Landbouwberichten UW KINDJE VERKOUDEN Feuilleton- vertellingen Dam- en Schaakrubriek HH lUI lHI ip ~jgi ng p lH Pluimvee-Rubriek Burgerlijke Stand BRABANTSCHE BRIEVEN, DAMMEN. LOOP DER BEVOLKING. M._'dm., m.. SCHAKEN. Dameptan-opening. HET SCHEUREN VAN GRASLAND. Naar gemeld wordt zullen zij, die na 1 Sept. 1939 blijvend grasland scheurden, of nog zullen scheuren, een derde van de op deze ge- scheurde graslanden geteelde granen voor eigen gebruik mogen behouden, dan wel een toewijzing ontvangen voor een extra hoeveel- heid mengvoeder, hiermede overeenkomende. Het op deze gescheurde graslanden geteelde ruwvoeder (aardappelen, voederbieten enz.) wordt voor eigen gebruik gelaten. Echter kunnen op deze regeling alleen die landbouwers aanspraak maken, die hun na 1 September 1939 gescheurd of te scheuren grasland hebben doen goedkeuren door den productiecommissaris en geen nieuwe gras landen ter vervanging van deze gescheurde graslanden hebben, aangelegd. Wrijl dan keel, rug en borstje In met Dampo.Wonderlijk zooats d£t helpt! Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Ulvenhout. Amico, Daar zyn, mee deus felle winter- weer, vend menschen ziekWe gaan naar Februari...! En da's 'n kwaje maand. 't Is de sturmmaand onder 't menschen- mennigte brikt van d'n gewas blom steel. Van 1 eaten komen. proppen kost Zondag niks De... eh... ..nachtploeg" was om zoo te zeggen buiten gevecht gesteld: den Joost moest by 'n serie klantjes op ziekenbezoek, want hy is 'nen ouwerwetschen zakenman; als ge hum klandi- zie gunt dan krygde 'r 'n familielid by! Veur edn orderke van tien worsten en twintig zul- ten lot ie oe noolt meer in den steek! Dan wenscht ie oe heel oew leven Zalig Nuuw- jaar, feliciteert oe en oew vrouw mee den Verjaardag, trouwdag en oew eventueele prijske uit de loterybezoekt oe in 't zieken- huis als 't zoo uitkomt, doet de examens mee van oew kroost; zurgt, als ge 't 'm vraagt, veur informaties op den vrijer van oew doch- ter (want den Joost komt toch overall, kort- om: hij is 'nen Burgerlijken Stand op z'n eigen, waarin ie oe opneemt veur AAnen rol gekookt spek, of tien kilo beuling-op-dertig- dagen mee acht dagen zicht min twee percent ..contant". Den Joost heeft 't dus veul druk deus weken, want veul portretten uit zijnen zake- lyken familie-album zyn beschadigd mee 'n griepke. 'nen vastzittenden hoest, spit en „rimimeltiekerigheidr'. De leste veertien dagen had ie drie begra- fenlssen! Dan leet-ie 't z66 aan mee zynen verkoop, dat ie in den omtrek van den over- leden .client" (hy sprikt altij van m'n ,,Clien- ten". Ja mee 'n hoofdletter, want die is be- slist te hddren by den Joost) maar dan leet-ie z'n zakenreis z66 aan, dat ie in de wije om- geving van 't sterfhuis dieen dag z'n orders haalt, na in den stoet te hebben meegerejen in z'n gevuurlakt Fordje, mee zijnen hoogen hoed op, dien ie dan meevoert in 'n doos tus- schen den af te leveren bal'kenbrei en zoo. Ja, den Joost heeft zoo z'n eigen ouwer- wetsche methode van zakendoen en toen zy nen ouwen patroon "m buitenschupte. schupte- n-ie ginnen ,,ophaaldienst" weg, lrjk ie docht, maar 't beste .familielid" van heel z'n clien tele! En de