De oorlog in Europa. TERNEUZEN, 24 JANUARI 1940. aan neutralen de opmerkingen van den minis ter van marine groot gezag hebben. Churchill heeft uiteengezet, wat thans voor alien duidelijk is: dat de geheele neutrale wereld begunstigd zou worden door een over- winning der geallieerden. De neutralen heb ben in de afgeloopen jaren groote bedragen moeten ultgeven om zichzelf te beschermen tegen bedreigingen van Duitsche aggressie. De geallieerden vechten om een einde aan die aggressie te maken en indien zij zouden win- nen, zouden de neutralen profiteeren van een vrede, gewonnen ten koste van geallieerd bloed en geld, in dezelfde mate als de ge allieerden zelven. „01ie op de neutrale golven". De correspondent der N. R. Crt. te Londen telefoneerde Maandagavond In officieele kringen te Londen zat men Maandagochtend met 't geval-Churchill, zoo- als de episode van Zaterdagavond nu reeds genoemd wordt, kennelijk in zijn maag. De woordvoerder van het Foreign Office, die op de gebruikelijke persconferentie olie op de neutrale wateren moest gooien, weifelde in zijn commentaar op Churchill's rede tusschen twee stellingen. Aan den eenen .kant gaf hij met vuur te kennen, dat de Engelsche regee- ring en elk lid daarvan volkomen recht had te verklaren, dat Engeland evenzeer voor het welzijn van de neutralen strijdt als voor zijn eigen belangen. Hij noemde dit een vanzelfsprekend feit, en zag er dan ook niets vreemds in, dat Churchill dit feit Zaterdag- avond in duidelijke taal tot uitdrukking had gebracht. Aan den anderen kant bleek uit zijn verklaring, dat men zich in regeerings- kringen niet geheel gerust voelt over de uit- werking, welke Churchill's rede in de neutrale landen heeft gehad en dat men wel begrijpt, dat hij misschien wat al te boud is geweest. Op de vraag of Churchill's rede beschouwd moet worden als een officieele regeerings- verklaring, antwoordde hij n.l., dat de radio- redevoeringen van individueele ministers moe ten worden beschouwd als persoonlijke com- mentaren. Churchill, zeide hij, heeft niet meer gedaan dan zijn eigen kijk op den toe- stand gegeven. Hoewel de regeering het in breede trekken zonder eenigen twijfel met het beeld, dat Chruchill gegeven heeft, geheel eens is, moet zijn rede toch niet worden op- gevat als een weloverwogen verklaring van de regeeringspolitiek. Dergelij'ke verklaringen, zoo luidde het, worden niet in radio-redevoe- ringen afgelegd, maar alleen in het Lagerhuis of anders in den vorm van een communique. Hieruit blijkt duidelijk, dat men, zonder Churchill te willen desavoueeren, toch de verantwoordelijkheid voor zijn rede aan hem- zelf laat en aan hem alleen. Dat blijkt ook nog uit het officieele antwoord op de vraag of het niet gebruikelijk was ministerieele redevoeringen ter goedkeuring aan het kabi- net voor te leggen voor zij worden uitgespro- ken. De minister in kwestie, antwoordde onze zegsman, moet van geval tot geval voor zich zelf beslissen of hij dit noodig acht. Geen weerklank in Zweden. Het beroep, dat Churchill in zijn radiorede op de neutralen heeft gedaan, heeft, naar Reuter uit Stockholm meldt, op Zweden geen indruk gemaakt. Het is niet waarschijnlijk, dat zulk een be roep weerklank zou vinden bij de Zweden, die de neutraliteit beschouwen als het kardinale punt van hun politiek, welke verdedigd moet worden gelijk hun onafhankelijkheid en sou- vereiniteit. Een slechte pers in Belgie. In Belgische officieuze kringen was men Maandag niet goed te spreken over de jong- ste rede van Winston Churchill. Ook in de pers vonden de uitlatingen van den Brit- schen minister een zeer ongunstige reactie. De Libre Belgique bestrijdt Churchill's op- vatting wat betreft de rol, welke de (kleine neutrale staten in het huidige Europeesche conflict zouden moeten vervullen. Wij hopen aldus het katholieke blad dat de Brit- sche regeering op een of andere wijze niet zal nalaten mede te deelen dat zij de philippica van haar eersten zeelord niet voor haar reke- ning neemt. De EngelschBelgische