Sport Gemengde Berichten SLUISKIL. ZAAMSLAG. SAS VAN GENT, KLOOSTERZANDE. HOOFDPLAAT- Loop der [bevolking over 1939. RECHTSZAKEN. MOEDER LIET HAAR KIND ONVERZORGD ACHTER. SPOORWEGARBEIDER DOOR KOUDE BEVANGEN. huis ..Bethesda" te Vlissingen verpleegd wordt, ernstig geacht. Voor het ondergaan van een speciale be- handeling zou de burgemeester Dinsdag naar bet Roode Kruisziekenhuis te 's-Gravenhage vervoerd worden. BE TELEFOONAUTOMATISEERING IN ZEELAND. Na de automatiseering van de netten Goes en Terneuzen zijn thans de Zeeuwsche netten Borssele, Nisse en Wolphaartsdijk aan de beurt. De indienststelling van deze 3 auto- matische centralen zal plaats vinden op Dinsdag 6 Februari a.s. te 13.00 uur. Tege- lrj-kertgd zullen de netten 's-Heerenboek, Kwadendamme en Wolphaartsdijkscheveer worden opgeheven. De aangeslotenen op deze 3 netten zullen worden overgebracht resp. naar bet net Borssele, Nisse en Wolphaarts- dijk. Men zij erop bedacht dat op genoemden datum van 13.00 uur af de telefonische ver- binding met de aangeslotenen op de betrok- ken netten gedurende korten tijd niet steeds mogeljjk zal zijn. (Midd. Crt.). MEEUWEN VEROORZAKEN STORING IN HET EIOHTNET TE VEISSINGEN. In deze koude dagen kan men de meeuwen, die anders in de omgeving van de zee te vinden zijn, tot ver in de stad zien vliegen. Door den honger gedreven zoeken zij de meer bewoonde buurten op om te traeh- ten daar iets van hun gading te vinden. Dat deze dieren met bun krachtigen vleugelslag storingen in het lichtnet veroorzaken, zal echter wel een niet dikwjjls voorkomend ge- val zijn. Het gebeurde Zondagmorgen in de Van Dishoeckstraat. Twee van deze vogels scheerden door de lucht, doch kwamen met een draad van het lichtnet in aanraking, met het gevolg, dat de draad brak en de bewoners in deze omgeving zonder stroom kwamen. Personeel van de P.Z.E.M. heeft de storing echter spoedig weer opgeheven. (VI. Crt.) Militairen-avoiih. Op 27 Januari werd om half zeven in het Hotel Jacobs den dikwijls uitgestelden mili- tairen-avond gegeven, aangeboden aan onze soldaten door de burgery van Sluiskil en om- streken. Deze gezellige avond, die in Decem ber zou plaats vinden, doch wegens verbod der burgerlijke overheid steeds was uitgesteld, is een waar succes geworden. Niettegenstaan- de geen vergunning was ontvangen om een collecte te houden onder de burgerij, had deze spontaan zooveel geschonken, dat er aan elken mihtair behalve een tractatie nog een sur prise kon gegeven worden, terwijl er tevens een bedrag aan ,0. en O. beschikbaar gesteld werd. (De voorzitter, de beer Colsen, opende om 7 uur voor een voile zaal. Hij begon met een oprecht woord van dank aan de Sluiskilsche bevolking voor den geldelijken en moreelen steun, die hij de laatste weken mocht onder- vinden bij het organiseeren van dezen avond. Ooik de ijverige jonge dames viel een extra pluimpje te beurt voor het moeilijke en on- dankbare werk, dat ze zich hadden getroost voor het welslagen van dit feest. Met een krachtig Wilhelmus, gespeeld door het orkest onder de kundige leiding van den heer Georges de Caluwe van Sluiskil, werd het bonte programma ingezet. Voordrachten, korte schetsjes en muzieknummertjes volg- den elkaar in een vlot tempo op. Vooral het muzikale gedeelte verdiende de bijzondere waardeering der kunstliefhebbers. De piano- soli gespeeld door den heer Georges de Oaluwe, dwongen ieders bewondering af. Sluiskil mag er zich op beroemen, op muzi- kaal gebied, een waar kunstenaar te bezitten. De humoresque van A. Dovrak bracht hij ons op meesterlijke wyze ten gehoore. Ook de lei ding van het orkestje en zijn begeleiding van zang- en instrumentale soli, was in een woord af Deze kunstenaar verdient ons aller waar deering. Tijdens de pauze werden de pakjes met sur prises uitgereikt en elke militair mocht zich