Buitenland BUTTENLANDSGH 1, IOF VOOR ONS LEGER. DE DEUTSOHLAND WORDT HERDOOPT. rico (Ingez. Med.) statistiek nog- niet gereed en 't is dus moge lijk, dat dit jaar een jander beeld te zien zal geven. Maar dan is dat vermoedelijk ook aan andere oorzaken te wijten. In 1939 zijn vele Nederlanders, voor een groot deel ge- goede Joden, naar het buitenland vertrokken, maar stellig niet am de Nederlandsche belas- tingen te ontvlieden, dock om politieke rede- nen. jVoorts zijn er in de laatste jaren veel kapitalisten naar het buitenland getrokken, die hun inkomsten genieten uit bier te lande gevestigde vaste goederen en die daarvan dus hier te lande belasting betalen. Over bier te lande uitstaande bypotbeken wordt bier be lasting ibetaald 66k al zit de bypotbeekgever in bet buitenland. Wat de in bet buitenland gevestigde ge pensionneerden betreft, vernam bet blad nog, dat de Nederlandsche gepensionneerden alien bier te lande ibelasting betalen over bun pen- sioen. Zij worden alien aangeslagen en er is op ben natuurlijk Voldoende verbaal. Wat de Indische gepensionneerden betreft, die betalen alien belasting in Indie, of zij hier te lande dan wel in het buitenland vertoeven. Verblijven zij hier te lande, dan wordt de in Indie betaalde belasting afge- trokken vain bet hier aan de scbatkist ver- schuldigde bedrag, teneinde dubbele belasting te voorkomen. Een redacteur van de iParis-Soir, die ons land bezocht om zicb op de hoogte te stellen van onze weermacht, schryft, naar het Huis- gezin meldt, over ons leger o.m.: Allen die den Nederlandscben soldaat kennen, die hem bezocht bebben in de kan- tonnementen of de manoeuvres hebben bijge- woond, kennen zijn jgeaardbeid en karakter en zijn 't op dit punt eens: zoo kalm, koel en terughoudend als hij is, zoo vastberaden en hardnekkig zou by zijn, als de omstandig- beden eischten, dat bij zijn land voet voor voet moest verdedigenEn ook dit is van waarde: de Hollandsche soldaat is een der best uitgeruste krijgers ter wereld, en het materiaal, waarover hij beschikt, en dat hij met vele handigbeid hanteert, is ultra- modem... Het /Hollandsche leger is uitstekend geoefend en toont zicb bij zijn manoeuvres uiterst bewegelijk. Het beschikt over vele bataljons wielrijders, wier rijvaardigbeid, elken Hollander op den tweewieler eigen, den Snellen toevoer van versterking op een be- dreigd punt mogelijk maakt". INVOERVERBOD l'O'OR (VEE, (VIEST, DIERMEEL, ENZ. In Staatsblad no. 680, - besluit van 16 Janu- ari, betreffende den in- en doorvoer van arti- kelen, afkomstig van vee, is met intrekking van: 1. bet Kon. besluit van 24 Mei 1922, be treffende den in- en doorvoer van vee in mest; 2. bet Kon. besluit van 11 Augustus j.932, betreffende den in- en doorvoer Van diermeel; bet volgende bepaald: De in- en doorvoer van buitenland van: vee, hoornen, klauwen, hoeven, borstels, haar, wol, beenderen, waaronder ook te verstaan gebro- ken of gemalen beenderen, mest, waaronder ook verstaan wordt kunstmest, voor zooverre dit bestaat geheel of gedeeltelijk uit diermeel, beendermeel of bloedmeel, zijn verboden. Wanneer bijzondere redenen een afwjjking van dit verbod noodzakelijk maken, kan de Minister van Oeconomische Zaken zoodanige afwijking toestaan onder de noodige voorzor- gen tegen oVenbrenging van besmetting. Dit besluit treedt in werking 1 Februari a.s„ met dien verstande, dat bet verbod ten aanzien van wol in werking zal treden op een nader te bepalen tijdstip. NEDERLAND EN DE BELGISCHE SOHEEFSRUIMTE. Havas meldt uit Brussel: De Soir meldt, dat de Belgische vloot niet voldoende is om te voldoen aan de eerste be- boefte van bet land. De Nederlandsche regee- ring is tbans bereid een deel van haar vloot ter beschikking van Belgie te stellen. (Bij informatie vernam, volgens de N. R. Crt, het