b m MB B wmmm WEK UW LEVER-GAL OP rnmrnm Dam- en Schaakrubriek Feuilleton- vertellingen DAMMEN. BIJ BRAND OM HET LEVEN GEKOMEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. SCHAKEN. MM WM lag bezaaid met glasscherven. Het meubilair van het restaurant lag in groote wanorde door elkaar en het ziet er naar uit, dat het hotel voorloopig niet in bedrijf kan worden gesteld. Ruiten en vensters van deuren waren met sponning en al verbrijzeld. Tallooze pan- nen waren van het dak gerukt en verschei- dene daken van huizen in de omgeving inge- drukt, De villa's van de N.V. Zeebad Huisdui- nen, die eveneens gedeeltelijk hersteld waren, zien er weer even troosteloos en geru'ineerd uit als na de ontploffing op 30 December. De wind en de sneeuwstorm hadden weer vrij spel. Doch ook het Roode Kruis-gebouw, dat op den uitersten duinrand staat en een aanta'l villa's van particulieren uit Den Hel- der, gelegen aan de Kijkduinlaan, bewoond door offieieren en hun gezinnen, welke villa's de vorige maal gespaard bleven, werden dit- maal ernstig beschadigd. Niet alleen aan ramen en daken alle ramen waren namelijk verbrijzeld ook aan het inwendige van deze woningen werd groote schade toegebracht.. De bewoners zijn Don- derdagnacht naar Den Heldec vertrokken, omdat hun huizen onbewoonbaar waren ge- worden. Verderop in het dorp hebben win- keLs en particuliere woningen eveneens weer schade opgeloopen. Voor sommige huizen zaten nog de houten betimmeringen, welke daar op 31 December zijn aangebracht. Van andere waren de pas-aangebraehte ruiten weer weggeslagen. Niettemin zagen wij voor de ramen van een dezer villa's het bordje ,,te huur". Het ziet er ecbter naar uit, dat er geen liefhebbers voor deze villa zullen komen. Het lijkt er op. dat Huisduinen binnenkort waarschijnlijk ontruimd zal moeten worden. Wij spraken nog met ver-schillende bewo ners van Huisduinen, die ons verzekerden, dat de schade ditmaal die van 30 December overtreft. Bij een kruidenier in de Badhuis- straat vond men een mijnscherf in den suiker- pot. Een flesch met lysol was kapot gesla- gen en had een groote hoeveelheid krulde- nierswaren onverkoopbaar gemaakt. Merkwaardig is, dat tal van ruiten, die met kruisbandjes beplakt waren, gespaard zijn gebleven, ofschoon wij ook konden con- stateeren, dat dit hulpmiddel in vele gevallen niet gebaat had. Het A. N. P. had nog een onderhoud met den burgemeester van Den 'Helder, den heer G. Ritmeester, die Woensdagavond onmiddel- lijk na de ontploffing een bezoek aan het ge- teisterde dorp bracht. Hij achtte den toe- stand van Huisduinen thans vrijwel hopeloos en hij vond het heel begrijpelijk, dat sommige bewoners naar Den Helder waren getrokken. Er is, zoo zei de burgemeester ons, veel meer vemield, dan den vorigen keer. De toestand van het hotel is vrijwel onhoudbaar geworden en wij dienen ons ernstig te beraden, aldus de heer Ritmeester, wat gedaan moet worden voor de naaste toekomst: de schade herstel- len of niet. Wij herinneren er namelijk aan, dat de gemeente de vorige week aan de N.V. Zeebad Huisduinen een renteloos voorschot heeft verstrekt van 7000 gulden om de schade van de ramp van 30 December te herstellen. Zulks in de hoop, dat het rijk deze schade zal vergoeden, aangezien deze werd veroorzaakt door een Nederlandsche mijn, zooals ook dit maal het geval