ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN IN DIPLOMATIEKEN DIENST. "AKKER'TJES No. 10.025 MAANDAG 5 FEBRUARI 1940 80e Jaargang Binnenland Feuilleton Buitenland Razende Kiespijn helpen direct DE AANYALLEN OP DE NEUTRALE SOHEEP V A ART. DE FRANSCHE AMBASSADEUR VERLAAT MOSKOU. EUZEN ABONNEMENTSPRIJSBinnen Temeuzen f 1,35 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,65 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 6,per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,10, overige landen /2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen brj vooruitbetaling. Uitgeefater: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer /0,20. KX/EINE ADVERTENTIENper 5 regels 50 cent bjj vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrrjgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. NIEUWE STAATSLEENING OP KOMST Ter beurze van Amsterdam deed Vrijdag bet gerucht de ronde, dat reeds in den loop van deze week een nieuwe Staatsleening zou worden aangekondigd. Te bevoegder plaatse is geen bevestiging te verkrijgen. Eveneens volgens geruchten zou bet 4 rente-type ook voor deze leening behouden blijven, terwijil de koers van uitgifte wederom pari zou worden. De leening zou zich echter in zooverre van de voorafgaande onderschei- den, dat zij de bepaling zou bevatten, Volgens welke een gedwongen toewijzing zou volgen aan ben, die, op grond van bun vermogen, tot inscbrijving in staat moeten worden geacht, indien zrj niet mocht worden .volteekend. Wij 'brengen in herinnering, dat de vorige Staatsleening op 19 December j.l. werd uitge- geven tot een bedrag van 300 millioen en dat hderop door insehrjjVers niet meer dan f 100 milioen werd genomen. Met in be grip van de reeds tevoren bij de Rrjksfondsen ge- plaatste f 60 millioen, hebben deze laatste in totaaal het geheele restant opgenomen. Van de tbans te verwachten leening tast men wat den omvang van het bedrag betreft, volkomen in het duister. De verwaehting, dat de gelegenbeid zou worden geopend, om in te schrijven met stuk- keA van de vorige leening, is, volgens de thans verse hen en Memorie van Antwoord aan de Serste Kamer omtrent de begrooting 1940, bewaarheid. Hlijkens berichten in de bladen loopt om trent deze leening nog een gerucht, en wel zou de Minister emstig overwegen vennoot- schappen te verplichten op de nieuwe leening in te teekenen voor een bedrag, gelijkstaan- de aan 50 van de som, welke over het laatst afgesloten boekjaar aan dividend en tantieme is uitgekeerd. Beide geruchten geven wij door onder het grootst mogelijke voorbehoud. Het Departe ment van Financien laat nog niets los, maar tocb beweren de verspreiders van deze ge ruchten een goeden grond te hebben waarop zij dit publiceeren. One valt het op, dat men op deze manier zoowel de natuurlrjke als de rechtspersonen zou dwingen aan de leening deel te nemen. Het zal den Minister van Financien niet ge- makkelijk vallen een regeling te treffen die ieder zal bevredigen, en die aan particuliere belangen geen schade zal doen. Maar dit staat wel als een paal boven water het geld zal er moeten komen. Laten we hopen dat de Minister een regeling zal kunnen be- denken die de opgelegde last, als gevolg van de brjzonder zware tijden, op de meest billrjike wijze verdeelt. MINISTER STEENBERGHE. De Minister van Economische Zaken Mr. M. P. L. Steenberghe heeft Zaterdag, na be- eindiging van een kort verlof, zijn werkzaam- heden ten departemente hervat. iWOBILISATIE-TOELAGEN VEREAAGD. Bij beschikking van den Minister Van De fensie zijn opnieuw de mobilisatietoelagen ver- laagd, speciaal voor de ongehuwden. De toelagen van de gemobiliseerden, die niet in hun vredeswoonplaats gelegerd zijn, zijn thans als volgt vastgesteld. Het bedrag tusschen haakjes geeft aan, welke toelage de ongehuwden per dag krijgenopperofficier 4 (/1,50), hoofdofficier /3 1subal- teme-officieren f 2 (/0,75), onderofficieren boven den rang van sergt-majoor (opper- wachtmeester) /1,25 (/0,50), sergt.