Feuilleton-vertellingen Dam- en Schaakrubriek Burgerlijke Stand Pluimvee-Rubriek BRABANTSCHE BRIEVEN. DAMMEN. ym& ym 'y^ m ClrieSS, If©*!, Pi|n. he!pennhierb1 LOOP DER BEVOLKING. SCHAKEN. ie* ill mm m i k Ulvenhout. Amice, 'k Heb mee de prc> club veur mennig heet vuurke gestaan Daar in den Anvers en zoo hebben we dikkels 'nen steuvi- gen bos houtjes op 't vuur gekwatst afijn, ge wit daar i e t s van. Maar zoo he6t als ik 't ge- stookt heb daar in den Blaauwe z'n vet- smelterijAllee, zoo gaven we 'm nog zelden van katoen. 't Vroor op Ulvenhout 'n graad of tien, maar op den erf van den Blaauwe dooide 't! Zelfs onzen ,,Oher", den Fielp, die in z'n bakkerij en veur z'nen oven aan temperatuur- kes van 80 tot 100 graden wel gewoon is, z'n eigen daarbij lekker voelt als kip, zelfs den Fielp liep 't zweet en den vetten damp over zijnen kalen glibbert, die blonk lijk 'nen ge- vernisten edammer en die wasemde lijk 'nen ketel heeten snert. Ja, den Blaauwe eigens, die in felsten win- terkou en onder den zengendsten hittegolf altij 't zelfde gezicht hout, langs dieen pee- zigen tiep loopt alles af als regenwater zelfs den dieen kwam efkes uit ,,'t kantoor" en vezelde in m'n oor: ,,zeg Dr6, as't jou toch 't zelfste is, stook dan nie de heel worst- affaire op we kunnen 'r nog veuls te veul leut aan beleven. Die twee worstkoningen op 't kantoor hebben 't zwaar te verduren. Toen kwam Compagnon Joost binnen, 'n bietje wit van de kou en... van zenuwen. ,,Zeg, Blaauwe"... ,,'Stttsiste den Tiest en hij wees naar 't deurke „koppen-frapper-to knock-klopfen". „Ja, ik zag 't nommer van z'nen wagel", fluisterde den Joost: ,,hij rijdt weer nen nuu- wen; is ie alleen?" Den Blaauwe schudde zijnen rosse piek- hoofd en vroeg: ,,veul orders opgehaald, Joost?". Maar den Joost gaf gin antwoord. 't Auto- numrner van zijnen ouwen baas, de kou, de plotselinge hitte waar ie in kwam 't was efkes te veul, zelfs veur 'nen ongeslagen wea- reldkampioenEn hij zette z'nen bril af, die dof beslagen was, dee jas en vest los, schoof z'n bolhoeike naar achteren en veegde mee z'nen zakdoek over z'n bleek hoofd en tus- schen zijnen boord. En mompelde: ,,nounou, da's 'n werme thuiskomst". ,,Kan iedereen oe nie nazeggen", vond den Blaauwe: „nou, mee dieen kou! Maar vertel 'ns Joost..., nie goed verkocht vandaag?" Minachtend snukte den Joost 'ns mee zijn hoofd, of ie zeggen wou: ga nou op 't dak zitten. Toen. ,,zeuvenentwintig bestellingskes driehonderdveftig gulden omtrent." Den Joost zee dat zonder vreugd. Hij was doodop, den kearel. Den Blaauwe vertrok gin spier in zijn hoofd. En ik Ik vergat efkens te stoken... 