ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN IN OIPLOMATIEKEN DIENST. AKKER TJES No. 10.019 MAANDAG 22 JANUARI 1940 80® Jaargang Binnenland Feuilleton Verkouden EERSTE BLAD OPENBARE RAADSVERGADERING. helpen direct TER NEUZENSCHE COURANT ARONNEMENTSPRIJSBinnen Temeuzen 1,35 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,65 per 3 maanden Brj vooruitbetaling fr. per post 6,per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,10, overige landen f 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen by vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTTENVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTLENper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. BIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. De Burgemeester van TBRNEUZEN brengt ter openbare kennis, dat een open- bare vergadering van den raad dier gemeente is belegd op Donderdag 25 Januari 1940, des namiddags 2 uur. Temeuzen, 19 Januari 1940. De Burgemeester van Terneuzen, P. TELLEGEN. DIENSTPLICHT. Uitspraak inzake vrijstelling. De Burgemeester van TERNEUZEN, brengr. ter algemeene kennis, dat een uitspraak op aanvragen om vrijstelling van den Dienst- plicht, ter Secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen. a. door den ingeschrevene wien de uitspraak geldt of door diens wettelijke vertegen- woordiger. b. door elk der overige voor deze gemeente Voor dezelfde lichting ingeschreven per- sonen of door hun wettelijke vertegen- woordigers. Het verzoekschrift moet met redenen om- kleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericbt aan de Koningin, doch worden ingediend bij den Burgemeester, ter secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending. Terneuzen, den 19 Japuari 1940. De Burgemeester voomoemd, P. TELLEGEN. OPNIEUW PERIODIEKE VERLOVEN. De Regeeringspersdienst meldt: De Regeering acht den toestand thans zoo, dat aangenomen, dat daarin geen onver- wachte veranderingen ten ongunste ontstaan met ingang van Woensdag 24 Januari (vertrek Dinsdag 23 Januari na den dienst) opnieuw periodieke verloven kunnen worden verleend. Deze datum kan niet vroeger worden gesteld om verkeerstechnische redenen. INLIJVING VAN DIENSTPLIOHTIGEN LIGHTING 1940. De Regeeringspersdienst meldt: Het ligt in het voornemen om de hierna vermeldde ploegen dienstplichtigen van de lichting 1940 in te lijvcn op de daarbij aan- gegeven datums. Onder de op te roepen dienstplichtigen zijn niet begrepen zij, die zijn bestemd voor officiersopleiding en voor op- ieiding tot onderofficier-administrateur. De dienstplichtigen van de lichting 1940, inge- deeld bij het lste en 2de regiment huzaren en bestemd voor paardenverzorger en -oppasser- brj de Koninklijke Militaire Academie of Rijsohool, eerste ploeg, worden nader toege- wezen aan het 2de regiment wielrijders. Hun inlijving zal, zooals hierna is vermeld, ge- schieden op 15 April 1940. Dienstplichtigen van de hierna vermelde ploegen, die vrijstelling wegens kostwinner- schap of wegens persoonlijke onmishaarheid dan wel uitstel van eerste oefening verlangen, kunnen daartoe aanvraag doen. Voor zoover de inlijving in Februari a.s. geschiedt, moet de aanvraag met den meesten spoed worden ingezonden. Geldt het vrijstelling, dan moet de aanvraag door of vanwege den dienstplich- tige worden gedaan bp den burgemeester. Roman van JOHANN D. DEGREEJF. (Nadruk verboden.) 