Ruwe Handen, Ruwe Huid Purol VERKLARING VAN SMUTS IN SENAAT. HET VERGAAN VAN DE SCUDE. Europeeschen oorlog uit te breiden. Cham berlain neemt mij thans kwalijk, dat ik met den atheist, Stalin, met wien hij zoo gaarne zou hebhen aangepapt als hem dit gelukt was, eerf verdrag gesloten heb, dat het oor- logsterrein althans beperkt. Duitschland is in zijn rug thans vrij. Daarna kwam de militaire phase. De illusie dat de strijd in Polen een jaar zou hebben geduurd, is door de kracht van onze weer- macht vernield. De staat Polen is in 18 dagen van de kaart van Europa verdwenen. Nu begint de phase naar welke Churchill met verlangen uitziet. Eindelijk moet de strijd met de bommenwerpers toch beginnen? Enge- land zal er wel mee willen aanvangen. Het heeft niet stil gestaan voor de concen- tratiekampen in den Bberenoorlog; zijn heele blokkade is slechts een strijd tegen vrouwen en kinderen. Maar ook wij hebben deze laatste vijf maanden niet geslapen. Ik kan de verzekeryjg geven, dat er enorme dingen zijn gedaan, waarbij zelfs alles verbleekt wat in de laatste zeven jaar reeds gedaan was. Onze weermacht is thans gereed. Onze vooruitziendheid begint thans vruchten te dragen. De wereld moest volgens de Engel- sche radio thans een enkel legerkamp zijn ten dienste van Engeland. Onze duikbooten zou den reeds op drie na vernield zijn, maar de heeren laten bun radioberichten uitzenden door de lieden van een volk, dat sinds den tijd der Makkabeeers niet meer gevochten heeft. (Applaus en gelach.) Maar thans is Duitschland de grootste wereldmacht. De Engelschen willen het niet zien, zij zijn als met blindheid geslagen. Het Duitsohe volk, opgevoed in zeven jaar natio- naal-socialisme, treedt thans op het tooneel. Het volk dat partijen en standlen op zij heeft gezet en aaneengesloten staat. Laat niemand twijfelen aan onze volksgemeenschap, mijn- heer Daladier zal mijn Oostmarkers leeren kennen als hij het verlangt. Het Duitsche volk is genezen van alle intemationale aanvechtingen en alle pogin- gen om volk of weermacht van mij te schei- den zijn slechts kinderachtig. Wij hebben niets anders gekend dan zorgen en moeite en die dingen vereenigen. Vijf-en-twintig jaar geleden was ons volk niet goed gewapeiid, minder goed dan het Fransche en het moest tegen den Russischen kolos strijden. Van '14—'17 hebben de Duit schers als helden gestreden, toen werd het volk ondankbaar, het begon te vertrouwen op de beloften van andenen en ten slotte is de niet verdiende catastrofe gekomen. Dat zal niet opnieuw voorkomen. In de 15 jaar van onzen strijd hebben wij het niet altijd even gemakkelijk gehad, maar thans hebben onze 80 millioen Duitschers het volste vertrouwen in een leiding, die ik niet anders dan als de beste kan kwalificeeren. Wij moeten thans doorzetten. Het recht van 80 millioen menschen staat op het spel. Ik iben niet anders dan uw woordvoerder. Het gaat niet om mijn persoon, maar ik behoor niet tot hen die ooit de vlag zullen neer- halen. De generatie van heden draagt de toe- komst van het Duitsche volk in zich en ik kan onzen vijanden slechts een antwoord geven: ons Duitsche volk zal overwinnen, het Duitsche volk zal nooit capituleeren. (Stormachtig Sieg Heil-geroep.) De volksliederen volgden. OOK CHAMBERLAIN RICHT ZICH TOT DE NEUTRALEN. De vrijihajulel als vredesdoel. Chamberlain, de Engelsche minici-o*. pr-co* dent, is meldt de N. R. Crt., zijn Woensdag te Londen gehouden toespraak begonnen met te zeggen, er gelukkig mee te zijn, dat men het niet noodig had geacht voor het publiek tijd of plaats voor dit noenmaal te verbergen. Hij s'prak over de onvermijdelijke grieven en klachten, welke voortvloeiden uit de be- perkingen in oorlogstijd, bij afwezigheid van opwinding over oorlogsvoorbereidingen op grodte schaal. Het zou ongelukkig zijn in dien het publiek in een stemming van som- betheid of depressie zou verkeeren, omdat de feiten niet alleen aantoonen, dat men zich wondere inSpanningien getroost, doch