Gemengde Berichten AXEL. WALSOORDEN. VLISSINGEN. ZAAMSLAG. RECHTSZAKEN. KANTONGERECHT TE MIDDELBURG. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. DOOR EEN AUTOBUS OVERREDEN EN GEDOOD. DOOR GASVERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN. MILITAIR VAN DE TRAP GEVALLEN EN OVERLEDEN. POLEN over de NEDERLANDSCHE GRENS GEKOMEN. meening toegedaan, dat zij er recht op heb ben daar zij ook den zeebrief bezitten. Het bestuur deelde de meening van den heer De Baare, temeer daar de visschers de groote zee bevaren en voorzien zgn van een zeebrief. Hiemaar zal verder worden geinformeerd. Drinkwatervoorziening schippers en vissehery. "Vorig jaar werd aan bet gemeentebestuur en de N.V. Waterleiding Mg te Temeuzen een verzoek gericht tot het plaatsen van een standpijp voor drinkwater op den visschers- steiger. Hierop is door beide lichamen, in verband met controle-maatregelen afwijzend beschikt. Toegezegd is, dat een standpijp aan de vischmijn geplaatst zou worden. Het verkeerde daarvan is, dat het water door de schippers moet worden gehaald. Op andere plaatsen wordt het water zoo kort mogelflk btj de schippers gebracht, hetgeen ook bg alle Duitsche Rijnhavens het geval is. De oorzaak is, dat naar het oordeel der vereeniging, het college van Burg, en Weth. en de Waterleidingmaatschappg niet op de hoogte zijn van de eischen van watervoorzie- ning voor zeevarenden. Het bestuur zal nogmaals pogingen aan- wenden voomoemde autoriteiten tot andere gedachten te brengen. (De heer Termeulen achtte het wenschelvjk, dat ook een standpijp voor jachten wordt aan- gebracht. De voorzitter stelde voor deze zaak in handen te geven van het hoofdbestuur van .jScbuttevaer". Vludithaven in den Perkpolder? Schipper W. de Koeter zei, dat er in den Perkpolder een nieuwe haven wordt ge- ma&kt en vroeg of de mogelijkheid bestaat deze als vluchthaven te gebruiken en bij slecht weer binnen te loopen. De secretaris zal hiervoor een voorstel indienen op de algemeene vergadering in Kaanpen. Schipper P. Vermeulen zeide, dat men in Temeuzen somtijds uren voor de kleine sluis moet wachten alvorens geschut te worden, terwijl de middensluis geopend is. Hfl vroeg derhalve of het mogelijk is alsdan in de groote sluis te schutten. De voorzitter antwoordde, dat hierover een schrijven zal worden gericht aan den rijks- havenmeester te Terneuzen. BURGEMEESTER VAN GOES OVERLEDEN. Vanochtend is in de St. Ursela cliniek te Wassenaar waar hij ter verpleging was opge- nomen, overleden Mr. R. M. van Dusseldorp, burgemeester dezer gemeente. Burgemeester Mr. R. M. van Dusseldorp werd 11 November 1889 te Vlaardingen ge- boren en op 11 November j.l. is hem van ver- schillende zijde bewijzen van waardeering gegeven met zijn 50sten geboortedag. Mr. Van Dusseldorp heeft aan de Universiteit te Leiden gestudeerd en promoveerde aldaar op 4 Jul! 1919. Toen de heer J. D. Viruly het ambt van burgemeester van Westkapelle neerlegde, werd de heer Van Dusseldorp daarvoor aan- gewezen en zoo deed hg op 18 Januari 1921 zfln intrede in Zeeland en wel als burgemees ter van Westkapelle. Hij zou dit maar be- trekkelgk kort blijven, want bij de verkiezin- gen van leden van 'de Prov. Staten werd hij voor de Chr. Hist, afgevaardigd. Op 4 Juli 1923 kozen de Staten hem tot lid van Ged. Staten. In die functie heeft hij gedurende meer dan 11 jaar met groote toewfiding de belangen van de Provincie, haar gemeenten en haar inwoners bevorderd. Tegen het einde van 1934 bleek de heer Van Dusseldorp naar lets anders te zoeken en hij vond dit door zijn benoeming tot bur gemeester van Goes met ingang van 1 Decem ber van dat jaar. Hij liet het werk als Ged. over aan den heer v. d. Wart en zelf vertrok hfl van Middelburg naar Goes. Daar heeft hfl zich ruim 5 jaar gegeven voor de belan gen van de hoofdstad van Zuid-Beveland. Naast de taak als burgemeester, had hg een functie bjj het Nederl. Roode