ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN IN DIPLOMATIEKEN DIENST. AKKERTJES No. 10.022 MAANDAG 29 JANUARI 1940 80® Jaargang Binnenland Feuilleton Burgemeester en Wethouders van Terneuzen II Op van Zenuwen"? II' c NEUZENSCHE COURANT AfiONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen 1,35 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post f 1,65 per 3 maanden By vooruitbetaling fr. per post 6,per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,10, overige lan den 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen by vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELKFOON No. 2073. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTLENper 5 regels 50 cent by vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien by regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrygbaar is. Inzending van advertentien liefst edn dag voor de uitgave. BIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. 1)11 A NK WET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 38, jo. art. 45 en 16 der Drankwet 1931 Stbl. no. 476 ter openbare kennis, dat bij! hen is ingekomen een verzoek om een verlof B, van ADRIAAN RUBEN, los arbeider, wonende te Terneuzen, voor het jeugdgebouw van de Stichting .Emmanuel", gelegen aan de Nieuwediep- straat, alhier. Binnen twee weken nadat deze bekend- making is geschied, kan ieder tegen bet ver- leenen van bet verlof schriftelijk bezwaren indtenen by Burgemeester en Wethouders. Terneuzen, 29 Januari 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TELLEGBN, Voorzitter. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. brlengen ingevolge art. 75 der Lager Onder- wifswet 1920 ter openbare kennis het volgende raadsbesluit De Raad der gemeente Terneuzen; gencn een op 2 December 1939 ingekomen adres van het R.K. Kerkbestuur „St. Willi- brord" te Temeuzen, houdende verzoek om ingdvolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920, gelden te willen beschikbaar stellen voor de aanschaffing van een nieuwe lees- methode voor alle klassen der R.K. school voor g. 1. o. aan de le Verbindingstraat lb, alhier en wel op grond van het feit, dat de thans in gebrulk zynde leesmethode geheel is verouderd; overwegende, dat het R.K. Schoolbestuur een nieuwe leesmethode wenscht aan te schaf- fen, omdat de in gebruik zynde leesboekjes, welke reeds dateeren van het jaar 1912, ver- sleten zyn en vemieuwing behoeven en zy daarom van de gelegenheid gebruik maken een nieuwe leesmethode in te voeren; dat by een ingesteld persoonlyk onderzoek vanwege ons college gebleken is, dat deze boekjes in enkele klassen inderdaad vemieu wing behoeven, doch dat daartegenover de boekjes in andere klassen zeker nog eenige jaren kunnen worden gebruikt, zoodat gelei- dettjk tot aanschaffing van een nieuwe methode zou kunnen worden overgegaan; overwegende verder dat, waar hier geble ken is, dat deze verouderde methode vervan- gen wordt, omdat de boekjes versleten zijn, en hier in elk geval sprake is van vervanging van oude of verouderde leesboekjes; dat voor Vervanging wegens slytage de kosten uit de exploitatievergoeding dienen te worden bestreden; dat in verband met het bepaalde in het tweede lid van artikel 75 der Lager Onder wijswet 1920 de aanvraag dan ook niet kan ingewilligd worden; dat is voldaan aan het bepaalde bij artikel 77, eerste lid der Lager Onderwijswet 1920; besluit aan het verzoek van het RjK. Kerkbestuur ,,St. Willibrord" zyn medewerking te wei- geren. De gemeenteraad voornoemd, P. TELiLEGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVULLESecretaris. Temeuzen, 26 Januari 