alleen voor u persoonlijk, doch ook voor uw gezin wensch ik u het beste voor 1940. De toon van uw rapport was niet bemoedigend, docSh u hebt zelf gezegd, wie weet vandaag wat morgen ons brengen zal. Ik wensch dan ook dat 1940 ons brengen zal hetgeen waar- naar de menschheid snakt, de vrede, een vrede, die den oorlogsfakkel voor immer dooft. 1. Notulen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de notulen der vergadering van 23 November 1939 vast te stellen zooals die in druk zijn verschenen. De heer FILIDS zou gaarne vernemen wie de samensteller van de notulen is. De vorige notulen en die van deze vergadering, komen niet overeen met hetgeen in die vergaderin- gen is besproken. Spreker begrijpt, dat de notulen hetzelfde zijn als het verslag dat in de courant is verschenen. Nu kunnen er financieele moeilijkheden zijn, doch spreker is van oordeel, dat het niet juist is, het ver slag in de krant tegelijk te promoveeren tot officieele notulen, daar die geen juiste afspie- geling zjjh van het ter vergadering behan- delde. Op het courantenverslag als zoodanig maakt hij geen aanmerking. Het is aan spreker niet bekend, of er een ambtenaar ter secrebarie is, die in staat is notulen der vergadering samen te stellen, doch, is zulks niet het geval, dan zou erbij de benoeming van een nieuwen ambtenaar rekening moeten worden gehouden met het feit, dat deze over de noodige bekwaamhe.d daartoe beschikt. Misschien kunnen er finan- cieele moeilijkheden zijn, doch spreker moet tooh tegen deze samenstelling van notulen beziwaar maken. De heer VAN RIETSOHOTEN sluit zich bij de meening van den heer Filius aan. Het verslag in de courant is niet de juiste essence van hetgeen behandeld is, hetgeen hij evenwel den verslaggever niet in de schoenen wil schuiven. Daar het behandelde niet stenogra- fisch wordt vastgelegd, is het een heksen- toer zulks beter te doen. Een grooter be- zwaar is het wanneer er dingen in staan die geheel in strijd zijn met de gesproken woor- den of den geest daarvan. Ook hij zou bij be- noeming van een nieuwen ambtenaar ter secretarie den eisch willen stellen, dat deze een vaardig stenograaf is. Het krantenver- slag kan dan het krantenverslag blijVen, doch de man van de secretarie zorgt voor het samenstellen der notulen. Hij kan reeds bij voorbaat zeggen, dat men zich in de toe- komst nimmer op deze notulen moet beroe- pen, ten bewijze van een of ander dat spreker zou gezegd hebben. De heer DE VOS sluit zich bij de vorige sprekers aan. Toen hij pas lid van den raad werd, heeft hij op dezelfde wijze tegen de samenstelling der notulen gereageerd. Het is niet aangenaam iets te lezen dat men niet gezegd heeft. Misschien is het foutief daar- op geen aanmerkingen te maken, want Bur gemeester en Wethouders stellen de raads- leden in de gelegenheid door toezending van proefnotulen wijzigingen aan te brengen, doch dan zou men somstijds het weergegevene ge heel moeten omwerken en laat men dit ge- woonlijk na. De bevolkimg krijgt dan even wel door het verslag in de courant geen juist beeld van de besprekingen. De VOORZITTER merkt op, dat de regeling reeds sedert jaar en dag zoo is, als die thans is. Het is juist wat de heer De Vos opmerkt, dat v66r de officieele vaststelling van de notulen proeven ter wijziging worden toege- zonden. Nu kan men wel zeggen, dat het onbegonnen werk is, doch als er duidelljk het tegenovengestelde staat van wat men gezegd heeft, ligt het toch op den weg dat het ge- wijzigd wordt. De heer DE VOS is van meening, dat het niet te doen is. De VOORiZITTER wijst er op, dat het te be- zwaarlijk Is, ddn of eenige stenografen in dienst te nemen, daar deze slechts een half uur aan een stuk kunnen werken. Dan ligt het toch op den weg, dat men wijzigingen aanbrengt, als er onjuistheden voorkomen. De heer VAN RIETSOHOTEN geeft te keimen, dat hij dit misschien zelf niet zoo bekeken heeft, maar acht het voor een ge- meente van groot belang, dat men over goede notulen beschikt, dat komt aan het werk ten goede, als men althans het