dat wonderlijke resultaten zijn bereikt. Thans bevinden zich in Frankrijk, in Indie en in andere stations overzes aan vitale ver- keerswegen van hdt Engelsche imperium meer dan 1millioen man onder de wape- nen. Deze troepen in de garnizoenen overzee stellen het rijk in het binnenland in Staat zondier vrees voor onderbreking voort te gaan met de uitbreiding en de uitrusting van zijh strijdmacht. Sprekende over de eischen, die aan de marine worden gesteld, zeide Chamberlain, dat een der slagschepen reeds 34.000 mijlen heeft afgelegd sinds het uitbreken van den oorlog. In de eerste 120 dagen van den oor log heeft een kruiser zich 120 dagen op zee bevonden en een torpedojager 103 dagen. De afstand tusschen Noord-Schotland en de kust van Greenland, waardoor Duitsche koop- vaarders moeten doordringen, bedraagt dui- zend mijlen. In dit gebied wordt voortdurend en met toenemend succes door de Britsche marine gepa'trouilleerd. Een der stoutste van de vele stoute ver- zekeringen van den Duitschen minister voof de propaganda is, aldus Chamberlain, dat zij ons de heerschappij ter zee hebben ontnomen. (■Gelach.) Het is waar, dat zij van hun Jucht- macht gebruik maken om onverdedigde treilers, visschersschepen en lichtschepen aan te vallen en hoewel zij zich haasten naar huis terug te kaeren, wanneer het vuur op hen wordt geopend door ons luchtdoelgeschut en onze gevechtsvliegtuigen, zijn zij op deze wij'ze toch aan een zeker aantal schepen en menschenlevens noodlottig. Wij moeten kulde brengen aan den prach- tigen moed van de opivarenden van deze schepen en koopvaarders, die onverstoord hun plicht voortzetten, ondanks deze lafhar- tige aanvallen (applaus), doch nog steeds blijft waar, dat de macht van de Britsche marine niet alleen convooien kan beschermen met een zoodanig succes, dat zij 'in toenemen- de mate door neutralen Worden gebezigd, doch het is ook mogelijk een ontzettend machtig wapen der oontrabandecontrole uit te oefenen ongehinderd door de Duitsche gewapendle macht. Gij zult wel willen weten, dat de eerste aanval op een convooi, welke sedert lang Dinsdag door een Duitsche duikboot is onder- nomen, geleid heeft tot de vernietiging van die duikboot door de gezamenlijke inspan- ning van vloot- en luchtstrijdkrachten, die dienden tot esoorte van het convooi. Ingeval het ministerie van propaganda in Duitschland zou probeeren deze verklaring te ontkemnen, zou ik u ervan op de hoogte willen stellen, dat geheel verschillend van de Duitsche practijk wij de levens der meeste ledan van de bemannig hebben gered (toe- juichingen). Chamlberlain gaf vervolgens treffende cijfers over den omvang der Britsche inspan- ningen bij de porlogvoering. Hij zeide, dat er duidelijke redenen best a an om geen cijfers te geven over de uitbreiding van de luchtmacht doch het aantal arbeiders, dat thans gebruikt wordt bij den vliegtuigbouw, is zevenmaai zoo groot als dat van de jaren 1935 tot 1936. Sprekende over de opleiding voor vlieger van het Britsche rijk in Canada, zeide Cham berlain, dat iin Canada niet minder dan 67 oefenscholen zijn gesticht. Zij zullen een per- soneel hebben van 40.000 koppjen en de be- sohikking hebben over tachtig nieuwe of ver- grodte vliegvelden. „Wij hebben schikkingen getroffen, op grond waarvan wij de geheele .productie van wol in het Britsche rijk voor den duur van den oorlog hebben opgekocht en ook nog voor den tijd van een jaar daarna. Wij heb- j ■ben tot een bedrag van 85 millioen pond aan textielwaren en leer gekocht. Meer dan duizend firma's in Groot-Brittannie vervaar- digen thans khakikleeding. Anderhalf mil- lieon yards stof voor overjassen voor de troepen en een half millioen gevechtstenuen worden maandelijks verVaardigd. 