Griep, Kou, Pijn. BS-ySj Bloemenmagazijn G.J.WILL Predikbeurten Landbouwberichten. Gemengde Berichten TERNEUZEN, 9 FEBRUARI 1940. VOORH4NDEN AXEL. altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. RECHTSZAKEN. ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN KRING AXEL DER Z. L. M. DE PROVINCIALE STOOMBOOTDIENST Terwijl ons vorig nuimner ter perse was, ontvingen wij het bericht, dat met ingang van Donderdag den dienst Terneuzen Hoedekenskerke en ZierikzeeKatsche Veer zou worden liervat, zoodat thans de veer- diensten in Ze eland geheel zijn hersteld. BELASTENGEN NAAR INKOMEN EN VERMOGEN. De Rijksontvanger verzoekt ons te berich- ten, dat volgende week worden vervolgd de aanslagen Inkomsten en Vermogensbelasting 1939/40, gedateerd in Augustus 1939, waarop nog niet vijf-achtste deel is betaald. WELKE DISTRIBUTIEBONNEN GELDIG ZIJN. Op het oogenblik zijn de volgende bonnen van de Rrjiksdistributiekaart geldig: Bon. no. 13, vanaf 9 Febr. t/m 29 Febr. 1940, rechtgevend op 1 Kg. suiker. Bon no. 4, vanaf 19 Jan. t/m 15 Febr., rechtgevend op Kg. peulvruchten. Inlevering opplakvellen met bon 12, ge- durende de week van 12 t/m 17 Febr. 1940. VERKEERSONGEVAL. Begin dezer week heeft halvarwege den grooten verkeersweg DriekwartPhilippine, in de z.g. Zandstraat, een verkeersongeluk plaats gehad, dat, behalve groote matecieele schade, wonder boven wonder goed is afge- ioopen. De beurtschipper van Terneuzen op Rotter dam M. v. B., had, daar hij in verband met den strengen winter en het vele ijs in de havens met zijn schip Rotterdam niet kon bereiken, een overeenkomst aangegaan met den garagehouder v. B. uit Rotterdam, ten- einde door vervoer over land, zijn beurtdienst zooveel mogelijk gaande te kunnen houden. Om circa half drie 's middags waren beiden met een 12 tons grooten tcuck met treiler, bestuurd door den garagehouder v. B., ver trokken uit Sas van Gent, waar aan de N.V. Walzenmolen 10.000 kg bloem was geladen voor vervoer via BreskensVlissingen naar Rotterdam. "Het was vrij mistig en het zicht was dan ook slecht te noemen. Ongeveer ter hoogte van den Vergaertpol- der gekomen zijnde, naderde uit de richting Philippine een tegenligger, eveneens een truck met treiler, welke laatste een voor hem rijdende melkwagen met paard wilde passee- ren en hiervoor uitweek. Toen de Chauffeur zijn wagen weer rechts van den weg wilde brengen slipte deze tengevolge van den glad den weg en kwam dwars over den verkeers weg te staan. Op hetzelfde oogenblik naderde de truck met treiler van v. B. en was een aanrijding niet meer te voorkomen. Met een hevigen slag botste de laatste op den dwars over den weg staanden treiler en schoof over den weg in een sloot, na eerst een slag in het rond te hebben gemaakt en kwam dus precies in de richting te staan vanwaar hij gekomen was. De aanrijdende truck was een ruine geljjk. De cabine schoof als een kaarten- huis in elkaar en alle glazen ruiten werden verbrijzeld. Stukken van motor en chassis lagen over den weg verspreid. Wonder boven wonder kwamen de beide inzittenden met den schrik vrij, behalve beurt- schipper v. B., die eenige verwondingen aan armen en beenen opliep door de in het rond springende glasscherven. De lading bleef op den treiler hangen en was zoo goed als niet beschadigd. Het aangereden voertuig kwam er met eenige geringe schade van af. De heer v. B. uit Rotterdam was tegen dergelijke ongevallen verzekerd. De marechaussee uit Philippine was spoe- dig ter plaatse en heeft een onderzoek inge- steld. Vlooswijkstr. 