Kruis, n.l. die van Kringcommissaris. De heer Van Dusseldorp was een zeer voorkomend persoon. Z^jn heengaan, op nog slechts 50-jarigen leeftijd, wordt dan ook terecht als een groo- ten slag voor Goes in het bijzonder en ook door de geheele provincie gevoeld. Op verschillend ander terrein des levens heeft de heer Van Dusseldorp zlch doen ken- nen als een rechtschapen man, die als ware Christen wilde leven en daarin voor zoover dHt menschelijk kan, zeker is geslaagd. EEN TRAGISCHE VAL. In de Belgische grensgemeente Bouchaute had de oudste inwoonster, een 98-jarige vrouw, toen zij haar opkamertje wilde ver- iaten, op het trapje komen te vallen en brak haar dijbeen. Dit ongeval schijnt haar te zwaar te hebben getroffen, want zij is eenigen Hjd daarop overleden. VRACHTAUTO HON OP OVERWEG NIET VERDER. Zaterdagnamiddag j.l. pl.m. 3% uur had op den overweg bij het station de Palmboom, te Nisse, een ongeluk plaats dat zeer goed afliep. Toen de vrachtauto van den heer J. Welleman uit Nieuwedorp gedeeltelijk met de voorwlelen op de apoorbaan stond, terwijl de bestuurder bezig was zijn auto op gang te brengen, wat echter niet gelukte doordat de achterwielen van den wagen in de sneeuw tfipten, kwam uit de richting Hoedekens- fcerke een motortram. De wagenbestuurder die pas op plan. 100 meter de auto op de spoorbaan kon zien staan, remde uit alle macht om een botsing te voorkomen. Dit mocht echter niet gelukken, zoodat de auto door den motorwagen werd aangereden en op den zjjkant van de spoorfbaan geduwd. Het spatbord en de motorkap werden ingedrukt en eenige onderdeelen van de motor vemield. Persooniijke ongelukken kwamen niet voor. De rijks- en gemeentepolitie hebben proces- verbaal opgemaakt. (Midd. Crt.) „Peter Pech"-avond. Voor de afdeeling Axel van de „V.A.R.A." traden in navolging van de beide avonden in Temeuzen gisteravond op de bekende Ram blers", het bekende jasz-orkest van de .VARA" met Peter Pech'' en Albert de (Booij. Deze avond, die onder leidlng stond van den heer C. Hamelink, is wederom een grandioos succes geworden en kan voor het gepresteerde gevoegelgk worden verwezen naar het verslag over de beide avonden te Temeuzen. Het programma was n.l. syno- niem aan het daar gebodene. Toegevoegd kan aan dit verslag worden dat „Het Cen trum" totaal was uitverkocht en bezet door een uit alle omliggende gemeenten belang- stellend aantal radio-liefhebbers. Het besluit van den avond was een zeer gezellig bai onder leiding van eenige Temeuzensche muzikanten. Een gelukkig wederzicn. De dooi is ingetreden en de boot is weer in het zicht. De vorige week Zaterdag ging te Walsoorden van mond tot mond, dat de Pro vinciate boot weer in aantocht was om daar- mede Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen uit zijn isolement te verlossen. Als een loopend vuur- tje verspreidde zich dat heugelijke nieuws dan ook door het Oostelijk deel van ons gewest. En werkelgk te omstreeks 3% uur arriveerde hij, dien we sinds een veertiental dagen noode hadden moeten missen. Hartelijk was dan ook het weerzien; vele bewoners hadden zich, ondanks de strenge koude, die er nog heerschte, op den steiger geschaard ter ver- welkoming van den reeds zoo lang verwachte. Wel was het nog maar een kleine boot ,,De Oosterschelde" en niet een onzer mooie ferry- boo ten, die aan den steiger aanlegde; maar alleen het gevoel niet meer geisoleerd te moe ten zitten ,,ergens in Nederland" deed velen een verlichting slaken, toen de boot werd vastgemaakt. Groot was het aantal passa- giers nog niet, die den wal betraden, temeer omdat er practisch geen bekendheid aan was gegeven. Maar toch hadden er al spoedig en kele militairen dankbaar gebruik van weten te maken, ondanks hun soms verafgelegen plaats ,,ergens in Nederland", omdat het voor hen beteekent, dat zij thans de lijn Vllssingen- Breskens kunnen verlaten en zij daardoor enkele uren vroeger