ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN V L3nger'9 AKKERTJES No. 10.027 VRIJDAG 9 FEBRUARI 1940 80® Jaargang Binnenland Buitenland EERSTE BLAD Borgemeester en Wethouders van Terneuzen NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen f 1,35 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,65 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 6,per jaar Voor Belgie en Amerika 2,10, overige lan den /2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bg vooruitbetaling. Uitgeefster: Pinna P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTTENVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIENper 5 regels 50 cent bg vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. doen te weten, dat door den Raad dier ge- meente in zijn openbarl vergadering van 23 November 1989 is vastgesteld de volgende verordening VERORDENING op de heffing van opcen- ten op de gemeentefondsbelasting in de gemeente Terneuzen. Artikel 1. Voor het belastingjaar 1 Mei 1940 tot en met 30 April 1941 zullen ten behoeve djtzer gemeente op de hoofdsom der gemeentefojids- belasting worden geheven 75 (vijf en zeven- tig) opoenten. Artikel 2. De opcenten worden niet geheven oh de aanelagen van hen, die binnen het rijk geen vaate woonplaats hebben. Artikel 3. Deze verordening wordt herzien zoodra de gemeente voor de heffing der gemeentefonds belasting wordt gerangschikt in een andere dan de derde klasse. Artilkel 4. Ten aanzien van vorige belastingjaren blrj- ven de voor die jaren geldende verordjningen van kracht. Vastgesteld door den Raad der gemeente Temeuzen in zijn openbare vergadermg van 23 November 1939. (w.g.) P. TELLBGEN, Voorzitter. (w.g.) B. I. ZONNTJVIJLLE, Seeretaris. Zijnde aan deze verordening goedkeuring verleend bij Koninklijk Besluit van 15 Januari 1940 no. 23 en is hiervan afkondiging ge- schied waar het behoort op 9 Februati 1940. Burgemeester en Wethouders voomoemd, P. TELLEGBN, Voorzitter. B. I. ZONNEVTJLLE, Secietaris. MINISTER BOLKESTEEN. LLet A. N. P. meldt: De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer G. BollEstein, is sedert eenigen tijd ongesteld. Dientengevolge zgn geruchten ontstaan, dat de Minister voor- nemens zou zijn af te treden. Wij vememen van de meest bevoegde zgde, dat de Minister, die voor herstel van gezond- heid thuis vertoeft in zijn woning te Amster dam, dit voomemen in geenen deele heeft. Hieraan kan nog worden toegeroegd, dat de laatste dagen de toestand van den Minis ter is verbeterd. DE MORILLSATIESIACHTOFFERS. Het Tweede Kamerlid, de heer Van Sleen heeft aan de Ministers van Defmsie en van financien de volgende vragen gffiteld: 1. Hebben de Ministers overvbgen, dat de moeilgke positie, waarin de Zjg, mobilisatie- sJachtoffers verkeeren, en waarfp bij de be handeling van de- defensie-begiDoting in de Tweede Kamer van verschilleide zijden de aandacht der regeering is geveJtigd, door de stgging van de kosten van lerensonderhoud in ongunstigen zin is geinflueiceerd 2. Indien de voorgaande vraag in bevesti- genden zin moet worden beautwoord, heeft die overweging de Ministers dan gezien het feit, dat de regeering door toekenning van 'n duurtebijslag van 5 pctj. op de steun- bedragen der werkloozen heef erkend, dat de prgsstgging van de eerste >vensbehoeften in die mate op de gezinnen met een laag inkomen dmkt, dat een vooi iening in den nood geboden is - tot de c nclusie geleid, dat het noodig is ook voor de i de genoemde vraag bedoelde groep, waamor in 1933 in verband met de daling van - e kosten van levensonderhoud een aanmerk lijke verlaging van de uitkeerinsnormen is Agevoerd, met spoed een duurtebijslagregelinf te treffen WIJZIGING VAN HET POSTSPAARBANKBESLUIT. Bij Kon. besluit is