27 - Tel. 2092 - Terneuzen Groote sorteering bloeiende Planten, zooals Azalea's - Cyclamen - Primula's - enz. Uw Adres voor alle soorten Bloemwerken. Verzending naar alle plaatsen. (Ingez. Med.) Jaarvergadering Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders-organisatie. Ook deze vereeniging bleef weer niet achter in de rij van de talrijke feestelijke jaarlijksche bijeenkomsten, die ook nu, als elken winter, elkander snel opvolgen in de maanden Januari en Fehruari. Onder presidium van den heer C. Schieman Lzn vond deze hijeenkomst gisteravond plaats, die werd ingezet met het gemeenschappelijk zingen van psalm 89 7, waarna de voorzitter een Schriftgedeelte voorlas uit Romeinen 14. De voorzitter verwelkomde daarop in zijn tamelijk uitvoerige openingsspeeche den heer Brak, als vertegenwoordiger van het Hoofd- bestuur, de bestuurders der R.K. plaatsel\jke zuster-organisatie, enz. De aanwezigheid der Roomsch-Katholieke vxienden noemde hij een verheugend symptoom en bewijs voor de hechte samenwerking der confessioneele orga- nisaties ter plaatse. Sprekers buiten het be- stek van deze plaatsruimte vallende openings- rede, memoreerde o.m. den ledengroei en de gevolgen van de mobilisatie voor het afdee- lingslsven. Aan het slot volgde een vurige opwekking tot plichtsbesef aan het adres der leden met hunne vrouwen. Niet minder uitvoerig was de heer L. Kolijn in zijn jaaroverzicht, dat uitmuntte door keurigen strjl. Ook hierin werden de reeds door^den voorzitter gememoreerde fei ten aangestipt. De intemationale toestand heeft zijn weerslag in belangrijke mate doen gevoelen. Het bezoek der ledenvergaderin- gen (gemiddeld 25 leden) is slecht. In het bestuur vonden geen mutaties plaats. Vcrder werd de uitvoerige correspondence gerele- veerd, alsook de actie's aan 1 Azote en Cokes- fabriek, die tot voortdurende activiteit manen De herziening der loonen in gunstigen zin bljjft een kardinaal punt. De Ohr. vakbeweging moge werk- en waak- zaam blijven tot handhaving en bevestiging van rechte verhoudingen in het bedrijfsleven, vooral door verhetering der sociale toestan- den en zulks ter bevordering van de gerech- tigheid van Gods Koninkrijk. De penningmeester, de heer A. Oostdijk, gaf weer esn beknopt overzicht der financien over 1939, waaraan wij ontleenen, dat het leden- tal van 141 op 147 steeg. Totaal werd door dezen aan contributie opgebracht 4327,96, verdeeld als volgt: werkloozeneontributie 2089,64, bondscontributie f 2090,50, t.b.c.- fonds 145,72, entreegelden f 2,10. De totale inkomsten over 1939 bedroegen 5287,44, het bedrag der gedane werkloozen- uitkeeringen bedcoeg f 3312, het vorige jaar (1938) bedroeg dat 6509,10, of bijna het dubbele. Gedurende het bestaan van de afd, Mijnhardt's Poeders per stuk 8 cent. Doos 45 cent. Cachets, genaamd ,,Mijnhardtjes 2 st. 10 ct. Doos 50 ct. (Ingez. Med.) is dit het gunstigst jaar geweest in dit op- zicht. De middelen der afdeelingskas waren f 397,08, aan ontvangsten en f 383,16 aan uit- gaven; batig saldo f 13,94, hetwelk gevoegd hij dat van 1938 ad 6414 een bedrag maakt van f 78,08. Uit de feestrede van den H.B.-er Brak stippen we aan tal van gunstige vergelijkin- gen tusschen 1914 en nu inzake werkloozen- uitkeeringen en kostwinnersvergoedingen. Op- gewekt werd tot paraatheid tegen de dreigin- gen van communisme en fascisme. Het eerste doordrenkt met den bruutsten godsdienst- haat en het andere er op uit om instede van het Christendom een modern heidendom te vestigen. Sprekeir belichtte hiertegenover de taak der Chr. vakbeweging. De Voorzitter deed nog mededeeling van tal van ingekomen persoonlijke en organisatorl- sche felicitaties. In de tweede helft werd opgevoerd een tooneelstuk, getiteld ,,Zwarte Willem", een realistische tragedie uit het mijnwerkersleven. Dit stuk, dat tamelijk hooge eischen aan de executanten stelde, werd op zeer pakkende wijze ten tooneele gebracht. Inzonderheid de titelrol en Joep, met de avonturierster Greet en de communistische propagandist verdienen een bijzondere vermelding om hun uitstekend dilettantenwerk. Met een couplet uit den Avondzang werd de avond, na