Ruwe, pijnlijke lippen PUROL 1-Ut tvxeo-mehJ: op -&aa£t eett lAXUth&vkQ vuvt dwoftteot Buiteniand Dejoorlog in Europa. In korten tijd weer zacht en soepel door EEN SLOEP VAN DE WINDHUK ONTSNAPT. TERNEUZEN, 22 JANUARI 1940. (Ingez. Med.) KRIJGT CHILISALPETER VVEER EEN KANS? Het Handelsblad schrijft o.m. De meening, dat de oude Chilisalpeterin- dustrie, die tcch reeds vaak ten doode scheen te zijn opgeschreven in verband met de ge- weldige vlucht die de stikstofsynthese sedert den wereldoorlog heeft genomen, nu weer een beteren tijd tegemoet gaat, steunt op ver schillende argumenten: Ten eerste is thans de anders zeer omvangrijke uitvoer -van ver schillende, al dan niet gemengde stikstofmest- stoffen door Duitschland op de wereldmark- ten stop gezet. Dit geldt natuurlijk ook voor de belangen der Poolsche stikstoffabrieken, welke thans onder controle staan van de Duitschers. Men heeft bijv. dezer dagen kun- nen lezen, dat Ned.-Indie onlangs wat meer Chilisalpeter heeft ingevoerd ten gevolge van ontbrekende Duitsche leveranties, en Ned.- Indie sohijnt slechts een voorbeeld te zijn wat betreft niet-Europeesche verbruikslanden. Voorts zijn inderdaad de tegenwoordige bewa- peningsbehoeften aan salpeter evenals aan zekere andere stikstofvormen aanzienlijk, en wel ter vervaardiging van explosiestoffen, voor het nitreeren van talrijke halfproducten door salpeterzuur, b.v. voor tusschenproduc- ten van teerkleurstoffen, voor cellulosenitraat, voorts ook voor zekere kunstharsen enz. Doch veel belangrijker is uiteraard het meerdere verbruik voor de agrarische productie. Reeds deed zich bij den landbouw de laatste jaren veelal de neiging gevoelen,. om de natio- nale of internationale restricties te compen- seeren door grootere bemestingsintensiteit per eenheid van den beplanten bodem. Dit was b.v. het geval bij den Amerikaanschen katoen- verbouw en ook bij sommige cultuurgewas- sen in Azie. Op het oogenblik wordt behalve in de V. S. nog slechts zelden een stelsel- matige beperking van den graanverbouw, alsmede van andere voor de menschelijke en dierlijke voeding onmisbare primaire cultures toegepast, terwijl meestal een grootere pro ductie van vele andere agrarische grondstof- fen wordt nagestreefd. Dit komt dus neer op een grootere vraag naar meststoffen. De oprichting van synthe- tische fabrieken zoowel in de oorlogvoerende als in neutrale landen midden in den oorlogs- tijd brengt anderzijds vele bezwaren met zich mede. Met de oprichting van dergelijke fabrieken zijn b.v. zeer groote kapitalen gemoeid. Wat betreft de neutralen, deze kunnen thans niet zoo gemakkelijk meer rekenen op geregelde levering van de verschillende installaties die hiervoor vereischt worden; ook zijn thans de vaklieden voor het op gang brengen van de producties schaarsch. Onder deze omstandigheden wordt veelal aangenomen, dat de CorporaciOn de Ventas de Salitre y Yodo de Chile (te onzent beter bekend staande als .Chilian (Nitrate and Jodine Sales Corp."), welke naar men weet de geheele Chileensche salpeterindustrie op een semi-nationalen grondslag belichaamt en welke toch reeds sinds het bemestingsseizoen 1932/33 een langzaam, maar duidelijk herstel van de vroegere malaise te zien gaf, dit ge- nezingsproces thans zal kunnen versnellen. Het eigenlijke commercieele en financieele aspect van de Chilisalpeterindustrie wordt op het oogenblik hoofdzakelijk beinvloed door de in den aanhef gereleveerde feiten, voorts door de ontbinding van het in 1934 opnieuw ver- sterkte internationale stikstofkartel, waar- door de toch al door de ,,CiA" (Convention Internationale de l'lndustrie d'Azote) met bjjzondere tegemoetkoming bejegende Chili salpeterindustrie thans ten minste theoretisch haar kansen voor vermeerderde productie en afzet vergroot