A.N.P., dat, al wordt de mogelrjk- heid van eenige samenwerking tusscben Nederland en Belgie op dit gebied overwcgen, het bovenstaande bericht ten eenenmale on- juist moet worden geacht.) NA HET INCIDENT BIJ VENLO. Sedert 9 November 1939 heeft men van den Haagschen garagehouder, den heer Jan Lemmens, na bet grensincident te Venlo, niets meer vernomen; noch de regeering, noch zijn echtgenoote heeft eenig bericht omtrent zijn lot gekregen. Men begrijpt, dat zijn vrouw, die vier jonge kinderen heeft, sinds twee maanden in de grootste spanning en onge- rustheid leeft. Drie weken geleden heeft zij, zoo meldt de Tel., de stoute schoenen aange- trokken en zelf een brief geschreven aan den Duitschen rijkskanselier Adolf Hitler, met bet verzoek inlichtingen omtrent haar man te mogen ontvangen. Zij vroeg hem verder, te bewerkstelligen, dat haar man weer naar Nederland zou terugkeeren. Ook heeft zij een brief gericht aan het hoofd van de Ge stapo te Berlijn met een zelfde verzoek. Tot heden heeft zij hierop niets vernomen. Ook het departement van Buitenlandsche Zaken, tot wie zij zich eenige malen heeft gewend, heeft haar moeten meedeelen, dat ook de Nederlandsche regeering tot heden op haar verzoek om opheldering over deze zaak, niets heeft gehoord. Mevr. Lemmens verzekerde nogmaals, dat haar man met de geheele affaire niets te maken heeft gehad en alleen als chauffeur van den auto was meegegaan. De angstige spanning, waarin deze familie leeft, duurt dus nog steeds voort. DE BEENDERMEELAFFAIRE. De Minister van Oeconomische Zaken heeft het vervoeren en doen vervoeren van alle voorwerpen, we Ike dragers van smetstof kunnen zijn, uit de perceelen van ,,de Utrechtsche Krachtvoerhandel De Adelaar, J. F. van Drjk, in De Bilt, en overigens uit alle andere perceelen van deze firma, waarin bovenbedoelde voorwerpen zijn opgeslagen, verboden. Naar het Handelsblad verneemt, heeft de Utrechtsche veevoederfabriek De Adelaar den staat in kort geding gedagvaard ter zake van onrechtmatige daad, n.l. het doen Sluiten harer fabriek en het deponeeren der sleutels op het hoofdbureau van politie. Zooals men weet, aldus het Amsterdamsche blad, gaat het hier om de fabriek, waarvan de Veeartsenjjkundige Dienst veronderstelt, dat zij de haard is van de huidige miitvuur- jnfectie. Langs indirecben weg, want bacte- riologisch monsteronderzoek leverde gden positieve resultaten op, meenden de officieele instanties, dat de besmetting had plaats ge had Via de mineralen- mengsels, welke De Adelaar had bereid en aan de voederfabrieken had geleverd. W61 had het monster-onderzoek aange- toond, dat althans gedeeltelijk, gewoon in plaats van ontlijmd beendermeel was ver- werkt en op grond dddrvan werd de meng- vergunning der firma ingetrokken en de fa briek op slot gedaan. Tevens werd, eveneens op 5 Januari, aan iederen voederfabrikant, handelaar of veehouder, die mineralen van De Adelaar in voorraad had, gekocht na 27 November, dan wel veevoeder waarin deze waren verwerkt, geboden deze af te zonderen en te blokkeeren. De fabriek stelde zich op het standpunt dat het niet behoefde te verwonderen, dat de Veeartsenjjkundige Dienst in de 66rste plaats in de richting van De ^Adelaar zocht, aange- zien zp ruim 60 pet. van de in ons land be- noodigde mineralen levert. In de tweede plaats stelde zij, dat zij, bij haar weten, uit- sluitend ontlijmd beendermeel had besteld, ontvangen, betaald en verwerkt, aangezien zij all66n kan koopen op bonnen van de Ned. Meelcentrale en deze luidden alle voor ont lijmd beendermeel. In de derde plaats is het ontlijmde product veel goedkooper dan het piet -ontlijmde. In de vierde plaats impor- teert zij zelf niet, doch koopt het beendermeel Jn den handel. Tenslotte stelt zij zich op het standpunt, dat het verwerken van gewoon