11) Vervolg. Niemand dan mylord en mij was het be- kend, dat we een kleine comedie hadden ge- insinueerd en ik veronderstel natuurlijk, dat lord Trevelyan tegenover iedereen geheim- houding heeft betracht"... Vragend keek hy Gordon aan. Deze wilde bevestigend antwoorden, doch plotseling aar- zielde hij. Hij dacht aan de partij bij lord Hendon en trachtte zich te herinneren, wat hij zich daar had laten ontvallen. De onderstaatssecretaris bemerkte zijn aar- zeling. Zijn gelaat betrok. „Hebt u, Tre velyan?"... vroeg hij koud. „Neen, sir", antwoordde Gordon gejaagd. „Ik herinner mij echter, eergisterenavond wel aan lord "Hendon te hebben meegedeeld, dat Ik den volgenden morgen op reis moest. Flemington kwam van de telefoon terug, waaraan hij door u ontboden was, en deelde lord Hendon mee, dat hij d6p£ches had voor Tokio. En toen ik daarop aan de telefoon geroepen werd vroeg mylord, of ik 66k depe- ches had voor Tokio. Meer woorden zijn er in verband met deze reis niet gesproken". Sir Buddock's gelaat klaarde op. Hoofd- schuddend wendde hij zich tot de detectives. „Ik gel oof niet, dat die uitlatingen iets met de geschiedenis uitstaande hebben. Bij lord Hendon verschijnen geen spionnen aan huis. Wat is uw meening, mister Johnson?" De oudste der detectives, die in -gedachten Geldt het uitstel van eerste oefening, dan moet de dienstplichtige een schriftelijk ver- zoek richten aan den Minister van Defensie, by voorkeur door tuschenkomst van den bur gemeester. Is de reden van het verzoek ge- legen in studiebelangen, dan moet een ver- klaring worden bijgevoegd, afgegeven door het hoofd van de onderwijsinrichting. Er moet op worden gerekend, dat uitstel van eerste oefening slechts op uiterst be- perkte schaal zal worden verleend. Opkomst op 12 Febmari 1940: Luchtvaartregimenten, eerste ploeg; 3de en 4e regiment huzaren, voor zoover be- treft de paardenverzorgers en -oppassers bij de Koninklijke Militaire Academie of Rij- school, eerste ploeg; 4de regiment huzaren, voor zoover betreft de paardenverzorgers hij het Remontedepot, eerste ploeg. Opkomst op 15 April 1940: 2de regiment wielrijders; lste regiment huzaren (geen paardenoppas- sers en -verzorgers) lste, 2de, 3de en 4de regiment huzaren, voor zoover betreft de paardenverzorgers en -oppassers bij de Koninklijke Militaire Aca demie of Rijschool, tweede ploeg. Opkomst op 6 Mei 1940: 2de regiment genietroepen (verbindings- troepen), eerste ploeg; 3de regiment genietroepen (verliehtings- troepen), eerste ploeg. korps pontonniers en torpedisten (ponton- niers en torpedisten), eerste ploeg; 4de regiment huzaren, voor zoover betreft de paardenverzorgers bij het Remontedepot, tweede ploeg; lste en 2de regiment huzaren-motorrijder. Opkolmst op 3 Juni 1940: -Luchtvaartregimenten, tweede ploeg; compagnie intendancetroepen, derde ploeg; lste regiment genietroepen (pioniers), eer ste ploeg. Opkomst op 17 Juni 1940: lste regiment luchtdoelartillerie, derde ploeg; regiment kustartillerie, tweede ploeg. REGEERING VERHOOGT DE BIETENPRIJS OM SUIKERPRODUCTIE MET 25 TE VERHOOGEN. De rogeering heeft, voigens het Handels- blad, den garantieprijs van suikerbieten voor den komenden oogst verhoogd tot 12,50 per ton. Vorig jaar bedroeg deze ao-nvankelijk f 10,25, doch de oogst is, onder den invloed der productiekosten-verhoogende oorlogsom- standigheden uitbetaald op basis van f 11,25. Reeds onlangs hebben wij gemeld, dat de regeering het voor steun (garantieprijs) in aanmerking komende bietenareaal wenscht te zien uitgebreid met ieen vierde deel, waarbij wij toen