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TELLEGE1N, Voorzitter. B. I. ZONNEVIJLLESecretaris. PRINSES JULIANA ALS REUNISTE TE LEIDEN. Nadat Prinses Juliana Vrijdagavond in den Leidschen schouwburg een tweede voorstelling had bygewoond van de comedie ,,Artisten- ingang", nam zij Zaterdagochtend als oud- studente deel aan de feestelyken intocht der leden en reunisten van de vereeniging van vrouwelyke studenten te Leiden, ter gelegen heid van haar achtste lustrum. De treinen uit de richting Amsterdam, Den Haag en Utrecht voerden tusschen half elf en elf uur ongeveer 450 reunisten naar Leiden, die daar welkom werden geheeten door ongeveer zes honderd leden van de V.VJ3.L. en het Leidsche politie-muziekgezel- schap, dat bij iederen binnenkomenden trein het clublied ten gehoore bracht. Ruim elf uur traden de reunisten naar bui ten langs een bereden fraaie eerewacht van 24 V.V.iS.L.-leden en begroet door het Iovi- vat. De Prinses was gekleed in een eenvoudigen zwartel mantel met zwarten hoed. Zij liep in de groep van haar studiejaren. Na een korte wandeling door de bevlagde binnenstad, waarbij voor het clubgebouw het V.VjS.L.-lied en voor de academie, het Iovi- vat werd gezongen, scheidden de reunisten, onder wie de Prinses, zich op de Breestraat van den stoet af om in caf<5-restaurant „In de vergulden Turk" den koffiemaaltijd te ge- bmiken. De leden deden zulks in cafe-restau rant ,;Het Schippershof". Des middags werd in de Gereformeerde Zuiderkerk het lustrum officieel geopend met een toespraak van de praeses, mej. M. N. Ekker, die een overzicht gaf van de oprichting en ontwikkeling der V.V.S.L. en die uiting gaf aan de verknochtheid der leden aan het Oranje huis. Ook hierbij was de Prinses tegenwoordig, terwijl zy zulks eveneens was bij de receptie in het clubgebouw en bij het officieele diner voor leden en reunisten, dat des avonds in de stadsgehoorzaal werd ge- houden. DE REDE VAN MINISTER VAN KLEFFENS. In de Belgische pers is tot dusver nog niet Veel commentaar verschenen op de rede van Minister Van Kleffens. Wel hebben de meeste bladen groote uittreksels uit de rede gepu- bliceerd, terwijl ook de titels hierboven ge- plaatst, erop wijzen, dat de woorden van den Nederlandschen Minister van Buitenlandsche Zaken met groote sympathie in Belgie zyn ontvangen. De Brusselsche krant het Laatste Nieuws schreef Vrijdagavond in dit verband: De rede van Minister Van Kleffens heeft in Belgie groote belangstelling gewekt. Deze rede is een bewijs van de solidariteit, welke zich tusschen Nederland en Belgie, heeft ont- wikkeld. In politieke kringen in Brussel ver- heugt men zich dan ook over het gedeelte van de rede waarin de goede betrekkingen tus schen beide landen worden onderstreept. Wat het vraagstuk van den vrede betreft wyst men er te Brussel op, dat de vorsten van Nederland en Belgie einde Augustus en later in November een aanbod van goede diensten hebben gedaan zoodat een beslissing feitelijk van de oorlogvoerende mogendheden afhangt. Waardeering in de Italiaansohe pers. De correspondent van de N. R. Crt. te Rome telefoneerde Vrijdagavond: Nadat reeds de Italiaansche radio in haar uitzending van Vrydagavond zeer veel aan- dacht had gewijd aan de rede van Minister Van Kleffens, wordt de inhoud dezer rede in ialle Italiaansche bladen bijzonder uitvoe- rig weergegeven. Het gebeurt slechts hoogst zelden, dat de Italiaansche curanten, die over weinig plaatsruimte beschikken. aan de woorden van een buitenlandsch staatsman, wanneer dat niet of Hitler of Chamberlain is, zooveel aandacht schenken. In de com- mentaren op de rede komt algemeen waar- deering tot uiting over