Nederland schilderde, was voor een goed deel tevens bet portret van Belgie. Het is goed dat te kunnen vaststellen, zooals het goed is tot de erkenning te geraken dat de verhouding tusschen beide landen, hun weder- zijdsche steunpunten, hun gemeenschappelijke belangen en gevaren kortom, hun onmisken- bare twee-eenheid nauwelijks beter zou kun nen worden geschetst, dan dit nu gebeurde in een kloeke rede, welke weerklank gevon- den heeft in de harten Van Nederland en Belgie." VERHOUDING NEDERLAND—BELGIE. Op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid De Visser heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken, mede namens de Ministers van Defensie en van Justitie ge- antwoord, dat de oorzaken, die er toe hebben geleid het verleenen van periodieke verloVen aan militairen in de tweede week van Januari tijdelijk op te sehorten, voortsproten uit eenige minder gunstige symptomen in de in- temationale situatie. Voor zoover de regeering bekend is, zijn door in Nederland verblijf houdende Engel- sche en Fransche joumalisten geen berichten verspreid, waarin de voorstelling werd ge- wekt als zou er sprake zijn van een gezamen- lrjk militair optreden van Belgie en Nederland. Uiteraard zouden dergelijke berichten, ge- steld, dat zij verbreid waren geworden, niet steunen op door de regeering genomen maat- regelen. De vraag of de regeering overwogen heeft, tegen dergelijke berichtgeving afdoende maat- regelen te nemen kan daarom onbeantwoord iblijVen. 'In tegenstelling tot het vermoeden, dat in een der vragen van het Kamerlid ligt opge- sloten, als zouden er in de betrekkingen van Nederland tot Belgie bepaalde feiten bestaan, die niet openbaar zouden kunnen worden ge maakt, verklaart de regeering, zij het ten overvloede, nogmaals, dat de verhouding tot genoemd nabuurland zich bij voortduring ont- wikkelt in een sfeer van nauwe samenwer king, waaraan echter ieder geheim karakter, welk dan ook, vreemd is. VOORKOMEN VAN FA1LLISSEMKNT VAN GEMOBILISEERDE ZAKENLIEDEN. Den laatsten tijd zijn meermalen faillisse- menten uitgesproken van gemobiliseerde zakenlieden. Hieronder kwamen ook gevallen voor, waarin gebleken is, dat de financieele moeilijkheden, die tot het faillissement hebben geleid, louter het gevolg waren van het feit, dat het hoofd van het bedrijf gemobiliseerd is. In een schrijven aan den minister van Jus titie heeft de Middenstandsraad als zijn mee- ning te kennen gegeven, dat er alle aanleiding bestaat met grooten spoed een wettelijke voorziening te treffen, die beoogt te bereiken, dat het nadeel, hetwelk voor velen aan het onder de wapenen geroepen zijn verbonden is, tot het waarlijk onvermijdelijke wordt be- perkt. In verband hiermede heeft de Middenstands raad gewezen op de wet van 4 September 1914, krachtens welke destijds de rechter aan een gedaagde, van.wien betaling eener geld- som werd gevordecd, onder bepaalde omstan- digheden uitstel van betaling kon verleenen voor een termijn van zes maanden, welke ter- mijn voor meermalige verlenging vatbaar was. Een gelijksoortige regeling voor gemobili seerde zakenlieden, wiec geldelijke moeilijk heden uitsluitend of hoofdzakelijk voort- vloeien uit het gemobiliseerd zijn, zou naar het oordeel van den raad ook thans alle aan- beveling verdienen. Zij geeft den betrokkene het uitstel, dat noodig is om na te gaan of en op welke wijze hij zijn bedrjjf zal kunnen staande houden. De raad twijfelt er trouwens niet aan, dat het zoo nuttige instituut van de borgstellings- fondsen dan in venreweg de meeste gevallen bereid zal zijn den betrokkene te hulp te komen. REIZIGERSVERKEER TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIE. Ook