Buitenland Oe oorlog in Europa. SNELLER CLIPPERDIENST OVER DEN OCEAAN. den. Wei kan uit de verkregen cijfers de belangrijkheid worden afgeleid van de mi- litaire correspondence, voor zoover deze port- vrij geschiedt, t.w. briefkaarten' en nieuws- bladen tot 100 gram aan en van militairen beneden den rang van officier. De cijfers zqn, door vermenigvuldiging met 52, herleid tot jaarcijfers. Aldus werden de volgende resultaten verkregen: Aantal ver- voerde interlocale briefkaarten 122.186.636, waarvan 46.755.044 militair. Aantal vervoerde locale briefkaarten 13.144.040, waarvan 351.364 militair. Aantal gedrukte stukken (nieuwsbladen inbegrepen) 487.140.628, allddn nieuwsbladen militair 14.627.184, voor brieven en monsters, waarvoor geen militaire port- vrijdom bestaat, zijn de jaarcijfers over 1939: brieven interlocaal 324.592.580, brieven locaal 49.628.176, monsters 3.812.744. PSYCHOTEOHNISOHE DIENST BIJ DE WEERMACHT. De Regeeringspersdienst meldt: De Minister van Defensie beeft op voorstel Van een commissie, die door zijn ambtsvoor- gahger werd ingesteld, besloten tot bet in- stellen van een psychotechnischen dienst bij de weermacbt. Hoewel de ingeschrevenen voor den dienst- plicbt reeds sedert een aantal jaren ter ge- legenbeid van hun verschijnen voor den keu- ringsraad aan een proef met betrekking tot bun algemeene practische intelligentie wor den onderworpen en ook reeds aan de aan- wijzing voor enkele functies in de weermacbt een bijzonder psychotecbniscb onderzoek voorafgaat, was tot nu toe van een eigen- lijken psycbotechniscben dienst geen sprake en geschiedden laatstbedoelde onderzoekingen voor een deel door particuliere instanties. De practische toepassing van de psycho- logie op grootere schaal zal er belangrijk toe bijdragen, om de paraatheid van onze weer macbt te vergrooten. De verdeeling van de dienstplichtigen over de verschillende wapens en dienstvakken en de aanwijzing voor de verschillende te vervullen functies kan dan op meer wetenschappelijke basis geschieden, waardoor een grootere zekerbeid wordt ge- schapen, dat de onderscheidene werkzaam- heden worden verricht door ben, die daarvoor door hun aanleg bet meest gescbikt zijn. In verschillende andere landen van Europa wordt dit systeem reeds met groot succes toegepast. STRATEN, WAAR VROEGER WILDE DIEREN WOONDEN. Den Rotterdamschen gemeenteraad wordt, meldt het Handelsblad, voorgesteld mede- werking te verleenen voor straataanleg op terreinen, binnen het plan van de voormalige diergaarde. Medegedeeld wordt, dat een groot deel van de voor het uitbreidingsplan te maken kosten, zooals voor aanleg van een verbtn dings weg, en voor den plantsoenaanleg, met de daarlangs gelegen verbindingswegen in het verlengde van den Westersingel, ge- beel voor rekening van den gemeente komen. Het verkrijgen van een beteren toegang van het hoofdstation tot de stad en van een goede oplossing van het verkeersvraagstuk van het Westen naar het Centrum, zoomede de bouw van een spoonwegpostkantoor, ver- betering van het spoorwegemplacement, enz., zijn factoren, die de uitgaven, welke de ge meente voor den aanleg voor de bedoelde we- gen nog hebben te dragen, ten voile recht- vaardigen. De kosten van straataanleg binnen de gebieden, waarvoor thans voorstellen wor den ingediend, worden geraamd op f 195.000. Dit laatste bedrag komt voor rekening van de exploitanten. DE GEALLIEERDEN EN DE NEUTRALEN Dat ook in de oorlogvoerende landen wel begrip bestaat voor d«f moeilijke positie van de kleinere neutrale staten, blijkt, schrijft de N. R. Crt., ult een artikel van J. Delebecque, den uitnemenden overzichtschrijver van de Action Francaise. Laten wij duidelijk zijn, zoo schrijft hij. Wat verwachten zekere ongeduldigen van Belgie en Nederland, van Zwitserland, de Scandina- vische en de Balkanlanden Verwachten zij, dat deze naties zich bij ons voegen, vrijwillig in den oorlog treden en zich mengen in den grooten strijd, begonnen voor de verdediging en