1300.000 paren schoenen worden wekelijks voor het leger gemaakt. ,Sedert het begin van den oorlog, is de productie van kanonnen verdub- beld, in sommige gevallen verachtVoudigd. De productie van granaten is verdubbeld en thans tien keer zoo groot als na de eerste vijf maanden van den oorlog van 1914. Alles bij elkaar hebben wij sedert Septem ber bestellingen geplaatst voor kanonnen, .kleine wapens, munitie, ontploffingsmiddelen, voertuigen, machinerieen en andere behoeften ter waardie van bijna 200 millioen pond ster ling. Chamberlain vervolgde met te zeggen, dat voor de civiele verdediging meer dan twee- honderdduizend bebaalde ,mannen en vrouwen en een millioen vrijwilligers ter beschikking zijn. ,,Wij hebben nog geen luchtaanvallen gehad, doeh zijn er op voorbereid, indien zij komen." iSprekende over den .Britschen handel zeide Chamberlain, dat de waarde van den uitvoer in December grooter was dan de gemid'delde rnaan d e lij ksche uitvoeren gedurende drie maaniden voorafgaande aan het uitbreken van den oorlog. Chamberlain Verwees ook nog naar de nationale inspanning op het gebied van den landbouw en het streven de uitgestrektheid van bouwlanid in het eerste jaar met twee millioen acres uit te breiden. Een acre t= 4.047 vierk. meter.) De positie der neutralen. „Gij ziet dat wij gebruik maken van de diensten van millioenen mannen en vrouwen. Wij hebben een controle over tientallen mil lioenen materiaal en wij hebben honderden millioenen aan geld uitgegeven. Wij verwach- ten in de toekomst nog grootere inspannin- gen te doen en tioch is er niet den enkel piet- oorlcgvoerend land, dat zichzelf bedreigd ge- voelt door deze enorme opeenhooping van macht. Er is niet edn, die zijn onafhankelijk- heid in gevaar gevoelt tegenover ons. Er is niet ddn tdie ons ervan verdenkt, ook maar een vierkanite duim van zijn gebied te zullen nemen." Chamberlain ver.klaarde dat de bedoelingen der geallieerden bij herhaling zijn uiteengezet. „Doch een ding wordt met den dag duide- lijker, niet uit hetgeen wij zeggen, doch door het optreden van de Duitschers zelf, nl. dat wij niet alleen voor onszelf strijden, doch voor ieder land dat gedrukt wordt door de vrees, dat het tziioh den een of anderen dag in de pooitio za7u KuiiueiL uevmaen, welke achter- eenvolgen® is ingenomen door Tsjecho-Slo- iWakije, Polen en thans door Finland. ,,Natuurlijk betwisten wij geen oogenblik het recht der neutralen te beslissen of zij in ihet conflict betrokken zullen worden, of iwanneer zij verkiezen er buiten te blijven, op iwelke wijze zij de neutraliteit zullen gebrui- iken, welke zij hebben verkozen. Doch wij mogen hun vragen en wij vragen, of zij klein |en zwak zijn of groot en machtig, er reke- ning mede te willen houden, dat hoewel wij bij de ui'toefening van ons onbetrwist recht van oorlogvoerenden zouden kunnen optreden iop een wijize, welke hun ongemakken of zelfs werliezen bezorgt, wij in geen geval ooit neu- trale schepen hebben tot zinken gebracht en inimmer bewust een enkel neutraal leven in Igevaar hebben gebracht. Aan den anderen kant bed'reigt onze vijand het bestaam Van sta'ten, die te klein of te zwak of te d'ichtbij zijn om hem te trotseeren en hij gaat voort een bijna volledige obver- schilligheid te betoonen niet alleen voor hun belangen, doch voor gewone gebruiken van de menschheid. Voor ons schijnen deze over- wegingen voor een groot deel ernstiger dan eenige tijidelijke verstoring van den handel. Tezelfder tijd erkennen wij ten voile, dat een verstoring van den handel d'er neutralen ern- stig voor hen kan zijn. Chamberlain .noemde als voorbeeld de in- vloed van iden oorlog op den jBritschen han del op die Vereenigde Staten. ,,Laat evenwel niemand 'veronderstellen dat wij de maat- regelen, welke wij hebben genomen, voor eenig ander doel zouden willen gebruiken dan de voorzetting van den oorlog, of dat wij on- verschillig zouden gijn voor de verliezen, welke de neutralen daarbij zoud'en kunnen lij den. Na nog gewezen te hebben op de overeen- komst met de Vereenigde Staten, welke een jaar geleden is onderteekend, zeide Cham berlain dat deze igebaseerd was op het be- ginsel van meest begunstigde natie, hetgeen naar zijn opvatting in normale tijden de