HIUMATIEK Bureau Voedselvoorziening Zeeland. PUROL er op! De oorlog in Europa. Gemengde Berichten Landbouwberichten TERNEUZEN, 26 JANUARI 1940. RECHTSZAKEN. Het verzacht en geneest. autoriteiten, Amerikaansche schepen doen ondergaan in de Middellandsche Zee en in bet bijzonder bij Gibraltar. Zaterdag is den Britschen ambassadeur, Lord Lothian, een aide memoire overhandigd, dat tbans is ge- publiceerd en waarin geprotesteerd wordt tegen het feit, dat Amerikaansche schepen drie maal zoo lang in Gibraltar worden vast- gehouden als Italiaansche schepen. De aide memoire verzoekt het onderzoek van Amerikaansche schepen te bespoedigen en verklaart, dat de huidige toestand nadeelig onderscheid maakt ten aanzien van de Amerikaansche scheepvaart. SIB EDWARD GBIGG OVER HET FRANSCHBRITSCHE BONDGENOOTSCHAP. Voor de Fransche oorlogscorrespondenten, die op uitnoodiging van de Engelsche regee- rmg een bezoek aan Engeland brengen, heeft de parlementaire secretaris van het ministe- rie voor de voorlichting Zondagavond aan een diner een redevoering uitgesproken, waarin hri o.m. zeide: Frankrijk en Engeland staan veer de tweede maal naast elkander in den strrjd tegen Duitschland. Hitler is Duitsch- land zooals Frederik de Groote, Bismarck en Wilhelm II, Duitschland waren. Duitschland, de oorzaak onzer zwakheden, heeft zich fana- tiek achter Hitler gesteld. Er moet een einde aan gemaakt worden, anders zal er over twintig jaar weer een Hitler komen en daar zou Europa aan sterven. Wij moeten een vol- lediger overwinning behalen dan in 1918. Wteldra zullen we nog twee millioen man on- der de wapenen hebben, want men moet niet gelooven, dat het aftreden van een minister een vertraging kan beteekenen in het oproe- pen van dienstplichtigen. Ons leger wordt van dag tot dag grooter. Het zal niet minder dapper zijn dan het leger, dat in den vorigen oorlog naast het Fransche streed en ditmaal zullen er geen twee jaar noodig zijn om het leger in het veld te brengen. Wij zijn vast- besloten Duitschland volledig te slaan. Dat is onze eerste taak. De tweede taak is kalm en verstandig de manoeuvres te verdragen waar- van de neutralen het doelwit vormen. DUITSCHLAND ZOU EEN NIEUW KLEINER TYPE DUIKBOOT BOUVVEN. De Times meldt uit Kopenhagen: De correspondent te Berlijn van National Tidende meldt, dat de laatste maanden 60 Duitsche scheepswerven tegelijk werkzaam zijn aan een serie-productie van een nieuw type duikboot, waarvan hrj meent te weten, dat de schepen van kleiner formaat zijn dan die, welke tot nu toe werden gebruikt. De bemanning voor de nieuwe schepen schijnt reeds getraind te zijn. Verklaard wordt, aldus de correspondent, dat nooit te voren in zulk een snel tempo duikbooten zijn gebouwd als thans in Duitschland. DiE RUSSEN VERLOREN 2000 MAN BIJ MISLUKTE AANVALLEN. De verwachting, dat de Russen in de nabij- head van het Ladogameer voorloopig de krijgs- veirrichtingen zouden stopzetten, is niet uit- gekomen. Zij blijven aanvallen, zij het steeds na. langdurig voorbereidingsvuur der artil- lerie. tHonderden en honderden granaten slingeren zij voortdurend op de Finsche stellingen, waama dan storm geloopen wordt. Doch de Finsche verdedigers geven geen kamp, zelfs niet onder het moordende vuren der zware Russische artillerie. Dat er aan Finsche zijde niet iederen keer opnieuw tientallen dooden vallen, is te danken aan hun meesterlijke verdedigingswerken en aan de slechte oplei- ding der Russische soldaten. Reuter meldt: De Russen zetten grooten druk achter hun nieuwen aanval op het 80 K M. lange front ten Noordoosten van het Ladogameer tot aan de grens. Deze sector dreigt van vitaal belang te worden. Wan- neer het roode leger er hier in zou slagen door te breken, hetgeen zeer onwaarschijnlijk lijkt op dit oogenblik, zou het in staat zijn om het Ladogameer heen te trekken en de Mannerheimlinie in den rug aan te vallen. 