ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN IN DIPLOMATIEKEN DIENST No. 10.020 WOENSDAG 24 JANUARI 1940 80e Jaarqang Feuiileton Binnenland Buitenland Dc groei van onze verdedigingslinie. I HIHBI M Hilli >1 i UP IWI HI HI M Mi I'T'Ufi* TER NEUZENSCHE COURANT ABONXEMENTSPRIJSBinnen Temeuzen f 1,35 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,65 per 3. maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,per jaar Voor Belgie en Amerika 2,10, overige landen 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2013. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIENper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Tijdens een oefening, welke dezer dagen ergens bij het veldleger onder het oog van luitenant-generaal J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst werd gehouden, was een van onze verslaggevers in de gelegenheid een stukje te zien van de versterkte linie, welke als tooneel van de oefening diende. Militaire geheimbouding eischt, dat over onze defensiewerken niet te veelvuldig ge- schreven wordt, en daarom kan een verslag- gever niet te veel in details treden. Toch deed het bem goed eens van nabij te zien wat hij wel wist, dat bestond: krachtige en moderne versterkte linies. Ons leger zou, als de nood aan den man zou komen, niet in het open veld behoeven te vechten, doch zou beschikken over weerstandslijnen, waar het den vijand zou kunnen opwachten. Nu trof het in zooverre slecht, dat het be- trokken stuk front" geografisch al zeer sterk was, doordat het in de flank beschermd werd door waterloopen en inundaties, terwijl ook overigens de terreingesteldheid in de flan- ken van het acces zoodanig was, dat het acces ook zonder versterkingen moeilijk te forcee- ren zou zijn. De defensiewerken, welke hier zijn uitgevoerd, zijn daarom niet zoo uitge- breid, dat zij representatief voor alle andere versterkte terreinstrooken genoemd kunnen worden; er zouden veel ,,mooiere" getoond kunnen worden. Het hierbedoelde acces d.w.z. een niet- geinundeerde strook tusschen inundaties doorloopende sluit aan op de defensiewer ken van onze vaderen. Stukken van de ach- terste lijn dateeren uit den tijd van Prins Maurits, wiens strategisch inzicht nog steeds waarde heeft. Dit wordt door een anecdoti- sohe bijzonderheid geillustreerdeenige jaren geleden besloot een gemeentebestuur een groote aarden verhooging in de buurt van het acces, een onnut lijkende terp, te doen sloo- pen om met de aldus gewonnen aarde eenige lager gelegen weilanden op te hoogen. Onbe- kend met deze voorgeschiedenis besloot eenige maanden geleden de artillerieofficier, die op- dracht had ter bescherming van het acces een goede plaats voor de opstelling van eenige batterijen te zoeken, een aarden verhooging te doen aanbrengenprecies op de plaats, waar driehonderd jaar lang de door Maurits bevolen wal gelegen had. De theorie, dat onze oude fortificaties geen waarde meer zouden hebben, heeft afgedaan. Bij den aanleg van versterkingen op groote schaal, zooals deze in de laatste zes maanden is aangepakt, heeft men van de oude forten en wallen ook dankbaar gebruik gemaakt. Zoo werd in het bij de oefening betrokken acces de achterste lijn gevormd door een gemoderniseerd fort en een forschen wal, die achter de inundaties aan de flanken door- liep. Het fort was van nieuwe stalen pant- serkoepels voorzien. De wal was aanzienlijk versterkt, zoowel door het storten van enorme massa's klei als door het aanbrengen van betonnen kazematten. Eenvoudig was dit niet, aangezien dit soort wallen tevens wa- terkeerend behoort te blijven, ook bij beschie- ting. Men begrijpt, dat het smalspoor, dat over den dijk liep, maanden en maanden in bedrijf is geweest