is. Deze ontploffing heeft echter de vraag doen rijzen, of het wel raad- zaam is, dadelijk aan te vangen met het her- stel van de schade, gezien de mogelijkheid, dat zich binnen enkele dagen weer een ont ploffing kan voordoen. Het niet in bedrijf brenen van het hotel brengt echter ook schade met zich mee, waarbij de gemeente, welke bij de N.V. Zeebad Huisduinen geinteresseerd is, betrokken wordt. Ook het Fonds voor Bijzon- dere Nooden had tegenover de bewoners van Huisduinen, die zelf niet in staat waren, de schade te herstellen, een tegemoetkomende houding aangenomen en reeds was voor en kele honderden guldens hersteld, toen ook deze woningen wederom werden getroffen. Bij deze ramp hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Naar het A.N.P. verder vernam heeft de marine Woensdagavond bij het fort Harssens voor den haveningang een drijvende mijn on- schadelijk gemaakt. DE „FRIESLAND" GEZONKEN. Het staat thans wel vast, dat edn van de drie schepen van het convooi over het IJssel- meer, de ..Friesland", zoo zwaar door het ijs is gekraakt, dat het schip is gezonken. Het schip moet geheel als verloren worden be- schouwd. De bemanning van het schip heeft zich, na- dat zij haar bagage, voorzoover deze boven- deks was, van boord had gehaald, over het ijs naar de ,,Ussel" en de Holland" begeven, aan boord van welke schepen zij voorloopig werd opgenomen. De nacht van Dinsdag op Woensdag is aan boord van de schepen in angstige spanning 603. Darnelub Terneuzen. Het openingsspel ener wedstrijdpartij, waarin de zwartspeler een „huisvlijt"-variant met succes toepaste. 1. 2. 3. 4. 5. Wit: 32—28 33—29 37X28 28X17 41—37 Zwart: 18—23 23X32 17—22 11X22 13—18 Op 12IS kan 2924 volgen. 6. 39—33 19—23 7. 44—39 9—13 8. 50—44 49 9. 37—32 14—19 10. 47—41 10—14 11. 32—27 5—10 12. 31—26 22X31 13. 26X37 19—24 De kettingstelling! 14. 37—31 1419 10. 4137 1014 16. 4641 1217 17. 31—27 8—12 18. 37—31 3—8 Naar onze mening staat zwart nu reeds ge- wonnen. We hopen spoedig op deze zeer kans- rifke openingsvariant terug te komen, waar bij we dan tevens wat uitvoeriger het systeem kunnen belichten. 19. 27—22 17X28 20. 33X22 24 X 33 21. 38X29 18X27 22. 31X22 gedw. 1218 Zwart won hiermee een schijf en later ook de partij. In plaats van 19. 27—22 had wit beter kun nen voortzetten met 3832. Dan zou een mooie spelgang kunnen ontstaan: 19. 3832, doorgebracht. Men vreesde, dat het ijs op- nieuw zou gaan kruien, waardoor ook de Hol land en de IJssel weleens in zinkenden toe- stand zouden kunnen geraken. Gezien de felle koude en den hevigen wind zou er dan ern stig levensgevaar voor de in totaal 36 perso- nen kunnen ontstaan. De wind nam echter af en toen het dag werd, was de wind geheel gaan liggen. Van de vlet van de IJssel werd met behulp van enkele balken en een gedemonteerde koker van het gebroken roer van de Holland een ijsvlet gemaakt. Om half tien Woensdagmorgen vertrokken vier leden van de bemanning, onder leiding van den kapitein van de Friesland, den heer Boihuis, en de genoodigden die zich aan boord van de Holland bevonden, twee gasten van den heer Koppe Jr., drie fotografen en de A.N.P.