vriend- schap is sinds Jacob van Artevelde een pos- tulaat van ons nationaal bestaan. Alles wat dit zoekt te vernietigen is ondlenstig voor het goed begrepen belang van de beide landen. De Vingtteme Siecle, die vaak de meening van minister-president Pierlot weergeeft, schrijft van haar kant: Belgie wil correcte en loyale betrekkingen onderhouden met zijn neutrale en oorlogvoerende buren. Er be- staat een Engelsch—Belgische vriendschap en een Fran sell --Belgische vriendschap; er be- staat niets dergelijks tusschen de Duitschers en ons. Dat is niet mogelijk. Wanneer de eerste Lord ons ervan beschuldigt bang te zijn voor onzen Oostelijken buur, dan doet hij onze gemeenschappelijke herinneringen on- recht aan, herinneringen, welke gelukkig noch door de Belgen, noch door de Engel- schen zijn vergeten. l'Echo de la Bourse is van oordeel, dat Churchill zich liet meesleepen door zijn tem perament. Deze fiinancieele courant consta- teert, dat de Britsche minister zich weliswaar tot alle neutralen uit het Noorden, Westen en IZuid-Oosten van Europa heeft gericht, maar blijkbaar toch vooral de Balkanstaten op het oog had, en deze laatste zocht te over- tuigen van het feit, dat zij gemeenschappe- lijk naar de middelen moeten uitzien om het dubbele gevaar, dat hen zou bedreigen af te weren. De Duitsche pers niet onvoldann over de reactie der neutralen. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde Maandagavond: Te bevoegder plaatse in Berlijn heeft men scherp gelet op de echo, welke de jongste Engelsche ministerieele redevoeringen in de neutrale landen hebben gehad en men ver- klaart zich ditmaal over het algemeen met ontevreden. Blijkbaar, zoo wordt hier gezegd, heeft men in de neutrale landen begrepen, dat Churchill in feite deze landen opwekt om aan den oorlog van Engeland tegen Duitsch- land deel te nemen. Ook daar, waar de neu tralen uit verbluffing zwijgen, hebben zij vol- p-ens Duitsche opvatting het pijnlijke gevoel door een lid van de Britsche regeering direct te scherper acht zal slaan, zoowel. op de be- moeiingen van de Britsche politiek om het omgekeerde te bewerkstelligen, als op de reactie der neutralen op dergelijke pogingen. Verscheidene bladen jbehandelen de rede- voering van Churchill in gelqken geest, zon der daarbij nieuwe gezichtspunten te openen. Zij doen daarbij vooral uitkomen, dat de redevoeringen van Churchill en Halifax kun- nen worden opgevat als een bekentenis, dat de oorlogvoering van Engeland tot dusver een volslagen mislukking is geweest, omdat Engeland door miskenning van de feiten heeft gemeend met weinig inspanning succes te kunnen behalen. Thans wordt overgegaan tot het krijgsplan, dat daarop neerkomt, dat Engeland de grootere inspanning, welke noo dig is gebleken, door de neutralen wil laten verrichten. REACTIES OP DE REDEVOERINGEN HALIFAX EN CHURCHILL. De corr. van de N. R. Crt. te Berlijn tele foneerde Maandagavond: De redevoeringen van Churchill en Halifax hebben te Berlijn een ongunstig onthaal ge- vonden. Beide redevoeringen worden hier op gevat als een officieele voortzetting van een actie ten opzichte van de neutralen, welke eerst door een reeks valsche geruchten psy- chologisch is voorbereid. Deze geruchten be- treffen concentratie van Duitsche troepen in Slowakije, afstand van een stuk van Galicie door Rusland aan Duitschland, bedreiging van Roemenie door Duitschland en een conferen ce der neutralen te Berlin, waar zij de in- structies van Duitschland in ontvangst zouden hebben te nemen. Thans blijkt, zoo meent men hier, dat dit alles slechts diende als ouverture van de redevoeringen van Churchill en Hali fax. Terwijl Churchill zich op ten deele drama- tische wijze rechtstreeks tot de neutralen heeft gericht, heeft Halifax met sluwe stel- selmatigheid de bekende huichelachtige mo- reele argumenten zoo trachten te schikken, dat zij op de neutralen den meesten indruk zouden maken. De eigen woorden van beide sprekers onthullen, volgens de meening te Berlijn, zoo duidelijk hun