worstafnemersfamilie liet dat nie onder zich! Getuige den florissanten toestand van „De Samenwerking", maar dat tusschen 2 hokskes! Want ge wit 'r alles van. Elgenlijk wilde-n-ik oe maar duidelijk ma ken, hoe druk den Joost, ook in vrjjen tyjd, ook op Zondagen bezet is, in deus barre win- terttj, nou veul menschen ziek zyn. En nie alleen den Joost ontbcak op 't prop- app61! Ook den Joep liet ons „zitten". Ge wit, den Joep, jongste van de club, heeft 'n huis- houwen van twaalf kinders. Dus den Joep is ziekenvader op den oogenblik. Want als in 605. Optoesingen. Het probleem-Plasschaert uit rubriek 603. Zwart: 2, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 21, 22, 26, 27. Wit23, 24, 25, 32, 33, 36, 37, 38, 39, 40, 41. 1. 3631 27X47 2. 3328 47X1® meersl. 3- 23X5 22X 33 4. 25—20 15X24 6. 37—31 26X28 6. 5X3 wint. Zwart is verpllcht tot 13—19; wit 3X39; zw. 19—23 en wit 39—33. Op zwart 28 volgt nu 336; 61 enz. Op zw. 2—8 volgt 3317; 1722 en 22—33 wint. Moeilijk is het overblyvende eindspel- letje dus niet, maar beginners zullen niette- min goed doen, de winstgang aandachtig te bekijken en in zich op te nemen. In de vorige rubriek gaven we het volgende probleem van C. K. Kaan ter oplossing. Zwart: 10, 12, 13, 16, 17, 22, 24, 34, 40. Wit: 23, 32, 33, 35, 37, 43, 44, 48, 49 1. 2318 12X23 2. 33—28 22X33 3. 43—39 34X43 4- 49X® 40X49 5- 41 49X21 gedw. 6- 4X6 wint. Aardig slotmotief, een pietsie topzwaar misschien. Op zwart 213 wint wit door 617, ter- wijl zw. 2138 verliest door wit 4843 en 644. zoo'n gezin er 6dnen 't op z'n heupen krygt sjuuster: op z'n luohbpijp dan is zooiets mee gin zeuventig, tachtig zakdoeken goedge- mokt! Den Fielp ,,voelde z'n heigen hook nie eele- gaar vit", zee-t-ie; z'n ,,knieen kraakten", zoo luidde zijn diagnose ,,en d'n sneeuw zat in z'n hoofd." Den Jaan was kiplekker, maar z'n Tonia, beweerde-n-ie, lee thuis, in de bedstee de peeen op te scheppen of ze den nacht nie meer halen zou enne... zee den Jaan effenaf: daar was nog gin ktjk op...! Maar ondertusschen moest ie de wacht houwen, wat ie dan ook dee mee 'n lip in't hoekske bij de raam. Als ie 'ns 'n trekske aan z'n pijp wou doen, moest ie ergens anders gaan zitten enne... werm was 't daar in dat hoekske op den erf nou bepaald nie, verkl<terde-n-ie. Den Blaauwe en ik schoten dus over. Hij vond 't 'nen goeien verloren middag om 't ,,schryfwerk" van ,,de Samenwerking" uit 't wAArgaren te peuteren, want „z'n kantoor had onder de leste conferentie zwaar gelejen" zee-t-ie droog: „maarr... 't was lollig gewist!" Ik gong dus 'nen kuier maken. 't Vroos 'n graad of tien; den sneeuw lag, hard als marmer, gebobbeld langs de wegels, en op de sloojen, die tot den bojem'ijs zyn. t Was stillekes op den buiten, waarover 'nen nevel hong, zoo koud, dat g'er oewen kop teugen aan stootte als teugen 't ijswater uit de pomp. Ginnen sterveling was levers te zien. De winkeltjes lagen afgesloten in den Zondagmiddag acht wit-bevrozen ramen en t leek of ze nooit meer zouwen opengaan, ook al wist ik, zoo goed of ik huilie zag, dat daar achter den winkel, de menschen zaten te ,,bakken" bij de gloeiende plattebuis, in 't schemerige woonvertrek mee de beslagen