-redacteur met de ijsvlet over het ijs in de richting Elburg, teneinde te trachten verbinding met den wal te krijgen en een nieuwe voorraad levensmiddelen naar de sche pen te kunnen brengen. Na een zware en vermoeiende tocht van ruim vier uur over het krakende, doch overi- gens zeer dikke ijs, bereikte de vlet Elburg. Ook de Holland en de IJssel hebben schade opgeloopen. Bij de IJssel is de reservepompinstallatie, welke in het machinekamer stond opgesteld, door het indrukken van den scheepswand naar binnen geschoven en totaal gebroken. Het schip maakt aan beide boorden water, doch de lekken konden in den loop van Dinsdag grootendeels worden hersteld en met behulp van de machinepomp is het thans ruimschoots mogelijk het nog binnenstroomende water weg te pompen. Aan boord van de Holland is in de machine kamer schade ontstaan aan beide boorden. De bakboordstortkoker is ontzet. Het roer is ern stig beschadigd en de askoker gebroken, waardoor een flink lek is ontstaan. Ook in het ruim is aan de stuurboordzijde een lek geko- men. De bakboordhut in de eerste klassesalon is geheel vemield. Beide schepen hebben echter hun kracht verloren, door de schade aan de constructie. De scheepswanden zijn hierdoor niet meer in staat weerstand te bieden tegen grooten druk en mocht de wind het ijs wederom opstuwen. dan wordt de toestand zeer precair. DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. Te Amsterdam is een ongeveer 18jarige jongeman door onbekende oorzaak op de Prinsengracht, nabij den Amstel, door het ijs gezakt en verdronken. Na een uur dreggen heeft men zijn lijk opgehaald. LASCHAPPARAAT UIT ELKAAR GESPRONGEN. Te Doetinchem is in de smederij van den heer Brouwer een laschapparaat uit elkaar gesprongen. De heer Brouwer werd doodelijk getroffen. HET KWIK iBEVRIEST IN DE THERMOMETERS. In Telnesset, aan de Zweedsch-Noorsche grens, is de thermometer gedaald tot ver onder het punt, waarop het kwik vast wordt. Met behulp van een spiritusthermometer werd een vorst van 48 graden gemeten, hetgeen waarschijnlijk wel het Europeesche record van dit jaar zal vormen. HEVIGE KOUDE IN DE VER. STATEN. In New Yoidt is veel sneeuw gevallen en is het zeer koud. Vijfduizend kolenhandelaren zijn in staking gegaan en de aflevering van kolen is in eenige deelen der stad stopgezet, zoodat millioenen menschen tijdens een zeer hevige koude zonder verwarming zitten. TOONEEL INGESTORT. Te Remcaes bij Magaco is tijdens een voor- stelling een geimproviseerd tooneel ingestort. Dertig personen werden gewond, van wie twee ernstig. Bij een brand te Dunalk, in het Iersche graafschap Louth, zijn acht menschen om- gekomen. EEN LICHTSC'HIP AANGEVAREN. Naar Reuter uit Londen meldt, is een tot dusver onbekend gebleven schip in aanvaring gekomen met het lichtschip Break, welks bemanning Woensdagavond laat met het oog op het gevaar voor het zinken van het licht schip met twee reddingsbooten is van boord gehaald. Een nader bericht meldt, dat het schip in quaestie was het Italiaansche s.s. Ermani (6619 ton). 6—11. 20. 43—38, 17—22. 21. 31—26, 22X31. 22. 26 X 37, 16—21! 23. 49—43, 21—26! Belet 32—28 en 37X28 wegens 26—31 en 18—23! 24. 32—27, 11—17. 25. 27—21, 17—22. 26. 2116, 2227! en zwart wint. Op 37—32 volgt 2328 en 26X46. Al met al is het een spelstudie, waarover het laatste woord zeker nog niet gespioken is. Oplossingen. De twee problemen uit- rubriek 599. No. 1, van Edg. Plasschaert, Cltnge. Zwart: 7, 9, 12, 13, 15, 17, 19, 25, 27, 32, 36. Wit: 24, 30, 33, 34, 38, 41, 42, 43, 44, 50. Winst door 3329 2923; 4237 (zw. 47X49; 37—31!!; 31X2 en 2X25 over schijf 32. Slaat wit over schijf 28, dan is het natuur- lijk remise. No. 2, van C. K. Kaan, Koudekerke. Zwart: 7, 8, 9, 17, 18, 19, 27, 29, 40. Wjit: 20, 28, 35, 36, 38, 41. 