beste manier was om den internationalen handel te bevorderen en dat Engeland, wanneer deze oorlog met succes ,zal zijn besloten, voor- jiemens is tot die gedachte terug te keeren. ,,Wij erkennen, aldus Chamberlain, dat de intemationale handel voor een volledige ont- wikkeling veelzijdige kanalen moet Volgen en ,dat wij een einde moeten maken aan de vicieuze politiek van oeconomisch nationalis- jne en autarkic, welke zooveel heeft gedaan om de laatste groote vredesregeling omVer te werpen. Een van onze eerste bedoelingen zal zijn een herstel van den internationalen handel, welke ons voorkomt de beste gelegen- heid te zijn om op ,zijn beurt vdor een herstel van den levensstandaard en het consumptie- vermogen der natie. Dit is de politiek welke wij in gedachte hebben wanneer de tijd zal komen, opnieuw van oorlog tot vrede terug te keeren". Tenslotte bracht Chamberlain het jongste incident ,,tusschen ons en de neutrale vriend- schappelijk gezinde regeering van Japan" ter sprake. „Wjrj zijn genbopt, zeide hij, alle maatregelen te nemen, welke voor ons open staan dm de machinaties van den machtigen en volkomen meedoogenloozen vijand te fnui- ken, d'odh zeer zeker is het laatste, dat wij zouden willen doen het zelfrespect van een vriendschappelijke natie, waarmede wij( in vrede wenschen te leVen, te trotseeren". Chamberlain voegde hieraan toe, er van overtuigd te zijn, dat de gevoelens d'er neu tralen en ook him uiteindelijke belangen ,,aan de zij'de moeten zijn van hen, die trachten de rechten van naties en alle individ'uen om hun levens te leven vrij van vrees voor agressie i of vervolging". Chamberlain besloot met de verwijzing naar een gelijke positie van Groot-Britannie, than® honderd jaar geleden. „Vandaag is die Vijand van honderd jaar geleden onze innig- ste en pieest getrouwe vriend en bondgenoot. (Applaus). Zij zijn niet minder dan wijzelt vast besloten .deze zaak door te zetten, tot- dat Ons doel zal zijn bereikt. Zijde aan zijde (zullen wij vechten, totdat de vrijheid, welke is aangerand, zal zijn herst'eld, totdat vriend en vijand bijeen zullen kunnen zitten om een gelukkige en vieilige wereld op te bbuwen". TOESPRAAK VAN Z. H. DEN PAUS TOT 4000 PELGRIMS. Z. H. de Paus heeft Wloensdag een toe spraak gehouden tot 4000 pelgrims. In het bijzonder richtte hij zich tot een groep vrou- welijke aanwezigen, die hij aanspoorde, vooral in dezen moeilijken tijd met een groot geloof de wereldsche frivoliteit te verzaken, opdat de menschheid terug zal keeren tot de alge- meene broederlijke liefde, tot het evangelie en de orde in den wensch tot een werkelijken vrede. DE PAUS SPREEKT TOT DE KATHOLIEKEN VAN NIEUW-ZEELAND. Z. H. de Paus heeft Donderdagmorgen per radio in het Engelsch sproken tot de katho- lieken van Nieuw-Zeeland. Hij zei hierin o.a., dat het dezer dagen aldaar te houden Eucha- ristische congres de eerste betooging is aan het einde van de eerste eeuw en aan het be gin van de tweede eeuw van het katholieke geloof in Nieuw-Zeeland. Zijn toespaak be- eindigend, sprak de Paus den wensch uit, dat God het land moge bewaren voor de ver- schrikkingen van den oorlog, en gaf daarop zijn apostolischen zegen. PAPIERRANTSOENEERING IN ENGELAND. De Britsche minister van Bevoorrading heeft medegedeeld, dat papier spoedig ge- rantsoeneeird zal worden. De regeering zelf heeft het voorbeeld gegeven van papierbe- zuiniging door aan alle departementen in- structie te geven, dat bij de correspondence tusschen de departementen onderling het papier aan heide zijden beschreven moet wor den en dat tevens een kleine tusschenruimte tusschen de regels moet worden gelaten. Tot de nieuwe regeling is vastgesteld, is het den papierfabrieken verboden meer aan hun klanten te leveren dan zij tot dusver ge- woon waren. Aanvragen voor grootere hoe- veelheden kunnen niet ingewilligd worden, met uitzondering van speciale gevallen, welke onder de contracten vallen, die voor de periode van 23 Januari tot 2 Februari