voorgaan in dankgebed door den heer Brak, na middernacht besloten. ,,Het Centrum" was tjokvol. „HET CENTRUM". Er zijn filmwerken waaraan de maatschap- pijen schatten ten koste hebben gelegd, doch waarvan na een korte periode blijkt, dat men heeft misgetast en ondanks alle schittering er voor de bezoekers geen bijzondere bekoring van uitgaat. Evenwel ook het omgekeerde geschiedt en plots blijkt een als normale film uitgekomen werk juist de schlager van het seizoen te zijn. Dit was destijds o.m. het geval met ,,De groote parade", en ook de film „Jon- gensstad" kan zich er op beroemen een van de films te zijn, die men niet zoo licht ver- geet. Jongensstad. Als film-op-zichzelf de inhoudskwalitei- ten op het gebied van ethica en paedagogiek is Norman Taurog's Jongensstad de film Voor het Kantongerecht te Terneuzen dien- de dezer dagen de zaak tegen een landbou- wer uit Axel, tegen wien proces-verbaal was opgemaakt wegens het „beuken" van vlas, zonder dat hierbij de bepalingen van de Ar- beidswet in acht waren genomen. De verdachte bestreed ecbter het opge maakt proces-verbaal en beriep zich er op, dat het vlas niet werd „gebeukt" doch ,,ge- hookt", dat een geheel andere bewerking is. Door den Kantonrechter werd als deskun- dige gehoord de heer Ch. L. Martenet te St. Jansteen, die een overzicht gaf van het ver- schil tusschen de bewerkingen „beuken" en ,,booken". Het „heuken" van vlas, d.i. het kneuzen van den Stengel als voorberei- ding van het braken van het vlas, komt practisch niet meer voor, in tegen- stelling met het ,,booken", dat algemeen plaats vindt. Deze bewerking geschiedt om het zaad van het vlas te bemachtigen, het- geen dus gelijk staat met „dorschen", welke arbeid niet valt onder de bepalingen van de Arbeidswet. De Kantonrechter heeft zich met deze zienswijze vereenigd en sprak in zijn vonnis van 30 Januari verdachte vrij van het hem ten laste gelegde. In een nog later dienende zaak over de- zelfde kwestie, volgde eveneens een vrijspre- kend vonnis. HOOGER BEROEP. Door J. C. van O., oud 31 jaar, chauffeur te Terneuzen, is hooger heroep aangeteekend tegen een vonnis van den Kantonrechter te Terneuzen, waarbij hij wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet, werd veroor- deeld tot een geldboete van f 20 of 10 dagen hechtenis. ZONDAG 11 FEBRUARI 1940. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier; 2.30 u., de heer P. J. F. van Voorst Vader. StLUTSKIL. 9.30 u., de heer P. J. F. van Voorst Vader; 2 u., Dr. L. J. Cazemier, bed. H. Doop. AXEL. 9.30 u. en 2 u:, Ds. Van Oeveren. geworden' van fi^ur is SPf^^u.^iees^enst; 2^u., Ds.^E. Raams het centrum van het heele werk: het trekt in hem samen en het straalt van hem uit, en de persoonlijkheid die hij hier creeerde behoort zonder twijfel tot de gaafste en zuiverste en vooral nobelste van zijn carridre. Hoe machtig Tracy's overtuigendheid is, beseft men eerst goed wanneer men bedenkt dat Jongensstad een levende, spannende en dramatische film is geworden, trots de enorme handicap van 't feit, dat er niet <56n vrouwe- figuur in de conflicten betrokken is. Hier moest een drama gemaakt worden, dat bij voorbaat af te zien had van het sterkste oer- element van alle dramatiek, en wanneer regis- seur Taurog dat innerlijk gemis al zoo ban- j dig mogelijk verbloemde achter een door zijn i variatie met vecht- en schiet-sc5nes afleidend en boeiend uiterlijk: hij zou nooit j tot een positief resultaat van het geheel ge- komen zijn wanneer Tracy's menschelijke priesterdom en priesterlijke menschelijkheid niet z66 krachtig waren geweest dat ze dat geheel innerlijk droegen. Ze doen dat echter volkomen. Equilibree- 1 rend, dat wil zeggen spanningen en ontspan- ningen uitwisselend met een klein aantal tegenfiguren Mickey Rooney als een wel zeer luide en barbaarsche brani, Henry "Hull als