beendermeel, op ,zich zelf niet verboden is, omdat in de meng-instructies van het Rijksbureau Voed- selvoorziening in Oorlogstijd, afd. Veevoeder, nddst Vleeschbeendermeel en ontlijmd been dermeel 66k gewoon beendermeel wordt aan- gegeven (instructies van 11 en 27 November). Dit zelfde was het geval in de ,,Mengvoeder- beschikking)afgedrukt in de Staatscourant van ,30 December j.l. (biz. 6, 2de kolom). De vier pakhuizen der firma die gesloten zijn, bevatten 650.000 kilo voorraad. Zij ducht thans schade doordat niet kan worden geven- tileerd; verder door ratten en muizen, omdat de katten, die anders zouden verhongeren, zijn Verwijderd bij het sluiten der fabriek. Bovendien kan men niet controleeren, of er .door lekkage broeiing in de voorraden op- treedt, terwjjl aan de machines roestschade kan optreden, aangezien veel zouten werden verwerkt. 15 OPCENTEN OP DE WINSTBELASTING TEN BEHOEVE VAN DE GEMEENTEN. Ingediend is een wetsontwerp tot heffing van opcenten ten behoeve van de gemeenten op winstbelasting. Wij ontleenen aan de toelichting: Het onderhavige ontwerp strekt tot het heffen van opcenten op de winstbelasting ten bate van de gemeenten, en wel op denzelfden voet als thans op de dividend- en tantieme- belasting opcenten worden geheven krachtens de wet van 26 Juli 1918, gewijzigd bij de wet- ten Van 17 April 1925, en van 27 December 1926. Beoogd is, ten behoeve van de gemeenten in de toekomst eenzelfde opbrengst wegens opcenten op de winstbelasting te verkrijgen, als thans verkregen wordt ter zake van op centen op de dividend- en tantiOmebelasting. Wegens de onzekerheid van de totale op brengst der belasting, en ook daar de moge- lijkheid bestaat, dat in het profijt der opcen- tenheffing zich eenige verschuiving tusschen de gemeenten zal voordoen, is het wensche- lijk, het aantal opcenten na een jaar ervaring opnieuw vast te stellen. De verschillen tusschen het ontwerp en de bestaande wet zijn alle van ondergeschikten aard. In beginsel heeft de gemeente van aanslag, aangewezen door artikel 11 van het ontwerp ,,wet op de winstbelasting 1940" steeds aan- spraak op opcenten. In den regel zal deze gemeente (de gemeente van vestiging, of, zoo hier te lande een bedrijf wordt uitgeoefend de gemeente waar dit geschiedt) zelfs de eenige gemeente zijn, die aanspraak op de opcenten heeft. In die aanspraak kunnen echter andere gemeenten deelen. In zulk een andere ge meenten moeten dan twee vereischten vervuld zijn: het aldaar gebezigd worden van een vaste inrichting" en een zekere personeel- sterkte als kenmerk van de belangrijkheid van de vaste inrichting (en) op het grond- gebied van de gemeente. Het ontwerp legt dan ook verband tusschen de inrichting en het personeel, in dier voege, dat in de ge meente geregeld meer dan 10 personen aan de vaste inrichting (en) venbonden :en werkzaam waren. Door deze formuleering vervalt tevens de noodzakelijkheid van een afzonderlijke per- soneelslimiet voor het spoorwegbedrijf (in de bestaande wet: meer dan 40 personen). Het rijdend personeel immers kan niet geacht Worden aan een station ,,verbonden en werk zaam" te zijn, tenzij het ultsluitend dienst doet op het emplacement. BESPREKINGEN IN LONDEN SCHIETEN SLEOHT OP. Naar de Tel. verneemt, schieten de Neder- landsch-Britsche onderhandelingen slechts langzaam op en er zal nog wel een week of twee mee heengaan, alvorens de commercieele afspraken, waarnaar men streeft, zullen wor den getroffen. Inti^sschen hebben zich geen principieele moeilijkheden voorgedaan en geldt het meer het moeizaam uitwerken van vele technische details. Men meent dan ook met vertrouwen een overeenkomst tegemoet te kunnen zien. Hetzelfde geldt voor de betreffende han- delsovereenkomst met Zwitserland, waarvan de afsluiting ook de eerstkomende veertien