ziet. Wij zeggen: theoretisch, omdat ook hierbij nog moet blijken, of op de bepaalde tijdstippen ook de vereischte ladings- ruimte beschikbaar zal zijn. Hetzelfde geldt trouwens ook voor het tweede hoofdproduct van Chili, koper, dat thans eveneens gereeden afzet vindt, zoodat de oplossing van het vraagstuk van de Chileensche schulden en met name die, welke nog dagteekenen van de dagen van de ..Cosach", de voorgangster van de tegenwoordige CorporaciOn, o.a. ook van het bestaan van het geregelde verschepings- gelegenheid zal kunnen afhangen. Voor beide grondstoffen zal New-York een belangrijke doorvoerhaven blijken, waarbij echter de V. S. zelf waarschijnlijk 40 van de Chileensche salpeter zullen kunnen afnemen. De Corporation publiceert helaas nog steeds geen bijzonderheden omtrent de bestemming der verzonden hoeveelheden salpeter, doch slechts globale afzetcijfers. Er is voorts de laatste jaren steeds weer gebleken, dat de koers van den Chileenschen peso van beslis- sende beteekenis op de financieele uitkomsten was, hetgeen thans, gezien de daling van het pond sterling, waartegen salpeter op groote schaal wordt gefactureerd, te meer het geval is. Blijkens het verslag va*n de Corporacion per 30 Juni j.l. d.w.z, per einde van 't gebrui- kelijke bemestingsseizoen, steeg haar winst over het laatste boekjaar tot 2.726.687 tegen 2.265.536 over 1937/'38. hoewel haar sal- peterverkoopen ad 1.557.528 ton een vermin- dering aantoonden van 21.080 ton. Of men inderdaad nog ooit weer een maandelijkschen afzet van ca. 200.000 ton stikstof in den vorm van Chilisalpeter, zooals voor de groote malaise van deze industrie behaald, mag ver- wachten, moet nog blijken, wat intusschen is in tal van landen de synthetische productie van natronsalpeter en andere salpetervormen naar voren gekomen. Toch heeft alom de Chili-salpeter bij de boeren een goede repu- tatie behouden en het is ook in den loop der laatste jaren gebleken, dat propaganda ook in dit opzicht veel vermag. wen te stellen in hen wier taak het is voor ons alien te waken en geen vragen te stellen. Het is te verwonderen, dat de mobilisatie in Belgie nog niet algemeen is sedert de vijf maanden die ze oud is. Die beredeneerde voorzichtigheid getuigt van de wijsheid en de kalmte der Belgische regeering. Door die methode heeft men het land zonder schokken aan den nieuwen toestand kunnen aanpassen en niet voorbarig de nationale economie ver- stoord. Doch de algemeene mobilisatie voor fase E van het Veldleger en de territoriale diensten zal niet lang meer kunnen uitblijven. De lente nadert en met haar het tijdpefk der groote operaties te lande. Het wordt tijd van onder tot boven bereid te zijn. Het is de zwakheid van het defensief afhan- kelijk te willen zijn van de ware of geveinsde voorbereidselen van de andere partij. Een overweldiging van Belgie moet onmogelijk worden gemaakt. Volgens een andere autoriteit, kolonel Requette, beleeft Belgie nu een tweede uit- gave van de alarmperiode van November 1.1. Hij schrijft ons: Duitschland moet zuinig met zijn mid- deelen omgaan. Alleen plannen die onmiddel- lijk voordeel geven kunnen worden uitge- voerd. Een offensief eischt in de modeme oorlogvoering het verbruik van enorme mid- delen; indien het geen spoedig en definitieve uitwerking heeft, is het noodlottig. De blok- kade zou er door versneld in plaats van ge- remd worden. Daarom is een grootscheepsche aanval tegen de Maginot-linie onwaarschijnlijk. Zelfs een opmarsch van dertig kilometer zou vol- strekt niets aan den algemeenen toestand veranderen, terwijl kostbare, moeilijk te ver- "vangen grondstoffen zouden worden ver- bruikt. Een doortocht door Belgie en Nederland biedt geen gunstiger vooruitzichten. Het aantal en de kracht van Duitschlands vijan- den