-majoor (opperwm.) 1 (/0,40), overige onderoffi cieren /0,75 (/0,30). Jaarwedde genietende korporaals en soldaten 0,40 0,20)Voor soldij genietende korporaals en soldaten is de mobilisatietoelage 0,15) betzelfde ge'bleven. Roman van JOHANN D. DBGREEF. (Nadruk verboden.) 17) Vervolg. Gordon strekte zijn band naar de doos uit. En nu pas bespeurde hij, dat zij ook nog een briefje bevatte. Verrast vouwde hij het open. Het papiertje was bedekt met een paar regels grof, hoekig schrift, waarvan de onregelma- tigbeid een opzettelijk verdraaide hand ver- ried. „Mylord", las hij vlucbtig. „Hierbij ontvangt u het document terug, dat u ontstolen werd. Ik geef u de plechtige verzekertng, dat het nog door geen onbevoeg- de is ontcjjferd, overgeschreven of gefotogra- feerd. U zult dit gelooven, als ik u naar waar- heid verklaar, dat de opdracht luidde, het cou- vert ongeschonden vanuit Holland via Sout hampton, New York en San Francisco naar Tokio over te brengen. Doe geen onderzoek naar schrijver dezes. Ik zou in moeilijkheden kunnen komen en dit zou een slechte beloo- ning zijn voor mijn ijver, het belong van En- geland te dienen. X..." Toen Gordon dit raadselachtige briefje ge- lezen had, boorde zicb door zijn verwarde ge- dachten slechts 6dn vraag: wie was de schrij ver van deze regels? Neen, hij wenschte het niet te weten uit nieuwsgierigheid, of om hem de politie op zijn bielen te zenden. Maar hij voelde zich jegens hem verplicht met innige dankbaarheld. Het couvert was ongeschonden, politieke moeilijkheden vielen niet te vreezen en het gebeurde zou hem dus lang niet zoo zwaar aangerekend worden, als het zich aan- vankelijk had laten aanzien. En voornamelrjk ONDERWIJZERS EN LUCHT- BESCHERMINGSDIENSTEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de burgemeesters der gemeenten een omzendbrief gezonden, waarin hij de aan- dacht vraagt voor het volgende: Zooals bekend is, genieten de onderwijzers, die zich in werkelijken militairen dienst be- vinden, verlof krachtens artikel 4 van het Verlofsbesluit. Eveneens zij, die zijn verbon- den bjj het reservekader of op andere wijze militaire plichten vrijwillig op zich hebben genomen (artikel 5 van dat besluit). Beide groepen behouden gedurende 6dn maand het voile salaris, terwijl daama de militaire in- komsten met de burgerwedde worden ver- rekend. Betreft het verplichte onderwijzers, dan worden de hun uitgekeerde bedragen en de wedden van hun plaatsvervangers door het rjjk aan de gemeente- en schoolbesturen Ver- goed. Nu hebben verscheidene onderwijzers en on- derwijzeressen Zicb vrijwillig voor andere, niet-militaire diensten ver'oonden (luchtbe- scherming, Roode Kruis en dergelflke). De artikelen 4 en 5 van het Verlofsbesluit zijn hier dus niet van toepassing-. Deze personen hebben, indien hun voor het verrichten van die werkzaamheden Verlof is verleend, voor lan- ger dan acht schooltijden per kalenderkwar- taal, geen aanspraak op uitbetaling van hun onderwijsbezoldiging. Rijksvergoeding voor deze jaarwedden of voor de wedden van hun plaatsvervangers heeft dan ook niet plaats. Het is den Minister van Onderwijs gebleken, dat de hierbedoelde onderwijzers him verbin- tenissen bij de luchtbescherming of het Roode Kruis veelal