door de Amsterdamsche Kamer van Koophandel en Fabrieken is besloten den Minister van Justitie, om het groote belang van een zoo min mogelijk belemmerd reizi- gersverkeer tusschen Nederland en Belgie, te verzoeken, zoo mogelijk den eisch van het hebben van een geldig paspoort voor Belgen die in Nederland willen komen te laten ver- vallen en weer genoegen te nemen met een identiteitskaart. Mocht van Belgischen kant een dergelijke maatregel genomen worden, dan zou het verkeec tusschen beide landen hiermede ten zeerste gediend zijn. Het personeel bij het loodswezen, verlidh- ting en betonning, dat zijn dienst langs onze kust op zee moet verrich'ten, staat in dezen oorfogstijd, tengevolge van de vele mijnen in de Noordzee, aan groote gevaren bloot. Door de bij de Centrale aangesloten organisaties was daarop de aandacht gevestigd. De Minis ter van Defensie heeft thans volgen3 het orgaan van bovenbedoelde centrale het vol- gende bepaald: 1. Aan de opvarenden der loods'vaartui- gen kan een gevarentoelage worden toege kend voor den tijd, dat tusschen een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zons- opkomst gevaren wordt in de wateren waar mijnengevaar wordt aanwezig geacht. Ai6r70^piFrfriW S r< s r f'j (Ingez. Med.) Of mijnengevaar aanwezig moet worden geacht, wordt vastgesteld door de plaatselijke marine-autoriteiten, in overleg met den be- trokken directeur van het Loodswezen. Indien ter zake geen overeenstemming bestaat tusschen beide autoriteiten, wordt beslist door den hoogsten in rang of by ge- lijken rang door den oudsten in ancienndteit. 2. De toelage wordt wekelijks berekend naar den tijd, verkregen door optelling van de tijdvakken in punt 4 hiema omschreven, uitgedrukt in uren en minuten. Van de som wordt het gedeelte beneden het uur berekend per kwartier, minder dan 15 minuten tellen Voor een kwartier. 3. De opgaven tot berekening der toelage worden uit het scheepsjoumaal verkregen. 4. De toelage wordt genoten van het tijd- stip £if, dat naar buiten wordt gestoomd. Als aanvang wordt aangenomen het tijd- stip, waarop het anker wordt gelicht, c.q. <3e laatst tros is ingehaald. Als einde van het tijdvak, waarvan de toe- lafge wordt genoten, geldt het oogenblik waarop het anker op den grond ligt c.q. de eerste tros aan den wal is vastgemaakt, dan wel de mijnengevaarlijke wateren zijn ver- laten. 5. De toelage bedraagt per uur, voor: loodsschipper le klasse, zeeloods-stuurman, machinist 2; loods, hulploods, loodsschipper 2e klasse 1,50; loodsschipper 3e klasse, loodskweekeling le klasse, machinedrijver 1,25overigen 1. De Minister heeft bepaald, dat ook het personeel der lichtschepen een gevarentoe- lage zal worden toegekend. Aan de gezag- voerders is een bedrag 'van f 0,60 en aan de lichtwachters van /0,40 per dag toegekend. Voor de foetonnings- en verlichtingsvaar- tuigen werd voorshands nog geen gevaren- toelage noodig geacht, omdat niet te ver- wachten is, dat door deze vaartuigen tusschen een half uur voor zonsopgang en een half uur na zonsondergang diensten moeten worden verrieht in wateren, die als gevaarlijk voor mijnen kunnen worden aangemerkt. STERKE STIJGING DER HOUTPRIJZEN IN BRABANT. De oorlog heeft vooral na het uitbreken van den strijd in Finland, in Noord-Brabant voomamelijk in de boschrijke omgeVing van Bergen op Zoom de vraag naar hout ivoortdurend doen toenemen. De prijzen, die thans voor het hout worden besteed, zijn hooger dan ooit tevoren en nog voortdurend valt een stijgende tendenz waar te nemen. De groote vraag komt in hoofdzaak van de zijde der klompenindustrie, die de laatste maand met name in Zeeuwsch-Vlaanderen steeds beter gaat floreeren. En