dagen tegemoet wordt gezien. Deze zal ove rigens van beperkte draagwijdte blijken te zijn. De onderhandelingen met de Scandinavi- sche landen vinden nog steeds voortgang, doch schieten niet hard op. BELGIe'S LEENING DER ONAFHANKELIJKHEID". De Belgische ministers van Financien Gutt en Pierlot hebben Vrijdag enkele bijzonder- heden medegedeeld over de nieuwe leening, welke aanstaanden Woensdag zal gelanceerd worden. onder den vorm van schatkistbons. De regeering hoopt dat zij een bedrag van vijf milliard francs zal optrengen. Dinsdagavond zal Gutt een oproep tot de bevolking richten door de radio. De nieuwe leening dient tot dekking der mobilisatie- kosten. De minister van financien wijst nu reeds op het feit, dat groote bedragen opge- vorderd worden in bankbiljetten, ingevolge het alarm, dat men de laatste maanden heeft gekend. Die biljetten blijven echter onge- bruikt. Uit een zedelijk oogpunt, aldus de minister, houdt de nieuwe leening verband met de waarborging van Belgie's onafhankelijkheids- politiek. „Wij moeten onze landsverdediging zoodanig kunnen behouden, dat zrj ook in het buitenland een indruk van volledige veiligheid geeft. Zeker is alles in ons land niet volmaakt, maar het leven alhier is zeker te verkiezen boven dat wat de bewoners van vele Euro- peesche landen kennen. Wij genieten zedelijk en stoffelijk comfort en vrijheid, waarvan wij slechts de voile waarde zouden beseffen in- dien wij er van verstoken zouden zijn. Om dit te vrijwaren zijn de mobilisatie en de lands verdediging vereischt die thans bestaan. En die mobilisatie moet gewaarborgd worden door de leening." Eerste minister Pierlot heeft ook getuigd van de nationale en vaderlandsche beteekenis van de nieuwe leening. ,,De mobilisatie, die 's lands onafhankeljjkheid waarborgt, moet betaald worden. Een leening is daartoe ver eischt. Aan een buitenlandsche leening kan niet gedacht worden indien Belgie zijn zelf- standigheid wil vrijwaren." Hij wees er op, dat beleggingen op langen termijn niet passen in de huidige omstandig- heden en dat de bons van de nieuwe leening dezelfde waarborgen bieden als de bankbil jetten, met dit verschil dat de bedoelde bons interest opleveren. Hij verklaarde verder, dat de Belgische Staat op dit oogenblik een schuldenaar is die vertrouwen inboezemt: onze munt is een der stevigste der wereld; de begrooting is in evenwicht; het land heeft getuigd dat het orde wil in zijn zaken. ZEKERE CATEGORIEEN BELGISCHE SOLDATEN ZWAAIEN WEER AF. Le Peuple meldt, dat, aangezien de toe- stand ongewijzigd blijft, de Belgische mili- taire autoriteiten besloten hebben zekere ele- menten, die deel uitmaken van de hulptroe- pen van het territoriale leger, te laten af- zwaaien. Volgens Havas heeft deze maatregel be- trekking op elementen, die den laatsten tijd waren opgeroepen en die behooren tot de Iichtingen 1921 en 1922. Deze soldaten zullen naar huis gaan met hun volledige uitrusting, uitgezonderd de wapens, zoodat zij bij het minste alarm in zoo kort mogelijken tjjd weer naar hun troep kunnen terugkeeren. Het be treft Roode Kruissoldaten en manschappen van bewakings- en transportdiensten. „TREK UW TROEPEN TERUIG VAN DE BELGISCHE EN NEDERLANDSCHE GRENZEN". Het Antwerpsche blad Metropole oppert een voorstel, dat de aandacht verdient van alien, die het goed meenen met den vrede, een voorstel, dat als het werd opgevolgd, de spanning in Europa grootelijks zou verminde- ren. Het blad wijst erop, dat zoowel de Fran- schen en Engelschen als de Duitschers aan anderen de schuld geven, gedwongen te zijn zooveel troepen aan de grenzen van Belgie en Nederland te houden. De oorlogvoerenden zouden echter hun goeden trouw kunnen be- wijzen, zooals Griekenland en Italie dat deden in de tweede helft van September, toen zij overeen