zou te sterk worden. Wat Duitschland betreft, het izou den handel dooden die het met deze landen onderhoudt. Duitschland zou geen mooier geschenk aan de Fransche en Britsche staven kunnen bezorgen dan een doortochtpoging door genoemde twee neutrale staten. Op slag zou de macht der geallieer- den aangroeien met meer dan een millioen soldaten. De numerieke kracht zou van het eene naar het andere kamp overgaan. De Fransche linie zou zich uitstrekken tot aan de Zuiderzee. Militair gesproken is die krijgsoperatie on- redelijk en niets in het verleden staat toe te denken dat het Duitsche legercommando on- redelijke ondememingen begint. In Oosten- rijk, Tsjecho Slowakije en Polen waren de goede kansen en de risico's zorgvuldig gewikt en gewogen. In het Westen is de mogelijk- heid eener verrassing thans uitgesloten; de risico's overtreffen oneindig de kans van slagen. Aldus Requette die daarom niet beweert, dat de laatste dagen niets gebeurd is. Tenge- volge der blokkade is Duitschland alleen op de neutralen aangewezen om zijn voorraden aan te vullen. In plaats van door een aanval een einde te stellen aan de bevoorrading, zal het trachten den import uit die landen te verhoogen. Men weet trouwens dat voort- durend moeizame onderhandelingen daarover gevoerd worden. De Belgen, aldus deze hoofdofficier, zouden ongelijk hebben den indruk te wekken, dat zij zich zelf niet bewust zijn van de kracht van hun tegenwoordige strategische positie. LITERATE UR VOOR DE DUIKROOT, DIE DE ROYAE OAK TOT ZINKEN BU YOUT. Een boekhandel te Leipzig heeft duikboot- commandant Prien, die in de bocht van Scapa Flow het Engelsche slagschip Royal Oak tot zinken heeft gebracht, een verzameling uit de beste Duitsche literatuur aangeboden. Omdat aan boord van de duikboot slechts weinig plaats is, zal deze volgens het voorstel van luitenant ter zee eerste klas Prien uit slechts twintig deelen bestaan. Zoodra de bemanning deze boeken zal hebben gelezen, dan zal de boekhandel er andere weriken voor in de plaats geven. NAKLANK VAN HET GEVECHT VAN DE „GRAF SPEE". Dr. Walter Meerhoff, een geboren Duit- scher, die te Montevideo als oogarts is geves- tigd en verklaard had, dat vier Duitsche leden der bemanning van de ,,Graf Spee" na den slag voor de Rio de la Plata lijdende waren aan verschijnselen van gifgassen, is ontslagen uit zijn functie bij het ziekenhuis. De regeering van Uruguay heeft van dit be- sluit mededeeling gedaan in een decreet, dat onderteekend is door den president en den minister Van volksgezondheid. Een officieele commissie van onderzoek, bestaande uit negen geneesheeren had onlangs verklaard, dat er geen sporen van gas waren geweest. De zoojuist in Engeland teruggekeerde kapiteins van Britsche koopvaardijschepen, die gevangen werden gehouden aan boord van de ,,Graf Spee" ten tijde, dat dit Duitsche oorlcgsschip voor de monding van de La Plata slag leverde met Britsche oorlogs- bodems, hebben verteld, dat na het gevecht de gesneuvelde Duitschers aan dek werden ge- legd, waama de lijken werden besproeid met een zeer sterk desinfectiemiddel, dat een scherpen en onaangenamen reuk had. Een groot gedeelte van het schip werd eveneens op deze wijze behandeld. De Britsche gevangenen op de ,,Graf Spee" verklaarden voorts, dat zelfs de meest oner- varen leden der bemanning van het Duitsche schip geen oogenblik over het mogelijk ge- bruiik van gasgranaten hebben gesproken. WEDEROM TWEE NEUTRALE SCHEPEN GETORPEDEERD. Volgens de bij de reederij ontvangen tele gram is het Zweedsche s.s. ,,Pajala" (6873 ton), door een duikboot zonder waarschuwing getorpedeerd en binnen 25 minuten gezonken. Het schip, dat een lading graan aan boord had, was op weg van Buenos Aires naar Zweden. De geheele uit 35 koppen bestaande bemanning is