'De Russen vallen in massa aan, na een zware' artillerievoorbereiding en hun troepen rukken op achter een gordijn van granaat- vuur. De Finnen wachten echter een gunstig oogenblik af om een vemielend vuur te ope- nen op de aaneengesloten roode gelederen, waama een krachtige tegenaanval de gedeci- meerde Russen terugdrijft naar hun oorspron- keltjke stellingen, zoo niet verder. (De Russen blijken zich echter groote offers te getroosten, wat erop wijst, dat Stalin tot elken prijs den aanvalsoorlog wil voortzetten. In de laatste dagen hebben de Russen in den sector van het Ladogameer bij Killaan- joki 1000 man verloren, en evenveel in de buurt van Aittajoki, tusschen Summa en Merkajaervi aan het front in Karelie. Een Rrussisch bataljon ging er tot den aanval over in de hoop de Finnen te verrassen, doch kon slechts tot op een paar honderd meter van de Finsche linies naderen, waar het in de pan werd gehakt. De Finsche troepen heb ben een groot aantal stukken geschut van de luchtafweer buit gemaakt. Men verwacht in den sector van het Lado gameer een belangrijke ontwikkeling in de operaties. Aan het front van Salla is geen wijziging in den toestand gekomen. De Russen blijven er in hun versterkte stellingen. De Russische vliegtuigen, die opnieuw Fin sche steden hebben gebombardeerd, hebben te Hyayhsalmi een ziekenhuis getroffen; twee dokters en negen broeders kwamen om het leven. Te Nurmis is een vliegtuigbom van 100 kg terecht gekomen op den schuilkelder van het garnizoenshospitaal. Negentien per- sonen werden gedood, o.m. een dirigeerend arts en verscheiden zieken. Tal van zieken werden zeer emstig gewond. Er zijn in het geheel wel 400 bommen boven tien plaatsen uitgegooid. Een tiental gebouwen werd ver- woest. Negen Russische vliegtuigen zijn neergehaald. De Finsche vlieger Jorma Sarvanto heeft volgens Havas in vier minuten tijcl zes Russische vliegtuigen vernietigd. Hij was op het vliegveld, toen een luchtaanval gemeld werd. Hij stapte in zijn toestel en viel een formatie van zeven vijandelijke vliegtuigen aan. Allereerst bestookte hij het op den lin- kervleugel vliegende Russische toestel, dat hij neerschoot. Vervolgens haalde hij een toestel van den rechtervleugel neer en zoo vervol gens, tot zes van de zeven vliegtuigen buiten gevecht waren gesteld. Sarvanto bleef zeven minuten in de lucht. De eigenlijke strijd duurde slechts 4% minuut. a AANVALLEN OP DUU4BOOTEN. Dihsdag zijn, naar Havas meldt, twee nieuwe aanvallen tegen Duitsche duikbooten "itgevoerd. In gezaghebbende Fransche vloot- kringen, waar van dit berieht melding werd gemaakt, heeft men gepreciseerd dat een dezer aanvallen door Fransche oorlogsbodems werd uitgevoerd en de andere door Britsche eenheden. BRANDSTOFBIJSLAG VERHOOGD TOT 1,70. Wegens het lange aanhouden van de strenge vorst, heeft de Minister van Sociale Zaken besloten good te keuren, dat voor hen, die in de steunregeling zijn opgenomen, voor deze week de brandstofbijslag wordt verhoogd van f 1,30 tot f 1,70. ONTHEFFING RIJTIJDENBESLUIT. De minister van Sociale Zaken brengt ter algemeene kennis: dat de districtshoofden der arbeidsinspectie gemachtigd zijn om ten aanzien van bestuurs- ders van vrachtauto's en personenauto's, niet zijnde taxi's om huurauto's, ontheffing te ver- leenen van het bepaalde bij de artikelen 46, 47 en 50 van het Rijtijdenbeslult. In belang van een spoedige afdoening ver- dient het aanbeveling verzoeken om onthef fing te richten tot het betrokken dlstricts- hoofd der Arbeidsinspectie indieil belangheb- benden tegen een door het districtshoofd op hun verzoek genomen beschikking bezwaar hebben, kunnen zij zich met een aanvrage om een ontheffing wenden tot den minister voor- noemd. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 14 tot en met 20 Januari 1940 kwamen in onze provirycie twee gevallen van roodvonk voor, n.l. te Axel en te St. Maartensdijk. BURGEMEESTER VAN GOES ONGESTELD. Naar gemeld wordt is de burgemeester van Goes, de heer mr. R. M. van Dusseldorp, die reeds twee weken ongesteld is, thans ter ob- servatie opgenomen in het Chr. ziekenhuis Bethesda te Vlissingen. PATATES-FRITES-KRAAM AFGEBRAND. Woensdagavond te ongeveer half zeven ontdekte, volgens de Vliss. Crt., een militair in de Paul Krugerstraat te Vlissingen, dat brand woedde in de patates-frites kraam van den heer R. van Hoeijdonck. Op dat moment was niemand aanwezig. De soldaat ging hier- op naar een in de omgeving wonenden cafe- houder, die direct de politie van een en ander in kennis stelde. Voordat deze met een mini- max was gearriveerd, sloegen de vlammen reeds uit het dak van het kraampje en bij aan- komst bleek, dat aan redden niet meer te denken viel. Enkele militairen zijn nog be- hulpzaam geweest om den wagen omver te werpen, teneinde te trachten het vuur te doo- ven, doch niets mocht mf er baten. De geheele kraam brandde tot den grond toe af. Daar er ook gas en electriciteit in den wagen aan- gebracht was, heeft men eveneens de gas- fabriek en de P.Z.E.M. gewaarschuwd. Door- dat het moeilijk was de gaskraan af te slui- ten, ontsnapte veel gas. Bij het onderzoek door de politie is geble- ken, dat de man tegen zes uur naar huis was gegaan om te eten. Hij had toen het gas op een klein pitje laten branden om het vet in de pan niet teveel te laten afkoelen. Even voordat hij vertrok was er nog een klant ge komen. Hij heeft toen de gaskraan weer ge heel opengezet en vermoedelijk vergeten deze later weer terug te draaien. Tijdens zijn af- wezigheid moet daarop de vlam in het vet zijn geslagen met bovengenoemd gevolg. Bij zijn terugkeer vond de man zijn kraam in brand. Het is een gelukkige omstandigheid dat de wagen op een grasveld alleen staat, zoodat geen schade aan belendende woningen is aan- gebracht. Voor den eigenaar beteekent deze brand echter een groot verlies, daar hij niet ver- zekerd was. Met zijn kraam heeft hij thans ook zijn broodwinning verloren. Hebben de Vlissingsche goede verstaanders aan dit halve woord genoeg? LUXOR-THEATER. „Morgen gaat alles beter". Voor het gegeven is de keus gevallen op een roman van de Oostenrijksch-Weensche schrijf- ster Annemarie Selenko, „Morgen ist alles besser" geheeten. Het behandelt de geschiedenis van een heel eenvoudig arm meisje, dat zich alleen door de wereld moet slaan. Na veel teleur- stellingen ondervonden te hebben, krijgt zij een baantje aan een radio-omroep, waar zij op een keer een tragische gebeurteni3 mee- maakt, die den omroeper overkomt Bij het doorgeven van berichten valt hem de tijding in handen, van een treinramp. Hij weet. dat zijn virouw in den verongelukten trein is en bij het doorgeven van het berieht zakt hij voor de microfoon in elkaar. Het meisje, oat het ziet gebeuren, vangt hem op, zij leest het be rieht en hoort hem een verklaring mompelen. Zij begrijpt wat dit beteekent en sluit de uit- zending af met een korte explicatie, waarin zij de woorden uitspreekt ,,Morgen gaat ailes beter", waarnaar ook de film is get.iteld. Het meisje wordt op staanden voet ont- slagen wegens haar eigenmachtige beeindi- ging van de radio-uitzending. Maar bij den omroep beginnen de beieven te stroomen van de luisteraars, die getroffen zijn door den menschelijk ontroerenden klank m de stem van het meisje, wie het was, die z >o hartelijk sprak. En het eind van het lied is, dat ile omroep het meisje moet terugnemen en haar aanstellen als radio-omroepster, omdat het publiek door haar mond de nieuwsberichten wil vememen. Indien men van een these zou kunnen spre- ken in deze goed gevonden geschiedenvs, dan