ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 10.028 MAANDAG 12 FEBRUARI 1940 80e Jaargang TWEEDE BLAD GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN. NEUZENSCHE COURANT Vergadering van Donderdag 25 Jan. 1940, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer Mr. P. H. W. F. Telle- gen, burgemeester. Tegenwoordig de leden L. J. Geelhoedt, D. E. de Kraker, C. A. Verlinde, A. J. W„ B. van Rietschoten, J. L. de Cock, J. Riemens, H. J. Colsen, L. J. van Driel, J. N. 't Gilde, M. de Vos, J. den Hamer, P. J. van Strien, G. Klaassen en J. F. K. A. P. Filius. Afwezig de heer N. J. C. Lambrechtsen van Ritthem. De VOORZITTER opent de vergadering en deelt mede, dat bericht van verhindering is ingekomen van den heer Lambrechtsen van Ritthem. Hij richt zich tot de vergadering in de vol- gende bewoordingen Edelaohtb. heeren leden van dezen Raad! Mocht ik het vorige jaar, bij de intrede van 1939, zij het ook op aarzelenden toon nog ge- wagen van de mogelijkheid, dat betere tijden ons de vruchten zouden doen plukken van een finantieel beleid, dat er op gericht is geweest zoolang als dat mogelijk bleek, de zelfstan- digheid van Terneuzen te handhaven, thans is het wel duidelijk, dat 1940 het laatste jaar zal zijn waarvoor wij zonder bijzonderen re- geeringssteun een sluitende begrooting tot stand konden brengen. Zoowel voor U als meer in het bijzonder voor het dagelijksch bestuur dezer gemeente is dit een feit waarrpede voortaan rekening moet worden gehouden en dat reeds zijn in- vloed oefende bij de opstelling van onze laat ste begrooting. Te zwaarder valt het zich hierin te voegen nu nog zoovele wenschen onvervuld bleven, waardoor Terneuzen achter is bij vele andere gemeenten van geringer omvang. Ik noem hier slechts: een nieuwe rioleering voor de kom der gemeente, de ombouw tot plantsoen van het westelijk bolwerk, een nieuwe open- bare school voor de kom, een behoorlijke bad- inrichting en ten slotte een nieuw stadhuis, ouq verder maar te zwijgen over wenschen die reeds lang in een ver verschiet zijn ver- dwenen. Bevolking. Vangen wij ons jaaroverzicht bij de bevol king aan dan zien wij hoe deze van 11494 in- woners op 31 December 1938 is toegenomen tot 11601 op 31 December 1939, welke toe- name van 107 evenals ten vorigen jare we- derom uitsluitend ontstaan is uit het ge- boorte-overschot, ofschoon de toename over 1939 ruim 20 pet. minder bedraagt dan de toename over 1938. Er werden 219 ingezete- nen geboren, terwijl er 88 overleden; 576 nieuwe inwoners vestigden zich alhier, waar- tegenover 600 naar elders vertrokken. Er werden 82 huwelijken voltrokken, ter wijl 2 eohtscheidingen werden ingeschreven. Het aantal verhuizingen binnen de ge meente bedroeg 512. Maatschappelijk Hulpbetoon. Arbeidsbdmiddeling. Het gemiddeld aantal ingeschreven werkloozen boven de 18 jaar bedroeg in 1939 438 tegen 549 in 1938; van beneden de 18 jaar resp. 15 en 23. De vermin- dering van het vorige jaar heeft dus door- gezet resp. met 20 en 30 de oorzaken kunnen worden toegeschreven aan de mobi- lisatie en meerdere werkgelegenheid in het tweede halfjaar. In het oog dient gehouden dat naar verhouding meer de jongeren van de ruimere werkgelegenheid alsook van de mo- bilisatie hebben geprofiteerd. In mijn overzicht van 1938 werd gewezen op de noodzakelijkheid van registratie der jeugd-werkloosheid. Pogingen in deze rich- ting aangewend om met medewerking van het Departement van Sociale Zaken tot in- voering over te gaan, hebben geen resultaat opgeleverd, alhoewel de Minister bij de be grooting voor 1940 heeft erkend, dat een be hoorlijke