de krachtige wyze waarop de Nederlandsche Minister van Bui tenlandsche Zaken het standpunt der alge- heele neutraliteit heeft verdedigd. Een Zweedsch commentaar. In een hoofdartlkel schryft de Zweedsche ..Aftonbladet" o.m.: De redevoering van Minister Van Kleffens was prachtig. Zy had eeij Europeesche waar- de en vormde een positieve, onbevreesde ver- klaring uit naam van de neutrale staten, waarbij zy tegelijkertijd de grondslagen schet- ste van een rechtvaardigen, gemeenschappe- lyken vrede. Het was een geruststellende rede die de Europeesche staatslieden aan het na- denken moet brengen. In een tijdperk, dat het stempel draagt van bitterheid en chaos, heeft de Nederlandsche Minister Van Buiten landsche Zaken een opvatting uiteengezet, die gekenmerkt wordt door kalmte en redelijk- heid. Zijn houding vormt een voorbeeld voor de Ministers van Buitenlandsche Zaken van alle kleine, neutrale landen. DE PREVENTIEVE HECHTENIS VAN DEN DUITSCHEN JOURNALIST H. M. NIET VERLENGD. Naar gemeld wordt is de preventieve hech- tenis, waarin de Duitsche journalist H. M. zich bevond onder verdenking van deelneming aan handelingen van anderen, welke de neu traliteit van Nederland in gevaar zouden (kun nen brengen, niet Verlengd. Hij is thans in het huis van bewaring, in afwachting van de beslissing, welke ten aanzien van hem als vreemdeling zal worden genomen. ADVIESOOMMISSIE INZAKE OORLOGS- MOLESTRISICO INGESTELD. De regeeringspersdienst meldt: By beschikking van den Minister van Fi nancien is, in overleg met zijn ambtgenoot van Eoonomische Zaken ingesteld een com missie van advies met betrekking tot de vra- gen, of regelingen, die behooren te worden getroff en a. ten aanzien van de geldelijke risico's Veroorzaakt door de gevaren, waaraan onroe- rende en roerende particuliere eigendommen bloot staan by den heerschenden oorlogstoe- stand in Europa en b. ten aanzien van de geldelijke risico's waaraan onroerende en roerende particuliere eigendommen onderhevig zouden kunnen wor den, - indien een verscherping dier gevaren mocht intreden, waarby in het ibijzonder is gedacht aan het geval, dat Nederland direct in den oorlog zou worden betrokken. By bevestigende beantwoording van de ge- stelde vragen zal deze commissie tevens voor- stellen omtrent de regelingen, welke zouden behooren te worden getroffen formuleeren. In bovenbedoelde commissie zyn benoemd: tot lid en voorzitter. Mr. Dr. J. Donner, lid van den Hoogen Raad der Nederlanden, oud-minister van Justitie. Tot leden: Mr. H. W. GroeneVeld, hoofd van de afdeeling arbeidersverzekering van het departement van Sociale Zaken, Mr. J. J. Hage, directeur van de cooperatieve vereeni ging Oentraal Beheer, Mr. G. E. Mathon, referendaris by de juridische afdeeling van het dep. van Defensie (plaatsvervanger Mr. W. Bodeker), Mr. R. J. Mulder, ambtenaar by de afd. nijverheid van het dep. van Econ. Zaken, Dr. J. Ridder, referendaris by de afd. geldwezen ter generale thesaurie bij het dep. Van Financien, J. G. H. Sauverplanne, hoofd- directeur van de levensverzekering maat- schappij De Nederlanden van 1845, Mr. J. Wilkens, lid Van de Contact-Commissie van belanghebbenden by onroerende goederen en odd-voorzitter van de Vereeniging van Direc- teuren van Hypotheekbanken en tot secretaris Mr. E. A. Liefrinck, ambtenaar ter generale thesaurie bij het dep. van Financien. De Minister van Sociale Zaken heeft in zijn rede op 19 December ter installatie van een adVies-commissie onder voorzitterschap Van Mr. Dr. J. Donner, inzaike het oorlogshfsico van personen, reeds de instelling aangekon- digd door den Minister van Financien eener Roman van JOHANN D. DEGREEF. (Nadruk verboden.) 