44, 46, 47. Oplossing 1. 28—23 19X28 gedw. Op 40X49 wit 23X34 en 41—37. 2. 2014 9X20 gedw. Op 40X49 wit 14X1 en 1X45 wint door grote overmacht. 3. 41—37 40X49 4. 36—31 49 X 41 5. 31X15 wint! Op zw. 4137 of 4132 of verder volgt immers wit 1510! en 4741, gevolgd door 41—37. Op zw. 4136 wint wit door 4741; 3530 (zw. 47—36); 4641 en 30—24. Vervolgens het probleem en de partij-minia- tuur uit rubriek 600. No. 1, van Edg. Plasschaert, Clinge. (..Le Grognard", Luik, 26 Nov. 1939.) Zwart: 1, 4, 9, 11, 12, 13, 14, 18, 20, 23, 35, 36. Wit: 21 22, 25, 26, 27, 29, 33, 39, 44, 47, 48. 49. Een goed verborgen winstgang. Wit speelt achtereenvolgens: 4943; ITALIAANSCH SCHIP OP DE KUST GELOOPEN. De reddingbooten van Walmer en Mar gate hebben de geheele bemanning (30 man) gered van het Italiaansche schip Premuda (4427 ton), dat aan de Engelsche Zuid-Oost- kust aan den grond is geloopen. De bemanning van de reddingbooten hebben het zeer zwaar te verduren gehad, aangezien het bijzonder koud was. Ulvenhout. Amico. De ..Samenwerking" de worstfabriek van den Blaauwe en den JooSt, floreert boven de beste verwach- tings. En als ge me nie voluit gelooft, dan kan k oe da ge- loof gdven, deur te vertellen, datde S imenwerking" a) in proces igt mee den vroegeren worstbaas van den Joost! Maar nou ben !Ji1 meteen aan 't eind van m'n vertessel, zonder dat gij 't begin en den gank van zakeff leSntKS6u-"A Gin nood, da's te verhelpen! Wa'k hier- by gaai doen, als ik 'r tenminste mee klaar- kom. Ge wit, ik heb oe dat breedvoerig ge- schreven g'had hoe den Joost, op zijnen zilveren jubileumdag, die sjuust viel na een week oorlog, van zijnen baas 'n kwaje sigaar kreeg en 'n prachtig gtuigschrift. Duidelijker gezeed: hoe den Joost 'nen schup onder z'n gewitwel kreeg, op 'nen leeftijd, dat fortuini- ger piemels 'n pensioen, 'n lintje, cadeaux en 'n opgepolitoerd verslag in de krant krijgen. Ja daar is veul verschil in de weareld. On- begrijpelijk veul verschil. Maar genogt. Ik wou eigenlijk gezeed hebben g'had: den Joost wierd na 'n kwarteeuw sappelen op de fiets, over de barre landwegels van durp tot durp, buitengegooid, omdat de worsterijen „vaneigens liepen". <En omdat er op dieen oogenblik veurdeeliger perspectief zat in 't- vasthouwen, dan in 't verkoopen van worst- gerei. Ja, amico, 't is z66 gelegen: in worst zit van alles. 'k Heb er ooit, als ik 'n verken gekuipt had, na 'n half jaar uit verom gevonden, 'nen wit beenen knoop van m'nen borstrok. Dat was dus worst-mee-knoopenEn nou ik daar, na zooveul jaren, bekendheid aan geef, lijkt me Wtorst^net-Ritssluiting nie wijd meer af. Looikes hangen er soms ook aan. Daarvan is Trui als den dood. Ze beweert glashard, dat die ,,medailles" eigenlijk penningen zijn van de... hondenbelasting. Zij gelooft nog altij da-d-ouwe smoesje, dat er op de groote fabrie- ken aan den ddnen kant van de reuzenmachi- nes heele menageries worden gestort van afgedankte kameelen af tot dakhazen toe die er aan 't ,,voeten-end" van zo'n machien als prachtige worsten weer uitrollen. Ja, zoo is Trui. Alles wat haar in haar jeugd is wijsgemokt, gelooft ze vurig. Daar- om verslet ze mjj veur zo'nen grooten leuge- neer, denk ik. Want eerlijk is eeriyk: ik heb ze vroeger, onder 'n druppende perepluu, of in 'n stil wegeltje ook 'nen hoop dingskes ge zeed,, die... nouja! (De getrouwde kearels zit ten op den oogenblik, nou ze dit lezen, nie veur niks mee d'oogskes te knipperen...Ze verstaan me wel.) Maar toen den Blaauwe veur 't eerst, na de oprichting van ,.