jeugdregistratie noodig moet wor den geacht. Voor 1939 bleef de medewerking tot een 20- I tal gemeenten beperkt. De bedoeling is even- wel tot ingrijpende veranderingen te komen en gelet op deze toezegging mag verwacht worden dat in de nabije toekomst de oplos- sing van dit zoo belangrijke vraagstuk tege- moet kan worden gezien. Ook over 1939 zijn de bemoeiingen van de arbeidsbeurs met het bedrijfsleven wederom aanmerkelijk uitgebreid. Verschillende werk- gevers riepen, ter vervanging van dienstplich- tigen, voor het eerst de hulp der arbeidsbeurs in, verwacht mag worden, dat zij, bij terug- keer van normale tijden op dezen weg zullen voortgaan. Voor alle groepen manlijke werkzoekenden waren er in 1939 2557 aanvragen tegen 1451 in 1938; hieraan werd voldaan met 2471 in geschrevenen uit deze gemeente en 57 uit an dere gemeenten; een totaal percentage dus van 99 tegen 98 in 1938. Voor de vrouw- lijke werkzoekenden bedroegen deze aanvra gen 114 tegen 89 in 1938, waarvan 59 werden voldaan met ingeschrevenen uit Terneuzen en 20 uit andere gemeenten, een percentage dus van 69. Wat betreft het landbouwbedrijf kan wor den medegedeeld, dat ook in deze tak van be- drijf de werkloosheid, althans het aantal werkzoekenden daalde: 32 tegen 43 in 1938. Omtrent de ruimere werkgelegenheid in 1939 zij nog opgemerkt, dat bij de N.V. „De Hoopbij welke flrma reeds in 1938 meer bedrijvigheid was dan vorige jaren, dit jaar de werkgelegenheid nog is toegenomen; spe- ciaal bij de oetonafdeeling vond een belangrijk aantal jongeren werk. Ook het havenbedrijf en dan speciaal de firma de Meijer, wier samenwerking op het gebied der arbeidsbemiddeling hier wel extra vermeld mag worden, gaf tamelijk wat werk, hetgeen eveneens het geval was door de op- voering der productie bij de ammoniakfabriek te Sluiskil. Hoezeer de werkloosheid varminderde blijkt eerst recht wanneer men in aanmerking neemt, dat voor het eerst sinds vele jaren geen enkele houtboot in onze*haven werd ge- lost. Niettegenstaande krachtige en herhaal- de pogingen van de zijde van het gemeente- bestuur staat het te vreezen dat deze mooie werkgelegenheid die andere jaren gedurende ruim 10 weken aan een honderdtal arbeiders werk verschafte en aan loonen ruim 30.000 binnenbracht, voor onze haven verloren gaat door de te scherpe conourrentie der Belgische Spoorwegen en door een blijkbaar te licht wegen door onze regeering van de belangen van Terneuzen. Werklooshei dsverzekenng. In 1939 werd door de werkloozenkassen uitgekeerd f 27.156,45 tegen 36.264 in 1938. Deze min- dere uitgaaf van f 9100 kan uit bovenvermel- de factoren worden verklaard. Niet onvermeld mag blijven, dat de bouw- vakarbeidersbonden een belangrijk aandeel in deze vermindering hadden, doordat Via de arbeidsbeurs een belangrijk aantal bouwvak- arbeiders begin Februari 1939 kan worden geplaatst bij de Kon. Mij „De Sohelde" te Vlissirigen en nog steeds aldaar w-erkt. Ook de plaatsing bij de werkverruiming heeft mee- gewerkt, daar in afwijking van Vorige jaren thans ook trekkenden uit de werkloozenkas sen werden uitgezonden. Stefiuiverleoning en wnr kver r uim i ng. De steunverleening aan werkloozen heeft over 1939 f 77.913,34 bedragen tegen f 92.325,45 in 1938, een vermindering dus Van 14.412,11. Aan tewerkgestelden bij de werkverruiming Werd in 1939 betaald 31.390,12 tegen 24.598,23 in 1938, een meerder uitgarve dus van runm /7000. De totale uitgaven voor beide posten hebben bedragen f 109.303,46. De oorspronkelijke begrootdngspost bedroeg 110.000, n.l. f 89.000 voor steunverleening en f 21.000 voor werkverruiming. Bij de raming voor 1940 