doeleinden, dat de neutralen daarover niet meer in twijfel kun nen verkeeren. De slechte positie, waarin zij verkeeren, is uitsluitend veroorzaakt door de Engelsche maatregelen, waarmede alle inter national overeenkomsten werden overschre- den. Nadat Engeland de neutralen zelf dien- tengevolge in moeilijkheden heeft gebracht, wil het hen bepraten dat het ware middel, om weer uit deze door Engeland zelf veroor- zaakte moeilijkheden te geraken, is, om zich geheel in dienst van Engeland te stellen, ten- einde te voldoen aan de behoeften van dit land om de fronten te verplaatse" en uit te breiden. Daarbij komt nog, dat deze oenoefte voortvloeit uit het totaal mislukken van alles, wat Engeland tot dusverre in dezen oorlog heeft trachten te ondernemen. De be- vrediging van deze behoefte zou slechts uit- loopen op het vernietigen van de te hulp ge- roepen kleine volken. Afwijzende Belgische comtaentaar. Te Brussel, aldus Reuter, is op Churchill's rede nog geen officieele commentaar ge- leverd. De algemeene indruk is ongunstig. De Nation Beige heeft de rede voorzien van het opschrift „Vreemde reprimande van Chur chill voor de neutralen". Het blad schrijft: Belgie heeft nooit een vreemde stem noodig, zelfs niet een vriend- schappelijke, die met de beste bedoelingen spreekt, om het tot zijn plicht te roepen. Neen, mijnheer Churchill, Belgie geeft zich niet over aan vrees. Belgie voedt geen kroko- dil, het is bereid zijn gebied te verdedigen tegen iederen buitenlandschen aanval." De opvatting te Rome. De Times meldt uit Rome: De rede van Churchill wordt, aldus de cor respondent van de Times te Rome, aldaar be schouwd als een poging om de neutralen te terroriseeren, totdat zij zich aan den kant van de geallieerden plaatsen. Met deze rede, aldus wordt verklaard, heeft Churchill de verant woordelijkheid op zich genomen voor de jour- nalistieke campagnes, die af en toe Europa alarmeeren, campagnes waarin aan Duitsch land het plan wordt toegeschreven een der neutrale landen binnen te vallen, welke plan- nen klaarblijkelijk eerder aan de democra- tieen in het Westen kunnen worden toege schreven. DE FRANSOHE PERS JUICHT CHURCHILL TOE. j Volgens Havas schrijft de Journal de Debats naar aanleiding van de rede van i Churchill, dat zijn woorden ten aanzien van de neutralen in extenso weergegeven dienen te worden omdat totdusver niemand zich zoo ronduit heeft kunnen en durven uitdrukken en omdat deze woorden van een van de voor- naamste leden van de Engelsche regeering bijzondere beteekenis hebben. Het blad meent dat men de zeer juiste opmerkingen van Churchill kan aanvullen door eens te meer te zeggen, dat voor de geallieerden het beste middel om den neutralen moed in te boeze- men is Finland tenvolle te ondersteunen en stelling te nemen tegenover de Sowjets, die zich op alle manieren met Duitschland ver- bonden hebben. Hoe zouden, vraagt de Temps, de neutralen die Frankrijk en Engeland overigens geens- zins willen dwingen om zich aan te sluiten, aarzelen om duidelijk te zien waar met hun plicht ook hun belang ligt? DE STRIJD BIJ HET LADOGAMEER. Tusschen de rotsen en de dichte wouden in het gebied ten Noorden van het Ladogameer, doen de Finnen wanhopige pogingen om de Russische detachementen die hier volgens het Finsche communique de laatste nachten zijn opgetreden terug te drijven. Het front heeft hier een breedte van 80 kilometer. De Russen trekken op met een groote troepen- macht en groote hoeveelheden materieel. De Finnen passen hun beproefde taktiek van langzaam terug te trekken en flankaanvallen om de verbindingen af te snijden, toe. DE STAATSMAN MOTTA OVERLEDEN. Dinsdagnacht om vijf uur is de Zwitser- te zijn uitgenoodigd tot andigheid sche staatsman Giuseppe Motta overleden. o?r'og .