ra men, waardeur den witten akker schimde en den pearsen baksteen van 'nen hoek van ons kerk. Als ik daar langs kwarp keek ik efkens bij on« pastoorke Ibinnen, maar ook de pastorie lag besloten in den kouwen nevel, die waasde over den witten voorhof. Strak hongen z'n bruinige lancasters achter de hooge ramen, waarvan 't onderste gedeelte bedekt was mee iange driehoeken van matglas-ijs, die vinnig omhoog piekten. Lijk wltte nonnekes, ineengedoken van de kou, stonden daar de conifeeren onder 'nen dikken mantel van sneeuw-ijs, op 'n rij langs z'n tuinhek. En wat wyerop, daar lag de ver- laten school, somber in den halfduisteren middag en mee van onder tot boven bevrozen ramen. Gin levend wezen, gin minsch was te be- speuren op den durpsweg mee al z'n gesloten huiszekes, mee de witte sneeuwkussels op den t-aamdurpels, ijsfranjes langs de lage goten. 't Ennigst teeken van leven" was de smoor- lucht, die nou en dan naar benejen sloeg uit de schouwpypen. Ten Oosten klom 'n bleeke maan boven de bosschen uit, ten Westen zonk 'nen bloed- rooien zonnebol achter de nevelbank. 'Nen zwak rozen gloei waasde teugen de peerl- grijze locht, waarteugen de blanke sneeuw- daken blaauwig en strak aflijnden. Beweging- loos, levensloos-stil schimde 't kale hout van t geboomt, met hler en daar 'nen dot sneeuw- ijs in de oksels, teugen den rossen sneeuw- hemei. De vorst kraakte in de heggen van voorhovekes, onder den ouwen, bevrozen sneeuw, die zwaar woog op den dorren ligus- ter en eik. M'nen stap dompte dof over den leegen durpsweg. En ineens, zonder nadenken, stak ik den eenzamen steenweg over, gong 'n akkerpad in, dat leidt naar 't Ulvenhout- sche bosch. 'k Gong nou pal oost. En den kou wen nevel kneep hier nog vinniger in 't stramme vel. 'n Enkel huizeke stond hier moei en diep in den sneeuw. 't Erme gedoeike bukte scheef van den ouwerdom, hoog in de sehou- wers mee dat laaghangende, dikwitte dak. De akkers bezijen den pad waasden wit weg in den kwynenden Zondag. Ha! Daar was den bleeken maan weer. 'k Was content „iemand" te zien, hier in deus witte woesteny van eenzaamheid en barre verlatenheid. 't Koolland stak z'n witte kop- pen lijk harde schuimklodders boven de leege akkers uit. 'Nen enkelen keer poeierde droog- gevrozen sneeuw van 'nen boomtak af en den fijnen smeltenden poeier op m'nen jaskraag voelde aan lijk 't kouwe staal van 'nen mes- rug. V66ruit donkerde 't bosch. 'k Gong er geren binnen. Binnen, ja. Want als g'in deuzen kou 't bosch ingaat, dan laat ge 't ergste achter oe. Dan kroeit lets zachts om oewen strammen nek; dan, dan komt ge ieverans binnen! Maar de stilte stdnd hier. Om elken boom. Ge liep er teugenaan. Ge kost er 'n buts in- drukken mee oewen vuist, zooals ge dat zou kunnen doen in die sneeuwkussels, die daar in de ruigte lagen als luie poedelhonden, den kop tusschen de pooten, den snoet teugen den grond. ZWART 1 Partystaod 3 w WIT 47 48 49 50 Zwart dreigde 2329 en 1420. Wit aan zet speelde daarom in de diagram- stand 4338, daar 4034 niet ging wegens zw. 2127! enz. Na zw. 1218 forceerde wit nu schijf- of partijwinst. Ziehier het gehele verloop. 1. 4338 1218 2. 31—27 21—26 3. 