DAMPO HOEST EN VERKOUDHEID; Bloemenmagazijn G.J.WILL DE ZAAK voor Uw Bruidswerk Geld beschikbaar Z. C. ECKHARDT Predikbeurten Paardenfokkerij Gemengde Berichten HOEK. ZAAMSLAG. AXEL. WALSOORDEN. op HUIZEN en LANDERIJEN Dan rug en borst inwrijven met Dampo.Wonderlijkzooalsdathelptl Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct (Ingez. Med.) wijziging van het ambtenarenreglement, regelende den jeugdaftrek. Een voorstel van Burgemeester en Wethou- wers tot vaststelling van een arbeidsovereen- komstenverordening had wel de instemming van den raad, doeh ging niet ver genoeg. de opmerkingen van verschillende leden richtten zich in hoofdzaak tegen de loonbepalingen in deze verordening. Ten slotte werd deze met algemeene stemmen vastgesteld. De rekening der gemeente over den dienst 1938 werd voorloopig vastgesteld. Op verzoeken om ontheffing van wegenbe- lasting en schoolgeld werd beschikt als door,. Burgemeester en Wethouders vborgesteld. Als laatste punt op de agenda stond ver- meld het onderzoek van de geloofsbrieven der heeren F. Dekker en J. Meeusen, gekozen ter voorziening in de vacatures ontstaan door het bedanken resp. van de heeren J. Riemens en J. N. 't Gilde. Deze werden in orde bevonden. Bij de omvraag pleitte de heer Colsen voor het aanbrengen van een deur in den paarden- stal van het woonwagenkamp, wat onder oogen gezien zal worden. Hij uitte verder grieven aan het adres van een gemeente-aipbtenaar, die hem, door het ophangen van een teekening met opschrift, affronteerde. De Voorzitter zegde toe, dat hieraan een eind zal komen. De heer Filius verzocht inlichtingen op een ingekomen schrijven aan Burg, en Weth. van de particuliere loodsen. De Voorzitter deelde mede, dat deze zaak in behandeling is. Ook kwam hij terug; op de kwestie van het ver- pachten der dijken. Deze is, blijkens mede- deeling van Burgemeester en Wethouders, nog niet uit. Zoodra mogelijk zullen hierom- trent nadere inlichtingen worden verstrekt. De heer Filius voerde ten slotte een pleidooi voor het strooien van zand op polderwegen in de gemeente, met name aan den Hoogen- dijk, waar het even glad is als elders, ook al is het geen gemeenteweg. De Voorzitter merkte hierbij op, dat de bewoners in de kom wel meer medewerking konden verleenen om de trottoirs voor hun woningen sneeuwvrij te maken. Als slot der vergadering nam de heer 't Gilde afscheid van den raad. De Voorzitter antwoordde namens den raad dit besluit te betreuren. Vlooswijkstr. 27 - Tel. 2092 - Terneuzen (Ingez. Med.) EERVOL ONTSLAG. Bij Kon. besluit van 25 Januari 1940 is aan Dr. H. Bruch met ingang van 1 September op zijn verzoek eervol ontslag verleeno als leeraar aan de Rijks H. B. S. te Terneuzen. IJSGANG GP DE WESTER-SCHELDE. Het Nederlandsche zeemotorschip „Omlan- dia" dat op weg was van Scaridinavie naar Antwerpen met een lading cellulose is ten- gevolge van de ijsgang op het bovengedeelte der Wester-Schelde de haven van Terneuzen binnengeloopen alwaar de lading gelost zal worden. De haven van Terneuzen is voor zeeschepen goed te bereiken, terwijl het kanaal van Ter neuzen naar Gent voor de scheepvaart geen moeilijkheden oplevert. Het Nederlandsche stoomschip ,,Algiena" dat wegens ijsgang te Terneuzen ligplaats had gekozen, heeft, voorafgegaan door de Belgische sleepboot .Thames" de reis voort- gezet. De „Algiena" kwam van Rotterdam met bestemming Antwerpen. LEGER DES HEILS. Twee dagen tot verdieping van het i geestelijk leven. In verschillende centra des lands zijn door het Nationaal Hoofdkwartier van het Leger des Heils