't Jonge! Da gong hier goed! „Honger, Joosteke?" vroeg den Blaauwe vaderlijk. ,,As 'n peerd", kwijnde den Joost. ,,Dan motten die twee worstmagnaten nog maar efkes wochten", vond den Blaauwe. „Aantje!!!" Daar kwam ze, 't nog altij frissche en pit- tige wefke van den Tiest. ,,Hedde geroepen, vader? Wa stoken jullie Ik docht daar in de kamer, dat 't weer was omgeslagen! Dat den dooi was ingevallen". „Och, Aantje, zet veur den Joost 'ns 'n feestmaal gereed mee 'n kruik bier, den kwie- bus is op van 't slepen mee d'orders." Maar als den Joost en Aantje weggongen, dan zee den Blaauwe nog: ,,maar kom An bietje gaauw verom, Joost, 't dessert krijgds op 't kantoor!" Dan kwam den Joost nog 'n paske tarug. „Zeg, Blaauwe, wie is dieen anderen kearel?" ,,Advocaat Zuurbier", zee den Tiest: .z'nen president commissaris, maar hij hee nie veul in den pap te brokkelen. Van Worstem is den baas!" „Advocaat Zuurbier...?" vroeg den Joost: „ge kletst! Da mot meester Pilsen zijn", zee- t-ie mee ontzag. Den Blaauwe knikte lang- zaam, nadenkend mee zijnen lillijk sprieten- 604. Vervolg oplossingen. De opgaven uit rubriek 601. No. 1. Eindspel uit de partij. Zwart: 1 schijf op 45 en 1 dam op 2. Wit: twee schijven op 12 en 36, benevens twee dammen op 49 en 50. Zwart aan zet speelde 235, wit 127 en zwart 352, waama wit geforceerd won. Het eindspel was natuurlijk toch wel gewonnen, maar de kortste weg is op het dambord al- trjd de beste. 1. 2—35 2. 12—7 35—2 3. 36—31! 2X11 gedw. 4. 50X6 45—50 dam 5. 3127 50—45 6. 2722 4523 7. 49—40 23X45 8. 61 4550 9. 16 wint. Een bekende, maar altijd ieerzame winst- gang op de trik-trak velden. No. 2. Eindspel van Zwart: 2 schijven op 23 en 38. Wjit: 2 schijven op 24 en 36. Dam op 48. Een bedriegelijk eindspelletje, schreven we in rubriek 601. Wie naar de oplossing ge- zocht heeft, zal het ongetwijfeld ondervonden hebben. 1. 24—20 23—29 (A) 2. 2015 29—33 Op zw. 2934 en 3842 volgt wit 3048 en 483024 wint. 3. 1510 3842 Zw. 3339 en 3842 verliest door wit 25 48; 104; 4842 en 415! 4. 48X37!! 33—39 5. 104 3943 Zw. 39.44 geeft helzelfde verlies. 6. 4—27! 4348 Op 43—49 wit 37—32 en wint. 7. 36—31! 48—25 8. 27—43 25X48 9. 3126 wint. Variant A: 1. 2420 2328 2. 2015 2832 Zw. 28 33 zou hier tot dezelfde winstgang leiden als boven. 3. 3631 en wint. hoofd. Zee dan: ,,ga nou rap eten, Joosje en zij nie benaauwd; i k ben hier den slachter, ge wit! Luste soms bij wijze van veurgerecht 'n versch oor van Baas van Worstem, dan zal ',k 't efkes halen." Meteen dee den Blaauwe 'nen stap naar 't kantoor, maar den Joost gong rap weg, naar z'n late middagmaaltje. „Hij knept 'm nou nog veur z'nen ouwen baas, Blaauwe", zee ik. Den Tiest knikte weer, starend in m'n vuur. Dieen kwiedam zit den Joost in z'n bloed", zee den Blaauwe dan: ,,vrimd..v 't is zoo'n steuvig keareltje." ..Motte nie naar die mannen toe, Blaauwe?" waarschouwde-n-ik, 'm; ,,slingert er nks rond... op oewen... bureau?" Meteen keerde den Blaauwe z'n eigen om, zee onderwijl: Fielp, kom dalijk bij me, mee 'n smoes over den bloedworst. Ik mot die lui aan den praat houden, zoolank den Joost nog nie gereed is." Vijf minuten later gong den Fielp naar kantoor. 