14) Vervolg. „Zeec zeker", antwoordde lord Hendon, ter- wyi hy voor hem ging staan, zoodat niemand hen beluisteren kon. ,,Het meisje maakt al sinds geruimen tijd een crisis door, die zy zorgvuldig verborgen tracht te houden. En dit is de uitbarsting ervan". Hy knikte nadrukkelyk, alsof hy alien twjjfel aan zyn woorden bij Gordon weg wilde nemen. Deze was verwonderd. Hy had zeer goed opgemerkt, dat Margareth zenuwachtig was, telkens als hy haar ontmoette, of toe- vallig gadesloeg. Hy had dit echter toege- schreven aan de pynlyke positie, waarin zy zich tegenover hem geplaatst moest voelen. Wat hij nu vernam was echter iets nieuws. Welk leed of welke zorg woog het meisje zoo zwaar, dat het in staat was, een crisis in haar leven te vec-oorzaken Het was hem een raadsel; het zooveelste, dat Margareth Nor man betrof... >rH®bt u heelemaal geen vermoeden begon hij. (Lord Hendon sohudde krachtig het hoofd. „Niet het minste. En zelf wil zy zich niet uitlaten. Mijn vro-uw heeft veel met haar op en heeft getracht haar aan het spreken te krygen. Maar alle moeite was wuchteloos. We dachten dat er moeilijkheden waren, die met Flemington in verband stonden. Maar dat denkbeeld hebben we losgelaten. Fleming- soortgelyke commissie ten aanzien van par ticuliere eigendommen. Deze laatste commis sie, welke thans krachtens de hierboven ge- publiceerde ministerieele beschikking is tot stand gekomen, wordt eveneens door Mr. Dr. Donner gepresideerd. Zij ziet zich voor de taak gesteld te onderzoeken of eenigerlei maatregelen behooren te worden getroffen inzake het oorlogsmolestrisicoin het bijzon der van onroerende, doch tevens van roerende particuliere eigendommen. Zoo noodig zal de commissie vervolgens deze maatregelen ont- werpen. Zooals de Minister van Sociale Zaken reeds heeft aangeduid, is de eenhoofdige leiding van de beide commissies Van groot belang te ach- ten, wegens de verwantschap welke tusschen het tweeerlei oorlogsrisico bestaat. Voor het overige zullen de commissies evenwel haar werkzaamheden geheel onafhankelijk Van elkaar verrichten. SALARISSEN PERSONEEL IN OVEKHEIDSDIEN ST. Vertegenwoordigers der verschillende vak- centralen hebben deze week opnieuw verga- derd om te beraadslagen over den stand Van zaken ten aanzien van het overleg met de regeering over de salarissen der ambtenaren. Er is in dit overleg nog niet veel schot geko men. Zooals men weet, bestaat er bij de hoogste autoriteiten geen eenstemmigheid op dit gebied, met het gevolg, dat en beslissing nog niet genomen ikon worden. In de eerste week van Februari zal er opnieuw vergaderd worden. Dan komt op een nader te bepalen dag, de Centrale Com missie voor 't Georganiseerd Overleg, waarin ook vertegenwoordigers der regeering zitting hebben, bijeen. Daar zal dan rapport uitge- bracht worden over de consultaties met de regeering. GEEN VEKKORTING ARBEIDSDUUR. In de Memorie van Antwoord op het voor- loopig verslag der Eerste Kamer betreffende de begrooting van het departement van Sociale Zaken 1940, zegt Mnister Van den Tempel, dat hy onder de huidige omstandig- heden, waarin vooral de intemationale toe- stand een rol speelt, niet het initiatief zal kunnen nemen tot een algemeene verkorting van den arbeidsduur voor de bedryven. Hij mocht echter reeds verklaren, dat, indien het georganiseerd bedrijfsleevn hem voorstellen wil doen, hy daar dan ten voile voor open staat. Het is de bedoeling van den Minister, zijn byzondere aandacht te wijden aan de positie dergenen op wie de Arbeidswet van toepas- sing is of van toepassing kan worden ver- klaard en die nog langer dan 48 uren