gelden. SAN DOMINGO ALS JOODSCH KOLONISATIEGEBIED. Het plan, om op het grondgebied van de republiek ©an Domingo honderdduizend Jood- sche emigranten uit Europa te vestigen, dat reeds op de bijeenkomst van de intergouver- nementeele commissie voor het vluohtelingen- vraagstuk te Washington en op de zitting van de Coordinatie-Stichting te Londen een onderwerp der onderhandelingen heeft uit- gemaakt, is nu in een nieuw stadium ge- jtreden. De vcrtcg-cnwoordiger van die San Domingo Kolonisatie-Corporatie, de heeren James N. Rosenberg en dr. Joseph A. Rosen, vooraan- sbaande medewerkers van het American Jewish Joint Distribution Committee, de sinds vijfentwinitg jaar met veel succes op het gebied van hulpverleening aan de nood- lijdende Joden in de wereld en vooral ook aan pe Joodsche emigranten werkzame organ,i- satie te New-York, zijn naar Ciudad Trujillo, de hoofdstad van de Dominicaansehe repu bliek, gereisd, om daar namens de corporatie met de regeering van de republiekde over- genkomst te sluiten, die in totaal aan hon derdduizend vluchtelingen uit Europa gedu rende een aantal jaren toelating mogelijk zal fnaken. De toegelaten emigranten zullen oVer- ,wegend, echter niet uitsluitend Joden zijn. (Zij zullen, zooals in een verklaring van den gezant van San Domingo te Washington, den iheer A. Patoriza, Werd toegezegd, alle burger- lijke, oeconamische en religieuze rechten ver- .krijgen en na verloop van twee jaren de mo- gelijkheid hebben, hun naturalisatie aan te vragen. De emigranten zullen bevrijd zijn yan de anders vereischte storting van Vijf- honderd dollar bij het binnenkamen in het land, evenal's van de betaling van invoer- nechten voor hun arbeidswerktuigen. De .regeering verwacht, dat de meerderheid der emigranten den landbouw zal beoefenen. De eerste groep van vijfhonderd kolonisten zal reeds binnen, een jaar worden toegelaten. ENGELSCH SOHIP VERMIST. Het 1487 ton metende s.s. Eston wordt yer- mist. Men vreest, dat het met de achttien opvarenden verloren is. DEENSCH SCHIP VERGAAN. In Deensche kringen te Londen wordt Ver- fiomen, dat het Deensche schip Fredensborg, jnetende 2094 ton, na een ontploffing i's ge- zonken in de nabijheid van de Moray Firth Schotland. De Fredensborg voer tezamen met de JDngland, welke Zaterdagochtend op dezelfde plaats is gezonken, nadat het door twee ont- ploffingen was beschadigd. Men vreest dat pile opvarenden van de Fredensborg zijn pmgekomen. DUITSCH VLIEGTUIG BOVEN LUXEMBURG. Een Duitsch verkennigsVliegtuig, dat op gerige hoogte boven het Luxemburgsche plaatsje Hosingen had gevlogen, is vervol gens 800 meter verder op het land gedaald. Toen de inzittenden vemamen, dat zij zich op Luxemburgschen grond bevonden, begaven zij zich inderhaast weer aan boord, waarna het toestel opsteeg om naar Duitschland terug te keeren. DE HANDELSBESPREKINGEN MET DE BELLIGEIiENTEN. Volgens Havas verwacht men te Brussel, dat binnenkort de overeenkomsten zullen worden geteekend, voortVloeiende uit oeco- nomische besprekingen, die namens Belgie te Londen en Parijs zijn gevoerd. De onderhandelingen van Belgie met Duitschland schijnen op e|en dood punt te zijn gekomen. De Belgische delegatie is nog niet naar Berlijn teruggekeerd. Generaal Smuts heeft in den Zuid-Afri- kaanschen senaat verklaard, er van overtuigd te zijn, dat Hitler, na bezit te hebben geno men van Polen, getracht zou hebben, zich meester te maken van Zuid-Afrikaansche ge- bieden en dat bijgevolg in dezen oorlog ook de belangen van de Zuid-Afrikaansche Unie op het spel stonden. De minister-president betoogdle, dat de Zuid-Afrikaansche Unie zonder hulp van de Britsche vloot niet in staat was de gebieden van Zuidwest-Afrika tegen zulk een mach tigen vijand als Duitschland te verdedigen. Te Brugge is de Antwerpsche vrachtboot Eminent aangekomen met aan boord den kapitein en 10 matrozen, zijnde de heele bemanning van het Noorsche p.s. Scude, dat Zondag 28 Januari omstreeks middernacht in de Noordzee is