daar de groote houtleveranciers voor de lucifersfabrieken, de Skandinavische landen, thans hun houtuitvoer belangrijk hebben moeten beperken, is ook van die zijde de vraag naar hout regelmatig toegenomen. Een vergelijking met de prijzen die v66r September j.l. werden besteed, maakt duide- lijk, hoe belangrijk deze prijsstijging is. V6<5r September tverd voor een Canadaboom met een voor den klompenmaker nuttigen inhoud van anderhalven kubieken meter 5 tot 6 gul den betaald, thans ligt deze prijs rond de 13 gulden, een stijging dus van ruim 100 Daar de wereldtendenz voor hout thans a la hausse is gericht, is deze prijsstijging psyclho- logisch zeer goed te verklaren, terwijl ook het feit, dat in de laatste jaren de houtaanplant in Noord-Brabant door de geringe vraag v66r den oorlog .srterk verminderd is, aanleiding geeft tot voorraadvorming. In kringen van handelaren in hout wordt inderdaad den laat sten tijd vaak de vraag opgeworpen, of niet binnen afzienlbaren tijd in Noord-Brabant een aanizienlijk tekort aan hout moet worden verwacht. DE ZIEKENFONDSEN RICHTEN EEN PHARMACEUTISCHEN GROOT- HANDEL OP. Te Enschede is een conflict ontstaan tus schen het aldaar gevestigde ambachts-zieken- fonds ,,De Voorzorg" en de apothekersorgani- satie. De bemiddelingspogingen hebben geen succes opgeleverd. In een ledenvergadering van dit fonds heeft de voorzitter van den centralen bond van ziekenfond^n, het Tweede Kamerlid C. J. van Lienden, verklaard, dat de onderling beheerde ziekenfondsen een eigen pharmaceutischen groothandel zouden op- richten, om de ziekenfonds-apotheken, die door den bestaanden groothandel op dit ge bied geboycot worden, te bevoorraden. Thans is hiertoe een cobperatieve pharmaceutische groothandelsvereeniging opgericht. EEN BURGEMEESTER NEEMT ONTSLAG naar aanleiding van tegenstrijdige beslissingen van Minister van Soeiale Zaken. De burgemeester van Beerta de heer J. H. Naninga, heeft per 15 April a.s. ontslag ge- vraagd. In een dienaangaande afgelegde verklaring hecinnerde de burgemeester er aan, dat de Bestuurdersbond Beerta en Omstreken in den loop van 1939 had gevraagd te willen bevor- deren, dat de werkloozen in wijk A der ge- meente, in de gelegenheid zouden worden ge- steld steungelden, mededeelingen omtrent te- werkstelling en bonnen voor goedkoop vleesch te Drieborg in ontvangst te nemen. De bur gemeester was van oordeel, dat het nemen van zuik een besluit niet behoorde tot de compe- tentie van den raad, maar tot die van B. en W., en bij navraag verklaarde de minister van Soeiale Zaken het hiermee eens te zijn. Toen de raad daarop toch besloot het ver- zoek in te willigen, heeft de burgemeester dit besluit ter vemietiging voorgedragen. Daarop heeft de Minister van Binnenland- sche Zaken, ook namens zijn ambtgenoot van Soeiale Zaken medegedeeld, dat zij geen aan leiding hebben kunnen vinden, bedoeld raads- besluit ter vernietiging aan H.M. de Koningin voor te dragen. In deze behandeling eerst te berichten, dat bedoelde aangelegenheid niet behoort tot de competentie van den raad, daama wbl be hoort en genoemd raadsbesluit niet voor ver nietiging in aanmerking te doen komen heb ik, aldus de burgemeester, aanleiding ge- vonden ontslag te vragen. REDE VAN GOBBELS OVER NEUTRALITEIT EN ANDERE ZAKEN. Minister Gobbels heeft, meldt de N. R. Crt., het woord gevoerd op een conferentie van 500 sprekers der N.SD.A.P. In zijn rede zeide hij o.m., dat het niet mogelijk is, en zich niet laat vereenigen met het begrip neutraliteit, een onderscheid te construeeren tusschen openbare meening en staatsmeening, en bijv. Duitschland van staatswegg de verzekering van neutraliteit te