24—20 15X24 Op 25X14 volgt wit 35—30; 28X19; 39—34; 38—33 en 32X3 dam. 4. 27—22 18X27 5. 32X21 23X34 meersl. De Coup royal. 6. 40X18 26X17 7. 35X2 gew. Wit bad deze overigens mooie varianten- comblnatie zo lang bekeken, dat hem na 1. 4338 en zw. 12—18 een vry eenvoudige winstgang ontgaan was. 1. 4338 12—18 2. 39—34 30X39 3. 3833! 19X30 4- 28X10 15X4 5. 35X24 39X28 6. 32X3 't Rook lekker hier, als ge uit die barre vlakke akkers kwam, die seherp roken naar bevroren nevel. Hier in 't bosch geurde den hat s van de masteboomen. die pittig in m'nen buik woelde. Over den sneeuwbojem was 't veilig gaan. Den donker krinkelde pas boven over oew hoofd, de dichtbesneeuwde kruinen in. 'Nen fijnen sneeuwpoeier dwerlde hier ge- regeld in 't rond; en 't was, of ge, hier in die volkomen stilte, den witten vorst h66rde gaan deur 't lage hout. M'n pepke hoorde-n-ik branden, 't vocht in den steel kraken. En dieper geraaktfe-n-ik in 't donkerende bosch, dat echter, deur den witten bojem, nie heelegaar donker zou worden. Na 'n half uur was ik aan 't boschhuis. 't Leek daar te drijven op de witte stilte van den erf rondomme, hier midden in 't winter- bosch waar den poeiersneeuw dwerlde lijk stof geworden eenzaamheid. t Boschhuis zat diep verdoken in den sneeuw. Nieverans was de sneeuw aange- raakt. Hooge kussels langs de zwarte ramen, opgewaaid teugen den voet van 't stille huis, 't dak gedekt tot over de goten, den erf on- beroerd, zoo lag deus huis diep in den winter lijk 'n ongenaakbare berghut, daar ieverans dicht ondev de sterren. Toch maar 'ns kloppen...? Hoi klonk m'n geklop in 't portaal. da'k zoo goed kende. Waar Hanneke mee heur iieve, lachende gezicht, zoo dikkels m'n klee- ren had opgehangen aan den gebeeldhouwden kapstok. De kou gong me efkens deur merg en been. Ik klopte nog 'ns. Wist al dat den Vic nie thuis was, maar toch nog maar 'ns probee- ren. Wat harder.-.wanneer...? Oja, toen mee 't ouwe mevrouwke... op heuiren sterfdag, toen... toen had ik ook zoo staan kloppen mee dieen hollen echo deur den portlek... dieen Allerzielendag, toen 't de dooie blaren waren, die deur 't bosch dwerrelden. Herman blafte nie. Neee, dan was den Vic wel weg. Naar z'n Hanneke? Of zoomaar dolend, treinen in, treinen uit; dat deed ie nog al 'ns sinds z'n Lien weer weg was, maar nou te wijd, zelfs veur den Vic. Nog 'ns efkes in zijnen atelier zien. Als ik 't glas tenminste ontdooien kon. Mee m'n pyp 'ns probeeren.... k Zou 'm zoo geren weer 'ns zien, in dieen sterken kop, in die strijdlustige blaauwe oogen, 'n bietje troebel van peinzen, van staren. Ha, 't lukte. 'n Traantje water begost bin nen over 't glas te zlggelen. Straf keek ik op m'n pyp, nou en dan steuvig trekkend. Wat dee ik toch..,? Hier midden in dat winter- bosch, by deus huis diep-in-den-sneeuw, zoo verlaten, zoo triest, zoo barstensvol herinne- ring als 'n kerkhof. De stilte w66g op m'n schouwers. Dofte in m'n ooren. Ja ik had 'n gaatje. Even pro beeren. M'nen asem stokte. M'n hart stond efkes stil. M'n beenen beefden. Ik zocht steun mee m'n handen in den kouwen sneeuw op den raamdurpel. Recht keek ik in 't wiendelyke, witte gezichtje van 't ouwe Mevrouwke. Levend zat ze daar in... den donkeren lijst, overschouwend den atelier van Victor, lijk ze 'm altij trotsch noemde. M'n hart klopte, bonkte teugen m'n strot op. 