voor deze enorme grond- verplaatsing. De oude linie echter kon slechts als basis dienen; moderne verdediging eischt diepte. Daarom was de artillerie in het algemeen achterwaarts en een groot deel der overige troepen naar voren opgesteld. De verster- king in de diepte was volledig het werk der laatste maanden. Het ongeveer 500 meter breede acces heeft maanden lang werk ge- geven aan een regiment infanterie, eenige afdeelingen artillerie en andere hulptroepen, plus aan een aantal burger-aannemers en hun werklieden. De troepen zorgden voor den handenarbeid. Zij hadden uit hun mid den ook betonploegen gevormd, die naast de Roman van JOHANN D. DEGREEF. (Nadruk verboden.) 12) Vervolg. Gordon schudde ongeduldig het hoofd, het was wel moeilijk tante Mary aan het verstand te brengen, hoe de vork aan den steel zat. „Hij kan niet handelen naar zijn persoon- lijk gevoelen, tante. Hij is in de eerste plaats onderstaatssecretaris en als zoodanig verant- woordelijk voor de benoemingen, die van zijn departement uitgaan. U begrijpt toch wel, dat hij niet het echec wil lijden, dat de Koning zijn voordracht afwijst?" ,jDe Koning, zou het te weten komen, denk je?" vroeg lady Allenby zorgelijk. „Natuurlijk, waarschijnlijk weet hij het nu reeds. Veronderstel dat men hem van zoo'n belangrijke aangelegenheid, die hoogstwaar- schijnlijk politieke wrijving tengevolge zal hebben, niet op de hoogte bracht. Neen, dat is ondenkbaar. En het is even ondenkbaar, dat de Koning geen aanmerking zou maken op de benoeming van iemand, die pas zoo schrome- 1'jk tekort geschoten is in een hem opgedra- gen gewichtige taak. Het zou erop gaan lijken dat ik beloond werd voor het veroorzaken van de moeilijkheden die voor de deur staan." (Lady AUenby kon zich niet vereenigen met deze zienswijze. Zij bleef erbij, dat de achter- uitzetting onrechtvaardig was, nu er van schuld geen sprake kon zijn en in de hoop haar ongedaan te kunnen maken, zocht zij steun en voorspraak. bij de Hendons. Zij zei niets tegen Gordon van het doel van haar be- burgerarbeiders bij de uitvoering van de betonnen kunstwerken meehielpen. Een breede tankgracht, behoorlijk van vensper- ringen voorzien, sloot het acces over de voile breedte af. De gracht was machinaal ge- graven. Voorts was het terrein doorspekt met hindernissen, mijnenvelden en kleine vuurspuwende bergen: mitrailleuropstellin- gen en schuttersnesten. Als men bedenkt, dat al deze opstellingen niet gegraven konden worden, maar door ophooging moesten ont- staan, dan krijgt men eenig besef van den geweldigen arbeid, die daartoe noodig is geweest. Het kenmerkende van moderne linies is, dat zij van buiten af weinig zichtbaar zijn. Met de Maginot-linie is dat b.v. ook het ge- val. Zoo'n paar knobbels in het terrein, wat beteekenen zij voor een aanvaller? Zoo denkt de leek misschien, wanneer de aanblik van kleine betonnen en aarden kazematten hem bij den eersten oogopslag weinig impo- neert. Zij beteekenen vuur op een punt waar de vijand het liever niet wilde hebben. Men kan er op rekenen, dat evenals Maurits zijn aarden wal blijkbaar op het aangewezen punt had gemaakt ook thans de pillen- doozen en mijnenvelden en draadversperrin- gen en tankgrachten enz., precies daar zijn aangelegd, waar zij noodig zijn. De militair noemt dat uitbuiten van het terrein. Het is van oudsher de opzet van de strategen ge weest den vjjand te laten vechten op een plaats, die men voor hem heeft uitgezocht. Tegenwoordig beteekent dat nog meer dan vroeger, hetgeen duidelijk wordt bij de be- schouwing van een modern vuurplan, waarop aan elk kruispunt, elk boschje, elke bocht in een dijk, elke boerderij, elke sloot een speciaal vuur is toegedacht, daar te brengen door het