bovendien verheugen over een vriendelijke op- merking van den heer H. Colsen. Dan kwam de groote verrassing. Militair Bouchoute van Sluiskil, werd op de planken geroepen om een prachtig kiriderledikantje in ontvangst te nemen. De ooievaar had hem namelijk een gezonde tweeling bezorgd en dit heuglijk feit mocht de bevolking van Sluiskil dan ook niet onopgemerkt laten voorbij gaan. Deze ,,kra- nige" landsverdediger dankte roerend het publiek. Wat de voordrachten en humoristische schetsen betrof, deze kwamen ten voile tot hun recht dank zij het kundige optreden van den heer W. Colsen. De „Ode aan mijn strooi- zak", geschreven door een soldaat, was een waar juweeltje. Den heer De Buck van Sluis kil zong enkele liederen, waaronder „Jeru- zalem" en „De Vink" veel bijval oogstten. Met een pittige rede dankte de comman dant, luitenant Stouthamer, de vele mede- werkers en werksters van dezen ten voile ge- siaagden militairen-avond, opmerkend dat in Sluiskil burgers en soldaten 66n zijn. Om tien uur begon het bal onder leiding van sergant De Vries en toen de klok 6dn uur sloeg, vonden alien het nog te vroeg om van dezen mooien avond afscheid te nemen. Maar gehoorzaamheid is een militaire deugd en zoo trokken alien in de beste stemming huiswaarts. Gemeenteraad. In de op Maandag a-s.,-des nam. 1.30 uur, te houden openbare vergadering van den ge meenteraad, komen de volgende punten in behandeling I. Opening. 6. Notulen. 3. Mededeelingen. 4. Ingekomen stukken. 6. Benoeming lid commissie tot het na- zien der rekeningen en begrootingen. 6. Voorstel tot het beleggen van gelden tot het heckrijgen van vervreemde waarborgsommen. 7. Voorstel tot aanvulling verzekering ge- meentegelden. 8. Voorstel tot het aangaan van een nieuw contract inzake stroomlevering voor de straatverlichting. 9. Vaststelling voorschotten aan de bij zondere scholen overeenkomstig art. 103 der L. O. ,wet 1920. 10. Voorstel tot wijziging van de algemeene politieverordening. II. Wijziging begrooting dienst 1939. 12. Wijziging begrooting dienst 1940. 13. Rondvraag. IJsfeest van de IJsclub ,,Canisvliet". Na in dit langdurige seizoen meermalen door ingevallen dooi en sneeuwval gehandi- capt te zijn geweest, heeft de IJsclub Canis- vliet van Sas van Gent en Westdorpe op haar prima goed onderhouden banen Zondag j.l. ■eer welgeslaagde wedstrijden georgani- eeerd. De uitslagen waren als volgt: Hardrijden voor mannen over 500 m (18 deelnemers). le pr. W. Lamraens; 2e pr. M. Verplanke; 3e pr. E. Martens; 4e pr. R. Colpaert; 5e pr. E. de Vriend. Hardrijden voor paren over 500 m (6 deel- nemende paren). le pr. J. Donze en mej. A. van Acker; 2e pr. W) Slock en mej. Ir. Acke; 3e pr. W. Lammens en mevr. F. LammensVerplanke; 4e pr. E. de Vriend en mej. R. Pollet. Na de twee hierboven, te voren aangekon- digde wedstrijden, werd door het comitd, be- last met de organisatie, de heeren Neeteson en Vermoet, alsnog een derde wedstrijd ge- organiseerd in hardrijden voor heeren op den langen afstand, pl.m. 2000 m, waarvoor door het comit6 drie prijzen werden uitgeloofd. Drie sportieve vrienden hebben het comitd financieel in staat gesteld voor dezen wed- strjjd in totaal 6 pryzen beschikbaar te kun- nen stellen. 'Het bljjkt dus, dat ook hier voor de schaatsensport veel animo is. Er waren 18 deelnemers. Na een spannenden wedstrijd, waarbij het duizendkoppige publiek blijk gaf vein haar enthousiasme en medeleven, was de uitslag: le pr. J. Ramondt Jr.; 2e pr. J. Neijt; 3e pr. J. Donze; 4e pr. W. Lammens; 5e pr. M. Ver planke; 6e pr. H. Scheffer. Het enthousiaste publiek bracht den prijs- winnaars een groot applaus. Daarna had op de baan de ultreiking der prijzen plaats, waarbij de voorzitter, de heer J. Hennink, de prijswinnaars namens het bestuur van harte geluk wenschte, alle deelnemers er op wijzend, hun