de opmerking maakten, dat het mid- del tot verwezenlijking van dezen wenscht zou moeten zijn een aanmoedigings-verhooging Van den gegarandeerden bietenprijs. Dit is thans klaarblijkelijk gedaan. De beoogde uitbreiding ad 25 zal neer- komen op een stijging onzer suikerproductie met 55 tot 275 millioen kilo. De binnenland- sche directe len indirecte con sump tie bedraagt 220 millioen kilo, zoodat de extra-productie geheel beschikbaar zal zijn hetzij voor voor- raadvorming zoo de overeengekomen jaar- lijksche invoer van 60.000 ton Javasuiker ge heel of voor een groot deel zou uitblijven hetzij voor den export van suikerhoudende producten. Van deze is de gecondenseerde melk de belangrijkste; zij bevatte vorig jaar n.l. 55.000 ton suiker, dus precies de hoeveel- heid, welke de regeering thans extra wil doen produceeren. Hoewel de garantieprijs der suikerbieten thans hooger is geworden, zal de agrarische crisisheffing op de consumptiesuiker niet be- verzonken zat, schrok op. ,,Als lord Trevel yan met niemand over zijn missie gesproken heeft is het uitgesloten, dat de spionnage er kennis van kan hebben gedragen", antwoord de hij gedecideerd. ,,Wij kunnen ons dus slechts bepalen tot vermoedens. Is bijvoor- beeld de veronderstelling zoo gewaagd, dat de Pistool-Engel slechts toevallig de hand heeft gelegd op het bewuste document? Het feit, dat men Sir Flemington een mannetje heeft meegegeven bewijst overduidelijk, dat zij bij hem zochten, wat zij nu bij lord Tre velyan gevonden hebben. „Vergeet niet, sir", ging de detective na een oogenblik voort, „dat de Internationale spionnage in dezen tijd dubbel op haar qui- vive is. Zij weet niet slechts dat de vraag- stukken, die zich met betrekking tot een nieuw Vlootverdrag tusschen Amerika, Enge- land en Japan hebben voorgedaan, om advies worden gezonden naar de ambassadeurs, die geaccrediteerd zijn bij de Regeerinen in Was hington en Tokio, doch zij is er ook van op de hoogte, dat er met Berlijn, Parijs en Rome thans nota's gewisseld worden, die de be- langstelling overwaard zyn. Wij weten, dat de havenplaatsen met con- tinentale verbindingen ea ook Croydon den laatsten tijd dubbel scherp in het oog worden gehouden. Het lijkt me daarom lang niet uit gesloten, dat byvoorbeeld iemand lord Tre velyan van ILiverpool Street Station naar Harwich heeft zien vertrekken. Men weet, dat hij aan Buitelandsche Zaken verbonden is en het is niet onmogelijk, dat hy iets be- langrijks bij zich heeft. Een telefoontje was toen reeds voldoende, om de Pistool-Engel in het geweer te roepen, waarvan ik toevallig weet. dat zij in Harwich resideerde sinds eenige weken. Die label was in twee minu- ten tyds in orde gemaakt en er hoeft dus heelemaal geen sprake te zijn geweest van een nauwkeurig voorbereid plan. Myn ge- voelen is, dat die dame fabelachtig veel ge- hoeven te worden verhoogd. Want niet alleen is de marktprys gestegen, doch bovendien is de opbrengst van bedoelde heffing v661 groo- ter dan het hedrag, dat voor den bietensteun n66dig is. DUITSCHLAND ACHT DE TORPEDEERING VAN DE ARENDSKERK GEREOHTVAARDIGD. Naar aanleiding- van de polemiek in de Nederiandsche en een deel der buitenlandsche pers over het tot zinken brengenvan het Nederiandsche stoomschip „Arendskerk" door een Duitsche duikboot, werd van officieele Duitsche zijde verklaard, dat men ten zeerste verwonderd is over de aanvallen in de Neder iandsche pers tegen de methoden der Duit sche oorlogvoering i:er zee. In Duitsche