het heil van de be- schaving? Men zegt het weliswaar niet zoo categorisch, maar men geeft toch te verstaan, dat de neptralen, door te weigeren deel te nemen en in hun gereserveerde positie te blijven, blind zijn voor hun werkelijke be- langen en zelfs hun plicht niet doen. Een min of meer bedekte beschuldiging, die degenen, tot wie ze gericht is, prikkelt en kwetst en readies opwekt, waarmede wij ons niet be- hoeven geluk te wenschen. Natuurlijk is Duitschland er op uit, deze ontevredenheid te gebruiken en te vergrooten door de ge- allieerden er van te beschuldigen, dat zij de neutralen willen dwingen. Gelukkig geeft het een te groote dosis en mist daardoor zijn doel. De schrijver zegt dan, te wenschen, dat men van Fransche zijde wat meer begrip zou toonen voor de verschrikkelijke moeilijkheden, waartegenover de kleine staten gesteld zijn, de kleine staten, die in geenerlei opzicht ver- antwoordelijk zijn voor den huidigen toestand. Laten wij vaststellen, zoo vervolgt hij, dat hun vastbeslotenheid om zich te verdedigen bij een eventueelen anval, aan geen twijfei onderhevig is. No oh Belgie, noch Nederland, noch Zwitserland, om slechts onze buren te noemen, zouden zich hun gebied laten schen- den. Ik wil hieraan toevoegen, dat zij wel verre van den rug te buigen, gelijk men ge- insinueerd heeft, op critieke momenten een waardige en fiere houding hebben aangeno- men. De schrijver herinnert dan aan den toon van de nota van de Nederlandsche regeering, te Berlijn overhandigd, toen Duitschland pro- testeerde tegen de Nederlandsche houding tegenover de Britsche blokkade en verder aan de kalmte door Zwitserland aan den dag ge- legd tegenover den Duitschen eisch van een ,,moreele" en „geestelijke" neutraliteit. De regeeringen der neutrale staten doen hetgeien zij kunnen, om buiten den oorlog te blijven. Zij vervullen daarmede eenvoudigweg hun plicht tegenover hun volken. Hebben wij zelf indien men er eens over nadenkt, anders ge- handeld? Hebben wij in de afgeloopen Augus- tusmaand tot aan het laatste oogenblik niet alle pogingen aangewend om de ramp te be- zweren? Men kan daartegen inbrengen, dat de omstandigheden in 6 maanden wel ver- anderd zijn en dat een nieuwe toestand een nieuwe politiek eischt; dat men, de wijn een- maal geschonken zijnde, dezen moet drinken. Zeker, wij zullen hem drinken en tot den bodem toe, maar hebben wij het recht den beker aan anderen te reiken, aan hen, die ten slotte niets gedaan hebben om te maken dat de zaken zijn geloopen zooals zij liepen en hen uit te noodigen zonder meer tot den bloedigen maaltijd? Ik geloof het niet. De sympathieen van de groote meerderheid der neutralen zijn zonder twijfei op onze hand, laten wij dit ,,kostbare imponderable" niet bederven door slecht humeur of door een on- geoorloofde pressie. De schrijver brengt ten- slotte hulde aan de woorden van Chamber lain die er in een van zijn laatste redevoe- ringen eveneens op heeft gewezen, dat de vrije beslissing der neutralen geen oogenblik in twijfei kan wordn getrokken. DE VEREENIGDE STATEN EN FINLAND. De correspondent van de New York Herald Tribune te Washington meldt, dat in het Huis van afgevaardigden de democraat Izac uit Californie critiek heeft uitgeoefend op het voorstel van Mac Cormack, dat opheffing der arnbassade te Moskou wilde. Izac zeide, dat dit voorstel Rusland geen enkel nadeel zou berokkenen, dat het wenschelijker was Rus land tegen te houden, waar het tegengehou- den moest worden, n.l. op de landengte van Karelie. Daar aldus Izac ligt de grens. Izac verklaarde verder, dat de Vereenigde Staten kanonnen, torpedobooten, duikbooten en vliegtuigen moeten zenden om de Finnen onverwijld en openlijk te helpen. NA DEN VREDE. De Duitsche pers komt op tegen een artikel in de Star, die, evenals voor kort de Engel- sche schrijver Wells, zich voorstander ver- klaard heeft van verstrekkende maatregelen tegen Duitschland te treffen na het sluiten van den vrede. Men moet, zoo zou de