hebben aangegaan zonder voor- kennis van hun werkgevers of zonder zich van te voren behoorlijk rekenschap te hebben gegeven van de consequenties van hun daad. Nu deze bun duidelijk zijn geworden, wordt in vele gevallen gevraagd, de verloven aisnog, krachtens artikel 6, tweede lid onder a van het Verlofsbesluit, goed te keuren, opdat uit betaling van hun salarissen en Rijksvergoe ding daarvoor en voor de kosten van vervan- ging kunnen geschieden. De Minister van Onderwijs acht het niet wenschelijik deze verzoeken in te willigen. Niet in de eerste plaats, omdat dit aanzien- lijke uitgaven ten laste van de begrooting van zjjn departement zou medebrengen, maar V66r alles, omdat deze uitgaven niet gemotiveerd zouden zijn. Juist in tijden als deze en ook in oorlogstijd, is het dringend noodig, dat de kinderen onder de hoede van hun onderwijzer blijven. Zijn plaats is in de school en niet daarbuiten, hoe nuttig het werk op zich zelf ook is, dat hij elders zou kunnen verrichten. In verband met het vorenstaande geeft de Minister van Binnenlandsche Zaken den bur gemeesters in overweging, het onderwijzend personeel niet als lid van den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst toe te laten of te handhaven. DREIGENDE STOPZETTING VAN EEN KARTONFABRIEK. Tengevolge van de zeer beperkte beschik- baarstelling van goederenwagons worden de diverse kartonfabrieken met stopzetting be- dreigd. Aan het personeel van de Ooop. Kar- tonfabriek de Vrjjheid te Veendam, is inge- volge dezen noodtoestand reeds ontslag aan- gezegd tegen 12 Februari. Wanneer binnen- kort dit euvel niet zal zijn weggewerkt, wor den een paar duizend arbeiders in de Veen- koionien met werkloosheid bedreigd, boewei orders in voldoende mate aanwezig schijnen te zijn. NEDERLANDERS IN DITTSCHLAND. De beer De Marchant et d'Amsembourgb heeft aan de Ministers van Defensie en van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen ge- steld: 1. Weten de Ministers, dat er onder de hierom zou het hem tot groote voldoening hebben gestrekt, indien hij zijn onbekenden weldoener had kunnen danken. Terwjjl hij nog moeite deed, zjjn verbijste- rende gedachte te ordenen, trad lady Allenby binnen. „Gordon, is die juffrouw in de hall er voor jou?" ,,Ja, tante, zie eens hier wat zij me ge- bracht heeft", antwoordde Gordon, met een stem die even oversloeg van opwinding. ,,Wat is het?" vroeg de oude dame verwon- derd. ,,Het gestolen document en nog ongeschon den..." Er klonk een kreet van verbijstering en vreugde van de lippen van lady Allenby. „Wie... wie...?" stamelde zij. „Ik weet het niet", zei Gordon. „Alles is me nog een raadsel". „Vlug! Heh je Sir Buddock al gewaar- schuwd?" „Ik heb er zelfs nog niet aan gedacht" lachte Gordon, terwijl hij naar de telefoon greep. Een oogenblik later had hij verbinding met den onderstaatssecretaris. Hij wilde hem de geheimzinnige geschiedenis uitvoerig ver- halen, maar hij kwam niet verder dan het begin. ,,Wat, het document?TT hebt het docu ment terug?" viel Sir Buddc t hem verbluft in de rede. ,,Jawel, sir, en het is ongescnonden. Wenscht u dat ik even naar u toekom?" ,,Wacht eens, is die juffrouw nog bjj u?" „Jawel, sir." ,,Welnu, dan zou ik Idever naar u toeko- men", besloot de onderstaatssecretaris. „We moeten die juffrouw even ondervragen en als dat in mijn woning geschiedt, zou zrj op de gedachte kunnen komen, dat het staatszaken betrof. En dit acht ik ongewenscht. Conve- nieert het u, ons nog even te ontvangen. Ik breng iemand van het Centraal Bureau mee." „Zeer vereerd, sir, u is welkam", antwoord- gemobiliseerden velen zijn, die tengevolge van de werkloosheid vrijwillig of zelfs gedwongen werk in Duitschland badden aangenomen, en dat hun gezinnen hen vaak daarheen zijn ge- volgd 2. Weten de Ministers, dat het voor de meeste dier gezinnen bij de mobilisatie niet mogelijk is geweest naar Nederland terug te keeren en dat zij thans door de Duitsche over- heid opdezelfde basis worden gesteund als de familieieden van Duitsche gemobiliseerden? 