zou het kunnen zijn, dat slechts een menscb uit het eenvoudige volk, die zelf doo- veel leed gegaan is, tot het volk kan spreken. Naast het meisje staan nog twee figuren, die belangrijke rollen spelen in haar particuliere drama, een elegante man van de wereld en de gewone goede kameraad. met wien de jongedame tenslotte trouwt. Het valt niet te ontkennen, dat deze ge schiedenis in de radiowereld de geluidsfilm mogelijkheden biedt, terwijl de intrige, zooals wjj die hier in het kort weergeven, van ge- voel getuigt. „De Dorpsdetectfve". De gooi- en smijtfilm is zoo oud als de cinematografie zelf en heeft samen met deze een heele evolutie ondergaan. Een goede smijtfilm is heel wat aangenamer dan vele onmogelyke drama's, en als het dan nog die komieke Joe Brown is, die de smijtpartij aan- voert, hoeft men zich er niet voor te schamen er plezier in te hebben. Zoo bevat ,,De Dorpsdetectieve" een aan tal kostelijke vondsten, ook in het scenario, dat heel simpel is, geen ingewikkelde detec tive-story, maar een waterval van ongewone gebeurtenissen, die zich uitstort over den be- diende Joe Brown en waar deze zich min of meer ondanks zichzelf, met veel succes door- heenslaat. Het begint er mee, dat hij betrokken iraakt bij de arrestatie van een gangster, waardoor Niet zonder reden, noemt men Rheumatiek een rampspoed, waaronder in ons land ontel- bare mannen en vrouwen gebukt gaan. On- beschrijflijk zijn de pijnen, ondragelijk de lasten, die rheumatiek al aan de menschheid gebracht heeft. - Want nog afgezien van de pijnen zelf. gaan er zoovelen ten onder aan de gevolgen, worden heele families het slacht- offer, omdat de onmacht tot het verrichten van het dagelijksch werk, het vaders onmoge- lijk maakt hun dagtaak te verrichten; wor den moeders aan hun stoel of bed gekluisterd, omdat aangetaste ledematen, kracbteloos en als het ware verlamd, ieder werk weigeren. Koud, guur weeir, regen en wind, vochtige woningen en allerlei oorzaken meer, kunnen leiden tot aanvallen van rheumatische pijnen. Maar de grond-oorzaak is altijd onzuiver bloed. Schadelijke zuren, die niet behoor- lijk door het lichaam worden afgevoerd, die zich ophoopen en vastzetten in spieren, spier- weefsels en gewrichten. die zijn de eigenlijke oorzaak van Uw snerpende Rheumatische pijnen. Daarom moet ge Kruschen Salts nemen. Dit heilzame nyddel, dat reeds zoo onnoemelijk vele lijders aan Rheumatiek van hun pijnen verlost heeft, zal ook Uw bloed zuiveren en zoodoende de oorzaak wegnemen van Uw lasten en pijn. Kruschen Salts is samengesteld uit 6 minerale zouten, welker aansporende wet-king op Uw lever, nieren en ingewanden, deze organen tot grooter actie brengt; die ze weer doet functionneeren pre- cies zooals vroeger; die ze eigenlijk weer jong maakt en opgewassen tegen hun taak: Uw bloed te zuiveren, het vrij te houden van pijn- verwekkende zut-en en deze af te voeren langs natuurlijken weg. Wees verstandig breek Uzelf uit de ban van pijnen en on- gemak, wordt weer de oude! Neem Kruschen Salts. Iederen morgen bij het opstaan de beroemde kleine hoeveelheid Kruschen, zoo- veel als er op een cent gaat in Uw eerste kopje thee, 't Is zoo weinig en doet U zoo wonderlijk veel goed. Kruschen Salts is ver- krijgb. bij apoth. en drog. a 0,40, f 0,75 en 1,60 (extra groot paki. Fabr.E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opge- richt 1756. (Adv.) hij te doen krijgt met de bloem van Amerika's boeven, die allemaal denken, dat hij weet, waar de buit van den-laatsten bankroof ver- borgen is en hem die niet bestaande weten- schap trachten af te troggelen. Aldus komt een vervallen hotel, waarbij hij ge'interesseerd is, tot bloei door deze fraaie gasten, om ver volgens letterlijk door hen gesloopt te wor den, als zij vermoeden, dat de buit er in ver- bcrgen ligt. Het