WEK UW LEVER-GAL OP a fi Gemengde Berichten Dam- en Schaakrubriek Burgerlijke Stand Pluimvee-Rubriek HP 'Hr DAMMEN. SCHAKEN. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen v'ceien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw Uchaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig. u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn sleehts Iapmidde- len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade- lijk, plantaardig. zacht, onovertroften om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten. f. 0.75. (Ingeiz. Med.) 'm in de knuisten, die sierlijke, steuvige kla- vieren, waarmee al zooveul schoons ge- wrocht was. Ook den Vic zweeg eerst. Dan zee-t-ie, zachtjes veur zijnen doen: ,,ja, Dr6, weer. thuis...!" ,,Ik... eh...- 'k was verlejen week nog efkes aan oew... deur, Vic. 't Was er.zoo maar... stillekes... in den verschen sneeuw." ,,Ja, 't is er stil, Drrd" en peinzend zag ie naar den uitgegloorden westerkim. Dan: „hoe is 't met Trui? Drre Drrie?! Den Eek'rr?!" Alles kits, jonk, hoe gaat 't mee 'Han neke?," Eerst schudde-n-ie z'n hoofd. Dan: ,,niet naar m'n zin, man." Hij beet op de lippen, peinsde weer naar den doovenden ender. ,,Dat kind' "Worrit... 't niet... gemakkelijk... ge- maakt." De groeven, dwars over zijn voor- hoofd wierden nog harder. Dan trok ie aan m'n rev5rs. ,,Drc6, als ik daarrstrraks datt zag.z'n hoofd snukte naar den horizont, waarboven 'n bleeke ster twikelde nou: „dann ...dan heb ik weer vrrede gevonden, maar... Hij maakt 't je niett... gemakkelijk!" Zacht zee ik: ,,'t was schoon ee, Vic?" ,,Als ik alles drragen moest..., Drre, geloof me, 't kon me niet ziedatt schelen! Maar die kleine meid van me. „Waar is ze, Vic?" „In Zwoll. Ik was er met den Kerrst." Dan rap en veul belangstellend„hoe heb- ben jullie 't ghad, die dagen? Mooi „Je... a... ja, Vic. Maare... gij en Hanneke mankeerden." ,,Drre, hierr... hier in die donkere hei zzal ik het je precies zeggen..." Hij fluisterde nou: ,,de schoonste en vol- ledigste Kerstmis hebben wij gevierd 'n jaar gelejen. Bij jou thuis, aan 't stalleke. Met... Lien, met Hanneke en met Willem." Hij zweeg even. Ik knikte. „Van 't jaar... zat ik dat... Kerstuur... met Han op haar kamer... We... we hebben een kaarsje aangestoken. En... gezwegen... We vierden Kerst... in onze herinnering.met... met Lien... bij... jou... aan de plattebuis. Han neke bracht me mijn... viool... En...'' Twee kolossale tranen glipten deur de twee diepe voren. Heesch ging ie wijer: „...en... wij zijn... voor onzen doen... gelukkig ge- weest, Drd." ,,'k Heb veul om jullie gedocht, Vic. Ook op dat uur. Ik vermoedde... 't z6b." Toen, amico, lag den nacht over de hei. 'Nen witten nacht, die opblonk in oew ziele- ment. Den Vic moest naar ,,de Gouwen". Hij had er 't maal veur z'n eigen en Herman besteld. Zwijgend zijn we deur de bosschen getrokken. 't Eerste dat ik van 'm hoorde was als we binnen waren in „de Gouwen Koei": ,,Kee! Twee borrels! Rrap! En van bovenn v6UV' Zoo ziede, den Vic is weer verom. Vol. 