geVen, doch tegelijkertijd aan de openbare meening ieder publicistisch exces tegen het Duitsche volk en zijn leiders te veroorloven. Gobbels keerde zich scherp tegen de Engel- sche interpretatie van het begrip humaniteit, dat namelijk voor de oorlogvoering al datgene humaan zou zijn, waarin de Engelschen zich de meerderen voelden, terwijl het als inhu- maan gekenmerkt wordt, wanneer Duitsch land gebruik maakt van de wapens, waarin zijn kracht ligt. De blokkade bijv., aldus spre- ker, moet voor humaan doorgaan, omdat de Engelschen de grootste vloot bezitten. In- humaan daarentegen zou de vliegeraanval zijn, omdat onze luchtmacht vele malen de meerdere is van de Engelsche. De wereld moet begrijpen, zoo vervolgde Gobbels, dat de tegenwoordige oorlog een principieele strijd is tusschen den Duitschen socialen staat en de Britsche plutocratie. Wat Frederik de Groote begonnen is en Bismarck voortgezet heeft, nadert thans zijn voltooi'ing. Het nationaal-socialisme heeft eenvoudig voor de keus gestaan, voor Engeland te capitulee- ren en daarmede zijn historische taak op te geven of aan den aanval van Engeland het hoofd te bieden. World Telegram meent te weten, dat Far ley, de Amerikaansohe minister voor de pos- terijen, pas in een candidatuur voor het pre- sidentschap zou hebben toegestemd, nadat hij van Roosevelt de verzekering had ontvangen, dat de president zich niet voor een derde ambtsperiode candidaat zou stellen. EEN DUITSOH—RUSSISCH ECONOMISCH VERDRAG ONDERTEEKEND. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn meldt: Zooals wij dezec dagen reeds aankondigden, is het economische verdrag tusschen Duitsch land en Rusland (met zin wordt het woord ,,handelsverdrag" vermeden) onderteekend. Wij spraken reeds de verwachting uit, dat in dit verdrag weinig details zouden worden ge- preciseerd over de toekomstige ontwikkeling, waarvan de mogelijkheid afhangt om de grootsche plannen ten uitvoer te brengen. Inderdaad wordt er met geen woord van gerept, welke goederen Duitschland uit Rus land en welke goederen Rusland uit Duitsch land zal leveren en in welken omvang zulks zal geschieden. Als motief daarvan wordt hier te ingelichter plaatse opgegeven, dat men wil vermijden om door zulke opgaven den vijand inlichtingen te verstrekken. In alle geval, zoo wordt daaraan toege- voegd, zal de Duitsch-Russische handel boven het maximum niveau van 19311933 (11 mil- lioen mark per jaar) uitgaan. Dit is niet nieuw. Interessanter is dan ook de toevoeging, dat Duitschland en Rusland hun wederzijd- sche economische leven onderling in overeen stemming zullen brengen, teneinde elk van beiden economisch onafhankelijk te worden van den Engelsch-Flranschen economischen invloed. Veel taeteekenend wordt daar te ingelichter plaats aan toegevoegd dat beide staten be paalde eigen behoeften zullen achterstellen in het belang van de onderlinge economische harmonie". Met dezen niet al te helder ge- formuleerden zin schijnt men te kennen te willen geven, dat beide landen ten behoeve van den uitvoer verhoogde offers en beperkin- gen van hun eigen bevolkingen zullen verlan- gen, hetgeen in Rusland overigens reeds een zeer oud systeem is. Ten opzichte van den aard der leveringen wordt naar vroegere aankondigingen ver- wezen. Complete industrieele inrichtingen en machines zullen dus de Duitschers aan de Russen leveren, die met behulp daarvan de industrialiseering en ontginning van de bodemschatten hopen te bevorderen. De Duitschers willen natuurlijk grondstof- fen en metalen, huiden, granen, enz. hebben. Men bouwt hier op 't verdrag groote ver- wachtingen en spreekt de meening uit, dat nu de Engelsche blokkade beperkten tijd