gezonken. Volgens de ver klaring van den Noorschen kapitein kwam het schip van Fowey met een lading kaolin. Het was bestemd voor de haven van Drom- men, Noorwegen. Het schip liep niet op een mijn en werd ook niet getorpedeerd, maar moet vermoedelijk tengevolge van den storm lek geslagen zijn op het wrak van^een ge zonken boot. DUITSCHLAND EN DE SOWJET-UNIE. Naar het Duitsche Nieuwbureau uit Mos- kou meldt, heeft men in politieke kringen aldaar met zeer groote belangstelling van de rede van Hitler kennis genomen. De sarcas- tische woorden, welke Hitler aan de doel- einden van de Engelsche oorlogspolitiek ge- wijd heeft, vinden onbeperkten bijval. In het bijzonder wordt in dit verband ge wezen op den nadruk, welke Hitler gelegd heeft op de Duitsche aanspraken op kolonien en de positie van Duitschland als wereld macht, welke de gedachte aan een compro- mis tusschen Duitschland en de Westersche •mogendheden uitsluiten. Hetgeen Hitler gezegd heeft over de (Duitsch-Ru'ssische betrekkingen wordt be- ^ehouwd als een nieuwe bevestiging, dat de samenwerking tusschen Duitschland en de Sowjet-Unie van duurzamen aard is. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN EEN BRITSCH SCHIP. Dinsdagochtend heeft een ontploffing plaats gehad aan boord van het Britsche schip Abey, dat in de haven van Limmi op het eiland Euboa mineralen, bestemd voor Engeland laadde, aldu's wordt uit Athene ge- meld. De materieele schade is aanizienlijk en met bovenmenschelijke pogingen slaagde de bemanning er in het schip drijvende te hou den. Twee reddingbooten zijn uit Piraeus vertrokken om het schip bij te staan. De ontploffing heeft zich voorgedaan in het ruim en men veronderstelt, dat een tijd- bom was aangebracht. HULP IN FINLAND DRINGEND NOODIG. Aan een noenmaal van de Britsch-Ameri- kaansche persvereeniging heeft de Finsche gezant te Parijs, Harri Holma, verklaard, dat Finland dringend behoefte heeft aan hulp, anders is het ter dood veroordeeld. Er zijn wonderen gebeurd, doch men mag geen on- afgebroken reeks wonderen verlangeni. Een Finsch geneesheer, Tage Ellinger, heeft aan hetzelfde noenmaal medegedeeld, dat binnenkort, dank zij de gelden in Frank rijk bijeengebracht, een veldhospitaal van 100 bedden naar Finland zal vertrekken. Een aantal ambulances zal volgen. De Amerikaansche organisatie tot hulp aan Finland heeft 60.000 ampullen vaccine voor Finland besteld. Het Instituut Pasteur te Parijs heeft hier zes weken werk aan. DE VEREENIGDE STATEN KREUNEN ONDER „RIJKDOM". De Vereenigde Staten leveren het bewijs, dat geld niet altijd geluk brengt. Integendeel, het feit, dat 75 van al het goud, dat op de wereld in omloop is, zijn weg heeft gevonden naar de Vereenigde Staten, baart in finan- cieele kringen te Washington buitengewone zorg. Sinds de Amerikaansche dollar zes jaar ge leden werd gestabiliseerd is de goudvoorraad in de Vereenigde Staten met elf milliard dol lar toegenomen. De goudschat bedraagt thans niet minder dan bijna achttien milliard dollar, d.w.z. meer dan driekwart van den geheelen ziohtbaren goudvoorraad der wereld. De toe- stand wordt in financieele kringen met be- zorgdheid gadegeslagen. Nog zeer onlangs hebben de presidenten van de twee grootste Amerikaansche banken bij gelegenheid van de algemeene vergadering van hun instellingen gewezen op de gevaren, die verbonden zijn aan deze ongehoorde opeenhooping van goud in de kelders der banken en den wensch uit- gesproken, dat Amerika, teneinde zich te zien ontlast van den drukkenden goudovervloed, weer zou overgaan tot het herstel van het vrije goudverkeer. ZWITSERLAND WflL ZIJN NORMALEiN HANDEL BEHOUDEN. Voor de Daily Mail heeft Ward Price een onderhoud met den president van het Zwitser- sche eedgenootschap, Pillet-'Golaz, gehad. De president zeide, dat het Zwitsersche volk vastbesloten is, zijn onafhankelijkheid te ver dedigen. Indien eenig land zou trachten, druk op ons uit te oefenen, zouden wij ons daartegen ver- zetten met al onze macht, welke