daartoe geeigende wapen. In dat licht betee kenen zij veel, die verspreide knobbels in het polderland. En dat zij klein zijn, dan des te beter: het zal den vijand moeite kosten ze edn voor een onschadelijk te maken. De tijd, die ons leger sinds de mobilisatie heeft gehad, is goed besteed. Het werk was hard en eentonig. doch het resultaat is. dat het Nederlandsche volk zich niet onbeschermd behoeft te gevoelen. Ook wij hebben thans gordels van staal. beton. aarde en water. DE KONINGIN EN DE PRINSES BIJ HET IJSBREKEN. H.M. de Koningin en Prinses Juliana heb ben Maandagmiddag een onverwacht bezoek aan de Moe<rdijksche brug en den Kop van het Land gebracht om het breken van het ijs op het Hollandsche Diep en in de '.Nieuwe Mer- wede te aanschouwen. Toen H.M. en de Prinses, die vergezeld wa ren door enkele leden van de hofhouding. op der Moerdijksche brug aankwamen, waren de brekers Christiaan Brunnings en Jan Blanken van den Rijkswaterstaat en twee sleepbooten van de firma Smit reeds vertrokken. »Het hooge gezelschap heeft eenige oogen- blikken op de brug vertoefd om het prachtige gezicht op de bevroren rivier te bewonderen en zijn toen doorgereden naar de Kop van het Land. Daar waren de brekers tengevolge van den hevigen tegenstand van het ijs nog niet verschenen. H.M. de Koningin heeft zich toen eenige oogenblikken met den kapitein van den veer- dienst onderhouden. Het gezelschap is daarna naar Den Haag teruggekeerd. DE OONTROLE OP DE OVERBRENGING VAN NIEUW SBERICHTEN PER TELEGRAAF OF TELEFOON NAAR HET BUITENLAND. De chef van den regeeringspersdienst heeft de volgende circulaire aan de corresponden- ten van buitenlandsche bladen in ons land gezonden zoek, doch het kwam hem niettemin genoeg ter oore. Tegen zes uur, toen hij zich in de biblio- theek had neergezet, met de eerste avondbla- den, werd hij opgebeld door lord Hendon, die hem vroeg of hij lust had naar de M.C.C.-club te komen om wat te praten. De M.C.C. was de club der 'Lords, doch Gordon verscheen er slechts zelden. Hij begreep dat lord Hendon van zijn mislukte zending had gehoord en hoe wel ongaarne, begaf hij zich terstond naar St. John's Wood Road. Lord Hendon zat in een verborgen hoekje en ontving hem met een meewarig gezicht „Een beroerd geval, Gordon", zei hij be- drukt. Gordon knikte. ,,Is het al bekend?" vroeg hij met een pijn- lijke glimlach. ,,Neen, en ik geloof ook niet, dat het be kend zal worden. Ik vemam het van je tante lady Allenby." „Lady Allenby had beter gedaan te zwijgen over het voorval", viel Gordon onaangenaam verrast uit. ,,Hoho, je miskent haar bedoelingen, beste vriend. Alleen haar moederlijk verlangen je te helpen dreef haar ertoe, ons van de geschiede- nis op de hoogte te brengen. Zij vroeg ons raad, mij al thans". Gordon haalde de schouders even op. „Wlat valt er voor raad te geven in zoo'n geschiedenis Wat gebeurd is, is gebeurd. en raad noch goede wil kan het meer ongedaan maken." „Dat is zoo, maar lady Allenby hoopte, dat ik misschien nog eenlgen invloed ten goede kon aanwenden. Maar ik geloof, dat ik een slechte pleitbezorger ben, want..." ,,Bent u bij Sir Buddock geweest?" viel Gordon hem pijnlijk getroffen in de rede. ,,Ja, maar stel je gerust; ik heb hem gezegd dat jij er niets van wist." Gordon ademde verlicht. Niets was hem on- Ter voorkoming van stoornis of vertraging in de verzending van nieuwsberichten per telegraaf of per telefoon aan uwe redacties, heb ik de eer u, namens het hoofd der con- trole van het militair gezag op het telegraaf- en telefoonverkeer, hierbij mededeeling te doen van de voornaamste richtlijnen, welke gevolgd worden bij de uitoefening van de controle op genoemde berichten: Onverminderd de bepalingen ten aanzien