per week in loondienst werkzaam zijn. WETTELIJKE REGELING WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van Sociale Zaken is het volgende ontleend: De Minister bereidt een wettelijke regeling der werkloosheidsverzekering voor. Over de kosten, welke aan een wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering zullen verbonden zyn, ikan de Minister thans nog geen definitief bescheid geven. De Minister ziet in scholing en herscholing een belangrijk middel om de werkloosheid van velen te ibeeindigen. De -Minister kan niet de juistheid erkennen van de opmerking van verscheidene leden, dat de werkverschaffing niet zelden misbruikt wordt voor het uitvoeren van normaal werk. De Minister heeft er geen enkel bezwaar tegen, dat B-steun wordt verstrekt in geval- len waarin de betrokken werklooze in een periode van twee of drie, achtereenvolgende jaren niet meer dan twee of drie maanden in loondienst heeft gewerkt, uiteraard indien H ton aanbidt haar, maar ik geloof niet, dat zy iets van hem wil weten..." Er werd gescheld en een oogenblik later werd de dokter aangediend. Lord Hendon trad hem haastig tegemoet. „De ptiente ligt hiernaast, Hennyon. 't Is Margareth, zy ligt in een flauwte." „We zullen eens kijken", zeide de dokter bedaard, terwyl hij het vertrek verliet. Lord Hendon en Gordon gingen zitten en wachtten zwijgend het resultaat van zyn on derzoek af. Weinige minuten later klonk er een lichte kreet uit het naastgelegen vertrek. En daarop liet de kalmeerende stem van Dr. Hennyon zich hooren. ,,Wat is dat nu, meisje? Wie of wat heeft je zoo van streek gemaakt?" De ruistige klank van zijn stem had een averechtsche uitwerking. Margareth barste plotseling in wilde snikken los, die heel diep uit haar keel schenen op te wellen. ,,Goed zoo, huil de spanning er maar eens uit", hernam d« dokter vertroostend. Het schreien klonk zoo hartverseheurend, dat Gordon het niet langer kon aanhooren. ,,Vindt u het goed, dat ik zoolang in de biblio- theek wacht, mylord?" vroeg hij, diep ge troffen. Lord Hendon knikte en maakte een bewe- ging om eveneens op te staan. Doch beiden bleven zij zitten, een wanhopige stem hield hen verschrikt vastgekluisterd aan hun stoel. „0, dokter, laat me toch liggen; 'k wou dat ik sterven kon!..." Die vertwijfelde klacht sneed Gordon door de ziel. Ontdaan keek hij lord Hendon aan, die even hulpeloos neerzat als hy. En intus- schen deed de dokter opnieuw moeite, het meisje tot bedaren te brengen. ,,Rom, kom, wees nu eens niet zoo wan- hopig, meisje", vermaande hij schier moeder- lyk teeder. „Ik weet allang, dat er iets aan scheelt. En ik heb opgemerkt, dat je je een byna bovenmenschelijk geweld aand-oet, om gewoon te schijnen. Zou je zelfs 'n ouden vriend van lady Hendon niet in vertrouwen kunnen nemen? Zeg nu eens, wat er eigen- lijk aan de hand is?" „Neen, dat kan ik niet!", riep het meisje snikkend uit. .Willen wy liever weggaan, Margareth?", liet lady Hendon zich hooren met een be- wogen stem. „Je kunt toch dokter Hennyon wel toevertrouwen wat je zoo drukt?" „Neen, ik kan het niet, mylady", schreide Margareth. ,,Ik kan er met niemand over spreken. met niemand. Ik mag niet> o, laat me toch met rust". „Goed, goed, kind", suste de dokter. ,,We willen je absoluut niet dwingen, maar het zou je zeer verlichten, als je je hart eens uit- stortte. Houd mijn woorden in gedachten, misschijen doen ze nog nut. En nu zal ik iemand om een kalmeerend drankje sturen. De eerste paar dagen moet je maar eens vol- strekte rust blijven houden. zal je?" ,,Dat... dat kan ik niet5', antwoordde Mar gareth, opnieuw in snikken uitbarstend. ,,Je moet, en