lidmaatschap van den gemeenteraad niet beschouwt als iets dat er niet te nauw op aankomt. Tegenover de bemerking van den Voorzit- ter dat een stenograaf in een vergadering niet langer dan een half uur kan werken, voert hij aan wel vergaderingen te hebben bijgewoond, waar een stenograaf het langer deed. De VOORZITTER merkt op, dat de heer Van Rietschoten dan niet op de hoogte is. Als hij een vergadering bijwoont, zal hij be- merken, dat die niet langer dan een half uur achtereen werken. De heer VAN RIETSCHOTEN moet dit tegenspreken. Spreker heeft op kostschool stenografie geleerd en heeft wel verslagen van den raad van Venlo gemaakt. De VOORZITTER zegt, dat het werkelijk niet zoo is. De heer VAN RIETSCHOTEN merkt op, dat dit misschien zoo is in de Tweede Kamer, waar men een heelen dag zit, doch op een vergadering als vanmiddag, die van 2 tot ongeveer 4 uur zal duren, tenminste dat 'hoopt hij, kan het toch wel. Spreker hoopt, dat de Voorzitter met hem in zal zien, dat hiermede bij een benoeming rekening wordt gehouden. De VOORZITTER zal hiermede rekening houden. Hij vindt het jammer, dat de heeren niet meewerken, dat is toch de eerste weg die zij moeten betreden. De heer VAN RIETSCHOTEN acht dat cnbegonnen werk en men kan niet alles voor- af op papier zetten, daar men den gang van zaken niet weet. Hij blijft van meening, dat men van wege/de secretarie voor het samen stellen der notulen behoorde te zorgen. De VOORZITTER wijst er op, dat deze modus gevonden is. De meest bevredigende oplosslng was. dat de leden zelf voor correctie zorgen. De heer VAN RIETSCHOTEN is van mee ning, dat de reeelste oplossing was, dat het gemeentebestuur zelf voor de notulen zorgde. De heer VERLINDE merkt op, dat gezegd wordt, dat het niet mogelijk is, dat het ver slag stenografisch wordt opgenomen. Doch dit is altrjd gebeurd en in dien tijd was er weinig te reclameeren. "Het is altjjd gedaan. Wat wordt er voor betaald? De heer VAN RIETSCHOTEN deelt mede, dat hij er /400 voor op de begrooting heeft zien staan. Dat is met de drukkosten mee. De VOORZITTER zegt toe, dat Burge meester en Wethoudars deze zaak zullen be- kijken en met de krant zullen trachten een oplossing te vinden. De heer VERDINDE merkt op, dat de per- soon die het vroeger deed, wegens zlekte tijdelijk door een andere kracht is vervangen. Indien dit een blrjvende toestand zou worden, wordt het iets anders. Men zal het met spre ker volkomen eens zijn, dat men niet moet reclameeren als iemand door ziekte vervan gen wordt. Doch dat het niet mogelijk zou zijn, het verslag stenografisch te doen op- nemen, kan spreker niet toegeven. Vroeger gebeurde het altijd. De VOORZITTER zegt toe, deze kwestie te zullen opnemen met de verschillende in- stanties. De heer FILIUS had niet verwacht, dat over deze kwestie een dergelijk debat zou onlstaan. Hij zal zich niet, zooals de heer De Vos, bo dezen toe3tand neerleggen. De notu len moeten uitdrukking geven van hetgeen in de vergadering is behandeld. Aan het secre- tariepersoneel mag den eisch gesteld worden, dat het in staat is een behoorlijk verslag te maken en hij verzoekt daarmede bij de be noeming van cen ambtenaar rekening te hou den. Als men nu wijzigingen wilde inizenden, zouden die van zoodanigen omvang worden, dat de secretarie hem ook met heel weinig plezier zou zien aankomen. De notulen worden met algemeene stem- men vastgesteld. (Bij navraag bleek ons, dat de woorden van de heeren Filius en Van Rietschoten betrek- king hadden op een bespreking, die als zijnde in besloten vergadering geschied, buiten de verantwoordelijkheid van den verslaggever lagen.) 2. Ingekomen stukken. a. Het raad&ibesluit van 3 Augustus 1939 tot vaststelling van een verordening op de heffing van keurloonen, voorzien van bewijs van Koninkjijke goedkeuring. Aan'genomen Voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 28 September 1939, houdende gemeenschappelijke regeling voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, voorzien van bewijs van goed keuring door Gedeputeerde Staten. c. Het raadsbesluit van 23 November 1939, tot belegging van effecten voorzien van be wijs van goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. d. Het raadsbesluit van 28 September 1939 tot wijziging der bouwverordening, voorzien van bewijs van goedkeuring door Gedeputeer de Staten. Aangenomen voor kennisgeving. e. .Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij wordt medegedeeld, dat het Gedeputeerd college zijn beslissing op de begrooting voor den dienst 1940 verdaagt, en het gemeentebestuur machtigt om te be- schikken over de helft van de op die begroo ting voor gewone uitgaven gebrachte som en te innen de op die begrooting geraamde in komsten, voor zoover die uitgaven en inkom- stien ook op de begrooting voor het loopende jaar voorkomen. Aangenomen voor kennisgeving. f. Mededeeling van den OppeibeVelhebber van Land- en Zeemacttit, dat door hem is vastgesteld een verordening inzake hulp bij militaire werkzaamheden. Aangenomen voor kennisgeving. g. Proces-verbaal van de op 18 Decem ber 1939 gehouden opname van boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat de inkomsten over den dienst 1938 tot op datum beliapen 675.314,59, en die over den dienst 1939 f 546.165,24, totaal 1.221.479,83; dat de uitgaven over den dienst 1938 tot op datum beliepen f 680.579,90 en die over den dienst 1939 455.830,75, totaal 1.136.410,65, zoodat in kas moest zijn 85.069,18, welk bedrag overeenstemt met de in de kas bevonden en in het proces-verbaal omschreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving: h. Een schrijven van den Volgenden in- houd: Het Bestuur van de Vereeniging „Het Groene Kruis" te Temeuzen betuigt u hierbij zijn welgemeenden dank voor de door u Voor 1940 toegekende subsidie a 800 en voor de extra subsidie a /400 ten behoeve van de t.b.c.-bestrijdin'g over dat jaar. Aangenomen voor kennisgeving. i. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij wordt medegedeeld, dat door den raad der gemeente Colijnsplaat het besluit is genomen om de kermis, welke tot dusver placht te worden" gehouden op den tweeden Woensdag tot en met den daarop volgenden Zaterdag der maand Juli, af te sohaffen met ingang van 1940. Mocht bij den raad daartegen bezwaar be- staan, dan verzoeken zij hen dit v66r den 15en Februari a.s. mede te deelen met vermelding van de motieven, waarop die bezwaren even- tueel gegrond mochten zijn. Aangenomen voor kennisgeving. j. Een correspondence van M. A. W. M. van der Bom, gemeente-secretaris te Clinge, die, in verband met een z. i. onbillijke ver- houding tusschen de lesuren voor het M.U. L.O. A- en B-onderwijs, verzoekt, een wijzi ging in de bestaande schoolgeldverordening te bevorderen. Burgemeester en Wethouders merken hier bij op, dat de L. O.-wet 1920 geen vakleer- lingen kent, waarom dan ook in de school geldverordening terzake geen voorziening is te treffen. De heer OOLSEN merkt op, dat zeer terecht in het prae-advies van Burgemeester en Wethouders is vermeld, dat geen vakleer- lirigen bekend zijn. Spreker is van oordeel, dat men daarom de verordening zou moeten veranderen. De VOORZITTER: Dan moet de wet ver- anderd worden. De heer COLSE1N: Dank u wel. Aangenomen voor kennisgeving. k. Eien schrijlven van het lid J. N. 't Gilde, gedateerd 31 December 1939, luidende: Hiermede bericht ik u, op bovenstaande data, ontslag te nemen als lid van den ge meenteraad. Aangenomen voor kennisgeving. 1. Een schrijven van A. C. Versprille, luidende Ondergeteekende heeft de eer u, ingevolge zijn benoeming tot onderwijzer aan de open- bare u. 1. o.-school voor uitgebreid lager on- derwijs no. 1 te Hilversum, te verzoeken,' hem eervol ontslag te willen verleenen uit zijn betrekking van onderwijzer aan de open- bare school Voor uitgebreid lager onderwijs in uwe gemeente. Burgemeester en Wethouders stellen voor, adressant eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan de openbare u. 1. o.