eindigt in 'n wilde achter- volgingsrace, waarbij Joe Brown, als hij geen filmheld was, zeker het leven zou hebben ge- laten, maar die nu, dank zij een kist traan- gasbommen, een trein, een lorrie en verdere gebruikelijke attributen, natuurlijk in een overwinning van den dorpsdetective verkeert. Dan heeft hij nog recht op een happy end en zoo blijven we tot het einde toe in een luch- tige, opgewekte sfeer, waarin de humor soms wat ruw, maar ten minste niet flauw is. OPGAVE VEESTAPEL EN BEDRIJFS- VOORRADEN. Teneinde misverstand te voorkomen vestigt de Prov'inciale Voedselcommissaris voor Zee- land er de aandacht op, dat de georgani- seerden in de week van 23 tot en met 27 Januari a.s. bij den plaatselijken Secretaris in hun rayon opgave dienen te doen van de samenstelling van hun veestapel alsmede van alle bedrijfsvoorraden. De hiervoor benoodigde registratiekaarten worden dus niet aan de georganiseerden toe- gezonden, doch moeten bij genoemden plaat- selijken secretaris worden ingevuld. SUIKER OP ERWTENBONS. De politierechter te Zwolle, Mr. J. Milders, heeft een zaak behandeld tegen een kruide- nier te Zwolle, wien ten laste was gelegd, dat hij suiker had geleverd op bonnen voor erw- ten. De man werd schuldig bevonden en ver- oordeeld tot 75 boete subs, vijftlen dagen hechtenis. De eisch luidde f 150 boete subs, een maand hechtenis. De man, die de suiker op de erwtenbonnen had verkregen, werd veroordeeld tot 3 boete subs, een dag hechtenis. POGING TOT DOODSLAG. De Amsterdamsche politie heeft een 27- jarigen man in zijn woning in de Jan Han- zenstraat aldaar aangehouden, verdacht van poging tot doodslag. Hij had op den avor.d van S Januari j.l. een koopman in de Ten Catestraat, bij wien hij als knecht in dienst was, na een woordenwisseling op het hoofd geslagen, naar hij bij zijn verhoor bekende, omdat de baas onbillijk tegen hem was opge treden. De verdachte had eenigen tijd ge- leden een hersenschudding opgeloopen en de gevolgen daarvan waren nog steeds in zijn gedragingen merkbaar. De man zal voor den officier van justitie worden geleid. MAN EN VltOUW BEWUSTELOOS IN HUN WONING TE WE ESP GEVONDEN. Het parket uit Amsterdam, vergezeld van den politie-deskundige, den heer C. J. van Ledden Hulsebosch, heeft Woensdagmiddag een onderzoek ingesteld naar een mysterieus ongeluk, dat Dinsdagmorgen in een woonhuis te Weesp is ontdekt. Het woonhuis is gelegen naast de garage van den heer K. Dinsdagmorgen vroeg wer den in het woonhuis een man en een vrouw in diep bewusteloozen toestand aangetroffen. Achter het huis strekt zich het terrein uit van de garage en achter de woning van de beide menschen, die Woensdagmorgen bewus- teloos werden gevonden, bevindt zich een kuil, waarin afgewerkte resten benzine wor den geloosd. Het is niet onwaarschijnlijk, dat benzinedampen onder den vloer door de woning zijn binnengedrongen. De beide slachtoffers zijn naar het Binnengasthuis te Amsterdam vervoerd. OPLICHTING BIJ HET AFSLUITEN VAN ADVERTENTIECONTRACTEN. De centrale recherche, die langen tijd bezig is geweest met het onderzoek in de zaken van een uitgeversmaatschappij te Amsterdam, welke een periodiek uitgeeft en voorts de ad- vertentie-acquisitie van 'n ander orgaan ver- zorgt, heeft thans den twaalfden verdachte in deze zaak, S. L. C. aangehouden. Deze is de eenige commissaris in de N.V., welke deze uitgeversmaatschappij beheert. De andere verdachten zijn alien advertentiereizi- gers, die voor deze zaak hebben gewerkt. Men zou contracten hebben afgesloten op be- driegelijke voorstellingen. DIEFSTAL VAN MILITAIRE HAVER. Na uitgebreid onderzoek, waarbij in ver- schillende gevallen de hulp van de gemeente- politie werd ingeroepen, is de militaire poli tie er, volgens de N. R. Crt., in geslaagd klaarheid te brengen in diefstallen van groote