menschelijke, volwassen vriend, en twee, drie jongens bouwt Tracy zijn figuur tot ze volledig voor u staat in den eenvoudigen en sterken adel van haar uiterlijk en den gloed van haar hart: een vlam voor het ideaal, waarin alle pharizeisme, alle hypocrisie en alle overbodigheid verschroeiden. Een simpel mensch, zoo gaat de verschijning door de film, hoog gezegend en zwaar belast met een kracht die bergen verzet. Hij bouwt zijn stad; hij voedt zijn jongens op. Het mag dan zijn dat de film hem, wat betreft die jongens, meer spectaculaire dan wezenlijk-moeilijke problemen voorzet er is niet e6n goed-slijmerige gluiper onder deze knapen, zoodat Tracy's vuist steeds raakslaat op ruwe diamanten en niet 56n keer afglijdt op glibberige valsche lafheid maar zrjne overtuigingskracht is daar niet minder om: bij is die scheppende macht, en men ge- 166ft, dat hij welke bergen dan ook verzetten zou. Hij is, in 't kort, de essentie van Boys Town, en zoo wordt hrj de essentie van deze film. En om zijn centrum waardeert men de knappe variatie der gebeurtenissen, die zin krijgen nu ze om hem heen bewegen: de ge- vechten, de grappen, de stoeipartijen, den emst, den onzin en de eene groot dramatische episode van de film. Het is de virtuoze entou rage om 6en prachtige rol. Vooraf wordt vertoond Eerlijk duurt het langst. Een vermakelijke film waarin een paar spitshoeven, die zich er op toeleggen om zich in vooraanstaande kringen te dringen en dan als z.g. kunstkenners waardelooze copieen voor grof geld te vsrkwanselen. Met hun zelf- hewust optreden valt dit hun blrjkbaar niet moeilijk, doch allengs komen de moeilijkheden als de koopers bemerken bedrogen te zijn met hun z.g. meesterwerken. De politie zit de grand-seigneurs op de hie- len en juist als de arrestatie zal geschieden zitten de heeren op „hun" buitenverhlijf en zijn ze weer bezig met hun practijken. Het moet gezegd, dat zij er slag van heb ben, want alles geschiedt op zulk een verma kelijke wijze, dat men werkelijk nog sympa- thie gaat krijgen voor deze gewiekste scha- vuiten en tevreden is met het vroolijk slot. KANTONGERECHT TE TERNEUZEN. Het „booken" van vlas. Een arbeid, die den laatsten tijd nogal in het teeken der belangstelling staat, gezien de processen-verbaal, die door de controleerende ambtenaren werden opgemaakt, is het booken van vlas. In den volksmond vereenzelvigt men in den regel „booken" met „beuken", doch de des- kundigen zijn het er alien over eens, dat er tusschen deze bewerkingen van het vlas een zeer groot verschil bestaat. Dit heeft trou- wens ook de rechtskundige adviseur dec Z. L. M., Mr. Z., in zijn beantwoording van een des- betreffende vraag in het Zeeuwsch Landbouw- blad duidelijk doen uitkomen. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Korevaar. KLOQSTERZANDE. 9.30 u„ Ds. J. Kroon. SAS VAN GENT. 9.30 u„ Ds. E. Raams, van Hoek. PHILIPPINE. 2.15 u., leesdienst. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u., cand. W. J. de Rulter, hulppr. te Axel. HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. F. Pijlman. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. J. Tolsma. Geretlormeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEIUZgN. 9.15 u., 2 u. en 5.30 u., de heer M. A. Mieras. i&oomsch-Katholieke Kerk. TEItuneuzjuN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., HJH. Diensten; 2.30 u., Lof. Woensdag j.l. werd in hotel ,,Centraal" bij den heer H. de Vlieger alhier, de jaarlijksche algemeene vergadering van den Kring Axel der Z. L. M. gehouden. De heer Abr. 