-school, alhier, met ingang van den datum door hen nader te bepalen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. m. Rekening der Commissie voor School- voeding en -kleeding over 1938, aanwijzende in ontvang f 1200, uitgaaf 1052,48, batig saldo 147,52. De Commissie deelt verder mede, dat Ver- strekkingen zijn gesdhied aan 1428 leerlin- gen der soholen, waarvan aan 228 gezinnen, 937 kinderen klompen, en aan 112 gezinnen, 241 kinderen kleeding. Burgemeester en Wethouders stellen voor, deze rekening goed te keuren. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. n. Rekening der Commissie tot Wering van Schoolverzuim in de kom, aanwijzende in ontvang f 276,15, in uitgaaf f 115,85, saldo f 160,30. De Commissie deelt verder mede, dat in het jaar 1938 9 gevallen van ongeoorloofd verzuim werden behandeld. Evenals andere jaren, waren het meest verzuimen van kin deren, die bijna den leerplichtigen leeftijd achter zich hadden. Opvallend was, dat het ditmaal uitsluitend jongens betrof. Sommige ouders houden de eigenaardige ideeen op na. Zonder verlof te vragen, ja zelfs als het ge- weigerd is, wordt het kind thuis gehouden. Door te vragen dac:ht men 'zich van te voren 'veilig te stellen. Zelfs kwam het voor, dat persoonlijike kwesties hierbij een rol speelden. Een geval van onwillgheid is aan het betrok- ken hoofd der school schriftelijk of monde- ling mede te deelen, dat het kind afgeschreven kon worden, spande de kroon van onbekend- heid met de wet. Door het overlijden van den heer G. Rijn- berg ontstond een Vacature. In diens plaats werd door den gemeenteraad benoemd de heer A. J. Veerman. Ten slotte kan de commissie niet nalaten op te merken, dat het haar eenigs'zins vreemd voorkomt, dat van sommige scholen over het geheele jaar geen enlkel ongeoorloofd verzuim inkwam. De heer FILIUS merkt op, dat hij omtrent de kwestie van de Commissie tot wering van Schoolverzuim in de kom een opmerking wil maken. Hij heeft in dit stuk, dat ondertee- kend is door den Voorzitter en den Secretaris een opmerking gelezen, die hem bevreemdde, n.l. dat van sommige scholen over het geheele jaar 'geen enkel ongeoorloofd verzuim in kwam. De Voorzitter dezer Commissie is in de vergadering aanwezig, spreker zou gaarne vernemen of dit een suggestie van hem is ge- weest en of er red en is om aan te nemen, of er andere dan genoemde verzuimen zijn voor- gekomen. Wellicht kan spreker een korte aanwijzing krijgen wat de reden hiervan is. De heer VA(N DRIEL deelt mede, dat die mededeeling niet van hem, als Voorzitter der Commissie afkomstig is, doch deze is de som van het behandelde in de Commissie. Er zijn scholen bij, die geen enkel ongeoorloofd ver zuim hebben opgegeven. Een der grootste scholen in de gemeente heeft thans reeds 2 jaargangen achter elkaar geen enkel onwet- tig schoolverzuim opgegeven. In de Commis sie hebben ook zitting 2 hoofden van scholen, het moet niet mogelijk geacht worden, dat er in een geheel jaar geen enkel geval van on- wettig schoolverzuim voorkomt. De Commis sie heeft dit in het verslag doen zetten om zelf niet op de vingers getikt te worden. Zij staat tusschen de scholen en de ouders en ver- zorgers in. Zij heeft dan ook om die reden haar bevreemding naar voren willen brengen, dat het meermalen voorkomt, dat in een vol- len jaargang geen enkel onwettig schoolver zuim wordt aangebracht. De Commissie was van oordeel, dit onder de aandacht van den raad, die haar benoemt, te moeten brengen. De heer FILIUS dankt den heer Van Driel voor zijn uiteenzetting en vraagt of het op den weg van Burgemeester en Wethouders ligt, deze kwestie van ongeoorloofd school verzuim te bekijken. Aangenomen voor kennisgeving. o. De rekening over het dienstjaar 1938 van de Commissie tot Wiring van schoolver zuim te Sluiskil, aangevende in ontvang /83, uitgaaf 50,25, batig saldo f 32,75. De Commissie deelt mede, dat in 1938 vier vergaderingen werden gehouden. Er werd slechts e6n persoon voor de Commissie ge- roepen. Dit Verzuim heeft geduurd van 19 tot 30 September. De ouders hebben na bovenvermelden datum hun kind weer trouw de school doen bezoeken. Zoo kan geconstateerd worden, dat de ver zuimen van jaar tot jaar afnemen. Dit is zeker voor een groot deel te danken aan de goede working van de Leerplichtwet. Aangenomen voor kennisgeving. p. Het raadsbesluit van 5 September 1939 tot wijziging der begrooting voor den dienst 1939, voorzien van bewijs van goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. q. Een schrijven van het lid H. J. Colsen, luidende: Ondergeteekende vraagt beleefd om in de eerstvolgende raadszitting bekend te maken hoeveel het de gemeente heeft gekost aan dagelijks opzicht bij het bouwen van de nieu- we openbare school te Sluiskil. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat deze kosten hebben bedragen: Mooyaart 1938 570; Jan. en Febr. 1939 380; gedeelte Maart /114; De Clercq, ge- deelte April 130; Mei en Sept. 750; totaal f 1944. De heer COLSEN merkt op, de'ze gegevens te hebben gevraagd bij de behandeling van de begrooting en bij de algemeene beschou- wingen. Burgemeester en Wethouders gaven toe, dat Zij dit niet wisten. Spreker legt thans vast, dat als de gemeente nog eens iets van waarde moet bouwen, het juist is, wat hij v66r de aanbesteding ook reeds heeft gezegd, dat als het gebouw door een eigen architect in de gemeente gebouwd was geworden, het heel wat minder gekost zou hebben. Tot den Voorzitter zegt hij: u moet nu riiet van „neen" knikken, ik heb het bewijs met de cijfers in mijn zak, dat het goedkooper zou geweest zijn als een der architecten uit Ter- neuzen het gebouwd had. Deze willen genoe- gen nemen met 5 Aangenomen voor kennisgeving. r. Een schrijven van het lid H. J. Colsen, luidende Ondergeteekende stelt voor om in de eerst volgende vergadering in principe te besluiten om onze Gem. Ambtenaren een kindertoeslag te geven met het oog op de levensduurte. Mocht dat aangenomen worden is onder geteekende bereid om zoo een voorstel in te dienen. Burgemeester en Wethouders merken hier- bjj op: Waar een zoodanig voorstel dient ingediend te worden bij de behandeling van de ge- meentebegrooting, terwijl dan tevens de mid- delen tot dekking moeten aangewezen wor den, wat thans niet mogelijk is, stellen Burge meester en Wethouders voor, dit voorstel voor kennisgeving aan te nemen. De heer OOLSEN dacht dat hierover wel een praeadvies van Burgemeester en Wethou ders zou verschijnen, waarin zij zich voor of tegen dit voorstel verklaarden. Het is niet zijn bedoeling, dit dit jaar reeds in te voeren, spreker is er van overtuigd, dat dit niet mo gelijk is, het is ook zijn bedoeling niet om dit in te voeren met terugwerkende kracht. Zijn bedoeling is, dat zijn idee in deze vergadering vandaag zal kunnen worden goedgekeurd, dan moet het nog in de commissie voor georgani- seerd overleg behandeld worden en vermoede- lijk ook naar den Minister. Dan zou het kun nen, dat dit met ingang van 1941 werd inge- voerd. De kindertoeslag is hier niet iets nieuws. 13 jaar geleden heeft spreker ook een voorstel gedaan, dat werd verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Men kan zeggen, dat spreker de middelen er voor niet aanwijst, maar als dit met 1941 zal ingaan, kan men van een raadslid niet ver- langen, dat hij de middelen zal zoeken. Deze zaak is niet iets nieuws, zelfs het Rijk verleent kindertoeslag aan zijn ambtenaren. Als men ziet, dat de kindertoeslag pas in Axel is aangenomen en dat het Rijk er ook in voorgaat, meent hij dat men hier ook kan volgen. Spreker zal er niet over uitweiden, hoe hij zijn voorstel denkt uitgewerkt te zien, als er een meerderheid voor gevonden kan worden, vindt spreker dit beter aan Burge meester en Wethouders te kunnen overlaten en hoopt dat het aan het college zal worden opgedragen. In de groote bladen leest spreker, dat er verschillende par'tijen zijn. die v66r de verlee- nirtg van een kindertoeslag zijn en voor zoo ver hij weet is er maar 66n partij, die er tegen is. Hij hoopt, dat zijn voorstel in principe zal worden aangenomen. Zijn bedoeling is dus, een uitspraak van den raad in zijn meerder heid te krijgen, meer niet, Hij stelt een vraag