Star, volgens het D. N. B., hebben geschreven, het Duitsche volk, wanneer het tot ontwapening is gedwongen, verhinderen om zich te her- wapenen. Deze taak laat zich het best uit voeren door de instelling van een internatio- nale luchtvloot van bijv. 20.900 bomvliegtui- gen, de onderhoudskosten zou Duitschland te dragen hebben. Elders in dit artikel zou het geheeten hebben, dat men in het vredesver- drag de volgende bepalingen moest opnemen: verbanning van alle leidende personen der nationaal-socialistische regeering uit Duitsch land, vorming van een democratische regee ring uit Duitsche staatsburgers, die voor den oorlog een vijandelijke houding hebben aan- genomen tegenover de nationaal-socialisten, benoeming van Duitsch sprekende Engelschen en Franschen tot raadgevers in alle provin- cies voor een tijdvak van 10 jaar, volledige ontwapening, afschaffing der wapenfabrieken, ludhtwapen, duikbooten, groote oorlogssche- pen en vlootbases. (Herstel van Tsjecho- Slowakije, Oostenrijk en Polen, verbod van binnenkomst van Duitschers in deze landen of van waameming van belangen in elk van deze landen, teruggave van bepaalde voor malige Duitsche kolonien, die echter geduren- de 10 jaar onder Engelsch-Fransch toezicht blijven, gedwongen lidmaatschap van den Volkenbond, uittrekking van 10 pet. van de jaarlijksche begrooting voor herstelbetalingen. MINISTER SPAAK EN HET EUROPEESCHE CONFLICT. De correspondent van de N.R.Crt. te Rrus- sel meldt: Het woord voerend in het socialistische Volkshuis te Ohapelle-lez-Herlaimont, in de provincie Henegouwen, heeft mr. Spaak, Minister van Buitenlandsche Zaken, verklaard wel degelijk de vaste hoop te koesteren, dat Belgie buiten den oorlog zal kunnen blijven. Sedert vijf maanden is deze oorlog aan den gang, zeide hij. Wij mochten er tot dusver aan ontsnappen. Ik verwacht, dat zulks tot het einde toe mogelijk zal blijven, omdat de vijf maanden tijd, welke wij op den oorlog heb ben gewonnen een militaire waarborg zijn geworden. De doortocht van een vreemd leger, door Belgie, zou thans uiterst moeilijk zijn. (Het Belgische leger van 1940 is het Belgische leger niet van 1914." De socialistische Minister bracht verder hulde aan Koning Leopold III, die alles heeft gedaan wat noodig was om de neutraliteit van Belgie te verzekeren en te handhaven. Op buitenlandsch gebied volgt de regeering geen andere politiek of streeft zij geen andere doeleinden na. Spreker besloot zijn rede met een uiteen- zetting van den binnenlandschen financieelen en oeconomiscben toestand en deed een be- roep op de arbeiders opdat zij, bijdragend tot de samenbundeling van alle krachten, w'elke in het land aanwezig zijn, deze moeilijkheden zouden helpen overwinnen. INVOERING EENHEIBSJURK IN DUITSCHLAND AANGEKONDIGD. De financieelen corr. van het Handelsblad te Berlijn schrijft: Het Derde Rijk zal binnenkort, zeer waar- schijnlijk reeds vddr het a.s. voorjaar, een fcenheidsjurk voor vrouwen en meisjes Invoe- r(en. Deze jurk zal in drie verschillende kleu- ren worden gefabriceerd, nl. zwart, rood en bruin. Het model zal zeer eenvoudig zijn, niet alleen om stof, maar bovenal om naaigaren te sparen, waarover men slechts in zeer be- perkte mate beschikt. Het Is nog niet bekend of de economische leiding met de invoering van een eenheids- jurk wil tegemoet komen aan de confectie- industrie, die ten zeerste wordt gehandicapt door het feit, dat de Duitsche vrouwen van haar kleerenkaart slechts moeilijk eenmaal per jaar de noodige punten voor een japon kunnen missen. Het gevolg hiervan is, dat zij zoo ze al tot den aankoop van een costuum besluiten, uitsluitend dure en meer soliede confectie de voorkeur geven boven het goed- koopere genre. Het lijkt mogelijk, dat de een- heidsjurk tegen een gering aantal eh mis- schien wel heelemaal zonder afgifte van kleerentoons wordt verstrekt. Bij de groote beperking in het gebruik van textielgoederen, waarnaar het Derde Rijk streeft, is het con- fectiebearijf daarvan