kwamen, hun troepen van de Alba- neesche grens terug te trekken, een maat regel, die tot de bekende ontspanning leidde. Het blad geeft aan de regeering in den Haag en Brussel in overweging het vriend- schappelijk verzoek te richten tot Berlijn en Parvjs, het zelfde te doen als Italie en Grie kenland deden. Zij zouden hun verdedigingsstellingen na tuurlijk niet van de normale bezetting be- hoeven te onthlooten, alleen maar de groote troepenmassa's die er overtollig liggen, weg te nemen als een daad van loyale hoffelijk- heid tegenover de thans, als tusschen twee enorme militaire tangen gegrepen neutralen. „In ieder geval", zoo eindigt het blad, zou de stap gedaan kunnen worden. Degenen der twee tegenstanders of alle twee die zich oereid toonen zou, op een dergelijk voorstel in te gaan, zou daarmede tevens tastbaar be- wijs geven van de werkelijke zuiverheid van zijn bedoelingen en dat zou gerechtigd zijn vele propaganda-argumenten tot zwijgen te brengen". BELGISCHE COMMENTAAR OP CHAMBERLAIN'S VERKLARING. Belga meldt uit Brussel: Officieele Belgische kringen hebben kennis genomen van de Woensdag door den heer Chamberlain in het Lagerhuis afgelegde ver- klaring. Mien doet in deze kringen opmerken, dat Belgie nimmer in twijfel heeft verkeerd over de snelheid en de doeltreffendheid, waarmede Groot-Brittannie het te hulp zou komen in geval Belgie een beroep zou doen op zijn garantie. De Parijsche Temps wijdt een beschouwing aan Belgie's defensie en betoogt, dat de mid- delen voor militaire actie in Belgie onverge- lijkelijk veel sterker zijn dan in 1914. Boven dien zal de fout van 1914 niet herhaald wor den, het Belgische leger zal niet alleen blij ven staan, in geval van een aanval. Frankriik en Engeland zijn gebonden Belgie bijstand te verleenen als het zou worden aangevallen en men behoeft niet te twijfelen, zooals ook Chamberlain heeft verklaard, dat alle mili taire maatregelen genomen worden om Bel gie, zoodra het een beroep doet, bij te staan. Als men den toestand koel van een uitsluitend militair standpunt bekijkt, moet men opmer ken, dat Belgie's verdediging nog beter ver- zekerd zou zijn dan thans, indien voor het ocgenblik van de crisis reeds Engelsch-Fran- sche krachten naast de Belgische eerxheden aan het Albert-kanaal, aan de Maas en in de Ardennen zouden staan. Zijn krachten niet verdeelen, is de groote wet van de knjgs- verrichtingen. Maar, zoo besluit het Fransche b'ad hot is duidelijk, dat preventieve Fransch-Engelsche tusschenkomst zuiver politieke kwesties stelt. DUITSGHE SOLDATEN BOVEN 45 JAAR ZOUDEN „AFZWAAIEN". Naar verluidt is het opperbevel van de Duitsche weermacht thans begonnen alle mannen boven de 45 jaar waar dit mogelijk is, uit den dienst te ontslaan. In militaire kringen wijst men er op, dat deze maatregel echter niet van toepassing zal zijn op „speeialisten", die voor bslangrijke militaire werkzaamheden noodig zijn. Zelfs kunnen dezen in sommige gevallen opnieuw I worden opgeroepen. HET AMERIKAAN SCHE MISNOEGEN OVER DE ENGELSCHE CONTROLE OP POSTZENDINGEN. Reuter meldt uit Washington, dat de ont- hullingen over de geweldige toeneming van de verzending van voedsel en kleeren naar Duitschland het misnoegen over het Engel- sche onderzoek van Amerikaansche mail heeft getemperd. Men gelooft, dat de Vereenigde Staten zich er b\j zullen neerleggen, dat de Engelschen de Amerikaansche pakketpost doorzoeken, doch dat zij den Engelschen het recht zullen ontzeggen eensuur te oefenen op briefcorres- pondentie. Volgens een bericht van Havas uit Washing ton wordt bij een nieuwe regeling van de Amerikaansche luchtpost verboden per vlieg- tutg artikelen of voorwerpen te zenden naar oorlogvoerende landen, of naar neutrale lan den, van waar de mail naar oorlogvoerenden wordt doorgezonden. Een uitzondering