<4e Samenwerking" bij ons thuiskwam, toen heaTrui hun gezeed: „kek 's, Blaauwe, gij komt hier nou bekanst 'n halve eeuw as vrind over den vloer, ik hoop nou e^n dingske...!" K Seerjeus, 'n bietje verrast zag den Blaauwe naar Trui; twee groote vraagteekens in z'n trouwe oogen! „We, we wa bedoelde, Truike ,,Da ge onzen Blek en ons Dubbeledn mee rust lot...!" Efkes zat den Directeur van ,,de Samen werking" in 't wdergaren. Dan wierd 't hum duidelijk. En dan zee-t-ie, mee 't onnoozelste gezicht van de weareld (ge kent 'm!): ,,tuur- lijk, Truike, 'k zal die beesten gin kwaad doen, horre! Maar as ge 'n 'nen ouwen mat of zoo op te ruimen hebt, of 'n paar vergane waterleerzen van den Drd, denk dan om mijn verkensschavot asteblief? Ja? 'k Geef er g&ren 'nen smakelijken worst veur verom!" Amico. Trui wierd... bl6dk! En toen den Joost ons 't verhaal van z'n ontslag kwam doen, nou vier maanden gele- jen (wat is dieen oorlog alweer lank gaande!) 39X30; 4741; 43—39; 39—34; 21—16; 26X10; 25X3; 16X7; 3X20 en 48—43 wint op tempo. No. 2. MLniatuur-bladprobleem. Zwart: 8, 15, 18, 20, 21, 22, 25. Wit: 32, 35, 37, 39, 43, 48. 49. 1. 3731 21—26 2. 35—30 26X28 3. 30—24 20X29 4. 39—33 ad lib. 5. 43X3 wint. Volgende week voortzetting. Probleem van Edg. Plasschaert, Clinge. ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint. KeresEuwe. Aljeehin, Euwe, Capablanca, Keres, Fine, Botwinnlk, Eliskases, Flohr, ziedaar een aantal schaakmeesters die elkaar in kracht en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanclen doen v.oeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoer.de is. verteert uw voedsel niet .het ber.ent. U voe t u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw .uhaam is vergiftigd, u voeit u heroerd en e.lenaig, u z:et alles zwart. De roeeste laxeerrniddeien zijn slechts Iapmidde- len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u ;:n i u ten gel,eel anaer mensch voelen. Onschade- Ujk, piontaardig, nacht. onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Piiietjes bij apothekers en drogisten. f. 0.75. (Ingez. Med.) toen zee Trui: „jaja! In worst zit van alles in, b'alleve... 'n vleugske moreele herbewape- ning." Van Trui haar standpunt bekeken, had ze wel 'n bietje gelijk.Maar ik hoop nou 6dn groot dink...! Dat de wefkes, die dit lezen, nie doen als Trui en bang worden van worst m5t en zdnder looikes, want... eh... ik mot van m'nen boerenkool af, 'n patente schran- serij in deus barre wintertij! En boerenkool zonder worst, da's... da's... wel da's 'nen worstpatroon zonder den Joost! kan 'k ge- rust zeggen! En zoo kom ik dan toch weer op m'n cham- pieterke! 