^scbou^men deze omstandighe d 29 December lg71 te Ait als een bewijs dat Engeland niet meer gelooft uit eigen krachten den oorlog te kunnen win- nen en daarom nieuwe bondgenooten zoekt. Ook de Belgische pers, zoo wordt hier met voldoening geconstateerd, wijst de veronder- stelling van de hand, dat Belgie van buiten- landsche zijde aan zijn plicht zou moeten worden herinnerd. Evenwel, zoo wordt ver- der gezegd, heeft Radio-Paris gemeld, dat er Belgisch—Engelsch—Fransche besprekingen hebben plaats gevonden over gemeenschap pelijke maatregelen voor het geval van een aanval van Duitschland. Indien dit juist mocht wezen, zoo wordt opgemerkt, is dat van Belgie een gevaarlijke stap, weinig in overeenstemming met de verwerping van de voorstellen van Churchill. Opnieuw wordt samenvattend verklaard, dat Duitschland geen deelneming van de neu- tralen aan den oorlog wenscht maar des Airolo geboren. Zijn loopbaan begon hij als advo- caat in zijn geboortestad en als lid van den grooten raad van Tessino, welke laatste functie hij in 1895 tot 1911 bekleedde. In 1899 werd hij bovendien lid van den Zwitser- schen Nationalen Raad. In 1912 werd hij lid van den Bondsraad, waarin hij tot 1919 het departement van financien en na 1920 het departement van buitenlandsche zaken be- heerde. In deze laatste functie vooral ver- wierf Motta groote internationale bekend- heid, temeer omdat hij als Zwitsersch gedele- geerde sinds 1920 herha'aldelijk in den Volken- bond zijn stem liet hooren. In 1924 presi- deerde hij de volkenbondsvergadering. Velen malen is Motta bondspresident ge weest, n.l. in 1915, 1920, 1927, 1932 en 1937. Als politicus was hij aangesloten bij de katholieke conservatieve voikspartij. Van zijn publicaties kunnen genoemd worden de Tes- timonia Temporum, een bloemlezing uit zijn redevoeringen en geschriften, waarvan een deel de jaren 1911 en 1931 en het tweede deel de jaren 1932 en 1936 beslaat. Motta was een geloovig Katholiek. Bij zijn verkiezing tot president in 1937 schreef Paus Pius XI hem een eigenhandigen gelukwensch en ook thans bij zijn ziekte toonde Paus Pius XH zijn belangstelling. Natuurljjk is hij overleden, voorzien van H. Sacramenten der stervenden. DE FINSCHE LUCHTAANVAL OP KROONSTAD. De correspondent der N. R. Crt. te Stock holm telefoneerde Dinsdag: Volgens den correspondent van Stock- holms Tidningen te Helsinki hebben Maandag dertig vliegtuigen, die alle behouden in Fin land zijn teruggekeerd, deelgenomen aan een bombardement van de Russische vloot en de vliegtuigbasis te Kroonstad. Daar liggen de Russische schepen in de haven ingevroren en pogingen om ze uit het ijs te bevrjjden, zijn blijkbaar niet gedaan. Verscheidene van de schepen zijn volgens inlichtingen van den correspondent door Fin sche bommen zwaar beschadigd. DE ENGELSCHE CONTROLE OP DEN STILLEN OCEAAN. Het Amerikaansehe passagiersschip Presi dent' Adams" is Zondag in de Vereenigde Sta ten aangekomen na een avontuurlijke reis te hebben gehad. Onderweg van Oost-Azie naar de Vereenigde Staten is het niet minder dan 5 maal door Engelsche oorlogsschepen aange- houden. Een deel van de Japansche lading die zich aan boord bevond. was in beslag ge nomen. BRITSCHE TORPEDOBOOTJAGER GEZONKEN. Officieel is te Londen medegedeeld, dat de Britsche torpedobootjager ,,Grenville" in de Noordzee is gezonken, doordat hij op een mijn geloopen of getorpedeerd is. Van de opvarenden zijn 118 officieren en minderen aan land gebracht. Van acht man weet men, dat zij om het leven zijn gekomen en 73 man worden vermist. Men neemt aan, dat zij als verloren moeten worden beschouwd. Naar Reuter vemeemt, zijn de overlevenden van de ,,Grenville" aan land gebracht in een haven aan de Oostkust van Engeland, waar reeds dokters en ambulances gereed stonden. Van de overlevenden zijn verscheidenen em- stig gewond. De ,,Grenvile" was een flotieljeleider van 1.485 ton, die in Augustus 1935 te water was gelaten. De Engelsche marine betreurde reeds het verlies van de torpedobootjagers Gipsy" (op een mijn geloopen; den doode, 29 vermisten) en de .Blanche" (mijn; twee dooden, zestien gewonden). De .Jersey" is door een torpedo beschadigd (tien dooden, twaalf gewonden) en de ,,Duchers" is tengevolge van een aan- varing vergaan (31 dooden). DE ORGANISATIE