'k Betrapte m'n eigen erop, da'k vriende- lijk knikken wou... 'k Draaide m'n hoofd af. Klopte den sneeuw van m'n handen. Vond m'n eigen staan, daar eenzaam op den ondergesneeuwden erf, waar 'k Hanneke zoo dikkels getroffen had, tuinie- rend, zingend, lachend. 'k Stond lijk 'hen bedele5r buiten den ate lier, waar ik zooveul uren mee den Vic... Twee tranen sprongen in m'n oogen. 'k Was content alleen te zyn. M'n hart wier gekne- pen. 't Snukte deur m'n strot. Winter! Maar 'k gong nie weg, veur 't ontdooide plekske weer bevrozen was. Waarom...? Weet ik dat...? Zachtekens beh 'k weer gegaan deur den witten donker van 't Winterbosch, dat vol was van dwerlenden sneeuwpoeier, die koud in m'nen nek smolt. Ja 't is 'n streng winterty van 't jaar. Vol. Veul groeten van Trui, Dte III, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t. a. v. DRIE. SAS VAN GENT. Gedurende de week van 21 tot en met 27 Januari hebben zich in deze gemeente geves- tigd: F. M. J. W. Verblauw, controleur, van Krui- ningen. Partij-eindspel Werd de stand op het eerste diagram be- heerst door de combtnatie, het volgende slot- spel demons tree rt de finesses van het positie- begrip. Beide gevallen mogen aantonen, wat den meer gevorderden damspeler in het alge- meen voor het bord bezighoudt en tot vaak moeilijke beslissingen brengt. ZWART 1 2 3 4 5 P. P. van Driel, zonder beroep, van idem. F. M. J. W. Verblauw, zonder, van idem. P. P. Verblauw, zonder, van idem. C. H. A. Verblauw, zonder, van idem. G. Meeusen, zonder, van Venray. A. J. Rademakers, electricien, van Vogel- waarde. Vertrokken O. F. R. J. Krieckaart, timmerman, naar Vogelwaarde. E. Hemelsoet, fabrieksarbeider, naar Ter- neuzen. L. L. Berguerand eh echtg.. ingenieur, naar Guerande, Fr. A. E. de Smit, kleermaker, naar Wasse- naar. WIT 1. 32—28 Natuurlijk zou 27—22 niets uithalen. Zwart 2329! en wit bereikt hoogstens remise. 1- 23X32 2. 27X38 24—29 3. 4339 2530 Gedwongen, om schyfverlies door 3933 of 3934 te beletten. Zwart meende door 2429 en 2520 remise te kunnen forceren. Hy had wit 4339 dan ook voorzien, maar hij veronderstelde, dat er geen vuiltje aan de lucht was. 4. 4035 2934 En op deze fout had wit gerekend. Zwart 1217 en 17X26, enz. gaf remise. 5. 35X24 34X32 6. 21—17! 12X21 7. 16X38, waama wit op tempo wint. Zie bijv. zw. 6—11; wit 2419 (zw. 39); Vragen, deze rubriek betreffemde, kunnen door onze abonnS's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 111 te Rotterdam! Postzegel voor antwoord insiaiten en blad vermelden. DE KEUZE DER FOKDIEREN. Voor de foktoomen eischen we dus gezon- de, levenskrachtige dieren, liefet overjarig en vry van pullorumbesmetting. De kwestie van gewenschte legcontrole, nageslachtscontrole, beoordeeling der hanen heb ik in mijn vorig arrikel /besproken. Voor de hennen richten wij ons op een productie van 180 A 200 eieren van 58 A 60 gram in het eerste legjaar, voorjaars- hennen op 40 stuks gelegd voor het begin van het broedseizoen. Voor de hanen letten we op goede afstamming en zoo mogelijk op goede