vlootkringen is men ten voile oVertuigd, dat het torpedeeren van het Nederiandsche schip ten eenenmale in overeenstemming was met de regelen der internationaal aanvaarde zee- oorlogsmethode. Voigens Duitsche opvatting v/ordt deze Duitsche oorlogsdaad door niet minder dan vier omstandigheden gerechtvaardigd meldt de Tel. Te weten: le. had de ,,Arendskerk" contrabande aan boord; 2e. ondemam de ,,Arendskerk" een poging tot ontvluchten. toen het schip werd aange- houden; 3e. heeft de Arendskerk" radiosignalen uitgezonden, waardoor de veiligheid van den Duitschen ondenzeeer in gevaar werd ge- bracht; 4e. had het schip als reisdoel een Zuid- Afrikaansche haven, dat wil zeggen een haven van een der oorlogvoerende mogend- heden. Derhalve is de voile gerechtvaardigheid van het optreden van de onderzee'boot voigens Duitsche meening onbetwistbaar. Dientengevolge kan dan ook de torpedee- ring noch aanleiding worden tot protesten, noch tot eenigerlei combinaties omtrent een vermeende uitbreiding van de Duitsche oor logvoering ter zee." Opgemerkt zrj, dat noch bij de reederij, noch op het dep. van buitenlandsche zaken iets gebleken is van de beweerde poging tot ontvluchting van en het geven van radio signalen door de Arendskerk" na de aan- houding door de Duitsche duikboot. Beananning ..Arendskerk" Dinsdag temigverwaoht. De Veretenigde Nederiandsche Scheepvaart- maatschappij deelt mede, dat de kapitein en de bemanning van de ..Arendskerk" Zaterdag uit Lissabon per trein naar Nederland is ver- trokken. Dinsdag worden zij in ons -Ian J terugverwacht. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ONS L4ND? De Regeeringspersdienst meldt Vrijdagavond zijn opnieuw op groote hoog te vreemde vliegtuigen over het Noordooste- lijk deel van ons land gevlogen. Daar enkele aanwijzingen doen vermoeden, dat het Brit- sche vliegtuigen waren, is te Londen opnieuw om opheldering gevraagd. KOEIEN L IT DE MARKT GENOMEN. Maatregel wordt op 27 Januari ge- staakt. Speliprijzen worden met 20 verhoogd. Het van regeeringswege uit de markt nemen van oude en door het mond- en klauw- zeer incourant geworden runderen zal Zater dag worden gestaakt. Behoudens een onder- breking van een week heeft deze overneming ruim twee en een halve maand geduurd, nl. van 6 November af. Aanvankelijk werden ge- middeld ruim 1500 dieren per week aange- luk heeft gehad. Alleen het stomme toeval speelde haar dit gewichtige stuk in handen". Sir Buddock en Gordon hadden opmerk- zaam geluisterd. De veronderstellingen van den detectieve waren zeer aannemelijk en Gordon twijfelde er al-.-niet»meer' aan, of de geschiedenis had zich werkelyk zoo toege- dragen. Ook Sir Buddock scbeen geneigd, zijn eerste veronderstelling, dat men met een van tevoren beraamd plan te doen had, te laten varen. Hij sprak er althans niet meer over, doch knikte bevestigend. ..Enfin, we zullen dit later nog wel eens nader beschouwen", besloot hij. Laten we nu de daders eens even onder de loupe nemen. Als die gevaarlijke dame het ooit nog eens waagt een voet in Engeland te zetten, kan zij gearresteerd worden wegens mishandeling en roof. Zorg dat die klacht zijn weg vindt naar de betrokken instanties, Johnson. Effec- tief nut zal het wel niet hebben, want het is zoo goed als zeker, dat zij voorloopig een an- der land gelukkig zal trachten te maken met haar ondergrondsche activiteit. Maar wat doen we met meneer O'Kelly, als hij eventueel terugkeert?" .O'Kelly is vanmorgen met de