'k Was knapkes uit den koers ge- sukkeld. Ge wit: al rap, na dat ,,de Samenwerking" op stoot was, den Joost mee zijnen ge-vuur- lakten ,,auto" handenvol order ophaalde bij zijn ouwe klantjes, waarvan ie in de leste vijf- entwintig jaren ,,famiiie" wag geworden, ik zeg: al rap kwam er op 't ,,Kantoor" (ja, d&drover dalijk nog 'n woordeke!) van de directie van de Samenwerking", 'nen brief van den Joost zijnen ouwen patroon, waarbij hij den Joost 'n beloftenvolle aanbiejing dee veur hoofdvertegenwoordiger. (Op 'nen drie- wieler, denk 'k). Den slaafschen Joost voelde er efkes wel iets -veur, maar den Blaauwe, oud-kasteelheer, onafhankelijk vrijbulter, den Blaauwe adviseerde: ,,ge schrijft 'nen deftigen brief op ons pampier-mee-fabrieksgebouwen- en-jouw-sportmedailles, dat ie naar den Hier- en-Gunder-wijd kan tippelen!" En zoo ge- schiedde naar 't woord van den Blaauwe. Maar den worstkoning, die iedere week minder orders kreeg (de Samenwerking" florddrde!) liet 't er nie bij zitten. En ,,vroeg balet", zee den Tiest. Zoo... ontstond ,,het" kantoor! Tot nou toe was de administratie gevoerd bij Aantje in de mooie kamer. De telefoon hoog naast de bed- stee, de brieven slingerden over de beddesprei en in den kinderstoel en 't veurnaamste deel van de boekhouding (losbladig!) stak in de bloederige vestjeszakken van den Blaauwe! 't Allerveurnaamste deel onder z'n rosse ste- kelsharen. 'n Kantoor was nog nie noodig gewist, want 6enen directeur, den Joost, was nooit thuis en den anderen directeur, den directeur-bedrijfs- leider, ziet er uit lijk 'nen moordenfier uit 'n ouwerwetsche kermis-schouwburg. Aan z*nen gordel hangt altijd 'n slachtmes en 'n roer- spaan, z'n broek staat stijf van 't vet en z'n rosse pluuskesarmen zitten meestal dik ge- koekt met verkensbloed. Neee, hij ziet er nou niet bepaald uit als 'nen kantoordirecteur. Om te scheren hee-t-ie gin tijd meer... rosse stekels pieken van boven en van onderen uit zijn hoofd, ja uit z'n ooren! Ik kan gerust zeggen: alle jonge Moe- ders van Ulvenhout houwen teugeswoordig de jong zoet, mee de dreiging: ,,mot ik oe bij den Blaauwe brengen?!" Den brutaalsten dreutel wordt dan stil en bleek...! Nen dag en 'nen nacht, in de zware dampen van den kokenden vetketel, onder guirlandes van aan touwen opgehangen worsten, banken vol zulten, en in den deurdringenden geur van de rookertj, in den stal naastaan 'nen dag en 'nen nacht timmerde den Blaauwe in 'nen hoek van de ,,fabriek" 'n kantoor". De eiges getimmerde schrijftafel, 'n withouten schap onder 't raampke, wierd ,,aangekleed" mee 'n schrijfmachien 6en van den Blaauwe z'n zeuns is daarop aan de studie 'nen familie- album, bij gebrek aan 'nen grootboek, veul pampieren, dikke potlooien en de tele foon. Als kantoorstoel 'nen ouwen rieten zurg, in de deur 'n... loketje en daarop ge- schilderd, onder malkaar: Kloppen Frapper To knock Klopfen Zulks mee 't oog op de buitenlandsche clien tele! 't Was 'n idee van den Joost, „want op de deur van t groote kantoor vaji den baas stond dat ook", zee-t-ie, en't stond goed!" Toen gong er 'nen brief naar den worst koning: hum wierd balet" verleend! De directie kost alleen ontvangen na kantooruren, niet veel ontloopen. De tijd, dat er zeer enkele wereldmeesters, Lasker, Tarrasch, Capablanca, Rubinstein, waren, die de andere grootmeesters in de schaduw stelden, is voor- bij. En zoo weinig verschillen de sterksten Van elkaar, dat een match een niet te voor- spellen afloop heeft. Keres heeft van Euwe gewonnen met 7% 6%. Wjj kunnen daaruit besluiten, dat de twee spelers ongeveer tegen elkaar opgewas- sen zgn, maar ook, dat het wereldikampioen- schap van Eluwe een voorbije periode is. Hier laten we het slot van de laatste partij volgen. W/. H a b c d e f g h Stand na den 37en zet van Zwart. 