in een schotsche haven aan wal gegaan. Voorts is het Deensche motorschip Cana dian Reefer (1831 ton) ter hoogte van Kaap Finisterre (Spanje) getorpedeerd. De beman ning van 26 koppen werd gered door een Spaansche visschersboot. Het Deensche schip was op weg van Palestina naar Engeland. AANKOOP VAN CANADEESCHE TARWE DOOR RUSLAND. Naar de „Daily Telegraph" meldt, zijn door de sovjet-regeering in de laatste twee dagen twee millioen schepels Canadeesche tarwe aangekocht. De ladingen waren be- stemd voor Wladiwostok aan den Stillen Oceaan en de mogelijkheid, dat dit graan naar Duitschland zou kunnen worden verscheept, acht het blad niet groot. De aankoopen zijn niet verricht via de Canadeesche tarwecen- trale, doch door Amerikaansche makelaars. TWEEDUIZEND MUNITIEFABRIEKEN IN ENGELAND AAN HET WERK. De minister van voorraden, Leslie Burgin heeft Zaterdag, volgens Havas, te Birming ham, een rede gehouden, waarin hij onder meer zeide, dat het aantal der firma's, die aan de fabricage van munitie werken, in drie jaren tijds was gestegen van twaalf tot onge- veer tweeduizend. De twee Fransche tropedojagers (een er van is de ,,Kersaint") waren het eerst ter plaatse. Zij pikten de schipbreukelingen uit eenige reddingbooten op en vroegen toen per radio om instructie. Deze luidde, dat zij zich naar Marseille moesten begeven, waarheen zij thans onderweg zijn. De Italiaan ,,Oonte Biancamano" arriveerde niet lang daama en nam eveneens een aantal schipbreukelingen aan boord, gelijk oak de ,,Ville d'Ajaccio" deed. Ook deze beide vaartuigen zijn onder weg naar Marseille. De ,,Ville d'Ajaccio" onderhoudt een dienst tusschen Marseille en Corsica. Ofschoon het, aoodra de ramp bekend werd, onzeker was, waarheen de schepen, die de red ding zouden verrichten, zich met de geredden zouden begeven, werden te Toulon in allerijl maatregelen getroffen om de ziekenhuizen en klinieken gereed te maken, om de schipbreu kelingen op te nemen. De kapitein van een der oorlogsschepen heeft, naar United Press meldt, gerappor- teerd, dat de ,,Orazio" in vlammen van gigan- tlsche afmeting gehuld is. De passagiers waren van dekens en kleeren voorzien, toen zij opgepikt werden. Aan boord bevonden zich o.a. de Italiaan- sche militaire luchtvaartmissie, met luitenant- kolonel Francesco Minucci aan het hoofd, die zich naar Bolivia begeeft. Verder de nieuwe Italiaansche gezaijt voor Panama, Renato Silenci, en de Zwitsersche consul-generaal voor Ecuador, Roberro Osterwalder. Naar ons werd medegedeeld, is onder de passagiers, ook een Nederlander, nl. de heer G. Witmondt uit Amsterdam. De ,,Orazio" was op weg naar Zuid-Ameri- kaansche havens. (De Crt.) (Ingez. Med.) BELGISCHE HOOFDOFFICIEREN OVER DEN TOESTAND. Beredeneerd geivaar is er niet. Schier alle gesprekken in politieke kringen in Belgie en ook daarbuiten, loopen, schrijft men uit Brussel aan het R. N., de laatste dagen over het waarom der jongste militaire maatregelen. Men begrijpt, dat dit een dankbaar onderwerp is voor de herbergstra- tegen ,,les strateges en chambre", enz. Inte- ressanter is het evenwel het oordeel van ingewijden te vernemen, tot wie in de eerste plaats mag worden gerekend luitenant-gene- raal Tasnier, gewezen directeur der militaire school te Brussel: Het beste is, aldus zeide hij ons, vertrou- Voorzorgsmaatregelen in Belgie. Terwijl de verloven, volgens de corr. van het Hbld., weer hersteld worden, gaat men anderzijds voort het Belgische leger te ver- sterken. Zoo worden de laatste dagen reeds reservisten opgeroepen van de fase E, den vijfden en laatsten trap van de mobilisatie. Degenen, die naar de berichten aan de Bel gische radiostations luisteren, zullen mis- schien ook al geconstateerd hebben, dat sedert enkele dagen geen „weervoorspellin- gen" van het