partijen aan het rijk toebehocrende haver, welke werd gestolen bij een legeronderdeel te Amersfoort. Onder Nieuw Loosdrecht werd een huis- zoeking verricht bij den veehouder V., en hier trof men een groote hoeveelheid gestolen haver aan. V. werd aan een verhoor onder- worpen en hij bekende de haver voor een laag prijsje van militairen te hebben gekocht. De gestolen haver werd uit Amersfoort naar verschillende plaatsen in de provincie Utrecht overgebracht met militaire vrachtauto's. V. bekende, dat hij verschillende kleine partijen haver hier en daar had verkocht. Tegen den man werd proces-verbaal opge- maakt. Te Amersfoort bevinden zich op het oogen blik eenige militairen in arrest verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van haver. Tegen enkele burgers is proces-verbaal wegens heling opgemaakt. BLOEDIGE ZIGEUNERTWIST OM POTTEN EN PANNEN. Te Riom heeft een proces gediend, waar- aan de bloedveete tusschen twee stammen van zigeuners ten grondslag lag. Er waren een voormalig slangenmensch en zoon, ge- wezen dierentemmer, diens broer, koord- danser en trapezist, echte zonen van het rei- zende volk, donkere huidskleur, ,,latjes" aan de ooren, oogen als doove kolen. Met hen nam op de beklaagdenbank de vrouw van den koorddanser in bontmantel op vilten ..klompen" plaats. De kermissen hebben deze heidens tot zekeren welstand gebracht zonder dat ze hiervoor van het nomadenleven af- zagen. Ze verplaatsten zich in gerieflijke wagens door tractoren .getrokken. In Septem ber 1938 waren tusschen de leden van drie clans 40 geweerschoten gewisseld; op het slagveld bleven drie dooden, vijf gewonden en een heel tuighuis aan revolvers, geweren, boksbeugels en knuppels. Eerste getuige was de Helena van dezen broedermoord, dochter van het gewezen slangenmensch. Zonder kerk of burgerlijken stand was ze volgens de wetten van Bohemen met een neef gehuwd. Ze droeg in de recht- zaal een zuigeling op den arm en beklaagde zich den woonwagen van haar „echtgenoot" te hebben moeten verlaten zonder de potten en pannen van de keuken te kunnen mee- nemen. Om deze ,,batterij" zou slag geleverd worden, waarna 15 hunner in hechtenis ge nomen zijn. Voor het gerecht ontbrandde een woordenwisseling over de vraag, wie gescho- ten hadden, want in geen van de drie geval len staat vast, wie het doodelijke schot gelost heeft. De verdachten hadden als advocaat o.a. mr. de Moro Giafferri gekozen. Deze zaak van bloedwraak was een kolfje naar de hand van dezen Corsikaan. De „man" van de schoone Helena gaf hoog op van de zorgen, waarmee hij haar omrin-gd had, evenals van de genegenheid, die hij hun kind toedroeg, ten gevolge waarvan zich een verzoening tus schen de beide stammen afteekende. OPNIEUW WORDT TURKIJE GETEISTERD. Europeesch Turkije wordt door hevige over- stroomingen geteisterd. De rivieren Maritza, Toedja en Erghene zijn buiten de oevers ge- treden tengevolge van den overvloedigen regen en sneeuwval. Het peil is vier meter gestegen. De te velde staande gewassen zijn vernield en veel vee is verdronken. De bevol- king verlaat haastig het stroomgebied van de rivieren, doch indien het blijft regenen en dooien vreest men een ernstige ramp. De Orient express is tusschen de plaatsen Oesunkelprel en Rulesgoirgas blijven steken. Bij Akmissar is een autobus op den weg door de overstrooming verrast en slechts met moeite konden de passagiers gered worden. In Anatolie blijven zich aardschokken voor- doen. Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snrjwondien, ontvellingen en allerlei huidverwondingen (Ingez. Med.) KORT VERSLAG van de te Goes gehouden vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Land- bouw Maatschappij. De vergadering stond onder leiding van den heer Mr. P. Dieleman, algemeen Voor- zitter der Z. L". M. O.m. kwamen de volgende onderwenpen in bespreking. Bodeniproductieregeiing en prijsstelling. Daar het zaaiplan voor 1940 zeer binnen- kort moet worden opgemaakt en tevens om dat de boeren spoedig dienen te weten hoe de prijsverhouding Van de verschillende ge wassen onderling zal zijn, besloot het Dage lijksch Bestuur nogmaals in de vergadering van het K.N.L.C. op algeheele bekendmaking van de plannen te dezen opzlchte van den Minister aan te dringen. Het Dagelijksch Bestuur besloot er tevens de aandacht op te vestigen dat, althans in Zeeland, nog slechts weinig wintertarwe is uitgezaaid. Indien de Regeering prijs stelt op een groote oppervlakte tarwe, dient de noo- dige stimulans te worden gegeven aan de telers om alsmog tarwe uit te zaaien door verhooging van den tarwerichtprijs. Bekendmaking potermaat. Het Dagelijksch Bestuur nam met voldoening kennis van het besluit van den Minister, waarbij wordt teruggekomen op zijn laatste beslissing, dat slechts pootaardappelen, gekeurd in klasse A in de maat 3550 voor den garantieprijs in aanmerking komen. Prijs gerst. Een der zusterorganisaties heeft aan het K.N.L.C. bezwaren kenbaar gemaakt tegen het kleine prijs- verschil dat tusschen voergerst en brouwgerst be- staat. Momenteel is dit van overheidswege vast- gesteld op 40 cent, dus belangrijk lager dan -vroeger. Het Dagelijksch Bestuur is van meening, dat met de hoogere waarde van gerst, geschikt voor de brouwerij thans te weinig rekening is gehouden en heeft op verhooging van den prijs van brouwgerst aangedrongen. Vorderingsprjjs wol. De 3 C.L.O. hebben er bij den Minister van Eco- nomische Zaken op aangedrongen den vorderings- prijs voor wol te stellen op f 1,25. Het Dagelijksch Bestuur acht het onjuist, dat de Regeering zich voor dit product beroept op den wereldmarktprrjs. De zeer slechte uitkomsten van de schapenhouderij gedurende de laatste jaren wettigen alleszins een belangrijk hoogeren prijs dan thans is vastgesteld. Prijsverschillen bij uitvoer van vlas. In verband met een desbetreffend schrijven van het K,N.L.C. meent het Dagelijksch Bestuur, dat ten aanzien van deze prijsverschillen de volgende conclusies dienen te worden vastgesteld. 1. Een niet te hooge uitvoerheffing is gewenscht. 2. De heffing moet niet met groote sprongen worden verhoogd. 3. Uit een thans te vormen reserve moet bij prijsdaling uitvoer- of bewerkingspremie worden betaald. 4. De verhouding tusschen heffing van bewerkt en onbewerkt vlas moet zoodanig zijn, dat in geen geval de inlandsche vlasindustrie wordt achter- gesteld bij de buitenlandsche. Het Dagelijksch Bestuur besloot er vooral de aan dacht op te vestigen, de heffingen progressief te doen zijn, naar evenredigheid van de kwaliteit. Vooral de slechte soorten worden door de huidige regeling der prijsverschillen te zwaar belast. Margarine. Door een der zusterorganisaties is wederom de positie van de zuivelproducten bij het K.N.L.C. aan- hangig gemaakt. De positie van de boter in ver- gelijking met de margarine is zoodanig, dat de laatste nog steeds een bevoorrechte positie inneemt, zelfs in een tijd dat de nationale productie onder alle omstandigheden den voorrang dient te worden gegeven. Het feit, dat het Nederlandsche leger en de vloot nog steeds margarine en geen natuurboter wordt verstrekt, verwekt in zuivelkringen een begrijpe- lijke toenemende ontevredenheid. De meerdere kos- ten daaraan verbonden zijn uiterst gering, gelet op de overige uitgaven ten behoeve van de weermacht en het groote boerenbelang, dat met het verstrek- ken van natuurboter aan de militairen wordt gediend. Financieele bijdrage voor uit te geven werkje over paardenvoeding. Van de hand van den heer Zwagerman zijn twee werkjes verschenen, n.l. ,,Voeding van werkpaar- den" en ,,De opkweek van het jonge paard". Het Dagelijksch Bestuur besloot