3. Is het den Ministers bekend, dat de Duitsche overbeid principieel het verstrekken van visa weigert, zoowel aan de gemobiliseer den als ook aan hun familie, behalve in ifit- zonderingsgevallen en dan tegen de normale, vrij hooge kosten? 4. Zijn de Ministers bereid, in overleg te treden met de Duitsche overbeid en met de betrokkenen om te onderzoeken of het moge lijk is, een regeling te treffen, opdat het familieverband voor deze gemobiliseerden niet bljjviend verbroken wordt? 5. Zijn de Ministers bereid, indien de onder vraag 4 bedoelde regeling niet kan worden bereikt, dan te bevorderen, dat de families van de gemobiliseerden, voor zoover zij dit wenschen, op kosten van het Rijk weer naar Nederland kunnen verhutzen, en dat zij ter- etond na terugkeer de kostwinnersvergoeding ontvangen, berekend op basis van het door den kostwinner in Duitschland verdiende loon? NEDERLANDERS IN FINSCHEN MTLITAIREN DIENST. Op de vragen van den heer Wijnkoop, be- treffende de bemoeii'ngen van den Finschen consul te Amsterdam, ten aanzien van het door Nederlanders in Finschen militairen dienst treden, heeft de Minister van Justitie geantwoord Bij, onderzoek is gebleken, dat de heer G. Key, consul van Finland in Amsterdam, des- verlangd aan personen, ongeacht van welke nationalityt, formulieren verstrekt, houdende vraagpunten met het oog op een eventueel dienst nemen als vrijwilliger in het Finsche leger. Gntkennend wordt beantwoord de vraag of het den Minister tevens bekend is, dat door genoemden consul gratis gelegenheid wordt gegeven tot het reizen naar het buitenland zonder het vereischte paspoort. Van overtreding van eenige wettelijke be paling is niets kunnen blijken. Ook overigens zijn geen feiten aan het licht gekomen, op grond waarvan uit anderen hoofde tegen hetgeen door voormelden consul is Verricht, bezwaar zou behoeven te worden gemaakt. FITVOER1NG VAN DE WET BEHOUD SGHEEFSRUIMTE. Brj Kon. Besluit is ingesteld een commissie, welke tot taak zal hebben den Ministers van Waterstaat en van Defensie van advies te dienen bij de uitvoering van artikel 4, vierde lid, der Wet Behoud Scheepsruimte. (Het ver- leenen of onthouden van vergunningen ten aanzien van binnenschepen.) In deze commissie is benoemd tot voorzit- ter, de heer F. J. H. Geraets, referendaris bij het Departement van Waterstaat. Tot lid en secretaris de heer H. H. van Asch Jr., tijdelijk ambtenaar bij het Depar tement van Waterstaat. Voorts heeft de Minister Van Waterstaat het volgende bepaald: Het is verboden op eenigerlei wjjze te be- werken of er toe mede te werken, dat een sleepboot, indien deze is een in Nederland thuisbehoorend binnenschip, zonder door of namens den Minister van Waterstaat ver- ieende vergunning: a. baar boedanigheid van in Nederland thuisbehoorend binnenschip verliest; b. in eigendom, in gebruik of ter beschik king wordt overgedragen, met dien verstande, de Gordon hoffelrjk. Nadat hq de verbinding verbroken had, be- gaf hij zich naar de hal. De kioskhuurster was een eenvoudige juffrouw van ongeveer dertig jaar, die zich blijkbaar in deze deftige omgeving weinig op haar gemak voelde. Gor don zei haar dat het pakje, dat zij hem be- zcrgd had, hem een paar dagen