bleek, dat op 1 Juni 1939 reeds was uitgegeven een bedrag van f 60.234. dus een gemiddelde van f 12.000. per maand. Rekening houdende met ongunstige facitoren als het ontbreken van houtbooten werd een supple- toire begrooting ingeddend Van 30.000, daar- mede de totale post brengende op f 140.000. Niets kon doen vermoeden, dat het tweede halfjaar een dusdanii'ge verandering zou teweegbrengen, dat de totale uitgaven tot 109.000 beperkt bleven. Het aantal manweken in zorg bedroeg in 1939 11677 tegen 12868 in 1938. Het aan tal mandagen in de werkverruiming gewerkt bedroeg 11958 tegen 9954 in 1938. Het ge middeld dagloon was voor dit jaar 2,62 tegen /2,57 in 1938. Ondanks het feit, dat het gemiddelde dagloon niet veel hooger was bledk, dat de prestaties van Verschillende ploegen feeer uiteenloopend waren geweest. Niet zelden is enkele ploegen f 18, soms f 19 per week uitbetaald worden. Het meeren- deel der tewerkgestelden kon echter moeilijik boven het peil der vorige jaren uitkomen. De nieuwe plaatsingsregeling bij de werk verruiming, ingevoerd op 1 April 1939, heeft voor verscheiden arbeiders wel eemdge Verbe- tering van hun geZtnsinkomsten gebracht. Werden vroeger deze arbeiders periodiek tewerkgesteid, met als gevolg enkele wandel- weken zonder uitkeering, thans worden zij voor een vol .kwartaal uitgezonden en, zoo noo'dig, direct weer in eorg opgenomen, diit ter beoordeeling Van het gemeentebestuur. Gelijk van zelf spreekt zouden de totale be dragen nog aartziienlijk minder zijn geweest indien geen uitzending naar de werkverrui ming had plaats gevonden, daar het gemid delde steunbedrag in de steunregeling 8,20 per weejk bedraagt en bij de werkverruiming gemiddeld 15,72 per week. I LevensniiddeleifltUstribirtie. Onder de daar- voor in aanmerking komende gesteunden en tewerkgestelden werden de Volgende hoeVeel- heden levensmiddelen gedistribueerd: i 5867 kg. 'visoh6540 kg. boter; 3175 kg vet; 3881 kg blikk|en vleesch; 1541 blikken tomatensoep; 2078 blikken groente; 9617 kg. versche groenten. B-steun. Aan kleeding, dekking en schoei- sel werd door ,het Crisiscomite verstrekt een totaal bedrag van 3050,60. Door deel- nemers aan de spaarregeling werd aan klee ding, dekking en schoeisel aangekocht voor een totaal bedrag van 2420,26. A1 deze goederen werden in deze gemeente aange kocht. Armbestuur. Aan het Burgerlijk Armbe- stuur we id in het afgeloopen jaar in totaal aan subsidie uitgekeerd 53.500, terwijl voor 1940 een bedrag van 50.000 op de begroo ting staat. In 1938 werd uitgekeerd 48.000 en was voor het Volgende jaar geraamd f 53.500. Finanoien. Het bati'g saldo ten bate van de begrooting 1938 bedroeg 43.931,15; ten bate Van de begrooting voor 1939 bedroeg 20.259,09; ten bate van de laatste begrooting bedroeg het f 7.823,89. In 1938 is aan de reserve toegevoegd f 6000. In 1939 is van de reserve beschikt f 6000. In 1940 is van de reserve beschikt f 37.200. waardoor de reserve geheel is verbruikt. De'ze cijfers behoe'ven geen commentaar. Aangegaan is een geldleening van 40.000 a 3y2 voor den bouw van de nieuwe school te Sluiskil, terwijl een leendng van 13.500 a 3 betrof bet restant kapitaaluitga'ven Voor medewerking ex art. 72 L. O.