wijzigin* gebracht in artikel 13 van het Postspaarlankbesluit. In dit artikel wordt bepaad, dat terug- betalingen geschieden door he kantoor, dat op het spaarbankboekje is aaigegeven. IKt overweging dat het wenschelijik is ten behoeve van inleggers van die bepaling te kunnen afwgken, zulks ten gerolge van eva- cuatie of door andere buitengewone omstan- digbeden wensohelijk zou worden, is thans aan dit artikel een tweede lid toegevoegd, waarin is bepaald, dat zoodra en zoolang bui tengewone omstandigheden, ler beoordeeling van den Minister, zulks wenslhelijk maken, de Minister den directeur van de Rijkspostspaar- bank kan machtigen de terugbetaling te doen gesohieden door een ander kantoor. DE NIEUWE OPI'EKBEI EEMEHBER. Dat is nog wis een generaaJL Een gemobiliseerd redatteur van het Eeidsch Daghlad schrgft aan zijn blad: Gene- raal Winkelman was als commandant van den luchtverdedigingskring Utretht—Soesterberg onze commandant. Twee maal in de vijf maanden, dat wij onder zgn bevelen stonden heeft bij ons bezocht. Bedde malen stond bij voor ons ,,in huis" voor wij het eigenljjk goed en wel wisten. Vooral zijn eerste bezoek zul len wjj niet gauw vergeten. „Kijk eens, daar stopt een auto met een vlag". Het portler vliegt open en een klelne, breede man springt naar buiten. De generaal! De manier, waar- op hij naar ons toekomt boezemt ona al direct onteag in. Wij zijn van de mee3te bezoekers gewend, dat zij behoedzaam een pad zoeken in den enormen modderpoel, die in de natte herfstmaanden onze stelling van den weg soheidt. Zijne Excellentie is echter niet bang. Onvervaard waadt bij door den modder. De kbiiten vliegen in het rond en zijn adjudant ziet zich v-cor de onaangename taak gesteld het voorbeeld van zijn chef te volgeg. Van harte gaat het Echter niet en met e«n voor- sprong van meer dan 100 M. arriveert gene ral Winkelman in ons wachtverblijf. Nog is de deur niet dicht of het aantal manschappen dat op wacht moet zijn is al geteld. ,,En wat moet die stroozak daar?" Ik haast me te zeggen, dat ze gediend heeft als slaapplaats voor een van de twee vrg zijnde nachtwachten. „Overdag mogen hier voortaan geen stroozakken meer zijn en zeg nu maar niet, dat er nooit iemand op ligt, want als dat waar was, zouden jullie geen goede soldaten zijn!" Uitgepraat zijn wij! ,,Wat zijn dat voor boeken? Bg welke keuken zijn jullie in de voeding? Waar komt het drinkwater vandaan? Hoe is de verbin- ding met Utrecht? Wat wordt hier aan ont- wikkeling en ontspanning gedaan? Wat he- talen jullie voor de kolen? Waarom ligt er bij dat gasmasker geen helm?" En zoo daalt enkele minuten lang een lawine van vragen op ons neer. „Nu wil ik de stelling even zien". Opnieuw worden we geducht aan den tand gevoeld en in het nachtkwartier is het idem idem. En dan is hij plotseling verdwe- nen, even vlug als hij is gekomen. Verwonderd kijken we elkaar aan. Wg zeg gen niet veel, maar denken des te meer. Wat een man. Het lijkt wel een wervel- wind. Hoe lang is hij bij ons geweest? Tien minuten! En wat heeft hij allemaal niet ge- vraagd in dien korten tijd? Zou er eigenUjk wel iets zijn, wat hij niet heeft gezien? ,,Dat is nog eens een generaal", zegt er ten slotte een en daar zijn we het allemaal mee eens. HET ONTSLAG VAN GENERAAL REYNDERS. Ondanks het antwoord van de regeering op de vragen van het Tweede Kamerlid Van Poll, blijven nog allerlei geruchten over het ontslag van generaal Reynders de ronde doen. Echter is ons nog eens verzekefd, zegt de ,,Msb.", dat dit ontslag uitsluitend berust op verschil van inzicht ove'r vragen van tech- nisch militair beleid, waarover juist daarom niet gesproken kiln worden, daar de veilig- heid van den staat dit verhindert. Het is duidelgk, dat, wanneer