anders zou ik genoodzaakt zijn andere maatregelen te nemen", zei dr. Hennyon op strengen -toon. ,,We zullen je naar huis laten brengen en dan in bed. Goed begrepen?" Tegenover die bevelende stem werd het meisje klein als een kind. ,,Ja, dokter", fluis- terde zij gehoorzaam. ,,Zou het niet veel beter zijn. als ze hier bleef, beste vriend?" vroeg lady Hendon be- zorgd. ,,Kijk eens hoe zij rilt..." (Beter was het wel en als u zoo goed zou willen zyn..." ,,(Neen, neen, laat me liever naar huis gaan", smeekte Margareth. ,,Ik ben u maar tot last, mylady". „iVolstrekt niet!" viel lady Hendon uit. ,,Er is geen sprake van last, we zullen je terstond naar de zonnlgste logeerkamer brengen. Dan rust je eerst hier maar eens 'n paar dagen uit. Z66 laat ik je niet gaan, je beeft om er naar van te worden. Dokter, wilt u zoo goed zyn, mij even te helpen haar boven te bren gen Dan hebl U leveel van Uw zenuwen gevergd. Neem een "AKKERTJE", dal werki kal meerend en ge komt tot rust. helpen direct (Ingez. Med.) De resolute stem van lady Hendon dulde geen tegenspraak. Margareth bleef snikken, maar zy gaf haar verzet op. Terwijl zij naar de logeerkamer werd gebracht, voegde lady Allenby zich bij lord Hendon en Gordon. Zij was even ontdaan als de anderen en viel met een diepen zucht in een fauteuil. ,,'t Is onbegrijpelijk, wat zou het meisje schelen, mylord?" ,,W!y staan ook voor een raadsel", antwoord de lord Hendon. ,,En dat raadsel zal wel niet opgelost worden, voor zij ons haar ■vertrou wen schenkt." Lady Allenby keek Gordon eens aan, alsof deze haar een verklaring kon geven van het zonderling gebeuren. Maar Gordon ontweek haar blik. Hij was te zeer vervuld van eigen bekommerde gedachten, om zich in die van anderen te verdiepen. ,Nog steeds klonken hem Margareth's wanhoopsklachten in de ooren. Zij hadden hem diep ontroerd en zijn gevoel in een labyrinth geleid, waaruit het geen weg meer wist te vinden. De terugkeer van den dokter deed een zucht van verlichting opgaan in het kleine gezelschap. ..Ziezoo, zij ligt in bed", trad hij binnen. 't Is toch niets emstigs?" informeerde lord Hendon. De dokter haalde licht de schouders op. ,,Het laat zich op het oogenblik al thans niet als iets emstigs aanzien, mylord. Ze is geheel van streek, dat is het eenige wat ervan te zeggen valt. Die lichte koorts beteekent nog niets. Met 'n paar uren rust kan zij geheel opgeknapt zijn. Maar het tegendeel is ook zeer goed mogeiyk." Hij ging zitten en lord Hendon presenteerde hem een glas sherry. Inmiddels kwam ook lady Hendon van boven. Haar gezicht stond zeer ongelukkig, het stille lijden van het meisje had blykbaar diepen indruk op haar gemaakt. „Nu vraag ik, wie daar iets van begrijpen kan", klaagde zy. ,,Een meisje, dat absoluut geen zorgen hoeft te kennen en dat ook geen het betrokken gezin ook overigens voor B- steun in aanmerking komt. Zooals het zich thans laat aanzien, zullen de gelden, welke op de begrooting voor het jeugdwerk zyn uitgetrokken, voldoende zyn om de gestelde taak te kunnn volbrengen. Aan het instellen van een algemeen arbeids- dienstjaar bestaat in ons land naar de over- tuiging van den Minister geen behoefte. PARTIEELE ONTHEFFING RIJTIJDENBESLUIT. De Minister van Sociale Zaken heeft voor bestuurders van vrachtauto's tot en met 8 Februari ontheffing verleend voor het be paalde in de artikelen 25, 26, 29 en 30 van het Rijtydenbesluit (werk-, rust- en dienst- tijden), voor zoover de toestand der wegen in verband met de weersgesteldheid afwij- king noodig maakt, met dien verstande, dat een werktijd niet meer dan 13 uren, de ge- zamenlyke duur van de in een week vallende