-wet n.l., den aanleg van waterleiding in de bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs en een geldleening ad f 44.000 a 4 voor dekking kapitaaluitgaven voor vemieuwing Grenu- laanSchoolweg 42.000 en aankoop school- meubelen school B f 2000. In 1939 is ingevoerd een wegenbelasting met een percentage van 5 en 4 het toegelaten maximum percentage bedraagt 7 De daarmede verVallen rioolbelasting bracht in 1938 op f 5683,50; de opbrengst der wegenbelasting is voor 1940 geraamd op 18.000, de inning ondervindt voorshands geen bijzondere moeilijkheden. Het tarief voor het school geld, werd, be- behalVe voor de laagst belaste klasse, in 1939 met ongeveer verhoogd. Onderwijs. Het nieuwe schoolgebouw te Sluiskil werd na de groote vacantie in gebruik genomen, welke ge'beurtenis met een eenvoudige plech- tigheid gepaard ging. Het mag, ook naar het uiterlijk, als een aanwinst voor Terneuzen worden beschouwd. Ten aanzien van het onderwijzend personeel kan worden opgemerkt, dat mej. Lansen ziekteverlof genoot tot 1 Juni 1939 en weder om Vanaf 30 October 1939, zij werd aan school C vervangen tot 1 Juni 1939 door den heer A. W. Kaan en vanaf 30 October door mej. C. Slot. Den onderwijzer aan school B den heer F. Clemminck werd van 23 Januari tot 1 Mei 1939 ziekteverlof verleend en Vanaf 1 Mei buitengewoon verlof wegens oproeping in militairen dienst. Hij werd vervangen tot 1 September 1939 door den heer Brakman en vanaf dien datum door den heer A. W. Kaan. Aan den onderwijzer van school A den heer P. J. Eijke werd van 22 Mei tot 1 September 1939 feiekteveriof verleend, waarbij hij ver vangen werd door den heer C. Weststrate. In de plaats van mej. Folfman, die wegens benoeming aan de operfbare u.l.o. school te Assen eervol ontslag was Verleend, werd met ingang van 1 Februari 1939 aan de openbare u.l.o. school benoemd mej. Donkelaar. Wegens toename van het aantal leerlingen op deze school werd per 1 Januari 1940 een 4e on- derwijskracht benoemd in den persoon van den heer M. A. Hage. Besmettelijke ziekten. In het afgeloopen jaar kwamen hier 2 ge- vallen van paratyphus en 23 gevallen van roodvonk voor. Verder 6 geVallen van mond- en klauwzeer. Brandweer. In 1939 werd 3 maal uitgerukt voor brand- blussehing, n.l. voor 2 binnenbranden en Voor 1 sciheepsbrand. In veiband met de buiten- gewone tijdsomstandigheden werden gelden gevoteerd voor de aanschaffing van gasmas- kers en voor het verder Volledig uitrusten van het personeel met helmen en waterdichte kleeding, terwijl besloten werd het slangen- materieel te Vemieuwen. Geimeentewerken. Gelijk reeds onder onderwijs vermeld werd de openbare school B te Sluiskil voltooid ter wijl verder in deze buurtschap nog de oprit van de Pierssenspolderstraat werd verhard. De restauratie van school C werd voltooid. Een lokaal voor noodslachting werd naar de eischen des tijds ingerlcht, terwijl in de kom de bestratingen o.m. van de Dekkerstraat en van de Javastraat werden vemieuwd. De op- pervlakte der plantsoenen werd met ongeVeer 4000 M2. uitgebreid. 59 bouwvergunningen werden verleend en 9 Hinderwetsvergunnin- gen. 2000 privaatputten werden geledigd. Luchtbescherming. Ook hier werd met de beschikbare middelen gewoekerd in zooverre, dat nog slechts het allernoodigste kon worden aangeschaft. Een volledige uitrusting van dezen dienst zou verre gaan boven de draagkracht niet alleen van deze gemeente doch tevens niet in ver houding zijn tot hetgeen voor andere diensten is toegestaan. Tot te grooter dankbaarheid stemt het derhalve, dat de burgerbevolking van Terneuzen zoo langzamerhand van den noodzaak harer luchtbescherming doordron- gen wordt, zoodat ook op het gebied der meer engere zelfbescherming merkbare vooruit- gang valt te bespeuren. Een bijzonder woord van lof moge hier worden gesproken tot het personeel der gemeentelijke luchtbescher- mingsdienst dat met den heer Hack aan het hoofd zich con amore geeft aan zijn vaak on- dankbare en steeds veel tijd en moeite vor- derende taak. Terecht is mij