er meenings- verschillen zouden zijn om staat van beleg of interne legerverjioudingen van gewoon krijgstuehtelgken aard, de regeering daarover niet alleen gerust mededeeling zou kunnen doen, maar ook gehouden zou zijn, daarover opening van zaken aan het parlement te geven. Dat dit laatste niet geschiedt, is het dui- delijkste bewijs, dat het hier inderdaad gaat over militair-techniscbe aangelegenheden. Het „Alg. Hdbl." daarentegen schrijft, dat bij aandachtige lezing van het antwoord der regeering blijkt, dat dit niet in tegenspraak is met het commentaar van haren parlemen- tairen redacteur, die betoogde, dat het van den aanvang af niet geboterd heeft tussehen het kabinet en den opperbevelbebber. Over verschillende aangelegenheden bleek mee- ningsverschil te bestaan, met name over de kwestie van den staat van beleg. Ten slotte is er iets bijgekomen, dat voor den generaal de emmer deed overloopen, n.l. een meenings- verschil van zuiver militair technischen aard. Dat hieromtrent de regeering geen mede deeling kan doen is volkomen begrijpelijk. Haar antwoord aan den beer Van Poll bevat echter niet een ontkenning, dat er geen ver- dere meeningsversohillen met name dan over den staat van beleg zouden zgn geweest. Generaal Reynders had daarin nog geen reden gevonden om een ontslagaanvrage in te dienen. Zoover was het eerst gekomen ten gevolge van een meeningsverschil van zuiver militair technischen aard. BID- EN BOETETOCHT NAAR DEN BOSCH VOOR DEN VREDE. Den Bosch bereidt zich, meldt het R. N., voor op een daar ongekend groote plechtig- heid op a.s. Zondag. Er blijkt uit het ge- heele land een geweldig enthousiasme voor deelneming aan den bid- en boetetocht op a.s. Zondag naar de St. Jansbasiliek aldaar, tot terugkeer of behoud van den vrede. Op het oogenblik is men al verzekerd van ten min- 3te 20.000 deelnemers De bisschoppen Mgr. Van Roosmalen en Mgr. Diepen zullen des morgens hoogmissen opdragen; het is niet onwaarschijnlijk, dat ook de bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huybers naar Den Bosch komt om ten gerieve der vele bedevaarters een pontlficalen dienst te eelebreeren. Prof. Dr. Feron, president van het Groot Seminarie te Rroemond, zal des middags om 3 uur een predicatie houden. De Nederlandsche Spoorwegen zullen een groot aantal extra-treinen laten rijden. DE VERSTERKING VAN DE INDISCHE DEFENSIE. De ,,N. R. Crtt." maakt met groote inge- nomjenheid melding van het bericht, dat de regeering zich heeft aangesloten bij het advies van de z.g. technische commissie en dat zal worden voorgesteld over te gaan tot den bouw van drie slagkruiscrs van ongeveer 28.000 ton en een hoofdbewapening van 28 cm. geschut. ,,IHet heuglgkste feit is wel, dat de geestes- gesteldheid van ons volk zoodanig is gewrj- zigd, dat het de noodzakelijkheid van een krachtiger defensie thans inziet. Eenige jaren geleden zou men het niet hebben ge- droomd. Het besef, dat de onafhankelgkheid van een volk inderdaad het hoogste goed is, waarvoor, indien noodzakelijk, geen offers .e zwar en geen kosten te groot zijn, is in breede lagen van onze natie doorgedrongen. De erkenning, dat wg leven op een gezegend stukje van onzen aardbodem onder 'n staats- beeld dat oude vrijheden handhaaft en onder een dynastie, die met Nederland is saamge- groeid, heeft het thans mogelgk gemaakt eindelijk voor de defensie te vragen, wat na de jarenlange verwaarloozing van de lands- verdediging vereischt is. Men kan dit zich bewust worden van zijn plicht een stuk natio- nale opleving noemen. Slagkruisers van behoorlijke tonnage: zij zijn ons daarom welkom als symbool van nationale eendracht en offervaardigheid der bevolking van het Nederlandsche wereldrijk van ruim 80 millioen