thuis zijn niet alleen, maar ook enkele uren later kunnen vertrek- ken. Onze boot hebben wij noode gemist; thans weten wij zooveel te beter wat hij voor ons beteekent; en moge het hem gegeven zijn nog lange jaren in ons midden te vertoeven en daaruit niet meer op zoo'n wreede wijze door koning Winter worden verwijderd; vooral tot heil en vertier van Oostelgk Zeeuwsch-Vlaan deren. Woensdag j.l. heeft de gemeente, nadat daar heel wat correspondentie met Den Haag en de Belgische autoriteiten over was ge- voerd, een geheel gezin bestaande uit man, vrouw en acht kinderen uit hun wonlng in de Vlamingsttaat gehaald om het daama met hebben en houden, via Breskens en Eede over de Belgische grens naar Stroobrugge te brengen. Dit paardemiddel, dat zeker wel een unicum in ons land Is, werd niet toegepast omdat de gemeente Vllssingen geen medelijden heeft met ongelukkigen of haar taak niet vervult ten opzichte van armlastigen. Duizenden guldens heeft Maatschappelijk Hulpbetoon aan het gezin besteed, doch het viel In een bodemloozen put door de ergerlijke Iuiheid van den man, den uit Oostende afkomstigen 31r jarigen Belg C. F., die bovendien een dronk- aard was. Er viel noch met den man, noch met het gezin, dat op ergerlijke wijze vervuilde niets te beginnen. Wat er ook ingebracht werd, tot huisraad en kleeren aan toe, ging men terstond verkwanselen en in drank omzetten. Toen het jongste kind verwacht werd, durfde de vroedvrouw niet tevoren 't uitzetje brengen, omdat ze zeker wist, dat het niet meer beschikbaar zou zijn, wanneer het ge- bruikt moest worden. De gemeentelijke geneeskundige dienst heeft eveneens herhaalde malen moeten in- grflpjen, o.m. met het oog op het feit, dat aan de acht stumperds van kinderen vrijwel geen zorg werd besteed; de hoofdjes waren ver- waarloosd. De kinderen, die nooit een echt thuis heb ben gekend en geen behoorlijke slaapgelegen- heid hadden, werden van gemeentewege ge- voed, namen geregeld deel aan de kindervoe- ding, zoodat zij enkele maaltijden per dag kregen en brood voor het avondmaal mee naar huls; de kinderen boven de twee jaar, die niet naar school gingen, werden ook overigens verzorgd en rein gehouden. B. Is herhaalde malen gewaarschuwd, dat men hem, indlen geen beterschap volgde, uit het land zou zetten, doch het was aan doove- mans-oor gezegd. Tenslotte moest 't gemeentebestuur het dreigement wel uitvoeren. Natuurlijk was Belgie allerminst op zoo'n ,,aanwinst" gesteld, doch toen bleek, dat dit land dezen landgenoot, diende te aanvaarden, berustte het in de overbrenging. De Belgische gendarmerie heeft het gezin in ontvangst genomen en het ondergebracht in een leegstaande woning te Stroobrugge. Vermoedelijk zal het huiselijk drama zich daar nu verder voortspelen. Gemeen\eraad De heer Koopman was wegens persooniijke omstandigheden verhinderd, de Maandag j.l. gehouden vergadering bij te wonen. In zijn openingswoord herinnerde de Voorzitter aan de bijzondere omstandigheden, die in het afge- loopen jaar zijn ontstaan, en die ook voor de gemeente niet ongeanerkt voorbi) gegaan zijn. Hg memoreerde de oproeping der grens- detachementen in April 1.1., en de in Augustus daaraanvolgende algemeene mobilisatie en sprak de hoop uit, dat God de Heere het juiste inzicht moge geven aan Hare Majesteit de Koningin en de Ministers der Kroon en die hen bijstaan in de gewesten om ons land en volk te regeeren en de moeilijkheden het hoofd te bieden. De taak van ieder, die geroepen is om te regeeren, is zwaar en veelomvattend. Hij bracht in dit verband dank aan den secretaris en het secretariepersoneel, den luchtbescher- mingsdienst, en al degenen die geroepen zijn de gemeente mede te helpen besturen voor hetgeen zij in het afgeloopen jaar, zoo bij dag als bij nacbt voor de algemeene zaak hebben verricht. Met den wensch, dat de gemeente het goede zal mogen ontvangen en voor alles wat schadelijk is zal