afstammelingen of productie der zusters. Een goede haan kan minstens 3 seizoenen mee. We moeten er om denken, dat hij koud weer de bewuchting soma heel slecht is en dat dus een controle op bevruchting met winterkoude niet gemakkelljk Is. Daar komt nog bij, dat we tegenwoordig niet meer een foktoom voer kunnen geven, dat extra ryk is aan vitaminen en mineralen, doch moeten voeren wat de om- standigheden mogelijk maken. Het fokken wordt er dus niet gemakkelyker op. Onder normale omstandi'gheden kan mien de vvaarde van een haan al gauw aan eenige proef- broedsels beoordeelen en bij mislukking de haan door een andere vervangen. Men moet er om denken, dat de invloed van e£n paring bij een hen ongeveer drie weken kan nawer- ken. Dit is trouwens meer van belang voot- de hooge school voor het fokken dan voor het gewone fokken voor de praktyk. Een belangrijke kwestie is die van de oogen der fokdieren. Ik kom daarop uitvoerig terug, maar wijs er nu al vast op, dat men moet eischen bij rassen met bcmine oogen (Leg horns, Rhode Islands) een goede bruine iris met een zuiver ronde zwarte pupil. Dieren met oogafwykingen moeten in geen geval in foktoomen opgenomen worden, evenmin als dieren met een krom borstbeen of met opval- lend bleeke beenen en snavels. Ik zeg ,,op- vallend" bleek, waarmede Ik bedoel: in verge- lijking met de andere dieren van de toom. De kleur der oogen, beenen en snavels hangt voor een deel af van het voer en voor een deel van de dieren zelf. Geeft men een voer met weinig kleurstof (weinig groenvoer) dan zullen alle kippen min of meer bleeke beenen hebben, en kan men dus op de kleur weinig af gaan. Geeft men echter voer, dat wel kleurstoffen bevat (gele mais, groenvoer, kla- ver of grasmeel) dan zullen de beenen van de gezonde kippen ook donkerder geel zijn en kan men zwakke dieren onderkennen aan de opvallend bleeke kleur. Wat het tijdstip van het begin van het broeden betreft het volgende: In normale ge vallen zrjn kippen van lichte rassen op den leeftijd van 5 A 6 maanden legrijp en van zware rassen ongeveer 2 maanden later. Alleen vroegbroed hennen zullen dus in het najaar op tijd aan den leg kunnen gaan om dan eieren te leggen, die veei opbrengen. B(j lichte rassen zet men een haan bij 15 A 20 kippen, by zware rassen 1 op 12. Hebben we nu onze dieren voor den fok toom byeen gezocht volgens de door mij ge- geven regels, dan zijn we er eigenlyk nog niet, althans niet voor de eerste klas fokkers, want we moeten nu ook nog op de eieren gaan let- ten, die de kippen leggen. Over het aantal en het gewicht spraken we reeds, maar gebleken is, dat vele eigenschappen der eieren van hen nen afhangen, op erfelijke eigenschappen der hennen berusten en daarom moeten we bij de beoordeeling van de keuze der broedeieren verder gaan dan vroeger. Om te beginnen kunnen we van elke fok- ker een paar eieren openmaken en nauwkeu- 3832 (1117 of 1116); 32—27 gew. Of aldus: zwart 39; wit 2419 (zw 6—11); 38—32 enz. Wit: A. Halprin. Zwart: H. N. Pillsbury. 1. d2d4 d7d5 2. Pgl—f3 iPggf6 3. ©2e3 Zeer solide, maar weinig eei*zuchtig. 3. c7'c5 Als Wit geen damegam'biet speelt, dan doet Zwart het maar. 4. ta2b3 dc5: e6 verliest^ zooals bekend, den pion weer dadelijk terug. Energieker is c2c4. 