'Nen schoonen winterdag, lesten Zondag! Veul groeten van Trui, Drd III, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t. a v. DRfi. Oorrespondentie. Veul brieven staai ik nog achter om verom te schrijven. Van de leste drie weken. Ik kost er niet toe geraken nog, maar beloof geren, deus week nog, zooveul als kan, te zul- len beantwoorden. DRfi. MAN ONDER STEENKOOL BEDOLVEN. De 40jarige Ariaans, employd aan de ge- meentelijke electriciteitswerken te Nijmegen, is op noodlottige wijze om het leven gekomen. De man assisteerde bij het hun'keren van steenkool. De inlaat van den koker bleek verstopt te zijn door een laag sneeuwijs. A. trachtte deze laag door te' steken en slaagde hierin ook inderdaad, doch verloor daarbij het evenwicht en viel in den veertien meter diepen koker. Niemand had het ongeval opgemerkt en zoo kon het gebeuren, dat de kraandrijver zijn grijper boven den koker ledigde en bleef ledi- gen. Ariaans werd op deze wijze onder veertig ton steenkolen bedolven. Toen men hem miste ging men op onder- zoek uit. Tenslotte vond men het lijk van het slachtoffer in den koker. (Hij laat een vrouw met twee kinderen achter. BRAND IN ASFALTEERINRICHTING VAN DE HAAGSCHE GASFABRIEK. In de asfalteerinrichting van de Haagsche gasfabriek aan den Trekweg is een brand uit- gebroken, die zioh aanvankelijk emstig liet aanzien. Deze asfalteerinrichting bevindt zich in een der gewelven onder het viaduct. Hier worden tal van voorwerpen en constructies van de gasfabriek met asfalt bespoten en om des ochtends dadelijk met dit werk te kunnen beginnen, wordt het asfalt des nachts reeds warm gemaakt. Vermoedelijk is daarbij het asfalt overgekookt, of wellicht bevond zich ergens een lekje, in ieder geval is vloeibaar asfalt in brand geraakt en in weinig tijd stond de heele inrichting in lichter laaie. De brandweer wist het vuur in een kwartier te bedwingen. De materieele schade is zeer aanzienlijk. Tal van te asfalteeren voorwerpen zijn door het vuur vemield, terwijl de inrichting even- eens vrijwel geheel verwoest is. BRAND VERWOEST CAFe TE LCKSWOLDE. Een felle brand heeft het caf6 van den heer W. Dam te Lukswolde, gemeente Opsterland, geheel verwoest. De brand was ontstaan door een defect in den schoorsteen. Binnen een half uur was het gebouw totaal afgebrand, niets kon worden gered. De schade wordt door de verzekering gedekt. De brandweer van Gorredijk, die trachtte hulp te bieden, kon doordat de weg geheel met een dikke laag opgestoven sneeuw was bedekt, Lukswolde niet bereiken. VERKEERSONGELUK TE BUSSUM. Zondagmiddag omstreeks half 2 is de auto- piobilist H. Sauer uit Bussum, aldaar in de bocht van de Comeniuslaan en de spoorbaan tegen de Gooische tram, die uit de richting van Naarden kwam. gereden. De auto werd in elkaar gedrukt. De heer S. viel met het hoofd tegen de voorruit en werd met een her- senschudding naar de Majellastichting ver- voerd. De auto zat zo6 tegen de tram ge- klemd, dat het meer dan een uur duurde eer de trambaan kon worden vrij gemaakt. De trambestuurder heeft volgens de politie geen schuld. De heer S. had, doordat de voorruit beslagen was, geen goed uitzicht en had de fluitsignalen niet gehoord. NOG 518.000 WERKLOOZEN IN SPANJE. Bij den aanvang van den winter had Spanje, naar het Spaansche bureau voor sta- tistiek meedeelt, 518.000 werkloozen. Bij het begin der nationale revolutie bedroeg het aantal werkloozen 900.000 en na de eindover- winning van generaal Franco 630.000. EEN GROOTE ZANDBANK. BIJ HOOGE ZEE VERWENEN. Nabij Harstad (Noord-Noorwegen) heeft zich een eigenaardig natuurverschijnse] voor- gedaan. Een voor het plaatsje liggende zand- bank ter lengte van 400 meter en ter breedte van 100 meter is des nachts bij een hooge zee verdwenen, zonder dat iets van aardverschui- Vingen of andere trillingen te bemerken was. Aan de diepteverhoudingen in de fjord i3 echter niets veranderd. ITALIAANSCHE PATROUILLE ALFEN- JAGERS DOOR EEN LAWINE OVERV ALLEN. Bij het afdalen van den 2700 meter hoogen top van de Anterselva ten Noorden van Bruneck in het bovendal van de Adige is een