geleden ont stolen was en vroeg haar, of zij even wilde wachten om een paar vragen van de politie te beantwoorden. Zij was terstond bereid, waarop Gordon haar meenam naar de biblio- theek en haar liet plaatsnemen. Tien minuten later verscheen Sir Buddock. Hij was in gezelschap van een inspecteur van het Centraal Bureau, die even opgewonden was als hij zelf. Mister W5ck", stelde de onderstaatssecre taris hem aan Gordon voor. Daarop wierp hij een vluchtigen blik op de juffrouw en on dec- zocht het kostbare couvert, dat Gordon hem ter hand stelde. Weinige oogenblikken later slaakte hij een zueht van verlichting. Ongeschonden, 'n wonder", stelde hrj voldaan vast. En daarop ving hij het verhoor aan. De juffrouw kon hem niet veel meedeelen. Om kwart voor negenen was er 'n taxichauf- feur bij haar gekomen, die haar had verzocht lord Trevelyan te willen telefoneeren dat er een pakje in de kiosk voor hem afgegeven was. Het bewuste pakje had de man bij zich. Op haar vraag, of zjj er niet bij hoefde te zeg- gen van wie 't afkomstig was, had hij geant woord, dat hij den naam van zijn opdracht- gever niet kende. En daarop was hij wegge- reden met zijn taxi „Kende u den chauffeur soms?" informeer- de mr. Wick, aan wien Sir Buddock het ver- dere verhoor overliet. ,,Neen, ik ken hem niet, sir", antwoordde de juffrouw. ,,Was het een Londensohe taxi?" ,,Dat zou ik u niet kunnen zeggen, ik heb er niet op gelet." dat geen vergunning is vereischt voor de overdracht in gebruik of ter beschikking voor een tijdvak, korter dan 8 etmalen; c. een vaart, een reis of een reeks van reizen aanvangt, welke niet geheel binnen het rijk in Europa valt; d. een vaart, een reis of een reeks van reizen vervolgt, welke niet geheel binnen het rijk in Europa valt, indien deze vaart, reis of reeks van refzen was aangevangen voor het in werking treden van het verbod. Het verbod onder b. geldt niet voor sleep- booten, die door de overdracht in eigendom, in gebruik of ter beschikking komen van Nederlanders, van wie niet blijkt^.dat zij hun gewoon verblijf buiten Nederland hebben, of aan hier te iande gevestigde vennootscbap- pen, vereenigingen, stichtingen of andere rechtspersonen, tenzij blijkt, dat de zetel van baar scheep^bedrijf buiten Nederland is ge- legen. KEURTNG VAN MATERIA LF.N TEN DIENSTE VAN DE LUCHTBESCHERMING De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft goedkeuring gehecht aan het voorstel, de keuring van materialen ten dienste van de luchtbescherming op te dragen aan een kem- commissie uit het Centraal instituut voor materialenondenzoek. De kemcommissie zal den naam dragen: /Materialen commissie luchtbescherming" (M.C.L.B.); zij maakt deel uit van de inspec- tie luchtbescherming en is gevestigd Java- straat 32 te 's-Gravenhage, telefoon no. 110316. s De M.C.L.B. zal zoo noodig en zoo mogelijk: 1. De keuringseischen vaststellen voor ma terialen en hun toepassing, alsmede voor voor- werpen ten dienste van de luchtbescherming. 2. De mogelijkheid soheppen een oordeel over de geschiktheid van deze materialen enz. uit te spreken. 