4. c5Xd4 Nu Wit het plan heeft getoond, Rb2 te spelen, kan Zwart de lijai ol.g5 nustig openen, te meer daar nu op d)4 een belem- mering voor den op b2 staanden raadsheer ontstaat. 5. e3Xd4 Pb8c6 6. o2c4 Rq8g4 Deze zet is meestal niet goed wegens Db3, welke aanval nu echter niet mbgelijk is. 7Rf 1e2 e7e6 8. 0—0 d5Xc4 9. b3Xc4 Ta8c8 Wit heeft nu de hangende pionmen, waar van de sterkte of zwakte toen evenmin als nu vaststaat. Tarrasch meende: de sterkte is evenredlg met den speler die de hangende plonnen heeft. Zwart speelt lidver niet Rf3: en Pd4: Wegens Rib7en Wit krygt ?en zeer goed spel. 10. Rol—b2 Rf8e7 11. Pbl—d2 9—0 12. Ddlb3 Db8c7 13. Tal—ol Tf8—d8 Wit streeft maar d4d5. terwijl Zwart dien zet tracht te verhimderen. 14. Db3e3 Door ddzen zet haalt Wit zich allerlei moeilijkheden op den hals. Beter was Tfdl, geVolgd door Pfl en Pg3 pf Pe3. 14w., iRe7d6 Dreigt zeer onaangenaam Rf4. Wit vol gende z.et is wel gedwongen, maar verzwakt j de velden f3 en h3. rig onderzoeken, waarbij we dan letten op de kleur en de vorm van den dooier en de kleur en samenstelling van het eiwit. Ook de schaal zelf beoordeelen we. Waarom dit alles? Het broedei moet allerlei stoffen bevatten, noodig voor den opbouw van het lichaam van het kuiken. Deze stoffen moeten er met het voer, dat de kip krygt, ingebracht worden en laten zich min of meer beoordeelen aan de eigenschappen van het ei. Het vita-mine A. een zeer gewichtig vitamine, gaat meestal te samen met gele kleurstoffen. Is dus de dooier flink geel, dan is dat een aanwijzing voor het gehalte aan vitamine A. Is de dooier opval lend bleek ten opzichte var, d-e dooiers van andere kippen-eieren, dan mist de betreffende kip de eigenschap het vitamine in haar eieren te deponeeren en kunnen we zoo'n kip dus beter niet als fokklp gebruiken. In een versch ei, dat ultgegoten wordt op een plat bord, staat een gezonde dooier als een platte halve bol te midden van het eiwit. Bij kippen, die slappe, waterige eieren leggen, zakt ook de dooier ineen of meer wit en vervlakt. Zoodoende hebben we aan den dooier dus al heel wat aardige aanwijzingen omtrent de waarde der kip als broedeieren-leverancier Ook het eiwit kan ons veel leeren, als we het versche ei uitgieten in een glas. Een geel- achtig, fluoreiceerend eiwit wyst er op, dat het gehalte aan vitamine B goed is. Bevat het ei weinig van dit vitamine, dan ziet het eiwit bleek. Dr. B. J. C. TE HENNEPE Nadruk verboden. GUNGE, Huwelijks-voltrekkingen. 5 Dec. Daniel Smit, oud 27 Jm. en Bernadette Bleijenberg oud 23 j., jd. Geboorten. 20 Dec. Walfridus Petrus, z. van Arthur van Tienen en van Maria Justina An- naert. 27 Dec. Cecil Marie Josephine, d. van Rene Emeri Smet en van Agnes Mathilda Maria van Wesemael. Overlyden. 6 Dec. Petrus van Leuven, oud 63 j., wedn. van Julia Vlaeminck. 11 Dec. Stephanie Mariman, oud 65 j., wed. van Eduardus Verstraeten. 12 Dec. Stephanie Rottier, oud 88 j., d. van Constant en van Maria Christina van Dijk. 28 Dec. Johanna Kouijzer, oud 82 j., echtg. van Petrus Joan nes Sells. 8AS VAN GENT. Geboorten. 21 Jan. Maud, d. van Henri Ste vens en van Jeanne Elisa Augusta de Rijcke. 