bijzondere diensten georganiseerd onder het motto „Twee dagen tot verdieping van het geestelijk leven". Voor het district Zeeland, waartoe behoo- ren de afdeelingen Middelburg, Goes, Vlis- singen, Ierseke, Zierikzee en Terneuzen, is Middelburg als plaats van samenkomst aan- gewezen en wel op Woensdag 7 en Donderdag 8 Februari. Des Woensdags hebben samen- komsten plaats te 3 uur en te 8 uur en des Doniderdags te 10 uur, 3 uur en 8 uur, alle diensten onder leiding van luitenant-kolonel J. C. Bakker van Amsterdam. De korps- officieren van genoemde afdeelingen zullen mede tegenwoordig zijn; verschillende spre- kers zullen zich doen hooren en zangkoren zullen zingen. DIRECTEUR-GENERAAL VAN* DEN RIJKS WATERSTAAT. Tot Directeur-Generaal van den Rijks Waterstaat is in de plaats van Ir. P. van Vl'issingen, aan wien thans eervol ontslag is verleend, benoemd Dr. Ir. L. R. Wentholt. Hij deed eindexamen H.B.S. in Den Haag en studeerde daarna aan de technische Hooge- school te Delft, waar hij in 1907 het diploma voor civiel-ingenieur behaalde. Van 1907 1923 was hij als adjunct-ingenieur en inge- nieur in dienst van den Rijkswaterstaat. In 1912 promoveerde Ir. Wentholt tot doctor in de technische wetenschappen. In 1923 werd hij benoemd tot hoofdingenieur van den Rijks waterstaat. Sinds 1935 is de heer Wentholt hoofdingenieur-directeur van den Rijkswater staat. WELKE DISTRIBUTIEBONNEN GELDIG ZIJN. Op het oogenblik zijn de volgende bonnen van >de Rijksdistributiekaart geldig: Bon 4 van 19 Jan. tot en met 15 Febr., recht gevende op kilogram peulvruchten. Bon 12 geldig van 20 Jan. tot en met 8 Febr., recht gevende op 1 kilogram suiker. Gemeenteraad, In de heden gehouden vergadering was de heer J. de Putter afwezig. De vaststelling der notulen van de vorige vergadering werd aangehouden, daar deze niet in druk waren verschenen. Een schrijven van Ged. Staten van Zeeland houdende mededeeling, dat de raad van Colijnsplaat besloten had, de kermis af te schaffen met ingang van 1940 werd aange- nomen voor kennisgeving. Eveneens werd aangenomen voor kennis geving een schrijven van het gemeente- bestuur van Terneuzen, waarbij werd mede- gedeeJd, dat de gemeenschappelijke regeling inzake de bescherming der bevolking tegen luchtaanvallen is vastgesteld. Tot den bouw van de kirns, waartoe in een der vorige vergaderingen besloten was, werd behoudens enkele voorwaarden goed- keuring verleend. De betrokken kluis is reeds in aanbouw. Op een schrijven van den Alg. Nederland- schen Politiebond om hooger salaris voor de politiedienaren in verband met de toegenomen kosten voor levensonderhoud werd met alge meene stemmen afwijzend beschikt. De heer F. de Groote werd beeedigd als gemeente-ontvanger. De crediet-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten werd, in ver band met de verrekening der kostwinnersver- goedingen voor militairen, verhoogd van 13.000 tot f 35.000. Hierbij werd tevens besloten, de kostwinnersvergoedingen te doer, thuisbezorgen door Breure. Aan de bijzondere scholen werd een voor- schot op de gemeentelijke vergoeding krach- tens artikel 101 der L. O.