3. Den weg wijzen om tot goede produc- ten te geraken. Aangezien Voor enkele onderdeelen van dit werkprogramma reeds enkele commissies werkzaam zijn, zal op die gebieden slechts coordineerend worden opgetreden. Met haar voorbereidende werkzaamheden voor het vestigen van de organisatie, noodig om aan haar doelstelling te heantwoorden, heeft de M.C.L.B. inmiddels een begin ge maakt. De inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen heeft van het bovenstaande in een circulaire mededeeling gedaan aan de burgemeesters en hij zal hen omtrent den stand van de voorbereidingen te fcijner tijd nader berichten, waarbij tevens een weg zal worden aangegeven, langs wel- ken de voorstellen tot keuring van materialen enz kunnen worden ingediend. HET OORDEEL VAN BELGISCHE LIBERALEN OVER DE REDE VAN MINISTER VAN KLEFFENS. Een aantal van iiberale, in het Fransch ver- schijnende Belgische bladen heeft zich niet tevreden getoond over wat Minister Van Kleffens over de samenwerking met Belgie gezegd heeft. De Flandre iiberale, het orgaan van de feist Franschge'zinden te Gent, is zelfs zo<5 ver gegaan te schrijven, dat deze minsterieele rede niet in overeenstemming was met een „waardige en fiere neutraliteits- handhaving." Die woede schijnt vooral ver- oorzaakt te zijn doordat Nederland, net zoo goed als de Belgische Regeering zelf trou- wens, weigert een automatisch werkend militair samengaan in geval van een aanvai op het grondgebied van 4^n der beide landen te aanvaarden. Ook bladen als La Gazette, La demiere Heure en Le Soir, eischen zulk een automa- ,,Kunt u zich misschien nog herinneren, welk rijnummer de man droeg?" ,,Neen, daar heb ik evenmin acht op gesla- gen, sir." Mr. Wick keek teleurgesteld. Veel waarde hadden de verklaringen niet voor het onder zoek. Maar er waren nog andere wegen te be- wandelen. Hij gaf de hoop nog niet op. Hij. noteerde het adres van de juffrouw en liet haar vervolgens gaan. Zoodra zij verdwenen was, onderzocht hij zorgvuldig het briefje, dat het pakje verge- zeld had. ,,Een bekende hand?" informeerde Sir Buddock nieuwsgierig. ,hNeen, dat kan ik niet zeggen", antwoord de de inspecteur. ,,Het is een verdraaide hand. Ik kan zelfs niet uitmaken, of het door een vrouw, of een man geschreven is. De forsch geteekende letters verraden een mannenhand, doch de dunne op- en neerhalen doen me twij- felen." ,,In het briefje doet de onbekende zich voor als een man", merkte Gordon op. ..Jawel, maar dat kan een mystificatie zijn, mylord", antwoordde mr. Wick. ,,Ik zal het briefje maar meenemen voor het onderzoek! O ja, wie heeft het in handen gehad tot op dit oogenblik?" „Alleen ik", antwoordde Gordon. ,,Dan zal ik even een vingerafdruk van u nemen, mylord. Wellicht komen er nog meer op voor en kunnen die ons op het spoor van den afzender brengen." „Is dat van zooveel belang?" vroeg Gor don glimlachend, toen hij zich het verzoek van den schrijver herirmerde, geen onderzoek naar zijn identiteit te doen. ,,Zeer zeker", liet Sir Buddock zich hooren. ..Zeifs al zouden we er niet aan denken, den afzender, die ons inderdaad een grooten dienst bewezen heeft, strafrechtelijk te vervolgen in dien daar al termen vocr zouden bestaan, dan dienen we toch te weten, wie zich achter deze zonderlinge geschiedenis verbergt." sSSfsS' Doe dan |wee dingen. Neem n AKKERTJE" om rustig zon der pijn te kunnen slapen en ga morgen naar Uw tandarls. (Ingez. Med.) tisme, dat overigens naar hun meening slechts tegen ddn der oorlogvoerende landen zou gericht kunnen zijn. De Roomsch-Katholieke pers, de Waalsche zoowel als de Vlaamsche, heeft die opvatting bestreden en ook onder de socialisten steimt de overgroote meerder- heid de voorzichtige politiek van Minister Spaak. In een hoofdartikel Van Le Soir nu (de hoofdartikelen van dit blad hebben steeds min of meer het karakter van beschouwingen van een vrije tribime) heeft de voorzitter van de Iiberale partij, de beer Coulonvaux, die al te eenzijdige opvatting der neutraliteit van sommigen zijncr partijgenooten bestreden en tevens warme hulde gebracht aan den Neder- landschen Minister van Buitenlandsche Zaken. De Belgische li'berale