'Heelegaar in z'n witte bakkerspak, 'n rooie streep over zijn zweetend hoofd. n slagersmes aan z'n brutale heupen. A!3 ie mee z'n kolossale lijf in 't deurke van 't kantoor stond, dan was 't deurgat meteen potdicht. In z'n hand droeg ie 'n roerspaan, die ge- klonterd zat mee stollend vet. „Mender Bastiaansen", zee den bakker zon der lachen (inteugendeel, hij keek of ie naar verkens zocht, om ze op te koken!), ,,meneer Bastiaansen, da leste kooksel kan van 't vuur, zal 'k nou mee den bloedworst laten begin... ,,Wocht 'ns", zee den Blaauwe; ,,'k zal oe efkes veurstellen aan..." Toen gong 't deurke dicht. Den Jaan, nuuwsgierig als 'nen ouwen veldwachter kan zijn, liep op z'n teenen naar 't kantoor om achter de deur te luisteren. 't Gong naar zijnen zin. Hij wenkte ons en vezelde: ,,kek, deur deuze spleet lanks 't lo- ketje kunde alles zien. Den Blaauwe zit mee z'n lange beenen dwars over 't schrijfma- chien!" ,,'k Stel oe veur", zee den Blaauwe aan z'n bezoekers. ,,mijn rechterhand, onzen voor- man, Govert Bonkers.' ,,Haangenaam", zee den Fielp, liet wat werm vet uit z'n roerspaan loopen op den Wiorstkoning z'n vest, gaf 'm 'n hand, zoo hartelijk, dat dieen kearel wijers mee z'n lin- kerhand gong rooken. Den advocaat kreeg ook 'n handje van den Fielp; dieen mensch trok 'n gezicht of ie aangerejen was, als .Go vert Bonkers" weer losliet. „Zijn de eeren zoo deur den kou gekomen?" vroeg den Fielp belangstellend; ,,hop den laten havond? Maar hier his 't lekker werm, ee? Eeren?" Den ad vocaat gichelde 'ns. Den worstkoning keek strak vooruit. Snauwde toen: ,,'t is hier om te stikke. Hm!'8 ,,'Is 't nie erg stillekes in de fabriek Bon kers?" vroeg den Blaauwe toen. „Werkt dat tuig wel, as gij er nie bij bent RinkeldekingDen Joep schupte rap wat teilen en emmers deur malkaar. Den Jaan hakte mee 'nen knuppel op 'n werkbank of ie aan t vechten was en ik zette de emmers recht, die den Joep telkens omschupte. Daar kwam den Joost. Opgeknapt en opge- wekt na z'n werm maal en bier. Hij gong rechtstreeks naar 't kantoor. Ge kost zien: hij was bekomen! Mee drie hoof den stonden we weer veur 't splitje van't loket. „En daar hebben we dan onzen compag non", dee den Blaauwe opgetogen. ,,A1 gedi- neerd, Joost?" „Jawel, Bli... eh... Tiest. 'n Goei diner kost er af, vandaag. Hier zijn de orders!" En hij gaf 'n dik pak briefkes over, die den Blaauwe nonchalant bekeek, oprolde en in z'nen broek- zak stak, mee de woorden: ,,da-d-'n drukte, wa-d-'n drukte! Mag ik de heeren voorstel- len? Oneee, dat hoeft nie. Guilie kent mijnen compagnon, geloof ik?" Den Worstkoning z'n ,,goeie" bui was veul gezakt, bezag den Joost zoo 'ns efkes van z'n schoenen tot z'nen bril. D'n advocaat knikte. „Ik zal maar ineens ter zake komen", zee van Worstem: ,,de zaken hier schijnen beter te gaan dan bij mij. Ik... eh... ik werk niet met overwerkvergunningen...! Jij" dat tot den Joost: ,,jij zit wederrechtelijk onder mijn klanten te wroeten en..." Den Blaauwe slingerde elegant z'n lange beenen van de schrijftafel, stond op en gong vlak veur den worstkoning staan. En zee: „as gij zod sprikt tot m'n compagnon, Directeur van de ,,Samenwerking", dan is d&ar 't vier- kante gat, m'nen vrind!" - Dat zat den kearel nie glad. No. 3, van C. K. Kaan, Koudekerke. Zwart: 9, 10, 11, 15, 16, 17, 19, 24, 29, 36. Wit: 22, 25, 26, 27, 35, 38, 42, 45, 47, 48. De winst komt tot stand door 2520; 4741; 35—30 38—33! (zw. 