Koninklijk Meteorologisch In stituut te Ukkel volgens de laatste waarne- mingen" meer worden medegedeeld. Ook de dagbladen krijgen niet meer maximale en minimale temperaturen. Men moet in het buiteniand, dat belang: zou kunnen stellen in het a.s. weer in Belgie, dus maar zelf trach ten te berekenen, hoe het daar zal wezen. De Belgische weerkundige dienst helpt daar- bij niet meer mee. Ook zijn in de grensstreek thans alle weg- wijzers verwijderd. Een weekblad wijst er echter op, dat ook zoo de mogelijkheid blijft bestaan, dat door onschuldig lijkende recla- meborden, toch de weg aan vreemdelingen gewezen kan worden. Dat zou ook in 1914 het geval zijn geweest. Het toeval wil, dat juist, terwijl men hier weer zoo bezorgd is over een mogelijken aanval uit de lucht, de onderscheidingen los kwamen voor buiten- landsche deelnemers aan de in maand Juli gehouden internationale luchtvaartmeeting, en dat daarbij, naast den opperbevelhebber van de Fransche luchtmacht, generaal Vuille- min, ook de inspecteur-generaal van de Duit sche luchtmacht generaal Milch, benoemd wordt tot grootkruis in de Leopoldsorde. ROME KAN HET CENTRUM WORDEN VAN DE DIPLOMATIEKE VREDESACTIE. De Katholielke bisschop van Denemarken, Mgr. Suhr, heeft na zijn terugkeer uit Rome, waar hij een bezoek aan den Paus heeft ge bracht, aan een medewerker van de Natio nal Tidende" te Kopenhagen verklaard, dat de eenige boodschap, welke de Paus hem medegegeven heeft, is dat hij hoopte, dat God spoedig vrede aan de wereld zal schen- ken. De Paus verlangt voor alles een recht- vaardigen vrede. Verder is het standpunt \an den Heiligen Stoel voldoende bekend uit de Kerstboodschap van den Paus. De Paus heeft Mgr. Suhr verder mede gedeeld, dat hij alles doet wat in zijn vermo- gen ligt, doch hij stuit op groote moeilijk- heden. De Paus was zeer pessimistisch ge- stemd. De Heilige Stoel wenscht in zijn vredes- actie niet in dezelfde positie te komen als Benedictus XV, die door president Wilson werd tegengewerkt. Daarom bereidt de Paus thans een samenwrking met de Vereenigde Staten voor. Rome kan het centrum van de diplomatieke vredesactie worden. Mgr. Suhr zeide Vervolgens niet te gelooven in een eeuwigen vrede op aarde. Er zijn ge- vallen, dat men naar de wapens moet grjj- pen, zooals thans in Finland het geval is. Een pacifisme, dat dit recht ontkent, mits alle gevoel voor de werkelijkheid. AUSTRALIA LEVERT MUNITIE AAN ENGELAND. Reuter meldt uit Melbourne: Het Austra- lische oorlogs-kabinet heeft zijn toestem- ming verleend voor de levering van munitie tot een bedrag van 2.750.000 pond sterling aan Engeland. Er zijn onderhandelingen gaande voor de levering van nieuwe hoeVeel- heden. AMERIKA EN HET ONDERZOEK VAN DE POST DOOR ENGELAND. De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken, Oordell Hull, heeft in een persconferentie doen uitkomen. dat de Ber- muda-eilanden wellicht zullen zijn uitgescha- lceld als tusschenstation voor den trans- atlantischen luchtdienst, tenzij men tot een bevredigende oplossing zou kunnen komen inzake het onderzoek van de post van de Vereenigde Staten door Groot-Brittannie. De Times meldt uit Las Palmas: Een sloep van het Duitsche s.s. Windhuk, aan boord waarvan zich vijf officieren van het schip en 24 passagiers bevonden, is te Las Palmas aangekomen. De sloep stond onder leiding van den officier Albrecht. De 29 man verlieten op 5 November Lobito en op den 16den November namen zij buiten de terri toriale wateren voorraden drinkwater in van een Spaansche visschersboot. Hoewel de sloep een benzinemotor aan boord had, ge brui'kte men bijna voortdurend het zed. Alle navigatie-instrumenten, evenals de paspoor- ten werden in orde bevonden, hoewel geen vergunning tot vertrek uit Lobito was ver- kregen. ITALIAANSCH SCHIP IN BRAND. Duizend opvarenden goeddeels gered. Het Italiaansche motorschip „Orazio" (11.669 ton) met ongeveer 1000 opvarenden aan boord, is Zondagochtend tusschen Genua en Barcelona in brand gevlogen. 