sportieve houding zooals op dezen dag, steeds hoog te houden. Ook de sneeuwruimers kregen een pluim, daar zij niets onbeproefd hebben gelaten om na den zwaren sneeuwval van de laatste dagen met taaie volharding en toewijding de banen extra in orde te krijgen. Hierna bracht de heer W. Lammens, mede namens alle deelnemers, hartelijk dank aan het bestuur van de IJsclub Canisvliet, voor de goede organisatie van deze wedstrijden en wenschte haar in de toekomst toenemend suc- Benoemd. Aan een Mulo School te Sittard is benoemd de heer A. du Bois, onderwgzer alhier. Den laatsten tyd was hij in betrekking te Ter neuzen. Oeververzakking. Aan den Hoogen Weg onder de gemeente Hoofdplaat is Maandag dijkval geconstateerd. Over een lengte van 208 meter en een breedte van 1.90 meter is de dijk weggezakt. Op de oeverlrjn kon men een diepte van vier meter peilen. Het gat in den dijk zelf kon men niet peilen. Men neemt aan, dat het zeer diep is. Voor den achterliggenden polder bestaat op het oogenblik geen gevaar. Hoewel een der vaargeulen van de Westerschelde langs Hoofdplaat loopt, wordt deze dijkval aan den invloed van den stroom, welke op den dijk staat, toegeschreven. Op deze plaats is reeds eerder dijkval voor- gekomen. DE ELFSTEDENTOOHT. Onder groote belangstelling heeft gister eindelijk de Elfstedentocht plaats gehad, na- dat het zeven jaar geleden was dat de voor- laatste is kunnen doorgaan. Prins Bernhard, vergezeld van den Staats- raad in buitengewonen dienst, Commissaris der Koningin in Friesland, Mr. Baron van Harinxma toe Slooten, en zijn waarnemend adjudant luitenant-kolonel Phaff, hebben op verschillende plaabsen een kijkje genomen van de vorderingen der deelnemers aan de tocht. Om half zes werd het Centraal Bestuur van de Elfstedentocht en de 5 eerst-aankomenden ten paleize van den Commissaris genoodigd, waar Prins Bernhard en de Commissaris der Koningin hen complimenteerden met het be- haalde succes. De tocht was zeer zwaar geweest tenge- volge van de sneeuw, de ijzige koude wind en tal van moeilijk te berijden trajecten, waardoor er zeer veel deelnemers het hebben moeten opgeven. De uitslag was als volgt: 1, 2, 3, 4 en 5. P. Keizer te De Lier, A. Adema te Franeker, Sj. Westra te Warmen- huizen, D. van der Duim te Warga en C. Jon- gjert te Alkmaar, alien in den tijd van 11 uur 30 min, over 199 K.M. 6. J. van der Bij te Anna Paulowna, 12 urn: 04 min. 7. S. Dijkstra te Comjum, zelfden tijd. 8. L. Geveke te Leeuwarden, zelfden tijd. 9. A. de Vries te Giethoorn, zelfden tijd. 10. Sifetse Koen te Bovenknijpe, zelfden tijd. 11. Reinder Algra te Franeker, 12 u. 14 m. 12 en 13. G. Duiker te Groningen en K. Korst te Bedum, beiden 12 uur 27 min. 14, 15 en 16. M. Stienstra te Leeuwarden, F. van der Heide te Leeuwarden en P. Bolke- steyn te Maasland (Westland), alien in 12 uur 29 min. 17 en 18. J. Harkema te Leeuwarden en H. de Boer te Wartena, beiden 12 uur 39 min. Op 1 Mei heeft zij aan haar voornemen ge volg gegeven. Dien morgen hoorde de buur- vrouw, zooals wel meer geschiedde, het kind erbarmelijk schreeuwen. Toen zij ging kijken, zag zij het kind bevuild in den wagen liggen. Ook vond zij een aan de buurvrouw gerichten brief, waarin de moeder mededeelde, dat zij was vertrokken en de buurvrouw verzocht, voorloopig voor het kind te willen zorgen tot de man terug was. De echtgenoot, die om halfvijf 's morgens reeds naar zijn werk was gegaan, heeft, toen hij bemerkte, dat zijn vrouw niet terugkwam, het kind bij de ouders van de vrouw gebracht, waar het thans nog verpleegd wordt. De president, Mr. Boon, maakte verdachte de heftigste verwijten over haar gedrag. Hij begreep niet, hoe het mogelijk was, dat men een wezentje, dat geheel afhankelijk was van de moeder, niet met liefde verpleegde en aan z'n lot overliet. ,,Heb je dan nooit een nest jonge