47X21); 33X4; 4X6 en zwart is verloren. Op 213 volgt eenvoudig 617; en op 2132 volgt wit 48— 43; 6—44 en 45X 34. Een interessante motiefbewerking. Twee problemen uit rubriek 602, beide van Edg. Plasschaert, Clinge. No. 1. Zwart: 7, 8, 9, 10, 11, 13, 16, 17, 19, 24, 35, 36. Wit: 22, 26, 27, 28, 30, 33, 34, 38, 43, 44, 46, 47. Een keurige compositie, gebouwd op het bekende Meaudre-motief. Wit speelt 3329; 47X38; 4641; 2823! (zw. 47X49); 23X1 (zw. 49X21); 1—6 en 6X22!! wint. Nu dit motiefprobleem er aanleiding toe geeft, wijzen we meteen op het volgende vraagstuk van Edg. Plasschaert, dat we on- langs in „Het Damspel" aantroffen. ZWART 1 2 3 4 5 WIT 47 48 49 50 1. 2822 17X28 2. 47—41 36 X47 3. 29—23 47X49 4. 23X3 49X21 5. 3X22 wint. Hetzelfde slotmotief dus. ,,Het Damspel" van 4 Januari 1940 bevatte de oplossing, waarbij Jan Metz deze eigen- wijze opmerking maakt: ..Nouja... eh... eh... ik was even geprik- keld. Die warmte en... eh...". ,,En die orders", zee den Blaauwe, kloppen- de op z'nen broekzak. ,.Zoo komen we er niet", zee den advocaat. „Heeren, we moeten zaekelijk blijven. De kwestie is deze: de ,,Samenwerking" is ten- slotte opgericht met de client'le van ons. Enn... en uw compagnon, meneer Bastiaan sen, wedt dat." ,,Ja, z<5b is 't en..." zee den ander. ,,Ge zou ook kunnen zeggen. zoo sprak den Blaauwe daar dwars overhenen: „dat jullie vroeger geleverd hebt aan de klanten van den Joost. Dat jullie den Joost buitentrapten op z'nen zilveren feestdag en dat juilie nou spijt hebt van die streek" Toen gong ie weer zitten. ,,Laeten we toch zaekelijk bleeven", begost den advocaat weer. „Me dunkt", zee- den Blaauwe naar waar- heid: ,,da'k weinig onzakelijks gezeed heb en naar mijn idee zijn we eigenlijk al kant en klaar. Onj in ons vak te blijven: ,,de worst is gestopt, jonk!" ,/Mijn directeur staet op 't standpunt, dat hij indertijd met uw compagnon heeft afge- sproken, dat hij nooit voor zichzelf zou begin- nen, in deze... eh... branche. En ik moet segge, mijnheer Bastiaensen, dat is, juridisch bekeke, 'n stark standpunt!" Den Blaauwe bekeek efkens den Worstko ning, dan den advocaat, dan vroeg ie: ,,inder- tijdWanneer?" -,Vijfentwintig jaer geleden. Is niet, direc teur?" ,,Staat da-d-op pampier?" vroeg den Blaauwe. .Jammer genoeg niet", antwoordde den advocaat. „En wa zegde gij daarvan, Joost?" ,,Vierkant gelogen", viel den Joost uit. Den Blaauwe stond weer op: „heeren", sprak ie: ,,dan is de zaak zoo gezond as 'n vischke. Mijnen compagnon geloof ik op z'n woord, kort en zakelijk: wel te rusten samen!" Maar ze bleven zitten. Den Blaauwe dee, nogal onverwachts, de deur open en heel de propclub viel 't kantoor in. Den Jaan zat ten- naastenbije bij den Worstkoning op schoof. Den Fielp schoot uit z'nen rol en sloeg, de roerspaan in d'handen, op zijnen bulk van 't lachen. Gaf zoodoende den Joep 'n mep veur z'n hoofd mee den grooten pollepel, wat den Joep nie onder 'm iiet en den bakker 'n ding veur z'n maag verkocht, dat ie kokte. Den Worstkoning smeet den Jaan opzij, maar den Jaan „nam" dat nie. En in korten tijd stond 't kantoorke te wiemelen op z'n slappe beenen. Dat wierd den Blaauwe te bar. „Allee, schobbenjakken, allemaal er uit! Daar bleft van m'n kantoor ginnen stoelpoot heel. Marsch!" Toen gong, tot overmaat, ook nog 't licht uit. 