echter nog allesbehalve zeker. Ook de heeren der schepping zullen een offer moeten brengen. Een colbertcostuum met twee rijen knoopen mag in de confectie niet meer worden vervaardigd, natuurlijk om redenen van stofbesparing. Een kleermaker staat men nog toe ook costumes met twee rijen knoopen af te *leveren. Mantels en jassen kunnen op de kleeren kaart niet worden gekocht. Men heeft daar voor een speciale bon noodig, die in principe slechts wordt verstrekt, wanneer men zijn oude jas of mantel inlevert. In vakkringen hoort men thans, dat er in beginsel nog slechts in zeer speciale geval- len een bon voor jas of mantel zal worden verstrekt. Het criterium volgens hetwelk dergelijke kleedingstukken in de toekomst nog zullen worden toegestaan, zal vermoedelijk dit zijn: biedt een oude jas of mantel voldoende be- scherming tegen de kou, ja of neen? Hoe het kleedingstuk er verder uitziet, of het gestopt of versteld is, speelt geen rol, zooals Goring overigens in zijn groote rede in de eerste dagen van den oorlog reeds duidelijk te ver staan heeft gegeven. Met ingang van de volgende maand zullen er ook kleerenkaarten worden uitgegeven voor babykleertjes, die tot nutoe in principe vrij, doch in de praktijk vrijwel niet te krijgen waren. Het is voorschrift, dat babykleertjes in het vervolg zooveel mogelijk „op den groei" gemaakt of gekocht worden, opdat ze zoo lang mogelijk mee kunnen. Sinds eenigen tijd reeds is het vraagstuk aan de orde, of het nieuwe pak en de nieuwe jurk, dat kinderen bij de kerkelijke bevesti- ging dragen, vrij zqn van kleerenibons. Thans is officieel bepaald, dat ook de zg. inzege- ningskleeding, die meestal zwart, dus vrjj on- practisch is, alleen op de kleerenkaart* kan worden gekocht. TEGEN BUITENLANDSCHE INLICH- TJNGEN-DIENSTEN IN BELGIE. Een communique der Belgische regeering brengt de wettelijke bepalingen in herinne- ring, waarin verboden wordt inlichtingen te verstrekken, of medewerking te verleenen aan inlichtingen-diensten van buitenlandsche mo- gendheden. Het communique voegt hieraan toe, dat de ervaring van 1914 tot 1918 be- wezen heeft, dat dergelijke inlichtingen- diensten de neiging hebben zich te vestigen op gebied van neutrale staten. Deze ervaring wordt bevestigd en het functionneeren op Belgisch gebied van deze diensten kan ern- stig de neutraliteit van Belgie compromit- teeren. Daarom is de regeering vastbesloten te waken voor een strenge toepassing van de wet. GEEN DUITSCHE HULP AAN RUSLAND TEGEN FINLAND. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede: De Engelsche pers en radio hebben den laatsten tijd herhaaldelijk gemeld, dat Duit sche officieren en technici in Russischen dienst zouden zijn getreden, dat Duitsche schepen munitie en artillerie voor de Rus- sische troepen naar Petsamo en Moermansk zouden hebben gebracht, dat een ruil van Duitsche oorlogsschepen tegen Russische duikbooten zou zqn geschied, enz. In ver- band hiermede wordt officieel vastgesteld, dat: 1. Rusland nooit gevraagd heeft om on- dersteuning vn welken aard ook tegen Fin land; 2. Duitschland nooit militaire onder- dersteuning van welken aard ook tegen Fin- sisch-Finsche conflict aan Rusland heeft ver- leend. HOOVER DRINGT AAN OP UITBREIDING VAN AANTAL „G-MEN". Hoover, de chef van het Amerikaansch fe- deraal bureau van instructie, heeft het con- gres verzocht, de noodige gelden beschikbaar te stellen om het aiantal G-men, wier taak het is, te letten op spionnen en ondergrond- Fche bedrijvigheid te onderdrukken, op 450 te brengen. Lawrence Duggan, de chef van de afdeeling Latijnsch-Amerika, van het staatsdeparte- ment, heeft voor de ondercommissie voor de credieten uit het huis van afgevaardigden verklaard, dat Europeesche naties op het westelijk halfrond uitgebreide politieke en militaire belangen bezitten en dat het wel ge- wenscht zou zijn, nauwkeurig te letten op de activiteit van Europeesche naties in de beide Amerika's. Ongeveer drie jaar geleden, aldus