aan den raad of deze kindertoeslag wil ver leenen in principe. De heer VERLINDE merkt op, dat als hij het betoog van den heer Colsen goed begre- pen heeft, het niet zijn bedoeling is dit jaar een kindertoeslag in te voeren. Het is dus meer een aardigheidje van den heer Colsen, hij wil nu eens weten of de raad er v6<5r of er tegen is. Spreker is van meening, dat dit een vraag is van v&rstrekkenden invloed. In principe is spreker daar tegen, de heer Col sen redeneert nu, ik ga nu de heeren eens uit hun hok lokken en moet weten of zij er v6or of er tegen zijn. Als de toestand nijpend is, als het noodig is, dan moet men zich hierover ujtspreken, doch men gaat toch niet een uit spraak van den raad uitlokken om eens iets te weten. De heer VAN RIETSCHOTEN zou hier de heeren Colsen en Verlinde het volgende wil len zeggen: In vrije taal naar voren komende, moet hij verklaren, v66r kindertoeslag te zijn. Of hij evenwel aan dit voorstel zijn stem zal geven? Indien de heer Colsen met dit voorstel bij de behandeling der begrooting naar Voren gekomen was, zou dit reeel geweest (zijn en had het bekeken kunnen worden. Dan had den de leden zich kunnen uitspreken over wat khn en wat niet kan. Wel moet spreker zich er tegen verklaren, dat de heer Colsen dit Voorstel motiveert met het duurder leven, dit heeft met de verlee- ning van kindertoeslag niets te maken. De vraag is, of iemand met 10 kinderen van zijn salaris rond kan komen, en dan ligt het voor de hand, dat iemand met 10 kinderen met het zelfde salaris minder goed kan rondkomen dan iemand met 1 of 2 kinderen. Met den heer Verlinde is spreker het eens, dat het niet aangaat, nu maar eens even den knuppel in bet hoenderhok te gaan gooien. Een dergelijk voorstel dient deugdelijk be keken te worden en behoort naar zijn meening thuis bij de behandeling der begrooting. De heer DEN HAMER was bij het nazien van de stukken verwonderd, dit voorstel aan te treffen. Dit nu te doen, 2 maanden na de behandeling der begrooting, komt hem onge- wenscht voor. In het algemeen is spreker voor kindertoeslag. Hij voelt evenwel, dat bij een dergelijk voorstel ook de middelen gevonden moeten worden om de kosten te bestrijden. Als zoodanig is het thans voor een dergelijk voorstel niet de plaats. Boven- dien is spreker van oordeel,dat voor 1941 de toestand voor de gemeentefinancien zeer nij pend zal zijn en deze het niet zullen gedoogen, hiertoe over te gaan. Mocht het noodig zijn dan is spreker er wel voor, iets te vinden, om de zwaarst getroffenen tegemoet te komen, maar dat is thans niet het geval. De heer DE VOS moet vooraf mededeelen, dat hjji principieel tegen kindertoeslag is. Een arbeider of een ambtenaar behoort beloond te worden naar zijn prestaties. Dit wil nog niet zeggen, dat spreker er uit practische over- wegingen niet voor zou kunnen stemmen, in dien in groote gezinnen gebrek geleden zou worden. Waar thans evenwel een principieele beslissing genomen moet worden, zal hij er tegen stemmen. Indien de heer Colsen de bedoeling heeft, in 1941 een kindertoeslag in te Voeren, behoort hij daarmede bij de behan deling der begrooting te komen. De heer FILIUS wil over deze zaak een erikele korte opmerking maken. Spreker vond het betrokken stuk, toen hij de stukken is komen inzien. De heer Colsen heeft hem hierover ook gesproken en toen heeft hij zich af gevraagd, wat deze daarmede bedoelde, wilde hij door de achterdeur iets binnenhalen, wat hij door de voordeur niet krijgen kon? Spreker moet zeggen v66r kindertoeslag te zijn, doch thans moet hij zich scharen achter het college, en is eveneens van meening, dat deze zaak thans niet aan de orde is. Verder moet hij een opmerking maken, die de andere heeren nog niet, gemaakt hebben, n.l. dat de heer Colsen de duurtetoeslag heeft opgehan- gen aan den kapstok van den kindertoeslag. Het verband tusschen beide is absoluut zoek. De kindertoeslag acht spreker een zaak van te groot belang om daarover maar eens even te beslissen. Wat de strekking betreft, ver- schilt spreker van meening