Italiaansche patrouille Alpenjagers door een lawine overvallen. Eenige mannen, die de sneeuw wisten te ontwijken, zijn er in ge- slaagd een aantal van hun kameraden nog tijdig uit te graven. Vier man zijn evenwel gestikt. OUD-SENATOR VERMOORD DOOR CHAUFFEUR. Op zijn kasteel in het vreedzame Auder- ghem bij Brussel, is, meldt het Handelsblad, Donderdag de heer Albert !Le Jeune, die van 1919 tot 1928 senator was voor de stad Antwerpen, consul-generaal van Griekenland gewezen consul van China en eere-voorzitter van den Bond van verzekeringsagenten van Belgie, door zijn chauffeur vermoord. De chauffeur was onlangs, bij de fase D der mobilisatie, onder de wapenen geroepen, maar later weer naar huis terug gestuurd. Hij Vond toen wel zijn plaats en vrije woning terug, maar ook in de garage een nieuwe auto en een tweeden chauffeur, een Italiaan. Ofschoon de heer Le Jeune hem verzekerd had, dat hij die tweede auto sleehts gekocht had, omdat hij er op rekende, dat de andere apgevorderd zou worden, en hij ook een tweeden chauffeur nam, omdat de mogelijk- heid bestond, dat de andere weer onder de wapenen teruggeroepen kon worden, drong de chauffeur, die te vergeefs geeischt had, dat hij ook de nieuwe auto rijden mocht, door een achterdeur de woning binnen en schoot zijn patroon met twee schoten hagel uit een karabijn neer, voordat een verpleegster, die dezen verzorgde, tusschenbeide had kunnen komen. DE KERKGANGER. Een predikant schrijft aan de N. R. Crt.: Wij moesten Zondag ergens in Nederland" een vacaturebeurt vervullen. Onze plaats van bestemming was lang niet gemakkelijk te be reiken. Evenals overal elders had de stuif- sneeuw op de wegen zulke hooge heuvels op- gewaaid dat geen taxi ons vervOeren Wilde of kon, om maar te zwijgen van een eigen sportprestatie per fiets. Er zat niets anders op dan, als wijlen Bunyan, den reisstaT ter hand te nemen en, op een paar stevige over- schoenen, te voet den tocht te ondernemen. Er zit voor den reizenden prediker uit dezen tijd wel eens iets aantrekkelijks in, om zich eenigszins de gelijke van den apostel Paulus te gevoelen, die zich ook heel wat 606. Openingsstudie. Voor zover ons bekend, is het volgende openingsspel origineel. In rubriek 556 plaat- sten wij reeds een gedeelte zonder opmer- kingen. 1. 2. 3. 4. 5. Wit: 32—28 34—30 30—25 37—32 41—37 Zwart 20—24 14—20 10—14 18—23 zwart 2430. enz. Niet 3934 wegens Eenvoudige Kikke-zet. 5. 1218 6. 31—27 1721 7. 37—31 Op 3934 zou zwart ook thans 2430 laten volgen, wit 35X24 en zwart 19X39; 39X28!; 21X41. enz. met schrjfwinst. Deze verrader- lijke variant bestudere men nauwkeurig! 7. 21—26 8. 42—37 7—12 9. 4742 4—10 10. 4641 17 11. 40—34 24—29 12.. 33X'24 20X40 13. 45X34 1520? Wit vciert nu een niet moeilijke, maar tamelijk onverwachte damzet uit, waarbij we voornamelijk de aandaoht vestigen op de her- haalde slagkeuze. 14. 27—21 16X27 Op zw. 26X17 volgt 28—22 (18X27); 31X22; 3933 en 35X4. 15. 32X21 Ook 31X22 heeft 35X4 als eindstation. De lezer zoeke dat zelf even uit. De tekstzet is interessanter. 15. 23X32 Op 26X17 volgt 2822 en 39—33. 16. 38X27 26X17 17. 27—22 18X27 18. 31X22 17X28 19. 39—33 28 X 30 20. 