van de toegelaten talen en van geheimschrift, zijn niet voor verzending toegelaten: Mede deelingen, plannen, vermoedens, geruchten enz. over de Nederlandsche defensie; mededeelingen enz., welke gevaar kunnen opleveren voor de handhaving van Neder- land's onzijdigheid, dan wel omtrent deze on- zijdigheid twijfel kunnen opwekken; mededeelingen enz. welke in het buitenland vijandige gevoelens ten opzichte van Neder- land kunnen opwekken; mededeelingen enz., welke beleedigend zijn voor een met Nederland bevriende mogend- heid; mededeelingen over daden, maatregelen en plannen van de Nederlandsche regeering dan wel van een andere mogendheid jegens Ne derland, wanneer deze niet vanwege de Ne derlandsche regeering officieel zijn bevestigd. Hieruit blijkt, dat de correspondent, die nauwkeurig rekening houdt met de belangen van Nederland's neutraliteit en van Neder- land's veiligheid, daarmede de ongestoorde en onvertraagde verzending van zijn telegrafi- sche en telefonische berichten bevordert. STEUN AAN DEN TUINBOUW. De minister van Economische Zaken heeft besloten uit het Landbouwcrisisfonds aan hen die als teler van gewassen van den tuinbouw zijn aangesloten bij de stichting Nederland sche Groenten- en Fruitcentrale, gevestigd te s Gravenhage, en op den dag der uitkeering geacht kunnen worden hun bedrijf alsnog uit te oefenen, steun te verleenen tot ten hoog- ste f 4.790.000. DUITSCH JOURNALIST AAN GEHOUDEN. De rijkspolitie heeft dezer dagen te 's Gra venhage aangehouden den Duitscher H. M., verdacht betrokken te zijn geweest bij hande- iingen van anderen, waardoor onze neutrali teit in gevaar zou kunnen worden gebracht. De heer M. was hier te lande als journalist werkzaam voor den Westdeutschen Presse- dienst. Zijn kantoor was gevestigd te 's Gra venhage. NEDERLANDSCHE LADING IN DUITSCHE SCHEPEN IN NEUTRALE HAVENS. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam vestigt de aandac-ht van be- langhebbenden bij Nederlandsche lading in Duitsche schepen, welke in neutrale havens liggen, op de werkzaamheid van de commissie voor aangehouden lading De Ruyterkade 139, Amsterdam. Aan de betrokkenen wordt aan- geraden zich zoo spoedig mogelijk met de commissie in verbinding te stellen in ver- band met de stappen, welke deze onderneemt, om vrijlating van de bedoelde ladingen te verkrijgen. EEN LUCHTGEVECHT IN KLEIN FORMAAT BOVEN DEN HAAG. Men meldt aan de N. R. Crt. De vele duizenden, die Maandag met ge- spannen aandacht de bewegingen van twee vliegtuigen op groote hoogte bij Den Haag hebben waargenomen, zullen zich voor het meerendeel niet bewust zijn geweest een luchtgevecht in optima forma, zij het in klein verband, te hebben bijgewoond. Een der beide vliegtuigen was n.l., naar wij vernemen, een Nederlandsch jaehtvlieg- tuig, dat was opgestegen om mede te helpen het vreemde vliegtuig te verjagen. Het was een der modernste toestellen, waarover onze luchtverdediging beschikt, zwaar bewapend, aangenamer dan den schijn, alsof hij er ande ren op had uitgestuurd, om hem te disculp- teeren. ,,Wat zei Sir Buddock, mylord?", vroeg hij met een gespannen blik. „Wel, hij sprak zeer verschoonend over de zaak. Als het een minder .belangrijk document had betroffen, of indien hij alleen rekening te houden had met zijn persoonlijke gevoelens, zou hij geen oogenblik aarzelen, de voordracht voor Madrid toch aan den Koning voor te leggen. Maar hij vreest op zijn vingers getikt te worden en je kan het hem niet kwalijk nemen, dat hij in de eerste plaats waakt voor zijn eigen positie." ,,Ik neem het hem volstrekt niet kwalijk", viel Gordon haastig uit. ,,Meer nog, ik deel zijn zienswijze en als ik in zijn positie ge- plaatst was, zou ik beslist niet anders