door meerdere van deze mannen en vrouwen. verklaard, dat zij deze moeite er gaarne voor over hebben indien het bij oefenen moge blijven. God geve dat. Distributie. De tijdsomstandigheden deden deze nieuwe gemeentelijke dienst geboren worden, waar voor de controleur bij de steunverleening de heer C. van der Peijl tot leider werd benoemd, terwijl een schrijver der arbeidsbeurs de heer de Putter tot klerk op het distributiekantoor werd benoemd. In verband met het nieuwe van deze in- stelling lijkt het mij niet van belang ontbloot een meer uitvoerig overzicht van deze tak van gemeentedienst hier te doen volgen. Organisatie der distributiekringen. Tot de eerste maatregelen welke de Minister van Economische Zaken eind Augustus 1939 trof, teneinde het distributie-apparaat voor ons land te organiseeren, behoorde de indeeling der gemeenten in distributiekringen, belast met de uitvoering der uit de Distributiewet 1939 voortvloeiende werkzaamheden. Volgens deze indeeling, welke bij K. B. van 29 Augustus 1939 werd goedgekeurd, werd onze gemeente aangewezen als een zelfstan- dige kring. De ojganisatie der kringen is geregeld in de Distributiewet 1939, volgens dewelke de Burgemeester het hoofd is van den Distribu- tiedienst, terwijl hij, indien hem zulks ge- wenscht voorkomt, een dagelijksch leider van den dienst aanwijst. Op 30 Augustus 1939 werd ingesteld een Centraal Distributiekantoor als onderafdee- ling van de Directie van Handel en Nijver- heid van het Departement van Economische Zaken, belast met de centrale leiding van de maatregelen krachtens de Distributiewet 1939 en de Prijsopdrijvings- en 'Hamst-erwet 1939, zoodat de door de Distributiekringen te verrichten werkzaamheden hoegenaamd vol ledig door gehoemd kantoor geleid en gecon- troleerd werden. Daarbij is er naar gestreefd de administratie zooveel mogelijk te mecha- niseeren, waardoor arbeidsbesparing van de Distributiekringen beoogd werd. Het uitreiken der Rijksdistributiekaarten on voorbereiding tot uitreiking van distributie- stamkaarten. In verband met het in werking treden op 29 Augustus 1939 van de Distribu- tiestamkaartenbeschikking, naar aanleiding waarvan ten spoedigste met het uitreiken der Rijksdistributiekaarten en Distributiestam- kaarten alsmede enquete bij detaillisten moest worden begonnen, werd, met het oog op de betrekkelijk omvangrijke werkzaamheden hieraan verbonden, met ingang van 1 Sep tember 1939 een dagelijksch leider en een klerk voor den Distributiedienst te Terneu zen benoemd. Daar de uiterste termijn van uitreiking der Rijksdistributiekaarten gesteld was op drie dagen na het in werking treden van bovenge- noemde beschikking, moest gedurende deze dagen, zoowel voor het uitschrijven van ont- vangstibewijzen, als voor de uitreiking zelf, de hulp ingeroepen worden van ambtenaren der secretarie en arbeidsbeurs. Hoewel de uitreiking, welke op 1 September in de plaatselijke stemlokalen plaats vond, op zich zelf een vlot verloop had, moest nader- hand nochtans aparte uitreiking geschieden aan schippers, militairen en tijdelijk uitstedi- ^en' t€rwij! ibgeval van verhuizing, voor de uitwisseldng der kaarten naar andere gemeen ten werd zorggedragen. Vanwege het Ministerieel Voorschrift, Ver- meldende, dat de uitreiking der Distributie- stamkaarten (voor 1 December beeindlgd moest zijn en ingevolge den omvang en ver- eischte nauwkeurigheid aan het uitschrijven dezer stamkaarten Verbonden, moest oVer- gegaan worden tot tijdelijke benoeming van drie schrijvers, belast met het schrijven der Igenoemide kaarten. Daar het uitschrijven moest geschieden aan de hand van de