35X4 Voor op- of aanmerkingen betreffende deze openingsstudie houden wij ons ten zeerste aanbevolen. Damclub Temeuzen. Met zeer geringe wijziging kwam onlangs in een wedstrijdpartij deze leerzame stand voor. moeite moest getroosten om het Evangelie te gaan verkondigen. Zoo bleven we welge- moed en kwamen, na een moeizame worste- ling door sneeuwdammen en over spiegel- gladde weggedeelten, eindelijk te bestemder plaatse. We waren nog vroeg. In de consistorie- kamer brandde heerlijk het kacheltje, en de koster putte zich uit om ons toch met zeer vele verhalan goed aan 't verstand te bren- gen, dat het winter was. Langzamerhand verschenen eenige kerkeraadsleden, onherken- baar vermomd in dassen en ijsmutsen. Uit het orgelspel, dat in de aangrenzende kerkruimte was begonnen te klinken, bleek, dat ook de organist ter plaatse was gearriveerd. De klok sloeg tien: het sein voor den kos ter om de deur der conSistoriekamer te ope- nen, en ons te waarschuwen dat we met onze preek konden beginnen. Maar inplaats van zijn gewone aankondi- ging: ,,Het is tijd domine", stak hij nu zijn hpofd om de deur en met een wat verlegen uitdrukking op zijn gezicht stamelde hij: „Er zit maar een man in de kerk!" Wat nu te doen? Een kerkganger vijf leden van den kerkeraad, een koster en een organist, dat waren met elkaar toch nog acht personen. We namen een kloek besluit: ,,Vraag den kerkganger en den organist of ze hier bij ons in de consistoriekamer komen. We zullen dan. rondom de tafel gezeten, on zen preekdienst houden." En zoo geschi-edde. Het werd een goede dienst, alleen onderfefoken door de kosteres, die om haf elf, zich van geen kwaad bewust, plotseling met een' kohl udampende koffie op een blad met kopjes An koek binnenkwam en dat ter tafel deponeerde. We moesten wel even pauseeren en beschouwden dat maar als een soort tusschenzang. Toen zijn we weer verder gegaan, totdat de predicatie ten einde was, en nu, na ons aan de ,,tusschenzangs- heerlijkheden" te goed te hebben gedaan. weer langs de besneeuwde wegen naar huis zijn gewaad. We hebben niet nagelaten den eenen kerk ganger nog even te bedanken, dat hij ge komen was. SINDS 65 JAAR IN OSLO NIET ZOO KOUD. In Oslo, de Noorsche hoofdstad, is een tem- peratuur geregistreerd van 23 graden onder nul. hetgeen in 65 jaren niet is voorgekomen. OUDE MIJN IN BELGIfi WORDT WEER IN GEBRUIK GENOMEN. Bij wettelijk besluit is toestemming ver- leend tot het weder in bedrijf stellen van de Belgische mijn Flen'u, tot liquidatie waarvan in 1939 was overgegaan in verband met ver- lies van het kapitaal. De maatschappij pro- duceert jaarlijks 800.000 ton steenkool en verschaft 4000 arbeiders werk. BRAND IN EEN BELGISCHE MIJN. In den nacht Van Woensdag op Donderdag is brand uitgebroken in de mijnschacht Parents te Marchiennes in Henegouwen. Er zijn 25 dooden tengevolge van verstikking. Vijf gewonden zijn naar het zienkenhuis vervoerd. Er schijnt een electro-motor warm geloopen te zijn, hetgeen den brand veroor- zaakt heeft. GRAAUW. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Jan. Josephus Laffeber, oud 28 j. en Anna Mangnus, oud 23 j. 30 Jan. Franciscus Louis Bernaert, oud 31 j. en Maria Louisa/ de Caluwe, oud 30 j. Geboorten. 4 Jan. Eugene Jerome Theo- door, z. van Honore Augustinus Aloysius Fer- ket en van Emma Clementina Lannoye. 23 Jan. Andreas Jacobus, z. van Gerardus de Koster en van Regina Heijdens. 28 Jan. Richard Joseph Marie, z. van Joseph Leo van Damme en van Maria Jozina Bogaart. Overlijden. 14 Jan. Dorothea Weemaes, oud 86 wed. van Comelis van der Klooster. 15 Jan. Maria Phelomina de Kraker, oud 62 j., d. van Josephus en van Anna Weemaes. 17 Jan. 'Victor Alphonsius Jozephus Maes, oud 71 j. echtg. van Rosalia Kouijzer. 29 Jan. Pieter van Hove, oud 75 j., wedn. van Rosalia Ver- linden. ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 WIT i 47 48 49 50 Wit speelde 44-49, waarna zwart op uiterst verrassende wijze de winst forceerde. Hoe? sjcp w t Stand en winstgang tonen een opmerke- lijke overeenkomst met die in de partij Hoog- landMolimard, wereldkampioenschap 1912 te Rotterdam. 