is evenwel gemaakt voor copyright-artikelen. Sedert de instelling van den transatlanti- schen clipperdienst kon men bijna alles per vliegtuig verzenden, als men slechts het vast- gestelde tarief 'betaalde. ZWEEDSCH S.S. ^PATRIA" OP EEN MIJN GELOOPEN. De reederij van het Zweedsche stoomschip ..Patria" (1188 ton, heeft bericht ontvangen, dat dit schip, dat van Rotterdam op weg was naar Gothenburg, Zaterdag 20 Jan. j.l. op de Noordzee op een mijn is geloopen en gezon- ken. Een Finsch schip is Donderdagochtend in een Zweedsche haven aangekomen met 4 ge- redde opvarenden Van de Patria" aan boord. De bemanning van de Patria" bestond uit 21 koppen. Havas geeft voorts nog de volgende bijzon- derheden Het stoomschip had verleden week in den nacht van Donderdag op Vrijdag de haven van Rotterdam verlaten. Na vier en twintig uur op weg te zijn geweest is het op een mijn geloopen. Bij de ontploffing werden zes leden van de bemanning op slag gedood. Ten- gevolge Van een ketelontploffing hebben voorts drie stokers het leven gelaten. Onmid- deliijk na de ontploffing gingen alle lampen uit en binnen een half uur zonk het schip. Daar de reddingssloepen onklaar waren ge- raakt klommen eenigen der overlevenden op een vlot. Een voorbij varende treiler heeft de schipbreukelingen niet opgemerkt. Tenslotte is het Finsche schip opgedaagd, dat hen heeft gered. De bemanning bestond volgens mededeelin- gen van een overlevende, uit 23 koppen, waar onder zich twee Nederlanders bevonden. ZWEDEN PARAAT. De vocrbereidingen te Stockholm voor de luchtbescherming maken Snellen voortgang en de autoriteiten verwachten, dat zij weldra evengoed zal zijn als in Helsinki. De plannen bestaan voor negenduizend schuilplaatsen; voor velen heeft men door middel van spring- stoffen gaten in de rotsen, waarop Stockholm gebouwd is, gemaakt. De totale capaciteit van deze schuilplaatsen zal dertigduizend menschen bedragen. De grootste schuilkelder bevindt zich in het centrum tegenover het concertgebouw, zij is berekend op vierduizend driehonderd menschen. De kosten bedragen een millioen kronen. Deze schuilkelder is bijna voltooid en zal in vredestijd voor garage ge- bruikt kunnen worden. Van het koninklijk pa- leis zal de kelder orider het kasteel voor dit- zelfde doel verbouwd worden. Volgens de Kopenhaagsche radio heeft de Zweedsche regeering een commissie in het leven geroepen ter voorbereiding van de eva- cuatie van burgers uit de gevaarlijke zones in tijd van oorlogsgevaar. Gedurende de afgeloopen twee maanden heeft Zweden achtduizend gasmaskers per dag geproduceerd, zoodat binnen korten tijd het geheele Zweedsche leger daarvan voor- zien zal zijn. AMERIKANEN VERLATEN ZWEDEN. Aan alle Amerikanen is geadviseerd, Zweden zoo spoedig mogelijk te verlaten, indien zij daar geen speciale redenen hadden, welke here daar hielden. Het aantal Amerikanen, die zich in Zweden bevinden, bedraagt tus schen de zeshonderd en zevenhonderd. Het advies van de consulaten was bescheiden en verklaarde alleen. dat het noodzakelijk was, gevaarljjke zones te verlaten. WORDT ROOSEVELT HERKOZEN? De vraag of president Roosevelt der V. S. -voor de derde maal in successie zal worden herkozen, blijft de gemoederen bezighouden. Op een dergelijke vraag antwoordde Ickes, de minister van Binreenlandsche Zaken, dat vol gens zijn overtuiging Roosevelt herkozen moet worden, terwijl de minister van Arbeid, mej. Perkins, weigerde zich aan een voor- spelling te wagen of Roosevelt zou streven naar een derde verkiezing, doch ,,als hij zich candidaat stelt, dan ben ik van meening, dat hij herkozen zal worden". AMERIKANEN IN VREBMDEN KRIJGSDIEN ST. United Press meldt uit Washington: President Roosevelt heeft op een perscon- ferentie medegedeeld, dat het departement van justitie heeft