zielen. Wij zien hen als waardige machtsmiddelen va,n een marine, die eeuwen geleden de zee beheerschte, doch tevens als onwribbare getuigen van den beili- gen wil van bet Nederlandsche volk om zijn zelfstandigheid, als bet moet, vastberaden met moderne machtsmiddelen te verdedigen. Deze snelle en macbtige schepen zujlen, zooals wij reeds eerder uitvoerig hebben uit- eengezet, de machtsverhoudingen in en nabij den Stillen Oceaan een flink stuk wijzigen. Zij dwingen een eventueelen aanvaller van onze Aziatische gebiedsdeelen om zijn aanval op een geheel anderen strategischen leest te schoeien. Het thans kleine Nederlandsche eskader in het Verre Oosten zal door hun aanwezigheid uitgroeien tot een modems vloot, die in staat zal zjjn respect af te dwin gen en waarvan de gunstige strategische positie oorzaak zal zijn, dat Nederland als machtsfactor bij de bepaling van het lot van ons Koninkrijk geducht zal meetellen. Reeds het goedkeuren van deze plannen der Regeering zal het aanzien van Nederland in den vreemde vergrooten, omdat dit alles op nieuw bewrjzen zijn van den vasten wil van Regeering en volk om de zelfstandigheids- politiek niet alleen met woorden te voeren, doch met daden kracht bij te zetten. Reeds eerder wezen we er op, van hoeveel beteekenis de bouw van deze schepen zal zijn voor onze scheepsindustrie en de metaalnij- verbeid. Duizenden banden zullen jaren lang werk kunnen vinden, voordat deze trotsche vaartuigen de oceanen zullen bevaren. Eenige duizenden jongemannen zullen bij de marine dienst kunnen nemen en een levenspositie ver- werven als lid van de bemanning. Ten slotte zal bij wijs beleid de export van onze produc- tie er wel bij kunnen varen, omdat invoer noodzakelijk zal zijn van die onderdeelen der schepen, welke in het binnenland niet zullen kunnen worden vervaardigd". Natuurlijk mogen we niet de oogen sluiten voor de financieele lasten, welke ons volk uit hoofde van de vlootversterking te dragen zal krijgen. Maar hierbij mag niet worden vergeten, dat de vlootversterking een vraagstuk van aller- eerste orde is, waartegenover men geen af- wrjzende houding kon aannemen, zonder onze hoogste belangen in de waagschaal te stellen. Alles bijeten is er reden tot vreugde over het feit, dat de regeering den grooten stap heeft gedaan, zoodat wij van harte hopen, dat het parlement zijn fiat aan de in te dienen voorstellen zal geven. Ons volk heeft de kans om dit jaar tot een historisch jaar op het gebied van de maritieme defensie te maken. MR. VAN CAUWEIAERT OVER DE BELGISCHE NEUTRALITEIT. D© betrekkingen met Nederland. Die correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: In aen te Mechelen gehouden algemeene vergadermg van de Katholieke Vlaamsche Volkspartij heeft Mr. Dr. F. van Cauwelaert, Minister van Staat en president van de Kamer, het woord gevoerd over de Belgische neutraliteitspolitiekSpreker zeide alle mis- verstand omitrent zijn houding te willen voor- komen en steeds voorstander te zijn geweest van de zelfstandigheidspolitiek, welke thans in Belgie algemeen wordt aanvaard. Koning Leopold rechtvaardigde deze politiek in zijn historisohe rede van 14 October 1936 en Mgr. Vlan Roey, deed zulks op zijn beurt in zijn bekende toespraak gehouden in de Sinte- Goedelekerk te Brussel. De Koning beoogde in de eerste plaats te beletten, dat Belgie zou worden betrokken in conflicten tussehen zijn buurstaten. Met de verhooging van zijn weermiddelen verhoogde Belgie ook de vre- desmogelijkheden in West-Europa. Omitrent het wezen van onze neutraliteit, aldus Mr. Van Cauwelaert verder, heeft men in zekere Vlaamsche kringen valsche voor- stellingen verspreid. Zoo hield de heer Rom- see in een artikel staande dat „onze neutrali- teitsverklaring