han delen". ,,Ik ben blij, dat je zijn standpunt kunt bil- lijken", knikte lord Hendon. ..Sprak hij nog over de gevolgen en weet de -Koning het al?", informeerde Gordon na een oogenblik. ,.Ja, de Koning vond het onaangenaam, maar toen hij de toedracht vernam, heeft hij je met geen woord veroordeeld. En de gevol gen? Ja, die laten zich natuurlijk nog niet overzien. Het zal nog wel een paar weken duren, voor het document zijn weg gevonden heeft naar de betrokken instanties in Tokio. En dan vernemen we er wel iets van in de Japansche bladen. Ze zullen muziek genoeg maken, overal ter wereld, waar geblazen wordt, trompetteren zij het hardst. Maar de demeti's zijn al getikt en Reuter zal wel voor de rest zorgen. Niettemin blijft het een ellen- dig geval, niet het minst voor jou." Op gedempten toon bleven zij de geschiede nis nog eenigen tijd bespreken. Tegen zeven uur maakte lord Hendon zich gereed om thuis te gaan dineeren. Gordon wild eveneens heen gaan, doch eensk-laps naderde hen een be- diende. maniabel en met goede stijgkwaliteiten, wat wel gebleken is uit het feit, dat het den vreemden indringer, die op groote hoogte vloog (men denke aan 6 a 7000 M.) spoedig had bereikt. Dat opzoeken van een vliegtuig in de lucht is zeer moeilijk, en wordt hoe langer hoe moeilijker, naarmate de vlieger de hoogte van den gezochte nadert. Van den grond af, heeft men daar een veel beteren kijk op, om- dat men dan tegen het geheele vleugelopper- vlak aankijkt en ook de lengte van het toe- stel kan zien. Onder kleine hoeken gezien, evenwel, dek- ken de deelen van het vliegtuig elkander meer en meer, zoodat een vleugel een streepje wordt en het heele toestel een stip. Het is door de witte streep achter de uit- laatpijpen der motoren in de luchtvaart- wereld bekend als de condens dat de vlie ger de plaats van zijn tegenstander bepaalt. Ook de Nederlandsche jachtviieger, die Maandag was opgestegen, had in den beginne moeite den vreemden vlieger terug te vinden, nadat hij den klim geeindigd had en gereed was voor den aanval in den duik. Vakkundige waamemers hebben hem dui delijk zien zoeken. Hij werd echter geholpen door de wit-grauwe wolkjes van de springen- de granaten van de luchtdoelartillerie. Spoe dig had hij zijn doel in het oog. In spanning heeft men toen afgewacht hoe de jager tusschen de granaten van de lucht doelartillerie zou duiken, maar hulde moet worden gebracht aan de batterijen bij Den Haag, die precies op tijd toen het jacht- vliegtuig zijn duik inzette het vuren staakte. Het moderne jachtvliegtuig schoot omlaag dat was toen het witte vraagteeken of de S, zooals anderen meenen, ontstond vurend met zijn mechanische wapens. De tegenstander maakte ontwijkende ma noeuvres, uitwijkend naar de zee, om buiten onze territoriale grens te komen. Voor de jager een nieuwen aanval kon uit- voeren had het vreemde toestel ons rechts- gebied verlaten en moest het Nederlandsche vliegtuig tot bewaking overgaan. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ONS LAND. Reuter meldt uit Londen, dat met betrek- king tot de officieele mededeeling van Neder landsche zijde, dat Maandagmiddag een En- gelsch militair vliegtuig boven Zuidelijk Nederland heeft gevlogen en waarop is ge schoten, het Engelsche ministerie van lucht- vaart een onderzoek heeft ingesteld. Daarbij is gebleken, dat het vliegtuig niet van Brit- sche nationaliteit kan zijn geweest. BELGISCHE SPOORWAGENS NAAR DUITSCHLAND? Sunday Express en Paris Soir hebben een bericht gepubliceerd, volgens 't welk Duitsch- land aan de Belgische regeering zou hebben verzocht het 10.000 spoorwagons te verhuren. In officieele Belgische kringen weigert men hieromtrent een verklaring af te leggen. Men doet slechts