met den heer De Vos. Hij is bereid met den heer Colsen een principieel debat over dit vraagstuk aan te gaan, dooh zal daartoe thans liever niet over- gaan. De heer COLSEN geeft te kennen, dat (zijn bedoeling voor de' hand ligt. Hij is van het idee uitgegaan, dat er nu nog tijd is om zich hierop te beraden en zou dit voorstel dan kunnen worden uitgewerkt en aangenomen word'en bij de behandeling van de begrooting. Hij stelde zich voor, dat er een meerderheid voor zou zijn, niemand kan voorstellen doen die de gemeentekas geld kosten, zonder dat het te voren bekeken kan worden. Waar hij evenwel ziet, dat zijn Voorstel geen kans van slagen heeft, trekt hij het in. Aangenomen voor kennisgeving. s. EJen schrijven van den volgenden in- houd: Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen, ondergeteekende C. J. J. Aders, Alge meen Secretaris en Adminlstrateur der Ko- ninklijk goedgekeurde Nederlandsche Vereeni ging van KermisvakgenootenOns Belang", optredende en sprekende namens genoemde vereeniging en domicilie kiezende te zijnen bureele, Wittevrouwensingel 45bls, Utrecht; dat wij hiermede zoo vrij zijn, in verband met het niet voorkomen van den post kermis op uwe begrooting, het volgende onder uw gewaardeerde aandacht te brengen; dat wij ingesloten hierbij doen toekomen afschrift van een schrijven hetwelk aan bijna alle Nederlandsche gemeenten is toegezonden, waarop van zeer vele gemeenten reeds het gunstig antwoord is binnen gekomen, dat, behoudens onvoorziene omstandigheden na- tuurlijk voorbehouden, de kermis in 1940 nor- maal doorgaat, gaarne zijn wij bereid u in- zage van deze brieven te verstrekken; dat wij momenteel een groote actie voeren en van vele fabrikanten adhaesie mochten ontvangen, ingesloten zend ik u afschrift van een adres1 aan verschillende gemeenten het welk de Victoria Fabrieken te Dordrecht met eenige andere fabrikanten wil verzenden; dat wij verder van vele fabrikanten, g'ros- siers, accountants, neringdoenden, vereenigin- gen enz. belangrijke financieele bijdragen hebben ontvangen tot doorvoering onzer actie. dat de kermis toch is een gepast vermaak voor een ieder, aangezien zoowel het kind van den minder bedeelde, als van den beter gesi- tueerde, ook de ouderen, genieten van dezelf de genoegens, dat verder de uitgaven voor een ieder persoonlijk zoo groot niet kunnen zfln, terwijl de ontspanning van dien aard is, dat men eens een enkele maal los komt van zijn zorgen, hetgeen toch ook wel mag; dat bijgaande afschriften u toch wel aan- toonen, dat het doorgaan der kermis een be langrijke factor voor het bedrijfsleven is, waarbij nog komt ook de gemeentekas er wel bij vaart; redenen waarom wij u beleefd, doch met ge- pasten aandrang verzoeken van dit schrijven en bijgaande afschriften goede nota te willen nemen en goedgunstig te willen besluiten, de traditioneele kermis in uw gemeente in 1940 normaal te laten doorgaan. £>e VOORZITTER deelt mede, dat in aan- sluiting aan dit schrijven dezen morgen een verzoek is ingekomen van de afdeeling Ter- neuzen van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Sljjtens, van den volgenden inhoud: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen: de afdeeling Terneuzen en omstreken van den Nederlandschen Bond van Hotel-, koffie huis-, restauranthouders en slijters, gevestigd te Temeuzen, ten deze handelende voor haar Terneuzensche leden en door haren Voorzit ter en Secretaris behoorlijk vertegenwoor- digd; dat zij kennis genomen hebben van het, door de Nederl. Vereeniging van Kermisvak- genooten ,,Ons Belang" aan uwen raad inge- zonden adres; dat zij de in dit adres aangevoerde argu- menten geheel kunnen onderschrjjven; dat ook hunne leden er het grootste belang bij hebben, dat dit jaar de kermis gehouden wordt; dat immers het koffiehuisbedrijf reeds zeer getroffen is door de moeilijke economische omstandigheden dat het bedrijf meer en meer is aangewe zen op de verdiensten van bijzondere dagen: dat onder die bijzondere dagen in de eerste plaats zeer zeker de kermis moet