de concrete formuleering van ons interaationaal statuut voor den duur van dezen oorlog is en dat een eventueele vreemde bezetting van Zuid-Nederland door een vreemde macht ons niet het recht zou geven om iets aan onze positie te wijzigen. De oorlogvoerende mogendheden hebben zich omtrent den aard van onze onzijdigheid nooit vergist. De neutraliteit die we hebben aangenomen in den strijd tussehen Engeland, Frankrijk en Duitschland strekt zich niet noodzakelgkerwijze uit tot iedere uitbreiding van den strijd. Men vreeze nielt, dat de kwestie van de levensnoodzaak slechts eien voorwendsel zal wezen om het zoogenaamd vitaal belang uit te smeden, vermits onze regeering gedurende de vijf eerste oorlogsmaanden genoeg bewe- zen heeft, dat het haar met de beslisfting om den oorlog te vermijden, emst is. Wij vertrouwen dat zij in deze zelfbeheer- eching en omzichtigheid volharden zal. De Koning is grondwettelijk en bg bijzon- deren eed de hoogste wachter over onze vei- ligheid en onafhankelijkheid. Wij weten dat we op 's Konings vredeswil bouwen kunnen. We kunnen zonder achterdocht vereenigd hlijven rondom zrjn persoon en zijn leiding. Wij hebben geen verplichting tot tusschen- kom9t tegenover Nederland. Wg hebiben geen militair verbond met onze Noorder- burisn. Het oogenblik om daarover te praten is overigens niet gunstig. Niettemin kwam spreker op tegen een voorstelling van zaken alo zou Nederland, indien Belgie alleen moest worden aargevallen, als in 1914 mee- warig toezien. De vraag omtrent eventueele wederkeerigheid van handelwijze doet niets ter zake. De solidariteit, welke Noord- en Zuid-Nederland verbindt, werd niet gescha- pen door het wederbeerig verlangen of de wederbeerige toezegging om elkander t4 hulp te komen. GAAT ENGELAND OOK OP DEN STILLEN OCEAAN PATROUILLEEREN Met groote aandacht, aldus een United Press bericht in de Tel., slaat men van Brit- sche zijde den handel in contrabande gade, die tussehen de landen in den Stillen Oceaan en Duitschland gevoerd wordt via Wladi- wostok. In welingelichte kringen neemt men aan, dat Groot-Britannie voomemens is krachtig op te treden, indien deze handel om- vangrijk mocht worden. Overigens merkt men op, dat de handelsroute langs een derge- lgken omweg voor de Duitschers zeer kost- baar is en alleen als een uiterste noodmaat- regel beschouwd kan worden. Dat de Duitschers aan dezen handelsweg ernstig aandacht beginnen te schenken, blijkt wel hieruit, dat reeds een Russisch schip met Ameirikaansch koper, dat voor Duitschland bestemd is, uit Manzanillo (Mexico) te Wla- diwostok is aangekomen. Binnenkort wordt een tweede schip verwacht en een derde is nog onderweg. Uit Winnipeg werd onlangs vemomen, dat de Russen 1000 schepels graan wilden koopen, dat dan naar Wladiwostok vervoerd moest worden. Zij zieiden toen uit- drukkelijk, dat dit graan niet voor Duitsch land bestemd was. Tot dusver hebben de Britten geen ge- regelde contrdle uitgeoefend op de route van den Stillen Oceaan. Niettemin werd, zooals men zich herinneren zal, onlangs het Russi- sche schip ,,Selenga", dat van Manilla op weg was naar Wladiwostok, door een Britsch oor- logsehip aangehouden en naar Hongkong op- gehracht voor nader onderzoek. Het geval van de „Asama Maru" waarbij 21 Duitschers van het Japansche schip werden weggehaald, is evenepns een teeken, dat Engeland over de route van den Stillen Oceaan waakt. In welingelichte kringen neemt men aan, dat Groot-Britannie tot een regelmatige con trdle over deze route zal besluiten, zoodra dit noodzakelijk mocht zgn. Vermoedelrjk zal dan Hongkong als de voomaamste contrdle- basis in aanmerking komen, doch alleen wan neer een groot aantal gofederen naar Duitsch land vervoerd zou