kan duren zonder den economischen grondslag van Duitschland aan het wankelen te brengen. De buitenlandsche handel van Duitschland moet zich geheel van het Westen naar het Oosten wenden. EEN VERDEDIGINGSLINIE VAN VLAMMEN. In geval van een aanval op Roemenie zul len de wateren der kanalen, die deel uitma- ken van de „Carolsgracht" het groote nieuwe systeem van grensversterkingen, dat eerst kortgeleden werd aangelegd onmid- dellijk overdekt worden met brandbare vloei- stoffen. Deze bijzonderheid Is onthuld door het Roemeenschq dagblad Universul, dat schrijft, dat de bedoeling van het kanaalsys- teem is een beslissende rol te spelen in geval van een plotselingen aanval. Het zal volledige veiligheid moeten verzekeren voor de mili- taire bewegingen gedurende de periode, die noodig is om het leger op voet van oorlog te brengen. De fortificaties omvatten ook reus- achtige tankvallen. Twintigduizend man zijn en worden nog aan het werk gehouden aan deze versterkingen, waarmede in 1938 een be gin gemaakt is. Er zijn 80 dijken aangelegd. Aan het front langs den Rijn vinden in de gewoonlijk zoo rustige siectoren reeds een week lang heftige wederzijdsche schietpar- tijen plaats, waarvan de oorzaak ligt in een nieuwen vorm van zenuwenoorlog: het ge bruik door de Fransc.hen van luidsprekers, die in het Duitsch berichten uibzenden voor de Duitsche soldaten, die in de verdedigings- werken op den anderen rivieroever, op nog geen honderd meter van de Fransche stellin- gen liggen. Teneinde hun manschappen te beletten, naar de Fransche luidsprekers te luisteren. laten de Duitsche officieren onmid- dellijk met automatische waperis en zelfs kanonnen het vuur openen niet zoozeer in de hoop, den zorgvuldig beschermden en geca- moufleerden luidspreker te vernielen, doch ten einde het geluid ervan te overstemmen. STRIJD OM FINLAND. ReUter meldt uit Helsinki: Van gezaghebbende zijde wordt medege deeld, dat de beweringen in de Russische communiquds van de verovering van Finsche stellingen op de Karelische iandengte van alien grond ontbloot zijn. De heftige Russische druk op de Manner- heimlinie blijkt toe te nemen en hoewel er geen teekenen zijn, dat de Finsche verdedi- ging verzwakt, wordt de druk op de verdedi- gers klaarblijkelijk groot. Naar schatting tusschen de 30 en 50.000 man worden in den sector van Summa tegen de Finsche verdedigingslinie geworpen. Naar men zegt, maken sommige Russische troepen thans gebruik van metalen schilden van on- gevcer zestig centimeteir hoogte, welke zij voor zich houden, terwijl zij door de sneeuw oprukken. Ooggetulgen, die van het front van Summa zijn teruggekeerd, zeggen, dat de Finsche blokhuizen en forten het opmerkelijk goed volhouden onder het ontzaglijke artillerie- vuur, dat zij de laatste veertien dagen te doorstaan hebben. De schade, welke zij ge- leden hebben, is onbeteekenend. De Finnen vechten dapper, maar voorzichtig, om de noodelooze opoffering van menschenlevens te voorkomen. Een enkel Finsche regiment heeft op ddn dag vier opvolgende Russische aanvallen doorstaan met het verlies van elf dooden en veertien gewonden. Vrijiwilllgers uit Engeland. De Finsche woordvoerder te Londen heeft aan Renter medegedeeld, dat de eerste af- deeling vrijwilligers voor Finland Engeland zoo spoedig mogelijk zal verlaten. Hij decide mede, dat niet alle te Londen ingeschreven vrijwilligers Britten zijn. Sommigen zijn van andere nationaliteit, daar de Finsche regee ring vrijwilligers aanneemt uit ieder land, dat de Finsche zaak gunstig gezind is. Verscheidene honderden vrijwilligers uit Canada en de Vereenigde Staten, de meesten van Finsche afkomst, zijn thans in Finland aangekomen. Reeds twlntig Lotta's tijdens bohibardementen olmgekomen. De presidente van het Finsche corps der Lotta's, Fanni Luukolen, heeft tijdens haar verblijf te Stockholm tegenover Zweedsche journalisten verklaard, dat reeds twintig Lot ta's het slachtoffer zijn geworden van de Russische bombardementen, daar zij haar post niet konden verlaten. 