-wpt 1920 verleend. Zonder discussie werd vastgesteld een wij ziging der Algemeene Politieverordening, ter wijl aan M. W. Nieuwelink vergunning werd verleend tot aansluiting op het gemeente- riool. Burg, en Weth. stelden voor een uitbrei- dingsplan te doen opmaken. Na uitvoerige discussie werd besloten den Inspecteur der Volsgezondheid, Jhr. De Ranitz te verzoeken, het doel en het nut van een uitbreidingsplan te komen toelichten. Op voorstel van Burg, en Weth. werd besloten, zoo daartoe een geschikt bod wordt gedaan, de gemeentewoning, die thans leeg staat, te verkoopen. Verder werden Burg, en Weth. gemachtigd, onderhandelingen te voeren met de betref- fende instanties om, ter voorbereiding van de verbetering van den tertiairen weg van Hoek naar Philippine, aan het Mauritsfort afgravingen en gelijkmakingen te verrichten. De gemeente Philippine zal medewerking worden verzocht. Op een vraag van den heer Dusebout be- treffende uitbreiding van het Burgerlijk Armbestuur antwoordde de Voorzitter, dat deze zaak in onderzoek is. Een der leden van het Dagelyksch Bestuur herdacht een heugelijk feit, hetgeen ten ge- volge had, dat de stemming der vergadering niets te wenschen overliet. Raads vergadering. In de op Maandag 5 Februari 1940, des namiddags half twee uur, te houden raads- vergadering komen de volgende punten in be handeling: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededeelingen. 4. Ingekomen stukken. 5. Benoeming lid commissie tot het nazien der rekeningen en begrootingen. 6. Voorstel tot het beleggen van golden tot het herkrijgen van vervreemde waarborgsommen. 7. Voorstel tot aanvulling verzekering gemeentegelden. 8. Voorstel tot het aangaan van een nieuw contract inzake stroomlevering voor de straatverlichting. 9. Vaststelling voorschotten aan de bij zondere scholen overeenkomstig artikel 103 der Lager Onderwijswet 1920. 10. Voorstel tot wijziging van de Alge meene Politieverordening. 11. Wijziging begrooting dienst 1939. 12. Wijziging begrooting dienst 1940. 13. Rondvraag. Jaarlijksche feestvergadering. Deze telkenjare voor de leden en huisge- nooten van de moderne Landarbeiders ge- arrangeerde feestavond had voor ditmaal een bijzonder karakter, wegens het 40-jarig bestaan der landelijke organisatie, de Ned. Vereeniging van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf. Dit bijzonder cachet bestond in de voor dit doel samen- gestelde „revue", getiteld ..Veertig jaa? van zessen klaar". Het hoefde alzoo geen verwondering te wekken, dat de benedenzaal van ,,Het Cen trum" bijna geheel gevuld was met mannen en vrouwen en verdere leden van landarbei- dersgezinnen uit Axel, Othene en Driewegen. Vooral de leden van Othene met een drietal speciaal hiertoe gecharterde autobussen aan- gevoerd, waren bijna volledig opgekomen. De herdenkingsbijeenkomst werd gepresi- deerd door den heer C. Hamelink, die ter in- leiding van de hoofdbestuurder Tichelaar een kort begroetend openingswoord sprak, waarin hij de tot 30.000 leden gegroeide landelijke organisatie aan een nadere visie onderwierp, door het gestegen organisatiebesef, dat voor de landarbeiders in het bijzonder zoo drin- gend noodig was. Verder verwelkomde hij het hier reeds eerder opgetreden gezelschap Presser en verwachtte van dit, hier van vroeger reeds bekende ensemble, een genot- volle avond. Onmiddellijk daarop werd mec een proloog al® inzet begonnen. De feestredenaar kreeg daarop gelegenheid aan de hand van verleden en heden de toe- komst te bespreken gezien vanuit organisato- rischen gezichtshoek. De „,oude garde" heeft volgens hem onaangename herinneringen genoeg aan den tijd toen in het Noorden op de boerenbedrijven ware ,kasteelen" verrezen en ook in Zeeland de landbouwersvrouwen zich „met goud behangen", zulks in schrille tegenstelling tot de armoede der arbeiders. Dat de toestanden verbeterd zijn is niet te danken aan diezelfde groep van landbouwers. Toch bestaat er nog een heele achterstand b.v. met de arbeiders in het Noorden, die in