VAN DE HULP AAN DE FINSCHE BURGERBEVOLKING. In een te Helsinki gepubliceerd rapport worden bijzonderheden gegeven over de orga- nisatie van de hulp aan de Finsche burgerbe- volking. De fondsen, die door het buitenland worden gegeven, in hoofdzaak door tusschen- komst van Zweden en het comite van Hoover hebben het noodig gemaakt een speciale or- ganisatie in het leven te roepen, die ,,Hulp aan Finland" genoemd wordt. Oud-minister Kajander is voorzitter van deze organisatie. Men onderscheidt drie groepen onder de be- volking, die hulp noodig hebben. In de eerste plaats de groep dergenen die hun woonplaats hebben ontruimd, die in twee categorieen uiteenvallen, n.l. zij die gedwon- gen en zij die vrijwillig vertrokken zijn. In de tweede plaats de gezinnen der reser- visten en in de derde plaats de slachtoffers van bombardement en. In de eerste groep hebben de gedwongen geevacueerden het meest behoefte aan hulp, in de tweede groep de gezinnen der reservis- ten; deze kan hulp noodig hebben, want de toelagen der regeering zijn niet hoog. De ge- evacueeren hebben vooral behoefte aan klee- ding, schoeisel, soms zelfs koffie. Koffie is n.l. nauwelijks een luxe voor de Finsche be- volking. De slachtoffers der bombardementen hebben dikwijls behoefte aan werk, aangezien het aantal werkloozen tengevolge van de ver- nieling van werkplaatsen en fabrieken tal- rijk is. DE AANHOUDING VAN DE ASAMA MARU. Naar Domei vemeemt is de verdere actie die Japan zal ondernemen met betrekking tot de aanhouding van de Asama Maru afhan- kelijk van het Britsche antwoord op het Japansche protest. Men wacht nu met be langstelling het verloop van de reis van drie andere schepen af, n.l. de Tatsuta Maru, die uit San Francisco komt, de Gynio Maru, uit Mexico en de Laplata Maru. die, van Los Angeles op weg is naar Japan. Van de Gynio Maru is bekend, dat het schip dertig Duit sche passagiers aan boord heeft. Van de beide andere schepen weet men niet zeker of zij Duitschers aan boord hebben. Volgens de Nitsji Nitsji zou de Japansche vloot een wa- kend oog laten gaan over de Gynio Maru. De Japansche minister van buitenlandsche zaken Arita heeft Dinsdagmorgen in den kabinetsraad een uiteenzetting gegeven van het BritschJapansche incident. DUITSCHLAND BREIDT DEN REPRESSAILLE-OORLOG UIT. De Berlijnsche correspondent van het R. Nbl. meldt: Berlijn blijft resoluut ontkennen, dat het torpedeeren van de Arendskerk ook maar in de verste verte zou wijzen op een verscherpte handelsbelemmering van Duitschland. De Duitsche marine houdt vast aan de regels van het internationaal recht, ook al weerlegt men niet de nadrukkelijke verzeke- ringen van Nederlandsche zijde, dat de Arendskerk geen conttabande aan boord had. Men verzekert nadrukkelijk, dat in het optre- den van Duitsche duikbooten geen verande- ring is gekomen. Er is in Duitschland wel voortdurend sprake van uitbreiding van den handelsoorlog ter zee. De Volkische Beobachter wijdt aan deze kwestie een artikel van zijn marine-medewer- In den huidigen oorlog zal meer gebruik worden gemaakt, schrijft hij, van vliegtuigen. Op dit punt is het internationaal recht onvol- ledig. Bovendien voert Duitschland een cepre- saille-oorlog en is daarbij gerechtigd tot alle middelen, omdat van het begrip represaille geen vaste omschrijving bestaat. Een vliegtuig is een bovenzeeboot met de zelfde rechter. als een onderzeeboot. Ook een vliegtuig kan een schip aanhouden; zonder waarschuwing kunnen hulpkruisers in den grond worden geboord. Het Duitsche luchtwapen moet veel over- winnen voor het in en ten zuiden van het Ka- naal kan opereeren doch de groote bommen- werpers zijn voor hun taak berekend. F3en schip met maar edn afweerwapen is al een hulpkruiser. Alle Engelsche handelssche- pen zijn bewapend, dus... De handelsoorlog ter zee krijgt echter door dit alles nog een wreeder karakter. CANADEESCH SCHIP IN ATLANTISCHEK OCEAAN GETORPEDEERD. Een Spaansche treiler heeft in La Coruna 26 opvarenden aan land gezet van het Cana- deesche