500.000 Finnen hebben van woon- plaats moeten veranderen. De Finsche minister van levensmiddelen- voorziening heeft tegenover het Zweedsche blad Social-Demokraten verklaard, dat in Finland 500.000 personen van woonplaats hebben moeten veranderen. Homgaarsche vrjjwilligers voor Finland. Uit Frankrijk zijn 150 Hongaarsche vrij willigers voor Finland naar Scandinavie ver- trokken. Zij hebben hun ultrusting bij zich. RUSSEN IN DE MANNERHEIMLINIE Havas deelde Dinsdagmiddag uit Hapa- randa mede, dat uit welingelichte Ibron wordt bevestigd, dat de Russen op 11 Februari in de Mannerheimlinie zijn binnengedrongen. De Finnen deden tegenaanvallen, doch slaag- den er niet overal in de Russen terug te werpen. NAMEN VAN DUITSCHE GESNEUVELDEN BEKEND GEMAAKT. Maandagavond zijn te Londen bijzonder- heden medegedeeld over acht lijken van Duit schers, die zijn aangespoeld of waren gestor- ven, nadat zij uit neergeschoten vliegtuigen waren gehaald. 'Een der mannen was drager van het IJzeren Kruis. Ook zijn de namen bekend gemaakt van vier andere Duitsche vliegers, wier lijken nog niet gevonden zijn. ACHT OPVARENDEN VAN DUITSCHE DUIKBOOTEN GEVANGEN GENOMEN. Het Engelsche ministerie van oorlog maakjj de namen bekend van acht officieren en min- deren, behoorende tot de bemanning van Duitsche duikbooten, die krijgsgevangen zijn gemaakt. NOORSCH STOOMSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Het Noorsche s.s. ,,Nidarholm", groot 3482 ton, is volgens een telegram dat in Oslo door de reeders is ontvangen Maandag tot zinken gebracht. De bemanning is door een ander Noorsch schip gered. Het is nog niet bekend of de „Nidarholm" tengevolge van een mijn of van een torpedo vergaan is. Het schip was van Amerika onderweg naar Liverpool. VIJFTIG UUR IN EEN OPEN BOOT KONDGEZWALKT. De uit tien koppen bestaande bemanning van den Engelschen treiler Theresa Boyle", groot 224 ton, die Zaterdagochtend door een Duitschen bommenwerper op 120 mijl van de kust was aangevallen ien tot zinken gebracht, is Maandagavond in een haven aan de Noord- oostkust van Engeland aan land gegaan, na dat men ruim 50 uur in een open boot had rondgezws lkt. Toen het schip zonk gingen de mannen in een kleine boot en zetten koers naar land. Zij waren op enkele mijlen van de kust aangekomen, toen zij Maandag gezien werden door een Engelsch vliegtuig, dat een mijnenveger naar hen toezond. Ofschoon zij lijden van de doorgestane emoties en de ont- bering, is niemand hunner gewond. WEER STAGNATIE IN DE STOOMBOOTDIENSTEN. Nauwelijks was de dienst op de bootver- bindingen hersteld, of het bericht kwam, dat door de opnieuw ingetreden vorst de Verbin- ding Toimeu'zen—iHoedekenskerke wederom gestaakt moet worden, daar de ,,Konings- plaat", die voor deze veibinding in de vaart was gebracht, een stuk van de schroef heeft verloren bij haar vaart door het ijs. De dienst WalsoordenHansweert wordt nog zoo goed mogelijk onderhouden, doch het ziet er naar uit, dat ook deze verbinding spoedig geheel zal moeten worden gestaakt. De dienst TerneuzenVlissingen kan nog doorgaan, zij het ook dat in den loop van den dag vertragingen ontstaan, hetgeen, zij het in geringere mate, eveneens het geval is bij den dienst BreskensVlissingen. In venband met den ijsgang is het verkeer tusschen Zierikzee en Katsche Veer gestaakt. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand Januari werd op het postkantoor alhier op spaarbankboekjes in- gelegd 53.096,28 en terugbetaald 33.896,36; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 19.199,92. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be- droeg 36. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie te Terneuzen, maakt bekend, dat omtrent onderstaande ge vonden voorwerpen, inlichtingen te bekomen zijn, aan de daarachter vermelde adressen. Zilveren kindecring, Jongebaas, Radiocen- trale, Van Steenbergenlaan. Grijsgroene kinderwant, Bureau van Politie. Roode wollen kinderhandschoen, C. Servaas, Zandstraat 3. Rozenkrans, H. Rouw, Baandijk 30. „M<K)I TERNEUZEN." Maandag werd in Bethel de ledenvergade ring gehouden van de vereeniging ,,Mooi Terneuzen". Niettegenstaande het slechte weer was toch een bevredigend aantal leden ter vergadering verschenen. Toch konden er meer gekomen zijn, want waren alle leden ter vergadering aanwezig, dan zouden de grootste vergaderlokalen van Terneuzen hen niet allemaal tegelijk kunnen herbecgen. In zijn openingswoord schetste de voorzit ter dezer vergadering, de heer J. Olijslager, aan de hand van tal van voorbeelden de wor- dingsgeschiedenis dezer vereeniging. Hij dankte voor de van vele zijden direct onder- vonden medewerking, niet in het minst van de diverse overheidsinstanties, waarmede de vereeniging te maken heeft. Hij wees er op, dat de thans aangelegde diverse beplantin- gen slechts zijn te beschouwen als pogingen om tot het groote doel de verfraaiing van het stadsbeeld te geraken. Daardoor moet en kan Terneuzen aantrekkelijker worden als woonplaats en ook voor bezoekers uit den vreemde. Hierna werd overgegaan tot het vaststellen der statuten. Na ampele bespreking en een kleine wijziging werden deze overeenkomstig het voorstel van het voorloopig bestuur goed- gekeurd. Het volgende punt van de agenda was het verkiezen van een definitief bestuur. Dat het bestuur nog altijd voorloopig was, vond zfln oorzaak in de omstandigheid, dat de zltting genomen hebbende heeren eerst wilden laten beoordeelen of zij naar het oordeel der leden de goede richting uitgingen. Dat dit het ge val was, bleek wel uit het feit dat het bestuur in zijn geheel bij acclamatie werd herbenoemd. Uit het jaarverslag van den secretaris stip- pen wij aan, dat sinds de opriohting der ver eeniging de volgende werken werden ult- gevoerd: het bekende verfraaiingsplan aan de Middensluis bij het Postkantoor; het verrjjken met watervogels van de vestinggrachthet rozenperk in de Nieuwstraat, dat met steun der buurtbewoners werd aangelegd, terwjjl bjj de ophaalbrug een beplanting met rozen werd aangebracht. In 1939 kregen enkele kleinere objecten de aandacht. Allereerst moest worden gezorgd, dat behouden bleef hetgene in 1938 werd aan gelegd. Aan de Blokken bij de •Heerengracht, Gre- nuIaan-Schoolweg en aan de Grenulaan bij de Korte Dijkstraat werden enkele kleinere pec- ken aangelegd. Met medewerking van de directie der Z.V.T.M. kon ook de beplanting bij het stationsgebouw worden opgeknapt. Bij den toegang tot het wandelpark werd een aantrekkelijke rotspartij aangelegd. Uit het jaarvecslag van den penningmees- ter blijkt, dat de vereeniging per 1 Januari 1940 een ledental had van 521, die aan contri- butie en vrijwillige bijdragen bijeenbrachten de som van 458,39, terwijl verder nog veel werd ontvangen in natura, tecwijl ook veel in vrijwilligen arbeid werd bijgedragen. Hierna hoorden wij iets over de plannen, die het ijverige bestuur heeft voor 1940. Allereerst zou aan de beurt komen het drle- hoekje nabij de Sassche poort, waarmede de vergadering