worden, hetgeen men thans, met het oog op de geringe capaciteit van den Transsiberischen spoorweg, niet zoo waar- schijnlijk acht. DUrrSCHE BESCHULDIGINGEN TEGEN DE DEENSCHE PERS EN KRACHTIG VERWEER. Ritzau meldt uit Kopenhagen: De Duitsche bladen, o.a. de Vblkische Beo- bachter, verwijten de Deensche jiers, dat zij bij de behandeling van de luchtaanvallen van j.l. Zaterdag op koopvaardijschepen aan de Britsche kust, de Engelsche mededeellngen grooter en voordeeliger opmaakt dan de Duit sche en zoodoende de feiten ten gunste van Engeland verdraait. Naar aanleiding hiervan schrijft Berlingske Tidende o.a. Ieder, die gelegenheid heeft, den arbeid van de Deensche pers onder de moeilijke tijdsom- standigheden te volgen, weet, dat werkelijk alles gedaan wordt, opdat de beschuldiging van partijkiezen door begunstiging van be paald telegrammen-materiaal, met recht kan worden afgewezen. Het is noodzakelijk, hieraan een beschou- wing vast te knoopen. Het onderwerp, waarvan hier sprake is - de zeeoorlog van Engeland ziet Kopen hagen in een ander licht dan Berlijn. De voorwaarden, waaraan de neutrale scheep- vaart thans onderworpen is, worden hier te lande zeer bitter gevoeld. Handhaving van de Deensche scheepvaart op Engeland is noodzakelijk voor het oeconomisch bestaan van Denemarken. Deensche schepen varen, niet slechts om een bestaan te vinden, doch zij vervullen ook een plicht tegenover land en volk, in overeenstemming met hetgeen het recht van de neutrale scheepvaart is. De Deensche scheepvaart is een schakel in de handhaving onzer neutraliteit, wanneer zij in overeenstemming met beginselen, die ook van Duitsche zijde zijn erkend, den normalen han del met beide oorlogvoerende partijen tracht te handhaven. Wg moeten derhalve ook pro- testeeren tegen het lot. dat zoo vaak schepen van de Deensche koopvaardijvloot ten deel valt en dat zinnelooze verliezen aan levens van vreedzamc Deensche zeelieden met zich meebrengt. De Duitsche pers mag zich er niet over verwonderen, dat feiten in den zee oorlog in de Deensche pers een behandeling vinden, welke wellicht niet overeenstemt met hetgeen men zich had voorgesteld. Zij mag zich er niet over verwonderen, dat de Deen sche openbare meening hier reageert op een wijze, welke niet een uiting van sympathie of bewondering is. HET STOOMSCHIP MUNSTER IN DE IERSCHE ZEE GEZONKEN. Het Engelsche motorschip Munster, groot 4305 ton, is in de Iersche Zee op een mijn geloopen en gezonken. Alle passagiers, 180 in getal, zijn gered. De meeste geredden zijn door een stoomschip van de wilde vaart, dat zich op het oogenblik van de ontploffing op acht mijl afstand be- vond, aan land gebracht. Twintig personen werden met spoed naar een ziekenhuis over- geforacht, doch slechts e<5n behoefde te wor den opgenomen. De politic houdt rekening met de moge- Irjkheid van een aanslag door Iersche terro- risten wegens de ter doode hrenging van de beide tercoristen te Birmingham. Een aantal leden van de bemanning van de Munster heeft echter de meening uitgesproken, dat het schip door een mijn tot zinken is gebracht. QfiePen? De beste behandeling is: onder de wo!, eens flink transpireeren en drie maal daags'n"AKKERTJE"nemen. "AKKERTJES"bevorderenten zeerste het zweeten, gaan de koorts tegen, verdrijven het ellendige pijnlijke gevoel Jen de en bestrijden infectie. 