vrachtschip Refeer, die opgepikt wer den ter hoogte van Kaap Finisterre. Volgens de verklaringen der schipbceuke- lingen kwam de Refeer van Haifa. Het schip was op weg naar Glasgow. In den Atlanti- schen Oceaan werd het aangehouden door een Duitschen onderzeeer. Nadat de lading was onderzocht, kregen de bemanning en de pas sagiers bevel het schip te verlaten, dat on- middellijk daarna tot zinken werd gebracht door de duikboot. Alle schipbreukelingen zijn Denen, behalve een Braziliaan en een Engelschman. DE STRIJD BIJ SALLA. Volgens te Londen ontvangen berichten is zeer bitter gestreden aan het front van Salla, waar de DRussen twee divisies, bestaande uit ongeveer 45.000 man uitgelezen troepen, tot him beschikking hebben. Een van deze divisies zou door Finsche patrouilles in den val zijn gelokt en aan alle ikanten zyn af- gesneden. De Russen trekken terug naar versterkte linies waar zij zullen trachten hun troepen weer te verzamelen. Te Stockholm gelooft men, volgens Reuter, dat een Finsche overwinning nog grooter dan de zege bij Suomussalmi, op handen is. Langs den grooten weg van Salla naar de Russische grens gaan de Sowjet-Russen voort terug te trekken in grootere haast dan verwacht kon worden. Rondom Maerkijaervi, ten Zuid- Westen van Salla, zijn Oekrainsche regimen- ten in den strijd geweest. De gevechten daar zijn zeer verwoed geweest en men verwacht spoedig de definitieve bealissing. In het gebied van Petsamo ligt de Finsche linie nog buiten Hojenjaervi. Er heerscht slechts geringe artilleriebedrijvigheid. Felle schermutselingen doen zich echter veelvuldig voor. Er wordt nog steeds nieuw materiaal uit Moermansk gezonden naar de ijsvrije haven van Liinahamari. De Russische lucht- strijdkrachten zijn dag en nacht actief ge weest. Ook Finsche vliegtuigen zijn bezig geweest. Zij hebben bommen geworpen op Russische colonnes en op Moermansk. BETERE VLIEGTUIGEN VOOR FINLAND. Havas meldde Zondag uit Helsinki: Op de Karelische landengte is de dag Zaterdag bijzonder bewogen geweest. Scho- ten der Russische artillerie gingen vooraf aan verscheidene tegenaanvallen tegen Fin sche posten. Bij eenige aanvallen werd gebruik gemaakt van gevechtswagens. Zon der moeilijkheden werden alle aanvallen afge- slagen. In het zelfde gebied hebben 300 Russische vliegtuigen deelgenomen aan het bombarde ment van steden en dorpen. Verscheiden aan vallen geschieden tegelijkertijd op havens en de Aaland-eilanden. Zeven Russische vlieg tuigen werden omlaag geschoten. Toch kan de Finsche luchtmacht verscheiden geslaagde bombardementen op haar actief stellen, het- geen wijst op de aankomst van doeltreffend materiaal. Vooral op de landingsterreinen staande vliegtuigen werden aangevallen en gebombardeerd. Vijf slecht beschermde vliegtuigen werden op den grond vernietigd DE ONDERGANG VAN HET ZWEEDSCHE SCHIP PAJALA. Overlevenden van het Zweedsche stoom- schip Pajala, dat Vrijdag j.l. ter hoogte van de Hebriden door een duikboot zonder waar schuwing tot zinken is gebracht, verklaren, dat een Britsch oorlogsschip twee granaten op de duikboot heeft afgeschoten en zeggen ervan overtuigd te zijn, dat de tweede gra- naat de duikboot getroffen heeft. De kapitein en de uit 35 koppen bestaande bemannig van de Pajala zijn M'aandagavond in een Schotsche haven aan land gebracht. Zij waren gered door een Britsch oorlogsschip na bijna twee uren in de reddingbooten te hebben doorgebracht. De kapitein vertelde, dat zijn schip zich aan de Noord-West kust van Schotland bevond, toen een duikboot aan de oppervlakte der zee verscheen. De duik boot bevond zich' op eenigen afstand, maar de Zweedsche vlag, welke aan de zgkant was gjeschilderd was verlicht en duidelijk zicht- baar. De duikboot dook onder en zonder eenige waarschuwing werd de Pajala eenige minuten later door een torpedo getroffen. Het schip zonk in 35 minuten. De duikboot verscheen weer aan de oppervlakte maar gaf zich in het geheel geen moeite de bemanning te hulp te komen, die echter in staat was zich in de