de uitgave van deze werkjes financieel te steunen. Benoeoning deskundigen in de Conumissie Raay- makera. Van de 3 C.L.O. was een verzoek bij de Z. L. M. binnengekomen om voor Zeeland eenige deskun digen aan te wijzen in de commissie-Raaymakers; een commissie, welke tot taak heeft, de schadever- goeding volgens vorderingen op grond van de Oorlogswet en de Inundatiewet vast te stelen. Het Dagelijksch Bestuur heeft op de voordracht geplaatst voor een benoeming als zoodanig de heeren: A. van Hootegem te Kruiningen; A. Minder- houd te Wilhelminadorp en H. A. A. baron Collot d'Escury te Kloosterzande. Aardappelaankoop. Met belangstelling nam het Dagelijksch Bestuur kennis van een besluit van de Regeering om aard- appelen bij de telers te koopen voor opslag op de bedrijven. Gemeend werd dat deze aankoopen zoo- veel mogelijk over de geheele provincie verdeeld dienen te worden. Aardappelteeltregeling. Op de eerstvolgende vergadering van de Eerste Afdeeling van het K.N.L.C. zal de vraag worden besproken of de aardappelteeltheffing ook voor 1940 moet worden gehandhaafd. Het Dagelijksch Bestuur was van oordeel, dat deze teeltheffing uitsluitend te verdedigen is, indien voor de aardappelen uit de kleistreken een vol- doende prijsregelende werking wordt verkregen, zoodat de denaturatietoeslagen voor deze aardappe len minstens gelijk moeten zijn aan die voor oogst 1938. Suikerbietenteelt. De suikerbietenteelt zal met 25 worden uitge breid, waardoor deze teelt ongeveer weer 90 van den normalen uitzaai zal bedragen. Het Dage lijksch Bestuur was van oordeel dat bij een uitbrei- ding van het bietenareaal met 25 de bietentoe- wijzing zooals die tot nu toe gold, zonder groote bezwaren zou kunnen vervallen. De prijs van de suikerbieten dient volgens de meening van het Dagelijksch Bestuur door de ver- hoogde productiekosten belangrijk te worden ver hoogd om van den verbouw van 25 meer suiker bieten, zooals de Minister wenscht, verzekerd te zijn. Keuringsdienst Zeeland. Het Dagelijksch Bestuur benoemde als afgevaar- digde naar de Algemeene Vergadering van den Keuringsdienst Zeeland, te houden op 26 Januari a.s., den heer L. Kranenburg te Wilhelminadorp. Bewaarloon en minimuniprijzen. Nogmaals besloot. het Dagelijksch Bestuur aan te dringen op het geven van een bewaarloon op alle granen en peulvruchten, die door den Provincialen Voedselcommissaris werden overgenomen en op ver hooging van de prijzen der peulvruchten, inzonder- heid van schokkers, bruine en witte boonen. Niet inperking van teelt van vroege aardappelen. Het Dagelijksch Bestuur nam met voldoening kennis van een schrijven van het K.N.L.C., waarin wordt medegedeeld, dat de teelt van vroege aard appelen op de bedrijven boven 10 ha, voor het jaar 1940 niet zal worden beperkt. Vastzetten van stieren. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven, waarin het oordeel van de Z. L. M. werd gevraagd, of voor stieren boven 9 maanden na het inwerking treden van de verplichte stierenkeuring, nu ook nog de verplichting dient te gelden, dat ze vastgezet moeten worden, was het Dagelijksch Bestuur van oordeel dat invoering van de verplichte stierenkeu ring geen aanleiding kan zijn om verandering te brengen in de tot nu te dien aanzien ^geldende voor- schriften over het vastzetten van stieren. Voor de zoo noodzakelijke vrije beweging van jongere en oudere stieren dienen deze evenals in andere provincies gebruikelijk is, aan een ketting te worden vastgezet, daar losloopen van stieren vrijwel steeds aanleiding geeft tot onaangenaam- heden voor gebruikers van nabrjgelegen weiden. Oprichting nieuwe afdeeling. Te Oudelande is onder leiding van den Voorzitter van den Kring Westel. Zuid-Beveland een nieuwe i afdeeling der Z. L. M. opgericht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 7