'AKKERTJES" zijn beroemd om hun snelle, uitstekende Werking. Vaak nagemaakt, /maar nog nooit geevenaard. Op elk "AKKERTJE staat't AKKER-merk: Uwgarantie! tegen pijnen, hoofdpijn, "nare dagen" Doos: 18 stuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2stuivers. (Ingez. Med.) De Munster deed dienst voor de overvaar- ten op de Iersche Zee en was uit Belfast naar Liverpool vertrokken. Het schip was in 1937 te water gelaten. Het was het grootste mo torschip ter wereld voor dergelijke overvaar- ten. Er was aan boord accomodatie voor 325 passagiers eerste klasse. Schepelingen van de Munster hebben ver- teld dat toen de ontploffing geschiedde, de voorsteven van het schip uit het water werd opgeheven. Alle lichten aan boord gingen uit en wrakstukken vlogen over het dek. De brug bleek, toen men weer licht had gemaakt zeer gehavend. Er was tijd genoeg om in de booten te gaan. De passagiers hielden zich zeer rus- tig. Ook de vrouwen en kinderen onder hen. Het schip is na anderhalf uur gezonken. De inzittenden van een van de reddingbooten kwamen bij de te waterlating in zee terecht, doch werden alien opgepikt. EIRE IN ROUW. Eire was, meldt Reuter, Woensdag in rouw in verhand met de terechtstelling van de Ier sche terroristen Barnes en Richards. Sport- wedstrrjden zgn afgelast, de bioscopen en schouwburgen bleven gesloten en in de haven van Cork, waar een protestmeeting is gehou den, waarbij Tom Barry heeft gesproken over de onschuld der martelaren voor de Iersche zaak". In Engeland is de bewaking door politie en reehercheurs versdherpt als extra voorzorgs- maatregel tegen mogelijke nieuwe aanslagen door repuhlikeinen. Daar voortdurend strenge controle uitge oefend wordt in de Britsche havens op de uit Eire komende personen, gelooft men, dat er geen terreur op groote schaal te verwachten is; enkele in Engeland wonende personen zrjn echter bereid de campagne van de Ira, waar zij maar kunnen, voort te zetten. Deze enke- lingen blijven nooit lang op een plaats en dit maakt het voor de politie moeilijk hun be- wegingen na te gaan. Uit Berlijn meldt de „United Press, dat de avondbladen de terechtstelling van Barnes en Richards voorstellen als een voorbeeld van Britsche onderdrukking en als een bewijs, dat Engeland het Iersche volk wil vemietigen. De ,,Angriff" schrijft: door dit vonnis te voltrek- ken Iaat Engeland zien op welke wijze het de volken van zijn Empire venvolgt. Het is kenmerkend voor het huichelachtige Enge land, dat op het zelfde oogenblik, dat twee Iersche strijders voor de vrijheid him laatsten adem uitblazen „een mister Eden" een rede afsteekt druipend van moraal over de vrijheid der volken. De ,,Nachtausgabe" spreekt over den „onmensc!helgken, afgrijselrjken verdel- gingsstrijd van Elngeland tegen de Ieren. Alle bladen maken veel werk van de protest- betoogingen te Dublin. 100.000 BOERENGEZINNEN UIT BADEN EN WURTTEMBERG NAAR OQST-DUITSCHLAND. In de gouwen Danzig, Westpruisen en in de Warthe-gouw zullen, naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt, niet alleen Duitschers uit het Oostzeegebied en uit Wolhynia ge legenheid krijgen zich te vestigen, doch ook boeren uit Zuidwest-Duitschland. In de dicbt- bevolkte streken van Wurttemberg en Baden zullen klelne bedrrjven worden samengesmol- ten, waardoor ongeveer honderdduizend boe- rengezinnen voor de landverhuizing naar het nieuwe gebied in Oostelijk Duitschland vrij- komen. Gelijk de Duitschers uit de Oostzeegebieden en uit Wolhynie krijgen ook de landverhui- zers uit het Zuidwesten van het land zooveel akkerland toegewezen, dat zij hun bedrijf op grootere schaal kunnen uitoefenen, dan hun tot duSver in de overbevolkte gehieden van Wurttemberg en Baden mogelrjk was. Uit Zwaben zijn de laatste eeuwen zeer veel boeTen verhuisd naar het gebied in het Oos ten van Duitschland. De thans beginnende landverhuizing beteekent derhalve de voort- zetting van een oude traditie. Behalve aan den landhouw wordt hij deze overbrenging vam Duitsche boeren naar nieuw gebied, ook aandacht geschonken aan de In dustrie en het verkeer.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1