aanzienlijk is, zeide hij. Ten aanzien van den economi- schen oorlog verklaarde de president, dat het niet altijd mogelijk is, voltooide producten uit te voeren naar de landen, die er de grond- stoffen voor geleverd hebben, zooals de ge allieerden dat zouden willen. Indien, aldus vervolgde hij, de geallieerden onzen fabrieken de grondstoffen willen ont- houden, omdat zij niet wenschen, dat wij bij- dragen aan de Duitsche oorlogvoering, zullen die fabrieken het bedrijf staken en werkloos heid en alle gevaren daarvan zullen het gevolg zijn. Wij wenschen -geen voordeel uit den oor log te trekken, wij willen slechts onzen nor- malen handel behouden. WITTE STEENKOOL IN DUITSCHLAND. Dezer dagen is te Munchen de Bayerische Wasserkraftwerke A.G. opgericht. Deze nieu we maatschappij beschikt over een kapitaal van 15 mill, mark, dat verhoogd zal worden tot 300 mill. Aandeelhouders zijn de staat Beieren, de Rheinische-Westf. Electr. Werke AjG. te Essen en de mij. van de Ver. Rijksin- dustrie-ondememingen. Het doel van deze mij. is de tot nu toe nog niet gebruikte waterkracht van Beieren te ontginnen. Jaarlijks zal dit electrische stroom de z.g. witte steenkool van vele milliar- den kilowatt opleveren, volgens een nieuw systeem, dat goedkooper is dan de tot nu toe gevolgde. DUITSCHERS VAN BOORD VAN EEN PORTUGEESCH SOHIP GEHAALD. Havas meldt uit Lissabon: Het Portugeesch stoomschip ,,Quanza", dat komende uit Afrika, te Lissabon is gearri veerd, werd tijdens zijn reis twee keeren aan- gehouden door oorlogsbodems van de ge allieerden. Den eersten keer had de bemanning van een jEngelsch oorlogssch'ip aan boord van de .Quanza" vier Duitschers gearresteerd, den tweeden keer had een Fransch oorlogsschip het schip aangehouden en twee Duitschers van boord gehaald. De andere Duitschers die zich aan boord bevonden, waren niet van den dienstplichtigen leeftijd en werden onge- moeid gelaten. DE ROEMEENSCHE PETROLEUM. Het D. N. B. ontleent aan de Curentul een beschouwing, waarin het blad den petroleum- maatschappijen in Roemenie, welke onder Engelschen en Franschen invloed staan, ver- wijt, opzettelijk de productie verminderd te hebben. Dit benadeelt de belangen van den Roemeenschen staat, omdat de petroleum het middel is om aan het geld te komen, dat Roemenie behoeft voor de organisatie van zijn landsverdediging en de uitbreiding van zijn nijverheid en landbouw. Roemenie moet op zijn eigen belang letten en dat eischt, dat de petroleumproductie, nu er zoo'n groote vraag naar petroleum heerscht, vergroot wordt. Men wil Ehgeland en Frankrijk zeker niet beletten Roemeensche petroleum te koo- pen, integendeel men zou blij zijn als zij het deden. Roemenie kan echter niet dulden dat vreemde belangen zijn uitvoer controleeren. DE SLAG BIJ LEUTHEN IN 1757 ALS VOORBEELD HOE HET MOET. In een bericht over een uitlating van den opperbevelhebber van het Duitsche leger. generaal von Brauchitsch, waarin hij ge- waagde van zekere elementen in de operatieve leiding van Frederik den Groote, welke vol gens den generaal ook de oorlogvoering van Duitschland in den tegenwoordigen oorlog zullen beheerschen en aan het Duitsche leger de overwinding zullen verschaffen (snelheid, verrassing, concentratie van kraehten op de beslissende punten, omvatting en flankaanval wordt als klassiek voorbeeld van dezen stijl abusievelijk de slag bij Beuthen genoemd, Bedoeld is natuurlijk de slag bij Leuthen. Deze vond plaats op 5 December 1757 tegen Karel van Lotharingen, die over een groote over- macht beschikte, maar zich door Frederik, die eerst den rechtervleugel bedreigde en daarna met voile kracht op den linkerVleugel aan- viel, liet verschalken. Ofschoon Prins Karel ruim de helft van zijn legermacht verloor en tengevolge van zijn nederlaag de stad Bres- lau voor Frederik moest capituleeren, bracht deze overwinning, hoe schitterend ook, niet de beslissing in den zevenjarigen oorlog, die daarna nog vijf jaar heeft gewoed. MANNERHEIM WILDE