honden of katten gezien" vroeg de pre sident, ,,en bemerkt, met hoe teere zorgen de dieren hun moederplichten vervullen? Een kind van zeven maanden kan nog niet de moederlijke zorgen ontberen. En het is iets tegennatuurlijks zich aan dien plicht te ont- trekken." De officier, Mr. J. W. Bosch, wees er op, dat men hier een gelukkig zeldzaam voor komend geval te berechten heeft. Hij eischte, zooals gezegd, negen maanden gevangenis- straf. De vader had er geen bezwaar tegen, onder eede verklaringen af te leggen in deze droeve zaak. HOEK. Geboren 20 m., 22 vr., totaal 42. Gevestigd 21 m., 19 vr., totaal 40. Overleden 10 m., 17 vr., totaal 27. Vertrokken 42 m., 52 vr., totaal 94. m. vr. tot. Bevolking op 31 Dec. 1938 1341 1298 2639 Bevolking op 31 Dec. 1939 1330 1270 2600 alzoo verminderd met 39 personen. Aantal huwelijken 23. Aan tal echtscheidingen 1. Geboren in de gemeente, die elders woon- plaats hebben 1. Overleden in de gemeente, die elders woon- plaats hadden 1. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 30 Januari 1940. G. L. de R., oud 23 j., arbe'ider te Hulst, heeft zich in den avond van 18 December 1.1 te Hulst schuldig gemaakt aan mishandeling van A. de Witte aldaar, terwijl hij bij die- zelfde gelegenheid zich schuldig maakte aan vernieling van een deur in de woning van J. A. Blommaert. Eisch f 25 boete of 10 dagen hechter.is. Uitspraak f 20 boete of 10 dagen hechtenis. Th. de B., oud 44 j., los werkman, wonende te Clinge, had zich tesamen en in vereeniging met een ander persoon, op 22 December 1.1. te Clinge, schuldig gemaakt aan diefstal van een drietal dennenboomen ten nadeele van J. Boone. Eisch en uitspraak 20 boete of 10 dagen hechtenis. Tegen een moeder, die haar baby van zeven maanden had verlaten en onverzorgd achter- liet, werd Vrijdag voor de Rechtbank te Am sterdam negen maanden gevangenisstraf ge- eischt. Het was wel een erg jeugdige moeder, 21 jaar oud, die daar schreiend in de verdachten- bank stond. Haar leed gold echter meer haar eigen lot, dan dat van de baby. In April was zij gehuwd. Voor de moeder was de vreugde van de geboorte van haar zoon in datzelfde jaar niet onverdeeld. Reeds van den aan- vang af had zij het kind niet mogen lijden. Haar vrijheid was nu voorgoed verdwenen. Meer dan eens had zij zich tegenover een buurvrouw te Hilversum er over uitgelaten, dat zij er meer dan genoeg van had en plan had, voorgoed weg te gaan. Zij gaf toe, dat zij absoluut niet op het kind gesteld was. SPIONNAGE? Een oplettende militair, door wiens flinkc optreden de autoriteiten de draden voor een onderzoek in handen kregen. Toen de militaire chauffeur Groen van een legeronderdeel, dat te Moerdijk in kantonne- ment ligt, Zaterdagavond laat met een mili- tairen auto van het station Lage Zwaluwe naar zijn kantonnement terugkeerde, bemerk te hij, volgens de N. R. Crt., op den weg Lage ZwaluwMoerdijk (dorp) een personen- auto, welke langs den weg stond. Bij den auto hield zich op verdachte wijze een persoon in burger op, die een karabrjn in de hand hield. Toen deze persoon den militairen auto zag naderen, sprong hij in den personenauto, waarvan de bestuurder onmiddellijk vol gas gaf, om direct daarop snel weg te rijden. Ongeveer 500 meter verder stopte de perso nenauto opnieuw, waama de militaire chauf feur, die een en ander niet vertrouwde, even- eens stopte, uit zijn wagen sprong en met de woorden: ,,Geef die karabijn maar hier", het portier openrukte. In den auto bleken, behalve de bestuurder, twee personen in burger te zitten, terwijl een militairen karabijn tusschen hen beiden stond. Toen Groen naar de karabijn greep, wierpen de twee mannen zich op hem, waarop een worsteling ontstond. Een van de mannen bracht hierb(j Groen met een mes een steek in de hartstreek toe, welke echter afstiet op een blikken