gerekend worden dat voor de meeste koffiehuishouders de verdiensten in de kermisweek een post z^jn, waaruit de op hunne bedrijven drukkende zware belastingen worden betaald, hetgeen door een tot uw college behoorend lid zal kunnen worden bevestigd; dat ook de gemeente een niet te verama- den voordeel van de door de kermisexploitan- tanten te betalen pachtsommen en staangel - den heeft; reden waarom adressante adhaesie betuigt aan het adres der kermisvakgenooten met het eerbiedig verzoek. daarop een gunstige be slissing te nemen. De heer OOLSEN merkt op, dat, toen de kermis vorig jaar niet doorging, hij het goed vond. Nu echter de tijd veranderd is, meent hij dat er wel feest gevierd kan worden. Doch men kan net zoo goed zeggen, als bjj sprekers voorstel, dat er bij de begrooting geen rekening mee is gehouden, want op de begrooting is er geen geld voor uitgetrokken. De heer DE VOS: Het zijn inkomsten. De heer COLSEN vervolgt, dat er geen bedrag voor geraamd is, men kan dus net zoo goed zeggen, dat er met de begrooting geen rekening mee gehouden is. De heer DE VOS: Het kost geen geld. De heer COLSEN vervolgt, dat gezien de samenstelling van Burgemeester en Wethou ders en de combinatie van deze heeren niet anders verwacht kan worden. Hij bedoelt, dat het college critieker tegenover deze zaak zal staan. Doch dan moet hij er toch op wij- zen, dat de burgemeester het recht heeft om te bepalen, dat de kermis niet door gaat. De heer VAN RIETSCHOTEN deelt mede, dat hij een vertegenwoordiger Van de betref- fende vereeniging bij zich thuis gehad heeft. Deze beweerde, dat op het stadhuis gezegd was, dat het niet kon, daar er geen rekening mee was gehouden bij de begrooting. Naar sprekers meening heeft deze zaak twee kan- ten waarop spreker er voor wil pleiten, om, als de algemeene toestand het toelaat, de kermis te houden. De gemeente kan het geld dat het opbrengt bard gebruiken. Dan wor den de menschen die voor htm doen het meeste belasting moeten betalen, door het niet door gaan van de kenmis het hardste getroffen. Als ambtenaar is spreker hiermede wel op de hoogte. Zijn inziens heeft men de moreele verpliahting, om, als men van die mienschen plukt, hen aan den anderen kant in de gele genheid te stellen er aan te verdienen. Spre ker moet er dan ook voor zijn, de kermis te houden indien de algemeene toestand zoo danig is, dat deze gehouden kan worden. De heer DEN HAMER is het met de vorige sprekers niet eens. Hij wil vooropstellen, dat hij deze zaak niet van den principieelen, doch Van den practischen kant bekjj.kt. De kermis kan eenige voordeelen brengen, doch naar zijn meening Zijn deze opgeschroefd. Een vorige maal heeft spreker het bij de bespre king van dit onderwerp reeds gezegd, dat er v6(5r de kermis reeds veel neringdoenden zijn die minder ontvangen. Dan wordt er gezegd, dat er van de kermis veel inkomt, doch daar staat ook tegenover, dat er ook veel de ge meente uitgaat. Dit als antwoord aan den heer Van Rietschoten. De financieele voor deelen hebben geen overweging uitgemaakt bij Burgemeester en Wethouders,, deze zfrn van oordeel, de kermis, gezien den algemee- nen toestand, niet te moeten doen doorgaan. De tijdsomstandigheden zijn ernstig en wor den nog steeds ernstiger. De heer VERLINDE is van oordeel, dat deze kwestie reeds lang uitgemaakt is. Er is in den raad uitgemaakt, dat de kermis gehouden wordt. De raad heeft zich daarvoor uitgesproken. Laat het dan ook kenmis zijn. De VOORZITTER merkt op, dat teVoren niet bekend is, hoe de toestand Val zijn. De heer VERLINDE wijst er op, dat, als de toestand van dien aacd is, dat het niet kan, dan kan het niet doorgaan. Spreker stemt toe dat deze kwestie bij de behandeling der be grooting over het hoofd is gezien, de kwestie is, dat er geen afzonderlijke post voor op de begrooting staat. Doch daar loopt het niet over. Er is door den raad uitgemaakt, dat het kermis kan zijn, welnu, laat het dan ker mis zijn. De heer DE VOS merkt op, dat gesproken

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 6