bevolkingsregistersi, werd dit werk door betrokkenen verricht in de afdee- ling Bevolking der Gemeentesecretarie. De overige uit de Distributiewet voort vloeiende werkzaamheden moesten tijdelijk, bij het ontbreken van een geschikte kantoor- lokaliteit, in de raadszaal verricht worden. I Instellen enquetes. Inmiddels hadden de mgestelde enquetes bij kleinhandelaren en bijzondere instellingen,, dank zij de hulp van enkele politiedienaren ter plaatse, welke voor vlugge uitreiking der enqueteformulieren teorg droegen, een bevredigend verloop. Ingediend werden 195 enqueteformulieren door detaillisten en 35 door instellingen. Hiervan Vijn dmtusschen 151 detaillisten en 23 instelliifgen als zoodanig erkend en inge schreven idoor het Oentraal Distributiekan toor. Het resteerende aantal is niet inge schreven als zoodanig Vanwege te geringe omzet. In opdracht van de Nederlandsche Meel- centrale droeg de Distributiedienst inmiddels izorg Voor de uitreiking van Voorraadformu- lieren aan bakkers en handelaren in meel- producten en voor uitreiking van zoodanige fonmulieren aan hanidelaren, verbruikers en fabrikanten van kunstmeststoffen op last van het Kunstmestdistributiebureau te 's-GraVen- hage. Tevens werd ten behoeve van het Rijksbureau voor Rubber te Amsterdam zorg gedragen voor de verkoop van rubberzegels, ivervoerbewijzen en formulieren. Ter voorbereiding van de distributie van petroleum werd een enquete onder de bevol king gehouden, aan de hand waarvan kon worden vastgesteld hoeveed petroleumdistri- butiekaarten aan elk gezin uitgereikt moch- ten worden. Inricihting kantoor (distributiedienst. Mede in verband met Voomoemde uitbreiding der werkzaamheden en rekening houdend met den wensch van den Minister van Economische Eaken om ten behoeve van de Distributie- idiensten behoorlijke kantoorruimte in te richten, werd op 1 October het perceel Vloos- wijkstraat 34, eigendom van de Vereeniging Voor Ohristelijk Volksonderwijs te Terneuzen, gehuurd Voor den maximum tijd van drie jaar met opzeggingstermijn van drie maan- iden voor de gemeente en zes maanden voor /den Verhuurder. In de noodzakglijke aanschaf van eenvou- dig meubilair en kantoorbehoeften werd door aankoop ter plaatse voorzien. Totaal der kosten voor aanschaf meubilair /245, voor etoffeering 50, voor kantoorbehoeften /407, 'vvaarbiji tnbe'grepen een schrijfmachine van If 202. Uitreiking der stamkaarten. Dank zij een vlot Verloop der Voorbereidende werkzaam heden, kon reeds op 25 October met de uit reiking der Distributiestamkaarten en Petro- leumdistributiekaarten begonnen worden. Teneinde de uitreiking zooveel mogelijk op d6n dag te doen plaats bebben, werd mede werking verleend door ambtenaren van secre- itarie, arbeidsbeurs en gemeentewer.ken. Na- idat een en ander op afdoende wijze ter open- ibare kennis was gebracht, had de uitreiking fplaats in de plaatselijke stemlokaliteiten en slaagde Zoodanig goed, dat van de rond 11580 uit te reiken stamkaarten slechts een zestigtal onafgehaald bleven en Van de 7250 ipetroleumdistributiekaarten slechts 50. Het verloop Van de diktributie. Met de eigenlijke distributie werd een aanvang 'ge- (maakt door het in werking treden van de ,,iSuikerdistributie beschikking 1939" op 11 October gevolgd door de „Erwtendistributie- beschikking 1930" op 4 November. Als geldige consumentenbonnen werden de Verschillende numimers der Rijksdistributie kaarten aamgewezen. Ten aanzien- Van deze beschikkingen be- Qtonden de werkzaamheden Van den Distri butiedienst in het: controleeren en innemen ivan opplakvellen met consumentenbons, af- geven van