'J Ca iv. f Damzet. Een origineel stukje damkunst van den heer J. P. Geensen te Temeuzen. ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 HOEK. Huwelijks-aangiften. 11 Jan. Jacobus Deij, oud 21 j., jm. en Androzina Pietemella van Hoeve, oud 23 j., jd. Huwelijks-voitrekkingen. 25 Jan. Jacobus Deij, oud 21 j., jm. en Androzina Pietemella van Hoeve, oud 23 j., jd. Geboorten. 31 Dec. Petrus, z. van Petrus de Jonge en van Pietemella Pouwlina van Driel. 9 Jan. Adriaan, z. van Jan de Putter en van Janneke Frincina Kielman. 16 Jan. Pieter, z. van Jacob Buijze en van Janna Dieleman. 25 Jan. Andries Pieter, z. van Willem Jacobus Deij en van Adriana Leijs. Overlijden. 4 Jan. Janna van Doeselaar, oud 69 j., echtg. van Karel Donze. 13 Jan. Johannes de Feijter, oud 77 j., echtg. van Geertruij de Zeeuw. 14 Jan. Pleuntje de Feij ter, oud 82 j., d. van Willem en van Suzanna Pladdet. 15 Jan. Cornelia de Bree, oud 71 j., echtg. van Jacobus van Es. 22 Jan. Jan van Alten, oud 76 j., wed. van Janna de Meester. HONTENISSE. Huwelijks-voltrekkingen. 30 Jan. Cornells Courtin, oud 26 j. en Mina van Kampen, oud 22 j. 2 Febr. Petrus J. Pissoort (van Hulst), oud 27 j. en Mathilde Stevens, oud 19 j. Overlijden. 28 Jan. Rudolph P. van Leem- put, oud 13 mnd, z. van Josephus G. en van Paulina Struijlaart. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnS's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 111 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. DE BEOORDEELING DER BROHDEIEREN. Zooals ik de vorige keer uitgelegd heb, geven de kleur van den dooier en het eiwit aanwijzingen omtrent het vitaminen-gehalte van het ei. Bij consumptie-eieren wordt daar niet zoo op gelet, maar voor broedeieren komt het er erg op aan, vooral tegenwoordig nu geen broedei onnut bebroed moet worden. Een andere eigenschap van het eiwit is vooral voor het ei als handelsartikel van belang en is ook van belang gebleken voor de waarde als broedei. Het betreft n.l. de hoeveelheid dik en dun eiwit in het ei. Giet men een ei op een plat bord uit, dan ziet men rondom den dooier een kring van dik, taai eiwit en daaromheen een plasje dunner meer waterig eiwit. Eieren met veel waterig eiwit zijn voor den handel niet gewenscht, daar zij slecht te transporteeren zijn. De dooier ligt dan te los in het ei en ook de luchtkamer raakt gauw los. Men spreekt dan ook van waterige eieren. Zulke eieren zijn als broedeieren ook minder geschikt. Men verkiest dus eieren met veel dik taai eiwit en daar de verdeeling van het eiwit in het ei op een erfelijke eigenschap der-hen berust, doet men dus ook al weer het best hennen, die waterige eierenleggen, voor de fokkerij uit te sluiten. De schaal van het ei moet glad zijn en zui- ver schoon. Vuile eierschalen bevatten veel bacterien, die tijdens het broeden naar binnen kunnen dringen en het ei doen bederven. Pro- beeren Ave het vuil er op af te wasschen, dan maken we het nog erger, want dan dringen de bacterien door de met vocht opgevulde porien der eischaal nog sneller naar binnen. Zorg daarom voor reine eieren en dus voor reine legnesten. Het is het beste de broedeieren minstens tweemaal per dag te verzamelen. Daardoor hebben ze ook minder kans veront reinigd te worden. Bij vriezend weer moet men ze vaker verzamelen bevroren eieren deugen niet meer als broedeieren, daar de sohaal meestal gebarsten is. Daar moet men op letten, bij het bevriezen