Harwichboot van Hoek van Holland reeds teruggekomen, sir", merkte Johnson laconiek op. Sir Buddock wierp hem een verbluffenden blik toe en Gordon maakte een beweging om op te staan. Het klonk ongelooflijk, maar de detective beaamde zijn woorden met een krachtig hoofdknikken. ,,Het lijkt veel op een duivelskunstje, sir. Om tien minuten over zevenen kwam de trein in Roosendaai aan. Hij nam met de Pistool- Engel een taxi naar de grens en keerde. waar- schijnlijk alleen en met een andere auto in Nederland terug. In elk geval was hij om elf uur weer in Hoek van Holland, want op dit uur vertrekt de nachtboot. Waarschijn- lijk heeft hij alle verdenking bij voorbaat van zich af willen wentelen, maar dank zij het kocht. Zoo werden bijv. in de periode 6 NoV. 2 Dec 7548 koeien overgenomen. Toen de uitwerking daarvan op de veemarkt onvol- doende bleek, is men 20002500 stuks per week uit de markt gaan nemen. lEn 1933 werden 59 000. in 1934 115.000, in 1935 57.000, in 1936 1000, en in 1938 8000 koeien door de regeering opgekocht; tezamen met 22.000 van nu maakt dat een totaal van 262.000 dieren. Desondanks en tevens on- danks de teeltbeperking wordt onze rundvee- stapel ieder jaar nog grooter. Op het oogen blik bedraagt de sterkte 2.817.000 stuks, dat is 450.000 stuks of 20 pet. m46r dan in 1930. De oorzaak van dit verschijnsel is, dat de boeren, als verweer tegen de teeltbeperking, hun koeien ianger aanhouden. Thans zal de regeering aandacht gaan wij- den aan de ongunstige positie der zware var- kens. Zij zal n.l. de overnemingsprijzen Van spek met 12 cents verhoogen. Het B-spek byv. komt van 63 op 75 cents, een verhooging dus van bijna 20 pet. (De Z.) DE „REIGER" IN ZUID-AFRIKA. Het K.L.M.-toestel de „Reiger", gezag- voerder de heer Blaak, is Vrijdagmorgen om 8.20 uur (A. T.) te Johannesburg aange- komen. Vrijdagmorgen vertrok het vliegtuig van Bulawayo en heeft het laatste traject van 680 km naar Johannesburg in zeer vlot tempo afgelegd. De bemanning en de passagiers ver- keerden alien in goeden welstand. De speciale vlucht van dit vliegtuig, van Napels naar Johannesburg, is op buitengewoon voorspoe- dige wijze gegaan.- De aankomst van het K. L. M. vliegtuig „Reiger" heeft in Johannesburg levendige be- langstelling ontmoet. Honderden Nederlan- ders bevonden zich op het vliegveld, toen de K.L.M.-vogel er neerstreek. Onder degenen, die passagiers en beman ning van de ,,Reiger" verwelkomden, bevon den zich de Nederiandsche gezantschapssecre- taris Mr. E. Star Busman, de consul der Nederlanden te Johannesburg, J. M. Donker en de burgemeesters van Johannesburg en Germiston. De Nederiandsche Kamer van Koophandel heeft den luchtreizigers een lunch aange- boden. Heden worden zij door het gemeente- bestuur van Germiston ontvangen. WEL EENIGE BEPERKENDE BEPALINGEN BIJ DEN VERKOOP VAN ERWTEN. In aansluiting op een reeds eerder versche- nen persbericht wordt er van officieele zijde aan herinnerd, dat. hoewel de verkoop van groene erwten en spliterwten aan uiteindelijke verbruikers thans vrij is. elk ander vervoer en eike aflevering aan andere personen zon- der vergunning is verboden. Evenals tot nu toe het geval was, kunnen de genoemde pro ducten uitsluitend betrokken worden van de vereeniging ,,De Korenbeurs" te Rotterdam, die den grossiers op aanvrage geleidebiljetten verstrekt voor het verv'oeren naar en het af- leveren aan winkeliers. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat ten aanzien van groene erwten en split erwten thans wederom geldt het voorschrift van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939, dat geen grootere hoeveelheid tegelijk mag worden gekocht, dan men voor een periode van een week noodig heeft. NOG VOLOP BENZINE I|N NEDERLAND. De ,,Auto-kampioen", het weekblad voor automobilisten en motorrijders van den A.N. W.B., constateert dat de aanvoer van ruwe petroleum en benzine in ons land bevredigend, zoo niet uitstekend is. Dank zij de wijze poli- tiek van vooruitzien heeft men hier een prach- tigen voorraad kunnen vormen. Het blad raadt dan ook aan om zich door de voorbe- reidende maatregelen, welke met het oog op feit, dat lord Trevelyan hem herkend heeft, is die toeleg niet gelukt. Die voorzorgsmaat- regel was echter tamelijk overbodig, want we kunnen hem niets ten laste leggen..." Op deze woorden volgde een lange pauze. Sir Buddock zat driftig op zijn penhouder te bijten en Gordon zat er in gedachten naar te staren. Hij werd gekweld door duizend vreezen. Met geen woord had de onderstaats secretaris hem gerustgesteld omtrent de ge- volgen, die het avontuur voor hem zou heb ben en dus vreesde hy het ergste voor zijn car- riere. Weliswaar had Sir Buddock verschoo- nend verklaard, dat hij er zelf ook ingeloopen zou zijn, maar dit bewees alleen, dat hem zoo'n gewichtige zending evenmin kon wor den toevertrouwd. Het feit dat zijn missie op een schromelijk fiasco was uitgeloopen, bleef bestaan en in het bijzonder in diploma- tieken dienst was een fiasco fnuikend voor een carriere... Plotseling hief Sir Buddock het hoofd op. ,,Houdt dien O'Kelly zorgvuldig in de gaten", zei hij grimmig. ,.En tracht op de hoogte te blijven van de bewegingen van die dame. Het kan zijn nut hebben, als zij nog eens ergens ter wereld door Engelsch gebied reist." Met een hoofdknikje gaf hij de detectives te kennen, dat zij konden gaan. Toen zij het vertrek verlaten hadden stond hij op en liep met driftige passen het vertrek rond. ,,'t Is jammer, dat deze zending zoo onge- lukkig verloopen is, mylord", sprak hij on- zeker en met afgewenden blik. ,,Ik moet toe- geven, dat u wel op zeer bijzondere wijze het noodlot tegen u heeft gehad, maar toch..." Hij zweeg even en daarop klonk zijn stem plotseling vaster, alsof hij een besluit ge- nomen had, waaraan niet te ontkomen viel. ,,Ik had Madrid voor u klaar liggen, mylord. Maar ik vrees, dat de Koning de benoeming niet bekrachtigen zal. Laten we dus eens afwachten, wat de gevoigen zyn van dit on- Neem een "AKKERTJE" en kruip vroeg onder de wol. Dan slaapt U rusiig en tien tegen een zijl ge morgen beter! (Ingez. Med.) een eventueele distributie genomen zijn, niet angstig te maken, daar het heel goed moge- Jijk is, dat men in de praktijk nooit iets van de maatregelen zal hemerken. Mocht het evenwel toch tot 'n benzine-distributie komen dan zal het rantsoen meevallen, dank zij den grooten-voorraad, maar vooralsnog is van een dergelijke distributie nog geen sprake, aldus de ,,Auto-kampioen". VOLKENBONDSCOMMISSIES KOMEN TE •s GRIAVENHAGE BIJEEN. Naar vemomen wordt, zal op 7 Februari in Den Haag bijeenkomen het organisatie- comite tot uitvoering van het besluit van de laatste Volkenbondsvergadering tot instelling van een Centraal Com it e tot coordinatie van de financieele, economische en sociale werk- zaamheden in de verschillende landen, terwrjl op 9 Februari het „Comite de supervision", aan hetwelk enkele bevoegdheden van den Volkenbondsraad en de