38. Tb7b5 Tc8—elf 39. Kglh2 Ta4—al Wit wilde Fh3 en Tg5: spelen, maar nu is Pf2 gebonden door het op hi dreigende mat. In aanmerking kwam ook 39. Ta2. 40. Ph3 Tfl. 41. Tg5:f Kh6. 42. Tg4 e5 (of 42. Tf3: 43. Kgl en f4 gaat verloren). 43. Pgl (nu drelgde Wel Tf3:) Tal en wint het paard, dat niet weg kan wegens mat. Maar 43. Pf4: ef4: 44. Tf4: houdt een moeilij'k eindspel over, en 43. Pf4: Tf3: is ook zeer onduidelijk. Hoe meer pionmen geruild wor den, hoe moeiiyker de winst is. 40. Tb5b2 Tel—fl 41. Tblc2 Kg6—h5 want, zoo schreef den Blaauwe collegiaal: ,,ge weet hoe druk het in onze soortement fabrie- ken in dezen tijd is." Hij verwachtte zijnen: collega dus tusschen 89 uur namiddag, als de nachtploeg sjuust in dienst was. Ik hoef ce zekers nie te zeggen, amico, dat die nacht ploeg, veur die bezonderste gelegenheid be- stond uit de lejen van de... propcluh (,,Ver- sterkt orkest", om zoo te zeggen). Den Fielp mee z'n driehonderd pond in zijn witte bak- kerstenue, veur deus gelegenheid uitgerust mee 'n slagersmes langs z'n heupen (en wat veur heupen!) en 'n rooie veeg over z'n ge zicht, den Fielp zou fungeeren veur fabrieks- baas! Ja, amico, ge behandelt 'nen kameraad van ons nie zonder risico slecht...! Pront om 8 uur kwam daar, op den bewus- ten avond, 'nen echten auto den Blaauwe zy.- nen erf opgerejen. 'n Auto? Man, 'n oorlogs- schip! lets om stil te worden van ontzag. Heel de nachtploeg" stond 't groen-gelakte, fei- blinkende gevaarte, mee de verblindende lan- t5erns, ademloos te begluren .deur 'n split je van een der „fabrieken". ,,Ik staai complex, den heersten slag his haan urn", vezelde onzen ,,Voorman", „maar has ie straks honzen directeur ziet, zal ie hook wel hefkes sprakeloos staan!" Op den e?f stond 'nen „wegwyzer", 'n hand mee 't opschrift: ,,naar de kantoren". Twee heerschappen klommen uit 't oorlogs- schip: den worstkoning, ge kost 'm rap ken- nen, en 'n schriel meneerke, mee 'n kolossale actetasch onder den arm. ,,Da ziet 'r huit has 'n brok havecaat", vond den Fielp. ,,En nou. jongens, doen jiiillie nou net hof ge thuis bent, mokt 'nen oop erne, de fabriek werkt hop voile compassieteit!" ,,Da's kedin", zee den Joep en hij trapte om te heginnen alvast vijf zinken emmers deur de schuur. Ik moest stoken en... 't trot"! Het was er net 't weer veur. 't Vroor steenen dik! Den Jaan begost aan 'nen meulen te draaien dat hooren en zien vergong en den Fielp liep op en neer en zee zijnen spiets op, dien ie veur den Nuuwejaar in den Raad zal afsteken. Als ie 't daar net zoo doet als hier. dan schiet den Burger onder de tafel! Wat gong onzen ,,chef" te keer. Of ie Manner- heim eigens was en heel Rusland in de pan hakte. Ik stookte zoo hard, dat ge deur de dampende smoorwolken van den vetketel nie meer kijken kost, zoodat onmeugeiyk te zien was, hoeveul volk hier „arbeidde", en hoe- veul ketels er te stoomen stonden. 