tabaksdoos, welke Groen in de borstzak van zijn tuniek droeg. De steek werd met zulk een kracht toegebracht, dat de tabaksdoos gedeeltelijk werd doorboord, toen de man daarop opnieuw naar Groen stak, wist deze den arm te grijpen en dezen zoo- danig om te draaien, dat hij het mes moest laten vallen. Hoewel Groen betrekkelijk klein van postuur is, beschikt hij over zul'k een lichaamskracht, dat hij ook den tweeden persoon de baas bleef en hem de karabijn wist te ontrukken. De twee mannen sprongen daarop ijlings in den auto, waarvan de motor was blijVen draaien en die direct in de duis- ternis verdween. Groen probeerde den auto nog te achtervolgen, doch zijn wagen bleek daarvoor niet snel genoeg te zijn. Hij begaf zich daarop naar zijn kantonnement, waar hij het gebeurde aanstonds rapporteerde. Direct werden militaire-politie, mare- chauss^e en justitie gewaarschuwd, terwijl ook de Bredasche politie-deskundige, ir. N. v. d. Schatte Olivier, en de brigadier-dienst- hondengeleider en rijksveldwachter Hage- raats met zijn politiehond Hertha nog in den loop van den nacht naar Moerdijk werden ontboden. Bij een met den politiehond ingesteld onder zoek werden langs den weg een militaire uniform, een paar rubberen laarzen en een gasmasker gevonden, welke, naar uit den onderlingen afstand viel op te maken, ken- nelijk uit een rijdenden auto waren geworpen. Vermoed wordt, dat deze uitrustingsstukken ergens uit een kantonnement zijn ontvreemd, terwijl rekening wordt gehouden met de mogelijkheid, dat men hier met een nieuwe uniformenaffaire met spionnagedoeleinden te doen heeft. Het politieele en justitieele onderzoek duur- de den geheellen Zondag voort, terwijl ook Maandag de districtscommandant van de marechauss<5e te 's-Hertogenbosch, kapitein W. A. Kist, zich opnieuw voor het onderzoek te Moerdijk bevond. Hoewel de autoriteiten, hangende het on derzoek, alle verdere inlichtingen weigeren, hebben wij reden aan te nemen, dat zij over bepaalde gegevens omtrent de identiteit van de personen in den personen-auto beschikken zoodat arrestaties ieder oogenblik kunnen worden verwacht. Karabyn in den auto was gestolen. Omtrent het geheimzinnige voorval, dat zich Zaterdag laat op den weg tusschen het station Lage Zwaluwe en Moerdijkdorp heeft afgespeeld, wordt' van officieele nog gemeld, dat het justitieel onderzoek heeft uitgemaakt, dat de militaire uitrustingsstukken, welke na het gevecht met den militairen chauffeur Groen in de sneuw langs den kant van den weg werden gevonden, alsmede de karabijn welke Groen den burgers in den personen auto wist te ontrukken, Zaterdag in den laten namiddag, nadat de periodieke verloven wa ren ingegaan, zijn ontvreemd uit het kanton nement Moerdijk. De auto, waarin de burgers zich bevonden het waren er twee en niet drie, zooals aanVhnkelijk is gemeld, voerde het letter- teeken P en was dus uit Limburg afkomstig, Deze auto kon tot dusver niet worden opge spoord. Wel is in een garage te Breda een auto aangehouden, waarin filmtoestellen werden vervoerd, van welken auto de be- schrijving overeenkwam met den door Groen waargenomen wagen, doch de daarbij behoo- rende personen, die in een hotel te Breda logeerden, konden op overtuigende wijze aan- toonen, dat zij met de heele historie niets te maken hadden. De militaire en justitieele autoriteiten zet- ten inmiddels het onderzoek, dat in een be paalde richting gaat, met kracht voort. (Telegr.) Huiszoeking. In het dorp Hoogland bij Amersfoort is bij den landbouwer S., die vroeger gemeente- raadslid was, op last der militaire autoriteiten huiszoeking gedaan en daarna een wacht bij de woning geplaatst op grond van vermoeden, dat S. ongeoorloofde relaties zou onderhou den met een vreemde mogendheid. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP TE VENLO. Op het spoorwegemplacement te Venlo is de 45-jarige machinist G. H. J. Wilders uit Blerick uitgegleden en van de machine ge- vallen. Hij liep zulke emstige wonden op, dat htj tijdens het overbrengen naar het ziekenhuis is overleden. De man laat een vrouw en twee kinderen achter. NEKKRAMP. In het gezin van de familie de Reuver op de Stelt te Heesch, werd bij een zes-jarig dochtertje nekkramp geconstateerd. Op advies van den behandelenden geneesheer werd de kleine Zaterdag naar het Groote Ziekengast- huis te 's-Hertogenbosch overgebracht. Zon dag is het meisje aan de gevolgen van de ziekte overleden. VRAGHTVERVOER PER AUTO OVER HET IJS VAN LEMMER NAAR URK. Sedert Woensdag 24 Januari j.l. heeft een firma te Lemmer, in overleg met de midden- standsvereeniging te Urk, een tweemaal daagschen vrachtautodienst over het ijs tus schen Lemmer en Urk ingesteld. De resultaten van dezen dienst zijn zoo gunstig geweest, dat besloten is met ingang van Maandag den dienst driemaal per dag te onderhouden. Het ijs is volkomen betrouw- baar. De dienst wordt onderhouden met een tweetons vrachtauto, waarop echter voor de veiligheid slechts 1 ton vracht wordt ver voerd. Deze vracht bestaat uit alle moge- l(jke waren, zoodat een ieder, die iets naar Urk te verzenden heeft, van dezen dienst ge- bruik kan maken. De' duur van de reis LemmerUrk bedraagt ongeveer een uur. De route loopt langs de noodzijde van den meerd(jk. Ook reizigers kunnen worden vervoerd en wel per personenauto. TRAMBAAN MONNIKENDAM—EDAM INGESNEEUWD. De N.Z.IH.T.M. heeft Zaterdag op het tra- ject MonnikendamEdam met zeer groote moeilijkhedep te kampen gehad, tengevolge van den sneeuwval. Vele uren kon de dienst naar Edam en Volendam niet onderhouden worden, doordat de trambaan geheel was in- gesneeuwd. De sneeuw stoof van de naaste landerijen op de rails en kwam hier 80 cm. hoog te liggen. Ter vervanging van den dienst charterde de maatschappij autobussen, doch niettemin ontstond zeer veel vertraging. SNEEUWHINDERNIS TE AMSTERDAM. In het Noordelijk deel van Amsterdam heeft de sneeuw het verkeer op den weg van Schellingwoude naar Ransdorp vel ongemak veroorzaakt. In den nacht van Zaterdag op Zondag wierp de Oostelijke wind de sneeuw van de aan weerszijden gelegen landerijen op den weg. In zeer korten tijd was deze over de geheele lengte met een dikke laag belekt, Op enkele plaatsen lag de sneeuw een meter hoog, hetgeen een zware vrachtauto, een personenauto en een met paard bespannen wagen. welke in de richting Ransdorp reden, noopten den strijd tegen deze barriere te sta ken. De voertuigen waren ingesneeuwd en konden geen centimeter vooruit komen. On- danks het nachtelijk uur zag men zich ge- noodraaakt een pioeg arbeiders te requiree- ren, die er na eenigen tijd met behuip van schoppen en houweelen in slaagden de wa- gens te bevrrjden. Zondagochtend bleek de situatie nog ver- ergerd te zijn. Weer geraakten eenige auto's ast. De busdienst op dezen weg moest ge- staakt worden. Een veertigtal omwonenden toog vrijwillig aan het werk en slaagde er in den drie km. langen weg na vier uur geheel sneeuwvrij te maken. Het verkeer kan daarop normaal plaats vinden. VADER EN ZOON GINGEN SNEEUW- RUIMEN OP HET DAK. Zondagmiddag is in de Volmarijnstraat te Rotterdam de 14-jarige G. J. Lagendijk van het dak van een huis gevallen, toen hij zijn vader hielp bij het verwijderen van sneeuw. De knaap viel van een hoogte van acht meter op straat, waar hij in bewusteloozen toestand bleef liggen. Per ambulance van den geneeskundigen dienst is de jongen met een schedelbreuk naar het ziekenhuis Cool- singel overgebracht, waar hij aan de beko- men verwondingen is overleden. VAN DEN HOOIZOLDER GEVALLEN. De landbouwer G. J. Brilman, wonende in de buurtschap Loo onder Bathmen, had Don- derdag het ongeluk van den hooizolder op den dorschvloer