'Haak te Zaamslag opende deze vergadering, die vrij druk bezocht was, met een woord van welkom. In het bijZonder heette hij welkom den heer Ir. J. D. Dorst, die dezen middag een verhandeling zou geven over „Onze Voedselvoorziening". Een over zicht gevende over het verloopen jaar, meen- de de voorzitter, dat dit nu niet bepaald on- •gunstig mag worden genoemd. Van enkele producten, o.a. van vlas, viel de opbrengst zeer tegen. Echter( was van de meeste pro ducten de opbrengst goed, de prijzen waren niet zoo aanlokkelijk. Hier komt bij, dat in September de verschrikkelijke wereldoorlog is uitgebroken, waardoor de productiekosten nogmaals gestegen zijn. De landbouwwereld heeft dan oak dagen van angst en spanning doorleefd. Gelukkig heeft de Minister van Economische Zaken deze toestanden nader bezien en is hij tot het besluit gekomen de richtprijzen te verhoogen. Wat zal ons de toekomst brengen? Zal ons land gespaard blflven voor de verschrikkin- gen van den massamoord? Laat ons hopen, dat het reeds begonnen jaar zoowel voor ons gezin als ons bedrijf een voorspoedig jaar moge zijn. Spreker ziet de toekomst evenwel somber in. De geheele export wordt belemmerd door zeer hooge monopolieheffingen, terwijl in het bijzonder Zeeuwsch-Vlaanderen toch op den export is aangewezen. Daarbij komt, dat de meeste producten tegen onbevredigende prij zen aan de Regeering moeten worden ge- i leverd. In het bijzonder is dit het geval met de sulkerhieten, waarvan voor den volgenden oogst de richtprijs is fcepaald op f 12,50. Dit beteekent dus een strjging van 1,25, waar tegenover voor den landbouwer voor aankoop van grondstoffen veel hoogere uitgaven staan. Dit product wordt op die manier niet meer winstgevend. Voor de landbouwers zal er in deze tijden een sober bestaan overblijven. Spreker hoopte, dat de Minister in deze bui- tengewone omstandigheden, een niet al te starre houding zal aannemen en zich met aan te toonien feiten zal willen laten overtuigen. Nadat de notulen van de vorige vergade ring zijn Voorgelezen en vastgesteld, worden enkele mededeelingen gedaan, waaruit blijkt, dat het ledental met ongeveer 60 is gestegen. Hiema bracht de secretaris het jaarverslag over 1939 uit. In den loop van dat jaar werd een jeugdafdeeling opgericht, die financieele medewerking geniet van den Kring Axel der Z. L. M. Gehoopt wordt, dat dit initiatief zal worden aangemoedigd. Er was een goede tarweoogst. De opbrengst van de peulvruch ten was goed, doch de prijzen te laag. Van de bieten was de opbrengst goed, evenwel was het suilkergehalte zeer laag. De melkhandel komt zoetjesaan op het goede spoor. Te be- treuren valt de concurrentie van de margarine. Over het algemeen genomen was het verloo pen jaar niet verliesgevend, doch de thans geldende prijzen zullen te laag blijken. De rekening en verantwoording over 1939 wordt goedgekeurd, nadat bij monde van den heer J. Ramondt was medegedeeld, dat de commissie van onderzoek deze had nagezien en in orde bevonden. Er was een batig saldo van f 230,65. Tot voorzitter werd herkozen de heer Abr. Haak te Zaamslag. Tot boofdbestuurslid werden herkozen de heeren Abr. Haak en J. den Hamer Sr. Tot plaatsvervangende hoofd- bestuursleden werden herkozen de heeren J. Scheele Wz. en J. K. de Putter. Hierna werd door den heer Ir. J. D. Dorst, Voedselcommissaris voor Zeeland, met de aanwezigen van gedachten gewisseld over de voedselvoorziening. Het bleek hierbij, dat elke boerderij nog niet altijd op de zelfde wijze be- heerd wordt. Terwijl de een genoeg had aan een bepaalde toewijzing, had de ander er weer niet genoeg aan. De een meende, dat een be paalde manier van opfokken der dieren finan- cieel voordeelig was, terwijl een ander het tegenovergestelde beweerde. Gesproken werd over het commissieloon der commissionnairs, het verzegelen van eigen maalmachines, de onvoldoende richtprijs van de suikerbieten, de stroobandel in Zeeuwsch- Vlaandecen vergeleken met die in Holland, de prijs van de al dan niet geschoonde erwten, de nog aanwezige voorraden aardappelen, de teeltregeling voor de a.s. oogst en de kunst- mestdistributie. Door