22 Jan. Adri Arthur Antoine. z. van Prosper Alfred Edward de Maesschalck en van Jo hanna Koens. 25 Jan. Piet Oswald Celeste, z. van Andte Bemardus Remerij en van Maria Jeanette Wfeijts. Z A AM.SI. AG. Huwelrjks-aangiften. 14 Dec. Jan Maarten de Pooter, oud 27 j„ jm. en Elizabeth Hame- link, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Jan. Jan Maar ten de Pooter, oud 27 j., jm. en Elizabeth Ha- melink, oud 23 j., jd. 9 Jan. Richard Hubert Wilhelm Joppe, oud 25 j., jm. en Catharina Oele, oud 28 j., jd. Geboorten. 4 Dec. Marinus Pieter, z. van Pieter Marinus van de Voorde en van Janna Jozina Herrebout. 6 Dec. Perschina Janneke, d. van David Bareman en van Sara Hscme- link. 20 Dec. Irris Sdlese Roberte Maria, d. van Jacobus Cornelius Franciscus Michielsen en van Germaine Celina Maria de Clerck. 23 Dec. Gilles Marinus, z. van Oomelis Marinus de Jonge en van Ida Martha van Overdulve. 7 Jam Jan, z. van Jan Bakker en van Adriana Faasr 15 Jan. Catharina, d. van Jan Hendrik Oppeneer en van Leuntje de Bruijne. 20 Jan Levina, d. van Oomelis de Kraker en van Janna Wolfert. Overladen. 15 Dec. Maatje Cornelia de Regt, oud 68 j., echtg. van Oomelis Dieleman. 17 Dec. Wlllem van Tatenhove, oud 78 j., echtg. van Elizabeth Willemsen. 18 Dec. Johannes de Visser, oud 88 j., wedn. van Janna Pieter- nella den Hamer. 23 Dec. Janna Suzaiina Dieleman, oud 40 j., echtg. van Jan Abraham Dees. 28 Dec. Martinus Penne, oud 74 j., wedn. van Janna Dieleman. 1 Jan. Adriana Eversen, oud 80 j., wed. van Marinus Scheele. 6 Jan. Cornells Mechielsen, oud 56 j., echtg. van Catharina de Kraker. 15 Jan. Franyois Hamelink, oud 83 j., echtg. van Martha van Drongelen. Lfln Hejjnsdijk, oud 84 j., wedn. van Maatje Louwers. 16 Jan. Margaretha van de Voorde, oud 73 j., wedn. van Leendert. den Engelsman. 15. g2g3 Do7a5 16. Re2<13 Daflh5 Niet JDa2: 17. Tal Db2: 18. Tfbl en warn. 17. Pf3g5 Wit bedoeldie 17. d5 ed5: 18. Rf6: gf6: 19. Dh6 f5, 20. Pg5 en wint. De damezet van 3wart verhindert dit eohter. 17e6e5 18. d4d5 Pc6—ic(4 Deze ontwlkkeHng Is voor Zwart guns tig, daar Rd4: ed4: het paard op g5 verloren. doet gaan. 19. h2h4 Het paard kan niet anders worden gedekt. 19h7—hfl 20. Pg5—e4 Pf6Xe4 21. Pd2Xe4 Gedwongen, want op Re4: volgt Pe2j en Pel:, en Rd4: wordt beantwoord met PU2 benevens ed4: met stukwinst. 21Pd4—f3t 22. Kglg2 Rd'8b8 23. Tfl—hi Wit wil Re2 spelen, maar daarop zou Ph4:f en Re2: komen. Tegen den komenden aan val is weinig te doen. 23f7f5 24. Pe4o3 ©5e4 25. Rd3e2 Td8e8 26. Pc3b5 f5f4i Nu kan gf4: niet wegens Ph4:t met onge- lukkpn (minstens stukwinst). 27De3a3 e4e3 28. d5d6 Pf3—e5 Wit dreigde met dT7 Rd7: Rf3: uit de knoet te raken. 29. Rh2Xe5 f4—f3f 30. Kg2h2 Te8Xe5 31. Re2d3 Rg4d7 32. f2Xe3 Dh5—(g4 33. Rd3fl Te5h5! Beslissend. Er dreigt 34. ...Th4: 36. gh.4: Dh4t, 36. Kgl f2+, 37. Kg2 Rc6 mat. Er Is maar 66n verdediging. 34. Tolc2. Dit belet f3f2. 34Th5Xb5 Met deze stukwinst is het gebeurd. 35. To2—d2 Tb5e5 36. Da3—b2 Te6Xe3 37. Db2Xlb7 Rd7c6 38. Db7b2 f3—f2 Dreigt zeer veel, in de eerste plaats vrij- wel onafwendbaar mat op g3. Wit geeft op.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 8