werktyden en gedeelten van werktijden niet meer dan 66 uren en een diensttyd niet meer dan (15 uren mag bedragen, terwijl een tus schen twee opeenvolgende diensttijden ge legen onafgebroken rysstyd ten minste 11 uren moet bedragen. EXTRA MARGARINE EN VET VOOR ONDERSTEUNDEN. De Ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken hebben, met het oog op den lang aanhoudenden winter, besloten goed te keuren, dat aan alle ondersteunde gezin- nen gedurende drie weken boven de vastge- stelde kwanta edn pakje heffingsvrye marga rine en edn pakje heffingsvrij bak en braadvet per week extra worden verstrekt. De ge- meentebesturen zullen hieromtrent zoo spoe- dig mogelijk nader worden ingelicht. HERZIENING ZONDAGSWET. Sommige leden der Eerste Kamer herinne- -ren er volgens het v.v. op de Justitiebegroo- ting aan, dat onlangs een aantal hoogge- plaatste autoriteiten op Zondagmiddag tegen woordig was bij een voetbalwedstrijd, zulks niettegenstaande de Hooge Raad der Neder landen heeft beslist, dat zulke wedstryden op Zondagmiddag door de wet zyn verboden. Deze leden zagen hierin een aanwijzing temeer, dat herziening van de Zondagswet niet langer kan worden uitgesteld. GEEN BELASTINGVLUCHT UIT NEDERLAND. Men vraagt aan het Vad. van geachte zyde of het niet wenschelijk zou zijn, onder de huidige tijdsomstandigheden, een „comifce tot terugroeping van belastingvlieders" in het leven te foepen. De redactie van het Haagsche blad heeft deze vraag voorgelegd aan een belasting- autoriteit die haar de verzekering gaf, dat er de laatste jaren nauwelijks van belas- tingvlucht uit ons land kan worden gespro- ken. De kapitalen, die naar het buitenland gaan, worden in evenwicht gehouden door terugkeerende kapitalen en er is zelfs de laat ste jaren een gering vestigingsoverschot van kapitaal geweest. ,Voor het jaar 1939 is de- zorgen hddft, voor zoover ik weet. Wat kan daar toch achter zitten, dokter?" ,,De hemel mag het weten, mylady. Ik ben al sinds geruimen tyd van meening, dat zy gebukt gaat onder een groot leed. Vanavond zullen haar krachten haar eindelijk begeven hebben. Ik veronderstel, dat er hier niets gebeurd is, dat die uitbarsting heeft kunnen veroorzaken Lord Hendon schudde het hoofd. Niets, we zaten gemoedelyk te praten. Margareth ging naar boven voor myn vrouw en toen zy terugkwam, gebeurde het plotseling." Hij richtte een vragenden blik op Gordon, alsof hy hem een bevestiging verzocht van zijn meening. Gordon schudde zijn hoofd. Het leek hem absoluut uitgesloten, dat er ver band kon bestaan tusschen h-st gevoerde ge- sprek en Margareth's flauwte. Hij nam zelfs niet aan, dat zij er ook maar een woord van had verstaan. Niet alleen hadden zij op ge- dempten toon gesproken, doch daacenboven achtte hij het meisje niet in staat. heimelyk iets af te luisteren. ,,Wtel, we zullen maar eens afwachten, hoe de toestand zich ontwikkelt", besloot de dok ter. ..Misschien komt zij er thans toe, haar hart eens tegenover u uit te storten, mylady. En kennen we de geheime oorzaak van haar kwaal, dan hebben we reeds veel gewonnen." Voor dr. Hennyon naar huis ging, begaf hij zich nog eens naar boven. Margareth sliep, maar erg onrustig. Zij lag te woelen in bed en de adem ontsnapte hijgend aan haar lip- pen, die een bloedroode vlek vormden in haar in haar was-bleek gelaat. Met een bezorgd hoofdschudden ging de dokter heen. ,,Als u een ongunstige verande- ring opmerkt, waarschuwt u mij maar ter stond", zei hij bij het afseheid. Lady Allenby en Gordon volgden hem spoe- dig. Onderweg naar huis bespraken zy het vreemde geval nog eens. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1