het boerenbedrijf toch altijd ncg V3 meer verdienen dan de Zeeuwsche landarbeiders. Spreker schreef dit toe aan het feit, dat de arbeiders in het Noorden voor het meeren- deel „modern" en in Zeeland meest ,,christe- lijk" georganiseerd zijn. Hij beeindigd zijn feestrede met een oproep om voor de verbete ring der levenspositie krachtig op de bres te blijven staan. Het gezelschap Presser vervolgde daarop den avond. Het bood een zeer gevarieerd programma van allerlei actueele en politieke nummers die levendigen bijval oogstten Speciaal viel deze ten deel aan het vrouwe- lijke element in de revue en inzonderheid de xylophoniste Carla Diana, die een ware artiste bleek. Voor het overige heeft de leider veel succes geoogst met de keurig gemonteerde en gecostumeerde revue, waarin hij zelf de hoofdrol vervulde. Het slot van de revue was een symbolische liederen- en vlaggen- defile der socialistische beweging, waarmede kort voor het middemachtelijk uur deze wel- Goed K.: Carlo, van F. Dekker Pzn., vnd. geslaagde amusementsavond besloten werd. - - Ter gelegenheid van de 75ste opvoering dezer revue complimenteerden leider en leden van dit cabaret elkaar tijdens de opvoering met wederzijdsche woorden van waardeering. Wanneer zullen wij nu uit ons isolement worden verlost Deze vraag en meer an- dere wordt thans telken- male herhaald door de bewoners van Oosfcelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, nu de bootdienst Hansweert Walsoorden is stopgezet. Dit zal uiteraard net zoolang duren, totdat wij de strenge vorst- periode hebben doorgemaakt; maar thans maken velen zich reeds ongerust over de moeilijkheden van den aanvoer van de eerste levensbehoeften. Vooral de zakenmenschen zijn het meest gedupeerd door bovengenoem- den noodzakelijken maatregel. In hoeverre deze noodzakelrjk is. uit technisch oogpunt be- zien, kunnen wij niet beoordeelen, maar toen wij dezer dagen te Walsoorden aan den stei- ger stonden en aldaar de massa's zagen voor- bij drijven, dan zou ons toch wel eenigszins een angstgevoel hebben bekropen, indien wij nog met de boot naar Hansweert zouden moe- ten hebben oversteken. Massa's en nog eens massa's ijs worden door het Scheldewater voortgezwiept; brokstukken, waarvan men huivert en die voor niets staan, wringen zich kronkelend overal doorheen, meesleepend al wat zij op hun weg ontmoeten. Vooral de bakens moeten het tegen deze ijsklompen ont- gelden en verschillende zagen wij herhaalde malen onderdompelen, alsof het rietstengels Waren. Velen vragen zich thans ook af wat het worden zal, wanneer de dooi zijn intrede zal doen en hoe hoog het water dan wel zal was- sen. Doch wij hopen, dat al deze mijmeringen en voorspellingen tot de rijkste fantasieen zullen behocren en dat wij spoedig onze boot aan den steiger zullen terugzien. ADMIN1STRATIEK ANTOO R Axelschestraat 38a - Tel. 2441 - Terneuzen (Ingez. Med.) ZONDAG 28 JANUARI 1940. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier; 2.30 u., de heer P. J. F. van Voorst Vader. SLUISKIL. 9.30 u., de heer J. 'H. Renting; 2 u., de heer J. H. Renting, afscheid. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. E. Raams. ZAAMSLAG. 9 u., Ds. Korevaar; 2 u., Ds. Korevaar, bed. H. Doop. KLOOSTEIRZANDE. 9.30 u„ Ds. J. Kroon. SAS VAN GENT. Geen opgave ontvangen. PHILIPPIfNE. Geen opgave ontvangen. Gereformeerfle Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u„ Ds. G. W. van Houte. AXEL. 9.30 u. en 2 u., cand. De Ruiter. HOE1K. 9.30 u. en 2 u., Ds. F. Pijlman. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. J. Tolsma. Geretfortneerde Gemeente. TERNEIUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.15 u., 2 u, en 5.30 u., de heer M. A. Mieras. rtoomsch-Katholieke Kerk. TBrUNEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. VOORJAARS-HENGSTENKEURINGEN VANWEGE DE VEREENIGING „HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD". Ook Zeeuwsch-Vlaanderen heeft deze week zijn 3 door bovengenoemde vereeniging vast- gestelde voorjaarskeuringen gehad, van de in totaal voor het land vastgestelde aantal van 15 Keuringen. Deze keuringen hebben achtereenvolgens plaats gehad in de gemeen ten Hulst, Axel en Oostburg. De uitslagen dezer 3 plaatsen volgen hier- onder: Hulst. Goedgekeurd: Dragon, van Jos. Adriaan- sens te Stoppeldijk; Donald van Kruispolder, van R. A. VereeckenMichielsen te Kruis polder ((Hontenisse)Frans van Hengstdijk, van wed. E. VerschuerenRosseel te Hengst dijk; Jas<per, van P. J. J. v. d. Voorde te Walsoorden (Hontenisse); Viriel van de Louisa, van Gebr. Kerckhaert te Nieuw- Namen-ClingeBrillant, van Em. v. d. Vijver te Graauw; Dragon van Cora, van A. H. H. Verschueren Pz. te Hengstdijk; Roland van Clairon, van wed. Jac. de Feijter Cz. te BoschkapelleSiegfried, van Alph. Mangnus te Boschkapelle; Rudolf, van J. J. Vereecken- Pateer te Stoppeldijk; Lion, van Gebr. van Campen te Graauw; Ebert van Lamswaarde, van E. C. Fassaert te Lamswaarde (Honte nisse Goed K.: Leopold van Dierkensteen, van C. de Feijter Jz. te Boschkapelle; Leon van Eva, van J. F. de Waal te Zeedorp (Ossenisse); Getoond: Anton van Absdale, van G. J. M. Vael te Absdale (St. Jansteen). Afwezig 7. afgekeurd 25, niet opgenomen 3. Axel. Goedgekeurd; Clairon van Axel, van wed. Jac. de Feijter Cz. te Boschkapelle; Dragon van Zaamslag, van Abr. Haak Cz. te Zaam- slag; Mars van Hardenbroek, van M. van Fraaijenhove Jz. te Axel en C. de With te Hoofddorp (N.-H.); Nelson, van Abr. Haak Cz. voornoemd; Arius van Clairon, van wed. Jac. de Feijter Cz., voornoemd; Fleuron, van P. B. van Hoeve te Axel; Leon Jessel II, van (M. A. B. Puijlaert te Zuiddorpe; Dorus, van L. den Exter te Sluiskil en Jac. Huijs- een te Axel; Voor 4 jaar: Frans, van P. Dieleman Mz. te Hoek; Han, van F. eDkker Pz. te Axel. Donald, van M. van Fraaijenhove Jzn vnd. en Abr. Haak Cz. vnd. 21 afgekeurd, 3 niet opgenomen en 1 af wezig. Oostburg. Goewgekeurd: Frits, van A. J. v. d. Meulen- Becu e.a. te IJzendijke; Hercule d'Espoir, van L. J. M. Blondeel te Aardenburg; Jonker, van W. de Feijter Johz. te Waterlandkerkje; Hans, van F. D'Hoore te Sluis; Avenir van Plakkebohd, van E. J. M. TermoteiSteijaert te IJzendijke; Erik, van F. D'Hoore, vnd.; Bert, van idem; Farman, van Iz. Becu van Dijke te Groede; Dorus, van F. C. Diele mande Feijter te Waterlandkerkje; Mar- nix d'Ahea, van A. X. Aernoudts te Sluis; Carlo t'an Cambron, van A. J. E. Temmer- man te Uzendijke; Indigoli de Plutsingen, van A. J. E. Temmerman, vnd.; Walter van het Palviljoen, van P. J. de Milliano te Oost burg; Clairon van Zaamslag, van F. C. Die lemande Feijter te Waterlandkerkje; Willy, van P. J. de Milliano, vnd. Goed 4 jaar: Mignon de Fosteau, van G. J. Lannoye te Aardenburg; Herman van Henseur, van Alph. Mangnus te Bosch kapelle. Afwezig 2, afgekeurd 36, 7 niet opge nomen. ERNSTIG AUTOBUS-ONGELUK TE ZEIST. Donderdagmiddag omstreeks twaalf uur, heeft op den Woudenbergscheweg, onder de gemeente Zeist, een zeer ernstig ongeluk plaats gehad met een van de groote auto- bussen van de firma De Haas uit Veenen- daal, waarmee een geregelde dienst op het traject ArnhemUtrecht