's Avonds zond het schip S.O.S.-seinen uit met de mededeeling, dat de reddingbooten met de passagiers waren gestreken. Onmid- dellijk zetten verschillende schepen, o.a. twee Fransche torpedojagers, koers naar het be- dreigde schip. Een groot deel van de opvaren den bevond zich 's avonds laat in veiligheid aan boord van de beide torpedojagers, van de Italiaansche pakket'boot „Conte Biancamano" en van het Fransche schip ,,Ville d'Ajaccio". Met het oppikken van de overigen was men toen nog bezig. Het aantal te hulp gesnelde schepen neemt steeds toe. Men mag dan ook verwachten, dat eveneens de rest van de schipbreukelingen gered zal worden. Schip verloren. Het schip staat in vlammen en wordt ver loren geacht. Het bevond zich op ongeveer 100 K.Mj van Toulon, toen de brand uitbraik. Biijkbaar zag de kapitein de situatie aanvan- kelijk niet zoo ernstig in en dacht hij het vuur meester te kunnen worden, want pas des avonds liet hij S.O.S. seinen. BIJ SALLA WOEDT EEN BITTERE VELDSLAG. Er wcrdt bitter gevochten rondom Marki- jarvi, op ongeveer 30 km ten Westen van Salla. De Russen staan thans, nu hun offen sief gebroken is, nadat zij ernstig het kop- station Kemijarvi hadden bedreigd, voor een tegenaanval, die hen reeds veel mijlen heeft teruggedreven. Het resultaat van den strijd is echter nog onzeker. De Russen verzamelen hun strijdkrachten en werpen geimproviseer- de versterkingen op in een halfcirkelvormige opstelling. Beter gevoed en uitgerust dan de troepen. die aan andere fronten worden ver- slagen, zullen de Russische troepen waar schijnlijk een hardnekkiger weerstand bieden en men denkt, dat een nieuwe veldslag met onzekeren uitslag, maar van vitaal belang, op handen kan zijn. Militaire kringen te Helsinki ramen, dat de Russen twee divisies hebben in den sector van Salla. Ofschoon zij door hun terugtocht een belangrijk militair voordeel hebben verloren hebben de Russen thans veel beter verbindin- gen met hun achterland en krijgen zij voed- sel en wapenen langs wegen, die zij zelf heb ben aangelegd en die loopen tot aan den spoorweg van MoermanskLeningrad. De Russische luchtmacht is vooral actief geweest in Zuid-Finland, waar meer dan 300 bommen werden geworpen, die echter geen ernstige schade aanrichtten. In het zuidwes- ten deden Russische vliegers aanvallen op Abo en de omliggende eilanden, alsmede 'Hango, Eckenas en Karis, waar slechts ge ringe schade werd aangericht. Het noorden des lands is eveneens gebombardeerd, doch volgens de eerste berichten zijn er weinig slachtoffers. Van betrouwbare zijde wordt medegedeeld dat Finsche patrouilles een Russische divisie aan het front van Salla, ten noorden van de wespentaille" van Finland, van de achter- waarts gelegen bases hebben afgesneden. De thans heerschende koude veroorzaakt in de noordelijke provincies van Rusland steeds grooter ongerustheid en naar het Finsche blad ,,Ussi Suomi" meldt, neemt de ontevre- denheid in de districten Moermansk en Petro- koj toe. De levensmiddelenvoorziening is moeilijk; aan brandstoffen begint gebrek te komen. De bevolking begint openlijk in ver- zet te komen tegen de oorlogspolitiek van het Kremlin, dat zij verantwoordelijk stelt voor de ellende, waaronder het volk gebukt gaat. Een groot aantal ontevredenen is gearres teerd. De Finsche regeering is voornemens op eigen kosten tien Zwitsersche chirurgen in dienst te nemen voor de militaire hospitalen. Het politieke departement en het opperbevel van het leger hebben hun goedkeuring hier- aan gehecht en bovendien toestemming ver leend, dat het hoofd van