ontvangsbewijzen, aanleggen van iverzamelstaten voor het Centraal Distr. kan toor, aanvraag doen aan C.D.K. om extra- voorschotten voor detaillisten, voorziening van opplakvellen, uitgeven en Verantwoorden van extra-bons voor cafd's, pensions, instel lingen eniz., idem aan militairen met verlof, (zieken, kantoren, vreemdelingen tijdelijk hier (verblijvend, ingeschrevenen in het verblijfs- iregister de'zer gemeente, uitschrijven en ver- lantwoorden van geleidebiljetten voor gros- isiers en detaillisten en militaire overheden tenz. enz. Teneinde te kunnen beschikken over een controleerende medische instantie voor het itoekennen van extra-bons aan zieken, werd 'Dr. Wegchelaar als zoodanig aangezocht en bereid bevonden. De aan deze controle ver bonden kosten moesten op voorschrift van het C.D.K. door 'belanghebbenden zelf betaald worden of indien het armlastigen betrof door het Burg. Armbestuur. De controle op de administratieve verant- .woording en uitvoering dezer werkzaamheden lag geheeel bij het C.D.K., alwaar de admini- otratie verbonden aan het uitschrijven van toewijzingen voor detaillisten zoodanig ge- mechaniseerd werd, dat de Distributiediensten hiermede geen bemoeienis hadden. De distributie over de afgeloopen perioden in 1939 had over het algemeen zoowel voor grossiers, detaillisten, instellingen als consu- menten een bevredigend verloop. Noemens- iwaardige beperking, stremming of bemoei- lijking van den vrijien handel kwam niet voor. In enkele gevallen waarin de detaillisten te laat in het bezit van hun toewijzing kwamen, was dit te wijten aan hun eigen foutieve op- gave op het enqueteformulier aan het C.D.K. Eenige moeilijkheid deed zich in het begin voor bij de voorziening van suiker aan zie- kenhuizen, docb hierin werd op aanvrage tSpoedig door het C.D.K. voorzien. Gezien de moeilijkheden voor de detaillisten te Sluiskil om hun opplakvellen tijdig te Ter neuzen in te leveren, werd hierin tegemoet- gekomen door de betreffende bescheiden ter plaatse door den Distributiedienst te laten linnemen. Financien. Alle door den Distributiedienst igemaakte onkosten en betaalde salarissen werden maandelijiks bij declaratie aan het iC.D.K. medegedeeld. De Rijkssii'bsidie voor alle uitgaven be droeg 85 De ontvangen gelden bij verkoop van op plakvellen, rubberzegels en rubberblocs wer- iden maandelijks aan het C.D.K. afgedragen. Tevens werden verantwoording en inven- itaris der uitgereikte Rijksdistributiekaarten, Distributiestamkaarten en Petroleumdistribu- itiekaarten tijdig aan het C.D.K. ingezonden. Na het beeindigen van de uitreiking en verantwoording der Distributiekaarten, mede (in verband met lanigzame opname van pro- ducten in het distributieproces, kon Voorloo- pig aan drie schrijvers ontslag worden ver leend per 1 Januari 1940. Ook overigens gaven en geven de bijzon dere tijdsomstandigheden veel extra werk, meer in het bijzonder aan het personeel der secretarie, dat weken gekend heeft dat dag in dag uit 's avonds tot tien uur werd door- gewerkt. Bovendien werd de commies ter secretarie bij de algemeene mobilisatie opge- roepen, terwijl van den voortgang der mobi lisatie een nieuwe aanslag op de personeels- bezetting dreigt. Hierbij mede in aanmer- Jting genomen, dat het aantal eenigermate ingewerkte volontairs sterk is verminderd is er alle reden hier een bijzonder woord van waardeering te laten hooren voor de werk- prestaties van den secretaris en zijn perso neel gedurende het laatste halfjaar van 1939. Aan 299 vergoedinggenietenden werd over 1939 vanaf 11 April uitgekeerd in totaal een bedrag van 97.282,48, terwijl wekelijks wordt uitbetaald ongeveer /4500. Door de ver- scherpte bepalingen voor het verkeer met Belgie steeg de vraag naar paspoorten tot 492 en in verband met de voorschriften van het nieuwe rijtijdenbesluit werden er 107 werk- boekjes uitgereikt voor automobielbestuur- ders. 