te vallen. Hij werd hierbrj zoo emstig gewond, dat hij Zaterdagmorgen asm de gevolgen is overleden. AFSCHUWELIJK DRAMA TE ENSCHEDE. Dinsdagnacht heeft zich te Enschede een verschrikkelijk drama afgespeeld. Een 51- jarige man heeft zijn 16jarige dochter in een vlaag van waanzin met een mes van het leven beroofd endaarna de hand aan zichzelf ge stagen. De man was geruimen tijd in een zenuw- inrichting verpleegd, doch zoo juist a.s. Don- derdag zijn werk hervatten. Hij stond alge- meen bekend als een rustig mensch, van wien men zulke daden nooit had verwacht. Het drama heeft zich midden in den nacht afgespeeld. Vermoedelijk is het meisje, dat eenig kind is, in de slaap overvallen. De politie stelt een nauwkeurig onder zoek in. De 64jarige spoorwegarbeider A. Nymeyer te Meppel, die Zaterdagochtend in verkleum- den toestand en met drie gekneusde ribben tangs de lijn Meppel-Groningen gevonden werd, is Dinsdagnacht overleden. Nymeyer was 's morgens om half vijf uit zijn woning vertrokken. Hij moet door de koude bevangen zijn en in de sneeuw zijn neer gevallen. Eerst na eenige uren werd hij ge vonden. KLEEREN VAN BEJAARDE VROUW IN BRAND GEVLCIGEN. Maandagmiddag is in een woning aan de Jacob van Lennepstraat te Amsterdam, waar van de eerste Stage bewoond wordt door een 62jarige vrouw, een ernstig ongeluk gebeurd. Zij kwam n.l. in aanraking met een bran- dend petroleumtoestel, waardoor haar klee- ren vlam vatten. Op haar hulpgeroep kwamen de buren toesnellen, die de vlammen doofden en onmiddellijk de brandweer alarmeerden. Deze was spoedig ter plaatse, doch behoefde geen water te geven. De oude vrouw, die em stige brandwonden had bekomen, is ter plaatse verbonden en vervolgens door den G.G. en G.D. naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. ZWARE |BRAND IN OPSLAGPI AATS VAN KUNSTWOL. Door onbekende oorzaak ontstond Maan- dagavond brand in een oud fabriekspand aan het Heuvelplein te Tilburg, waarin onder- scheiden firma's zijn gevestigd. Het vuur woedde in een opslagplaats van kunstwol. Spoedig deelden de vlammen zich mede aan de belendende ruimten, waarin een fa- briek van grammofoononderdeelen is geves tigd. De overige belendende perceelen liepen mede groot gevaar. De brandweer bestreed het vuur met 15 stralen, waardoor na eenige uren de brand kon worden gelocaliseerd. Het wolmagazijn en de grammofoononder- deelenfabriek gingen verloren. De aangren- zende fabrieksruimte en eenige partiouliere woningen liepen veel waterschade op. De schade. welke de brand veroorzaakte, is aanzienlijk. TRAGISCH. Maandagmorgen is een 72-jarige man, die in de Vliegerstraat heeft gewoond, in een tram van lijn 15 onwel geworden en overleden. De man was juist des morgens uit het zieken huis aan den Bergweg ontslagen en met fami- lieleden, die hem waren komen afhalen, op weg naar zijn woning. Het stoffelijk overschot is uit de tram in een ziekenauto gedragen en naar het ziekenhuis aan den Bergweg ge bracht. EEN PSEUDO LOODGIETER. Zaterdagmorgen vervoegde zich bij een familie, die in de Maria Stuartlaan te Rotterdam woont, een jongen van ongeveer zestien jaar, die zeide namens een loodgie- terszaak te komen, om de waterleiding na te kijken. De Drinkwaterleiding had vastge- steld, zoo zeide hjj, dat er veel meer water, dan normaal in deze woning werd gebruikt, zoodat er ergens iets met de leiding wfcl niet in orde zou zijn. Daamaar moest hij een onderzoek instellen. Men liet den jongen binnen, die daarop eenige uren in de woning is bezig geweest. Hij ging de leidingen na, controleerde de kra- nen en op deze wijze kwam hij in alle ver- trekken, in de keuken, den kelder en op den zolder. Toen hij weg was, bleek ook een por- temonnaie met 1,50 uit de keuken verdwe nen te zijn. Bij navraag bleek, dat er nie- mand naar de woning voor het onderzoek van de