den geneeskundigen dienst van het Zwitsersche leger een collecte houdt onder de hospitaaltroepen, waarvan de opbrengst zal dienen tot gedeeltelijke bestrij- ding van de kosten der tien Zwitsersche chi rurgen. DE VERLOREN ENGELSCHE DUIKBOOTEN. Naar de Times in Kopenhagen uit Berlijn heeft vemomen, zouden de vier Britsche offi cieren en de 26 leden van de bemanning van de Britsche duikbooten, die zich thans in krijgsgevangenschap bevinden, door het vei ligheidstoestel in staat zijn geweest zich te redden. Welingelichte kringen te Londen zijn van oordeel, dat de duikbooten niet getorpedeerd kunnen zijn en evenmin op een mijn kunnen zijn geloopen, aangezien in dit geval onge- twijfeld niemand zou hebben kunnen ontsnap- pen. De Duitsche' autcriteiten weigeren er zich over uit te laten of de 30 overlevenden afkomstig zijn uit de drie onderzeebooten of wellicht uit 1 of 2 der schepen. Men is ge- neigd de conclusie te trekken dat althans een der duikbooten is vastgeloopen in een ijzeren net, hetwelk de Duitsche basis moest verdedi- gen tegen het optreden van deze schepen. GEMEENTERAAD. Donderdag a.s., des nam. 2 uur, zal door den raad dezer gemeente een openbare ver- gadering worden gehouden, waarbij de vol- gende punten in behandeling komen. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van burg, en weth. tot het toekennen van een vergoeding ingevol- ge art. 13 der L. O. wet 1920 aan P. L. van Leemput. 4. Idem tot het benoemen van een onder- wrjzer aan de openbare ulo-school. De voordracht luidt als volgt: 1. Johan P. J. Veldhuijzen te Wormerveer; 2. Teunis de Jong te Oud-Beijerland; 3. Izaak J. Baart. 5. Idem tot het benoemen van een onge- schoold arbeider. De alphabetische aanbeveling luidt als volgt: C. Drabbe te Driewegen, 'L. J. Dekker te Sluiskil, A. Hamelink te Terneuzen, M. Jansen te Driewegen, F. M. Lauret te Terneuzen, W. Penne te- Terneuzen. 6. Idem tot het benoemen van eenige leden van het Burg. Armbestuur, we- gens periodieke aftreding van de hee- ren G. Dees, L. van den Hemel en J. Scheele. Aanbevolen worden: vacature Dees: 1. G. Dees en 2. D. Marijs; vacature L. v. d. Hemel: 1. L. v. d. Hemel en 2. A. Weijnen; vacature J. Scheele: 1. A. Duine en 2. M. Jansen, beiden te Sluis kil. Idem voor afwijzend te beschikken op een verzoek van J. de Regt tot afstand van een gedeelte erfpachtsgrond, het omleggen van een trottoir en het ach- teruit brengen van hekwerk. 8. Idem tot het vaststellen van een ach- tergevelrooilijn voor het perceel sectie D 520 aan de Emmalaan. 9. Idem tot het verharden van de Nieuwe Kerkstraat te Sluiskil. 10. Idem tot het beschikken op een aan- vrage tot het voteeren van gelden tot het aanschaffen van een nieuwe lees- methode voor alle klassen der R.K. school voor g. 1. o., alhier, ingevolge art. 72 der L. O. wet, door het R.K. Kerkbestuur St. Willibrord. 11. Idem tot het vaststellen van een ver- ordening, regelende de samenstelling en werkkring der vaste commissies van bijstand. 12. Idem tot wijziging van het ambtena- renreglement in verband met eventueele jeugdaftrek van ambtenaren. 13. Idem tot vaststelling van een arbeide- overeenkomstenverordening. 14. Idem tot het voorloopig vaststellen van de gemeenterekening en die van het Woningbedrijf over 1938. 15. Idem tot het beschikken op verzoeken, inzake ontheffing wegenbelastlng dienst 1939. 16. Idem tot het beschikken op verzoeken, inzake ontheffing schoolgeld, dienst 1939. 