Duggan, zijn vreemde naties zich zeer voor het westelijk halfrond gaan interesseeren, niet alleen om den handel uit te breiden, doch om politieke en militaire redenen, met het oog op de toekomst. DOCXDVONNIS TEGEN IEREN IS VOLTROKKEN. Woensdagmorgen zijn te Birmingham de twee Ieren, Peter Barnes en James Richards, die wegens medeplichtigheid aan den door het Iersche Republikeinsche Leger in Augustus 1.1. te Coventry gepleegden aanslag, ter dood waren veroordeeld, terechtgesteld. De executie geschiedde door ophanging. Om 9.07 uur werd de mededeeling dat het vonnis was voltrokken, in twee exemplaren aan degevangenispoorten aangeplakt. Barnes en Richards liepen tezamen naar de galgen, welke naast elkaar stonden opgesteld De mannen werden tegelijkertijd geexecu- teerd. De gevangenisdokter constateerde dat de dood onmiddellijk was ingetreden. EEN OPROEP VAN EEN ZWEEDSCH SOCIALISTISCH BLAD. Het Zweedsche dagblad Socialdemokraten schrijft in een artikel over ,,hulp aan Fin land", dat jachtvliegtuigen en afweergeschut aan Finland ter beschikking moeten worden gesteld. Het blad voegt hieraan toe: Het is de plicht van de geheele wereld en vooral van de Noor- sche landen, Finland te helpen bij den weder- opbouw van de huizen, gebouwen enz.. welke tijdens de barbaarsche Russische aanv'allen zijn gebombardeerd en in brand geschoten. Arbeiders van alle categorieen moeten daar- toe naar Finland gaan. Dit zou een mensch- lievend werk zijn, volkomen vereenigbaar met de strikte neutraliteit. DE GEREDDEN VAN DE UNA. Het aantal geredden van het Estlandsche stoomschip Una, dat op een viot aan de Oost- kust van Engeland aan land gedreven is, blijkt acht te bedragen: vijf mannen en drie vrouwen. Twee dezer vrouwen zijn emstig ge- wond. De Una had 19 koppen aan boord, waarvan er behalve dit achttal, voor zoover tot nu toe bekend is, nog twee zijn gered. Er waren vier vrouwen aan boord, van wie er een, de vrouw van den kapitein, omgekomen is bij de ontploffing toen het schip op een mijn liep. Een der gewonde vrouwen was er zoo em stig aan toe, dat de mannen haar dragen moesten. Daar dezen echter uitgeput waren, konden zij het niet lang uithouden, zoodat zij de vrouw moesten achterlaten in een kuil of greppel van een golfveld. Daar zij slecht En- gelsch spraken, gelukte het hun, toen zij een maal hulp gevonden hadden, niet uit te leggen waar de vrouw zich precies bevond. Pas v'ijf uur later werd de emstig gewonde vrouw door de politie gevonden. Zij had herhaaldelijk patrouilles, die haar zochten, op eenigen af- stand zien passeeren, doch niet de kracht ge- had door stem of gebaren hun aandacht te trekken. De gewonde vrouwen zijn eerst op een boer- derij verzorgd en daaraa in een ziekenhuis opgenomen. MEXICO'S GENERALISSIMUS DOODGESCHOTEN. De Mexicaansohe generalissimus Luis G. Ibanez, leider van de arbeidersmilitie, is dood- geschoten voor de huisdeur van Lombardo Toledano te San Angel, door Alberto Martin, een employe bij het centrale departement. Ibanez werd door vijf schoten doodelijk ge- wond en naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij spoedig overleed. Martin ontkwam per auto. HELSCHE MACHINE ONTPLOFT OP ZWITSERSCH POLITIEBUREAU. Woensdagochtend heeft zich op het bureau van den veiligheidsdienst te Lausanne een ontploffing voorgedaan. Tegen half elf heeft een Duitsche kleerma ker, zekere Zuschnig, die te Lausanne woont, bij den veiligheidsdienst een pakje gebracht, dat hem verdacht voorkwam. Het pakje werd in bijzijn van den Duitscher in het tech- nische laboratorium geopend. Bij de opening viel er een klein kistje uit. Onmiddellijk deed zich een hevige ontploffing voor. De inspee- teur Jacoud werd op slag gedood, een briga dier en de Duitscher werden emstig gewond. Sinds de politie inlichtingen hadden bereikt volgens welke de Duitscher zich zou schuldig maken aan spionnage, had deze tal van ano- nieme brieven ontvangen, waarin bedreigin- gen tegen zijn leven werden geuit. Het onderzoek der