'n Streek van den Blaauwe...?? Of 'nen uitschietenden knuist naar 't electriek pirke? Ik weet 't nie. W£1 weet ik, dat er in den donker gerauscht en geturfd is, dat den Blaauwe den anderen dag 'n vasch ondergebit vond in de toetskes van 't schrijfmachien. Van den Fielp was 't nie, die draagt z'n ge- bit alleen in den gemeenteraad en op Zon- en hooge feestdagen. De anderen van de prop- club hebben gin valsche tanden (waarmee nie gebluft wil worden, dat ze eigen tanden heb ben. zoodat 't gebit van de concurrentie mot zijn. Maar om nog efkes verom te komen op 't end van de... conferentie, na veul geram- menats en gesmijt stonden we allemaal buiten in den sneeuw. De concurrentie klom in den grooten, luxen wagel eri veur den Worst koning insteeg, draaide-n-ie z'n eigen om, zette 'nen vuist en nam afscheid mee de woorden: ,,tosj fefe-foor zde rechtsjbank, banzieten!" Hij was gaan lispelen; achteraf, na de vondst in 't schrijfmachien, gin won der! t Duurde heel, heel erg lank, eer den wagel nee. Hij was steenkoud geworden! Maar wij bleven allemaal staan; ge mot beleefd zijn...! En als de concurrentie tot rijen kwam, dan hebben we allemaal diep ons petje afgenomen en beleefd gegroet. „En daar bouwde dan 'n kantoor veur," zuchtte den Blaauwe, als ie daar stond mee 't loketje kloppen-frapper-to knock-klopfen" in z'n handen. Beroerd heb ik me gelachen. En nou de rechtzaak. Dat kan iets schoons worden in de annale-n der Worst-Historie. Ge heurt er van. ..Smaakvoller ware wellicht nog een zwarte schijf op 6, waarmee een dubbel motief zou zijn bewerkt." Wat zal de ..Geheime zender" van Zonne- veld gefloten hebben, toen hij dit las! Ten slotte het tweede probleem van Plas schaert uit rubriek 602. Zwart: 7, 8, 9, 10, 13, 18, 20, 24, 26 30 Wit: 17, 27, 28, 33, 37, 38, 39, 40, 43, 50. Oplossing: 28—23; 38—3237—31; 39—34; 34X3 en 3X1 gew. Probleem van C. K. Kaan, Koudekerke. ZWART 1 2 3 4 s 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint. Oplossing volgende week. „Het Dafmspel" voor militairen. Het Dagelijks Bestuur van de Nederl. Dam- bond heeft besloten de abonnementsprijs van het officieel orgaan „Het Damspel" ten be- hoeve van militairen belangrijk te verlagen en vast te stellen op slechts een gulden per jaar bij vooruitbetaling. De toezending ge- schiedt aan het militaire adres. Men kan zich abonneren bij den heer J. W. van Dartelen, Koediefslaan 42 te Heemstede. Postrekening no. 64007. Desgewenst zullen wij gaame de verzor- ging van militaire abonnementen op ons nemen. Voor niet-militairen blijft de abonnements- Veul groeten van Trui, Dr6 III, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t.a.v. DRE. "Itija een poeder oJ caehei van Mijnhardi. Mijnhardt s Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 cr. Cachets.genaamd,.Mijnhardtjes"2st. 10ct Doos50"t (Ingez. Med.) HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 18 Jan. Petrus J. Pis- soort (van Hulst), oud 27 j. en Mathilde Stevens, oud 19 j. Augustinus de Loos (van Vogelwaarde), oud 28 j. en Apolonia M. A. van Heese, oud 29 j. Huwelijks-voltrekkingen. 