ontstat er meestal een barst in de lengterichting van het ei. Als het ei wat meer op temperatuur komt, trekt deze barst weer dicht en wordt haast onzicht- baar. Bij het schouwen onderkent men de barsten direct. Dit is trouwens toch noodig voor de broed eieren. Ze moeten alleen nauwkeurig ge- ClingeTemeuzen. Deze ontmoeting is voorlopig vastgesteld op Donderdag 29 Februari a.s. Er zal gespeeld worden aan 16 a 20 borden. Vertrek per autobus ongeveer kwart over zeven. Het betuur wekt alle leden op, aan de wed- strijd te Clinge deel te nemen. Nieuwe leden zijn steeds welkom. Speel- avond van de ,,Dam< iub Temeuzen", Donder- dags van 7%11 op de bovenzaal van Cafg ,,La belle vue". Militairen blijven doorlopend geinviteerd. Geringe contributie! Uitstekend speelmateriaal Dammers van Temeuzen en omgeving, de Temeuzense damclub verwacbt u alien. 1. 2. 3. 4. 47 48 49 50 t K WIT Mag zwart 21—26 spelen? De uitwerkingen volgen later. Damegambiet. (Versnelde Meraner. Wit: S. Landau. Zwart: T. D. van Scheltinga 8e matchpartrj 1939. d2d4 d7—d5 c2-c4 e7e6 Fblc3 c7c6 e2e3 Voor de hand ligt 4. e4, maar dit is niet zoo goed wegens 4. de4: 5. Pe4: Rb4f6 Pc3 c5 en Zwart bereikt zonder moeite gelijk spel. 4Pg8f6 5. Pgl—f3 a7a6 6. Rfl—dS Hiermee laat Wit de Meraner-variant, die in dc4:, b5 en c5 bestaat, toe; Wit kan haar vermijden door 6. c4c5, maar in de laatste partij van deze zelfde match bleek, dat daar- mee geen voordeel te bereiken is. 6d5Xc4 De versnelde Meraner verschilt van de ge wone daarin, dat niet eerst Fbd7 wordt gespeeld, maar terstond 5. a6. 7. Rd3X c4 b7b5 8. Rc4b3 Dit is een minder goede plaats voor den raadsheer, daar de hiermee bedoelde op- marsch d4d5 niet goed blijkt door te voe ren; voor e3e4 zoowel als voor a2a4 staat de raadsheer beter op d3. 8. c6c5 Hiermee is de Meraner opstelling bereikt. 9. 0—0 Rc8b7 10. Ddle2 Pb8—d7 11. Tfl—dl DdS—c7 12. e3e4 Wit kan niet d4d5 spelen wegens 12. c4. 13. de6: (anders gaat d5 verloren) fe6 14. Ro2 Pc5 met zeer vrij spel voor Zwart. I 12. c5Xd4 schouwd worden boven een lamp, voor mem ze als broedeieren kan bestempelen. Bij het schouwen krijgen we direct een idee omtrent de kwaliteit van de schaal van barstjes, kneus- jes, enz. Verder letten we er op of de lucht kamer zich aan het stompe einde van het ei bevindt, omdat de kuikens, als de luchtkamer zich aan de spitse pool bevindt, meestal niet uitkomen. Verder krijgen we bij het schouwen al een voorloopig oordeel over den dooier, of deze los ligt of goed verankerd in het ei. Eieren met bloedringen van binnen of met twee dooiers moeten evenmin als broedeieren ge- bruikt worden. Ook eieren van abnormale vorm, te lang of te kort, evenals abnormaal groote eieren zijn als broedeieren af te keuren. De broedeieren moeten op een koele, docip vorstvrije plek bewaard worden, liefst bij on geveer 10 a 12 graden Celsius. Langer dan een week moet men ze niet bewaren. Ze kunnen, nog wel uitkomen als men ze langer bewaart. doch het broedpercentage wordt dan toch te laag. Dit is een luxe, die we ons tegenwoor dig niet kunen permiteeren. Gedurende de dagen dat men de eieren be waart, moeten ze iederen dag een halve slag omgekeerd worden. De eieren moeten lig- gend bewaard worden. Ik heb er al een paar maal op gewezen, dat de waarde der broedeieren afhangt van de fdkwaarde der hennen en hanen, maar voor een deel ook van het voedsel van den foktoom. Al zijn de hennen nog zoo goed, als het voer niet voldoende is, dan kunnen ze liiet de stof- fen in de eieren deponeeren, die voor de op- bouw van een gezond, krachtig