politie had omtrent zijn persoon niets opgeleverd. Het kistje, dat de afmetingen had van een sigarenkistje, bevatte een geladen machine- rie, welke zou ontploffen op het oogenblik, dat het deksel zou worden opgelicht. De politie van Waadland is door den rech- ter van instructie te Lausanne belast met het onderzoek naar den aanslag. Met schijnt aan te nemen, dat de afzender van het pakket het voorzien had op Zuschnig en niet op de poli tie. Zuschnig speelde geenerlei politieke rol. Het is waarschijnlijk, dat de dader van den aanslag uit overwegingen van persoonlijke wraak gehandeld heeft. De verdenking der politie is gevallen op een persoon, die een zekere rol gespeeld heeft in het gezin van Zuschnig. Deze man is met zijn vriendin in Freiburg gearresteerd en ter beschikking van de justitie in Lausanne gesteld. MONACO IN OOBLOGSTIJD. Wie over de neutralen spreekt denkt, schrijft de N. R. Crt., niet aan Monaco. Met dit statuut is het eigenaardig gesteld. Het prinsdom is met niemand in oorlog, maar een enclave van Frankrijk en van de ongeveer 7000 Franschen, die er wonen, moesten velen hun haardsteden verlaten. Van den eersten dag af stelde de souverein zich ter beschik king van de regeering te Parijs. Paris Soir herinnert eraan, dat hij voor- schreef maat te houden. Het casino en de spelen zijn heropend, dat is een plaatselijke nijverheid, maar de Sporting, waar groote sommen ter tafel kwamen, bleef gesloten evenals de schouwburg, al is een kleinere zaal aan het variete gewijd. DC rijke Ameri- kanen blijven weg, de Engelschen mogen slechts een goring aantal ponden uitvoeren, maar de zalen zijn aardig bezet, vooral met bejaarde dames en grijzende heeren. 's Och- tends om tien uur storten ze naar binnen, alle met een boek, een ieder moet er een stel- sel om te winnen op na houden! De grootte van den inzet werd beperkt en er is zelfs een tafel, waar met twee frank genoegen geno- men wordt. De Minister van Staat is een Franschman, hij wordt door drie ministers bijgestaan, die den titel van raadsman dragen. Er bestaat er geen van oorlog en het Parijsche blad geloof.t, dat alleen die van financien de nationaliteit des lands draagt. De uitoefening van de rechtspraak is er geen uitputtende bezigheid. Bij het uitbreken van den oorlog werden alle Duitsche inwoners naar het coneentratiekamp te Antiibes gestuurd. Binnen de perken van de conventies zijn de bevoegdheden van den prins onbeperkt. Hij heeft een nationalen raad naast zich, die uit 12 leden bestaat an elke vier jaar bij ,,ge- trapte" venkiezing aangewezen wordt. De stad Monte Carlo zelf wordt bestuurd door 15 raadsleden, alle drie jaren door het algemeene kiesrecht met die zorg belast. Men moet niet denken, dat de inkomsten uit sluitend aan de exploitatie van de zeebad- maatschappij te danken zijn. Andere ont- vangsten vloeien voort uit de postadministra- tie, benzine en de gelden, die de Fransche staat stort in ruil voor het recht de douane te innen. Er was gerekend met een begroo ting van 53 millioen, de oorlog heeft ze tot 44 verminderd en de raming van inkomsten gaat de 33 millioen nauwelijks te boven. Voor het eerst dreigt een tekort op het bud get. Gelukkig heeft men een appeltje voor den dorst, Monaco is de eenige staat ter wereld, die zonder schulden is. En zijn spaar- duit wordt op 40 millioen gesteld. VROUWELIJKE WERKKRACHTEN BIJ DE WAPENPRODUCTIE VAN ENiGELAND BETROKKEN. De Britsche minister van arbeid, Ernest Brown, heeft het bestuur van de Amalgama ted Engineering Union een document doen toekomen, waarin hij bijzonderheden mede- deelt over de plannen van de Britsche regee ring inzake wapenproductle. Tijdens de vergadering werd de vakvereeni- ging gevraagd de regeering te steunen bij haar pogingen de noodige vrouwelijke arbeids- krachten te verkrijgen teneinde het program- ma te doen uitvoeren. Het vakvereenigings- bestuur gaf de verzekering alien mogelijken steun te zullen verleenen. Ook verklaarde de algemeene secretaris