18 Jan. Otto F. R. J. Krieckaert (van Sas van Gent), oud 27 j. en Francina C. Courtin, oud 27 j. Geboorten. 17 Jan. Christina H., d. van Johannes C. Jansen en van Josephina M. Ivens. Maria R. A., d. van Alouisius J. Ver- durmen en van Rosalia M. Lauwers. Overlijden. 15 Jan. Eugenie C. C. Boeij- kens, oud 66 j., d. van Jacobus en van Char lotte A. J. van Waterschoot. 19 Jan. Amelia Schillemans, oud 41 j., d. van Pieter J. en van Stephanie van Linden. Maria L. Verhoeven, oud 72 j., wed. van Francies A. Pikavet. SAS VAN GENT. Huwelijks-aangiften. 17 Jan. Edmondus Charles Pauwels, oud 21 j. en Cecile Marie Stofferis, oud 21 j. Geboorten. 9 Jan. Arnold Camiel, z. van Emile Roegiest en van Esther Pharailda van Hamme. 14 Jan. Paul, z. van Johannes Franciscus d'Haens en van Leonia Philomena de Koning. 16 Jan. Andr6 Maria Alfred, z. van Alfred Baert en van Clara Johanna Klaassen. 17 Jan. Abraham, z. van Abraham Thomas Porreij en van Janna Suzanna Scheele. SAS VAN GENT. Van 7 tot en met 21 Jan. hebben zich in deze gemeente gevestigd: M. M. Braeke, zonder, van St. Amandsberg. M. Rombout, dienstbode, van Hontenisse. H. Th. E. Spruit, religieuse, van Breda. De Selis en gezin, fabrieksarb., van Zelzate. Vertrokken A. J. M. v. d. Klugt, religieuse, naar Ginne- ken c.a. Vragen, daze rubriek betreffen.de, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 111 te Rotterdam. Postzegei voor antwoord insluiten en blad vermelden. HET KIEZEN DER FOKDIEREN VOOR HET NIEUWE SEIZOEN. Hoewel het tihans volop winter is, moet de pluimveehouder zich al weer geheel op het voorjaar instellen, d.w.z. het fokseizoen moet thans beginnen en is voor velen zelfs al be- gonnen. In Januari kunnen de eieren in de broedmachine maar eer dat we aan het broeden toe zijn, moet er nog heel wat gebeu- ren en van de samenstelling van den foktoom hangt zelfs onze geheele toekomst af. (Het kost jarenlange zorgvuldige fokkersarbeid om goede dieren te fokken, steeds moet men aan de foktoomen de grootste zorgen besteden en als men op dit gebied gaat verslappen, gaat men enorm snel achteruit, veel, veel sneller achteruit dan men vooruit is gekomen. Het oordeelkundig fokken wordt eigenlijk steeds moeilijker, naar mate de wetenschap vocrtschrijdt. Vroeger dacht men al heel wat gedaan te hebben als men den leg van een hen gecontroleerd had en er mee fokte op grond van haar legpres-taties. Dat systeem liep er op uit dat er wel hennen kwamen van hoop leg, doch dat de eieren te klein werden en de dieren te zwak. prijs van 2,40 per jaar natuurlijk gehand- haafd. Moge het nieuwe abonnd's regenen! Dinsdagavond werd een kleine wedstrijd gespeeld tusschen de schaakclub van Temeu- zen en die van Sluiskil, welke door de eerst- genoemde club gewonnen werd. In 66n der partijen kwam men na vele avonturen tot den volgenden stand: a b c Er volgde: 1. Tbl—b5f f g 2. Tb5b4 Ke4e3 3. Tb4—b3t d4—d3 Niet 3. Tc3. 