wordt onderhouden. Juist op de grens van de gemeente Zeist werd een militaire auto ingehaald, die, evenals de bus, in de richting Zeist reed. Bij het passeeren haalde de bestuurder Van den militairen vrachtauto, zekere R., zonder vooraf een teeken te geven naar links uit, om naar rechts een boschweg in te slaan. De oe- stuurder van den autobus remde, om een aanrijding te voorkomen, zeer sterk. Hier- door slipte de zware wagen en reed in voile vaart tegen een boom. Het voorgedeelte van den bus werd geheel in elkaar gedrukt, waarbij zoowel de bestuurders als vier passa- giers ernstig werden gewond. De bestuurder brak de rechterknieschijf. Een van de inzittenden, de heer M. uit Utrecht, bekwam een diepe vleeschwonde In het gelaat en een bloeduitstorting aan een van de beenen. Mevr. A. geb. S. uit Scner- penzeel werd ernstig aan den mond gewond en bekwam een kaakfractuur. Een derde passagier, mevr. B. geb. P. eveneens uit Scherpenzeel, brak haar rechteronderarm en werd ernstig aan beide beenen gewond. De heer B., echtgenoot van vorenbedoelde dame uit Scherpenzeel, bekwam een schedel- basisfractuur. Deze laatste was het emstigst gewond en zijn toestand is bedenkelijk. Alle gewonden zijn naar het ziekenhuis te Zeist overgebracht. Tegen den militairen bestuurder R., aan wiens onoplettendheid dit ongeluk is te wijten, heeft de politic proces-verbaal opge- maakt. De zwaargehavende wagen werd naderhsnd weggesleept. BRAND IN EEN LEIDSCHE WASSCHERIJ. Woensdagavond ongeveer kwart over 7 is een fel uitslaande brand uitgeforoken in het kapitale gebouw van de firma de wed. H. de Keijzer, staande op een terrein achter den Stationsweg 35 te Leiden. Toen de brandweer met twee groote motorspuiten op het terrein aankwam, deelde de heer P. de Keijzer mee, dat zijn broer zich nog in het gebouw moest bevinden. Terwijl de brand weer, onder leiding van den inspecteur, den heer W. A. Couzy, het vuur aangreep, tracht- ten eenige personen, het gebouw binnen te dringen. De sterke rookontwikkeling maak- te dit echter vrijwel onmogelijk. Al spoedig echter kwam van het hoofdbureau van politie het bericht, dat de vermiste, de heer H. de Keijzer op het bureau was, ,waar hij had medegedeeld den brand zelf te hebben aan- gestoken. De aanleiding van de brandstich- ting moet gezocht worden in zwaarmoedig- heid. Het vuur werd aangevat door zes stralen op de waterleiding en door twee stra- len van een spuit, die op den Rijnburgersin- gel was geplaatst. Militairen verleenden assistentie. De geheele bovenverdieping en het dak werden door het vuur vernield. De schade is vrij aanzienlijk, Het pand is eigen- dom van de firma De Keijzer. De heer P. de Keijzer is voor een verhoor naar het politie- bureau gebracht. Later is hij weder op vrije voeten gesteld. EEN EDELAOHTBARE BESTELLER. De banketbakker Verboom uit Loenen aan de Vecht wilde zich, meldt De Telegr., per fiets naar Vreeland begeven, om taartjes te bezorgen. De man kon slechts een hand aan het stuur houden, met de andere hand om- klemde hij de doos lekkemijen. Het duurde niet lang of de man slipte op den uiterst gladden weg en viel, juist voor een naderen- den personenauto. Gelukkig reed de auto met een matige snelheid en de bestuurder, wist, niettegenstaande den spiegelgladden weg, zijn wagen tot stilstand te brengen. De auto had geen tien centimeter door moeten rijden,' of de banketbakker zou onder den wagen terecht zijn gekomen. De bestuurder van den auto en de inzit- tende, de burgemeester van Loenen, Mr. W. I. Doude van Troostwijk, verlieten ijlings het voertuig