de kunstmestdistributie heeft men ongemotiveerde prijsstijging voor komen, en beeft men verkregen, dat deze ge lijk wordt verdeeld. Voor den minder kapi- taalkrachtigen boer Is de distributie dus heel veel waard. Tenslotte werd door de vergadering er op aangedrongen, dat het zaaiplan (der Regee ring) vroegtijdig bekend zou worden gemaakt. Aan het hoofdbestuur werd een motie verzon- den, waarin werd aangedrongen op verhoo- ging van de richtprijzen. Door den heer A. J. Lako te Zuidzande werd alsnu een film vertoond van het Ned. Trekpaarden Stamboek. Verscheidene goede en minder goede exemplaren verschenen op het witte doek. Voor de paardenliefhebbers was deze filmvertooning zeer interessant. De Kring Axel der Z. L. M. kan op een goed geslaagde algemeene vergadering terug- zien. GEVAAR DOOR KRUIEND IJS. Wat men nu al dagen achtereen gevreesd had, is, naar uit Nijmegen aan het Handels- blad wordt gemeld, Donderdagnacht ge- schied. De Waal voor Nijmegen is gaan kruien en heeft een poging ondemomen om zich met woest geweld uit haar kluisters te bevrijden. Het is tot Donderdag morgen bij een poging gebleven, maar deze eerste poging heeft ai aanstonds enorme verwoestingen teweeg ge bracht. Zoodat men terecht moet vreezen, dat wanneer de rivier weder in beweging komt, de catastrofe nog veel grootere afme- tingen zal ^annemen. Het droevig resultaat van Donderdagnacht i is voorloopig, dat de 189 ton metende stoom- boot „Nijmegen V" door het ijs volkomen werd gekraakt en is gezonken, dat de 120 ton metende ,,Nijverheid", de 210 metende Nij megen I" en de lichter ,,Altona" zwaar zijn beschadigd en de 102 ton metende „Nijmegen IV" en de .Nijmegen HI" licht werden be schadigd. De positie van de vijf nog niet gezonken schepen alle behoorende tot de Nijmeegsche Stoombootonderneming, was Donderdagmor- gen hoogst ongunstig. Voorts is de aanlegsteiger van de Nederl. Stoombootreederij door het kruiende ijs mee- gesleurd en tusschen de pijlers van de spoor- brug verpletterd. Het wrak is daar blijven steiken. Op de Waalkade zelf zijn ernstige verwoes tingen aangericbt aan de daar opgestelde goe- derenloodsen, los- en laadkranen, die nu in de grilligste vormen verwrongen zijn en aan lichtmasten, die bet eveneens danig hebben moeten ontgelden. Dit alles is slechts veroorzaakt door een klein gedeelte van het ijs, dat zich tusschen de beide bruggen bevond en tijdens het kruien tot op de Waalkade werd gestuwd. Men was in Nijmegen op de komende ge beurtenissen voorbereid; ondanks het buiten- gewoon ongunstige weer verdrong zich Don derdagnacht 'n dichte menigte achter de be- kistingen die in de coupures aan de Groote- straat en hij den Lindenberg zijn aangebracht als voorzorgsmaatregel tegen 't wassende wa ter, dat reeds gedeeltelijk op de kade staat. Oak op de Waalbrug verdrongen zich de be- langstellenden. In de ijsmassa was Donderdagnacht nog geen beweging te bespeuren, maar wel hoor- de men nu en dan een verdacht zacht ge- kraak of het plonsen van stukjes ijs in het water. Tegen half een werd het gekraak luider en langzaam kwam het ijs in beweging. De rivier begon te kruien eerst weinig verontrustend, maar geleidelijk nam de bewe ging in heftigheid toe en begonnen groote schotsen over elkaar te schuiven. Tegen kwart over 66n, juist op een oogen blik toen men meende, dat alles nog goed zou afloopen, ontstond er een ooverdoovend lawaai. Woest werd de rivier bewogen en enorme ijsschotsen schoven op en over elkaar. De beweging van het ijs was vooral naar de Waalkade gekeerd en enorme ijsblok- ken schoven op den oever en kraakten met enorm geweld verscheiden van de daar opge stelde laad- en loskranen. Flotseling kwam een geweldige ijsmassa de wal opkruien. Het lot van de „Nijmegen V" werd hiermede bezegeld. De boot maakte onmiddellijk zwaar slagzij en begon langzaam te