vastgesteld, dat slechts de Amerikanen die in vreemden krijgsdienst gaan, hun nationaliteit zullen verliezen, die den eed van trouw aan de betreffende buiten landsche natie afleggen. De president zeide, dat in het tegenover gestelde geval Amerika nen in vreemde legers kunnen strijden zonder hen Amerikaansch staatsburgerschap te ver liezen. Wel maken zij zich schuldig aan over- treding van de Amerikaansche wet. Zij kun nen hiervoor gestraft werden. Op een vraag hoe de kwestie met Finland was, antwoordde de president, dat Finland niet als billigerent werd beschouwd aange zien in het Finsch-Russische conflict geen sprake is geweest van een oorlogsverklaring. IIERTZOG'S VREDESMOTIE VERWORPEN De motie van den Zuid-Afrikaanschen oud- premier, waarin o.a. gezegd werd, dat ,,de tijd gekomen was, om een einde te maken aan den staat van oorlog tegen Duitschland", is door het Zuid-Afrikaansche parlement ver- worpen met 81 tegen 59 stemmen. Op 5 September 1939 was de vredesmotie van Hertzorg met 80 tegen 67 stemmen ver- worpen. De meerderheid der regeering is dus intusschen van 13 tot 22 stemmen gestegen. Naar United Press meldt, is thans een ac- coord bereikt tusschen Hertzog en Malan over gemeenschappelijke oppositie in het parle ment. BUITENLANDERS MOGEN IN DUITSCHLAND NIET NAAR RADIO- UITZENDINGEN UIT 'HUN VADERLAND LUISTEREN. Voor den Deutschlandzender heeft Vrijdag een bevoegde autoriteit een uiteenzetting ge- geven over het verbod van het luisteren naar buitenlandsche radiozenders, in het bijzonder ook van het verder vertellen van het ge- hoorde. Hij legde er o.a. den nadruk op, dat dit ver bod in zijn voile strengheid ook geldt voor buitenlanders. Zij zullen, zelfs als blijkt, dat zij alleen naar den zender van hun eigen land hebben geluisterd, even zwaar worden be- straft als de Duitsche overtreders reeds ge straft zijn en voortaan ook gestraft zullen worden. Volgens het D.N.B.-bericht uit Berlin heeft Hitler bevel gegeven het pan tsers chip Deutschland voortaan den naam te geven van Lutzow, daar de naam Deutschland voor een grooter schip bestemd is. De (News Chronicle komt op deze verdoo- ping terug. Een speciale correspondent te Gothenburg schrijft, dat de Deutschland ver leden maand door een torpedo van de Brit- sche duikboot Salmon zwaar beschadigd werd maar dat het bjj die gelegenheid niet zontk. Het zou op het oogenblik in een dok gerepa- reerd worden. De correspondent voegt er aan toe, dat het schip, dat oorspronkelijk Lutzow heette, door een ongeluk groote schade heeft opgeloopen en dat het waarschijnlijk nooit weer zee zal kiezen. BRITSOHE ADM I R AJ JTEIT ZOU BOUW VAN KOOPVAARDIJSC/HEPEN IN HANDEN NEMEN. Men meent te weten, dat de admiral!belt voomemens is, den bouw van koopvaardij- sohepen zoowel als van oorlogsschepen ter hand te nemen. Men verwacht, 'dat dit aam- zienlijk zal bijdragen tot versnelling van de uitvoering van het programma tot uitbreiding van de koopvaardijvloot. ENGELSCHEN UIT INTERNEERING VRUGELATEN. Zeven Engelsche dames en een kind, die gedurende de oorlogsmaanden in Duitschland geintemeerd zijn geweest, zijn door de goede zorgen van den Amerikaanschen consulairen dienst vrijgelaten en te Oldenzaal gearriveerd. Zij hebben daar in een hotel den nacht door- gebraoht. De Britsche vice-consul te Hengelo, de heer F. G. Dikkers, en z(jn echtgenoote, hebben zich met het gezelschap geoccupeerd en er voor gezorgd, dat zij naar Rotterdam konden doorreizen, vanwaar zij Engeland weer hoopten te bereiken. DE CITY OF FLINT WEER THUIS. fSa. een reis van 113 dagen is het Ameri kaansche stoomschip City of Flint in Balti more teruggekeerd. De mannen werden als helden begroet. Het schip werd naar men zich herinnert, vier maanden geleden door het Duitsche vestzakslagschip Deutschland prijs- gemaakt. Na