in de veronderstelling verkeerende, dat de bakker onder den wagen lag. Geluk kig was dit niet het geval. De bakker had den doos met taartjes tijdens zijn val vast- gehouden en hield dezen boven zijn hoofd. ,,Waar moet die doos heen, bakker", vroeg de burgemeester. ,,Naar Vreeland, burgemeester", sprak de verbouwereerde banketbakker. ,,Zeg maar, waar ik hem brengen moet, dan zal ik hem wel bezorgen. Het is geen doen om op dit gladde wegdek te fietsen. Ga jij maar naar huis en maak je maar niet be- zorgd over je taartjes". De banketbakker ging naar huis, terwijl de burgemeester met de taartjes op weg ging naar Vreeland. De taartjes werden prompt besteld en de klant van den banketbakker keek hoogst verbaasd toen zij den edelacht- baren bezorger herkende. EEN SPOORWEGONGELUK BIJ WEERT. Woensdagavond, omstreeks half acht, is nabij het station Weert een personentrein tegen een .goederentrein geredew. De conduc- teur-treingeleider van den goederentrein is dermate gewond, dat hij in den loop van den avond aan de gevolgen is overleden. Een der conducteurs van den personentrein heeft een hoofdwond opgeloopen. De materieele schade is aanzienlijk. In het treinverkeer is een ern- stige stagnatie ontstaan. Mist schijnt ten deele oorzaak van het ongeluk te zijn. BERGINGSPOGING VAN SPAANSCHEN GOUD- EN ZILVERSCHAT. Het Spaansche ministerie van industrie en handel heeft concessie verleend aan de Vol gende gecombineerde groep om de schatten van de galjoenen, die in 1702 in de baai van Vigo tot zinken werden gebracht, te bergen. Deze groep bestaat uit de Spaansche Maat- schappij Viuda Moxo Sociedad Galeons Vigo, samengesteld door een financieele groep, eveneens Spaansch, den Nederlandschen inge- nieur Van Wienen als vertegenwoordiger van de Hollandsch-Engelsche Duik- en Bergings- maatschappij N.V. te Amsterdam, en den Hamburgschien ingenieur Johns. Deze galjoenen zouden met goud en zilver uit Amerika geladen zijn toen de Engelsch- Hollandsche vloten onder het commando van admiraal Rooke deze trachtten buit te maken. De Spaansche staat zal eventueel 50 van de te bergen schat ontvangen. Bijzondere toestellen en instrumenten voor het bergen van deze schatten, waarvan het patent bij de ingenieurs Van de groep, die de concessie hiervoor heeft gekregen, berust, zullen ge- bruilkt worden. De waarde van het goud en zilver wordt op duizenden millioenen pesetas geschat. DE BRITSOHE CONTRABANDECONTROLE De vorige week zijn in drie Engelsche con- trolehavens 102 vreemde schepen onderzocht, van welke er 52 binnen de 24 uur zijn ver- trokken, aangezien de lading geen contra- bande goederen bevatte. Van de 35 neutrale schepen, die het laatst vertrokken zijn, had- den er 25 minder dan vijf dagen oponthoud gehad. VEERTIEN BALLINGEN VAN HET DUIVELSEILAND ONTSNAPT. Te Frederikstad op het eiland St. Croix zijn in een open lek bootje veertien ontsnapte bal- lingen van de Fransche strafkolonie op Dui- velseiland, aangekomen. Zij zijn onder politie- bewaking in een ziekenhuis opgenomen. De Amerikaansche immigratie-autoriteiten over- leggen inmiddels wat met de ontsnapten ge- beuren moet. Vier der ballingen waren nog geketend. ONGELUKSVOGELS. Onder de geredden van de Orazio bevindt zich een vrouw, Irene Forero, die ook al uit de schipbreuk van de Simon Bolivar gered is. Zij was met haar man en dochtertje op weg naar Bogota. Zij had haar dochtertje aan een officier gegeven, die het meegenomen had in een reddingboot. In de verwarring raakte zij ook haar echtgenoot kwijt. Zelve werd zij door de Bianca Mano gered en