4. Tc3: dc3: 5. Kc2 Kd4 6. Kcl! en een theoretische remisestelling is bereikt. De in de partij bereikte stellimg is echter ook remise. Men kan zeggen, dat het eind spel van toren en pion tegen toren remise is, wanneer de koning van de zwakste partij het promotieveld van den pion beheerscht. De manier van behandelen is in het eerste stadium: men houdt den toren dicht bij zich, totdat de pion tot het zesde veld is opge- speeld. Voor dien tijd moet hij de derde lijn niet verlaten, hoewel dat meestal niet nood- lottig is. Wit speelde nu 4. Tbl en verloor na 4. Th6. 5 Kcl (anders mat) Thlt. 6. Kb2 Tbl:f. 7. KM: Ke2. De Witspeler verklaarde nader- hand, dat hij de stelling als verlbren be- schouwde, terwijl juist een theoretische remisestelling bereikt was. Het had moeten gaan als volgt: 4. Tb3b8 Zoo ver mogelijk weg. 4Tc6h6 Daarna kwam dus al gauw de eisch op om op de grootte der dieren te letten en werden dus de eischen waaraan een fokker mosst voldoen, uitgebreid. Toen echter de laatste jaren de ziekten onder pluimvee meer en meer toenamen zag men in dat men op deze ma nier er niet kwam en dat er naast de eischen die men eerst te boeken zag veel en veel meer gelet moet worden op eischen waaraan de dieren zelf moesten voldoen, n.l. wat betreft gezondheid, krachtige lichaamsbouw, weer- standsvermogen tegen allerlei ongunstige in- vloeden. Ik zou haast zeggen dat de gezondheks- eischen tegenwoordig bovenaan staan en dat men daarna pas op de prestaties der hen mag gaan letten en toch is men daar al weer niet bij stil blijven staan, want het bleek, dat men er op deze manier nog niet kwam. Al te vaak kwam het voor, dat onder afstammelingen van gezonde hennen toch veel ziekte en sterfte optrad, vooral de gevreesde verlam- ming. Ook hier kwam weer de moderne erfe- lijkheidsleer, zij het dan ook indirect te hulp en wees den weg. Gebleken was n.l., dat een hen van beste afstamming nog lang niet al tijd zelf best was wat leg enz. betreft en dat men de fokwaarde van een hen alleen kan beoordeelen aan haar nageslacht. Met andere woorden, pas als de dochters van een t>e- paalde paring goed waren kon men zeggen, dat de oudere dieren de gewenschte eigen- schappen bezaten. Maar dat sluit in, dat men dus van dieren moet fokken, althans waar het betreft het fokken van eerste klas mate- riaal, die reeds minstens aan den tweeden ieg zijn. Hier komt nu ook het fokken op gezond heid en weerstandsvermogen op neer. We kunnen pas beoordeelen of een dier voldoende weerstandsvermogen en levenskracht heeft als het een legseizoen achter den rug heeft, en een haan pas als we weten dat onder de kinderen uit een parium met een bepaalde hen geen abnormaal sterftecijfer voorkomt. Gebleken is bij allerlei onderzoekingen, dat bepaalde ouders een aantal afstammelingen geven waaronder een hoog sterftepercentage optreedt en dat andere ouders een kerngezond sterk nageslacht opleveren. Uit beide richtingen dus komen we op het zelfde neer de waarde aan fokdieren laat