opmerken, dat tusschen Belgie en de aangrenzende landen .steeds een druk ver- keer van rollend materiaal heerscht, dat ver band houdt met de behoeften van het han- delsverkeer. Belga verneemt in industrieele kringen, dat zeer binnenkort verwacht kan worden, dat een aanzienlijk aantal Belgische wagons naar Duitschland zal worden gezonden om met cokes en steenkolen te worden beladen. De invoer uit Duitschland is den laatsten tijd aanzienlijk achter en vormt slechts 20 pet. van het normale cijfer. ENGELSCH SOHIP OP EEN MIJN. Het Engelsche s.s. Protessilaus, groot 9577 ton, is buiten Engelands Westkust op een .Telefoon voor u, mylord", waarschuwde hij Gordon. Deze begaf zich haastig naar de telefoon- cel, hij vermoedde dat lady Allenby wenschte te weten, of zij op hem mocht rekenen met het diner. Tot zijn verrassing trof hij Sir Bud dock echter aan te telefoon. ,,Trevelyan, zou u even hierheen kunnen komen?" vroeg de onderstaatssecretaris. .Terstond, sir?" ,,Ja, gaarne, wij wachten op u", antwoord- de Sir Buddock. Gordon beloofde onmiddellijk te zullen ko men en hing de telefoon op. Toen begaf hij zioh naar de garderobe, waar hij lord Hendon aantrof. ..Sir Buddock", zei hij met een veelbeteeke- nenden blik. ,,Ga je naar hem toe, een verrassing?" vroeg lord Hendon nieuwsgierig. ,,Ik vermoed het, anders zou hij me niet op dit uur ontbieden. Hij zal toch ook moeten dineeren." „Ga dan maar gauw", spoorde lord Hendon hem aan. ,,Als het soms iets belangrijks mocht zijn in verband met deze zaak, hoor ik het misschien wel van je." Gordon beloofde het en liet zich met een taxi naar de woning van den onderstaatsse cretaris brengen. Toen hij de biblotheek bin- nentrad begreep hij, dat hij inderdaad ont- boden was in verband met de verdwijning van het document, want mr. Johnson van het Centraal Bureau was ook -aanwezig. ..Nieuws, Trevelyan", ontving Sir Buddock hem. ..De gewaande miss Paisley heeft het gewaagd. bij de Limburgsche grens Nederland weer binnen te komen. Zij identificeerde zich als een Amerikaansche en zij zou ongehinderd zijn toegelaten, als men haar niet had aange zien voor een smokkelaarster. In de auto, waarmee zij over de grens kwam, vond de douane namelijk een hoeveelheid levensmidde- len, waarvan de invoer in Nederland verbo- mijn geloopen. De uit 60 koppen bestaande bemanning is aan land gebracht. Van de Protesilaus zijn 13 gewonden in een ziekenhuis in een haven aan de Westkust op- genomen. Slechts twee hunner, beiden Chi- neezen, moesten er blijven. Eenige leden van de bemanning zijn tweemaal nadat zij het schip verlaten hadden, na de versehrikkelijke exploisie, naar het schip teruggekeerd, de eerste maal om persoonlijke bezittingen van boord te halen en de tweede maal om een kanarievogel te redden, die levend in zrjn kooi was achtergebleven tusschen de brokstukken. DEENSOH SCHIP GEZONKEN. Het Deensch s.s. Tekla (1215 ton) is voor de N.O. kust van Schotland gezonken, naar men gelooft, tengevolge van het loopen op een mijn. Negen opvarenden zijn aan boord genomen door een Noorsch schip en worden naar Ber gen gebracht. Negen anderen worden vermist. BRITSOHE TANKBOOT GEZONKEN. Het Britsche tankschip Caroni River (7807 ton), dat na vernieuwd te zijn een proeftocht maakte, is voor de Zuid-West kust van Enge- land tengevolge van een ontploffing gezonken. De opvarenden konden alien door een kust- vaartuig worden opgenomen. Sommigen hun ner zijn echter gewond. DE FERRY HILL OP EEN MIJN. Het in Aberdeen thuisbehoorende, 1086 ton metende stoomschip Ferryhill is op een mijn geloopen en binnen enkele minuten buiten de Engelsche Noord-Oostkust gezonken. De ontploffing kon aan de kust gehoord worden. Men gelooft, dat twaalf leden der