hoorde later, dat haar man en dochter veilig aan boord van de Colombo waren. HEVIGE SNEEUWSTORMEN IN ZWEDEN. De zware sneeuwsetormen der laatste dagen houden vooral in Zuid-Zweden verder aan. De sneeuwverstuivingen hebben een buitengewo- nen omvang aangenomen. Uit Kalmar en Ystad en van het eiland Oland komen berich ten binnen van sneeuwophoopingen van drie tot vier meter over een lengte van vele hon- derden meters. Het postverkeer moest ten deele worden stilgelegd. Tal van scholen in Zuid-Zweden moesten worden gesloten. In de Oresund en op Falstar wordt de scheepvaart door pakijs belemmerd. Tenenide het personenverkeer over den Sund tusschen Zweden en Denemarken te verlichten, heeft de Zweedsche luchtvaart- maatschappij Aeretrandspurt haar dienst ver- dubbeld. SNEEUW IN HON1GARIJE. In geheel Hongarije heeft het Dinsdag zoo hevig gesneeuwd als in tientallen jaren niet is voorgekomen. Vooral te Boedapest ont- stonden ernstige verkeersmoeilijkheden en men heeft militairen te hulp moeten roepen om de geweldige sneeuwmassa's op te ruimen. Niet slechts vele kleine plaatsjes, doch ook groote provinciesteden, als Stuhlweissenbrug, waren volledig van de buitenwereld afgeslo- ten. De uit Boedapest naar Rome vertrok ken D-trein bleef ongeveer 60 KM. voor Stuhlweissenburg steken en sneeuwde spoe dig daarop geheel in. 'Hulpploegen zijn nog steeds bezig om den trein uit te graven. VIJF PERSONEN BIJ EEN BRAND TE BERLIJN OMGEKOMEN. Woensdagnacht is brand uitgebroken in een huis in het oosten van Berlijn. De bewoners werden door den verstikken- den rook verhinderd het huis te verlaten. De brandweer is er in geslaagd, met behulp van rookmaskers en zuurstof-apparaten, alsmede springzeilen, een deel der ingeslotenen te redden; vijf personen zijn evenwel gestikt. DE URKER IJSVLET VAN HULP EN STEUN. Men meldt uit Zwolle: Nu het IJsselmeer vol ijs is, Urk is ge- isoleerd en een aantal schepen ingeVroren, is de ijsvlet van de Urker red'dingsvereeniging Hulp en Steun opnieuw een onmisibare scha- kel met den vasten wal geworden. De reddingsvereeniging is Urk zelf. Heel het eiland staat er als een man achter en als de ijsloopers van een tocht terugkeeren, loopt het dorp uit, om hen te begroeten en de laatste meters over het ijs in de vlet voort te sleepen. Het is ongelooflijk welk een arbeid deze groep mannen, tien in totaal op hun tochten naar Lemmer, naar Kampen, of naar een ingevroren boot, verzetten. Wle hen 6<5n dag aan het werk heeft ge zien, begrijpt wat het zeggen wil in het barre winterweer er op uit te gaan, een boot van meer dan 1500 kg zwaarte voortsleurend aan sterke zeelen, door sneeuwophoopingen en over ijsrotsen, door spleten, waaronder verraderlijk het water loert, over afstanden van soms 30 km en meer. Voor dag en dauw trekiken zij er op uit en zij komen soms op de plaats van bestemming aan, als de zon achter den horizon verdwijnt. En gedurende den dag gaan ze, soms zig- zaggend, maar altijd in rechten koers over het ijs. Vooraan gaan de stuurlieden. Stevige Ur- kers, op leeftijd, krachtige open gpzichten, die botters op mijnen hebben zien loopen in den wereldoorlog en dus weten wat levens- geivaar is. Achter loopt de vletschipper, Albert van Veen. Hij houdt het kompas in het oog, spiedt met zijn oude, sterke oogen den horizon af naar vaste punten, die hij meestal zoekt in opstekende ijsschotsen of, zoo mogelijk in het doel van de reis zelf. Zichzelf alles ontzeggend, zoolang het reis- doel nog niet in zicht is gaan ze over het ijs.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2