Volkenbondsvergade ring overgedragen zijn, mede in Den Haag bijeenkomt. Dit laatste comite vergadert onder leiding van den heer Hambro, president van de Storthing in Noorwegen. IJMUIDENSCHE VISSOHERS VAREN NIET MEER UIT. In het visscherijbedrijf te IJmuiden zyn op nieuw moeilykheden ontstaan. De bemannin- gen van de schepen wenschen verhooging van de gage. De reeders zijn hiertoe niet bereid, zoodat na heden de visschery weer geheel zal stilliggen. De vischvoorziening van ons land geraakt door deze stagnatie weer leelijk in de knel. Wel zorgen de Schandinavische landen voor eenigen aanvoer en varen er ook nog eenige kotters en loggers, maar wat op deze wyze aan de markt komt, is van weinig beteekenis en wordt tegen zulke hooge prijzen verkocht, dat visch een weeldeartikel wordt. DE POSITIE VAN VVERKLOOZE AKBEIDERS TE KRUININGEN. De heer Woudenherg heeft aan de ministers van Defensie en van Sociale Zaken de volgen- de vragen gesteld: 1. Is het den ministers bekend, dat ten- gevolge van defensiemaatregelen in de ge meente Kruiningen talrijke arbeiders werk- loos zijn geworden; dat daarvan meer dan honderd landarbeiders, die jarenlang vast werk hadden en ook des winters niet in aan merking behoefden te komen voor uitkeering door het orgaan der steunverleening in ge noemde gemeente, thans reeds van 1 Decem ber 1939 af geen enkel inkomen hebben en verstoken bleven van schadeloosstelling of steunuitkeering; dat de gezinnen dier ge noemde arbeiders dientengevolge in grooten nood verkeeren 2. Is de regeering bereid genoemde arbei ders, hetzij op grond van de bepalingen, gel- dend in geval van inundatie, schadeloos te stellen, hetzij door middel van het orgaan voor steunverleening te ondersteunen, daarbij reke- ning houdende met de omstandigheid, dat ge noemde arbeiders sedert 1 December 1.1. zon- der eenig inkomen zijn geluk. Zoodra de storm een beetje geluwd is... over een half jaar byvoorbeeld, hopen we dat er iets anders vrijkomt voor u..." Hij stak zijn hand uit en Gordon stond doodsbleek op. Hij had er vast op gerekend spoedig verplaatst te worden, temeer omdat tijdens zijn verlof een jongere hem reeds voor- gegaan was. De teleurstelling was zeer grievend, doch hij was niet blind voor het feit, dat Sir Buddock verplicht was zoo te doen. Hij boog beleefd en verliet met looden voeten het vertrek. HOOFDSTUK VII. Een arrestatie. Lady Allenby was diep verslagen, toen zij aan de lunch het ongeluk vernam. Gordon was haar trots en niets wat hem betrof liet haar onverschillig. De bedreiging, die thans boven zijn toekomst hing, maakte haar zeer ongelukkig en nadat zij eerst de fiolen van haar toorn had uitgestort over de bewerkster van zijn ongeluk, richtte haar verantwoor- ding zich tot Sir Buddock. ,,Ik begrijp niet, dat men je dit falen zoo zwaar aanrekent!" viel zij op een gegeven oogenblik uit. „Je hebt je toch niet aan grof pliohtverzuim schuldig gemaakt? Het lijkt wel, of er van de zijde van Sir Buddock zoo- iets als rancune in het spel is. Heb je soms al eens iets met hem gehad, Gordon?" „Niet het minste, we gingen als goede bekenden met elkander om", antwoordde Gordon. ,,Van rancune is geen sprake. Sir Buddock kon echter moeilijk anders be- sluiten." „Dat begrijp ik niet. Als er geen schuld is, dan is er ook geen plaats voor straf. Je zegt dat hij erkennen moest, dat hij er zelf ook ingeloopen zou zijn. Welnu, waarom handelt hij dan daar dan niet naar?" (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1