kuiken noodig zijn. Vandaar dan ook, dat foktoomvoer aan andere eischen moet voldoen als legmeel. Vooral de vitaminen en bepaalde mineralen zijn noodig. In het voorjaar, als de natmir* ontwaakt is, kan de losloopende kip derge- lijke stoffen voldoende halen uit het groeh- voer, de insecten, wormen enz., wat er te vin- den is. Maar in den tijd, dat het feitelijk nog winter is, moet de kip alles betrekken uit het voer dat wij haar geven. Om daar nu alfe grondstoffen voor te krijgen valt niet mee we moeten roeien met de riemen, die Wij hebben. Veel is er al te bereiken met groen voer, kool, gekiemde haver, gele mais, klavermeel en grasmeel. In den laatsten tijd is men er toe overgegaan jong gras snel kunstmatig te drogen. Hierdoor blijven de waardevolle be- standdeelen beter in het gras bewaard en is dus de voedingswaarde, vooral voor de doel- einden waar het ons thans om te doen is. hoog. Levertraan, gedroogde gist, dohyphraloiie zijn vitaminebronnen, die in normale tijden in groote hoeveelhedep in foktoomvoer gebruikt worden. We moeten tot nu toe, voor zoo ver aanwezig, met kleinere hoeveelheden doen en afwachten hoe het loopen zal. Bij mooi weer de fokdieren in de buitenlucht laten loopen, vooral in de zon, is straks veel waard, terwijl het dagrantsoen met ondermelk of meelpro- ducten ook belangrijk te verbeteren is. Wij hebben nu een en ander omtrent de foktoomen en de broedeieren besproken zoo als we dat direct voor de praktijk noodig kun nen hebben. We kunnen nu even tijd beste- den aan eenige nieuwe gezichtspunten hier- omtrent, die zich op het wereldpluimvee- congres in Cleveland voorgedaan hebben. O-a. ontstaat de kwestie der oogafWijkingen, het fokken om de gevreesde verlammingsziekte kwijt te raken enz. Daarover dus een vol gende keer. Thans nog even een opmerking omtrent de kuikenopfokhokken. Zoodra we over broeden spreken moeten we meteen zorgen dat de kuikens-verblijven in orde komen. Deze moe ten nog eens flink gereinigd en ontsmet wor den, de rennen goed nagekeken worden. Ver der de kunstmoeder-verwarmings-installaties (kachel, kachelpijpen, oliebranders, electrische lampen enz.) nagekeken worden evenals de warmte-regulateurs, thermometers, voer- en drinkbakjes. Zorg al vast dat alle voer- en drinkbakjes op gaasbodems komen te staan. dat is een belangrijke hygienische maatregel. die groote voordeelen oplevert. Dr. B. J. C. TE HENtNEPE Nadruk verboden. 13. TdlXd4 Rf8c5 14. Td4—dS 0—0 Op b5b4. 15. Pa4 Re4: volgt 16. Td7: met winst van twee stukken voor een toren, tenzij Zwart Kd7aandurft. ZWart vindt echter een veiliger weg naar pionwinst. 15. a2a3 Pf6—g4 16. Pc3—dl Pd7—f6 17. h2h3 Pg4e5 18. Rcl—£4 Pe5Xf3t 19. Td3Xf3 Dekt f4, maar e4 is verloren. 19e6—e5 20. Rf4h2 Pf6 X e4 Hiermee is de partij in beginsel besliit: Wit heeft een pion minder en zijn stukken staan elkaar in den weg. 21. Pdle3 Ta8d8 22. Pe3g4 Pe4d2 Nu volgt Pb3: en f6, waarna Wit geen kans meer overhoudt. Hjj besluit nu tot een wil- den aanval, die op de nauwkeurige verdedi- ging van Zwart strandt. 23. Pg4—h6f g7Xh6 24. TT3—g3t Kg8h8 25. Rb3c2 Er dreigde Tg7! (Kg7Re5:f) en ThTrf 25f7—f5 26. Tg3—g7 Dc7 Xg7 27. Rh2Xe5 Nu kon Zwart eenvoudig met Tf6 een stuk voorblijven. Maar de volgende combina.tie is nog scherper, daar hij dan 'n toren overhoudt. m a bedef g h Stand na 27. Re5: 2 7Pd2—f3t 28. De2Xf3 Anders volgt Pe5: 2 8R(b7Xf3 Ook 28. De5: 29. Db7: is voldoende voor Zwart. 29. Re5Xg7f Kh8Xg7 Wit geeft op, want na gf3: is hij een vollen toren achter.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 8