van de vakvereeniging, •dat de regeering haar krachten concentreert op een geweldige wapenproductie. Dit betee- kent, dat geweldige hoeveelheden nieuwe ar- beidskrachten noodig zullen zijn. De regee ring heeft het plan, zoo verklaarde hij, tege lijkertijd den Bfitschen export op peil te houden. De dienst van de clippers der Pan-American Airways over den Atlgntischen Oceaan is versneld. Door het laten vervallen van de tusschenlanding op Horta (Azoren) duurt thans de vlucht 24 uur in plaats van 27 of 30 uur. In de 7 maanden, welke de Clipperdienst thans heeft gefunctionneerd, zijn 1800 passa- giers en veel tonnen post vervoerd. In de af geloopen week is de honderdste overtocht vol- bracht. Gedurende den winter zullen de vliegtuigen van Miami vertrekken, aangezien de havens van Washington en Baltimore niet ijsvrij zijn. ONGEOORLOOFD BEZOEK OP DE ^ADMIRAL GRAF SPEE". Twee matrozen van den Amerikaanschen kruiser Helena" hebben een bezoek aan het wrak van de .Admiral Graf Spee" gebracht, dat voor de monding van de La Plata ligt. De matrozen maakten met eenige kamera- <^en in de Uruguaansche sleepboot Ariel" een tocht op zee. Op honderd meter afstand van het wrak sprongen zij in het water en zwommen naar de overblijfselen van het slag- schip, waar zij een half uur bleven; daarna zwommen zij naar de „Ariel" terug. Bij aankomst te Montevideo is de schipper van de „Ariel" gearresteerd, omdat hij in strijd met de voorschriften had gehandeld, TOELATIN1G VAN VLUCHTELINGEN IN CHILI. Nadat korten tijd geleden de verdere toe- lating van immigranten in Chili, ook al waren zij in het bezit van immigratie-vergunning en visum, stopgezet was, heeft nu de Chileen- sche regeering op interventie van de Hicem, de groote Joodsche emigratie-organisatie, be sloten, de immigratie van 1100 Joodsche emi- granten toe te laten, die op drie schepen on- derweg naar Chili zijn. Behalve een klein aan tal, die vergunning verkregen hebben om in de hoofdstad zich te mogen vestigen, moeten alle deze immigranten naar de verschillende plaatsen in het Zuiden van het land door- reizen. TEKORT AAN ELECTRISCHEN STROOM IN JAPAN. De Japansche regeering overweegt de in werking stelling van een ordonnantie op de elect rischestroomvoorziening, waardoor de burgerij verplicht wordt, het gebruik van elec- triscbe energie te beperken, in verband met het tekort aan electrischen stroom, ten ge- volge waarvan enkele fabrieken reeds gedeel- telijk zijn stilgelegd. ZWEEDSCH SCHIP DOOR RUSSISCHE BOMMENWERPERS TOT ZINKEN GEBRACHT. Vernomen wordt, dat Russische bommen- werpers het 701 ton metende Zweedsche schip „Wirgo" Maandag en Dinsdag hebben aan- gevallen. Het schip was onderweg van de Finsche haven Abo naar Stockholm. De be- manning vluchtte over het ijs en nam de wijk naar een nabijgelegen eiland. Er vielen geen dooden of gewonden. Kort nadat de laatste opvarenden het schip hadden verlaten, is het gezonken. De ontaarding van den oorlog ter zee. Naar aanleiding van den aanval van Rus sische vliegtuigen op het Zweedsche stoom schip Wirgo, dat zij met mitrailleurs bescho- ten; schrijft het Zweedsche blad „Allehanda": er bestaat voor alle neutrale zeevarende naties, aanleiding, zich met de oorlogvoeren- den in verbinding te stellen om zoo mogelijk een einde te maken aan de klaarblijkelrjke ontaarding van den oorlog ter zee. De ondergang van het Zweedsche stooknschip „Wirgo". Het Zweedsche Telegraafagentschap meldt: Een ondezoek heeft aangetoond, dat het Zweedsche stoomschip Wirgo zich Maandag- middag ter hoogte van Abo bevond, toen het door Russische bombardementsvliegtuigen werd aangevallen, die een twintig bommen uitwierpen. Hoewel ernstig getroffen, poogde de Wirgo nog een haven te berei_ken, maar in den nacht van Maandag op Dinsdag is het vaartuig gezonken. Het groote liberale dagblad Stockholm Tid- ningen laat een krachtig protest hooren tegen „de barbaarsche Russische methoden'" om de bemanning te beschieten. Het blad noemt dit een nieuw