zinken. Men poogde nog het schip te be- houden, waartoe de brandweer echter eerst eenige uren latr gewaarschuwd werd. Met een groote motorspuit werd nog getracht het scheep leeg te pompen, maar het was ver- geefsche moeite. Hoewel men, daar de rivier inmiddels weer tot rust gekomen was gedu rende eenige uren kon werken, zonk de boot tegen half vijf in de diepte. Donderdagmorgen staken de masten nog boven het water uit. Intusschen had men ook reeds kunnen vast- stellen, dat de andere vijf booten min of meer aanzienlijk schade hadden opgeloopen. Van enkele was de wand over een groote oppervlakte ingedeukt, terwijl hier en daar scheuren waren ontstaan, echter boven de waterlijn, zoodat geen gevaar voor zinken bestond. De positie van de schepen die muur- vast tegen den wal gedrukt zijn, is echter buitengewoon hachelijk en het is te vreezen, dat wanneer de rivier weer in beweging komt, zij eveneens reddeloos verloren zijn, mogelijk wel op de kade geworpen worden. Want zooals gezegd, het waren slechts de ijsmassa's tusschen de beide bruggen, die het oriheil veroorzaakt hadden en boven de brug heeft zich een geweldige ijsmassa torenhoog opgestapeld, die alles, wat zich oo de Waa'.- kade bevindt, met vernieling bedreigt, ter wijl ook gevaar voor de huizen aanwezig ge- acht wordt. Sohade aan schepen bij Lobitb. Het kruien vaan het rjs op den Rijn nabij Lobitb heeft Woensdagavond meer schade aangericht, dan men toen wist. Door den hoogen waterstand drong het jjs in de vlucht- haven van Lobith-Tolkamer, waar ongeveer 200 schepen gemeerd liggen. Toen het ijs in de haven drong zag het er een oogenblik zeer angstig uit. De kabels, aan welke de schepen gemeerd lagen, knap- ten door de sterke spanning, welke ontstond, af zoodat de schepen los raakten en als het ware in het kruiende rjs op en neer dansten. Tal van vaartuigen kregen deuken, roeren werden beschadigd en andere schade, zij het niet van ernstigen aard, werd aangericht. Een der Schepen, de 1000 ton metende Ver- gine, uit Antwerpen, geladen met kolen, werd lek door dat een boei met kabel door het vlak van het schip werd getrokken. De Vergine wordt thans met vier motorpompen drijvende gehouden. DE STRIJD TEGEN HET US. Belangstelling van de Koningln. De Koningin heeft Donderdagmiddag, ver- 1 gezeld van jonkvrouwe Van Tets en den adjudant generaal-yiajoor Jhr. de Jonge van Ellemeet, aan de Lek bij Vianen het breken van het ijs bijgewoond. Daama heeft Hare Majesteit op de brug bij Zaltbommel den toestand van het ijs op de Waal in oogenschouw genomen. De Lek van Rotterdam tot Vreeswijk opengebroken. De vier ijsbrekers die Woensdag van Rot terdam zijn vertrokken om te trachten de Lek tot Vreeswijk open te breken, zjjn in hun poging geslaagd. Woensdag waren de vier schepen tot Lex- mond gevorderd. Laat in den avond keerden zij terug naar Schoonhoven, waar men heeft overnacht. Donderdagochtend omstreeks half zes rok men er op uit om het gedeelte van Lexi ond tot Vreeswijlk te breken. Tegen half seven Donderdagavond bereikten de ijs brekers na een zwaren strijd Vreeswijk. Het Merwedekanaal van Amsterdam tot Nigteveoht opengebroken. De als ijsbreker ingerichte sleepboot Wil- helmina Goedkoop heeft Donderdag met goed succes den strijd tegen het rjs in het Merwede kanaal aangebonden. Om zeven uur des morgens vertrok de boot naar den ingang van het kanaai, waar eerst de syphon werd opengebroken. Doarna werden de sluiskolken aan de beurt en vervolgens werd twee maal op en neer naar de eerste pont gevaren. Toen hier het ijs los zat onderging het stuk tot de tweede pont eenzelfde behandeling. Daama werd de tocht voortgezet, met het resultaat, dat tot Nigtevecht, nabij de Kleine Vechtsluis het Merwedekanaal weer bevaarbaar is ge worden. De Wilhelmina Goedkoop is bierop naar Amsterdam teruggekeerd. Het plan was