waterleiding was gezonden. BRANDSTICHTERS-BENDE IN ROTTERDAM ONSOHADELIJK GEMAAKT De Rotterdamsche gemeentepolitie sloeg op 31 Augustus j.l. een goeden stag door den 85- jarigen schilder P. B. te arresteeren onder verdenking dat hij met behulp van een tijd- bom brand had gesticht in het perceel Staten- weg 140 te Rotterdam, welk perceel dien avond zwaar door het vuur werd geteisterd. Enkele dagen later arresteerde de politie nog een medeplichtige van B., den 32-jarigen J. J. C. van Z. Beiden hadden zich voor de rechtbank te verantwoorden en werden enkele weken geleden veroordeeld, resp. tot 5 en 2 jaar gevangenisstraf. In het voorjaar en in den zomer van 1939 waren in Rotterdam talrijke branden uitge- broken, waarvan de oorzaak niet kon worden vastgesteld, doch waarvan de politie ver- moedde dat zij gesticht waren. Er werd verband gezocht en gevonden tus schen deze branden en den brand in de Sta- tenlaan. Een en ander had tot gevolg, dat B. en zijn medeplichtige nogmaals aan een zeer streng verhoor werden onderworpen. Het succes bleef niet uit. Zoo is 't der politie thans gelukt, klaarheid te brengen in een brand in een perceel in de Broekstraat, welke in het voorjaar van 1939 plaats vond. Een drietal personen zijn in verband hiermede thans gearresteerd. Het zjjn de 38-jarige sta ger C. H., de 32-jarige huishoudster A. B. A. H. en de 55-jarige eafdhouder J. G. van Z., vader van den reeds veroordeelden mede plichtige van B. Z(j hebben alien inzake den brand in de Rubroekstraat een volledige be- kentenis afgelegd en zqn naar het huis van bewaring overgebracht. De politie zet het onderzoek met kracht voort. TWEE AUTO'S INGESNEEUWD. De sneeuwval van Vrijdag op Zaterdag heeft op verschillende onbeschutte wegen in ons land ernstige verkeersstremmingen ver oorzaakt. Ook de Vinkeveensche zuwe, de eenige verbtndingsweg tusschen het dorp Ter Aa en het dorp Vinkeveen, is dientengevolge onbegaanbaar geworden; de sneeuw ligt daar op sommige plaatsen zeventig centimeter dik. Zondagmiddag werd dat een Utrechtsche taxi en een particuliere auto uit Loenen noodlottig. Zij bleven in de sneeuw steken en konden zelfs niet meer achteruit. Pogin- gen, om de auto's met een kraanwagen te be- vrijden, mislukten, de kraanwagen kon ze niet bereiken. De weg behoort aan het polderbestuur, dat den weg niet sneeuwvry laat maken. Naar verluidt zouden beide autobezitters het polderbestuur hebben laten weten, dat zy een civ'iele procedure tegen dit bestuur zul len instellen, wanneer hun wagens niet zeer spoedig de reis konden voortzetten. Zy heb ben geen lust te wachten o,p den dooi. INBRAAK IN DE GROOTE KERK TE NAARDEN. De koster van de Groote kerk te Naarden heeft Maandagavond aangifte gedaan van het feit dat drie offerbussen, die in een voorpor- taal hangen, zyn opengebroken. De inhoud is verdwenen; deze was bestemd voor de dia- conie en voor den V.P.R.O. De politie heeft geen sporen van inbraak aan de hoofddeur gevonden en vermoedt, dat men zich toegang door de kosterswoning heeft verschaft. Het onderzoek wordt voortgezet. DIEFSTAL VAN DERTIENHONDERD GULDEN OPGEHELDERD. In September van het vorige jaar werd te Maastricht ingebroken in de woning van J. aan de Maastrichtersmedenstraat. Er werd een bedrag van 1300 gulden ontvreemd. Of- schoon een uitgebreid onderzoek werd inge steld, bleef de dief onvindbaar. Men ver- moedde echter, dat de 32-jarige H. L. uit Maastricht meer van deze inbraak afwist, doch de man was niet te vinden. Zaterdag werd hy echter in Utrecht aangehouden, ver- dacht van een aldaar gepleegden diefstal. Het bleek echter, dat de man onschuldig was. Van den diefstal in Maastricht wist hij echter meer af. Na een langdurig verhoor bekende hij de inbraak. Van het gestolen geld is niets te ruggevonden

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3