zich pas met zekerheid bepalen uit de kwali- teit van het nageslacht. In benarde tijden waarin we thans leven hebben we in velerlei opzicht niet veel meer te beweren of zelf te regelen, we hebben ons aan te passen aan de voortdurend wisselende omstandigheden, maar dat neemt niet weg, dat we toch als richtlijn vasthouden zooveel mogelijk aan wat de moderne wetenschap ons leert en dat we dus voor zoover de omstan digheden het toelaten bij de keuze onzer fok dieren nageslachts-controle in het oog hou den. Naast afstamming, leglijsten, staat van gezondheid letten we dus ook nog op het na geslacht. Verder moesten we steeds als eisch vast houden, ik kan haast zeggen nu meer dan ooit, dat de oudere dieren op pullorum onder- zocht zijn. Er moet geen broedei onnuttig verspild worden en geen kuiken met kans op spoedige sterfte ter wereld komen en een der grootste bronnen van slecht uitkomen en kui- kensterfte ,,kan" de pullorumziekte zijn. Ik zeg ,,kan", want gelukkig heeft de ervaring al geleerd, dat dank zij uitgebreid en deskun- dig onderzoek op pullorum-besmetting van de fokdieren, deze vroeger zoo onschadelijke ziekte enorm terug gegaan is. Maar ook hier- mede geldt wat ik in den aanvang gezegd heb, men komt bij de bestrijding der pullorum betrekkelijk laijgzaam vooruit, althans in het groot-bedrijf. Maar men raakt als rnen de maatregelen er tegen nalaat, verbazend snel weer in de put. We eischen dus van den foktoom vrij zijn van pullorumbesmetting. Het onderzoek op pullorum behoort voor Januari al gebeurd te zijn. Maar ik weet dat er nog al eens daar- mede gewacht wordt en wijs er daarom nog- maals op. Moet er van eerste leghennen gefokt wor den en van jonge hennen, dan kan men eenige aanwijzing omtrent de waarde der hennen krijgen als men weet, dat zij voor 1 Februari 40 eieren of meer gelegd hebben van ongeveer 58 gram en de waarde der jonge hennen kan men eenigszins nagaan, als men de legcijfers der zustens gecontroleerd heeft. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. ((Nadruk verboden.) Of 4. ...d2. 5. Te8f Kd3. 6. Td8f Kc3. 7. Td2: en remise. 5. Tb8e8f Ke3—d4 6. Te8—d8f en zwart kan het voortdurend schaakgeven slechts op twee manieren vermijden, die beide tot remise leiden, n.l. door met den koning naar den toren te gaan. Of wel, door den toren tusschen te plaatsen. In het eerste gefval volgt: 6Kd4e5 7. Td8e8f Ke5—f6 8. Te8f8f Kf6e7 9. Tf8f3 Th6d6 10. Kdld2 en wint den pion, dus remise. In het tweede geval gaat het nog eenvou- diger, n.l.: 6Kd4e5 7. Td8e8j Th6—e6 8. Te8Xe6j Ke5Xe6 9. Kdld2 en remise. De volgende stelling, waarin de partij met den pion wint, komt voor in het oudste ge- drukte schaakwerk, dat van den Spanjaard Lucena (1497). bed f g h 1. Th2h3 2. Tfl—f4 Th3—hi Op 2. Te3. 3. Th4 volgt 4. Kh8 en 5. g8D. 3. Tf4—e4f Ke8—d7 De zwarte koning beheerscht het prombtie- veld niet. 4. Kg8—f7 Thl—fit 5. >Kf7ig6 Tfl—glf 6. Kg6—f? Tgl—fit 7. Kf6—g5 Tfl—glf 8. Te4g4! en wint. Alleen dit maneuver kan de koning tegen schaakjes vrijwaren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 8