reddingbooten in veiligheid te brengen. Een lid der bemanning werd bij het verlaten van het schip gekwetst. De kapitein zeide nog, dat het oorlogsschip de duikboot reeds eerder op den dag had waargenomen en aan gevallen. DE ZWEEDSCHE VLIEGERS DOEN VAN ZICH SPREKEN. Havas meldt uit Helsinki: De Finsche generate staf heeft uitdrukking gegeven aan zijn erkentelijkheid jegens de Zweedsche vrijwillige vliegers. Er bestaat een nauwe samenwerking tusschen de Zweedsche en de Finsche vliegers. De Zweedsche lucht- strijdkrachten hebben talrijke verkennings- vluchten ten uitvoer gelegd en Sovjet-Russi- sche colonnes gebombardeerd. Vooral is be- langrijk, dat zij erin geslaagd zijn in een week tijds zes Russische vliegtuigen te vernielen. De Zweedsche vliegers hebben den vijand spoedig groot respect ingeboezemd. Herhaal- de malen hebben Russische bombardements- vliegtuigen. wanneer de Zweedsche jagers verschenen, rechtsomkeert gemaakt, al kon- den zij uiteraard niet raden, dat zij tegenover Zweedsche vrijwilligers stonden. De Zweden beschikken over prachtig ingerichte kampen. Zij lijden geen ontberingen, zij krijgen uitste- kende voeding en goed logies. Sommigen heb ben in den eersten tijd te lijden gehad van het strenge klimaat, maar alien zijn er snel in ge slaagd zich aan te passen. SOHAATSWEDSTRIJDEN VOOR MILITAIREN. Hedenmorgen werden onder een stralend winterzonnetje, onder auspicien van O. O., op de daartoe gratis door de IJsclub Temeu- zen beschikbaar gestelde ijsbaan, wedstrijden voor militairen gehouden. Door de heeren D. But, Joh. A. van de Ree, Alb. Standaert, C. Vermast. K. Hamelink en het Hotel des Pays-Bas waren hiervoor verschillende prijzen beschikbaar gesteld. De heer But vervaardigde van de wedstrij den een film, welke op een der O. O.-avon- den, in het Hotel des Pays-Bas te houden, zal worden vertoond. De uitslagen der wedstrijden zijn als volgt: Hardrijden 2 ronden: le krp. Godvliet, I min. 23.4 sec.; 2e. dpi. Looy, 1 min. 28 sec.; 3. krp. Nieuwenhuis 1 min. 29.2 sec.; 4. dpi. Van Vlijmen 1 min. 33.2 sec.; 5. dpi. Buyl 1 min. 37.6 sec. Stoelendans: 1. dpi. Murre, 2. srgt. De Waal, 3. dpi. Traas, 4. dpi. Dieleman, 5. dpi. Seheele. Hardrijden 5 ronden: 1. krp. Godvliet 3 min. 32.8 sec.; 2. krp. Nieuwenhuis 3 min. 57 sec.; 3. srgt. v. d. Heide 4 min. 2 sec.; 4. dpi. Van Vlijmen 4 min. 4.8 sec.; 5. dpi. Meertens 4 min. 29 sec. Hardrijden 3 ronden voor een speeialen prijs, beschikbaar gesteld door heeren officie ren: 1. krp. Nieuwenhuis. De leider van O. O. dankte voor alle medewerking van de burgerij bij den opzet en organisatie dezer wedstrijden ondervonden. DRIJVENDE MIJN ONTDEKT BIJ BRESKENS. Maandagmiddag is in de haven van Bres- kens een drijvende mijn ontdekt, hetgeen al daar een beangstigende situatie verwekte. Ten gevolge van het vele ijs, dat zich in de Westerschelde en ook in-de haven van Bres- kens bevindt, was het niet aanstonds moge lijk de mijn onschadelijk te maken. De boot- dienst tusschen Breskens en Vlissingen werd in verband met het gevaar dat deze mijn kon opleveren, tijdelijk stop gezet. Het reizend publiek moest hierdoor de kans om Zeeuwsch-Vlaanderen te verlaten en de Schelde over te steken, voor verscheidene uren missen. Direct werden maatregelen genomen om de mijn op te sporen. Een marinevaartuig is in den namiddag naar Breskens gekomen, waar- na men de haven heeft afgezocht en de mijn, preeies bij het inkomen van de haven, ter plaatse waar de veerboot dagelijks twaalf maal in- en uitvaart, heeft gevonden en die heeft gedemonteerd. Gmstreeks half negen in den avond kon de ferryboot, die de verbin- ding tusschen Vlissingen en Breskens onder- houdt, weer aan den Zeeuwsch-Vlaamschen wal aanleggen. NIET ZELF DISTRIBUTIE-STAMKAARTEN VERANDEREN! Hoe wel de distributiestamkaart nog niet in gebruik is genomen ten dienste van de distributie, is het merkt de Vliss. Crt., goed dat onder de aandacht van het publiek wordt gebracht, dat het niet geoorloofd is, dat de houders van deze kaarten wijzigingen