accoord ging. In samenwerking met de buurtvereeniging Grenulaan is voorts een plan ontworpen tot verfraaiing van den daarlangs gelegen dijk. Dit plan was in teekening' gebracht en ter vergadering aanwezig. Het geheel ziet er aantrekkelijk uit, en 't is te hopen, dat dit tot stand kan worden gebracht. Een der leden merkt op, dat hier wilgenboomen zijn geplant en geeft in overweging het gemeentebestuur te verzoeken daar een ander soort, b.v. acacia's, te willen planten, daar dit een veel mooier soort boomen is. Verder kwam nog uit, dat het bestuur ook plannen heeft met de vest, waarin thans de vogels huizen. De voorzitter lichtte een klein tipje van den sluier, die om dit plan hangt, op, doch waar de zaak nog niet geheel In orde is, konden hieromtrent nog geen definitieve mededeelingen werden gedaan. Bij de omvraag kwamen nog enkele ver- langens naar voren, waaromtrent het bestuur beloofde zich op de hoogte te stellen en zoo mogelijk te trachten bij de bevoegde instan ces gedaan te krijgen dat met de wenschen en verlangens zooveel mogelijk rekening zal worden gehouden. Tot slot verzocht de voorzitter den eere- voorzitter der vereeniging, burgemeester Mr. P. Tellegen nog een woord te willen spreken. Z. E. gaf te kennen gaame aan dit verzoek te zullen voldoen. Hij gaf te kennen, dat het duidelijk is dat het gemeentebestuur dank- baar is, dat de vereeniging dit werk verrlch- ten wil. Eigenlijk, zoo sprak hij, zou dit een taak der gemeente zijn, maar het is wel al gebleken, dat de vereeniging soms bij de be- trokken instanties meer gedaan kan krijgen. Hij zfegt, dat men soms den indruk krijgt als men ergens een verzoek indient, als het voor het gemeentebestuur is, dan kan het niet, maar is het voor „Mooi Terneuzen" dan kan het wel. Het gemeentebestuur heeft ook wel plannen gehad, maar stuitte op tal van moei lijkheden. Waar de gemeente kan, wordt het gedaan, en spreker verwijst hierbij naar het geen in het nieuwe deel der stad is tot stand gebracht. „Mooi Terneuzen" heeft al heel wat tot stand gebracht, en het mooie ervan is, dat dit tot stand kwam door de zelfwerk- zaamheid der gemeentenaren. Spreker achtte dit vooral in dezen tijd een verheugend ver- schijnsel. Verder complimenteecde spreker de ver eeniging met het bestuur en speciaal met den voorzitter der vereeniging. Hg achtte het juist dat dit bestuur bij acclamatie werd her- kozen. Hij had verder nog een verhcugende mede- deeling voor het bestuur. Hij had n.l. in den rnorgen van dezen dag van een belangstel- lende nog 10 voor de vereeniging ontvangen die hij thans aan den voorzitter overhandigde. Hiema werd de vergadering door den voor zitter gesloten. Hij bracht in het bijzonder dank aan den heer Riemens voor het vele werk dat deze voor de vereeniging heeft ge daan. Ook de heeren Teun van Aalst en Piet Gazan, die al hun vrijen tijd besteden aan het werk der vereeniging, werden niet vergeten. De heer Udo, die optreedt als technisch advi- seur der vereeniging, werd evenmin vergeten. De voorzitter hoopte nog menigmaal op zfln steun te mogen rekenen. Hij bracht dank aan den Burgemeester voor het gesprokene en voor de woorden van hulde, die hij aan hem en het bestuur had gewijd. Hij wekte alle aanwezigen op om persoon- lijk propaganda te voeren tot versterking der vereeniging. Hiermede was een einde gekomen aan deze prettige vergadering. BUITENLANDSOHE ONDERSOHEIDING. Bij Koninklijk Besluit van 3 Februari is aan A. de Putter, landbouwer en vlashandelaar, te Zaamslag verlof verleend tot het aannemen van het onderscheidingsteeken de gouden medaille van de Orde van de Kroon van Belgie.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2