bemanning verloren zijn. Twee overlevenden zijn aan land gekomen. De twee overlevenden zijn in een ziekenhuis opgenomen. De Ferryhill bevond zich op een half uur afstand van de haven toen het schip op een mijn liep. Een kustwachter verklaarde: ,,Het schip leek onmiddellijk na de ontploffing te breken. Het zonk zoo vlug, dat de beman ning geen tijd had in de booten te gaan." GRIEKSCH SOHIP GETORPEDEERD IN DE PORTUGEESCHE WATEREN. Het Grieksche s.s. ,,Hekatonarchos Drakoe- lis" (5329 ton) is 150 mijl van Feniche (Por tugal) door een Duitsche duikboot getorpe- deerd. Door de ontploffing werden zes op varenden gedood. De kapitein en 12 leden der bemanning zijn door het Italiaansche s.s. ,,Nino Padre" gered en naar Gibraltar ge bracht. De tien overige opvarenden zijn door een Spaansch schip in veiligheid gebracht. Het Grieksche schip voer, toen het werd aan- gevallen, in zuidelijke richting. De Grieksche consul te Londen deelt mede, dat 12 opvarenden van het schip zijn opge nomen door het Italiaansche vrachtschip „Nino Padre" en 10 door het Spaansche schip Antonio Fontana". Tien schepelingen zou den om het leven zijn gekomen. DE WOORDEN VAN CHURCHILL OP HET GOUDEN SCHAALTJE. Reuter seinde Maandagavond uit Londen: In antwoord op tal van vragen van neu trale waarnemers over de beteekenis van de opmerkingen van Churchill met betrekking tot de neutralen, wordt vandaag in gezag- h'ebbende -kringen te Londen verklaard, dat er aan herinnerd dient te worden, dat de redevoering een was van een reeks, waarin de ministers hun persoonlijke commentaren geven op den loop van den oorlog. Het was in feite een ,,praatje bij den haard" een toespraak voor de microfoon en niet een verklaring, welke beschouwd moet worden als een mededeeling over de regee- ringspolitiek, welke in het Lagerhuis zou moeten worden gedaan. Om deze reden moeten de neutralen de redevoering in het juiste licht zien. Niettemin werd Reuter er van in kennis gesteld, dat voor zoover gerefereerd werd den is. Een streek van den chauffeur, die ver- moedelijk van meening was, dat men een bui tenlandsche niet lastig zou vallen met een onderzoek. Nu moest de pseudo-Amerikaan- sche echter mee naar de grenspost en nau- welijks was zij binnen, of de grenspolitie kreeg een der portretten in handen, die de militaire attache vanmorgen van haar had rondgezonden. Ze is nog maar een goed uur geleden gearresteerd." „En het document, sir?" viel Gordon met een verstikte stem uit. ,,Helaas..." haalde de onderstaatssecreta ris de schouders op. ,,'t Is niet op haar ge vonden." ,,En bekent zij, het ontvreemd te hebben ,,Neen, zij beweert pertinent de dame niet te zijn, die gisteren met den trein Vlissingen- Roosendaal gereisd heeft. Maar die ontken- ning kan haar niet baten, natuurlijk. Zij staat in de eerste plaats tegenover uw getuigenis en bovendien kan zoonoodig ook het personeel van de ,,Zeeland" verklaren, dat zij tot de pas- sagiers heeft behoord. In elk geval wordt zij vastgehouden, totdat onze aanklacht is uit gezocht. Gordon was spoedig bekomen van zijn ver rassing. Nu het document zoek was gebleven, liet de arrestatie hem betrekkelijk onverschil- lig. ,,Ik moet nu zeker naar Nederland?" in formeerde hij in de veronderstelling, dat hij tot dat doel ontboden was. „Neen, voorloopig althans niet. Kapitein Swift heeft zooeven echter getelefoneerd om een nauwkeurig proces-verbaal van het ge- beurde. Daarvoor heb ik u laten ontbieden. Er is haast bij de zaak, want binnen drie dagen moet de jNederlandsche politie voldoende aan- wijzingen bezitten van de schuld van de vrouw, wil zij haar kunnen insluiten in het huis van bewaring. (Wordt v'ervolgd. I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1