mogen gespaard blijven, en een heilwensch aan de leden van den ge- meenteraad en hun gezinnen, besloot hij zijn Nieuwjaarsrede. Deze werd door den heer Wisse, als oudste lid in jaren, beantwocrd. De mededeelingen, zijnde een kennisgevir.g van goedkeuring van een raadsbesluit en proces-verbaal van kasopname, werden aan- genomen voor kennisgeving. Dit was eveneens het geval met de inge- komen stukken, zijnde goedkeuringen van raadsbesluiten, een schrijven van Gedep. Sta ten ibetreffende de afschaffing van de kermis te Colijnsplaat en de toezending door den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, van de door hem vastgestelde verordening ,,Hulp bij militaire werkzaamheden". Op een verzoek van de Vereeniging van Nederland- sche Gemeenten tot toetreding als lid werd afwijzend beschikt. Op een verzoek van het comitd voor werkloozenzorg om beschikbaar- stelling van een subsldie ad f 140 werd voor- gesteld de voor 1940 toegestane subsidie tot dat bedrag te handhaven. Aldus werd De- sloten. Tot lid der commlssie tot het nazien der rekeningen en begrootingen wegiens periodieke aftreding van den heer H. de Feijter werd benoemd de heer L. W. de Regt. Besloten werd tot het aangaan van een aanvullende verzekering der gemeentegelden, in verband met o.m. de uitkeering der kost- winnersvergoedingen voor gemobiliseerden. De heer Maas uitte hierbij zijn voldoening over de regeling der vergoedingen en be- toogde dat zulks bij de mobilisatie van 1914 1918 anders was geregeld. Een nieuw contract inzake stroomlevering voor de straatverlichting werd na eenige bespreking vastgesteld. De voorschotten aan de bijzondere lagere scholen ingevolge art. 103 der L. O.-wet 1920 werden met algemeene stemmen vastgesteld. Overeenkomstig voorstel van Burgemees ter en Weth. werd een wijziging der alge meene politieverordening vastgesteld. De heer Florusse bepleitte een algeheele herziening dezer verordening, waarop hem werd rnede- gedeeld, dat ook bij Burgemeester en Wet- houders het voomemen leeft, de algemeene politieverordening eens op de helling te nemen, wat tot heden evenwel niet mogelijk was. Een wjjziging der begrooting voor den dienst 1939 werd zonder discussie vastgesteld. Anders was het gesteld met een wijziging der begrooting voor den dienst 1940, waarin was verwerkt op aandrang van Gedepu- teerde Staten een voorstel van Burgemees ter en Wethouders tot het opnieuw heffen van 75 opcenten op de gemeentefondsbelas- ting, en het bestemmen van gelden aan de algemeene reserve. Niettemin werd ook deze wijziging met algemeene stemmen aan- genomen. Een voorstel van Burgemeester en Wet houders, om het college te machtigen onder- handeling'en te voeren met den calamiteuzen polder Serlippens c.a. inzake de dgksverzwa- ring aan de Griete en in verband daarmede verbetering van den straatweg aldaar, onder- vonden eenige tegenkanting, daar enkele leden er niet van overtuigd waren, dat dit werk urgent was. Nadere mededeelingen van de zijde van den Voorzitter en wethouder Haak leidden er toe, dat de gevraagde mach- tiging met algemeene stemmen werd ver- leend. Bij de omvraag werden inlichtingen ge- vraagd omtrent de verzochte verbeteringen van enkele straten en verzocht de heer De Feijter een goede bewaking van hofsteden van gemoblihseerden. De Voorzitter merkte op, dat men zich met dergelijke vragen tot het hoofd van politie, i.e. den burgemeester, behoort te wen- den. De heer Maas verzocht enkele inlichtingen omtrent den werkkring van den gemeente- werkman te-Othene, die belast is met het ophalen van vuilnis, onderhouden van zink- putten en verwijderen van bladeren e.d. van de wegen in de kom van Othene. Hij moest van den Voorzitter vememen, dat tot zijn taak niet behoort het bijhouden van de wegen. De heer Florusse beklaagde zich over de gladheid van de wegen in de thans afgeloopen vorstperiode, wat den Voorzitter aanleiding gaf tot de