'Ook de directeur der arbeidsbeurs werd ge- mobiliseerd, terwijl bij den dienst van ge- meentewerken slechts een werkman sinds de voormobilisatie in militairen dienst is. Hiermede ben ik gekomen aan het eind van mijn jaarlijksch, overzicht. De belangrijkste wijzig'ing nochtans, welke in het afgeloopen jaar voorviel bleef nog onvermeld en stond buiten de tijdsomstandigheden. Het is de periodieke verkiezing voor den gemeenteraad en de daaruit gevolgde wijzigingen in de samenstelling van Uw College. Het inzicht of laat ik liever zeggen de gunst der kiezers bracht niet onbelangrijke wijzigingen. Ook het dagelijksch bestuur onderging volgens Uw wil een verandering. Laten wij hopen, dat een latere geschiedschrijver den hier ge- volgden weg zal weten te passen in het kader van dezen tijd van, naar men zegt, groeienden gemeenschapszin. Mijne Heeren! Teveel reeds heb ik van Uw aandacht gevraagd. Een uitvoerige agenda wacht op Uw medewerking om wederom tot heil van deze gemeente besluiten te nemen. Toch heb ik mijzelf nog beperking opgelegd bij deze uitzonderlijke gelegenbeid om van deze plaats ongenood het woord tot U te voe- ren. Het is het afscheidswoord geweest aan een tijdperk, waarin wij, helaas vergeefs, naar ons beste weten gepoogd hebben onze finan- cieele zelfstandigheid te bewaren. Het heeft niet mogen zijn. Stranden wij in het zic'ht van de haven of wacht ons nog een zee van ellende Vol zorgen voor Terneuzen gaan wij dit nieuwe jaar binnen; hoeveel banger wordt het ons wanneer wij buiten onze gemeentegren- zen schouwen naar een wereld, die aan zelf- vernietiging schijnt prijs gegeven. Gode zij dank kan het nog schijn zijn; kan het nog zijn, dat Europa uit dezen nacht van gierende stormen gelouterd opstaat in den stillen mor- gen van een nieuwen dag. Tusschen de strij- dende volkeren zijn wij als wachters naar dien nieuwen morgen. Hoe kunnen wij, radelooze menschenkinde- ren, ons dat licht van dien jongen dag anders denken dan vanuit den hemel? Hoe kunnen wij nog iets van onze eigen kracht verwach- ten hier op deze verwoeste aarde, waar Wel zoo vaak het goede gewild wordt, maar steeds het kwade weer zegevlert? En hoe kunnen wij anders dan in onzen verborgen omgang met God kracht vinden om toch nog voort te gaan, nu alles wat wij rond ons waarnemen ons in het aangezioht slaat, omdat het strijdt met wat wij leerden liefhebben en hooghouden als rechtvaardig en edel? Zonder die vaste burcht zouden wij overgeleverd zijn aan het booze, zouden wij den zin der dingen niet meer vecstaan en aan het redelooze dier gelijk, maar domweg den weg vervolgen, die wij nu eenmaal waren ingeslagen. Maar met dit geloof kunnen wij dan ook 1940 wederom vol vertrouwen ingaan, bereid onze uiterste krachten in te spannen voor het welzijn van Terneuzen met de wetenschap immers, dat wij geleid worden ook waar wij meenen zelf te leiden. Dat deze kracht God's U alien voor dezen moeilijken tijd zoowel in deze vergaderincen als in Uw huiselijk leven tot steun mag zijn is mijn innige bede. De heer GEELHOEDT: Mijnheer de Voor zitter, ik msen als oudste lid dezer vergade ring de tolk te zijn van den raad, wanneer ik u dank zeg voor uw uitvoerig resume van hetgeen in het afgeloopen jaar gebeurd is. Wlederkeerig wensch ik u alle goeds toe, niet

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 5