NIET IN EEN SCHUILKELDER! Veldmaarschalk Mannerheim is op het oogenblik in geheel Scandinavieen wel- haast in de geheele wereld een symbolische figuur geworden. Hij verpersoonlijkt voor de buitenstaanders den Finschen moed en den Finschen vrijheidszin. Mannerheim, die zijn 'militaire opleiding in Rusland genoten heeft om later zijn kennis te gebruiken om zijn eigen land met hulp der Duitschers vrij te maken van datzelfde Rus land is ook wel een figuur, die de belangstel ling bezig houdt. Vele en velerlei verhalen doen over zijn moed de ronde. Een uit de laatsten tijd is het volgende: De Russen bombardeerden een klein Finsch stadje in het binnenland. In dit stadje had de Finsche opperbevelhebber tijdelijk zijn hoofdkwartier opgeslagen. Mannerheim zat juist met zijn staf aan het noenmaal toen de alarmsireneS hun onheilspellend geluid lieten hooren. Ieder begaf zich snel naar de schuilplaat- sen, of naar den kelder, behalve de maar- schalk. Toen zijn officieren er bij hem op aandron- gen, zeide hij: Indien Finland mij noodig heeft, zal ik leven, indien niet, waarom naar de schuilkelders gaan" en hij zette zijn maal- tijd verder voort. Explosies deden het gebouw op zijn grond- vesten trillen en sommige ruiten vielen aan stukken. Alle lotta's, die als diensters werk- zaam waren, waren eveneens naar de schuil kelders gegaan, met edn uitzondering. Dit meisje stond erop den veldmaarschalk te blijven bedienen. Toen de maaltijd en ook het bombarde- ment voorbij was, riep de maarschalk het meisje en spelde haar persoonlijk de medaille voor moed op haar uniform. Zij is het eerste Finsche meisje, dat in dezen oorlog voor moed gedecoreerd werd. ITALIE GAAT HET TREINVERKEER BEPERKEN. Met ingang van 12 Februari a.s. zullen in Italie ongeveer 130 treinen vervallen ter be- sparing van steenkolen. Eenige treinen zullen door extra snelle motortreinen worden vervangen. O.m. ver vallen eenige doorgaande treinen Milaan— Rome en TurijnRome, die slechts met eer ste klasse wagons reden. UNITY MITFORDS TOESTAND ZORGWEKKEND. Naar uit Londen wordt gemeld, baart de toestand van miss Unity Mitford zorg. Zij is te Oxford in een kliniek opgenomen. 'Haar kamer wordt door detectives bewaakt. Slechts aan een paar speciale kennissen is het toege- staan haar te bezoeken. Het blijkt thans, dat miss Mitford door twee kogels in het hoofd is getroffen, waarvan een de hersenen heeft geraakt. De doktoren wil len wachten tot zij wat sterker is, voordat zij tot operatief ingrijpen overgaan. Er zijn eenige Rontgen-foto's genomen. U. P. voegt hieraan toe, dat miss Mitford onder behandeling staat van prof. Cairns. Deze heeft indertijd ook colonel Lawrence van Arabie" behandeld, toen deze tengevolge van een auto-ongeluk de zware verwondingen had opgeloopen, waaraan hij later is over- leden. Een van prof. Cairns beroemdste chirurgi- sche operaties heeft hij in 1932 verricht, toen hij, geassisteerd door vier oudere doktoren, uit de hersenen van een patient een tumor verwijderde, teneinde hem van blindheid te redden. De operatie duurde een geheelen dag. (Miss Unity Mitford is een van de bekende dochters van lord Redesdale; zij heeft behoord tot den intiemen vriendenkring van Hitler.) VOLGENS LONDEN VERDIENT DE REDE VAN HITLER NAUWELIJKS COMMENT AAR. Het antwoord uit Londen, aldus meldt Havas, is dat de rede van Hitler nauwelijks commentaar verdient. Deze opmerking van den diplomatieken redacteur van de Times geeft den algemeenen indruk weer in poli tieke kringen en van de pers. Volgens de Times heeft Hitler zijn eigen record op het stuk van holle, leugenachtige en slecht voor- gedragen verklaringen verbeterd. Zijn rede bevatte slechts jeremiades en de oude klacht van de nazi's, dat men zich in Duitschland heeft vergist; men vond er de gebruikelijke en onverteerbare ideeen van den spreker in terug. Op een gegeven oogenblik verklaarde hjj, dat God zich zal verheugen over de over-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 6