aan- brengen in de daarop gestelde gegevens. Alle wijzigingen of aanvullingen op de dis- tributiestamkaarten b.v. in verband met huwelijk of met verhuizing naar een andere gemeente behooren te worden aangebracht door den burgemeester of den daartoe door dezen aangewezen ambtenaar in de gemeente, waar men zich vestigt. Het bovenstaande is niet van toepassing op de rijksdistributiekaarten... op deze kaarten kunnen de houders zelf de verschillende ge gevens vermelden. Adresveranderingen binnen de gemeente worden op de distributie-stamkaarten niet aangeteekend. VREEMDELINGE1N, DIE IN NEDERLAND WONEN. De Regeeringspersdienst meldt: Ter kennis wordt gebracht, dat met ingang van een nader te bepalen datum, welke bin nen zeer afzienbaren tijd zal zijn, de ver- leende verblijfsvergunningen aan visumplich- tige vreemdelingen niet meer het recht zul len geven voor doorlating naar Nederland. Van dien datum af zullen dus ook de hier te lande gevestigde vreemdelingen, onder- danen van een voor Nederland visumpUchtige mogendheid, die tijdelijk naar het buitenland vertrekken, voor terugkeer naar Nederland een visum behoeven. Deze visa voor terugkeer moeten tijdig voor vertrek naar het buitenland worden aange- vraagd bij het hoofd van plaatselijke politie (vreemdelingendienst) der gemeente, waar de vreemdeling woont. De hoofden van plaatse lijke politie zenden de aanvragen voor deze visa voor terugkeer in bij den visadienst. Directe aanvragen bij den visadienst wor den niet in behandeling genomen. De kosten van een visum voor terugkeer bedragen zes gulden, welk bedrag bij de aan- vrage moet worden gestort. GEEN TARIEFSVERLAGING VOOR DE VEERDIENSTEN OP DE W.-SCHELDE. In November van het vorig jarig heeft een aantal organisaties in Zeeland, zooals het dis trict Zeeland van den Bond van bedrijfsauto- houders in Zeeland, Handelsbelang te Middel- burg, Handelsbelangen te Goes, Middenstands- centrale te Vlissingen, vereenigingen voor vreemdelingenverkeer, vereen. van Handels- reizigers in Zeeland etc. een request aan den Minister van Waterstaat gezonden, waaraan door tal van organisaties nog adhaesie werd betuigd, om te komen tot een vrije overtocht over de groote verbindingen in Zeeland. In het request werd gewezen op de zeer hooge tarieven der provinciate veren, waar van vooral zij, die beroepshalve van deze veren gebruik moeten maken, den last onder- vinden. Bovendien werd er op gewezen, dat de betrekkingen tusschen Zeeuwsch-Vlaan deren en overig Nederland door deze hooge tarieven worden geschaad. Verzocht werd het daarheen te leiden, dat de groote rivierover- gangen op het rijkswegenplan worden ge- plaatst. Daardoor zou uiteindeljjk ook in Zeeland een kostelooze verbinding tot stand worden gebracht. Mocht de Minister een der gelijke maatregel te ingrrjpend achten, dan verzochten adressanten de bijdrage in het ver lies aan de provincie te verhoogen, toeneinde het haar mogelijk te maken de tarieven te verlagen. Naar de Midd. Crt. vemeemt, heeft de Minister van Waterstaat thans geantwoord op dit request. De Minister zegt in dit schrij- ven, dat het Rijk een belangrijk bedrag aan de provincie Zeeland vergoedt wegens het verliessaldo van de stoombootdiensten op de Wester-Schelde en dat de streek hierdoor reeds in een bijzonder gunstige positie ver- keert. Voorts is hierbij opgemerkt, aldus de Minis ter, dat prijsstijging van verbruiksartikelen enz. de exploitatiekosten der veerdiensten zal verhoogen en dat een* te verwachten terug- gang van het vervoer de inkomsten zal doen verminderen, waardoor de financieele uitkom- sten van den dienst nog ongunstiger zullen worden dan zij thans zijn. In verband met een en ander kan thans van tariefsverlaging geen sprake zijn, zoo be- sluit de Minister. IJSGANG OP DE WESTEK-SOHELDE. De Zeeuwsche corr. der N. R. Crt. schrijft: Behalve de diensten, die uit Vlissingen ver trekken en daar uitkomen, zijn sedert Zater dag alle bootverbindingen over de Wester-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2