'n Pracht- zicht uit 't kantoor, telkens als de deur open- gong. Toen de twee worstmakers 'n kwartier hadden gewacht in 't benaauwde kantoorke, waar gaandeweg 't vet van de wanden droop, dan kwam onzen directeur te veurschijn, mee zooveul kruiken bier als de .nachtploeg" sterk was. Weer gong de deur van 't Kan toor open: den secretaris van de directie den Blaauwe-zijnen-zeun-op-z'n-Zondags, kwam den directeur zoeken en liet 't kantoor open- staan. Ik zag suust hoe ,,d'n advocaat" moe- deloos z'n gezicht afveegde mee den zakdoek en z'n vingers tusschen den boord stak. Ik gaf m'nen eigen 'n plumke en formeerde dampgordijnen om t op oew borst te krijgen! Den Blaauwe gaf orders, vloekte, pluimde, dreigde 'n heele afdeeling mee ontslag en riep naar mij.machinist, hou de vuren zoo, daar motten na deus kooksel nog tien ketels te vuur vannacht. En gij, chef, vertel 'ns: is dieen wagel verkens, die vanavond gekomen is, al gelost?" Jewel, meneer!" ,,Goed zoo." Mee 'n knipoogske naar 't kan toor: ,,dan zurg ik eigens wel veur den slacht." Toen gong ie 't kantoor binnen, eerst nog roepende: Janus, als m'nen com- pagnon dalijk thuiskomt uit Limburg, ry dan zijnen wagel in de garage en vTaag aan MenSdr of ie zoo goed wil zijn naar kantoor te gaan, ik heb daar 'n paar lui!" Toen gong den Blaauwe, lijk 'nen Lucifer in politiek, 't kantoor binnen. En sjuust zag ik, hoe 't advocotje, als den Blaauwe uit de dampen in 't laniplicht kwam, achterover gong in zwijm. ..Dieen slag his den hdnzen," zee den Fielp voldaan. ,,Da wordt veur die mannen 'nen vuilen pico, jongens!" I-Ven oogenblik later kwam den Joost den erf opgetuft. Zijn wageltje mokte honderd keer meer lawyt, dan 't ..oorlogsschip", dat daar stond. Over zynen entree en de rest, 't proces. de volgende week. Den Joost is gewroken, amico, en nie zoo kinderachtig. Dat kan 'k oe alvast mee- deelen Neee, ge mot mee de firmanten van ,,De Samenwerking" gin flaauwekul maken, want dan drupt 't vet in oew oogen! Veul groeten van Trui. Dre III, den Eeker en als alty gin horke minder van oewen t.a.v. DRE. Dit was de zet die by afbreken werd afge- geven. 42. Tc2b2 g5g4 Het witte paard is aan f2 gebonden wegens mat. 43. f3Xg4t Kh5g5 44. Tb2c2 Kg5f6 45. Tc2b2 Kf6ef> Nu dreigt Ke5d4e3 en wint. Dit is met Td2 en Te2 niet te voorkomen, want Zwart doet dan een tempozet (Talbl) en de toren moet weer weg. Daarom geeft Wit den plan terug, in de hoop, met zyn vryen g-pion iets te bereiken. 46. g4g5 Tala3 47. Pf2h3 Ke5Xe4 48. g5g6 Ta3al 49. Ph3f2 Ke4f5 50. g6g7 Tala8 51. Tc2c7 Ta8g8 Er dreigde Tf7f en Tf8 en Wit wint! 52. Pf2d3 Kf5f6 53. Pd3—c5 Tg8Xg7 54. Tb7Xg7 Kf6Xg7 55. Pc5Xe6t Kg7—f6 Het ruilen van den toren is voor de sterk- ste party in een dergeiyk eindspel een Voor- deel, maar Zwart moet voorkomen, dat de laatste pion geruild wordt, daar toren tegen paard meestal slechts remise maakt. 56. Pe6c5 Of 56. Pd4 Ke5. 57. Pf3f Tf3:! 58. gf3: Kd4. 59. Kgl Ke3. 60. Kg2 Kf2 en Zwart neemt daarna Kf3: Koning op de zesde iyn v6<5r den pion wint altyd, ongeacht wie de oppositie heeft. 56Kf6—e5 57. Kh2h3 Ke5—f» 58. g2g4t Er dreigde Thl mat. Wit had ook weer Kh2 kvmnen spelen, waarna de winst iets moeiiyker is. De zwarte Koning moet dan naar f2 gaan; door matdreigingen (Tfldl d5h5 of iets derg.) wordt dan de koning weggedreven en pion g2 valt. Zwart mag echter f4 niet verliezen, wat het spel niet eenvoudig maakt. 58. Kf5e5 59. Pc5d3f Ke5e4 60. Kh2g2 Tfl—b2 61. Pd3c5f Ke4e3 Wit geeft op, want f4f3f2fl D is niet meer te beletten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 8