opmerking, dat het de eerste maal in deze generatie was, dat een dergelijke winter is voorgekomen, en waarbij hij verwees naar den toestand in andere deelen van ons land. Er wordt gedaan wat eenigszins moge lijk is om de gladheid zooveel mogelijk te bestrgden en ook valt de medewerking van de burgerjj in dezen te roemen. De kantonrechter te Middelburg veroor- deelde H. de Z. uit Zaamslag wegens een ver- keersovertreding tot 1 boete subs. 1 dag hechtenis. Zitting van 6 Februari 1940. A. G. E., oud 23 j., bierbrouwersknecht te Hulst, was verdacht van mishandeling van Th. E. de Vliegher, gepleegd te Hulst op 8 Januari 1940. Eischf 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. L. v. C., oud 55 j., jager te Axel, had zich te verantwoorden wegens het schieten van een tweetal tamme eenden, toebehoorende aan H. E. M. van den Acker te Axel, op 9 Januari 1940. Eisch: 6dn week gevangenisstraf. Uitspraak: /25 boete of 15 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van de inbeslag ge nomen eenden. F. S., oud 46 j., koopman te St. Jansteen, verdacht van mishandeling van zijn echtge- noote, gepleegd te St. Jansteen op 6 Jan. 1.1. Eisch: 50 boete of 50 dagen hechtenis. Uitspraak: 25 boete of 15 dagen hechtenis. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Het volgende vonnis werd uitgesproken J. J. S., oud 74 j., hotelhouder te Middel burg, is wegens ontduiking van inkomsten- belasting veroordeeld tot een geldboete Van 6000 of 3 maanden gevangenisstraf. DRIE PERSONEN VERONGELUKT OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Op den onbewaakten overweg te Bergen- theim (Ov.) is Dinsdagmiddag omstreeks drie uur een emstig ongeluk gebeurd, waarbij drie personen het leven hebben gelaten en twee andere personen zijn gewond. De familie Helleman uit Bergentheim keerden per auto terug van de begrafenis van een 18jarigen zoon. Nabij den overweg ver- liet de chauffeur den auto, ten einde na te gaan of hg veilig kon passeeren. Alvorens de chauffeur den auto verliet, zette hij den motor af. Naar alle waarschgn- lijkheid is dit het gezelschap noodlottig ge worden. Want, nadat hij zich overtuigd had, dat er geen trein in aantocht was, had hij en kele oogenblikken noodig om den motor warm te laten loopen. Vermoedelijk door den mist heeft hij den naderenden trein Zwolle-Coevorden niet opge- merkt, althans de man stapte weder in zijn auto en reed door. Op den overweg werd de auto vervolgens door den trein gegrepen. De bestuurder van den auto, de ongeveer 45- jarige Merjenburg, werd op slag gedood, even- als mevrouw Helleman en haar 25jarige doch- ter. Mevrouw Olsman en een 17jarige dochter der familie Helleman liepen verwondingen op. Mevrouw Olsman, die met emstige verwon dingen naar het ziekenhuis te Stad Harden- berg moest worden gebracht, is een dochter van mevrouw Helleman. Haar toestand is niet levensgevaarlijk. Zij heeft een wonde boven het oog. Het zeventienjarige meisje bleek slechts zeer lichte wonden te hebben gekregen en kon naar de ouderlijke wonlng worden gebracht. Na de aanrijding is de auto twintig meter door den trein meegesleurd, waarna hg op den berm van den spoorweg werd geworpen. ENORME IJSDAM IN DE MAAS. Tengevolge van kruiend ijs had zich eenige dagen geleden in de Maas bg Megen (Noord- Brabant) een ijsdaim gevormd over de geheele breedte der rivier. Zondagmorgen ontdekte men, dat achter deze ijsdam een wak was ontstaan, terwijl zich in de ijsbarrifere scheu- ren vertoonden waar het Maaswater met groote kracht doorstroomt. De kolossale ijs dam heeft een lengte van 200 meter en een breedte van 140 meter. Deskundigen hebben berekend, dat de kolos een inhoud heeft van 150.000 kubieke meter ijs. Deze geweldige ijsmassa houdt het Maas water tegen en treedt dus op als stuw. Hier- door is de zeldzaam voorkomende toestand ontstaan, dat de stand van de rivier te Lith, meer dan 4 meter lager is dan