vele omzwervingen kwam het in Noorwegen terecht, waar het ten slotte door de autoriteiten werd vrijgegeven. MEER SPEK EN HAM IN ENGELAND. Het Engelsche ministerie van voedselvoor- ziening maakt bekend, dat met ingang van heden het rantsoen ongekookte bacon en ham van 4 Engelsche onsen op 8 per week is ver- hoogd. De rantsoeneering van deze artikelen is 8 Januari begonnen. ZWEEDSCHE COMMUNISTEN ONDER DE VRIJWILLIGERS VOOR FINLANDT Havas meldt uit Stockholm: Het optreden van de Zweedsche communis- ten wordt door de Zweedsche pers sterk ver- oordeeld. Men VTeest, dat de communisten dienst hebben genomen in de vrijwilligers- corpsen voor Finland om hier ontevredenheid te zaaien en de Finsche zaak te verraden. Naar schatting van het dagblad Nya Dag- light Allahanda telt de Zweedsche communis- tische partij 20.000 leden, waarvan 15.000 lid zijn van de communistische jeugdorganisa- ties. Bovendien heeft het secretariaat van de Komintern voor Wlest-Europa zgn zetel te Stockholm. DE RAMP VAN DE ..BIARRITZ". Met de vlag halfstok kwam Donderdag- middag kwart over een het Noorsche stoom schip ,,Borgholm" de middensluis Van IJimui- den binnenvaren. Het schip is getuige ge weest van de jongste ramp die door een mijn of een torpedo in de nabijheid van onze kust is veroorzaakt. Een ramp, die vermoedeljjk aan vier en dertig menschen het leven heeft gekost. Ditmaal is het slachtoffer het Noorsche stoomschip „Biarritz", groot 2388 ton, dat op weg was van Oslo naar Antwerpen, met een bemanning van 33 personen en 24 passagiers aan boord. Deze dienst wordt door de .Biar ritz" reeds gedurende langen tijd onderhouden en het schip is voor vele Nederlandsche toe- risten die Noorwegen bezochten, geen onbe- kende. De geredde tweede stuurman deelde het een en ander omtrent deze ramp mede, die Don- derdagnacht, zoo hij zeide te ongeveer twee uur, geschiedde op 36 mpl van IJimuiden. De JBiarritz" en de ..Borgholm" stoomden in elkaars nabijheid. De .Borgholm" voorop. Om twee uur Woensdagnacht werd de be manning van laatstgenoemd schip opgeschrikt door een hevige ontploffing en al spoedig bleek, dat de Biarritz" was getroffen. Zoo hevig was de ontploffing dat het schip in een paar minuten zonk. Men had op de Biarritz" nog juist den tijd een motorsloep over boord te zetten waarin twintig man plaats namen. De .Borgholm" heeft deze alien aan boord genomen en ook de sloep die beschadigd was. Een en ander ging met veel moeilijkheden gepaard, daar het donker Was en de zee tamelijk ruw. Verder werden nog drie lijken opgehaald, zoodat nog 34 personen vermist worden, die ongetwjjfeld alien hun j graf in de golven hebben gevonden. Onder de twintig geredden bevonden zich dertien passagiers en zeven leden vain de be manning, van welke laatsten een persoon is gewond. Van de bemanning werden gered de tweede stuurman, een matroos, twee lichtmatrozen, een timmerman (de gewonde), een stoker en een stewardess. Een van de geredde passa giers heeft bij de ramp zjjn vrouw verloren. Van de passagiers waren er twee en twin tig bestemd voor Antwerpen en twee voor Rotterdam. De geredden zullen Voorloopig in eenige hotels te Umuiden worden ondergebracht. De consul-generaal van Noorwegen te Rot terdam was aanwezig en heeft direct maat regelen genomen om de familie der geredden, die in hoofdzaak in Noorwegen woont, te kun nen telegrafeeren. De gewonde werd door het Roode Kruis ge- holpen. De drie dooden die zich aan boord bevonden, zijn naar het lijkenhuisje op de al- geaneene begraafplaats gebracht. De Borgholm" is nog tot het aanbreken van den dag op de plaats van de ramp ge- bleven, maar het ongeluk is zoo plotseling geschied, dat er verder niemand meer gered kon worden. Er zijn vermoedeiyk 38 slachtoffers.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2