17. Onderzoek geloofsbrieven van nieuw- benoemde raadsleden. KROONSTAD GEBOMBARDEERD. Uit Helsinki wordt gemeld, dat de Finsche luchtmacht na de hevige Russische aan vallen der afgeloopen week thans tot het tegenoffensief is overgegaan. De Finsche vliegers hebben, naar officieel van Finsche zijde bevestigd wordt, een aantal Sovjet-Rus- sische luchtbases in Estland gebombardeerd. Voorts vemeemt United Press uit Kopen hagen, dat ook de Russische verdedigings- werken te Kroonstad door de Finsche lucht macht bestookt werden. Welk een geweldige hoeveelheid materieel de roode vliegers gebruikt hebben, blrjkt wel uit de officieele schatting, volgens welke zij Zaterdag in totaal 3000 bommen op de Fin sche steden wierpen. Zij bereikten daarmede alleen, dat groote verwoesting werd aange richt, drie personen gedood en eenige tien- tallen gewond werden. DE PRO VINCI ALE STOOMROOT- DIENSTEN op de Wester- en Ooster-Schelde hebben voor het grootste gedeelte oak den strijd tegen de ijsmassa moeten opgeven en blijft er thans voor de verbinding van Zeeuwsch-Vlaanderen met Walcheren en Zuid-Beveland alleen nog over de veerdiensten van Vlissingen op Bres- kens en omgekeerd en VlissingenTerneuzen been en weer. Zoowel op de heen- als op den terugweg wordt voor zoover er passagiers zijn en de toestand van het ijs het toelaat telkens aan den steiger te Borssele aangelegd. Tot heden kon de dienst VlissingenBres- kens, hoewel met vertraging, vrij regelmatig worden onderhouden, doch voortdurend nemen de ijsmassa's op de Schelde in omvang toe. De dienst VlissingenTerneuzen ondervond heden reeds grooten hinder van het ijs. De eerste boot uit Vlissingen kwam op tjjd alhier aan, zoodat ook de eerste boot van Terneuzen naar Vlissingen normaal vertrok, doch met vertraging te Vlissingen aankwam. Later op den dag werd de vertraging steeds grooter en kwam de tweede boot alhier om 11.40 aan, die om 12.40 weer naar Vlissingen vertrok. Hierop werd om 2.30 van Vlissingen afge- varen en kwam de boot om 4 uur in de bui- tenhaven aan. Direct na aankomst werd de reis naar Vlissingen weer aanvaard. Zoolang het mogelijk is, zal de boot in de middenhaven aankomen, doch het blijkt steeds moeilijker te worden en zal het van den ijs- gang afhangen of de provinciale boot de middenhaven dan wel de buitenhaven binnen- loopt. Indien de vorst blijft aanhouden, zal het kunnen gebeuren, dat ook deze veerdiensten gestaakt moeten worden, waardoor Zeeuwsch- Vlaanderen van overig Nederland geisoleerd zal zijn. In verband hiermede zou het dringend ge- wenscht zijn dat door de bevoegde autoritei- ten bij de Belgische Regeering werd aange- drongen om voor de bewoners van Zeeuwsch- Vlaanderen zoodanige faciliteiten te verlee- nen, dat zij met een bewijs van Nederlander- schap de grens konden overschrrjden, tenein- de hen in staat te stellen via Antwerpen hun reis naar (Nederland" te kunnen maken. IN ONZE HAVEN hebben een Estlandsth stopmschip em een Nederlandsche motorschoener, die op weg waren naar Antwerpen, geen kans meer ge zien de plaats van hun bestemming te berei- ken en zjjn nu in onze buitenhaven binnen gekomen. AANVARING OP DE REEDE. Hedenmorgen kwam alhier binnen het Bel gische stoomschip ,,Adolphe Urban" geladen met pekkolen van New-Castle voor Gent, dat hedenochtend om 4.20 op de reede te Vlissin gen was aangevaren door het Engelsche stoomschip ,,Capito", tengevolge waarvan de brug van de „Adolphe Urban" gedeeltelijk was weggeslagen en de bakboord reddingboot werd vemietigd. POLS GEBROKEN, Vrijdagmiddag kwam bij het schaatsen- rijden op de Vest een meisje zoo ongehikkig te vallen, dat zjj haar pols brak. EEN WAARSCHUWING. Het bljjkt nog steeds, dat enkele schaatsen- rijders het niet kunnen laten om z.g. slingers te maken, hoewel zulks, in verband met de hieruit voortvloeiende mogelijke gevaren voor zichzelf en anderen, verboden is. Ondaniks een door de politie gegeven waarschuwing gingen enkele schaatsenrijders hiermede toch door, zoodat zij van het ijs verwijderd werden en tegen hen proces-verbaal werd opgemaakt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2