vanochtend om vijf uur van Amsterdam naar Nigtevecht te vertrelcken, om het fls- breken te hervatten. Hier is het ijs minder dik dan bij Amsterdam. Her eerste stuk, dat de boot te breken kreeg, leverde zwaar werk. Post per ijsvlet naar Urk. Donderdagmorgen om acht uur zijn zes mannen met een ijsviet, geladen met 900 kg post van Lemmer, over het ijs naar Urk ver trokken. Halverwege ontmoette men de vlet, die met de post van Urk was vertrokken. Nadat de pakketten waren ovengeladen, aan- vaardde men den terngtocht. Eerst om half zes kwam het zestal te Lemmer aan. Het ijs, dat de mannen op hun weg hadden ontmoet, was niet altijd even goed geweest. Hier en daar vertoonide zich een laagje water. Des- ondanks is Donderdag weer een auto met enkele personen, die te Urk op ziekenbezoek wilden gaan, over het ijs naar het voormalige eiland vertrokken. Men heeft daartoe een andere route moeten nemen dan die, langs welke de vrachtdienst werd onderhouden. Thans reed men door het toekomstige polder- gebled. In den middag is den auto met den chauf feur teruggekeerd. De passagiers waren op Urk achtergebleven. GERUOHTEN OVER GROOT TEKORT TE STAVENISSE. In Stavenisse heerscht onder de bevolking beroering door het plotseling overlijden van den heer M. P. T., een der voomaamste per sonen uit het dorp, die de algemeene achting genoot. Gebleken zou zijn, dat de geldelijke zaken van den heer T. niet in orde waren, maar hoe groot het tekort is, kan op het oogenblik niet gezegd worden; men schat het zeker ver boven de honderdduizend gulden. De heer T. was van bijna alle plaatselijke vereenigingen kassier en behandelde alle geld- zaken van het dorp. Zoo was hjj kassier van de Coop. Boerenleenbank, voorts boekhouder en penningmeester van den Kolenbond „AIge- meen Belang". waarvan bijna alle dorp^be- woners lid zijn, agent var) verschillende ver- zekeringsmaatschappijen, terwijl alles wat de landbouwcrisisbetalingen betrof, door zijn handen ging. Een dierenarts uit de omgeving moest ver schillende posten in het dorp ontvangen en daar belastte hij den heer T. mede. Deze regeldc het echter zoo, dat hjj de vorderingen matr direct alle betaalde, zonder dat hij er iets vin had ontvangen. Het is uit gekomen, dat er menschen zijn, die hem nog kwitanties over 1937 moeten betalen. De heer T. moet deze kwitanties opgeborgen hebben zonder er verder aan te denken. Van een andere zaak is het bekend, dat er menschen zijn, die nog zeven jaar premie voor hun levensverzekering moeten betalen. De heer T. heeft deze premies voor hen aan de maatschappij betaald, daar hij vertrouwde, dat het geld wel terecht zou komen. Voor eenige dagen zou een onderzoek in zijn boeken worden ingesteld. De heer T. moet toen hebben verklaard, dat een en ander niet in orde was. Wanneer deze tekorten niet werden aangezuiverd, zouden er andere maat- regelen getroffen moeten worden, zoo werd hem gezegd. Het tekort is echter door familie en vrienden aangjzuiverd. Er wordt thans een grondig onderzoek in gesteld in de verschillende zaken, die hij be- heerde. Zeker is wel, dat vele menschen van zijn goedheid miskruik hebben gemaakt. Ook van justitieele zijde wordt 'n onderzoek inge steld. (Tel.) DE MOORD TE LEIDSCHENDAM. Reconstructs bij de Smitsbrug. Naar het A.N.P. vemeemt, loopt het voor- onderzoek in de moordzaak te Leidscbendam ten einde. Donderdagmiddag heeft weer een reoon- structie van het misdrijf plaats gehad, echter een reconstructie op kleine schaal, welke zich heeft bepaald tot het onderzoek bij de Smits brug, hoe de auto waarin de dader(s) hebben gezeten, over de brug is gereden en of de sluiswachters Yzinga en De Hoog b'j de brug staande in den auto hebben kunnen kijken. Te ongsveer twee uur arriveerden bij het huis van burgemeester Keizer de rechter-com-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2