voorl^eeld van het ongehoorde op- treden der oorlogvoerenden tegen de neutra len, en verklaart zich accoord met de pers van Noorwegen, die een gemeenschappelijk protest eischt van de Oslostaten. Het grootste conservatieve provincieblad Sydsvenska Dagbladet protesteert scherp tegen de Duitsche methoden van oorlogvoe- ring en betreurt hen op gelijke leest te moeten schoeien als de Russische misdrijven tegen de Finsche burgerbevolking. Indien de handels- wegen versperd worden, zou Zweden genood- zaakt worden tot autarkie over te gaan en den uitvoer, b.v. van ijzererts, stop te zetten. DE RUSSISCHE VERLIEZEN IN FINLAND Havas meldt: Volgens schattingen van Finsche deskun- digen helbben de Russen sedert den aanvang van den oorlog 600 tanks verloren. Het offen- sief tegen Summa heeft den Sowjet-troepen meer dan 5000 man gekost; bij de Finnen sneuvelden ongeveer 500 soldaten. Een aantal Estlandsche vrijwilligers heeft over de Finsche Golf de kust van Finland bereikt. Russische vliegers hadden hen onder weg met machinegeweren pestookt. Aan het front van Karelie hebben de Russen hun grootscheelpsche aanvallen tusschen Summa en Hatjalahdenjarki herhaald; zij wilden blijkbaar over Paunnusjaki een om- trekkende beweging maken. Al hun pogingen werden verrjdeld. DE RUSSISCHE LUCHTAANVALLEN. Onder de gebouwen, die Woensdag te Kaja- na werden gebombardeerd, bevindt zich ook de gevangenis, waar een aantal Russische ge- vangenen was ondergebracht. Woensdagavond stonden nog tien gebouwen in vlammen. RUSSISCHE ONDERSOHEIDINGEN. Voor de voorbeeldige uitvoering van hun bevelen in den strijd tegen Finland en den daarbij betoonden heldenmoed, heeft het prae- sidium van den Oppersten raad van de Sow- jet-unie aan acht officieren van de Oostzee- vloot den titel van Held van de Sowjet-unie verleend. Aan 227 officieren en minderen en politieke functionnarissen van de Oostzee- vloot zijn onderscheidingen en medailles toe- gekend. De duiklbooten S i en ,S j 310 zijn met de orde van de Roode Vaan onderscheiden. FINLAND AAN VELE FRONTEN BEDREIGD. De militaire correspondent van Reuter medt: De slag bjj Summa is nu de tweede week ingegaan en de Russen beweren twee kilo meter op den weg naar Wyborg gevorderd te zijn. Dit zou op zichzelf onvoldoende zijn om de voornaamste verdedigingswerken van de Mannerheimlinie aan te tasten, maar de druk op de verdedigers is een factor van be- lang en er hangt veel af van het aantal reserves, dat maarschalk iMannerheim ter beschikking heeft om den druk te ver- minderen. Maarschalk Mannerheim vecht met een beperkte hoeveelheid manschappen op vier fronten en hij mag de mogelijkheid van her- nieuwde aanvallen in de sectoren van Salla en het Ladogameer niet onderschatten. De laatste berichten wijzeh er echter op, dat de Finnen aan het Ladogameer een sterke positie innemen en dat het front van Salla de laatste dagen aanmerkelijk versterkt is. Aan het front van Petsamo schijnt rust te heerschen. Uit Stockholm meldt Reuter, dat Finsche patroeljes druk doende zijn om in de streek tusschen Rovaniemi en de Botnische Golf naar parachutisten te zoeken. Er moeten er een stuk of zestig naar beneden gekdmen zijn, welke men niet allemaal heeft kunnen vinden. Zij dragen Finsche uniformen en hebben gereedschap bij zich voor het af- tappen van de Finsche telefoonverbindingen. HET ITALIAANSCH OORLOGSMATERIAAL Naar de Parijsche Journal meldt, is het Italiaansche oorlogsmateriaal, bestemd voor Finland, dat in Duitschland was tegengehou- den en vervolgens naar Italie was terugge- zonden, via Frankrijk naar Finland gestuurd. DEENSCHE ARBEIDERS VOOR FINLAND In de eerste twee dagen van inschrijving hebben 6000 vakvereenigingsleden zich voor het verrichten van arbeid in Finland aange- boden. Finland heeft in hoofdzaak metaal- arbeiders noodig. VRIJWILLIGERS VOOR FINLAND. De Matin verneemt uit Londen, dat zich dagelijks vrijwilligers voor Finland aanbie-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 6