die te Grave. Zondag was de stand te Grave 5.59 plus N.AjP. en die bij het stuweomplex te Lith 1.44 m. plus N.A.P. In gewone omstandig heden bedraagt het verval niet meer dan 1.25 m. Door de scheuren, welke nu zgn ont staan, zal dit verschil in waterstand echter geringer worden. Men is van meening, dat het geruimen tgd zal Uuren, zelfs bij aan- houdenden dooi, alvorens deze ijsbarricade, welke een hoogte heeft van circa 5 meter en die het beeld vertoont van een poollandschap, zal zgn verdwenen. NIEUW REDDINGSPAK VOOR SOHIPBREUKELINGEN. De Zweedsche ingenieur graaf Mdmer heeft een nieuw reddingspak voor schipbreukelin- gen ontworpen, waarvan reeds" een groot aan tal is beSteld. Het is van gummi en bekleedt het geheele lichaam. Het kan als een ketelpak in enkele oogenblikken worden aangetrokken. Het drijfvermogen wordt verkregen door een voe- ring van kapok, die tegelijk de koude weert. BEJAARDE VROUW OVERVALLEN. Een dertigjarige werklooze glas-in-lood- zetter te Utrecht heeft een overval gepleegd op een bejaarde vrouw, die een winkel aan den Leidscheweg drijft. Daar de vrouw begon te gillen, is de man op de vlucht ge- slagen. Weldra werd hij gearresteerd. Aan den- Leidscheweg drijven twee bejaarde dames voor gezamenlijke rekening een win kel. Zaterdagmorgen omstreeks half negen is een werklooze glas-in-loodzetter door den winkel de achterkamer binnengedrongen, waar zich een van de twee dames bevond en richtte een pistool op haar met de woorden: Je geld of je leven! De vrouw begon te gillen, hetgeen den in- dringer tot vluchten dwong. Voorbijgangers achtervolgden den man en waarscbuwden een agent, die den aanrander spoedig had inge- rekend. Op het politielbureau werd het vuur- wapen op hem bevonden, dat ongevaarlijk bleek te zijn, daar bet een speelgoedpistool was. De man is in verzekerde bewaring gesteld. AMMONIAK TEGEN GRIEP INGENOMEN. In het R. K. ziekenhuis te Zutphen zijn twee broers van de familie R. te Hal (gemeente ,Brummen) opgenomen, die thoiis een ver- warmd drankje tegen griep hadden ingeno- pen. Uit een flesch hadden zij zich ieder een glaasje vol ingeschonken, maar spoedig nadat ze er van hadden gedronken, werden zij onwel. Het bleek, dat zij ammoniak hadden ge- pomen. Een van de broers verkeerde aanvankelijk in levensgevaar, maar Maandagmiddag was het gevaar geweken. De toestand van beiden is gunstig. Maandagmiddag omstreeks half twee is het 7-jarig zoontje van de familie Van Straten te Amerongen, bg het spelen onder een passee- renden militairen autobus geraakt. Het kind was op slag dood. Maandagochtend vroeg heeft men aan boord van het s.s. „Rabenhaupt", dat in het Johan van Hasseltkanaal over het IJ te Am sterdam ligt, den 21-jarigen matroos K. Lub bers uit Appingedam dood in zijn hut ge- vonden. Uit het onderzoek door de politie bleek, dat in het kombuis een fornuis fel brandde. Aan het fornuis had men een groote kolen- kit gehangen. Deze kolen werden verhit, met het gevolg, dat zich gassen ontwikkelden, welke doordrongen tot de aan het kombuis grtenzende hut van den matroos. Deze kwam door gasverstikking om het leven. Het stof- felijk overschot is naar het Binnengasthuis vervoerd. VERKEERSONGELUK IN DEN HAAG. Zaterdagavond omstreeks tien uur is op den hoek van de Johan van Oldenbameveldt- laan en de Doornstraat in Den Haag de 21- jarige mej. M. K., wonende in de Laan van Meerdervoort, aangereden door een vracht auto. Mej. K., die een schedelbasisfractuur kreeg en den linkerarm en het linkerbeen brak, werd in zorgwekkenden toestand over- gebracht naar het Roode Kruis Ziekenhuis, awaar zg in den loop van den nacht is over leden. VAN DE TRAM GEVALLEN. De conducteur van de tramlijn Alkmaar JBergen, de heer G. J. ter Haken uit Alk maar, is Maandagnacht nabij Koedijk van de treeplank gevallen, van de tram gegleden en aan de bekomen verwondingen overleden. De man is eenigen tijd later langs de trambaan van Koedijk gevonden. Het lijk is naar het centrale ziekenhuis vervoerd. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN HET TANKSCHIP CERONIA. Bij de directie van de petroleummaatschap- pg La Corona, een dochtermaatschappg van de Koninklgke Shell, is Maandagochtend een telegram ontvangen van den kapitein van het motortankschip Ceronia, waarin medegedeeld wordt, dat Maandagnacht omstreeks half vier een ontploffing midscheeps heeft plaats gehad. Deze ontploffing veroorzaakte nogal wat schade. Het schip kan echter zijn rels ver- volgen. De kapitein seinde nog aan de reederij, dat aan boord van de Ceronia alles wel is, zoodat geen persoonlijk letsel zou zijn toegebracht. De Ceronia was op weg naar Rotterdam en de ontploffing heeft vermoedelijk vlak bij de Engelsche kust plaats gehad. Het schip staat onder commando van kapitein Velthuis en heeft een bemanning van 53 koppen aan boord, n.l. 14 Europeanen en 39 Ohineezen. HAARLEM IN OPSCHUDDING. Vorige week is half Haarlem op stelten ge- zet door het bericht van de vermeende ver- missing van het achttienjarige meisje M. Heeres, wonende aan de Wlestergracht. Des morgens vervoegde zich aan de woning van het meisje een 35jarige heer, die vroeg of mej. 'Heeres thuis was. Via een adverten- tie in een der plaatselijke bladen had hg een typiste gevraagd. Mej. Heeres was een der sollicitanten. Graag had hij, dat zg met hem meeging om eenig proefweck te maken. Mej. Heeres was inderdaad thuis en is met den on- bekenden heer in een taxi meegegaan. Toen des middags zes uur het meisje nog niet terug was, begonnen de ouders, gedach- tig aan het Amsterdamsche vermissingsge- val, waarmede het - gebeurde een f rappante overeenkomst vertoonde, een misdrijf te vree- zen. Per politie-radio-omioep is het signale- ment van het meisje en van den on'oekenden heer verspreid. Het geheele politie-apparaat trad in werking met alle middelen werd de opsporing van het meisje begonnen, doch ge lukkig kwam des avonds acht uur aan het politiebureau reeds de verlossende mededee- ling, welke aan alle onzekerheid een einde maakte, het meisje was terecht. Het bleek, dat de onbekende heer een romanschrijver uit Heemstede was. Hij had het meisje inderdaad meegenomen om proefwerk te laten maken. 's Ochtends had zij eenige uren voor hem ge- werkt, waarna zij met den heer en zijn vrouw den koffiemaaltijd had genoten. Ook den hee- len middag had zij werk voor haar aan staan- den werkgever gemaakt. Na dien had zij wederom met den heer en zijn echtgenoote den middagmaaltgd gebruikt en te zeven uur was zij naar haar ouders teruggekeerd. Het geval heeft te Haarlem groote opschudding gewekt. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Dinsdag heeft zich in een benedenwoning in de Esmoreitstraat te Amsterdam een ge val van kolendampvergiftiging voorgedaan, dat aan den bewoner, den 32jarigen schoen- maker L., die juist Donderdag j.l. gehuwd was, het leven heeft gekost. De man, die Dinsdagochtend kranten had bezorgd, was kort na zgn thuiskomst in de woonkamer gaan zitten, terwgl zgn vrouw, die over duizeligheid had geklaagd, te bed was gebleven. Zij werd eerst des middags om kwart voor zes wakker en bleek In een verdoofden toestand te hebben verkeerd. Zij stond op en ging kijken waar haar man was. Tot haar ontstelbenis trof zg dezen levenloos in de voorkamer, welke vol kolendamp stond, aan. Uit het geneeskundig onderzoek bleek, dat de dood reeds zeven tot acht uur tevoren was ingetreden. De kolendamp had zich ontwik- keld in een kachel, welke in de woonkamer stond. Aan de omstandigheid, dat het vergif- tige gas slechts in beperkte mate tot de slaapkamer was doorgedrongen, heeft de vrouw haar leven te danken. Zij behoefde zich niet onder dokters behandeling te stellen. De tragische gebeurtenis verwekte in deze buurt groote constematie. In den nacht van Maandag op Dinsdag is de 33-jarige dienstplichtige J. W. L. uit Ng- megen, in zgn kwartier te Beek (L.) ziek aangekomen. Toen hij zich naar bed wilde begeven, viel hij van de trap, waarbg hij o.a. een hersenschudding opliep. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis Calvarienberg te Maas tricht vervoerd, waar hij Dinsdagmiddag is overleden. BIJ AUTOBOTSING gedood. Bij het station van de Nederl. Tramweg Mij te Smilde had tengevolge van den mist een botsing plaats tusschen een vrachtauto en een personenauto, waarbg een van de bestuurders zoo zwaar werd gewond, dat hij enkele oogen blikken later overleed. Bij Nieuw-Beerta zijn zes Polen een stu dent en vijf zeelieden over de Nederland- sche grens gekomen en door de militairen aangehouden. Zij waren destijds, toen zij van plan waren naar Engeland te gaan, door Duitschers in de Oostzee van een schip gehaald en te Leer, ongeveer vijftien kilometer van de Nederland- sche grens, tewerkgesteld bij het lessen van schepen. De mannen hebben kans gezien, on- opgemerkt Leer te verlaten, voorzien van witte la'kens, om zich onherkenbaar door de besneeuwde velden te kunnen bewegen. Een der zeelieden was bovendien voorzien van een kompas, dat hij in een mouw van zijn jas had genaaid. Waarschrjnlgk zullen de mannen worden geinterneerd. NEDERLANDSCH STOOMSCHIP LAERTES OP EEN MIJN GELOOPEN. Zaterdagavond omstreeks half twaalf is het 5825 bruto reg. ton metende Nederlandsche stoomschip Laertes van de Nederlandsche Stoomvaart Mij. „Ooeaan" te Amsterdam, bij het lichtschip Royal Sovereign nabij Beachy Head in het Engelsche Kanaal op een mijn geloopen. Tengevolge van de explosie werd het schip beschadigd, doch het zonk niet. Bovendien werd niemand der 52 opvarenden gewond. De bemanning is aan boord gebleven. Op halve kracht is daarop het schip, dat uit Batavia kwam, met een hoeveelheid regee- ringsgoederen en een belangrgke partij Deli- tabak en na een betrekkelijk kort oponthoud in een der Engelsche controlehavens, op weg was naar Amsterdam, naar Londen opge- stoomd. Na de ontploffing was het Noorsche tank- schip Buccaneer te hulp gekomen en bevond zich in de nabijheid voor het eventueel ver- leenen van assistentie. De Laertes op de Theems aangekomen. Het Nederlandsche stoomschip Laertes, dat Zaterdagavond, nabg Dover op een mijn is geloopen, doch drijvende is gebleven, is Dins dagmiddag. de Theems opgevaren. MOTORTANKSCHIP „MAMURA", In dien loop van Zondag is het Nederland sche motortankschip ,,Mamura" van de maatschappij La Corona, dat in den middag van Zaterdag 27 Januari j.l. in de Engelsche wateren In de nabijheid van Duins door een explosie werd beschadigd, aan de kade van de Shell te Pemis gemeerd. Het schip arri- veerde Vrijdagnacht voor de Zeeuwsche kust en heeft daar voor anker gelegen tot Zater- dagochtend. Eenige opvarenden vertelden: Bij het op halen van het anker heeft dit een mijn ge raakt, waardoor een geweldige ontploffing naast het schip plaats vond. De ,,Mamura" heeft door deze ontploffing belangrgke scbade opgeloopen, maar noodseinen zijn, in tegen- spraak met indertijd verschenen berichten, niet gegeven. De drinkwatertank in het voorschip was lek geslagen en het water stroomde er met een snelheid van vijftien ton per uur binnen, zoodat de tank, welke hon- derd twintig ton kan bevatten, spoedig vol- geloopen was. Ook de drinkwatertank ach ter in het schip werd lek geslagen, evenals de laadtank, waaruit de ruwe olie langzaam wegvloeide. In het voordek werden de spanten ontzet, doordat een tweede watertank omhoog ge- drukt werd. Voorts werden het echolood en het kompas onbruikbaar. In het volkslogies werd een geweldige ravage aangericht. De kooien van de matrozen werden in de hoogte geworpen en het meubilair werd gekraakt. Doordat de brandblusch-apparaten vemield werden, begonnen deze schuim te spuiten, waardoor de kleeren van de matrozen wer-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3