leider onderschrijft geheel de Nederlandsche these van het Euro- peesche belang onzer neutraliteit. ,,Het is van het hoogste belang voor Euro pa en voor de oorlogvoerenden zulke neutra liteit te eerbiedigenNederland wil blijven een land van vrijheid en van onafhankelijkheid bn niet in den dienst staan van gelijk welke vreemde mogendheden." Het Noorsche blad Aftenposten richt een scherp artikel tegen den oorlog tegen de neu- trale scheepvaart. Het artikel dat het op- schrift „Moord" draagt, zegt: Wat op het oogenblik geschiedt tegen vreedzame ongewa- pende Noorsche en andere neutrale zeelieden is niet anders dan moord en zij, die hiervoor verantwoordelijk zijn, zijn niet anders dan moordenaars. De menschen die worden aan- gevallen hebben geen deel aan den oorlog en hun neutraliteit is plechtig erkend door de oorlogvoerende partijen. ZUID-AFRIKA KRIJGT EEN LEGER VA)V 100.000 MAN. Naar uit Zuid-Afrika wordt vemomen, be- oogt de regeering, binnen zoo kort mogelijken tijd een totale weermacht van 100.000 man onder de wapenen te hebben. Dit aantal zal in trjd van nood tot een maximum van ca. 160 duizend man kunnen worden uitgebreid. Officieel wordt thans bevestigd, dat de heer Naggiar, Fransche ambassadeur te Moskou, om gezondheidsredenen met verlof zal gaan en de Russische hoofdstad waarschrjnlijk bin nen enkele dagen zal verlaten. De vermoede- lijke datum van zijn terugkeer wordt niet me- degedeeld. Gedurende zijn afwezigheid zal de gevolmachtigde, minister Payaft, als zaak- gelastigde optreden. DE BALKANCONFERENTIE. Buiten de formeele zittingen van de Bal- kanconferentie werd, volgens Reuter, in parr ticuliere besprekingen de lcwestie overwogen van de houding, die de Balkanstaten zouden moeten aannemen jegens de oorlogvoerenden. Men geloofde, dat al kon de conferentie ein- digen met de publicatie van een zuiver for- De onderstaatssecretaris wendde zich tot den inspecteur. ,,U wilt zeker dit couvert ook meenemen." „Heel gaame sir", antwoordde mr. Wick. Sir Buddock sneed de enveloppe zorgvuldig open en haalde er het document uit te voor- schijn, dat hij terstond in zijn portefeuille borg. ,,'t Is een wonderlijke zaak", hernam hij vervolgens. ,,Wiij kunnen thans met vrij groote zekerheid aanhemen, dat meneer O'Kelly de man is, die het document van de Pistool- Engel heeft overgenomen en naar Engeland heeft teruggebracht." „De man met de loden regenjas!" viel Gor don verrast uit. „Ik heb aan hem nog niet gedacht. Zou bij me het pakje misschien heb ben laten terugbrengen?" ,,Neen, dat lijkt mij niet waarschijnlijk. O'Kelly is een man, dien ik in staat acht zijn vader en moeder te verkwanselen. En van zoo iemand kan men moeilijk gelooven, dat hij zich iets gelegen laat ligigen aan Engelands politieke belangen, waardoor de onbekende afzender gedreven wordt. zooals hij voor- geeft." Gordon moest die meening beamen. Maar daarmee leek hem de geschiedenis nog raad- selachtiger. Aangenomen dat O'Kelly het do cument werkelrjk naar Engeland had terug gebracht, hoe kwam het dan in handen van een derde of vierde? Hij vroeg Sir Buddock naar zijn vermoedens, doch deze haalde zijn schouders eens op en vestigde een vragenden blik op den inspecteur. ,,Wat denkt u er van, mr. Wick?" De inspecteur trok een nadenkend gezicht. „Ik veronderstel dat de man, die belast is ge weest met de overbcenging van het document naar Tokio, om de een of andere reden ver- raad aan de bende heeft gepleegd." ,,T6ch O'Kelly, zou hij daarom naar Enge land teruggekeerd zijn met het document?" viel Sir Buddock ongeloovi.g uit. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1